Willem II vierde in teru eer grootse terugk naar De Vliert" ere-divisie Achtste trok weinig Benelux Ronde deelnemers Radiorallye bezorgde 335 teams wéér geheimzinnig plezier bij Promotie amateurs i Rentree vani I Willem II I VERJONGD BARONIE GELIJK MET LONGA Alliance-defensie redde overwinning bij Velox Mislukking Dag werd Olympische feit een BREDANAAR FR. KUIJPERS JEUGDSCHAAKKAMPIOEN Baldini won de Giro blijf kalm Neem'n Tilburgs legioenen heet 5? Atomiumviel elf keer uit elkaar.... DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 9 JUNI 1958 WVO-Rood Wit 4-2 Wageningen bedwong NAC3-3 Caritas-prijs in Kaatsheuvel „Lekkere stukjes" Toeristenklasser werd winnaar Dosko gaf zege niet cadeau (Van onze sportredacteur) Lang vóór de wedstrijd was beëindigd, stormden de Tilburgse tricolores-legioenen met vlaggen, spandoeken, versierde para plu's, roodwitblauwe petjes en andere feestelijke attributen van de tribunes het veld op. Als op commando hielden zij halt achter de lijnen en begonnen toen, springend en dansend het aloude clublied te zingen. Het was in deze slotfase van de enerverende, maar na rust weinig span nende ontmoeting, dat de kennelijk uit zijn concentratie gebrachte doelman Feut voor de eerste en enige maal werd gepasseerd door rechtsbinnen Meusen, die daarmede tenminste de eer voor de Dordtenaren had gered. Een schrale troost overigens, want de Tilburgenaren hadden heel wat be ter gevoetbald dan de Dordtse titel- aanspraakmakers. De overwinning was dan ook vol komen verdiend. In de eerste helft was daarvoor reeds de hechte grond slag gelegd met drie doelpunten. Het eerste had van Elderen in de der tiende minuut gescoord. In de 32e volgde de Wit met een onstuimig be jubelde tweede goal een blunder inmiddels van doelman van den Bergh en ternauwernood een mi nuut later zorgde Zaro met het schit terendste doelpunt van de drie er voor dat Willem II fcich praktisch toen al terug in de ere-divisie had gespeeld. Een prestatie van gewicht omdat het daarmede een periode van slechts één seizoen in de eerste divi sie succesvol had afgesloten. Doeltreffender De tricolores speelden van de af trap af veel doeltreffender, beter én directer dan hun tegenstanders, die herhaaldelijk uitstekend individueel spel ontplooiden, maar dit te kort hielden en daarbij te weinig dash ontplooiden- Met dit spel had de verdediging, waarin Jan Brooijmans zich als linksachter tot een back van groot formaat ontplooide, en Feijt onder de lat zijn portie stond, betrekkelijk weinig moeite. Bovendien gaven zij de anders zo gevaarlijke schutters in de DFC-voorhoede: midvoor de Groot en rechtsbuiten de Jager, door onop houdelijk op de huid zitten, slechts sporadisch schietkansen. Heel wat beter van opzet en veel gevaarlijker waren de attaques aan Tilburgse kant. Buiteiispelval De Dordtenaren, die snel door had den dat deze tegenstander bijzonder gevreesd moest worden, zetten de bui Naar le klas Schijndel en TSC hebben el kaar in een matig gespeelde wedstrijd in evenwicht gehou den (2-2). Hoewel dit resultaat voor de Oosterhouters bevredi gend kan worden genoemd, werd er zeer matig gevoetbald. Vooral de TSC-doelman spe'elde een zwakke wedstrijd. Er was nagenoeg geen krachtsverschil. Na afloop protesteerde Schijn del en de strafschop trof doel. In Tegelen viel eveneens een gelijkspel bij Sportclub Irene Hoensbroek: 3-3. Hier geeft de uitslag de verhouding onjuist weer, omdat de bezoekers tech nisch veel beter spel leverden in een hoog tempo. SCHIJNDEL TSC 2—2 Slechte wedstrijd