Katholieke politiek der bezitsvorming krijgt gestalte et weer van a.s. zondag ...dus bierweer! FABLD Nieuwe veerboot Prinses Beatrix had aanvaring Herstelde Karei Doorman Griekse Cyprus over klacht bij V.-raad f1000.- De GaulleOfficieren moeten uit Comités Bezit door loon beleid Waarnemers reeds naar Libanon Pellenaars niet naar de Tour Zweden won van Hongarije Toestand Mgr. Hanssen blijft zeer ernstig WIN Topconferentie Westen Parijs van in Mgr. Niekel overleden DAGBLAD VOOR ZEELAND Bewezen betere regenkleding, Belastingpolitiek dienstbaar aan sparen I UNIEK.... Weer Chinese bladen in Indonesië Versterkingen uit Engeland Droog weer Gezagvoerder van „Bretagne" spoedig vrij Regeringstroepen; landen op Noord-Celebes shirts Ontsnapt uit Huis van Bewaring im Den Haag 98e JAARGANG No. 22781 Citgare N.V. Uitg. Mij. Neerlaadia. Directeur: K. H. B. Brader. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. r. 1 Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Poor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 13 JUNI 1958 Abonnementsprijs J T.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt; Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 iw..„ HTTT.ST, nuhhele Poort 7. telefoon 102. (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwst aat in i - -^sss=1 D# Nederlands-Luxemburgse ploeg in de Tour de France 1958 zal niet onder leiding staan van Kees Pellenaars. Dit besluit is gisterenavond door de KN1TO genomen naar aanleiding van het feit, dat Pellenaars niet heeft ge- sntwoord op het ultimatief gestelde telegram van de Wielerunie. De Sportcommissie van de KNWU tal thans contact opnemen met de Luxemburgse Wielerbond, tenteinde overleg te plegen omtrent een nieuw aan te wijzen ploegleider. Voor nadere bijzonderheden verwij len wij naar de sportpagina. In groep III van de strijd om het wereldkampioenschap voetbal heeft Zweden gisteren met 21 (rust 10) van Hongarije gewonnen. Zweden leidt in deze groep met 4 punten uit 2 wedstrijden en is daar mee het enige land van de zestien, dat zeker is van een plaats in de kwartfinales. De stand in groep III: Zweden 2 2 0 0 4 51 Wales 2 0 2 0 2 2—2 Hongarije 2 0 111 23 Mexico 2 0 111 14 Voor een verslag van deze westrijd verwijzen naar de sportpagina. (Advertentie) IN EEN GESTAGE REGEN, maar zonder een aangeboden regenmantel te aanvaarden, heeft koningin Eliza beth van Engeland gisteren de tra ditionele ceremonie trooping of the colours" bijgewoond. Ruim 100.000 toeschouwers trotseerden met haar de regen. DE BRITSE sportjournalist John Taylor, die op 6 februari gewond raakte bij het ongeluk van het vlieg tuig met Manchester United, mag volgende week als laatste der ge wonden het ziekenhuis van Miin- chen verlaten. EEN GROTE zwarte beer heeft in het Perzische dorpje Ferevdan 26 mensen aangevallen. Verschillenden van hen zijn ernstig gewond. De beer werd door de dorpelingen gedood en op de markt verbrand. DE LUCHTBRUG tussen Rotterdam en Southend, die de laatste dagen, in verband met de Londense havensta king, in stand gehouden werd om de Londense slagers van vlees te voor zien, is thans ook tot Schiphol uit gebreid. IN EEN MIJN bij Charleroi is een Italiaanse mijnwerker bij een instor ting om het leven gekomen. Een aan tal andere mijnwerkers, die in de zelfde mijngang aan het werk waren konden zich bijtijds redden. WEST-DUITSLAND heeft geprotes teerd tegen het besluit van de IJs landse regering om de territoriale wateren tot 12 mijl uit te breiden. (Van onze parlementaire medewerker) In een zeer gedegen antwoord op de betogen van de Ka merleden naar aanleiding van de behandeling van de jeugd- spaarwet heeft de Staatssecretaris voor de bezitsvorming, drs. Schmelzer gezegd, dat er in de toekomst een zodanig loonbeleid zal komen, dat een deel van bet loon aangewend moet worden voor het verkrijgen van duurzaam bezit. De rede van de staatssecretaris, in een vijftal punten