De Gaulle tikt het Algerijns Comité fiks op de vingers VERSTEKELINGEN.... Waarnemers Y.N. Libanon naar Parijs toont herfstmodellen Engeland gelijk tegen Brazilië Naar einde Londense staking haven KVP op de bres voor jeugdspaarregeling en Toestand op Cyprus kritiek Salan heeft geen partij te kiezen 55 DAGBLAD VOOR Prijzen voor oren Frans plan voor ontwapening Deserteur Prinsen in Indonesië in arrest Eisenhowers voorstel Geen „njet van Kroestjev Gevechten in Libanon Tracé pijpleiding Pernis-F rankf ort via Oosterliout Weinig wind Interpellatie over de nieuwe veren tegen een In toekomst „stille" brommers Oost-Duitsland wil Amerikanen vrijlaten Wereldkampioenschap voetbal 98e JAARGANG No. 22730 tFitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland lBurëaü"vciör~dë~zëêuwse Eilanden: GOES. Westsingel telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Viaander^H^^Toort 7, telefoon H>2. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, NooI^atJL^ DONDERDAG 12 JUNI 1958 Abonnementsprijs t 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. f 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrek*. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). In de Turkse wijk van Nicosia is gisteren een Griek doodgeschoten en bü gevechten tussen Grieken en Tur ken in Limassol zijn minstens vijftien mensen gewond geraakt. In de Turkse wijk van Nicosia zijn verscheidene gebouwen waaronder 'n oude kerk en winkels van Grieken, in brand gestoken. De brandweerlie den werden door Turken bij hun werkzaamheden gehinderd. Bisschop Anthimos van Kitium, het waarnemende hoofd van de Griekse orthodoxe kerk op Cyprus heeft de algemene secretaris van de V.N., Dag Hammarskjoeld, telegrafisch om interventie ver zocht. Hij noemde de toestand op het eiland ondraaglijk en een ge vaar voor de vrede in het ooste lijk deel van de Middellandse zee. Hij klaagt over voortdurend vanda lisme van de Turken" en onver schilligheid van de veiligheidstroe pen". De bisschop heeft soortgelijke tele grammen gezonden aan de commissie voor de mensenrechten van de Raad van Europa en aan het Griekse par lement. Op het ogenblik patrouilleren tien duizend man Britse troepen over het eiland, vooral in de dorpen en ste den. De veiligheidsmaatregelen zul len nog verscherpt worden. Generaal De Gaulle heeft een telegram gezonden aan het Centrale Comité voor Openhaar Welzijn in Algerije, waarin hij Salan er aan herinnert dat dit comité geen an der recht en andere rol heeft dan uiting te geven aan de mening van zijn leden. Dit was dus een scherp antwoord op de drie eisen, die dit comité gesteld had en welke wij in onze editie van gisteren publiceerden. „Naar aanleiding' van het pijnlijke en ongelegen inci dent, dat veroorzaakt is door de gebiedende motie van het Comité voor Openbaar Welzijn voor Algerije, herinner tk u De twintigduizend stakende havenarbeiders in Londen heb ben, op 3.500 man na, beslo ten, maandag a.s. het werk te hervatten op voorwaarde dat er geen ongeorganiseerd per soneel in dienst wordt gehand haafd. De groep arbeiders die de aanbe veling van de vakorganisaties om DE HITTEGOLF, waardoor India al drie weken wordt geteisterd, heeft tot dusver het leven gekost aan 240 personen. JROF. GUSTAV COHEN, deskundige op het gebied van de middeleeuwen die o.a. hoogleraar te Amsterdam is geweest, is op 79-jarige leeftijd te Parijs overleden. OP DE STAATSMIJN Hendrik is op de 636-meter verdieping de 24-jarige hulpmonteur H. Diederen uit Valken burg dodelijk verongelukt. Hij werd door een omvallende kolenwand ge raakt. IN DE OOSTZEE is, tijdens Zweedse vlootoefeningen, een nieuw type tor pedo