met zwakke TSC-achterhoe- de. Scoreverloop: v. d. Heijden 10, v. Steen 11, v. d. Heijden 21. j Rust. Broeders 22. SC IRENE - HOENSBROEK 3—3 Snelle wedstrijd met overwicht van bezoekers. Scoreverloop: van 't Hoofd 01. Rust. De Jong 02, van 't Hoofd 03. Eilen 13, Beurskens 23, Holthuizen 33. Naar 2e klas In Dongen heeft een grote schare Budelse supporters BSV met 51 zien winnen- Het was een wedstrijd, waarin de Dongenaren het in vrijwel elk opzicht moesten afleggen tegen de bezoekers, die voor rust al een 20 voorsprong hadden. De over winning, naartoe het groot enthou siasme van de Budelaren veel bij droeg, was volkomen verdiend. WSC reisde vol verwachtingen naar Temeuzen, waar deze zondag aller minst hogeschool-voetbal te bewon deren viel. Het enige doelpunt scoor den de gastheren na rust, toen er enige actie viel waar te nemen. De krachten ontliepen elkaar echter niet veel. DONGEN - BSV 1—5 Bezoekers technisch sterker, Dongen iets feller voor rust. Daarna: algeheel over wicht BSV. Scoreverloop: Soers 01 en 02. Rust. v. Kessel 03, v. Leeu wen 0—4, Biemans 1—4, v. Leeuwen 1—5. TERNEUZEN - WSC 1—0 Mati ge wedstrijd met enkele goede aan vallen na rust. Scoreverloop: Rust 0—0. Wissel 1—0 (na kopbal van Koch) STAND Dongen 3 4 Terneuzen 3 4 BSV 2 2 WSC 2 2 Naar 3e klas De rivalen voor het derde klasser- schap, Steenbergen en RKTVV, zijn in de eerste helft van de strijd niet tot doelpunten kunnen komen. De thuisclub was echter na rust stukken sterker en won met 20. De Steen bergenaren staan met ingang van zondag aan kop. RKVVU kan zijn draai meer niet vinden, want ook de reis naar Yer- seke heeft geen winst opgeleverd. In een middelmatige party, waarbij de wind het de kemphanen er niet ge makkelijker op maakte, trokken de Zeeuwen aan het langste eind: 2—1. STEENBERGEN - RKTVV 2—0 Voor rust goede aanvallen. Over het geheel genomen thuisclub sterker. Scoreverloop: Rust 0—0. Heshof 1—0, Jonkers 20. YERSEKE - RKVVU 2—1 Ge- lijkopgaande strijd, maar onproduk- tief spel. Thuisclub later in de ver dediging. Scoreverloop: Ridderhof 1—0. Rust. Rechtsbuiten bezoekers 2—0, Ridderhof 21. Het grote Nederlandse voetbal- nieuws is uiteraard de terugkeer van Willem II naar de eredivisie. Temidden van de „restanten" S de rentree der Tilburgers een ge- 5 weldige uitschieter. Willem II J won het beslissende duel, dat het S in Den Bosch speelde tegen DFC, dat met een gelijk punten- J totaal de competitie had beëin- J digd, maar dat in „De Vliert" duidelijk zijn meerdere moest er- kennen in de ploeg, die in één seizoen haar plaats in de ere- divisie heroverde. —o— In de tweede divisie A werden S vier competitieduels gespeeld, waarvan Baronie-Longa in een S gelijkspel (11) eindigde. Dat be- tekende vooral een triomf voor j J de Bredanaars, die in hun laatste J wedstrijd van het seizoen een sterk verjongd elftal in het veld brachten. —o— In de amateursector zorgde Al- J liance voor een zuidelijk succes. J In de strijd om de titel van Ne- derland behaalde het gisteren de zege bij Velox (01). De Roo- dalers gaan nu met drie punten S uit twee wedstrijden voorop, voor S Quick, dat vorige week één punt 2 uit het duel tegen de Roosenda- J Iers overhield, en voor Velox. 2 2 dat nul punten heeft, beide uit 2 2 één wedstrijd. 2 2 —o— Voorts werden de voetbalvrien- den nog getrakteerd op een aan- tal bekerwedstrijden. NAC kwam bij Wageningen niet verder dan S een gelijkspel (33), zodat de 2 2 ontmoeting volgens een nieuwe 2 2 bepaling moet worden overge- 2 2 speeld. Dat gebeurt morgenavond 2 2 in Breda. 