Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Adhesié-betuigingen de verenkwestie in 1 Laatste instructies De tentoonstelling der Z.L.M. op Tholen Domburgs hulpkantoor P.T.T. deze vrijdag vijf en zeventig jaar oud imoteum Éi sf Karpetten Dagblad De Stem De jury over het Zeeuwse Landjuweel Protestcomité te Hulst Zes weken voor Koewachtse botersmokkelaar Voót tofiijt Zeeuwse veren en E.Y.O. De strijd om de veertarieven Kesteloo's publikaties onthulden: 2 GOES Paroch'ieb'iKliotKeek groeit in betekenis „Randwijck" wordt uitgebreid FOKVEEDAG 'tJfCJbt/fwMiii, HULST Nieuwe uitvoering muziekschool Recollectie K.A.B. TERNEUZEN Een tegenspraak Ook in Oudenbosch Demonstratie voor „vrije veren" Beschouwing over stukken en spel VTWHHBVBEEJm Wegschap Walcheren Bescherming der wegbermen Demonstraties met nieuwste machines Eerste vergadering NCB in Zeeland 'WC.Jhil/iewii Walcheren speurde verwonderd Hoogwaterstanden 'WC.Jht/Aewtló AGENDA Vandaag Morgen §1 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 JUNI 1958 De parochiale leesbibliotheek maakt het goed en krijgt steeds meer aftrek. Het gevolg is dat men financieel ster ker komt te staan en de boekenvoor- raad in kwaliteit en kwantiteit op kan voeren. In 1952 bijvoorbeeld kon men nog maar voor goed f 200 besteden voor de aankoop van nieuwe boeken en vorig jaar bijna f 450. Veertien me dewerkers (sters) helpen momenteel bij de uitleen, welke tweemaal in de week plaats vindt. Het twee jaar geleden gebouwde rusthuis Randwijck van de hervormde diaconieën te Goes en Kloetinge dat een capaciteit heeft van 37 bedden, blijkt veel te klein van opzet te zijn geweest. Een grote wachtlijst is al ontstaan en daarom viel het besluit tot de bouw van een nieuwe vleugel, waar nog 40 bejaarden een onderkomen zul. len vinden. Volgend jaar hoopt men met de bouw daarvan te kunnen be ginnen. Heinkenszand De plaatselijke fokkers hebben de jaarlijkse fokveedag georganiseerd, waarvoor dit jaar een stijgende be langstelling viel te constateren. Ook het aantal stuks vee dat uit onze plaats en omgeving werd aangevoerd was groter dan andere jaren. De vol gende prijzen werden door de jury toegekend: Stieren: la prijs Joh. v.d. Does. 1c prijs P. v.d. Waart. 2e prijs B. Doeselaar. Eerste kalfskoeien: lc prijs Celi- na van P. v.d. Waart. Tweede kalfskoeien: la prijs Aag je 3 van P. v.d. Waart, la prijs Do- ra 5 van Joh. v.d. Does. lc prijs El- za van M. Rijk. 2a prijs Irma van M. Rijk. Derde kalfskoeien: la prijs Bontje van P. v.d. Waart, lb prijs Emma van P. v.d. Waart, lc prijs Bles van Joh. v.d. Does, ld prijs Aagje 2 van P. v.d. Waart 2a prijs Mina van Joh. v.d. Does. Oudere koeien: la prijs (zilv. medaille NCB) Marie van Gebr. de Jonge, lb prijs (zilv. medaille Hollandia) Colma 63 van P. v. d. Waart, lc prijs Emma van Jac. Simonse, ld prijs Mina van M. Rijk. Jonge vaarzen: 2a prijs Marie van M. Rijk. Yerseke De brandweerwedstrijden Omtrent de reeds eerder gepubli ceerde brandweerwedstrijden te Yer seke kan nog nader worden gemeld dat de wedstrijden aanvangen te 9 30 en behoudens een pauze van 11.30 tot 13.00 uur doorlopen tot 18.00 uur. In totaal zullen 22 korpsen uit Z. Beve land deelnemen. Verschillende prij zen zijn beschikbaar gesteld, waar onder een wisselprijs van de B B. Wat de rondvaarten op de Yersekse oesterbanken betreft, deze zijn uit sluitend bedoeld voor brandweer lieden met hun dames. Daar zeer vele gemeenten op Z. Beveland a.s. zaterdag zonder brand weerkorps zijn is op het gemeente huis alhier een centrale meldings- post gevestigd. Bij brandmelding zal van hier uit direct hulp worden ver leend. Met medewerking van de mu ziekvereniging Mozart" zal te 19 uur een defile plaats vinden. De stoet zal worden samengesteld in de Mo lenlaan. SERENADE De muziekvereniging bracht dins dagavond aan de heer A. Vermeulen een serenade, vo'or het feit dat hij reeds 40 jaar voorzitter is