Feestelijke vaartocht met vele genodigden vehkaêz Geef mij maar Nescafé Nescafe drink Toespraken en een stevige dronk Elburgse kerkeraad fel tegen kermis Overbesteding nam einde Pagblad pc^tetn Kampioen der standwerkers MENING EN COMMENTAAR Terneuzense KAB was in jaarvergadering bijeen Invasie van 500 muzikanten in Sint lansteen Ruime' visie van Het Volk AMSTLEVEN levensverzekering Afd. Zeeland Veerboot Prinses Beatrixovergedragen WAT DOET DE KAMER? GROOTSE TAKEN NIETS DOEN? Chefarine „4' TWEEDE BLAD WOENSDAG 11 JUNI 1958 Verwisseling van de vlagg en Aanwijsing op het concours te Goes IN. een onderhoud van Gedepu teerde Staten van Zeeland met minister Algera moeten enkele pijnlijke misverstanden betreffen de de veertarieven uit de weg zijn geruimd. Als we de berichten goed uitleggen, erkent de minister nu ook het verband tussen de nieuwe tarieven en de nieuwe boot. Verder zou ook verdere verhoging in de naaste toekomst van de baan zijn. DE katholieke werkgeversvereni ging in het diocees Breda heeft een lumineus denkbeeld gehad door twee vooraanstaande figuren uit Brabant en Zeeland te laten spre ken over de problemen van west- Brabant en het Scheldebekken. Niet alleen, dat daardoor voor een kring van industriëlen een duidelijk beeld werd opgehangen van ailes wat daar leeft en roert, van het grootse perspectief, dat daar wordt gebo den. Maar ook is er de duidelijke verbondenheid van de beide pro vincies door gedemonstreerd. Minder water in duingebied Zondag a.s. veertien geselschappen present Opera-debuut Westerling Zomeravondvoetbal in Zeeland Aansluiting van Kath. Politiebond bij KAB Begroting Economische Zaken Negen mensen na ontploffing vermist beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen I 3 ('Van onze redacteur) De symbolische overdracht van de nieuwe veerboot voor de lijn Vlissingen-Breskens, de „Prinses Beatrix", is dinsdag om streeks het middaguur voor de kust van Walcheren ter hoogte van Zoutelande gepaard gegaan met het door het massieve wol kendek heenbreken van de eerste zonnestralen van die dag. Ter wijl de vlag van J. en K. Smit's Scheepswerven N.V. gestreken en die van de Provinciale Stoombootdiensten gehesen werd, weken de wolken uiteen en kregen de amateur- en beroepsfotografen aan boord ruimschoots de gelegenheid het symbool van de over dracht, de vlaggenverwisseling, op de gevoelige plaat vast te leggen. Ir. W- Beelen,. president-directeur van Smit's Scheepswerven droeg het prachtige schip over en de heer C. Philipse, waarne mend commissaris der koningin in deze provincie, aanvaardde het met dankbaarheid naméns het provinciaal bestuur. Dit alles gebeurde tijdens een fees telijke vaartocht, die 's morgens om elf uur in de haven van Vlissingen aanving en via Westkapelle en Knokke terugleidde naar Vlissingen, waar rond kwart voor vier werd afge meerd, een tocht, die door vele ge nodigden uit tal van kringen werd meegemaakt, onder anderen: kolonel J. A. Agelink van Renterghem, com mandant Maritieme Middelen te Vlis singen, ir. J. H. van der Burght. hoofdingenieur-directeur van de rijks waterstaat te Middelburg, ir. G. Diköt- ter, lid van G.S., burgemeester J. M A. C. van Dongen van Aardenburg, burgemeester J. A. Eekhout van Breskens, de heer G. N. van Ginkel, directeur van de kon. mij. ,,De Schel de", ir. C. A. L. Horstmann, voorzit ter van de kamer van koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen. de heer G. J. de Jonge, oud-directeur van de Provinciale Stoombootdiensten, de heer C. A. Kammeraad, voorzitter van de kamer van koophandel voor de Zeeuwse eilanden, burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen, mr. J. L. Nieuwenhuis, directeur van de Pro vinciale