De ware identificatie van Achmed Soekarno p Wit STEM-FEUILLETON /Kda. ItasWaiJ pe^tetn Zwart o Melkmeisje, Delft - schildert zelf - met gemak en GEIALAG ,SSr Examen INDONESIË, NEDERLAND EN NIEUW-GUINEA (XIII) Vreemde ziekte in boomgaarden DONDERDAG 12 JUNI 1958 Ongebreidelde haat jegens het volk van zijn vader: een Nederlander! door ^J\cirel Snijtóheuvel Britse chef-staf in Djakarta Malenkov dood ^ïj)octunen tenópel ^Jloflancl door Emily Grant Poujadisme verloopt Tornado eist doden Oudheidkundige vondst Canadese bases voor de VS. Straalvliegtuigen voor Midden-Oosten TV'RADIO'TV' We hebben in deze serie eerder kennis gemaakt met de tegenwoordige president van Indonesië, Soekarno, 'n intellectueel waar wij nu on derhand geen hoogte meer van hebben voor wat betreft zijn levensbeschouwing. In de Japanse periode was hij een fascist, die miljoenen Indone siërs spande voor de Japanse oorlogswagen Daarnaast heeft hij zich althans voor het oog van de wereld kunnen ontpoppen als een nationalist, een patriot. Een generatie terug gold hij als een overtuigd communist en nu staan we voor het actuele feit, dat hij Russisch gezind is niet alleen, maar ook de rode fracties de hand boven het hoofd houdt en een cryp- to-communistische „geleide democratie" in het leven heeft geroepen. Wat is het nu precies? Is Achmed Soe karno een fascist? Een com munist? Een nationalist? Een imperialist? Het antwoord daarop is, dat hij strikt genomen g?en van dat al is.... Miskende zoon Ten eerste ls president Soekar no geen pur sang Oosterling, doch de soon van een Neder landse prominent (in leven gou verneur bij het Binnenlands Be stuur en van adellijken bloede) en van een Javaanse uit eenvoudi- gen huize. Meer dan eens heeft Soekarno dit toegegeven, zelfs ongevraagd. Bijvoorbeeld toen hij z'n hart verloor aan een Ne derlandse schone, genaamd An nie, en hij door haar vader werd uitgemaakt voor „inlander" en de deur werd gewezen. Hij was toen student. Verontwaar digd viel hij uit: „ïk ben geen inlander! Mjjn vader is ook een Nederlander en heel wat hoger van afkomst en groter van intel lect dan u bent!" Achmeds vader heeft om rede nen, die we hier in het midden laten, zijn zoon niet erkend als Nederlander. En liet hem onder de hoede van de moeder. Deze huwde later een inheems onder wijzer. Soekarno genaamd, van wie zij meerdere kinderen kreeg. Maar geen hunner blonk qua ver standelijke aanleg, ijver en initia tief dusdanig uit als Achmed die ■weldra de naam van zijn stief vader voerde: Achmed Soekarno. Hij doorliep met glans de lage re school en daarna de H.B.S, en de Technische Hogeschool te Bandoeng. Deze beide kostbare instellingen zou Achmed nooit hebben kunnen bezoeken indien de Nederlandse vader niet hei melijk geld zond, vaak véél geld aan zowel de zoon, de moeder als o.m. de universiteit. Doch al met al was en bleef Achmed een miskende zoon van een hooggeplaatst Nederlander, een verschoppeling. De geldelij ke toelagen van vaderszijde maak ten dat niet goed. Integendeel, hoe vreemd is de Oosterse psy che die financiële steun vorm de een vernedering te meer en was gelijk aan een boetedoening voor het kwaad der verguizing. Achmed zag zijn vader als een onverlaat, 'n blanke hoogmoeds- waanzinnige. Haat En zo ontwikkelde zich een af gunst in zijn hart jegens het volk van zijn vader, een afgunst die allengs uitgroeide tot haat, on gebreidelde haat. Hij immers was en bleef volgens de wet „in lander" de mindere van de Eu ropese kolonisator, van de Ne derlanders, waarvan de ,poor whites" nauwelijks in zijn scha duw konden staan voor wat be treft kunnen, initiatief en ont wikkeling. Zo althans meende