STRIJD OP CYPRUS OPGELAAID 'tW Toeristenreus „Atlantic Nieuwe ministers in Frankrijk Gaston Eyskens 14% In Londense haven blijft men staken kabinetsformateur Schotse vluchtte uit harem van de koning van Yemen Weer strenge maatregelen voor veiligheid Voorstel tot naasting Duitse kolenindustrie Smokkel van diamant r Neger sworn in zwembad... DAGBLAD VOOR Italianen kunnen tv. „pijnloos" aanschaffen Dies natalis T.H. Eindhoven Wisselvallig Prijzen omhoog, dan pensioenen ook Als in de tijd van Napoleon Koning Boude wijn gaf opdracht BPM wacht op Borneo op sein van Lloyds SS xwsis*1 aKvswftfWt ass Mooie kleren en veel pra ten Djoeanda Indonesië wil „onafhankelijke" politiek voeren Hittegolf in India eist vel© doden Stevenson één maand naar Sovjet 9ae JAARGANG No. 22778 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandi». Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 10 JUNI Abonnementsprijs Tl.— por kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bjjbureaua: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, teL no. 35). Op het ogenblik is een tv-a.pparaat niet langer een luxe artikel voor de Italianen. Tot voor kort waren slechts 16 van de 1000 Italianen eigenaar van zulk een apparaat. Thans echter wordt 't „taxivision" - systeem toegepast, da.t de televisie binnen het bereik van de kleinste man brengt. Bij taxivision betaalt de koper aanvankelijk alleen de kosten van het installeren 30 gulden. Als hij wat zien wil, moet hij een muntstuk van 106 lire (60 cent) in de taxivision-automaat stoppen. Het tv-appa,raat kan dan drie kwartier gebruikt worden. Het prettige is dat de drie kwartier niet achter elkaar „opgenomen" behoe ven te worden. Zijn de program ma's saai, dan kan de 100 lire uit gesmeerdworden over ettelijke programma's. Is er geen geld, dan ziet men niets, maar kost het toe stel ook niets. Bij dit systeem zit men dus niet aan een hoge aanbe taling en vaste termijnen vast. Uit eindelijk wordt het toestel toch eigendom. Als men iedere dag een muntstuk in de automaat stopt, is dat na vier jaar. Nog een voordeel: men kan de visite mee laten be talen. De Senaat van de Technische Hoge school te Eindhoven houdt op 23 juni om half vier in de Philips schouw burg een openbare senaatszitting ter gelegenheid van de tweede dies na talis van de Technische Hogeschool. De dies-rede zal worden uitgesproken door de secretaris van de senaat, prof. dr. K. Posthumus. Na afloop van deze openbare senaatszitting wordt een receptie gehouden in de hal van het paviljoen van de Technische Ho geschool aan de Insulindelaan. DE VERMISTE Engelse journalist James Mossman is weer terecht. Het bleek dat hij met troepen, van de cen trale regering van Djakarta operatie terreinen had bezocht. Gisteren is hij teruggekeerd. VAN EEN KWEKERIJ op Funen in Denemarken is een partij van 20.000 eetbare slakken gestolen. De politie vermoedt, dat de dief met goedkope middelen zelf een kwekerij wil opzet ten. DRIE JONGENS van circa 16 jaar, die zondag uit het Rijksobservatiehuis te Zeist waren ontvlucht, zijn giste ren in Amsterdam aangehouden, toen zij bezig waren voorwerpen uit ge parkeerde auto's te stelen. DE WIND trok hard, toen de 37-jari- ge J. Campagne bij het Olympisch Stadion te Amsterdam een grote re clamevlieger opliet. De wind trok zelfs zo hard, dat de man meege sleurd werd en in het water plonsde. Gedienstige handen brachten hem op het droge. BRITS-JAPANSE onderhandelingen over het vreedzaam gebruik van kernenergie zijn met succes bekroond. Men verwacht, dat de volgende week een overeenkomst zal worden gete kend. DE MONTAGE van de film „Dorp aan de rivier" (naar Antoon Coolens roman zal geschieden door de Zweed dr. Oscar Rosander. LLOYD HUGHES, een bekende ac teur uit Hollywood, is op 60-jarige leeftijd aldaar overleden. EEN FELLE binnenbrand heeft gis teren een staalwarenfabriek aan de Scheepmakerstraat in Den Haag van binnen nagenoeg verteerd. DE BONDSREGERING heeft bij het constitutionele gerechtshof in Karls ruhe een klacht tegen de deelstaten Hessen en Bremen ingediend wegens het voornemen van deze staten een volksstemming te houden over de atoombewapening voor het Westduit- se leger. IN NEDERLAND wordt jaarlijks per hoofd van de bevolking ongeveer ne gentig gulden uitgegeven aan alcoho lica, hetgeen een jaaruitgave van rond een miljard gulden betekent. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt i maandagavond 33.13 uur: Veran- derlijke bewolking met plaatse- lijk enkele buien. Weinig veran- J dering in temperatuur. Aanvan- t kelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Vandaag: zon onder 20.58 uur, t maan onder 13.51 uur. Morgen: zon op 4.21 uur, maan op 1.27 uur. J De Britse gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, heeft gisteren strenge veiligheidsmaatregelen afgekondigd voor het eiland, waar de strijd tussen Grieken en Turken op nieuw is opgelaaid. De Grieken hebben een algemene sta king van drie dagen afgekondigd als protest tegen aanval len van Turken. In de voornaamste steden is een uitgaansverbod' van kracht. Optochten en vergaderingen zijn verboden. Gisteren is een Turks echtpaar, dat in de Griekse wijk van Nicosia woon de. neergeschoten. De vrouw is in middels aan haar verwondingen overleden. Officieel is voorts meegedeeld, dat er in Nicosia een Turkse hulpagent van politie is doodge schoten. Voor het eerst is in Nico sia door Turken een bom naar een Britse patrouille geworpen. Nie mand werd gewond. Te Xeros, een vijftig km van Ni cosia, hebben onbekenden een brui loft van een Italiaans paar verstoord. Zij schoten op een groep dansers van wie er twee gedood en twee gewond werden. In Nicosia zijn veel Grieken van het platteland aangekomen om te hel pen bij mogelijke aanvallen van de Turken. Koning Paul van Griekenland heeft in het parlement verklaard dat Griekenland zelfbeschikking voor Cy prus zal blijven eisen. Engeland heeft er bij de Turkse re gering op aangedrongen, de Turkse Cyprioten tot matiging te manen. Het Griekse regeringsgezinde blad „Eethnos" schreef, dat de toestand op Cyprus zich zodanig ontwikkelt, dat een conflict tussen Griekenland en Turkije niet uitgesloten is. De Griekse regering zal, zoals elders ge meld, een spoedzitting van de NAVO- raad bijeen laten roepen om de kwes tie Cyprus te bespreken. De eerste voorzitter van de Duitse mijnwerkersbond, Heinrich Guter- muth, heeft te München het reorga nisatieplan voor de Duitse kolen mijnindustrie bekendgemaakt, dat het bestuur van de bond heeft uitge- j werkt. i Dit is het eerste concrete voorstel i waarin de eis van de I.G. Bergbau, de Duitse kolenindustrie om econo mische en sociale redenen te natio naliseren, is vastgelegd. De „Bergbau" wenst, dat de ge hele kolenindustrie in de Bondsrepu bliek overgaat in eigendom van de gemeenschap en dat er een kolen- en energieraad wordt gevormd. De vakvereniging verlangt voor de gehele kolenindustrie de oprichting van een overkoepelend orgaan met rechtspersoonlijkheid. De eigendoms rechten zullen volgens het voorstel voor 74 procent aan de bond en voor 26 procent aan de Duitse landen moeten worden overgedragen. De kolenmijnen zouden, volgens het voorstel om geologische, technische economische en regionale redenen worden geconcentreerd tot 15 maat schappijen, waarvan tien in het Ruhr- gebied. De besprekingen tussen werk- gevers en vakbundsleiders over j de Londense havenstaking zijn j gisteren wederom zonder resul- j taat afgebroken. Twee-derde van Intussen heelt een onofficiële po- ging om de Londense ondergrond se 24 uur niet te laten rijden vrij wel geen succes gehad. Slechts 47 van de 494 treinen vielen uit. De poging \tferd gedaan om het stakende buspersoneel te steunen. de 30.000 havenarbeiders blijven Door de staking: van de havenarbei- staken. J~~' Daardoor