van de postduivenvereniging ,,Nog Sneller" te Breskens. COASTER „HEILOO" IN HAVEN In de haven ligt momenteel de coaster „Heiloo" uit Sas van Gent, die van de brandende tanker „Ar temis", op de Nieuwe Waterweg 22 opvarenden aan boord wist te nemen. (Advertentie). MARKT5 TEL.548 AXEL In Sluiskil heerst momenteel een grote bedrijvigheid in ver band met de protestactie tegen de verhoging van de veertarieven over de Westerschelde. Journalisten uit binnen- en buitenland schieten hun vrager) op de 72-jarige Zeeuwsch-Vlaamse leider H. J. Colsen af. Inwoners worden op straat over deze kwestie geïnterviewd. De Horecabedrijven zijn herschapen in persbureaus en zelfs in auto's verwerkt men gegevens tot krantenkopij. Donderdagavond verzorgt de mu ziekschool voor de 3e maal in haar bestaan een uitvoering. In verband met het succes van de vorige uit voeringen (men begon immers in het klein patronaat, speelde daarna in het groot patronaat), werd nu de bioscoopzaal als plaats van de op voering aangewezen. In totaal zullen negentig leerlingen optreden. Zij spe len piano of viool of doen hun best op de koperblaas- of houtinstrumen ten. De uitvoering staat onder de alge hele leiding van Henk Stam, de di recteur en J. Ivens, de onder-direc teur van de stichting Zeeuwse Mu ziekschool. De bijzondere aandacht zal opnieuw uitgaan naar het optre den van de balletgroep. De uitvoering zal ten hoogste twee uur duren, zodat de jeugdige speel sters en spelers weer bijtijds naar bed kunnen. N ieuw-lS amen Voor de 2e maal sinds het initiatief, dat het diocesaan bestuur nam, heeft het plaatselijk bestuur en kader van de Katholieke Arbeiders Beweging zijn recollectie (bezinningsavond) ge houden. Wat er de eerste keer aan ontbrak (men moet alles leren) werd nu aangevuld en zo is deze avond ge slaagd en ook gezellig verlopen. Na het bijwonen van het lof kwamen de leiders in de sfeervol ingerichte klei ne voorzaal bijeen. De voorzitter sprak een kort welkomstwoord en was goed gestemd over de opkomst. De adviseur pastoor Mangnus sprak (de reglementen en statuten van de K.A.B. als basis nemende) een zeer gedegen godsdienstig woord over het lidmaatschap van de K.A.B., die als doel heeft de godsdienstig zedelijke en culturele belangen van zijn leden te behartigen. Ook werd besproken binnen afzien bare tijd één recollectie te houden voor aile standen in onze parochie tezamen om zodoende te komen tot het beter begrijpen van eikaars moei lijkheden. De V.K.A.J. zorgde voor een hartige traktatie. Met een gebed voor spoedig herstel van districtsbe stuurder J. v. d. Voorde werd de bij eenkomst gesloten. Sluiskil T teraardebestelling Terry Fripp die op zo tragische wijze door zwemmen om het. leven is gekomen, werd onder grote belang stelling ter aarde besteld. Na over brenging vanaf de dodenkapel van het Elisabeth-ziekenhuis naar de kerk der paters kapucijnen werd door pa ter vicaris een requiem-mis opge dragen. Hierna ging het in droeve stoet naar het kerkhof. De baar werd ver gezeld door zijn diep bedroefde fami lie-leden. vrienden en bekenden, als mede scholieren van de Terneuzense ulo en plaatselijk r.-k. lager onder wijs. Tal van bloemstukken werden als enig troostrijk medeleven voor de na bestaanden meegedragen. Bijzonder tragisch in deze omstandigheid is, dat de ouders van de verongelukte 16-jarige hierbij niet aanwezig kon den zijn, gezien de moeder te Am sterdam vrij ernstig ziek is en de vader is Australië vertoeft. Nadat de gebeden waren uitge sproken traden als sprekers naar vo ren een oom van de overledene, de heer R. J. Vetter, die dankte voor de vele blijken van medeleven en de jongeheer Lentze, die namens zijn vele vrienden een afscheidsgroet sprak. St.