2 2 Het moedige verweer van DOS- 2 KO was niet genoeg om zich in het toernooi te handhaven. Het ging met klein verschil (12) tegen MW ten onder- tcnspelval open. Inderdaad liepen de schutters in de Tilburgse voorhoede vaak in die val, maar de DFC-defen- sie besefte kennelijk toch te weinig, dat haar dit tenslotte duur te staan moest komen. De passes, die veelvuldig van aan valsleider Zaro kwamen, wei-den ver over of langs de Dordtse achterhoede geplaatst, waardoor de snelle vleu gelspelers de Jong (rechts) en Koop- al (links) onophoudelijk verwarring bij het Dordtse doel konden stichten. Midvoor Gerrit de Wit kon vele hoge ballen doorkoppen en de snelle, zeer capabele binnenspelers, van El- deren en Zaro, konden voor aantrek kelijke afwerking zorgen. Eerste treffer Uit zeer fraai voorbereidend werk van Koopal belandde het leer in de 13e minuut van de eerste helft hij rechtsbuiten de Jong. Diens voorzet werd in eerste instantie nog wegge werkt, maar van Elderen, die zich handig vrijgelopen had, ving het leer op en knalde onder stormachtig ge juich der 10.000 Willem Il-supporters voor de eerste maal langs de nerveu- se Dordtse keeper (01). Het spel werd nu meteen feller en Leo Horn, die intussen de teugels gemakkelijk in handen hield, deelde de nodige vrije schoppen uit naar weerszijden. Het viel op, dat de defensie der Dordtenaren rustiger opereerde dan die aan Tilburgse kant en in de 30e minuut kostte dit Willem II bijna een doelpunt. Linksbinnen van den Bosch was te veel de vrije loop gelaten en zijn enorme kogel zou doel hebben getroffen, als Feijt niet op fantasti sche manier de bal over de lat had gestompt. Na enige mislukte Tilburgse aan vallen, lukte in de 32e minuut dan, bij grote verrassing, de soloren van Gerrit de Wit. Van naar schatting 30 meter zond hij een enorme kogel in, recht op de keeper af. Niemand dacht ook maar een moment aan een treffer, doch van den Bergh blunderde als een derderangs kee per; hij greep, maar het leer vloog onder zijn arm door in het net (02). Beslissende goal De derde, en toen reeds beslissende goal. werd in de daarop volgende mi nuut geboren. Midvoor de Wit voor zag Zaro van de bal en als een wer velwind ging de Italiaanse Duitser er mee vandoor. Géén DFC-er was in staat hem met succes de voet dwars te zetten en alleen voor de Dordtse goalie gekomen, bleek het een klein kunstje deze met een enorme zoever voor een voldongen feit te stellen (0—3). Hoe DFC aan zijn enige doelpunt kwam werd hiervoor reeds gememo reerd. De kampioenen werden na afloop op de schouders genomen en in triomf naar de kleedkamers gedra gen. Daar vond een eerste huldiging plaats die later in Tilburg grootse vormen aannam. Het stadion was uitverkocht. Er waren ruim dertigduizend toeschou wers. Extra treinen en bussen hadden de wederzijdse supporters aange voerd. Reeds na vijf minuten nam de thuisclub door W. Verharen de lei ding (1—0). Met een goed gericht schot maakte J. Reijntjens nog voor het eerste kwartier vol was 20, toen de Raad Wit-back de bal van richting veranderde. Direct na rust liet dezelfde speler 30 noteren, doch De Achtste Beneluxronde, ge organiseerd door de Zeeuwse motor- en automobielclub Schel- degouwen, die vrijdag en zater dag verreden werd over een aantrekkelijk traject van 818 km, is weer achter de rug. De deelname aan dit motoristische festijn was niet groot. Ditmaal werd maar een veertigtal deel nemers ingeschreven. Toch is deze achtste een succes ge worden en wel in die zin, dat alle deelnemers de