konden 118 schepen niet gelost worden. ders kan circa 25.000 ton voedsel waaronder 8.000 ton vlees niet ge lost worden. Scheepsladingen fruit, groente, boter en kaas zouden door warm weer snel bederven. De prij- »en van deze produkten z^jn reeds snel opgelopen. De staking van de havenarbeiders is nu haar vierde week ingegaan. Zij begon toen bepaalde groepen arbei ders het werk neerlegden uit sym pathie met de arbeiders van de vlees markt van Smithfield. Dezen staakten uit protest tegen het ontslag van 600 collega's, die zonder werk raakten daar er niet meergenoeg te doen was toen de chauffeurs die betrok ken waren bij het vleesvervoer, in staking waren gegaan. De chauffeurs staken om kracht bij te zetten aan hun eis tot loonsverhoging. Zij willen een opslag van 15 percent, „omdat de maximum snelheid voor vracht auto's verhoogd is van 20 tot 30 mijl'. (32 tot 48 km) per uur. Volgens dp minister van arbeid, Lain MacLeod, heeft de busstaking naar schatting 3.5 miljoen pond (ruim 35 miljoen gulden) gekost. De sta kers zouden meer dan anderhalf mil joen pond aan salaris hebben gederfd. De Londense vervoersorganisatie heeft, ondanks een kleine stijging van de inkomsten uit de ondergrondse, een miljoen pond verloren. De vak organisatie heeft in totaal eenzelfde bedrag aan de stakers uitbetaald, al dus de minister. Deze foto toont het stoomschip AtlanticAmerika's eerste passagiersschip voor goedkoop toeristenvervoerafstekend te gen de wolkenkrabbers van New York op de achtergrond terwijl het de rivier de Hudson opvaart, na aankomst in de ha ven van New York. Dit eerste schip van de American Banner Lineszal morgen uit New York vertrekken voor de eerste reis over de Atlantische Oceaan met toeristen naar Zeebrugge in België en naar Amsterdam. De politie van Sierra Leone zoekt naar een Belgiscne diamanthandelaar, Simon Lasarevitsch. die beschuldigd wordt van een poging ongeslepen dia manten ter waarde van 40.000 pond het land uit te smokkelen. Op 9 april werd hij op hat vliegiveld gearres teerd met 164 ongeslepen diamanten bij zich. De douane eiste tegen hem een boete van 124 000 pond (drie keer de waarde van de smokkelwaar) en 500 pond voor het doen van valse aan gifte. Hij kon op vrije voeten blijven tegen een waarborgsom van 20.000 pond. Thans had hij voor de rechter moeten verschijnen voor een civiel proces, waarop dan een strafrechter lijk proces zou volgen, maar hij is spoorloos. In de kabinetsvergadering van gisteren in Parijs zijn een aantal ministers benoemd. Malraux, minister van voor lichting, verklaarde na af loop, dat er geen enkele dis cussie was geweest. „De verga dering was, als in de tijd van Napoleon, een kwestie van for maliteit", zei hij. Gay Lamasoure wordt prefect van Corsica en René Broullet secretaris generaal van het ministerie van Alge- rië met standplaats Parijs. Admiraal Cabanier is stafchef, verbonden aan het ministerie van defensie, geworden. Tot minister zijn benoemd de socia list Eugène Thomas (P.T.T.), de con servatieve senator Roger Houdet (landbouw), de sociaal-republikein Edmond Michelet (oud-strijders). Pierre Sudreau 'wederopbouw), de volksrepublikein Robert Buron (open bare werken), de radicaal Euöuoard Ramonet (handel en industrie;. De minister van voorlichting, André Malraux. maakte bekend, dat een mohamedaan minister van gezondheid zal worden. Lamassoure die prefect van Corsica is geworden, is op het ogenblik prefect van het departement Indre. Marcel Savreux, die bij de machtsovername in Corsica op 24 mei zijn functie van prefect van Corsica moest neerleggen, is be noemd tot prefect van het depar tement Finisterre (Bretagne). i Koning Boudewjjn van België Men nam aan. dat hij wegens zijn be- ritrekkingen met de vakbonden en zijn heeft gisteren de oud-premier j vroegere samenwerking met Spaak Eyskens (VCP^ opdracht gege-1 het meest in aanmerking zou komen ven een nieuwe