-,lansteen GEMEENTE ST. JANSTEEN INENTEN De burgemeester van St. Jansteen maakt bekend dat op donderdag 12 juni a.s. om 15 uur in de meisjes school gelegenheid bestaat tot kostelo. ze inenting tegen pokken. DE BURGEMEESTER vnd. EERVOL ONTSLAG Aan de heer J. Wesseling is op zijn verzoek met ingang van 1 september 1958 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking als leraar aan de afdeling r.h.b.s. en de daaraan verbonden r.m.s.v.m. van het Petrus Hondius- lyceum alhier. Zuiddorpe Nieuwe overste In de stichting O.L. Vrouw van Lourdes is als overste aangesteld Moeder Berchmans. Was de heen gaande moeder bij de vele inwonen- den die er tegenwoordig een aange name, onbezorgde oude dag genieten, geliefd om haar goedheid en begrip voor ieders noden, de naam van de nieuwe moeder werd evenzeer met vreugde begroet. Immers moeder Berchmans is een goede bekende. Zij is hier langer dan een kwart eeuw werkzaam geweest als wijkver pleegster en nu, al enige jaren, werkt zij in het huis zelf, waar menigeen haar zorg en toewijding mocht on dervinden. (Advertentie). Ook van buiten Zeeuwsch-Vlaan deren komen talrijke adhesiebetuigin gen binnen. Daaronder bevond zich een postpakket uit Den Haag, dat een twintigtal afdrukken bevatte van een Zeeuwsch-Vlaams provincie-schild. In dit schild is tot uitdrukking ge bracht de verbondenheid van de Zeewsch-Vlaming met zijn eigen land en met Belgisch Vlaanderen. Op de linkerhelft staat met opgehe ven klauwen de Belgische leeuw, op de andere kruist de uit het water oprijzende Zeeuwse leeuw de klauwen met zijn Belgische broeder. Met vereende krachten zal men als nog proberen met verf de leeuwen bij te werken, zodat het schild in de protestoptocht van vrijdag meegeno men kan worden, om wat meer kleur aan de betoging te geven. De algemene eigen vervoerders- en verladersorganisatie (E.V.O.) verzoekt ons mede te delen, dat zij het in Zee land verspreide bericht, als zou de E.V.O. op 13 juni een onderhoud heb ben met minister Algera, inzake de kwestie van de Zeeuwse veren, alvo- ren het actiecomité „vrije veren" een petitie aan de minister zou over handigen, tegenspreekt. Er is geen onderhoud met de minis ter aangevraagd. In een brief aan het actiecommité „vrije veren" heeft de E.V.O.zich bereid verklaard tot steun, welke zou kunnen bijdragen tot een voorkomen van de invoering der nieu we tarieven. Het provinciale bestuur van de E.V.O. in Zeeland heeft samen met de organisatie van beroepsver voerders in een adres aan het college van Gedupeerde Staten nogmaals met nadruk gewezen op het principe van de vrije veren. Hoewel de strijd daarvoor onver minderd zal worden voortgezet, wordt in het adres van beide organisaties de klemtoon thans gelegd op het behoud van de huidige tarieven voor de veren op de Westerschelde. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland. Goes, Westsingel 98, Tel. 2236 Rayonredacteur: N. Karhof Redacteur voor Walcheren: J. Maas RayonbeheerderJ. Fait Prijs vooj less- advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland f 0.15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes"' 3 regels of minder f 0.90; elke regel mee? 0.15 Bij plaatsing Oók in de Etabantse oplage resp. 1.50 en 1 0.4O Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. De Zeeuwse leeuw op een goudgeel veld, gaat geheel in het rood met blauwe tong en nagels, de golven zul len beurtelings zilverwit en blau' zijn. De leeuw uit Vlaanderen heeft even, eens een veld van goudgeel, doch zijn corpus zal zwart geschilderd worden en hij zal een rode tong en nagels hebben. (Advertentie) MARKT S TEL. 548 AXEL Voor VADER brillantine KREMLON russe De golf van sympathie voor de vrije veren"-actie, die de Zeeuwen thans ontketenen, is ook overgesla gen op de bewoners van St. Louis te Oudenbosch, waar vele Zeeuwen hun studies voltooien. Inderhaast is hier onder de kostschoolbewoners een comité gevormd, dat een oproep heeft gericht tot de medestudenten van de scholen te Roosendaal en andere plaatsen om deel te nemen aan de massale demonstratie, die men uit sympathie voor deze actie heden-na- middag om half vier te Oudenbosch zal houden. De hoge tarieven, die men voor de veren straks wil gaan invoeren, zijn immers een aanval op het zakgeld van de studenten- Brabanders, Hol- landers, Limburgers enz. willen sa- 1 men met de Zeeuwen deze aanval afwenden. Wij gaven in het kort de uitslag weer van het Zeeuwse Landjuweel, waarin het Reizend Z.