samengevat, kwam op het volgende neer: 1. De bezitsvorming is het sluit stuk op een eeuw sociale wetgeving. Het is echter een zaak. die opnieuw een lange termijn vraagt. Daarin zal de regering haar sociaal economisch beleid op versterking van de persoon lijke verantwoordelijkheid moeten richten, waartoe thans alle aanleiding bestaat. Dit houdt dus ook in een streven naar waardevast geld. 2. Ten aanzien van het sparen der werknemers die daartoe aangespoord worden door premies en ten aanzien van de winstdeling van de arbeider het bedrijf, staat niet dezelfde strenge maatregel als voor de loon- stabilisatie, die geheel is afgegren deld. Er is een zekere marge voor spaarregelingen en wiiistdeling. Dit zal echter niet 'tot éen verkapte loons verhoging mogen leiden. 3. Voor ambtenaren moet er co ördinatie komen tussen spaarregeling van het rijkspersoneel en dat van de andere overheidsorganen. 4. De regering kan nu nog niet tot uitbreiding van het jeugdsparen van 20 tot 24 jaar overgaan. Wanneer echter de ervaring uitwijst, dat hier aan behoefte bestaat, zal dit alsnog te zijner tijd in positieve zin worden bekeken. 5. Voor de toekomst heeft drs. Schmelzer twee mogelijkheden in het vooruitzicht gesteld a. Er moet een loonbeleid komen, dat met de bezitsvorming samengaat. Een deel van het loon zal moeten worden aangewend voor het verkre gen van duurzaam bezit. De regeling daarvan is allereerst een kwestie van overleg tussen werkgever en werknemer. De regering is zich ech ter bewust van haar eigen verant woordelijkheid ter zake. h. Binnenkort zal de vraag aan de orde komen hoe de belastingpolitiek dienstbaar kan worden gemaakt aan de bevordering van het sparen. Drie amendementen Nog in het komende parlementaire jaar wordt, zoals de KVP heeft ge vraagd, een wetsontwerp bij de Ka mer ingediend, waarin de spaarrege ling voor het bouwen nog verder wordt uitgebreid. Bij de replieken De toestand van mgr. J.M.J.A. Hans sen. bisschop van Roermond, die za terdag wegens een nieraandoening in de r.-k. Universiteitskliniek te Nijme- gen werd opgenomen, blijft onver anderd zeer ernstig. De vicarissen-generaal van het bis dom Roermond delen mede, dat, ge zien de voortdurend ernstige toestand van mgr. Hanssen, vanaf vandaag in alle H. Missen is voorgeschreven ..Tamquam pro re gravi de oratio im- perata infirmo". gebed uit de votief- mis voor de zieken. Er wordt op gerekend, dat de piresters zullen voortgaan extra-gebe den met hun gelovigen te verrichten. (Advertentie) x puur zijden dassen voor fl. 7.90 zijn drie amendementen ingediend, j De kamer zal hierover dinsdag een I beslissing nemen. Zij betreffen de j poging van de heer Van Buel (KVP) j om de grens waarbinnen het mogelijk j is jeugdspaarovereenkomsten aan te j gaan, van 20 tot 24 jaar te verhogen. Voorts 'n amendement van dezelfde 1 woordvoerder van de KVP om voor j militairen de faciliteit te verkrijgen dat zij zolang kunnen doorsparen als zij onder dienst zijn geweest. En ten- slotte een socialistisch amendement, j dat het mogelijk moet maken om de premie die het rijk betaalt, terug te I vorderen, wanneer door de dood van j een van de ouders dit wenselijk is. De woordvoerder van de KVP, de heer Koersen heeft de socialisten er- op gewezen, dat maatregelen voor j het armste deel van ons volk niet in j de plaats komen van de bezitsvor ming, maar daarnaast uitvoerbaar t zijn. Alleen Meuwsen biedt U een zuiver zijden zelf binder voor deze aantrekkelijke prijs, door haar direkte inkoop in Italië. Griekenland zal bij de Veiligheidsraad een klacht indienen naar aanleiding van de recente ongeregeldheden op Cyprus, aldus heeft de Griekse minister van buitenlandse zaken. Averoff, mede gedeeld. De vertegenwoordiger van Griekenland bij de V.N- heeft reeds instructies dienaangaande ontvangen. De Indonesische regering heeft het publikatieverbod ingetrokken, dat twee maanden terug uitgevaardigd was tegen