Belgische rege-1 ™°[aleJte"ntuele samenwerkir>8 met de ring te vormen. Op een persconferentie zei de ka- De koning deed dit, nadat de vroe- J0™arte"r' gere katholieke vice-premier Auguste d d nationale partijen de socialis- de Schrijver verslag had uitgebracht d r naT0!).?le Partijen, de socialis Nieuwe lening ten en de liberalen. De kans op een Nu zovelen in Engeland met borden lopen, waarop felle en minder felle leuzen staan, met de bedoeling de dragers meer loon e.d. te bezorgenheeft me vrouw Elizabeth Norris, on danks de last van haar 74 jaren ook een bord gemaakt waarop staat: „Hogere prijzen, dan ook hogere pensioenen". Zij toog daarmee naar het beroemde Trafalgar Square in Londen en ging daar op een stoel naast haar bord rustig zitten luisteren naar de toespraken op een bij- Antara heeft gemeld, dat volgens een woordvoerder van de Bataafsche Petroleum Maatschappij in Djakarta de werkzaamheden van het bedrijf op Borneo niet zullen worden hervat, voordat Lloyds in Londen ..het sig naal op veilig" heeft gesteld. De as surantie voor alles wat de schepen die de Shell in Indonesië gebruikt, aangaat, is bij Lloyds ondergebracht. eenkomst van de vakverenigin gen, waar de fotograaf haar aantrof. De 53-jarige Gaston Eyskens is in uit de sfeer van politieke strijd zou de afgelopen vier jaar de leider van geraken. Als probleem van funda- de CVP-oppositie in de Kamer van menteel belang noemde hij de school- Volksvertegenwoordigers geweest. strijd. Hij is een Vlaming en hoogleraar in De CVP heeft, zoals bekend, in de de economische politiek te Leuven. Senaat een meerderheid van twee ze- Eyskens is minister van financiën tels. maar komt in de Kamer drie geweest in de regering-Van Acker zetels te kort. Ook socialisten en li- in 1945 en in de regering-Spaak in beralen samen hebben in de Kamer 1947. Voorts was hij premier van geen meerderheid. De vorige rege- augustus 1949 tot maart 1950, toen in ring was er een van socialisten en België de koningskwestie acuut was. liberalen. Een 25-jarige Schotse vrouw, de vrouw van een Arabier, heeft gisteren in Londen ver teld over haar ervaringen in de harem van de koning van Yemen. De viouw, mevrouw Rita Nasir, vertelde in de ha rem terecht te zijn gekomen nadat zij zich bij haar echt genoot had gevoegd, die des tijds in Yemen werkzaam was. Aanvankelijk leefde zij in een hotel in Yemen, niet ver van het paleis van de koning, zo meldt Uni ted Press International. Op zekere dag werd haar door de koning ge last een bezoek te komen brengen aan het paleis. Mevrouw Nasir vol deed aan dit bevel. Bij de koning gekomen, zo vertel de mevrouw Nasir, vroeg hij me hoe het ging met mijn kinderen en wat ik van het land dacht. Hij beval vervolgens dat ik in het paleis moest blijven. Hij zei de plaats, waar zij tot dan toe had verbleven, niet ge schikt te achten, omdat er te veel mannen waren. Volgens Ahmed Nasir. haar man, is zij er in geslaagd het jaleis te ontvluchten door een chauffeur cm te kopen, die haar met een wagen iaar het Britse protectoraat Aden heeft gebracht. Mevrouw Nasi" zei, dat zich in dc harem twee vrouwen en „ongeveer weehonderd" bijvrouwen bevonden. Deze vrouwen zouden „zeer geluk kig" zijn. „Zij verkleden zich tweT tot driemaal per dag en brengen veel van hun tijd door met het ma ken van hun eigen kleding. Verder praten zij veel over de vorst", aldus mevrouw Nasir. Mevrouw Nasir, die Arabisch spreekt, zei goed behandeld te zijn. Zij voelde zich al die tijd echter slecht op haar gemak, omdat zij niet goed wist wat de koning precies met haar van plan was. Verder had zij zo goed als geen vrijheid. ..Over alles wat ik deed werd verslag uit gebracht", aldus mevrouw Nasir, die evenals haar haremgenoten beschik te over een eigen kamertje. Zij vertelde tijdens haar verblijf in Yemen slechts eenmaal een sluier y hebben gedragen, namelijk toen j van het paleis op weg naar Aden