Stoombootdiensten, de heer M. van Poelje, lid van G.S., kolonel C. ter Poorten, directeur van het Nederlandse loodswezen te Vlissingen, de heer A. Schout, lid van G.S., en mr. A. J. van der Weel, lid van G.S. Nadat onder aller belangstelling op het bovendek de vlaggen waren verwisseld, waarbij de heer van Beelen meedeelde, dat het schip tij dens de proefvaart aan alle eisen heeft voldaan, zodat het aan het provinciale bestuur van Zeeland kon worden overgedragen, en de heer Philipse gezegd had met veel genoegen tot de overname bereid tc zijn, begaf het gezelschap zich weer naar de salons, waar enkele spre kers nog verscheidene woorden aan deze overdracht wijdden en waar enkele malen een stevige dronk op de toekomst van de „Prinses Bea trix" werd uitgebracht. De heer van Beelen betuigde daar, zijn spijt over de afwezigheid wegens ziekte van de commissaris der ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, die overigens reeds in een per soonlijk schrijven aan de directie van Smit's Scheepswerven hierover zijn leedwezen tot uitdrukking had ge bracht. De heer van Beelen dankte allen, die aan de totstandkoming van het schip hebben meegewerkt en zei tot dusver nog weinig schepen ge bouwd te hebben, waaraan zoveel te regelen was. Er was daardoor aan deze veerboot veel werk geweest. Voorgeschiedenis De heer Philipse gaf een historisch overzicht van de voorbereidingen tot de bouw en noemde de samenwer king tijdens de bouw over het alge meen prettig, maar hij had in zijn langdurige ambtsperiode nog nooit zo'n lange voorgeschiedenis meege maakt. Hij bracht de gelukwensen van het provinciale bestuur over aan de velen, die met de ingebruikneming van dit schip gebaat zullen zijn en noemde daarbij in het bijzonder de vervoerders, daar de lange wacht tijden aanmerkelijk zullen teruglopen. Spreker bracht een dronk uit op de gezondheid van onze kroonprinses en las daarna de tekst van een telegram voor.' dat van boord af aan Hare Ko ninklijke Hoogheid was verzonden. On middellijk daarna belde hij de com missaris der koningin op om hem van de overname op de hoogte te stellen. Tenslotte werd nog gesproken door ir. P. H. de Groot van het Bureau voor Scheepsbouw, die een groot aan deel had in het ontwerpen van de boot en een terugblik gaf op de ge schiedenis van het ontwerp. Tijdens de vaart werd de genodigden een uit stekend door het ..Strandhotel" ver zorgde koude lunch aangeboden. (Advertentie) A.s. dinsdag organiseert de ver eniging van markt- straat- en rivier handelaars een standwerkersconcours te Goes, waaraan tien standwerkers mogen meewerken, die daartoe door de vereniging worden aangewezen, zodat men zeker kan zijn, dat al wat gezegd wordt, voor niemand kren kend zal zijn. Deze concoursen, zo vertelde ons de secretaris, de heer Gobets, zijn tien jaar geleden begonnen op het Amstelveld te Amsterdam, met de bedoeling de nagedachtenis te eren van de vele marktkooplieden, die in de oorlogsjaren omkwamen. Het eclatante succes noopte tot voortzetting, maar de opzet is veran derd. Het eerste doel is thans het op hoger peil brengen van de markt- koophandel en die aan te passen aan de geest van de tijd. Ook dit is ge lukt. De standwerker van vandaag is niet meer die van vroeger en wat hij brengt verschilt doorgaans niet van de artikelen die in winkels of warenhuizen liggen; alleen brengt hij ze. door de demonstratie, tot leven. Het Goese concours wordt voor het publiek aanlokkelijk gemaakt door 't uitreiken van duizend enveloppes. waarvan in sommige waardebonnen zijn gestoken. Voor de standwerkers zelf zijn er, behalve een beker en medaille, ook prijzen en degene, die het hoogste aantal punten behaalt, zal de titel: „kampioen van Zeeland" krijgen. Enkele andere provincies hebben ook reeds zo'n kampioen gekregen. De jury wordt gevormd door een drie- of viertal leden, buiten de kring van marktkooplieden, gekozen en des middags vijf uur zal deze jury in „de Landbouw" de uitslag bekend maken en de prijzen uitreiken. Zij moet punten toekennen voor beschaving, originaliteit; welbespraaktheid en verkoopkwaliteit. Steun voor dit concours wordt ver leend door de commissie tot bevor dering van het marktwezen te Goes; door de middenstandsverenigngen en V.V.V. Het gemeentebestuur stelde 'n beker en een paar troostprijzen ter beschikking. HET IS VvikaAt KWALITEIT Daarmee is stellig nog niet aan het verlanglijstje van Zeeuwsch- Vlaanderen. voldaan. Men hoopt daar op meer concessies. De voorz. van de Zeeuwsch-Vlaamse Kamer van Koophandel, de heer Horst man, heeft voor de radio de gele genheid waargenomen zo nog en kele wensen te formuleren. Voor het inter-Zeeuws verkeer zou een reductie van 50 pet. op de veerta rieven moeten gelden. Bestuurders van auto's zouden voor hun persoon niet nog eens belast moeten wor den boven de tarieven voor de wa gens. Het hogere tarief mag ook niet Ingaan, voordat de nieuwe veerboot „Beatrix" in de vaart komt. Mogelijk kan de Tweede Kamer ook wat meer bereiken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, dan de mi nister eigener beweging geneigd zou zijn te geven, niet omdat hij dat gewest geen goed hart zou toe dragen, maar omdat hij zijn finan ciële verantwoordelijkheid moet la ten meewegen en nog voor zoveel andere nationale belangen moet opkomen. Wanneer de Staten-Generaal op grond van de bijzondere positie van Zeeuwsch-Vlaanderen evenwel het initiatief zouden nemen voor vrije of minder dure veren over de Westerschelde, zou minister Alge- ra mogelijk verder kunnen gaan met tegemoetkomingen dan het pla fond van f 2 miljoen voor de rijks bijdragen. In ieder geval kan hij zich dan daartoe meer verantwoord achten. We spreken altijd samen als vrienden, zei de heer Dikötter en dat is voor het aanvatten van dé grootse taken van enorme betekenis Groots zijn die taken, we zijn het ons tijdens de beide voordrachten weer scherp bewust geworden. Hun betekenis reikt ook veel verder dan de beide provincies, dat is eveneens beklemtoond. Ze zijn van nationale, van Europese betekenis. Daarom behoort ook heel het land er zich voor te interesseren. Zo kan men de actie voor de „vrije veren" ook reeds daarom prijzen, wijl ze een ongezochte reclame is geworden voor het Westerschelde- bekken, waarop thans de ogen van geheel Nederland werden gericht. Het is te hopen, dat dit Wester- scheldebekken daardoor nog beter in de nationale gedachte zal blijven bij de spreiding van de ontwikke ling en industrialisatie in het Deltagebied. De steun, die Zeeland en west-Brabant in dit opzicht van de regering en andere instanties zullen erlangen, zal tevens de dag verhaasten, waarop men eindelijk het Zeeuwsch-Vlaamse isolement met de opening van een brug of tunnel voor goed opheffen zal. In de vergadering te Bergen op Zoom is trouwens ook gebleken, dat dit denkbeeld niet meer van de agenda kan worden afgevoerd. EE* staatscommissie, ingesteld de 23e januari 1953. heeft dezer da gen rapport uitgebracht. Na een studie van vijf jaar en vijf maan den adviseerde ze de regering op het bestudeerde terrein niets te doen. Dat is een unicum. Staatscommissies plegen inge steld te worden, omdat de regering voelt, dat ze iets moet doen. Ze weet alleen niet wat. Ze wil zich eerst door geleerde en wijze heren laten voorlichten. En dan kiest ze uit het rapport de elementen, wel ke haar aanstaan, als bouwstoffen voor een wetsontwerp. In 1953 was er de