Drie opzienbarende eisen van Algerijns comité Enorme spannin; op Cyprus Krachtige bewoordingen Op 1 juli technische besprekingen Spanningen in Libanon Londense stakingen treffen nu het budget der huisvrouwen ALGERA DOET CONCESSIES „Ikke ok vrije veren zei kleine Frank Toestand van mgr. Hanssen blijft ernstig Geen compromis Moeilijkheden in Monaco DAGBLAD VOOR Z Zweedse regering zonder meerderheid Voorstel van Eisenhower Droog weer Stalinisten vluchtten uit land van Tito Nog geen verkoop van brood door kruideniers Het plezier is er af De kwestie der veren Mont Blanc-lunnel wordt 'n feit Kolen genoeg! V.S. onderhandelen met Oost-Duitsland over de helikopter Vikingschip tussen cyclonen Leer om leer in Portugal 98e JAARGANG No. 22779 Uitgave N.V. Uitg. My. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 11 JUNI 1958 Abonnementsprijs S T.— per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0 35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 Het bisdom Roermond deelde gis teren mede, dat de toestand van de bisschop mgr. J. M. J. A. Hanssen, die met een nieraandoening in de univer siteitskliniek van Nijmegen is opge nomen, een lichte verbetering inge treden. Of deze verbetering echter zal aanhouden is nog onzeker. Uit de definitieve uitslagen van de op 1 juni gehouden algemene verkie zingen in Zweden blijkt, dat de so ciaal-democratische regering haar werkmeerderheid in het parlement heeft verloren. Samen met de communisten be schikken de sociaal-democraten in de Zweedse Tweede Kamer over 116 ze tels. (Volgens de voorlopige uitsla gen waren dat er 117. doch nu zijn ook de per brief uitgebrachte stem men bekend), de niet-sociaiistisehe partijen hebben gezamenlijk 115 ze tels, maar aangezien de socialistische kamervoorzitter niet mee kan stem men, kan bij belangrijke kwesties de stemverhouding 115 tegen 115 zijn, waardoor het lot zou moeten beslis sen. De juiste verdeling is nu: socia listen 112 (106); conservatieven 45 (42); liberalen 38 (58): agrariërs 32 (19); communisten 4 (6). De regering hoopt tegen januari, wanneer zij haar plan weer zal in dienen, een uitweg uit de impasse te hebben gevonden door zich de steun van de liberalen te verwerven. Het overkoepelend comité voor openbaar welzijn voor geheel Algerije heeft een com muniqué uitgegeven, waarin aan generaal De Gaulle drie opzienbarende eisen gesteld worden, en wel: 1afzien van het plan tot het houden van gemeenteraadsverkiezingen in Algerije bin nen een maand. 2) afschaffing van alle politieke partijen. 3) wijziging van de inhoud van het begrip „integratie". Wat dit laatste betreft, betoogt het comité dat het niet „integratie" bedoeld heeft de integratie van Algerije en Frankrijk, en niet de integratie van Franse en islamitische bewoners van Algerije. De resolutie werd door bemiddeling van generaal Salan aan De Gaulle gezonden. Deze motie werd gisteren goedgekeurd op een bijeenkomst van het comité voor openbaar welzijn voor geheel Algerije en de Sahara onder voorzitterschap van generaal Massu en Moham med Sid Cara- De in krachtige bewoordingen gestelde motie is slechts vijf dagen gekomen na de waarschuwing van De Gaulle aan het adres van de comité's voor openbaar welzijn dat zij geen inbreuk mogen maken op de bevoegdheden van de door de Franse regering aangestelde autoriteiten. Het comité zegt dat het geen com promis kan aanvaarden over de doe len, die het gezworen heeft te berei ken en die zijn vastgelegd in het sta tutaire besluit van 22 mei, dat on dertekend werd door generaal