s. Make-up had zij niet gebruikt in de harem: als 7\\ gewild had zou zij het echter hebben kunnen krijgen. Te Parjjs wordt vernomen, dat de Franse minister van financiën, An- toine Pinay, aan de ministerraad een plan voor een nieuwe staatslening zal voorleggen. Naar verwachting zal de lening zeer spoedig worden uitgevoerd, waar schijnlijk op 16 juni a.s. Men meent te weten, dat de lening in franken zal luiden. Volgens goed-ingelichte kringen verwacht men, dat er voor ongeveer De Indonesische premier Djoeanda heeft aldus meldde Antara in een gesprek met journalisten ontkend dat de Indonesische regering langs diplomatieke weg aan de Verenigde Staten de verzekering zou hebben ge geven, dat zij niet met de communis ten zou samenwerken. Premier Djoe anda zette uiteen, dat Indonesië een onafhankelijke, actieve politiek zal blijven volgen, hetgeen wil zeggen dat Indonesië zich bij geen enkel, communistisch of Westers, blok aan sluit en niet van plan is zich bij de zuidoost-Aziatische Verdragsorganisa tie aan te sluiten. 200 miljard frank zal worden inge schreven op de nieuwe lening, waar van de voorwaarden gelijk zullen zijn aan die van de in 1952 uitgegeven lening. Ontslag burgemeester Algiers aanvaard De opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algerije. generaal Salan, heeft gisteren het ontslag aan vaard van Jacques Chevalier, burge meester van Algiei s, Chevalier diende zijn ontslag in na een conflict tussen hem en het comité van openbare vei ligheid van Algiers. Chevalier is populair onder de mos lembevolking van Algiers. Hij is de grote drijfkracht geweest van het woningbouwprogrem, dat er op ge richt is mohammedanen en Fransen in dezelfde woonwijken bij elkaar te brengen. Het ontslag van Chevalier duidt er op. dat de meningsverschillen tussen het oude bestuur in Algerije en de militairen en kol misten, die hebben gezorgd voor het aan de macht komen van De Gaulle nog niet zijn opgelost. Een hittegolf die de Indische staat ■Behar teistert, heeft tot nu toe reeds 200 slachoffers geëist. De mensen zijn niet alleen omgekomen door de hitte, maar ook als gevolg van een gebrek aan voedsel en water. Het gebrek aan water is bijzonder nijpend. Het tekort is zo ernstig ge worden, dat de politie bevel heeft ge kregen er nauwlettend op toe te zien dat geen water wordt gestolen uit woningen en watertanks. Het aantal dieren dat omkomt bij gebrek aan water groeit ook met de dag. Wilde dieren komen naar de dorpen op zoek naar water. Volgens sommige berich ten vallen dagelijks vele apen dood uit dorre bomen, nadat zij door ge brek aan water iedere weerstand heb ben verloren. De Amerikaanse democratische lei der Adlai Stevenson heeft meegedeeld dat hij in juli een bezoek van een maand aan de Sovjetunie zal bren gen. Hij mag in verscheidene voor buitenlanders verboden gebieden ko men. Stevenson heeft geweigerd als gast van de Sovjetregering naar de Sov jetunie te gaan en zal zelf de kosten van zijn reis betalen. Hij wordt ver gezeld door twee zoons. De democratische leider zei. dat de Sovjetregering hem slechts één ding had geweigerd: per boot over de Wolga van Kazan naar Gorki varen. David Ison, oud 19 jaar, heeft een uur lang gezwommen in het gemeentelijk zwembad van St.- Petersburgh in de Amerikaanse staat Florida. Hij werd er „net jes behandeld" door de 50 an dere bezoekers. Maar het bad ging, tden hij op het punt stond weg te gaan, op slot. Want hij was een neger. En het bad mag nu voorlopig niet meer gebruikt worden. Enkele dagen geleden hadden drie negers gebruik gemaakt van het strand en de zee van Petersburgh. op het stuk, dat eigendom is van de ge meente. Dat werd toen prompt gesloten. Het was de heer Ross Windom, chef van de gemeentelijke be drijven in St. Petersburgh. die in beide gevallen opdracht tot de sluiting had gegeven. Eergisteren is in aeze stad een kruis verbrand...

de Stem | 1958 | | pagina 1