overtuiging, dat ons kiesstel sel op de helling moest. En ook dat de politieke partijen een wettelijke status behoefden. De Evenredige Vertegenwoordiging met haar lijs tens,vsteem laat de individuele kan didaten in de schemering. Het be grip „onze afgevaardigde" ver dwijnt. Doch aan de andere kant werkt het districtenstelsel onrecht vaardig. Is er geen combinatie mogelijk? In West-Duitsland heeft men zo iets. De commissie heeft dit stel sel echter te licht bevonden. Laten we het maar bij het oude laten, zegt ze. Bevredigen doet dit advies echter niet. Het is toch beslist een reëel bezwaar, dat de loutere E.V. mathematisch werkt en het per soonlijke element op de achter grond drukt. Dat is niet goed voor de politieke belangstelling. De re gering is ook niet verplicht het ad vies van „niets doen" te aanvaar den. Hetzelfde geldt trouwens voor de wettelijke regeling van het par tijwezen. De gedachte daaraan heeft heel sterk geleefd. De laatste tijd hoorden we daarover niet zo veel meer, doch dit negatieve ad vies zal zeker de voorstanders weer in het harnas roepen. Met het rap port van de commissie zijn de be studeerde kwesties, geloven we, niet afgedaan. San Francisco NIEUW: Deze verrukke lijke croquante biscuit, zo pittig en vol van smaak, nü in een aantrekkelijk pakje. Prijs 70 cent. VERPAKTE BISCUITS die zijn heerlijk.' In ztfn openingswoord op de jaarlijk se K.A.B-vergadering te Terneuzen waarby behalve de geestelijk advi seur, kapelaan A. Janssen ook de diocesaan voorzitter, de heer G. Ja cobs aanwezig was, wees de plaats vervangende voorzitter, de lieer P. de Bruijn in het bijzonder op de zit tingsdagen van het secretariaat van de arbeid te Terneuzen, zodat de le den hun moeilijkheden niet meer te Sluiskil hoeven te gaan bespreken. De heer de Bruijn vestigde eveneens de aandacht op de K.A.B.-bedevaart naar Zuiddorpe die op 13 juli zal plaats hebben. Hij wees er de leden bovendien op dat zij, ingeval van ont slag steeds inzage van een ontslag vergunning van het Gewestelijk Ar beidsbureau moeten vragen. In een uitvoerig jaarverslag gaf de secretaris, de heer J. d'Hont een opsomming over het wel en wee ge durende het afgelopen jaar. Hij had nogal wat aan te merken op het be zoek van de K.A.B.-vergaderingen en bijeenkomsten. Ook de ontspannings avonden werden niet altijd in bevre digende mate bezocht, maar niette min kan de afdeling Terneuzen toch op een goed jaar terug zien. Vooral door de grote activiteit van de heer F. Clemminck, steeg het ledental zeer sterk. Daar zijn activiteiten zich echter voornamelijk in 1958 ontplooi den, zal dit eerst het volgend jaar tot zijn recht komen. Hij bracht de heer Clemminck bijzonder dank. Een bijzonder goed jaar had het Kanunnik van Schaikfonds in Ter neuzen. Er was een opbrengst van ruim 250.Dit is vooral te dan ken aan het werk van de dames der K.A.V., zo zei de secretaris. Het jaarverslag van de penningmeester gaf eveneens een vrij gunstig beeld te zien. De nieuwe kascontrole-commissie wordt gevormd door de heren W. de Cuijper, J. Eeckelaer en B. Inghels. De voorzitter, de heer G. Wijne was aan de beurt van aftreden, en stelde zich niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd de heer J. Th. van Kessel gekozen. Met de heren Fr. Clemminck, A.F. d'Hont en M. Kar- remans, die bij acclamatie werden herkozen, blijft de heer Wijne even wel lid van het bestuur. Ook de geestelijk adviseur, kape laan Janssen besprak de gang van zaken gedurende het voorbije jaar en vroeg de bijzondere aandacht voor de recollecties. Het afgelopen jaar was de deelname daaraan niet erg hoopgevend. Hij had bijzonder veel waarde ring voor het werk van de heer Weterings, die hij deze avond