Salan en waarbij het comité werd opge richt. President Eisenhower heeft premier Kroestjev van de Sov jet-Unie voorgesteld, dat tech nische besprekmgen tussen des kundigen over de mogelijkheid van toezicht op de naleving van een overeenkomst over staking van kernproeven op of om streeks 1 juli te Genève zullen beginnen. AMERIKA ZAL in augustus een ra ket naar de maan schieten. Dit deel de luitenant-generaal Anderson, di recteur van de afdeling onderzoek en ontwikkeling van de luchtmacht, me de. De proef wordt in september en oktober herhaald. IN INDONESIë bestaan plannen voor de aanleg van een kanaal tussen Pa- lembang en Belawan (850 km) op Sumatra. Graafmachines zijn al be steld. IN ENGELAND zal tegen medio juli de rantsoenering van kolen beëindigd kunnen worden. TWEE DEENSE opa's van resp. 82 en 65 jaar zijn, na 22 dagen te heb ben gefietst over de afstand Kopen hagen-Wenen, in de Oostenrijkse hoofdstad aangekomen. TE HARDERWIJK is, op de voor- rangsweg Amersfoort - Zwolle, een sportvliegtuig van de Rijkslucht vaartschool neergestort. De piloot liep slechts een licht schrammetje op. EEN GROEP vooraanstaande Zwit serse socialisten en vakbondsleiders is een campagne begonnen voor een referendum over verbod van kern wapens in Zwitserland. PERZIë HEEFT besloten zich kan didaat te stellen voor de Veiligheids raad als opvolger van Irak, als dat land aan de beurt van aftreden is als niet-permanent lid van deze raad. AAN DE Mexicaanse westkust zijn bij een autobusongeluk, waarbij de bus in brand vloog, 17 mensen om net leven gekomen en 18 gewond. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond opgemaakt dinsdag avond 23.15 uur: Droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige wind, aanvan kelijk tussen nooid en oost, later uit uiteenlopende richtingen. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit noordoost tot zuidoost. Bewolkt met opklarin gen, die breder zullen worden. Lichte daling van de temperatuur. Vandaag: zon onder 20.59 uur. waan onder 14.53 uur. Morgen: zon op 4.20 uur. Maan op 1.50 uur. De president zegt dit in antwoord op een brief van Kroestjev, waarin deze Moskou als plaats van samen komst voorstelt. De V.S. hebben geen bezwaar tegen deelneming van Tsjechoslowaakse en Poolse deskundigen, zoals de Sovjet unie wenst. Aan Westelijke zijde zou den deskundigen van de V.S.. Enge land, Frankrijk en mogelijk van an dere landen die specialisten op het terrein van de ontdekking van kern proeven hebben, kunnen deelnemen. Dulles over inspectie Als er een overeenkomst over het toezicht op het staken van de kern wapenproeven tot stand mocht ko men, is het mogelijk dat als onder deel hiervan inspectieposten moeten worden opgericht in communistisch China, zo zei Dulles op zijn weke lijkse persconferentie. Hij meende dat de Amerikaanse geleerden dergelijke verplaatsbare inspectieposten niet al leen in de Sovjetunie, maar ook in communistisch China en misschien ook in andere gebieden, zoals Austra lië, de eilanden in de Stille Oceaan en de Sahara, zullen willen. Duncan Sandys: .Ineens" De Britse minister van defensie, Duncan Sandys, heeft in het Lager huis gezegd, dat men een ontwape ning ineens zal moeten overwegen als blijkt, dat over een etappegewijze ontwapening geen overeenstemming kan worden bereikt. Met nadruk ver klaarde hij echter, dat hij niet de be doeling had officieel een plan in te dienen. Alle landen zouden hun strijdmacht moeten inkrimpen tot een peil, waar op zij geen gevaar voor andere sta ten meer vormt. Een