zeven Chinese dagbladen thans zes maanden verschijnen en en drie tijdschriften. Deze mogen moeten aan het eind van deze periode opnieuw verschijningsvergunning aan vragen. In totaal wordt de verschijning van nog 25 andere publikaties op het ogenblik tegengehouden, als uitvloei sel van een wet, waarin werd bepaald dat alle publikaties die geen gebruik maakten van het Latijns of Arabisch alfabet moesten ophouden te ver schijnen. Het Griekse parlement heeft bij alle parlementen van de vrije wereld ge protesteerd tegen wat wordt genoemd Turkse aanvallen met goedkeuring van de verantwoordelijke autoriteiten. De Engelse regering heeft be sloten een bataljon parachutisten naar Cyprus te zenden, aldus werd officieel in Londen mede gedeeld. De troepen zullen per vliegtuig worden vervoerd. Het betreft hier slechts een voorzorgsmaatregel, be doeld om verder bloedvergieten te voorkomen, aldus heeft het ministerie van defensie medegedeeld. Brits plan De Griekse minister van buiten landse zaken Averoff heeft gisteren in Athene voorts meegedeeld, dat de regering een Brits plan voor Cyprus heeft ontvangen. Waarnemers ver moeden, dat het Britse plan de vol gende punten zal omvatten: 1. Zelfbestuur voor het eiland op het gebied van binnenlandse zaken gedurende een bepaalde periode. Engeland zou zich de behartiging van buitenlandse za ken, financiën en verdediging voorbehouden. 2. Aan het eind van deze over gangsperiode zou een plebisciet de toekomst van het eiland bepalen. (Advertentie) Weersverwachting van het K.N. MJ. tot vanavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur: Droog weer met op de meeste plaatsen zonnige perioden. Zwakke tot ma- tlge wind uit noordelijke richtin- gen. Dezelfde temperaturen ais gisteren of iets hogere Verwachting van het Belgisch 5 Weerkundig Instituut: Zwakke 5 oosten, tot noordenwind. Meeetal t zwaar bewolkt tot betrokken, met I nog kans op lichte neerslag aan S de kust. Geleidelijke verminde- J ring der bewolking. I t Vandaag: zon onder 21.00 nur J maan onder 17.01 uur. Morgen: I zon op 4.19 unr, maan op 2.44 nor i Weerdienst IMCQS London seint Het weer zal de komende dagen langzaam ver beteren, maar droge, warme, en zonnige pe rioden zullen waarschijnlijk niet langer dan 1 A 2 dagen du ren. E«n Mrvtai van de gezamenlijke brouwats van het boata Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s zondag verwacht Stuur aan 'Het bier is weer best'. Postbus 2200, Amsterdam Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld). Bovendien zijn er 100 troost prijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 2.2 uur zon, 2.4 mm neerslag Prijswinnaar W Thijssen. Varenstraat 13. Arnhem. WAT 18 IMCOS 7 Deze International M«\eorok>gical Consultant Services worden geleid door de RAF-weerkundigen. die destijds het weer voor de geallièerde operaties voorspelden. VAM ONZE REIZENDE ROELAND Den Haag - Een jong attaché in de Residentie serveert zijn gasten Canadese zalm. Noors 'crisp bread' en Nederlands bier. Hij zegt: 'Origineel, exquis en bij elkaar niet duur' BIER 18 BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Van jou kan ik alles hebben Zij: 'Ja. maar van mijn glas bier blijf je af'* De Britse militaire bases zouden gehandhaafd blijven. Nieuwe gevechten Bij botsingen op Cyprus tussen Griekse en Turkse Cyprioten zijn gis teren twee Grieken gedood, terwijl dertig personen werden gewond. Alle bijeenkomsten en optochten, huwelijks- en begrafenisoptochten in begrepen, evenals bioscoopvoorstel lingen, zijn tot nader order verboden. Voorts geldt er een nachtelijk uit gaansverbod. In de Turkse wijk van Nicosia heb ben Britse militairen charges met de gummiknuppel uitgevoerd en wierpen zij traangasbommen. Protest Makarios Aartsbisschop Makarios heeft naar aanleiding van de herhaalde botsin gen een verklaring uitgegeven, waar in hij protesteert tegen de „schande lijke houding van de Britse regering" en ,,de Turkse orgiën". Deze duren voort zonder dat de Britse autoritei ten een einde maken aan het Turkse „vandalisme" en de Griekse bevol king van het eiland beschermen, aldus de aartsbisschop, die de Britten „mis dadige verdraagzaamheid" ten op zichte van de Turken verwijt en ver klaart, dat de ..tragische toestand" de vrede in het gehele gebied dreigt te verstoren. In diplomatieke kringen te Londen wordt vernomen, dat Engeland, West-Duitsland en de Verenigde Staten in Begin juli hun ministers van buitenlandse zaken naar Parijs zullen afvaar digen voor een „Westerse top conferentie" met generaal De Gauile. Er is sprake van dat ook premier MacMillan en dr. Adenauer aan deze bijeenkomst zullen deelnemen. Bin dende afspraken zijn echter nog niet gemaakt, behalve een ontmoeting tus sen Dulles en De Gaulle op 5 juli in Parijs. Naar Reuter in regeringskringen in Djakarta verneemt, zal de gezag voerder van het vrachtschip „Bre tagne". Dryborg, spoedig met zijn schip in vrijheid worden gesteld. Verklaard werd. dat er een „regeling buiten de rechter om" was getrof fen. Een eerste groep V.N.-waar- nemers is gisteren in witgeschil derde auto's van Jeruzalem naar Beiroet gereisd, 24 uur nadat de Veiligheidsraad had besloten waarnemers naar Libanon te zenden in verband met Libane- se klachten over Egyptische en I Syrische inmenging. Deze groep. bestaande uit twee Zweden, twee Italianen en een Nieuw- zeelander, zal morgen door een twee de groep van vijf man gevolgd wor den. Deze twee groepen zullen het werk, dat de V.N.-waarnemers moe ten doen. vast bestuderen, in afwach ting van de samenstelling van een korps waarnemers door secretaris generaal Hammarskjoeld. Hammarskjoeld deelde mede. dat hij drie mannen met „grote politieke en militaire ervaring" heeft verzocht zich met de V.N,-missie in Libanon te belasten. In Oslo verluidt, dat de Noorse generaal-majoor Odd Bull de leiding van de missie zal krijgen. De twee anderen zijn de vroegere president van Ecuador, Galo Plaza, en een voormalige ambassadeur van India in de Ver. Staten, Rajeswar Dajal. Zij zullen worden bijgestaan door een twintigtal officieren van de staf der V.N.-bestandscommissie in Palestina en van elders. In Tripoli levert het Libanese leger nog steeds hevige gevechten met re bellen. Onder de volgende groep waarne mers bevinden zich twee Nederlan ders. De „Karei Doorman" 2al ver nieuwd in de vaart komen; er zijn talrijke verbeteringen aan gebracht. Onder meer is het vliegdek verbreed en heeft de radartoren een belangrijke uit breiding ondergaan. Foto: De verbeterde radartoren. Mgr. J. H. Niekel, oud-deken van Rotterdam en plebaan van de kathedrale kerk aan de West zeedijk aldaar, is gisterenmiddag op 67-jarige leeltijd tengevolge van een ongeluk in het St.-Fran- ciscusgasthuis te Rotterdam overleden. Mgr. Niekel is eergisteren, toen hij de H.H. Sacramenten aan een zieke wilde brengen, bij het oversteken aangereden door een bromfietser. Hij kwam te vallen en liep een schedel- basisfractuur op. Zonder bij kennis te zijn gekomen is hij gistermiddag kwart over vier aan zijn verwondin gen bezweken. Radio-Djakarta heeft medegedeeld dat Indonesische regeringstroepen zijn geland op „strategisch gelegen eilanden" rondom de steunpunten van de opstandelingen in Noord-Cele bes. De radio gaf geen bijzonderheden over tijd en plaats van de landin gen. Voorts werd in een te Djakarta uitgegeven legercommuniqué meege deeld. dat de regeringsstrijdkrachten het vliegveld Tolotio, 130 km ten wes ten van Menado. hebben bezet (Advertentie) De Gaulle zou op een kabi netsvergadering van gisteren in Parijs hebben verklaard, dat op de duur de Franse officieren zich uit de comités voor open baar welzijn moeten terugtrek ken. Voorts vroeg De Gaulle a'tm zijn ministers niet te verschij nen voor commissies van de Nationale Vergadering, die nog in Parijs bijeenkomen. Een woordvoerder van de