het zilveren speldje van 25 jaren lid maatschap opspelde. Gedurende de vele jaren dat de heer Weterings in Terneuzen woont heeft hij bij zonder veel werk voor de K.A.B. gedaan. De diocesane voorzitter, de heer G. Jacobs, dankte alle leden die in het afgelopen jaar gewerkt hadden in het belang der Terneuzense afdeling. In zijn toespraak wees hij o.a. op de toekomst van Zeeuwsch-Vlaanderen, nu de nieuwe kanaalplannen zullen worden uitgevoerd- ,.Wij katholieke arbeiders moeten op onze post zijn". Bij deze vergadering waren ook Jo Maas en zijn ouders uitgenodigd. Jo werd dank gebracht voor zijn werk in Afrika door de heer J. de Blok, die destijds het initiatief had geno men tot het aanleggen van een spaarbankboekje voor de Terneuzen se leken-missionaris. Vooral de bouw vakken hebben zich van de beste kant getoond en ook de parochiële actie bracht een flink bedrag op. Het is geen beloning voor hetgeen je gedaan hebt, zei de heer de Blok, maar wij menen dit te moeten ge ven als blijk van hoge waardering. Hij overhandigde Jo Maas een boek je ter waarde van 1200.Na het officiële gedeelte traden Jonkman's ..Blue Stars" op die nog een paar uur voor uitstekende dansmuziek zorg den. In westelijk Schouwen, waar de fruitteelt van grote betekenis is, gaan tal van bedrijven er toe over een be- regeningsinstallatie aan te schaffen, Men klaagt in het duingebied name lijk over uitdroging van de waterwin- plaatsen van de Schouwen-Duive- landse waterleiding, Deze waterleiding-maatschappij be trekt sinds ongeveer 1930 water uit 't duingebied, (Advertentie) Normaal Coffeïnevrij Espresso Nescafé is niet te evenaren! in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! Werelds meest favoriete Instant Coffee! (Van onze verslag'gaver)^ De r.-k. harmonie Sint Jan uit Sint Jansteen ontvangt zondag 15 juni veertien grote muziekgezelschappen uit Brabant en Zeeland op een con cours, dat onder auspiciën staat van de r.-k. bond van harmonie- en fan- faregezelsohappen van het bisdom Breda. Het is de eerste maal in de geschiedenis van Sint Jansteen, dat aldaar een dergelijk groot concours plaats heeft. De harmonie Sint Jan, kort na de bevrijding opgericht, hoopt desalniettemin dat er niets aan de nogal omvangrijke organisa tie zal mankeren. Enkele maanden geleden viel reeds het besluit, dat het concours, door de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de genoemde bond te geven, in Sint Jansteen zou plaatshebben. Het bestuur van de muziekvereniging, onder leidin'g van de heren E. van Daele en F. Pleunis, begon aan de organisatie. Het is immers zo, dat niet minder dan vijfhonderd muzi kanten een dag in de gemeente ver toeven. Ingeschreven hebben immers de volgende muziekgezelschappen: Sint Cecilia, 's-Heerenhoek, 4e afde ling fanfare; De Scheldezonen, N.- Namen, 4de afd. fanfare. Wernhout Vooruit, Wernhout, 4e afd. fanfare; St. Franciscus, Sluiskil, 3e afd. fanfare Eikels worden bomen, West-dorpe, 3e afdeling fanfare: Excelsior, Terhole, derde afdeling fanfare: Eendracht Maakt Macht, Koningslust (L.), 3e afdeling fanfare; Oranje Wouw, 3e afdeling harmonie; Con Affezione, Kwadendamme, 2e afdeling fanfare; Kunst Na Arbeid, 't Schijf. 