-Vl. volkstoneel evenals in 1956, als eerste uit de bus kwam, op de voet gevolgd door de Goese Rederijekers, welke zich van de zevende plaats in 1957 opwerkten tot de tweede plaats. Wat dit jaar sterk opviel aldus het jury-rapport is de teruggang van het Middelburgs Dilettanten-to neel (dat vorig jaar evenals in 1935 het ere-vaantje kreeg en nu als zesde eindigde)de verdwijning van „de Transfiguratie" uit de kopgroep; de succesvolle wederverschijning van Vlissings Schouwspel in het Landju weel; de sprongen naar boven van „de Rederijekers", „St. Paulus" (Middelburg) en „Onderling Kunstge not" (Goes). De laatste vereniging staat nu bijna op dezelfde hoogte als in de beide eerste jaren. Thalia (Breskens) bleef bij haar wederver schijning in het Landjuweel ver bene. den haar prestatie van het tweede jaar. Het is even opvallend als ver heugend en dit is dan een opmer king van ons dat dit jaar in de kopgroep van vijf, niet minder dan drie kath. amateurverenigingen zitten. Leerzame toelichting Over stukken en vertoning geeft de jury een toelichting, waaraan wij het volgende ontlenen: „Van de drie voorstellingen in de kopgroep, meent de jury zonder voor. behoud te mogen vaststellen, dat zij, wat de interpretatie van het bepaalde stuk betreft, aan zeer hoge eisen vol deden. De wijze waarop het „Reizend Zeeuwsch Volkstoneel" „Tartuffe" van Molière speelde, was een overtui gend bewijs van het zich onderge schikt maken aan stijl en strekking van een stuk, dat zo heel ver afstaat van onze tijd. Het zêer subtiele „Gla zen speelgoed" van Tennessee Wil liams vond bij De Rederijekers een vertolking, die geheel van de geest en de sfeer van het stuk was door trokken. „Meeuwen boven Sorrento" van Hugh Hastings waarmede ibis- sings Schouwspel haar wederverschij. ning in het Landjuweel vierde, is een stuk, waarin de menselijke tragiek voortdurend overschreden wordt door een bevrijdende humor. Een goede in terpretatie is alleen mogelijk als pijn en glimlach ontspruiten aan een zelf de element van warme menselijkheid, zodat noch een loodzware tragiek noch een geforceerde kluchtigheid de voorstelling domineert. De keuze van het stuk en de bijzonder verfijnde re gie van „Glazen speelgoed" gaven De Rederijekers een minimale voor sprong op Vlissings Schouwspel, dat qua spel een gaver ensemble vormde. In de voorstelling van O.K. van „Het is nooit te laat" van Felicity Douglas zou aan het stuk wel gees, tig en menselijk maar dramatisch nogal zwak bijna volkomen recht zijn gedaan, indien de mannen op het zelfde niveau hadden gestaan wat spel betreft als de vrouwen. De voor stelling van St. Paulus van het voor treffelijke „De fluwelen handschoen" van Rosemary Cassy was van niveau- zeker niet minder dan het stuk. De interpretatie van de geest, waaruit en waarin de gebeurtenissen zich afspe len, was zeer verdienstelijk maar niet geheel vlekkeloos. „De ring en de kelim" van Luisa Treves, waarmede H.M.D.T. zich een' uiterst moeilijke taak stelde, is in wezen een probleemstuk. De strijd van de Joden tegen hun onderdruk king is geplaatst in het kader van de strijd voor de persoonlijke vrijheid, daarin begrepen geloofsvrijheid en het recht van vrije meningsuiting. Dat dit een strijd van alle tijden is wordt in het stuk aanschouwelijk ge maakt, door de acteurs, die mensen uit 1947 uitbeelden, in een visioen dezelfde strijd te laten meemaken in de gestalte van Grieken uit de tijd der Pei-zische overheersing. De schrijfster schiep een duidelijke continuïteit, maar H.M.D.T. doorbrak in zijn