toezichthoudend orgaan en een internationale politie macht zouden onontbeerlijk zijn. Uit betrouwbare bron te Belgrado wordt vernomen dat een aantal Sta linisten uit Joego-Slavië naar AJba- nië is gevlucht, onder wie drie kolo nels van het Joegoslavische leger die als communist, zich verzet hadden tegen de onafhankelijkheidspolitiek van Tito. Een van de gevluchte Sta linisten is Vlado Dapcevic, een broer van de partisanenleider Peko Dapce vic, die thans lid is van het dage lijks bestuur van de communistische partij en als zodanig ook opposi tie voert. De Stalinisten, die men in Joego- j Slavische communistische kringen ..Kominformisten" noemt, vluchtten Joego-Slavië uit toen de geheime po litie de vorige week een razzia hield op tegenstanders van Tito's regiem. De motie sprak verder de .grote teleurstelling van alle Algerijnen" uit omdat niet bevestigd is dat ook de Sahara een Franse provincie is. Het comité laat duidelijk uitko men, dat het zijn steun verleent aan de campagne tot oprichting van comités van openbaar welzijn in Frankrijk. Het laat er geen twijfel aan bestaan, dat het niet instemt met de keuze van minis ters van De Gaulle. Generaal De Gaulle zal de politiek die hij ten aanzien van Algerije heeft ontvouwd, vastberaden ten uitvoer leggen en de aangekondigde gemeen teraadsverkiezingen zullen deze zo mer worden gehouden. Dit heeft een v.oordvoerder van de eerste minister te Parijs verklaard naar aanleiding van de Algerijnse resolutie. Arright te Parijs Pascal Arrighi, de Corsicaan die we gens zijn belangrijk aandeel in de machtsovername op Corsica op 24* mei als lid van de Nationale Vergade ring werd geschorst, is ..wegens fa milieredenen" te Parijs aangekomen. Hij noemde de tegen hem genomen maatregel ..ongegrond, nietig en po litiek uit de tijd". Op de vraag of hij contact zou op nemen met comités voor openbaar welzijn in Parijs antwoordde Arrighi dat hij dat zeker zou doen als er dergelijke comités bestonden, hetgeen hij evenwel betwijfelde. De nieuw benoemde prefect van Corsica, Guy Lamassoure, die zoals bekend, kabinetschef van Soustelle is geweest, zal vrijdag in Corsica aan komen om zijn functie op zich te ne men. Oproep F.L.N. Vanuit Cairo heeft het F.L.N. zijn soldaten en aanhangers in Algerije bevel gegeven hun actie tegen 'de Fransen te intensiveren. ..Val de vijand aan overal waar ge dat kunt en neem zijn wapens af. Be nut elke kans om de vijand te over vallen en gun hem geen rust", aldus de oproep welke werd uitgegeven door de acht opstandelingen die de ,.hoge leiding" van het F.L.N. vor men. In een andere verklaring werd ge zegd dat het „bevrijdingsleger" sinds het begin van de opstand in 1954 van 3000 tot 120.000 strijders uitgegroeid is en dat het thans gereed is voor een „lange, bittere -vorsteling". De leden van de regering van Mo- naco zijn uit het parlement weggelo- 1 pen, omdat de parlementsleden er op j stonden, dat gesproken zou worden j over wijziging van de grondwet. Nadat de ministers vertrokken wa- j ren, nam het parlement, dat alleen i maar raadgevende bevoegdheid heeft een resolutie aan, waarin intrekking werd geëist van een recent decreet j van prins Rainier. Dit decreet zou aanklagers het recht geven een beroep te doen op de prins j als hoogste arbiter. Voorts nam het parlement een resolutie aan, waarin j passief en actief kiesrecht voor vrou wen werd geëist. De moeilijkheden begonnen, toen de notulen van de vergadering van 14 februari werden voorgelezen. Op die vergadering had het parlement een resolutie