hij dat te weten. Uit eigen wil en mede dank zij aanmoedigen van ,,de andere zijde" sloot hij zich aan bij die „andere zijde": de inheemse nationalist. Soekarno is dus feitelijk een Indische Nederlander van af komst. Het lot, de historie en de verhouding in de kolonie hebben hem gedoemd te zijn een verstokte Javaan, de wre kende Javaan, de hatende, nijd- volle Oosterling die zich ver drukt waant door het ras waar hij gedeeltelijk van afstamt maar geen deel van mag uit maken: de blanke... Honderdduizenden van zijn groepsgenoten de Indo-Euro peanen oftewel Indische Neder landers werden wèl erkend door de Europese vader en zij zijn paladijnen geworden van het Nederlandse koloniale bewind. Hij. die verguisde zal zich wre ken op hen die leden van zijn vaders volk. Hij zal zich tegen dat volk verzetten als een pur sang Javaan zijn vader heeft toch niet anders gewild dan dat hij een Javaan is en blijft? Hij zal de Javaan zijn en blijven., de revolutionair bulkend van wrok en vergeldingszucht jegens de Nederlandse verdrukker. Daarom noemden we Soekarno reeds eerder in deze serie „de Javaan". Hij ia het niet antlers ciua mentaliteit. „Het zaal viel tussen de doornen de doornen groeiden op en verstikten het", fezen we in Mattheus XIII. Doch ■iet alzo het Europese zaad dat zich mengt met het dat zaad verheft zich boven de doornen en keert zich tegen de verguizende stamboom. Feller dan normaal... Tragedie wordt gevaar De kwestie van Soekarno's ver guizing is niet nieuw, het is even oud als de periode van Westerse suprematie en kolonisatie. Het is de tragedie van de „verstoten halfbloed", nu nog. straks echter kan die tragedie van de verguis de zoon een gevaar worden voor de plichtvergeten, met valse schaamte en misschien ook met superioriteitswaan behepte va der. Een gevaar in het groot straks, wanneer de blanke heer schappij begint te tanen en het de beurt is voor de kleurling. Ik ters recept van wilde amok. Mis schien zullen dan de verguizende blanke vaders spijt hebben van hun inferieure daad. die zij als „superieure" mensen begingen en hen dan gemaakt heeft tot in ferieure slaven! Padang bracht overwinning De tegenwoordige Soekarno staat voor de drempel van zijn ondergang. En dit wordt ver haast door de vermeende val van de Padangse tegenregering. Het moge zo zijn, dat de rebellen zich in de jungle hebben terug getrokken, het betekent geen overwinning voor Soekarno doch juist het tegendeel: de president heeft zijn ware identiteit verra den: hij is geen rechtgeaarde pa triot, maar een imperialist, een despoot, een man die zonen van het land liever ten val brengt dan ze enige vrijheid te geven en ze naar eigen verkiezing te zien samenwerken met de Ne derlanders en andere Westerlin gen, hetgeen het doel is van de tegenregering. zeg: in het groot. In kleiner om vang is dat gevaar reeds meer dan eens in de historie tot een realiteit geworden. Manuel Que zon, Simon Bolivar en nu presi dent Soekarno, even vóór hem Mohammed Thamrin want zijn deze historische personen die als rebellenaanvoerders van de in heemsen de westerse kolonisators uit het geboorteland verjoegen niets anders dan „halfbloeden?" De tragedie wordt echter pas dan een gigantische dreiging wanneer alle gekleurde rassen zich sa menbundelen tegen de Westerse suprematie, met gebruikmaking van de in hun gelederen aanwe zige „gemengdbloedigen", zonen van hen die in dit tijdsgewricht nog voorsprong genieten op al lerlei gebied. Wanneer niet één of twee Soekarno's de scepter zul len gaan zwaaien en de heilige oorlog tegen de blanke zullen prediken, maar een dozijn Soe karno's, hecht aaneengesmeed om het gemeenschappelijk