2e afde ling fanfare; St. Cecilia Eensgezind- ,,Turk" Westerling, die zondagavond in het Bredase Concordia debuteer de als opera-zanger, schijnt over een geheime lijfgarde te beschikken. Dit is de gehele landeiyke pers ontscho ten, zo leiden wij af uit een bericht in het Belgische blad Het Volk, van dinsdag 10 juni. Daarin staat namelijk te lezen: De 100 detectives in burger klederendie zich discreet onder de toehoorders van de zaal hadden gemengd, konden rustig terug naar huis keren zonder dat er incidenten plaatsgrepen bij het debuut van Turk Wes terling. Voorts was in hetzelfde bericht sprake van een uitverkochte zaal. Het Volk blijkt dus te beschikken over mensen met een merkwaardige op merkingsgave. Overigens vragen wij ons af waar al die detectives vandaan moeten komen. (Advertentie) heid. Halsteren, le afdelirrg fanfare; De Unie, Fijnaart, le afdeling fan fare; Nederland en Oranje, Rucphen, le afdelin-g harmonie en Oudenbos- sche Harmonie, ere-afdeling harmo nie. De gezelschappen zullen spelen in de patronaatszaal. Het concours zal om kwart over een worden geopend door de voorzitter van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de r.-k. bond, de heer Th. Vlassenrood. Om half twee treedt het eerste mu ziekgezelschap voor de jury, die be staat uit de heren van Balkom, Arendts en van de Abbeele. Het 'ge meentebestuur besloot de jury, als mede een afvaardiging van de veer tien gezelschappen op het gemeente huis te ontvangen. Dit gebeurt om half een. Burgemeester mr. J. Reu- ser zal de ontvangst leiden. (Advertentie) De uitslagen zomeravondvoetbal van 2 tot en met 7 juni luiden: Rayon Goes: Haringman Typo's 1-2. Comb N.S.- P.T.T. 3-3. De Zon - Keuringsdienst Zld. 3-3. V.V.Z.B. - Robur vet. 4-1. Rayon Middelburg: V.S.V. Middelburg vet. 4-7, Blauw wit Pingelaars 2-1, Kraaien - Broek Boys 2-2. Ravon Sas van Gent. O.N.A. - S.V.G. 1-5, Sasse Boys S. A.S. 2-4- Ravon Vlissingen afd. I. P.V.S. M.W.K. I 0-2. P.Z.E.M. - Uiterton 1-2, van de Berg V.A.W. 3-1, Coal 52 - G.P-C. 7-1. Afd. II. V.A.W. II van de Berg II 3-3. B. V.V. II - M.W.K. II 1-6, B.V.V. I - P.V.S. II 3-2. Rayon Zierikzee: Kon. Zeelandia - Druk, L. O. 4?S, PZEM Zierikzee vet. 1-5. Ned. Hef- de Mij Fa Janse 2-4. Gróntmij - Rijkswaterstaat 2-1, Prov. Water staat - Fa. O J. 1-1, Neptunus - Herverkaveling 3-6. Rayon Hulst. Dukra - T.C.H. 5-1, Clites - V.et. Huist 3-0, T.F.C, Clinge van ïerdenbi 0-4. De viering van het 725-jarig be-' staan van Elburg heeft de kerke raad van de Nederlands Hervormde Kerk in deze gemeente zodanig on gerust gemaakt, dat zij de predi kanten ds. J. Verwelius en ds. B. G. A. van der Wiel een kanselbood- schap heeft doen voorlezen, waarin men wordt aangespoord zich niet op de weg der zonde te begeven. Speciaal een in 't verschiet liggende kermis vervult de kerkeraad met zorg. Maar ook het tromgeroffel op de morgen van de tweede pinksterdag, de autocross van 's middags en de zeilwedstrijd die op Hemelvaartsdag werd gehouden, gedeeltelijk zelfs on der kerktijd, hebben de kerkeraad de haren te berge doen rijzen, zo wordt in de boodschap gesteld. Tevens wordt in de boodschap ge- Het hoofdbestuur van de katholie ke politiebond meent, dat de bond in zulk een betrekkelijk maatschap pelijk isolement verkeert, dat daar in voorzieningen behoren te worden getroffen. Opheffing uit dit isolement zou kunnen geschieden door een of andere vorm van binding met de Ka tholieke Vakbeweging in Nederland tot stand te brengen. In verband hiermede stelt het be stuur der kath. politiebond voor op de eerstvolgende algemene vergade ring een breed samengestelde com missie opdracht te geven a. te onderzoeken welke voor- en nadelen verbonden zijn en aan welke voorwaarden zou moeten worden vol daan om te komen tot een binding van de bond met de Katholieke vak beweging hier te lande; b. te onderzoeken welke mogelijk heden aanwezig zijn voor het veilig stellen van de belangen van de le den van de bond binnen de in beraad zijnde wijzigingen van de structuur der katholieke sociale organisaties; c. tijdig voor het volgende congres het rapport van dit ingestelde onder zoek ter kennis te brengen van het hoofdbestuur en de afdelingsbestu ren. Voorts stelt het