tocht uitermate heb ben gewaardeerd, misschien met uit zondering van die ene scooterrüder, die zoveel pech kreeg, dat hij reeds halverwege de strijd moest staken. Voorts was één inschrijver niet aan even later zag Rood Wit kans twee- de start verschenen. maal achter elkaar te scoren (32). J. Hullemans stelde echter bijtijds de zege veilig (42). Bij de laatste controlepost in Bel gië, Overmeire-Donk, waar de meeste deelnemers een zee van tijd hadden Baronie heeft gisteren voor een in teressant experiment gezorgd. Het begreep de kans, die een wedstrijd zonder top-blangen bood. Het wierp een sterk verjongde ploeg in de strijd, die tegen LONGA inderdaad een goed resultaat boekte door met 11 gelijk te spelen en die zo tegelijkertijd de nodige routine kon opdoen. Weliswaar kon men het verschil tussen de jeugdspelers en hun meer ervaren sportbroeders wel zien, maar de techniek en de snelheid van de „jeugd" brachten toch pittig, soms zelfs talentvol voetbal op de groene mat. De Tilburgers, die hun zinnen ge zet hadden op een zege over hun oude rivalen, openden met een groot offen sief. Ze bekroonden het met één tref fer. Die werd in de vijftiende minuut gescoord door v. d. Waal. Verder kwam LONGA niet. Langzaam, maar zeker kregen de jonge Baronnen meer vat op het spel van de gasten en zorgden ze voor aanvallen, die de Til burgse defensie bij herhaling in ver legenheid brachten. Toch duurde het tot 16 minuten na de thee, vooraleer er loon naar werken kwam. Toen evenwel maakte Groenenveld gelijk. LONGA kon er niets meer aan ver anderen, zodat de Baronnen alle eer behielden, die ze als onervarenen te gen een toch gevreesd tegenstander als LONGA hadden verworven. In een ietwat teleurstellende wed strijd heeft Alliance een magere, maar verdiende 10 zege behaald op het Utrechtse Velox. Het was een wedstrijd, waarin vooral het stevige, maar sportieve spel der gasten op- voel. Velox was wel meer in de aan val, maar knoeide er voor doel lustig op los. Maar ook doelman Veenhof en spil de Vette hadden een groot Wageningen heeft een zeer goed resultaat bereikt tegen de eredivisie club NAC. In een meer dan goede wedstrijd hebben de Wageningers hun tegenstanders voor de beker een verdiend gelijkspel afgedwongen. Met rust stonden de gastheren zelfs met 2—1 voor. Toch had NAC de lei ding genomen door een goed doel punt van Luyten. Dit gebeurde na 17 minuten. Een minuut later was het al gelijk, toen van der Weerd een pass van Vreekamp benutte (11). Hierna ontspon zich een aardige en levendige wedstrijd met vaak zeer goed en hoogstaand voetbal van bei de ploegen. Wageningen was iets ge vaarlijker en dat bleek in de 24e min. toen T. van der Weerd doelman Goed hart kansloos passeerde en de stand op 21 bracht. Na de hervatting wilde NAC de za ken energieker aanpakken. Het voeg de meteen de daad maar bij het woord, want in de 3e min. was het al 22 door een doelpunt van van Gastel. Een fraaie kogel van C. van der Weerd trof doel, waarna men in NAC-kri igen weer even fel in de aanval ging. En 19 min. voor tijd was het Pelkman, die er 33 van maakte. Toen kwamen de sensaties. Een kogel van Canjels vloog via de binnenkant van de paal naar de an dere staander en zo buiten het doel- Dit was oe enige maal dat de NAC- aanvalsleider spil Leander ontlopen kon en schieten. Vreekamp liep drie minuten voor tijd snel toe bij een voorzet van C. van der Weerd, maar beukte de lat, waarna T. van der Weerd van drie meter afstand de ba] over het door doelman Goedhart ver laten doel plaatste. aandeel