voorstelling deze door de droomtaferelen te laten spelen als historische werkelijkheid met volledi ge oud-Griekse kostumering. Die ta ferelen hadden daardoor geen bin ding met hetgeen ervoor en erna ge beurt en daarom was deze interpre tatie in strijd met de strekking. Ook de spelersbezetting deed de intentie van de schrijfster geweld aan. Dat „Excelsior" uit Sas van Gent in de groep van acht is geklassifi- ceerd, evenals het vorige jaar, toen met minder punten een hogere plaats werd bereikt, mag beschouwd worden als bekroning van een gestadige pres tatie-stijging door ijver, toewijding en studiezin. Nu nog een enkel woord over de voorstelling van „de Transfiguratie". De jury zag de vierde voorstelling van „Meeuwen boven Sorrento" en zij moest tot haar spijt vaststellen, dat de interpretatie van Hastings stuk veel te wensen overliet. De vertoning was loodzwaar en de glimlach van de humor vertoonde zich maar zelden, mede omdat het flitsende aan de snaakse opmerkingen ontbrak. Deze waren doorlopend zo onvoldoende „getimed", dat zij grotendeels geen uitwerking hadden. Van de bedoeling van de schrijver en van de menselijke warmte, die zijn stuk doorstraalt, kwam maar weinig over het voet licht. Er werd, op zich zelve, tech nisch gesproken, wel aardig geac teerd, maar er stonden niet de men sen op het toneel, die de schrijver ge schapen heeft. (Advertentie) Befmngdefyiafüer. MARKT 5 TEL.S48 AXEL De agenda voor de vergadering van het college van beheer van het wa terschap Wegschap Walcheren, die in Middelburg werd gehouden, had wei nig om het lijf. Zo gebeurde het dan ook, dat de voorzitter, de heer J. L. Dregmans, een half uur na de ope ning reeds de laatste hamertik kon laten horen. Enige discussie ontstond er slechts rond een voorstel tot vaststelling van een keur betreffende de bescherming der wegbermen. Tegen het ontwerp- keur waren enkele bezwaren inge diend, die in hoofdzaak verband hiel den met het feit, dat hierin geen ont heffing was opgenomen voor het over laden of bijladen van veldvruchten. Met een gewijzigd ontwerp ging de vergadering uiteindelijk akkoord. Het blijft verboden zonder verkeersnood- zaak de bermen van de wegen, die in beheer en onderhoud zijn bij het weg schap, te berijden. Hierbij is nu even wel een uitzondering gemaakt "voor het overladen of bijladen van veld vruchten, voor zover dit geschiedt binnen een afstand van 25 meter van af de dam, die toegang geeft tot het perceel bouw- of weiland van waaruit veldvruchten worden afgevoerd. Vier nieuw-inkomende leden werden beëdigd, namelijk de heren J. Kodde uit Biggekerke, K. Wouters uit Zoute- lande, J. Koene en S. A. Versluijs uit Middelburg. De heer Wouters zal in het vervolg de plaats innemen van burgemeester D. Kodde van Zoute- lande. Bij diens vertrek gaf de voor zitter uiting aan zijn gevoelens van dankbaarheid voor het vele, dat de heer Kodde voor het Wegschap heeft gedaan. Vooral ook, omdat hij één der leden was van de commissie, die de oprichting van het Wegschap moest voorbereiden. Het speet de voorzitter, dat de heer Kodde tijdens de laatste vergadering niet had meegedeeld, d«t hij niet voor herbenoeming in aan merking wilde komen. De tentoonstelling van de Zeeuwse landbouwmij. zal dit jaar op Tholen, door de afd. Seherpenisse worden georganiseerd. Donderdag 19 juni zal deze „driedaagse" worden ge opend door ir. M. Geuze, voorzitter der Z,L=M„ en dezelfde itftg heeft te Seherpenisse ook de algemene ver gadering van deze organisatie plaats, op welke bijeenkomst ir, G. ter Brugge, inspecteur van de cul tuur-technische dienst een inleiding „Ik moet u eerlijk zeggen, dat de hele protestactie van de vrije veren mij zo ongeveer uit de hand is gelopen. Ik ben een man van 72 jaar en kan met geen mogelijkheid aantekening maken van de telefoongesprekken, die ik alleen dinsdag al heb moeten voeren", zo vertelde de heer II.J. Colsen uit