hoofdbestuur voor aan de hand van het door de com missie uitgebracht apport op het vol gende congres te beslissen over de plaatsbepaling in en de positie van de bond tegenover de K.A.B. (Van onze parlementaire medewerker) Aan de periode van overbeste ding is een einde gekomen. Mi nister Zijlstra zei dit gisteren in de Eerste Kamer, waar hij zijn begroting verdedigde,. De beta lingsbalans vertoont, vergeleken met het begrotingstekort van vorig jaar, een gunstig beeld, al dus minister Zijlstra. Maar hij voegde er direct aan toe, dat we niet mogen denken, dat we nu maar weer kunnen uitgeven. We zijn op het ogenblik bezig de gaten te vullen die in de afgelopen twee jaren zijn ontstaan. Wat ons, volgens de bewindsman, voor de toekomst te doen staat is: onze deviezenvoorraad verder te versterken, onze export te vergroten en zorgen dat voldoende wordt geïnvesteerd in het bedrijfs leven om werkgelegenheid te schep pen voor de groeiende bevolking. Wat. dit laatste betreft, zal het volgens professor Zijlstra „een hele toer zijn" om voldoende kapitaal te vinden voor de nodige investeringen. Daarvoor moeten de besparingen worden opge voerd, maar de minister zei, dat hij uit dat oogpunt verdere maatregelen ter bevordering van de bezitsvorming zou toejuichen. Verder vond hij, dat een methode moet worden gevonden om in de toekomst te voorkomen, dat de gemeenten weer met enorme schulden komen te zitten zoals dat in 1956 en 1957 is gebeurd. De minister constateerde, dat de opwaartse druk op de prijzen in belangrijke mate is afgenomen, onder meer door de prijs dalingen op de wereldmarkt. Hij was van mening, dat de prijsstabilisatie goed heeft gewerkt. Over de. werkloosheid zei de mi nister, dat deze niet verder is ge stegen en er een zekere tendens te merken is, dat de werkgelegen heid weer ruimer wordt. Thans bevinden wij ons, landelijk ge zien, op een werkloosheidspercentage, van 3 procent, een hoogte die alge meen beschouwd wordt als een rede lijke evenwichtssituatie. Tegenover dit landelijk gemiddelde staat echter, dat er gebieden zijn waar de percentages aanmerkelijk hoger liggen. De begroting werd zonder hoofde lijke stemming aanvaard^ de commu nisten waren tegen. waarschuwd voor een film die op in stigatie van de christelijke gemengde zangvereniging Scheppingsgave" wordt opgenomen in de buurtschap „Oostendorp". Op zichzelf belooft de ze film zeer interessant te worden, aldus de boodschap, maar de houding van verscheidene medewerkenden zal bij vertoning zeker de lachlust op wekken en dit is schandelijk, waar de mogelijkheid bestaat dat de film vertoond wordt, wanneer reeds spe- ders zouden zijn overleden. „Ouders en onderwijzers verstaat in deze uw taak", zegt de boodschap „verzet u er tegen en wandel in waarheid voor Gods aangezicht". Vele ouders in Oostendorp hebben gisteren hun kinderen van school thuisgehouden, opdat zij niet aan de lens van de camera zouden worden blootgesteld. De filmopneming van Oostendorp en de Oostendorpse be volking is thans afgelast. In Toronto is een blok huizen van vier verdiepingen door een grote ont ploffing verwoest. Acht of negen men sen worden vermist. Men vreest dit zij onder het puin bedolven zijn. Men vermoedt, dat de ontploffing zich heeft voorgedaan bij de verwar mingsketel in de kelder van het hui zenblok. Op het ogenblik van de ont ploffing werkten daar twee mannen, in hun gebed te gedenken. Voor de zondagcompetitie K.N.V.B. afd. Zeeland worden zondag 15 juni gespeeld.' Brouwershaven II - Zonne- maire I, Renesse III Zierikzee III, beide 2e klasse C. (Advertentie) 04 P'jn, gdep 0» „landerig" gevoel zorg! een enkel loMol dat U mei plezier Uw wel bui oom 1

de Stem | 1958 | | pagina 5