in die nul voor de gast heren. Zij waren het, die de rust in de ploeg brachten, waardoor de mid denlinie zich aan zijn aanvallende taak kon wijden. Voor rust hadden de gasten ook geen succes. Na de hervatting zakte het peil iets en daardoor kon Alliance, dat minder techniek bezat dan de Utrech ters, meer in de aanval komen. In de 20e min. was het raak, toen een lange trap van spil de Vette rechts buiten Vos bereikte, die de afwach tende linksback van Velox fraai om speelde en alleen op doel afstoof. Het was een fraai doelpunt, maar het moest stug verdedigd worden, daar Velox niet hard en fel kwam opzet ten. De deur bleef echter gesloten. J. v. Haren uit Kaatsheuvel ia waarschijnlijk de enige prijswinnaar in de pool, die Caritas gisteren op de wereldkampioenschappen voetbal had georganiseerd. Hij voorspelde zeven van de acht wedstrijden, die het we reld toernooi openden, goed. Er is één prijs van f 3000 beschik baar. Aangezien er geen andere mel dingen binnen kwamen, zal dat be drag dus wel naar Kaatsheuvel ver huizen. (Van onze speciale verslaggever) DEN BOSCH, zaterdagavond. In de auto van de heer J. Aarts uit Rijen is vandaag elf keer het Atomium uit mekaar gevallen. Het werd telkens geduldig weer met ijzerdraadjes hersteld, maar degelijk was het niet te krijgen, hetgeen niet zo verwonderlijk is als men weett; dat de negen „sferen" uit radijzen bestonden. Deze zonderlinge constructies werden er zaterdag 335 ge maakt, in elke wagen van de Radiorally één. Dat moest- Het was een van de tien boodschappen, die de KRO uitzond om de met kaarten en intekenopdrachten worste lende deelnemers nog meer sportieve last op de schouders te leggen. STAND Steenbergen 3 RKTW 3 Yerseke 3 RKWU 3 De heer Aarts vormde samen met de heer M. Hennekamp een van die 335 equipes en wij zaten erbij om te zien, hoe ze tijdens hun eerste rit al fanatieke rallyrijders werden, zelfs al raakte het duo bij Schijndel zo ver buiten de route, dat mensen er mis schien wel alles van het wereldge beuren wisten, maar waar de wed strijdnummers op de wagen toch ver schijnselen leken, die er nog nooit waargenomen waren. En zelfs al kon het tweetal met geen mogelijkheid een erkend beurtvaartadres te pak ken krijgen om er met gedrukte let ters de Bossche carnavalsnaam Oe- teldonk op te plakken. En zelfs al daverden de hoofden af en toe tegen het dak, omdat de organiserende ..Hertogrijders" af en toe met lies laarzen aan naar „lekker stukjes" route hadden gezocht. (En hadden gevonden. „Clan" Maar alle kunsten, die de Hertog rijders" in samenwerking met de KRO rond Den Bosch in het traject hadden weten te friemelen, bezorgden de rijders het geheimzinnige plezier, dat alleen in dit soort rally's wordt genoten, het plezier, dat zo ver bui ten de gewone gang van zaken ligt, dat de buitenwereld er niets van snapt. De deelnemers vormden ook dit maal weer een ..clan" met aparte ge bruiken. De mensen langs de route gingen bevreemd koffiebonen uit de keuken halen en naar briefkaarten zoeken (,,Maar wel ongefrankeerd, mevrouw"), omdat de meneren en de dames uit de auto's er zo ongerust naar vroegen. Ze zagen er het levens belang niet van in. ..Kies jü maar", zeiden ze. „Volgens de kaart zitten we hier, kijk, hier, maar als ze komen vertellen, dat we bij Kopenhagen zitten, geloof ik het ook. Of Rusland desnoods". Vreselijke keus Het was geen van tweeën. Steeds waren er vertrouwde contouren, kerk torens en fabrieksschoorstenen, die het Brabantse land afbakenen. Steeds waren er rivieren met goed-Neder- landse