gedemonstreerd. Het is een ge leid projectiel met een hoge graad van trefzekerheid en een grote actie radius. OP EEN onbewaakte overweg in Ja pan is een trein ingereden op een bus met schoolkinderen. Vier kinderen kwamen om. 91 werden gewond, van wie 29 ernstig. OP EEN VOETBALVELD te Seckau in Oostenrijk werden vier schooljon gens tijdens een westrijd door de blik- sem getroffen. Een van hen werd ge dood. de anderen liepen verwondin gen op. DE VERENIGING van onderofficie ren .,Ons Belang" die zestig jaar be staat. heeft het predikaat Koninklijk gekregen. PREMIER MACMILLAN van Enge land heeft president Eisenhower uit genodigd in november een bezoek aan Londen te brengen. DE HOGE AUTORITEIT van de E. G.K.S. heeft besloten een onderzoek m te stellen naar het werken van vrouwen bij de Europese mijnen en staalfabrieken. In de mijnen in Euro pa werken 9 016 vrouwen, meest bo vengronds, in de staalindustrie 7.615 vrouwen. weer aan het werk te gaan, af wees, heeft voornamelijk te ma ken met het lossen van kleine voedsèlschepen van het vasteland. Dè leiders van de stakéndé chéuf- feurs van de vleesmarkt Smithfield. wier actie een maand geleden leid de tot de staking in de havens, trach ten ook tot een regeling van hun loon- geschil te komen. Tenslotte worden ook pogingen ge daan om aan de staking van het vijf tigduizend man tellende Londense buspersoneel. dat 38 dagen geleden in staking ging om aan looneisen kracht bij te zetten, een einde te ma ken. Naar een gerechtelijke uitspraak in Rijssel te oordelen, is het oor van een politieman maar half zoveel waard als het oor van een burger. Tijdens een rel letje in december had een Noordafrikaan een agent in het oor gebeten. Enkele weken later sneed de agent dezelfde Noord afrikaan een stuk van diens oor af. De Noordafrikaan kreeg nu een boete van 20.000 francs, de agent een van 40.000. eraan, dat dit comité geen an der recht en andere rol heeft, dan onder uw controle uiting te geven aan de mening van zijn leden." En in zijn telegram vervolgt De Gaulle: ,,De wettige autortelfcen en In de eerste plaats gijzelt behoren geen partij te kiezen in hetgeen dit Comité André Malraux, de woord voerder van de huidige Franse regering, heeft te Parijs ver klaard, dat de regering besloten Het Comité voor Openbaar Welzijn heeft een geheel Frans plan voor geheel Corsica staat geheel ach- ter premier De Gaulle, zo heeft de yoor een volledige en geleide voorzitter, Maillot verklaard. I wereld-ontwapening to Soustelle, de voormalige gouverneur- generaal van Algerije, is vandaag naar Parijs ontboden. Op Corsica Voor radio Premier De Gaulle zal zich vrij- dagavond om t cht uur in een rede via radio en televisie tot het Franse volk richten, zo is door het kabinet van de eerste minister bekendge maakt voor te leggen aan de grote landen. In dit verband merkte Malraux op, dat minister Dulles, zoals elders gemeld, op 5 of 6 juli in Parijs wordt verwacht. De Veiligheidsraad heeft gisteren besloten een groep waarnemers naar Libanon te zenden. Een Zweedse re solutie van deze strekking is met tien stemmen voor en één onthouding (de Sovjetunie) aangenomen. Dag Hammarskjoeld. secretaris-ge- of enige andere politieke organisatie neraal van de V.N., heeft meegedeeld Het Indonesische parlementslid J. C. Prinsen, vroeger soldaat bij de Ne- derlandse Landmacht is gisteren door de militaire politie te Djakarta ge arresteerd. Prinsen was vroeger ge deserteerd uit de Koninklijke Land macht en nam het Islamitische geloof en de Indonesische nationaliteit aan. Zijn vrouw deelde het parlement in een brief mede, dat hij woensdag- j middag door de politie uit zijn woning