Sluiskil. Uit alle windstreken van Zeeland waren adhesiebetuigingen bij de heer Colsen binnen gekomen. Anderen informeerden belangstellend naar de laatste instructies en bovendien kreeg de veehandelaar een groot deel van de vaderlandse pers op bezoek. Voorts moest hij beloven donderdag morgen te Middelburg in de „Vergenoeging" een meeting te zullen leiden en een vers opgericht actiecomité te Hulst stelde zich in verbinding met de leider van deze op zo verschillende wijzen geïnterpreteerde actie. In de „Korenbeurs" te Hulst werd gisteravond een plaatselijk protest comité opgericht, dat zich niets an ders ten doel stelt, dan de eventuele richtlijnen van het centraal comité te ondersteunen. Op de vergadering, die overigens maar matig werd bezocht, vielen aanvankelijk nogal harde woor den. Zo kwam de heer Chr. Willem- steyn tot de conclusie dat het nood zakelijk is vrijdag enige indruk te maken in Den Haag. Hij zag daarom niet alleen graag dat de autobezitters de nationale driekleur zouden voeren, maar stelde tevens voor om ook de Belgische vlag mee te nemen. „Ze zullen in Den Haag raar opkij ken als wij dat doen", meende het raadslid. Andere comitéleden meen den, dat de actie vooral waardig ge voerd behoort te worden. „Wij moe ten van onze teleurstelling doen blij ken". aldus deze heren, die verder vertelden eerst de zaak rustig te moeten aankijken. Het comité waarin zitting namen de heren D. Reuling, Chr. Willemsteyn, A. Boon, F. de Vos en B. van Gyp, zal een beroep doen op de verenigingen, om zich bij de protesactie aan te sluiten. Het zal tevens de organisatie ter hand nemen van de grote openlucht meeting, die vrijdagavond op de markt te Hulst wordt gehouden en waar de heer Colsen mededelingen zal doen over de tocht naar Den Haag en het onderhoud met minister mr. J. Algera. Het comité sprak alleen de hoop uit, dat de autobezitters uit west- Zeeuwsch - Vlaanderen in groten ge tale aan de protestrit zullen deelne men. De autobezitters wordt verzocht vrijdagmorgen om half acht op de (Advertentie) markt te Hulst bijeen te zijn. Het vertrek kan dan gezamenlijk ge schieden. Ongeveer één ton Dat de veehandelaar H. Colsen zich inmiddels een fantastische on derneming op de hals heeft gehaald wordt bewezen uit de drukke bere keningen die in Zeeuwsch-Vlaanderen worden gemaakt over de kosten, aan de tocht naar Den Haag verbonden. Minstens achthonderd autobezitters zullen een rit moeten maken, die minstens 300 km lang zal zijn. Gere kend mag worden, dat elke auto (want er nemen ook een aantal vrachtwagens deel) f 0.15 per kilo meter zal vergen. Dat houdt in, dat aan vervoer alleen al een bedrag van f 36.000.- wordt neergeteld. Worden bij de onkosten voor de protesttocht ook nog eens de manuren gerekend, dan gaat het hele grapje Zeeuwsch- Vlaanderen ongeveer f 100.000.- kos ten. „Wij hebben het er graag voor over om Den Haag aan het verstand te brengen dat wij Vrije Veren eisen", aldus de Zeeuwsch-Vlamingen. Overigens wemelt het in het hele land van de allerdwaaste geruchten. Zo zou een kapitein van een van de ponten Perkpolder - Kruiningen een vrije - verenaffiche op de auto van een expediteur uit Kloosterzande hebben afgerukt. Er zou een fikse vechtpartij zijn ontstaan. De expe diteur deelde echter mee, dat hij zelf alleen maar gehoord had over „zijn I eigen" vechtpartij, j Meer en meer wordt het bezwaar j naar voren gebracht dat de hele or ganisatie van de protesten in het wilde weg geschiedt. Het wordt de heren Colsen en anderen niet verwe ten, want zij hadden nooit op een dergelijke kolossale reactie durven rekenen. „Ik weet echt niet wat er zal ge beuren als er vrijdag geen goed nieuws voor Zeeuwsch - Vlaanderen uit de bus komt", zo besloot voorzit ter Colsen, die in de drukste dagen van zijn leven is gedoken. HaSLUSLSÉê Attn In september zal de eerste alge mene vergadering worden gehouden van het rayon Zeeland van de