doel ..weg met de blanke primus inter pa res" nastreven middels het Oos- Bovendien is een militaire ze ge (die bovendien van dubieuze aard is) dank zij overmacht, geen morele noch politieke zege, doch juist een nederlaag. De ontevre denheid en verontwaardiging bij 't eigen volk is verdubbeld, het wantrouwen en de wrevel bij na verwante naties als de Filippi- no's en Maleiers zijn aangewak kerd. Dan staan daar nog de mannen van Noord-Celebes. de vrienden van Nederland, nu meer dan ooit verbeten en bovenal ter dege voorbereid. Misschien ziet Soekarno dat alles zelf wel in, maar hij riskeert dat of weet ook nu geen weerstand te bieden aan zijn impulsen: de haat jegens het Westen en het ijveren voor de val van dat westen. Comediant Van kwaad tot erger er is geen ander spreekwoord zo van toepassing voor Soekarno's stereo tiepe samengaan met de vijan- (Advertentie). den van het Westen. Eens heul de hij met de communisten, een generatie terug wij schon ken hem genade. Daarna was hij Jappenvriend nummer één wij hielpen hem daarna in het za del. En nu ja, waarom niet nu flirt hij met de Sow jets. Het Westen vergeeft het hem toch weer. En een ieder laat zich op ongekende wijze door Soekarno voor de gek houden. Miljoenen Indonesiërs 'n bijziende buiten wereld zagen en zien hem als nationalist en vergeten dat hij miljoenen Indonesiërs aan slaven arbeid en Japanse zelfmoordba taljons uitbesteedde en nu vrij heidslievende en anti-communis tische zonen van het eigen land met Russische hulp en een mili taire overmacht liet neermaaien. De Japanners prezen hem eer tijds om zijn fascistische overtui ging en drt hü eerlang leider was van de communistische PNI ging blijkbaar aan de opmerk zaamheid van de gele bezetters te loor. Tijdens zijn bezoek aan Amerika werd Soekarno ontvan gen als de „Indonesische Wa shington". Een „Washington" dus die tijdens het Japanse be wind reuzenafbeeldingen van Churchill, Roosevelt en koningin Wilhelmina in het openbaar ver brandde. Een .Indonesische Wa shington" die reeds sinds 1946 met zijn „geleide democratie eneen puur-communistische her senspoeling onder leiding van Chairoel Saleh een kern van jon ge intellectuelen verzamelde met het doel het Westen van binnen uit te ondermijnen. Een Was hington" die in 1952 op eigen ini tiatief Indonesische heethoofden instrueerde en ze als infiltran ten naar Nieuw Guinea zond om de Sovjets in de kaart te spelen... Moslims laten zich ontroeren, wanneer Soekarno zich neerwerpt in de moskee om te bidden een „gelovige Mohammedaan" dus die weleer heulde met Tan Malakka om de Sarekat Islam weg te vagen toen er sprake was dat deze groepering met het Nederlandse bewind zou gaan sa menwerken om de rode bandie ten van Tan Malakka uit te ran geren. Het wordt tijd dat wij Achmed Soekarno haarfijn doorzien en dat wq de moed hebben om- diens ware identificatie zwart op wit te zetten. Soekarno is een blan ken-hater, een man die voor niets terugdeinst om het Westen te verdelgen En daarnaast is hij het moge gezegd worden een fe nomenale komediant... (wordt vervolgd) (Advertentie) Generaal sir Francis Festing, de aftredende opperbevelhebber der Britse landstrijdkrachten in het Verre Oosten en de toekomstige chef van de Engelse generale staf, is woensdag voor een bezoek van drie dagen in Djakarta aangekomen. De generaal, wiens bezoek ge schiedt op uitnodiging van de Indone sische chef-staf, generaal-majoor Na- sution, ontweek de vraag of hij tijdens zijn verblijf in de Indonesische hoofd stad besprekingen zal voeren over de mogelijke levering van militaire uit rusting door Engeland aan Indonesië. Hij zei, dat zijn bezoek in geen