was gehaald. Prinsen, die de minder heidspartij de I.P.K.I. in het parle ment vertegenwoordigde, was reeds vorig jaar gearresteerd en enkele weken vastgehouden. De tegen hem ingebrachte beschuldigingen zijn nim mer bekend gemaakt. verklaart of eist. Bovendien moet de betrokken personen duidelijk worden gemaakt, dat als er e«en besluit wordt genomen, kalmte van geest vereist is en de oprechte en redelijke steun van allen, die mij willen helpen de nationale eenheid, ondeelbaarheid en onafhankelijkheid te bewaren". Later heeft De Gaulle nog telefo nisch contact met Salan gehad. Het verzenden van het telegram werd bekendgemaakt na een kabi netsvergadering onder leiding van de premier, waarop de minister van bui tenlandse zaken. Couve de Murville. onder meer verslag uitbracht over de internationale toestand, waaron der de betrekkingen van Tunesië met Frankrijk. De regeringswoordvoerder zei. dat de spanning in de betrek kingen met Tunesië duidelijk was af genomen. „A'/ef voor Parijs bedoeld ,.De dinsdag jl. door het Comité van Openbaar Welzijn voor geheel Algerije aanvaarde motie was be doeld om de zustercomités in Alge rije te kalmeren", aldus haastte zich de vice-voorzitter van het grote Al gerijnse comité, Leon Delbecque, gisteren te Parijs te verklaren. Delbecque verklaarde, dat de mo tie, waarin een oproep werd gedaan voor de vorming van een ..wezenlijke regering van openbaar welzijn" niet voor Parijs was bedoeld. „Het Fran se moederland moet de positie van Algerije begrijpen", verklaarde hij. Volgens Deibecque willen de Alge rijnse comités von openbaar welzijn een stootblok zijn tussen de Algerij nen en de bewoners van het Franse moederland. Volgens een uitzending van radio-Moskou heeft de Russi sche minister-president Kroes tjev het denkbeeld van een conferentie van ontwapenings deskundigen, in een nabije toe komst te Genève te houden, „niet verworpen". dat er vandaag waarnemers van de bestandsorganisatie te Jeruzalem in Libanon kunnen zijn. De Russische afgevaardigde Sobo- lev zei. dat hij het optreden van de Raad niet nodig achtte. Hij verweet het Westen dat het zich met de zaken van Libanon bemoeide. Hij bekriti seerde het besluit van Eisenhower en MacMillan om straaJvliegtuigen naar Jordanië on Libanon te zenden, want zei hij. die zouden tegen het Liba nese volk worden gebruikt. Omar Loufti van do Verenigde Ara bische Republiek verweet Amerika en Engeland hun stepn aan Libanon, maar zei. dat de Myeedse resolutie aanvaardbaar voorwe V.A.R. was. Het Libanese kabinet heeft te Bei roet besloten dat de door de Veilig heidsraad aanvaarde resolutie moet worden uitgebreid, voordat zij aan vaardbaar is voor Libanon. De Libanese rege: ng wil. dat iii de resolutie tot uitdrukking zal wor den gebracht dat de campagne, die pers en radio van de Verenigde Egyp. tisch-Syrische republiek thans tegen Libanon voefen. onverwijld moet worden gestaakt. De Libanese vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties is ingelicht om trent dit standpunt van haar regering. De citadel van de Libanese ha-vetv stad Tripolis, die steeds een burcht is geweest voor de opstandelingen, isi gisteren door artillerie van de rege-l ringstroepen aan puin geschoten, zd wordt uit militaire kringen in Beiroet vernomen. De havenstad was het toneel van dè zwaarste gevechten sinds het uitbra ken van de revolutie. Naar verluidt, zijn de mannen van Kama! Jumblat van de machtige stam der Druzen aangekomen in Mn Zahlta. 