NCB. De kringen oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren, west-Zeeuwsch-Vlaanderen en Bevelang zullen dan gezamenlijk aan één vergadertafel zitten ter bespre king van de algemene Zeeuwse land bouwproblemen. De economische politierechter te Middelburg veroordeelde conform de eis de transportarbeider F.J.H. uit Koewacht tot een gevangenisstraf van zes weken met aftrek van voor-ar rest. H. werd beschuldigd van boter smokkel. Omstreeks de helft van de maand mei werd hij door de douane onder schept, toen hij bezig was met een I personenauto 700 kilo boter over de grens te brengen naar België. De of ficier van justitie, mr. T. Lebret, vor derde ook verbeurdverklaring van de boter en de auto, hetgeen de presi dent, mr. P. van Empel, in zijn vonnis overnam. De raadsman, mr. P.C. Adriaanse, betoogde, dat het op het ogenblik slecht is in de vlashan del, waarin H. werkzaam is. Hij wees (Advertentie) MARKT S TEL.548 AXEL er bovendien op, dat dit pas H's eer ste smokkeltocht was en dat hij de allures van een rasechte smokke laar mist. Melkzaken De Souburger L. v.d. B. was als papierhandelaar een melkzaak begon nen, zonder de vereiste vergunning. En het bedrijfsschap voor zuivel stelt bovendien hoge eisen. Nadat de of ficier 20.boete geëist had, stel de v.d. B- de vraag of hij zijn zaak nu toch mag voortzetten. Het ant woord werd hem duidelijk toen mr. van Empel hem hierna tot 75. boete veroordeelde.. De landbouwer - veehandelaar - melkverkoper G. W„ IJzendijke, had na de invoering van de standaardi satiemaatregelen toch volle melk verkocht. De president was onder de indruk gekomen van het vetgehalte van de door W. verkochte melk. Dit is echter geen verdienste van deze landbouwer, maar van zijn koeien. Hij had de melk eerst naar de fa briek moeten brengen in plaats van ze meteen te verkopen. Mr. Lebret vroeg 50.en het vonnis luidde conform. De nijvere secretaris der gemeente Domburg, de heer H. M. Kesteloo, die in zijn tijd ook nog tal van andere openbare en parti culiere functies bekleedde, heeft rond de laatste eeuwwisseling een belang rijk deel van zijn toch reeds zo spaarzame vrije tijd besteed aan het op schrift stellen van de ge schiedenis der schone Walcherse gemeente Dom burg. Hij heeft ons daarmee een grote dienst bewezen en we zijn hem derhalve achteraf veel dank ver schuldigd. Volgens een be paalde bron namelijk moest het maandag jl. vijftig jaar geleden ge weest zijn. dat in Dom burg een hulpkantoor der telefonie in gebruik geno men werd.De huidige hou der van het hulp-postkan toor keek ons dezer dagen enigszins verwonderd aan, toen wij hem vroegen ons hierover nadere inlichtin gen te verschaffen. Van het aanstaande jubileum was hem niets bekend, en terecht overigens, bleek later.... Ten gemeentehuize werd op ons verzoek ijverig in boeken en documenten ge snuffeld, maar ondanks de nauwgezette speurzin, waarmee de beide ambte naren hun werk deden, viel van een jubileum op 9 juni niets te ontdekken. Wel werd de heersende verwarring nog vergroot, .toen uit een geschiedkun dig werk van eerder ge noemde heer Kesteloo bleek, dat er op 13 juli a.s. een jubileumviering zou moeten zijn, maar welke precies, viel niet uit te maken. Op het districtskantoor van de posterijen te Mid delburg was men zeer hulpvaardig, maar men moest er tot zijn diepe leedwezen meedelen, dat een deel der archieven er in mei 1940 is verbrand.... De enige uitkomst was toen nog te verwachten van de Provinciale Biblio theek te Middelburg. Er werd gebladerd in een vijftig jaar oude legger van de Middelburgse Cou rant, maar er stond niets in over de opening. Ten slotte kwam echter in de bibliotheek Kesteloo's „Domburg in woord en beeld" voor de dag, ge dateerd van 1913, waar wij op de bladzijden 157 en 158 het volgende lazen: „In den tijd, dat er van staatswege op het platteland volstrekt geen zorg werd gedragen voor het brievenvervoer, was