enkel opzicht verband houdt met zakelijke aangelegenheden, en dat hij hoopte dat zijn ontmoetingen met regerings- en legerautoriteiten zullen leiden tot een beter begrip voor de wederzijdse problemen. Generaal Festing zal in de komende dagen premier Djuanda alsmede de Amerikaanse, Australische en Engel se ambassadeurs ontmoeten. Donder dagavond zal hij aanwezig zijn bij een bal in de Engelse club ter gele genheid van de verjaardag van ko ningin Elizabeth. PUTDEKSEL In een poging om een knik ker uit een rioolputje te ha len, bleef de zesjarige Jean Bexter uit Great Harwood met zijn vinger in het meta len deksel beklemd zitten. De vinger zat zo definitief vast, dat helpers het complete putje moesten uitgraven en het sa men met het slachtoffer naar het ziekenhuis moesten bren gen. Daar werd Jean bevrijd. Schuldig lil Hamilton keek de rechter ver tederd naar een jongen, die een auto had gestolen. De beklaagde zat schuldbewust met het hoofd gebo gen en friemelde zenuwachtig met de handen. „Ik zal het voorlopig lij een waarschuwing en een proeftijd la ten," zei de magistraat grootmoedig. Toen de jongen weg was ontdekte men, dat hij tijdens de behandeling van zijn zaak ongeïnteresseerd zijn initialen in het dek van de nieuwe mahoniehouten tafel had zitten snij den. Herhaling De heer Strickler moest voor de rechter komen, omdat zijn auto niet rijvaardig was. Er mankeerde iets aan de remmen en als gevolg daarvan had hij brokken gemaakt. Strickler pleitte voor zichzelf als een geboren advocaat. Zijn vloei ende woordenstroom werd onder broken door de binnenkomst van een politie-agent, die zei, dat de auto van de heer Strickler van de handrem was geschoten en dank zij een helling met grote vaart op een andere wagen was gevlogen. Het was de auto van de rechter, die toen erg goed rechtop is gaan zit ten om uitspraak te doen. Steun De Zwitserse mannen die tegen het verlenen van kiesrecht aan de Zwitserse vrouwen zijn gekant, heb ben van onverwachte zijde steun ge kregen. Een groep vrouwen, voor namelijk van katholieken huize en uit de provincie, heeft besloten dat het tegen vrouwenkiesrecht zal ijve ren, omdat er naar hun mening ge zinnen uiteen zullen vallen als de vrouw anders stemt dan haar man. De mannelijke kiezers moeten in oktober uitmaken of dé vrouwen kiesrecht zullen krijgen. Gesprongen leiding in de Gouden Leeuw, (Advertentie) Volgens de Londense „Daily Mail circuleren in Moskou „hardnekkige geruchten" dat oud-premier Malen kov is overleden. Hij zou of op last van premier Kroestjev zijn gefusilleerd of ten ge volge van een ziekte zijn overleden. Sinds de „Prawda" op 11 mei een felle aanval op Malenkov deed zou niets meer van hem zijn vernomen. Drie dagen geleden verklaarde de Sovjetminister vahw; krachtstations Alexei Pawlenko in Wenen, dat Ma lenkov nog steeds is belast met de leiding van het krachtstation te Ust- ka Manogorsk, in Kazakhstan. De hoop op een goed fruitjaar is bij verscheidene boomgaardbezitters in de omgeving van Scherpenzeel en Woudenberg de bodem ingeslagen. Een nog nimmer gesignaleerde ziekte onder de vruchtbomen is thans bezig sommige fruitteeitbedrijven grote schade te berokkenen. Bij de heren J. Koudijs en W. Wolfs winkel op Voskuilen te Scherpenzeel en G. v. d. Hee en C. ter Maaten in de buurtschap Moorst onder Wouden berg, komen plotseling bruine plek ken in de takken en op de stam. Tak ken die volledig vrucht dragen, ver dorren in enkele dagen tijds, breken vervolgens af en tenslotte gaat de ge hele boom dood. Zowel ir. Burgmans, .rijkstuinbouwconsulent met zijn assis tent, de heer J- van Donk, alsmede de heren van de Waal en Pfaff van de