aangenomen, waarin grond- Wetswijziging en veranderingen in het hogere bestuur van het vorstendom werden geëist. De minister van binnenlandse zaken Pierre Blanchy. waarschuwde dat de regering het parlement zou verlaten als deze eisen verder besproken wer den. De parlementsleden zetten ech ter hun zin door. En de regering liep weg. (Van onze pari. medewerker) De verkoop van brood en andere bakkerswaren door kruideniers zal nog minstens anderhalf jaar moeten wachten. De geldigheidsduur van het reglement wederverkoop bakkerijpro- dukten wordt namelijk tot 1 januari 1960 verlengd. Staatssecretaris Veld kamp kondigde dit gisteren in de Eerste Kamer aan. De voortdurende stakingen, waardoor de drukke hoofdstad van Engeland getroffen wordt, zijn het eerste stadium, waarin iedereen er maar een beetje mee spotte en ze niet ernstig nam. gepasseerd. Zij hebben nu hun uitwerking in miljoenen huisgezinnen. Zij treffen de „roastbeef" van het oude Engeland en ook de aardap pelen en de groente, die daarmee samengaan. Zij raken op directe wijze de be groting - an de zuinige Londense huis vrouw. De prijs van de biefstuk en van de aardappelen steeg dit week einde met 10 percent. Nu de staking van de 50.000 man buspersoneel haar zesde week is in gegaan, is het parmantige stoicisme Minister Algera heeft een wijzigingen te behandelen in de u bij schrijven gezonden naar de voor- bovenaangehaalde brief toege zonden tarieven, heeft tot algehele zitter van de Eerste Kamex, dat stellig wat stof zal doen op waaien. De inhoud is als volgt: ,,In aansluiting op mijn brief van 28 mei jl. waarin ik u een overzicht aanbood van de nieuwe tarieven voor de veren over de Westerschelde, en ter voldoening aan de terzake tijdens de behandeling van de begroting van mijn departement gedane toezegging deel ik u hoogedelgestrenge mede, dat door mij op 5 juni jl. omtrent de tarieven voor de drie Westerschelde- veren nader overleg is gepleegd met Gedeputeerde Staten van Zeeland. Dit overleg, dat ten doel had enige overeenstemming geleid. G.S. hebben toegezegd dat de nieu we tarie-en zullen worden ingevoerd op de dag waarop de nieuwe veerboot Prinses Beatrix" in het veer Vlis- singen-Breskens in bedrijf wordt ge-j steld doch uiterlijk op 1 augustus/ 1958. J Overeengekomen is dat de resul taten van de verkregen overeenstem ming, alvorens tot publikatie daarvzf zal worden overgegaan, schriftelijk tussen Gedeputeerde Staten en rAij zullen worden vastgelegd. Zodra flit laatste zijn beslag zal hebben fe- kregen zal ik u daarvan mededeling doen". 4- van het naar zijn kantoor gaande publiek verdwenen en beginnen ook de schoenzolen dunner te worden en de voeten zeer te doen. Een opstandige, niet-officiële en zelfs tijdelijke staking bij slechts 10 per cent van de ondergrondse treinen op het spits-maandagmorgen-uur heeft niettemin de nervositeit van de Lon- denaars doen toenemen. Dat was ook gisteren duidelijk te merken. Het enorme toegenomen auto-ver keer veroorzaakte in de straten van Londen verkeersopstoppingen op gro> te schaal. Meer dan 70.000 arbeiders die in de hoofdstad een belangrijke taak vervullen, werken niet. Daaron der zijn begrepen de 50.000 man bus personeel, bijna 20.000 havenarbei ders en 1700 chauffeurs van de grote vleesmarkt van Smithfield. Zoals-be kend. zijn de havenarbeiders err de chauffeurs van Smithfield in staking, omdat de maximum-snelheid voor hun vrachtauto's een paar weken ge leden met 5 mijl verhoogd werd. Zij vroegen om die reden een ex tra-uitkering voor het extra-werk dat