voorlichtingsdienst van gene raal Salan, Lucien Neuwirth, heeft gezegd, dat Salan niet van plan is de legerofficieren uit de comités voor openbaar welzijn terug te trekken. De comités zouden niet meer repre sentatief zijn als zij geen officieren Na vaderdag geen krullende boorden meer.,.. onbreekbare, ingenaaide T1UJ8TAY boordbalein, kan niet wegraken, wordt gewoon meegewassen en gestreken. U vindt TRU8TAY natuurlijk In (Van onze correspondent) De gloednieuwe veerboot „Prinses Beatrix" wordt wel door pech achtervolgd. Vorige maand tijdens de technische proefvaart trad er een storing in het electrisch circuit op, waar door de „Prinses Beatrix" enke le dagen de proefvaart moest staken en gisterenmiddag, nadat het schip dinsdag door het pro vinciaal bestuur van de werf J- en K. Smit was overgenomen, heeft het reeds een aanvaring gehad. De ..Prinsese Beatrix" die nog niet definitief in de vaart is gebracht, om dat de veerfuiken te Vlissingen en te Breskens nog niet gereed zijn, maakte op de Westerschelde enkele vaarten cm het manoeuvreren te proberen. Op de rede vlak voor Vlissingen lag de Noorse tanker „Freddy", groot 8735 bruto registerton voor anker en de „Prinses Beatrix" voer hier zo scherp langs, dat de steven van de Freddy" de „Beatrix" aan stuurboord zijde ramde. Het schip liep bij de op bouw juist boven het berghout een zware deuk op. Of het schip naar de werf te Kinderdijk zal terugkeren voor herstel, wordt vandaag door de directie van de provinciale stoomboot diensten uitgemaakt. De ..Freddy" heeft gisterenavond zijn reis naar Rot terdam voortgezet onder hun leden zouden tellen, aldus Neuwirth, die tevens woordvoerder is van de Algerijnse commissie voor openbaar welzijn. Premier De Gauile heeft naar ver luidt het plan de Raad van de Repu bliek (senaat) een andere samenstel ling te geven. Deze zou dan voortaan bestaan uit: 1. Leden gekozen door gemeente- en departementale raden, zoals thans het geval is, 2. Een groep die economische, culturele en vak- bondsbelangen vertegenwoordigt. 3. Een groep die de overzeese gebie den vertegenwoordigt. Jacques Soustelle, de politieke raadsman van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn, is gisteren op bevel van De Gaulle, met een speciaal vliegtuig uit Algiers .naar Parijs gevlogen, waar hij met gene raal De Gauile besprekingen zal voe ren. „Dertiende mei" De vroegere Franse generaal van de luchtmacht Lionel Max Chassin heeft op een stormachtige persconfe rentie in Parijs de vorming aange kondigd van een volksbeweging van de „dertiende mei" de dag waarop de beweging in Algerije begon, die generaal De Gauile aan de macht heeft gebracht. De volksbeweging moet generaal De Gauile „helpen". Het „Algerijnse wonder" moet tot het Franse moederland uitgebreid worden, aldus Chassin. Het comité voor openbaar welzijn van Corsica heeft afgevaardigden naar Algiers en Parijs gezonden voor besprekingen over de beweging voor openbaar welzijn. Poujadisten De Poujadisten hebben op een bui tengewoon congres te Angers beslo ten hun parlementsfractie te ontbin den en hun energie te richten op een beweging voor openbaar welzijn in Frankrijk. Tot de ontbinding van de fractie werd met 83 stemmen tegen één bij één onthouding besloten. De afgevaar digden werden ontslagen van hun eed van trouw aan de anti-belastingbewe ging en zij kregen volkomen vrijheid van handelen. De 23-jarige W.N. uit Leiden, die wegens het plegen van een inbraak gedetineerd was in het Huis van Be waring II aan de Van Alkemadelaan in Den Haag, is gisteren ontsnapt. Om half twaalf des morgens toen het appèl voor het luchten werd gehou den, ontdekte men dat hij er niet meer was. Even tevoren was hij be zig geweest met het laden en lossen van vrachtautoks van de justitiële autodienst. Op een van die auto's, die hij had helpen laden met dozen levensmiddelen, moet hij zich tussen de lading verstopt hebben.

de Stem | 1958 | | pagina 1