namen. De auto's, die als glim mende torren door het landschap pio nierden, bléven in de buurt. Niet één reed het land uit. Maar het helpt zo bitter weinig als je verdwaald op stempels van con troleposten jaagt, terwijl je honderd maal voor de vreselijke keus staat van die-kant-of-de-andere-kant. De grote achtergrond van al het plezierige gesjouw in de Radiorally jvas natuurlijk de jacht naar de prü- zen. Er was na veel gereken een ge weldige sensatie: De algemene zege werd behaald door een ploeg uit de toeristen-klasse, hetgeen nog nooit in de geschiedenis van de rally hs voor gekomen. Tijdens een feestavond in de Bra banthal van de Bossche veemarkt werden die prijzen door verschillen de autoriteiten en door de voorzitter van de Stichting Radio-Rally, de heer Van Dijk, uitgereikt. Zij werden als volgt behaald: Senioren: le pr.L. de Schutter- Hendricks, Nieuw Namen 111 strafp. 2e pr.: R. Wiedouw-Gorris, Rotter dam 155 strafp. Junioren: le pr.: P. v. Zelst-v. Zeist, Sliedrecht 433 strafp. 2e pr.J. Faassen-Gillet, Rotterdam 438 strafp. Toeristenklasse: 1. G. Schouten- Boon, Dordrecht, 71 strafp. (tevens al gemeen winnaar). 2 G. Sluys-Peeren, Venlo, 160 strafp. Damesteams: 1 mevrouw Eisenag- ger-Overtoom, Amsterdam 564 str.p Clubteams: 1 A.A.-rijders, Veghel 627 strafp. 2 RAC-West. zenderteam 1294 strafp. Lelijk woord Maar dat was er zeker. Die koffie boon moesten ze opsluiten in een vogelkooitje van spelden en twee schijfjes kurk en op die briefkaart moest een ruiten acht worden gete kend. Dat waren boodschappen en als die niet op tijd werden ingeleverd be tekende het strafpunten. En strafpun- ten is het allerlelijkste woord, dat men tegen rallyrijders kan bezigen. Ze vielen niettemin in record-aan tallen. Want al werden de boodschap pen in de meeste gevallen wel tijdig ineen geknutseld, er moest ondertus sen ook op de weg worden gelet en daar hadden de organisatoren genoeg vallen uitgezet om de kaartlezers zo ver overstuur te maken, dat ze een poosje naar buiten moesten om af ic koelen. Dan pakten ze hun spullei weer, op weg naar de zoveelste ve borgen controlepost, of op weg na* hun zoveelste misser. Soms was er geen uitkomst meer als de bestuurders vroegen: „En nou?" Dan moesten de kaartlezers „eventjes" kijken. De chauffeurs be steedden dat eventjes om het Atomium weer in elkaar te zetten o om een suikerzakje met twee klontje op de kop te tikken, maar in al die tijd kwamen hun maats er niet uit. voor zij weer van start konden gaan om via de controle in Sas van Gent naar de finish in Breskens te rijden, vertelde men elkaar van zijn ervarin gen en was men 't er over eens, dat de uitgezette route prima was. Een on verwachte wegomlegging in de buurt van Suré, die men in 't nachtelijk don ker van vrijdag voor zich had zien opdoemen, mocht daarbij gerust bui ten beschouwing worden gelaten. Buiten de verantwoording van de organisatie viel het vrij goede weer, dat het overgrote deel der deelnemers heeft genoten en buiten die verant woording viel ook maar dan let terlijk de stevige bui, die een groepje motorrijders te verwerken kreeg. Prestatie De meest bewonderenswaardige prestatie werd ongetwijfeld gele verd door de heer J. Jonker uit Ter Haar. die voor de zevende achter eenvolgende maal aan de ronde deelnam. Dat is op zichzelf niets bij zonders, want zo zijn er meer dokter J. Arends uit Hansweert deed zelfs voor de achtste maal mee maar de specialité van de heer Jonker was en is zijn vervoer middel: een 21-jarige en dus wat bouwvallige motorfiets in de 