plantenziektekundige dienst uit Wage- ningen, staan voor een raadsel. De rijkstuinbouwconsulent wijt de plotse linge dood van de bomen aan de strenge vorst van twee jaar geleden. Op het fruitbedrijf van de heer J. 12) En to enzei ze tegen u mijnheer Skoonhofen, „au plaisier de vous re- voir"? Met enige nadruk zelfs? Prachtig., heel belangrijk. Pestaloz- zi had gelijk, toen hij u ons schild noemde." En Durand glimlachte. „Avec les femmes, qui peut ja mais savoir", prevelde hij. „Inderdaad, Willem", mompelde de Kraan kwasi-wijsgerig tegen zijn vriend, „mijnheer Durand heeft ge lijk, want wie kan ooit weten, waar hij met een vrouw aan toe is". „Doe niet alsof je er iets van weet", schamperde Willem. „Monsieur 'Enrieksen", zei Du rand na een korte stilte, „ik wil u niet verhelen, dat u zich in een ge vaarlijke positie bevindt. Om een of andere reden zijn er lieden, die me nen, dat u meer weet van de ver dwenen documenten of dat u hen op het spoor kunt brengen.Ik behoor ook tot die mensen, al heb ik het dan niet op uw leven voorzien., en daarom wil ik u in mijn nabijheid houden. Maar dat wil ik ook, omdat ik u beschermen wil tegen anderen, die wij niet kennen.U beweegt zich op onbekend terrein, maar ik ken de weg in de internationale jungle. Het is nu kwart voor twaalf. We gaan naar het Hotel der Nederlan den om krijgsraad te houden met vriend Pestalozzi.. en ik denk wel, dat Vera ook van de partij zal zijn", voegde hij eraan toe. „Prettig vooruitzicht", bromde de Kraan. „Zij is een interessante vrouw en heeft een zwak voor uw vriend Skoon hofen. Die nuance bij het afscheid nemen spreekt in haar geval boek delen.. ik ken Vera, heren., ik ken het leven ook.. En daarom heb ik een verzoek aan u, mijnheer Skoon hofen. U weet, ik kan u niet dwin gen, maar u zoudt mij een groot ge noegen doen, als u met mij mee wil de gaan naar het hotel en bij de be den af. Toen zij buiten stonden, dreunden twaalf galmende slagen over het oude stadje. „Hotel der Nederlanden", zei de Kraan tegen de taxi-chauffeur. Een oude Ford, die nabij „La Tris- tesse" geparkeerd stond, begon te knarsen en te trillen. Na enige ver geefse pogingen kwam hij op gang en verdween in de richting, die de taxi had ingeslagen. „Ik ben het wachten moe, Ar nold", zei een jonge vrouw in het Engels tot de man naast haar aan het stuur. Er lag iets dreigends in haar stem. De man die zij met Arnold had aan gesproken, haalde wrevelig de schou ders op en antwoordde niet. HOOFDSTUK V Krijgsraad met dodelijke afloop De nachtportier had het van de dagportier gehoord. Op nummer 35 misdadigers en spionnen las, hoopte in zijn hart op iets meer opwindends dan een studentengrap. En die dag portier was heus geen kleine jongen, overwoog hij. Die had het nodige van de wereld gezien! Toen dan ook om kwart over elf een politieman in burger een brief bracht voor de bewoner van nummer 35, verhelderde het gezicht van de nachtportier. Ja, hij zou opbellen naar mijnheers kamer. Nummer 35 antwoordde niet. Dan maar in het vakje, dacht de portier, en handelde dienovereenkomstig Je mocht de gas ten niet al te veel storen. Even voor twaalven betrad een kort aangebon den man het hotel. Vast een stille, dacht de nachtportier, en niet ten on rechte, want het was commissaris van der Droes. „Portier, heeft mijnheer Pestalozzi de brief afgehaald, die ik hem van avond liet brengen? Ik ben commis saris van der Droes van de Vreem delingenpolitie". „Nee, commissaris, nog niet. Ik heb direct de kamer van mijnheer opgebeld, maar ik kreeg geen ge hoor. Toch is mijnheer wel in het en met die Griekse dame haperde er iets. Eigenlijk deed dit de bleke man genoegen. De