zij hierdoor hebben te verrichten, nu hun maximum-snelheid van 20 op 25 mijl was gebracht. En de haven-ar beiders staken uit sympathie voor hen. Gisteren werd op slechts 28 van de 147 schepen gewerkt door ongeor ganiseerden. Met twintig gehuurde vliegtuigen wordt, zoals elders ge meld. dagelijks circa honderd ton vlees uit Nederland naar Engeland gebracht. Spoedig zal een ernstig tekort aan boter ontstaan. De bus-stakers houden vol, om dat zij per week 10 shilling sixpence willen hebben boven de loonsverho ging, die aan alle busmensen van het gebied Londen is toegekend. De regeringsonderhandelaars boden 8 shilling sixpence voor allen, behal ve de chauffeurs van bussen, die bui ten Londen op de lange afstand rij den. En daar zijn de onderhandelin gen op blijven steken. Het Italiaanse ministerie van open bare werken heeft met een Italiaans aannemersbedrijf een contract ge sloten voor de aanleg van een tunnel onder de Mont Blanc. Men verwacht dat de voorbereidende werkzaamhe den nog deze week zullen beginnen. De Italiaans-Franse overeenkomst betreffende de aanleg van de tunnel werd reeds in 1953 getekend, doch eerst onlangs geratificeerd. „Ikke ok „vrije veren", zei Frank Josiasse dinsdag tegen een man, die in de straten van Hulst de bekende stroken uitdeelde, die de Zeeuwsch-Vlaamse automobilisten op de voor- en achterruiten van hun respectieve voer tuigen plakken. Frank kreeg een vrije-veren- strook, liep er mee naar zijn moeder en reed spoedig daarop met zijn driewielertje door het Reinaartstadje. Hij was niet de enige, want in de buurt van De Dubbele Poort ontmoette hij Ineke de Maagt, een ferm meisje, dat op haar autoped de „vrije veren" reeds had aangebracht. Zo geniet de jeugd van de ernstige zaken, waar mee de oudere Zeeuwsch-Vlarningen zich van uur tot uur bezighouden. Eerst had de busstaking iets van een „pretje". Knappe typistes vonden het leuk een lift te krijgen van automo bilisten, die dat ook niet onaardig vonden. Er heerste een geest van „helpt elkaar". Voor zo ver het dus alleen maar om de verkeersmoeilijk heden ging, mopperde niemand heel erg. Maar nu het om het budget van de huisvrouw gaat en deze bijna niet het einde van de week kan halen van het geld, dat zij van haar man heeft gekregen, lacht niemand meer. Er liggen, zoals gisteren gemeld, op het ogenblik 25.000 ton voedsel in de op slagplaatsen van de haven te beder ven. Maar voor het ogenblik ziet men nog geen einde van de stakingen. De havenarbeiders hebben de besprekin gen met de werkgevers in de haven afgebroken. De koppige chauffeurs van Smithfield houden het been stijf en er zijn tekenen, dat er op het ogen blik nog geen sprake is van nieuwe onderhandelingen tussen de vak bondsbaas van het buspersoneel Cou sins en de directie van London Trans port. Neen, het plezier is er heus van af. De toestand in Libanon blijft non steeds u;'ermate gespan- nen.tVolgens de laatste berich ten wordt er opnieuw hevig gevochten. Ook in Beiroet, de hoofdstad, is de rust nog al1 er- minst weergekeerd en duren de ongeregeldheden voort. Deze foto laai zien hoe soldaten van de opstanding, b'"-~ de geweren in de aanslag, in Beiroet op de grond en i 1 het dak een moskee bewaakten, terivyl daarin een godsdienst oefening werd gehouden. Naar schatting van de deskundigen van de E.G.K.S. zullen de voorraden kolen van de mijnen in de gemeen schap in het derde kwartaal van dit jaar nog met 2 miljoen ton toenemen, ondanks vermindering van de pro- duktie. In het derde kwartaal zal 4 miljoen ton Amerikaanse