de toestand hier al even gebrekkig als elders. De trouwens maar weinige brieven kwamen niet verder dan het postkan toor te Middelburg en daar wist men in welken herberg ze voor elk dorp konden worden bezorgd. Hier bleven ze rusten tot de gemeentebode, wan neer hij eenmaal in de week de ambtelijke cor respondentie van het Gemeentebestuur naar Middelburg bracht en van dwar afhaalde, ook zijn diensten aan de in gezetenen verleende. Een weinig was het wel verbeterd, vooral 's zomers, tengevolge van het verblijf van vooral Middelburgse families; doch grooter verbetering kwam door de stichting van een hulpkantoor der Posterijen met 1 april 1851, zoodat van toen af althans dagelijks brieven konden worden ontvan gen en verzonden. Eene andere groote verbetering was de ope ning op 13 juli 1883 (binnenkort dus 75 jaar geleden! red.) van het telefoonkantoor, waartoe de firma W. van Uije en Zonen te Middelburg concessie was verleend. Van 1876-1900, toen het kantoor in de Weststraat was gevestigd schrijver bedoelt kennelijk het hulppostkantoor. red.) later nog op de huidige plaats tot' mei 1910 werd het door schrijver dezes beheerdf zal houden over de ontwikkeling van het kleine boerenbedrijf in Neder land. Belangrijkst blijft natuurlijk de tentoonstelling zelf, die een schep beeld zal geven van de vorderingen der techniek.op het gebied van land bouwmachines en eveneens het puik je van het Zeeuwse vee gaat tonen. De afdeling Seherpenisse pakt de zaken flink aan. Zij heeft beslag weten le leggen opjeen: terjrein van veertien ha., waarvan 3300 m2 wordt ingenomen door 75 standhouders. Een flinke oppervlakte is gereserveerd voor de oefeningen van de landelijke ruiters en voor de demonstraties met de nieuwe landbouwmachines, zoals centrifuges, kunstmeststrooiers; laad- en losinrichtingen; oogstmachines en transportwerktuigen. De keuring van de ingezonden dieren heeft vrijdag 20 juni plaats; behalve rundvee, zullen er een hon derd paarden en pony's en schapen worden getoond. De rijtoer Op vrijdag wordt ook de grote rij toer over het eiland gehouden. Er is een route uitgestippeld van 65 km en 120 personenauto's en 20 bussen worden hiervoor ingeschakeld. Een groot aantal muziekvereni gingen zal de landbouwdagen op luisteren. ,,St. Cecilia", het bekende korps uit Stampersgat brengt zijn eigen muziektent mee. 's Avonds komt een toneelgroep uit Oud-Vos- semeer en Tholen met het spel „Pin ky'' voor het voetlicht. Sport en atletiek Op zaterdag worden behalve de landbouwdemonstraties ook sport- evementen georganiseerd. Daarbij zijn atletiekwedstrijden tussen ploe gen van de negen Z.L.M.-landbouw- huishoudscholen in Zeeland en een turndemonstratie door de Vlissingse Turnvereniging. De Zeeuwse cracks Jaap van der Sande en Nel Fritz nemen hieraan ook deel. In een stand van de L.J.G. kunnen jongeren deelnemen aan een puzzel wedstrijd met opgaven op agrarisch gebied. Leerlingen van alle scholen op Tholen en St. Philipsland werken individueel of in klasseverband aan werkstukken, die in 'n aparte stand worden geëxposeerd. Morgen, donderdag 12 juni, gelden in de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 11.25 en 23-44 uur, te Terneuzen om 10.58 en 23.25 uur en te Vlissingen om 11.33 en 22.58 uur. (Advertentie) MARKT 5 TEL.548 AXEL GOES Grand: Eiland in de zon, 14 j. MIDDELBURG Electro: Monpti, 18 j. met voorbehoud. VLISSINGEN Alhambra: Oorlog en vrede, 14 j. Luxor: Testpiloot in nood, alle leeft. OOSTBURG Ledel 8 uur: Monpti, 18 j. met voorbehoud. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Stop over Tokio, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Blake helpt een handje, 18 j. GOES Grand: Bruid van de zee, 14 j. MIDDELBURG Electro: The sun also rises, 18 j. VLISSINGEN Alhambra: Het schaap met vijf poten. Luxor: Testpiloot fca nood, a.l. ANTWERPEN Kon. Vlaaip»e ORtfft 6 «uw Die Sa

de Stem | 1958 | | pagina 2