functie van nacht portier in een eerzaam provincie-ho tel is wat saai, zodat hij hoopte, ein delijk eens wat afwisseling te bele ven. En dan was er nog die schiet partij van vanmiddag in de bar! Nee, er zat onweer in de lucht, zo waar als hij nachtportier was. De directeur van het hotel had da delijk na de schietpartij de hoofdcom. missaris van politie, die hij vriend schappelijk kende, opgebeld en hem gevraagd, geen ophef van het geval spreking tegenwoordig zijn. U behoeft te maken en er zo weinig mogelijk niets te zeggen, maar het feit van uw tegenwoordigheid zal Vera han delbaarder maken., en als u het in geweten kunt verantwoorden, lacht u dan zo nu en dan eens tegen haar., nee, vooral geen flirtation.alleen maar heel even glimlachen met iete van vertrouwen en vertrouwelijkheid. ruchtbaarheid aan te geven. Je be grijpt, amice, de naam van mijn ho tel.. Ja, de hoofdcommissaris, die zijn vrienden graag een genoegen deed, begreep het. Hij had die avond op het politierapport aan de plaatse lijke pers dan ook een uiterst $obe- re mededeling laten doen. Het zou U dient dan een goede zaak en mis- wel een studentengrap zijn, had hij schien helpt u d'Arlemont en uw laten vertellen, en voor studenten vriend hier, door te doen zoals ik u grappen had de Gravendamse burge- vraag.. Akkoord?.. Dank u.. en nu rij begrip, gaan we". Maar de nachtportier, die in zijn tenminste niet eerder geroken Ijeeft Van Sahooaboven ma Duxaftd iek«i- eenzame aren graag verbalen over Nu, <Ut achtte van dér Droes wtt- hotel of anders heeft hij de sleutel meegenomen". „Dank je, portier". Vander Droes overlegde met zich zelf. Die twee jongelui Pestalozzi leek wel gek, hen in dit spel te be trekken zaten stellig nog in „La Tristesse". Even opbellen en vragen of zij hierheen willen komen. Ik zal ze dan vannacht eens rustig en na drukkelijk onder het oog brengen, dat ze er beter aan doen een paar we ken uit de stad te gaan tot deze storm voorbij is. Maar laat ik be ginnen met op te bellen. „Ik kan wel van uw toestel ge bruik maken, portier?" Van der Droes keek in zijn noti tieboekje en draaide vervolgens een nummer. Of de heren van Schoonho ven en Kraan Hendriksen nog in „La Tristesse" waren? Ja, de een is dik... O, dank u.. net vertrokken met een oudere heer? Een vreemdeling?,. Juist, dank u. Durand zou hier ook om twaalf uur zijn, overwoog de Hollandse po litieman verder, als Pestalozzi hem nig waarschijnlijk. Het was duidelijk, dat Pestalozzi een eigen spelletje speelde en niet in het minst behoef te had aan een Franse dwarskijker, hoe bevriend hij ook met hem mocht zijn. Maar dan zal Durand zijn toe vlucht ook wel gezocht hebben in „La Tristesse" en de jongelui aanstonds meebrengen. Hij heeft iets meer ver antwoordelijkheidsgevoel dan die Ita liaan.. En die Griekse schone? „Portier, is mevrouw Xanthopoulos binnen?" „Ja, commissaris, al enige tijd". „Bonsoir, van der Droes.. Dag mijnheer van der Droes". Met deze groet stapten de late gas ten van „La Tristesse" op van der Droes toe en zeiden, dat ze zich uit stekend geamuseerd hadden. „En wat is nu het volgende nummer op het program?" vroegen de ogen der beide studenten. „Portier, mevrouw Xanthopoulos logeert toch op nummer 41, niet waar?" „Ja, zeker, commissaris., op num mer 41". „Uitstekend portier., breng ons er heen". „Commissaris, heren.ziet u, dat is tegen mijn instructiesZiet u, ik heb geen toestemming., de directeur zou., maar wilt u niet liever zelf eerst de directeur opbellen?" Durand had begrip voor 's mans moeilijkheden. Hij gaf van der Droes een wenk te doen wat de nacht portier vroeg. Van der Droes nam de hoorn van de haak. „Nummer 