'n stad in 't Shoufgebergte fen zij staan nu op een afstand van elf kilometer van de grote weg Beiroet- Damascus (Eigen bericht) Naar de Rotterdam Rijn Pijplei dingmaatschappij ons meedeelde, zal het administratief bureau Bechtel In ternational Company uit Den Haag binnen een maand de pijpleiding Per nis - Frankfurt aanbesteden. Het tracé dat nog niet geheel is vastgelegd, loopt over het Hollandsch Diep en kruist het Wilhelminakanaal ter hoogte van Den Hout (gemeente Oosterhout). Voorlopig is ook Dongen in dit plan opgenomen. Voor de aanleg van het gedeelte Dongen - Venlo stuit men op bezwa ren van waterschappen, boeren en tuinders en ook de gemeentelijke ge biedsuitbreidingen leveren moeilijkhe den op. Men verwacht echter het vol gend jaar met dit laatste gedeelte gereed te komen. Er is nog geen enkele bieding bin nengekomen. Wel heef de n.v. Troost bereikt worden, dat de Kamer iedere uit Pernis zich dezer dagen van de wijziging van dit percentage zelf in situatie in Brabant op de hoogte ge- de hand heeft. steld. Een Duitse firma zal waar- De jeugdspaarregeling is een eerste schijnlijk met de uitvoering worden I belangrijke stap om langs wettelijke belast. weg de bezitsvorming te bevorderen. (Van onze pari. medewerker) Wanneer de Osse wethouder Van Buel, die voor de K.V.P. in de Tweede Kamer zijn eer ste parlementaire rede in het openbaar heeft gehouden, zijn zin krijgt, zullen enkele be langrijke wijzigingen in het ontwerp jeugdspaarwet wor den ingevoerd. De jeugd zal dan niet slechts tot 21, maar tot 24 jaar tot een spaarrege- link kunnen toetreden. Het reeds gewijzigde ontwerp biedt deze mogelijkheid alleen voor ex- militairen. Bovendien wil de heer van Buel ook bedrijfsspaarfondsen, spaar kassen e.d., een spaarovereenkomst met een jeugdige laten aangaan. De heer Hazenbos (A.R.), heeft 'n amendement ingediend om in de wet vast te leggen, dat de premie, die na 9 jaar over het hele spaartegoed wordt uitgekeerd, tien procent zal be dragen. In de wet stond minstens 10 procent". Met dit amendement zal Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt giste renavond 23.15 uur: Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden, maar ook overd üvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit uit- eenlopende richtingen. Dezelfde middagteniperaturen als gisteren 0 of iets hogere. Verwachting van het Belgisch 1 Weerkundig Instituut: J Lichte tot matige, veranderlijke wind. Bewolkt tot mooi. Nevelig i des morgens. Lichte stijging van J de temperatuur. Vandaag: zon onder 21.00 uur. i laan onder 15.57 uur. Morgen: zon op 4.20 uur. Maan J op 2.15 uur. De Tweede Kamer heeft gisteren het verzoek vna de heer Verkerk (A. R.) ingewilligd om vragen te mogen stellen aan de minister van Verkeer en Waterstaat, betreffende de nieuwe j veerrechten voor de Westerschelde. De beslissing ten aanzien van deze interpellatie werd vorige week uitge steld om w Kamerleden gelegen heid te geven kennis te nemen van i hetgeen de minister in de Eerste Ka mer over de nieuwe veertarieven heeft medegedeeld. De datum, waarop de interpellatie zal worden gehouden, moet nog nader worden vastgesteld. De voorzitter van de Tweede Kamer zal daartoe een voorstel doen, zodra er nadere me dedelingen van de minister zijn ont vangen De beslissing daarover zal echter nog voor het reces van de Kamer en voordat de nieuwe boot in da vaart komt, worden fenomen. De behandeling zal zeker drie mid dagen in beslag nemen. Behalve mi nister Struycken (binnenlandse za ken) en staatssecretaris drs. Schmel- zer (bezitsvorming en P.B.O.) was ook de minister van financiën, de heer Hofstra, aanwezig. Dit laatste laat zich wel verstaan. De verruiming van de mogelijkheid van toetreden tot 24 jaar wordt reeds op drie miljoen geschat. Maar de heer Van Buel stelde daar tegenover, dat ook