98 cc klasse. De Ter Haarse motorrijder, die thuis nog een prachtige 300 cc-er heeft staan, heeft zich indertjja voorgenomen om op dit wrakke ge val tien Benelux-rondes uit te rij den en hem wacht dus nog een zware taak. Intussen hangt de continuïteit van de ronde aan een zijden draad. Vorig jaar werd zij in het geheel niet verreden in verband met de toen van kracht zijnde benzinebeperking en dit jaar was de belangstelling dermate gering, dat de organisatoren zich hebben af gevraagd of voortzetting in de toe komst gewenst en verantwoord is. Volgend jaar anders Tengevolge van de late organisatie had de KNAC de Benelux-ronde niet op haar kalender kunnen plaatsen en tevens viel de ronde samen met de Radio Rallye, die vele honderden deel nemers trok. Niettegenstaande dat verscheen toch een veertigtal voertui gen aan de start in Bergen op Zoom. De belangstelling was dus in werke lijkheid nog niet zo slecht. Ter stimu lering van de interesse gaan er stem men op om de rit volgend jaar op zaterdag en zondag te houden, zodat het de deelnemers maar één in plaats van twee verlet- of vakantiedagen kost. De Benelux Ronde kan het dus zeker wel blijven doen. De Olympische Dag, het Jaar lijkse evenement waarmee het Ned. Olympisch Comité de be nodigde gelden voor de uitzen ding van Nederlandse sportlie den naar de Olympische Spelen bijeen tracht te brengen, heeft de slag verloren. De enkele jaren na de oorlog ge kenterde belangstelling voor deze sportdag kwam zondagmiddag tot 'n dieptepunt. Slechts 16.000 sportmin- nende Nederlanders bevolkten de kil le tribunes van het Olympisch Sta dion, toen om half twee precies de leiders het startsein aan de gymnas ten gaven. Voornamelijk moet deze teruggang worden toegeschreven aan de hoofd schotel: de voetbalwedstrijd. Men is er de laatste jaren niet meer in ge slaagd een aantrekkelijk duel te bren gen en ook ditmaal bleken de voetbal lers niet tot de verbeelding van het publiek te kunnen spreken. Zelfs na men als Wilkes, Timmermans, Schuurman, Wiersma, van der Kuil, grijpen de voetbalmassa na een lang en vermoeiend voetbalseizoen niet meer. De ouderen verloren met 24 van de jongeren. De voorbereidingscommissie van de Olympische Dag staat voor de moeilijke taak het volgende jaar nieuwe ideeën te vinden, want dat men van het geijkte patroon af zal moeten wijken, staat nu wel vast. Een van de punten, die men zeker kan handhaven, is de massale gym nastiek. waarmee de traditie getrouw het K.N.G.V. de Olympische Dag opende. Op de tonen van vrolijke mu ziek werd een kleurrijk patroon ge weven op de grasmat, waarvoor het publiek met een hartelijk en lang ap plaus dankte. De ruitersport Zeker niet minder gracieus was het springconcours, waarvoor de negen combinaties een vrije keuze mochten maken uit een parcours van 14 hin dernissen met een maximale hoogte van 1.30 meter. Het was jammer, dat de tijdens de tweede helft van de voetbalwedstrijd ingezette regen al vele toeschou wers naar huis had gejaagd, toen de ruiters en amazones aan hun op gave begonnen. Het springconcours is immers altijd een waardig slot. De heer Wouters van den Ouden- Weijer, die met het paard Rebel als eerste rondging, bleek uiteindelijk met een foutloos parcours en een tijd van 82 seconden ook winnaar te zijn. Wielrenners verregend De regen was ook de oorzaak, dat de aangekondigde wielerwedstrijden in het geheel geen doorgang vonden. Spijtig voor de wielerliefhebbers, die zich op het duel tussen Gerrit Schut te en de Nederlandse kampioen Pe ter Post in de