18753", haastte de por tier zich nog te zeggen. „Hier van der Droes van de Vreemdelingenpolitie.. Ja, ik was tegenwoordig, toen er in uw bar ge schoten werd vanmiddag.Studenten grap? Nee, u vergist zich deerlijk (de portier spitste de oren)ja, ik moet direct met mevrouw Xantho poulos spreken., juist, die buiten landse van nummer 41.. ja. op haar kamer., nee, ik ben niet alleen., ja, zeer dringend., in orde. komt u dan maar snel., ja, natuurlijk, wij gaan vast naar boven. Tot ziens. Dank u". „In orde portier.. Kom, heren, we gaan naar boven. Rustig aan, de gas ten slapen reeds.." Een minuut later werd er op Ve ra's kamerdeur geklopt. Vier man nen betraden haar kamer. Zij von den er, we weten het reeds, de ge heimzinnige en avontuurlijke Vera gewikkeld in een vriendschappelijk gesprek met Pestalozzi. Durand fron ste de wenkbrauwen. Wat drommel, dacht hij, voert die Italiaan nu weer in het schild? (wordt vervolgd) Koudijs heeft men een dode boom doorgezaagd, waarbij bleek, dat het hout tot in de pit is aangetast. Op dit bedrijf is 75 procent van de bomen door de vreemde ziekte aangetast. Wanneer deze ziekte doorzet -en de mogelijkheid hiervan ligt in de ver wachtingen dan betekent deze tot dusver onbekende fruitziekte een ramp voor vele bedrijven in deze om geving. Louis Reoyo heeft dinsdag bekend gemaakt, dat hij als voorzitter van de fractie der Poujadisten in de Fran, se Nationale Vergadering is afgetre den. Zoals gemeld komt de veertig leden tellende fractie donderdag bijeen om over de toekomst van de anti-belas tingbeweging te spreken. Mogelijk zal de fractie worden ontbonden. De stad El Dorado in de Ameri kaanse staat Kansas is dinsdag ge troffen door een krachtige wervel storm, die volgens de jongste berich ten aan zeker elf mensen het leven heeft gekost. Er werden 150 huizen vernield of beschadigd. De water- en elektriciteitsvoorziening werden ver stoord. De autoriteiten hebben de staat van beleg afgekondigd. In het gebied van Ragusa in zuid- oost-Socilië zijn belangrijke oudheid kundige vondsten gedaan. Men heeft resten ontdekt van het oude Camari- na, de Grfekse nederzetting die in 599 voor Christus van Syracuse uit werd gesticht. De plaats werd, na verscheL dene malen verwoest en herbouwd te zijn, in 258 voor Christus door de Romeinen in de eerste Punische oor log met de grond gelijk gemaakt. Tot dusver heeft men fragmenten van beelden, vazen en ander aarde werk en een deel van een grote stads muur gevonden. (Advertentie) De Canadese eerste-minister, Die- fenbaker, heeft in het Lagerhuis me degedeeld dat een zeker aantal Cana dese bases voor Amerikaanse tank vliegtuigen beschikbaar zal worden gesteld om de strategische lucht macht der V.S. in staat te stellen snel te reageren op een eventuele aanval op het Noordamerikaanse continent. Zolang er geen waarborgen tegen een verrassingsaanval bestaan, moet een doeltreffend verdedigingsstelsel worden gehandhaafd, aldus de pre mier. Pearkes, de Canadese minister van defensie, heeft verklaard, dat de gro te toeneming van het aantal Russi sche onderzeeboten het waarschijnlijk onmogelijk zal maken, dat gedurende een bepaalde periode na het uitbre ken van een oorlog Canadese verster kingen naar Europa worden gebracht. Het ministerie van Pearkes neemt aan, dat de Russen over vijfhonderd onderzeeboten beschikken waaronder er zijn of binnenkort zullen zijn dis door kernenergie worden voortbewo gen. Ook zouden de Russen van on dergedoken onderzeeboten raketten kunnen afschieten. (Advertentie) Rustig denlceil Mijnbardt't uwta. bietten Naar te Washington verluidt zijn Amerika en Engeland overeengeko men een vijftigtal