kolen minder worden geïmporteerd dan in hetzelfde kwartaal van het afgelopen jaar- De produktie in het derde kwartaal wordt geschat op 62 miljoen ton ko len. de import uit 3e landen op 7,6 miljoen ton, het verbruik van de ge meenschap op 59 miljoen ton, het ei gen gebruik van de mijnen op 7,7 mil joen ton en de export naar derde lan den op 1,2 miljoen. Ongeveer tienduizend Engelse soldaten en politieagenten fun geren als scheidsrechters tussen de Griekse en Turkse Cyprioten die op het ogenblik in grote spanning leven en dreigen met elkaar slaags te raken over Cy prus. Grote groepen met stokken en ste nen gewapende Turkse en Griekse Cyprioten begaven zich gisteren naar de heuvels buiten Nicosia. Grote deta chementen soldaten werden ijlings op pad gestuurd om de twee partijen tegen te houden, aldus UPI. In streken waar de avondklok niet van kracht is formeren zich groepen gewapende burgers. Gouverneur sir Hugh Foot heeft een algemeen reis verbod ingesteld voor deze streken. De situatie op Cyprus schijnt in eens uit de hand gelopen te zijn, en de soldaten en politiemannen die tussen de elkaar bedreigende partijen staan dragen een grote verantwoordelijkheid. De toestand is gevaarlijker dan ooit te voren, schijnt het. In Nicosia kwam het op enkele plaatsen tot botsingen. De Turkse minister van buitenlandse zaken heeft bij de Engelse ambassa deur in Ankara geprotesteerd tegen het feit dat Turkse Cyprioten op Cy prus door de Engelsen niet voldoende beschermd zijn tegen de woede der Griekse Cyprioten. Minister Dulles heeft meegedeeld, dat Amerika rechtstreeks met Oost- Duitsland zal onderhandelen over de vrijlating van de negen Amerikaan se militairen, die zaterdag na een noodlanding met hun hefschroefvlieg- tuig in Oost-Duitsland gevangen zijn genomen. Dit houdt echter geen diplomatieke erkenning van Oost-Duitsland in. De Sovjetunie is niet tot bemiddeling be reid. Te Londen ziet men het Turkse protest als een verontwaardigde reac tie op de Britse interventie, toen de Turkse regering verzocht werd de Turkse Cyprioten tot kalmte te manen. Inmiddels wordt uit Griekenland gemeld, dat daar persberichten zijn verschenen, volgens welke de Griekse regering, na de recente gebeurtenissen op Cyprus, voornemens is de komende NAVO-oefening (die vrijdag zou be ginnen) te boycotten. Voorts weet de Griekse pers te mel den, dat de Turkse regering troepen samentrekt aan de kust van Anatolië, het gebied in Klein-Azië, dat tegen over Cyprus ligt. United Artists heeft bericht ontvan gen van het 12 ton metende Viking schip. dat van Noorwegen op weg is naar New York als reclame voor de film ..The Vikings". Volgens het radiobericht is een roerblad van het schip gebroken. Het kleine vaartuig, dat zich thans ten zuiden van IJsland moet bevin den, meldde: ..zeer ruwe zee. Zij- roerblad gebroken. We zijn aan de rand van twee cyclonen". Generaal Humberto Delgado, die zondag als onafhankelijke kandidaat stond in de presidentsverkiezingen, is door de regering-Salazar van zijn functie als directeur van de burger luchtvaart ontheven. De verkiezingen werden gewonnen door de kandidaat van de nationale unie van premier Salazar, de minis ter van marine Americo Thomas. Delgado, die gedurende zijn campag ne aankondigde Salazar te zullen ont slaan, wanneer hij president werd, zeide gisteren nog zijn werkzaamhe den als directeur-generaal van de burgerluchtvaart te zullen hervatten. Delgado was vier weken voor de verkiezingen op non-actief gegaan tot de verkiezingsdag.

de Stem | 1958 | | pagina 1