achtervolging gespitst hadden. Atletiek De Eindhovenaar Eef Kamerbeek verbeterde met een tijd van 14.4 sec. het Nederlandse record op de 110 me ter horden. Even later was er weer een nieuw Nederlands record geboren. Toke Claus, Ine Spijk, Ria van Kuik en Hannie Bloemhof kwamen op de 4 x 200 meter estafette tot 1 min 40.6 sec., een verbetering van 0.4 sec, van het oude record dat sinds 27 augustus 1944, dus 14 jaar geleden te Hilversum was gevestigd door een nationale ploeg bestaande uit Lien Sluyters, Fanny Blankers-Koen, Nel Timmer en Gerda Koudijs. De Engelsman Gordon Pirie won met lange passen lopend de 3000 me. ter, zoals werd verwacht. Hij liet Hein Cujé, Roovers en daarna nog Joep Delnoye gelegenheid de kop te nemen, maar toen de bel voor de laatste ronde ging. versnelde de En gelsman zodanig, dat alleen de Oost duitser Hermann Buhl hem nog kon volgen. In de laatste bocht probeerde Buhl een beslissing te forceren, maar de drie.vier in een hogere versnel ling overgaande stappen van Pirie beslisten de strijd definitief. In Rotterdam heeft Fr. Kuypers (Breda) zaterdag beslag gelegd op het jeugd kam ipoenseliap van Nederland schaken. Hij veroverde de titel met 1 Vt-Vi pt. in de tweekamp over twee partyen tegen H. van Oosterom uit Hilversum. Deze wedstrijden waren nodig ge worden, omdat beide spelers op 12 april iji het kampioenstoernooi even eens *in Rotterdam gehouden met een gelijk aantal punten eindigden. Nadat Kuijpers vrijdag in de eerste partij met wit verzuimde de volle winst uit zijn stelling te halen en met remise genoegen moest nemen, kon hij zaterdag met zwart na een langdurig eindspel zijn tegenstander tot opgave dwingen. DOSKO heeft in de bekerwedstrijd tegen de eredivisieclub MW de over winning beslist niet cadeau gedaan. Integendeel. Het heeft de huid zo duur mogelijk verkocht, en de kans op een gelijkspel is zelfs dik aanwe zig geweest. Technisch was MW de beste ploeg maar met de 21 eindstand mochten de Maastrichtenaren tenslotte toch tevreden zijn. In de 14e minuut nam MW de lei ding. toen midvoor Toennaar over rechts was doorgebroken, scherp voorgaf en linksbinnen Hecht op en kele meters voor doel staande geen moeite had om Proost te passeren. (01). Dat werd ook de ruststand. De tweede helft begon met een sterk DOSKO-offensief. Het was weer in de 14e minuut dat MW niettemin scoorde. Ummels won een duel van Mertens en hij „poeierde" zo hard in, dat Proost niet eens reageerde (02). Bij een vrije trap in de 25e minuut werd het 2—1, toen Cor Ma- chielsen de bal goed voor doel plaat ste en Jac. Schuurbiers deze als het ware in doel liep. In de eindfase kon MW slechts door de'verdediging te versterken erger voorkomen. Vermoeid door slopende kilometers rijden deelnemers aan de Radio rallye hun wagens onder het finish- doek op de Parade in Den Bosch door. Zij komen terug van een zon derlinge tocht door het Brabantse land. De Italiaanse kampioen Ercole Bal dini is winnaar geworden van de 41e Ronde van Italië. °e,laatste rit' v»n Salo naar Milaan (177 km), werd een triomf voor de Spanjaard Miguel Poblet. Hij was (weer) de snelste in de eindsprint. Het eindklassement: 1 Baldini, 92.09.30 (totale afstand was 3411 km); 2 Brankart op 4.17; 3 Gaul op 6.07; 4 Louison Bobet op 9.27' 5 Nencini op 10.36: 6 Poblet op 11.07; 7 Lorono op 12.12, 8 Geminiani op 13.12; 9 Fornara op 14.13; 10 Moser qp 15.00. 11 Adriaenssens op 15.25, 12 Ranucci op 15.46, 13 Junkermann op 16.54, 14 Barale op 18.57, 15 Botellaop 20.44. (sijuatJaApv)

de Stem | 1958 | | pagina 5