straalvliegtuigen aan Irak, Jordanië en Libanon te le veren. Officieel werd echter ontkend dat deze leverantie iets van doen zou hebben met de huidige crisis in Liba non of besproken zou zijn tijdens de jongste bijeenkomst van Eisenhower en MacMillan. Irak zou 18 Ameri kaanse^ Jordanië en Libanon resp. 18 en 12 Britse toestellen krijgen. De wereldvermaarde deodorantstick voor de verzorgde vrouw lux* draaistick f 3.25 handig* taa-atick f t.W regelt de transpiratie voorkomt de geur beschermt Uw garderobe. VRIJDAG, 13 JUNI HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Cram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. 8,15 Hoogmis 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio 10,05 Franse muz. 10,35 Gram. 11,00 V.d. zieken 11,40 Omr.koor 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Gram. 1$,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Nederl. liedjes 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Amus.muz. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Philh.ork. 15,00 Schoolradio 15,30 Metropole ork. en solist 16,00 V.d. zieken 17,00 V.d. jeugd 17,15 Kinderkoor 17,40 Eeursber. 17,45 Amus.muz. 18,05 Lichte muz. 18,2o Caus. 18.30 Lichte muz. 18,50 Vakantierubr, 19,00 Nws. 19,10 Comm. op het nws. 19,15 Regeringsuitz.: Emigratierubr.: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk 19,25 KVP, caius. 10,35 Verz.progr. v.d. militairen 20,05 Pianospel 20,30 Hoe moet er dan Vrede nederdalen, hoorsp 21,45 Amus.muz. 22,10 Philh.ork. 22,50 Huwelijk en jaloezie, caus. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Jazzmuz. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 9,05 Gym. v.d. vrouw 9,16 Gram. 9,40 Schoolradio VPRO: 10,00 Thuis, caus. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 V.d. vrouw 11,00 V.d. kleuters 11,15 Strijkkwart. 11,40 Hammondorgel AVRO: 12,00 Hanimondorgelspel 12,20 Re geringsuitz.: Landb.rubr.: Wij bezoeken de tentoonstelling Land'bouwmetaal in Appingedaan 12,30 Land- en tuinb.rn.eded, 12,33 Sport en prognose 12,00 Lictote muz. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en grafn. 13,25 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Gram. 14,30 Literair progr. 14,50 Caba- retprogr. VARA: 16,00 Muz. caus. 16,40 V.d. jeugd 17,10 Instr. kwint. 17,25 Va- ftamtietips 16,00 Nws. 18,15 Act. WJQ Wchte «w». WO-tk-wé)»'* óm 4 caus. 19,00 V.d. kind. 10,10 Meisjeskoor VPRO: 19,30 Leven in Nederland, caus. 19,45 10 jaar Vrijz. Herv. vrouwenfede ratie in Nederland, rep. 20,00 Nws. 20,05 De misdaad en de schoonheid, caus. 20,15 Lit. progr. 20,30 Europa één, caus. 20,40 Het atoom, caus. VARA: 21,00 Gram. en voordr. 21,55 Buitenl. weekoverz. 22,10 Jazzmuz. VPRO: 22,40 Zorg om de mens, caus. VARA: 23,00 Nws. 23,18 Gram. 23,40-24,00 Orgelspel. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Orgelspel 14.00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Sopr. en piano 17,45 Duitse les 18,00 Hoorsp. 18,30 V.d. sold, 19,00 Nws. 10,30 Wereldtentoonstelling 20,00 Symf.ork;, koor en sol. (20,45-20,55 Gram.) *21,30 Is raëlitische uitz. 22,00 Nws. 22,15 Jazzmuz. 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Lichte muz. 14,00 Ork.conc. 15,10 Gram. 16,05 Danamuz. 17,00 Nws. 17,35 Gram. 18,40 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gram. 20,30 Jazztrm*. 22,35 Chansons 22,3*5 Nieuws, Televisie VRIJDAG, 13 JUNI FRANS BELG.: 16,00-17,30 Wereldten- toonstelling 19,00 K«th. uitz. 19,30 Lucht- 10,30 TV-4 VLAAMS BELG.: W,30-19,00 Wereldten toonstelling 19,00 V.d. jeugd 19.30 Nws. 30,00 Schipper naast Mathilde 30,40 In- tamm 23,00 Weneklu 13,46 Mn,

de Stem | 1958 | | pagina 5