aan werkloze en studerende jongeren de zelfde faciliteiten moeten worden ge geven als aan de verdienende jeugd. De standpunten omtrent de bezits vorming in het algemeen werden dui delijk aangegeven. De heer Koersen deed dat voor de K.V.P. en betoogde met vele anderen, dat de regering de indruk wekt bezitsvorming nog niet voldoende te stimuleren. De P. v.d.A. stelde zich hier wei achter, maar zwenkte onmiddellijk een an dere richting uit. Terwijl de K.V.P. en anderen aan bezitsvorming dach ten dus nieuw vermogen legde de heer Den Uil de nadruk op bezits- spreiding. in die zin, dat via de be lastingheffing degenen die niets be zitten aan ..een zekere bezitsreserve" geholpen kunnen worden. Daaroyer zal het laatste woord bij de discus sies zeker nog niet gesproken zijn. Algemeen werd ook aangedrongen op een betere belastingregeling voor ongehuwden. Ruim vijftig zwaarbewapende poli tiemannen hebben gisteren te Mar seille Marius Salvait gearresteerd, die als de leider van de bende der grijze hemden" wordt beschouwd, welke bij overvallen in de laatste ja ren honderd miljoen frank (een mil joen gulden) heeft buitgemaakt. Gisteren is in Amsterdam zoals elders gemeld tie ont scheping begonnen van repa- triërenden, die met de Johan van Oldenbarneveldt uit Indo nesië waren gekomen. Aan boord bevond zich een record aantal van 70 verstekelingen. Enkele verstekelingen hangen over de reling iv afivachting van de dingen welke gaan gebeuren... In een komende wijziging van het wegenverkeersreglement zal worden bepaald, dat het uitlaatsysteem van bromfietsen behoorlijk geluiddempend en over de gehele lengte gasdicht moet zijn. Minister Algera zegt dit in ant woord op vragen van het Tweede- Kamerlid mejuffrouw ten Broecke- Hoekstra (V.V.D.), De minister er kent overigens, dat men er nog niet in is geslaagd een norm te vinden, waarnaar de hinderlijkheid van het uitlaatgeluid kan worden bepaald. Met name is de toonhoogte hier van belang. Een commissie stelt inmidels een onderzoek in om na te gaan of een nadere omschrijving van de hinder lijkheid kan worden gevonden. Helikopter V.S. De Oostduitse autoriteiten hebben zich bereid verklaard de negen Ame rikaanse militairen, die ruim een week geleden werden gearresteerd toen zij in een helikopter in Oost- Duitsland een noodlanding moesten maken, met spoed, vrij te laten, in dien de V.S. hierover met Oost-Duits land in onderhandeling treden. Dulles heeft zich daartoe bereid verklaard. Deze fotocombinatxe toont drie modellen uit de collectie voor de komende herfst en winter van het Parijse modehuis Max Mozes. Links' ryeriLue ,i blauwe Pechtc: ..Saint Germain des mantel, afgezet me' persia.ner. Prés" een geheel geplisseerde Midden: ..Passy een mantel jurk, afgezet noct een bont van groen-met-witte tweed met kraagje, bijpassende pastelgroene hoed. De uitslagen van de wedstrijden, die gisteren voor de wereldkampioen schappen in Zweden werden gespeeld waren GROEP I: West-Duitsland - Tsje- rho-Slowakije 22 (rust 02) Argen. tinië-- Noord-Ierland 31 (rust 11). GROEP II: Paraguay - Schotland 32 (rust 21)Frankrijk Zuid- Sla vië 23 (rust 11). GROEP III: Mexico - Males 11 (rust 01). Vandaag wordt in deze groep Zweden - Hongarije gespeeld. GROEP IV: Brazilië Engeland 0n (rust 00)Oostenrijk Rusland 02 (rust 01). De standen in de diverse groe(pen I zijn thans: GROEP I: West-Duitsland Argentinië Noord-Ierland Tsjecho-Slowakije GROEP II; Zuid-Slavië Frankrijk Paraguay Schotland GROEP III: Zweden Wales Hongarije Mexico GROEP IV: Brazilië Rusland Engeland Oostenrijk 3 5—g 2—3 2—3 4—8 9—8 8—9 3—4 3—0 2—2 1—1 1—4 3—0 4—2 2—2 0-6

de Stem | 1958 | | pagina 1