euw GING MAN ingen Amerikaanse helikopter tot landing gedwongen in Oost-Duitsland V olksstemming op 5 oktober Mgr. Hanssen bediend u 1.49 u 2.98 u 5.90 u 2.90 u 3.50 u 3.98 u 7.90 WESTERLING ZONG IN OPERA TE BREDA Tanker in brand te Hoek van Holland Dood sloeg toe op de weg tijdens weekend Het begon met sensatie Daar zijn ze dan, de acht voor de Tour IgërJï Franse regering besluit: uritfypty PELEN t>GGE REIJNS DAGBLAD VOOR ZEELAND 1 Razzia's in Zuid-Slavië Navigatiefout „Contactcommissie" wordt „E.V.C. 1958" Gevechten op Cyprus uit Rebellen Libanon Israël in arrest in Debuut zonder incidenten Minder wind Gedetineerde te Utrecht ontsnapt Admiraal Tomas president van Portugal Wereldvoetbaltitel 10 verzamelde op- die de leeuwen feld een goed dragen, maar ze t toch beslist en. De unieke ling uit de leeu- is alleen moge- ;est, doordat het de eend kenne- hts bij de veren vleugel te pok ert derhalve geen m toebrengen. dels hadden de ensen op de muur téloze eendekui- e gelukkig nog staat waren de naar beneden te uit het nest ge- Onder het toe- ig van mama, die de lucht rondcir- jerden de kleinen n der vijvers ge- En al heel spoe- ek de eend naast ■loos ronddrijven- igen neer. Ze eens wat, haar veren recht over tot de din- de dag: de ver- van haar kroost... 1STE F, ET AARD AP - kleine hoeveelheden, ar vlas, erwten ent Aanbevelend TIVOLIWEG inschap, doorlopende dat U voor STEEN EN ST. JAN STEEN >fil nylon :d en bruidjes oopje. 115 cm- maal 5.90 98e JAARGANG No. 22777 Uitgave" ït.V TOg. My. Weerlandi». Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. MAANDAG 9 JUNI 1953 Abonnementsprijs T 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). Naar te Belgrado verluidt, duurt de razzia onder personen, die van sym pathie voor de Sovjetunie worden verdacht of om andere redenen een gevaar voor de openbare veiligheid worden geacht, nog voort. Volgens onofficiële berichten zou het aantal arrestaties wel honderd bedragen. De belangrijkste arrestant zou Dusko Erkic, een voormalige plaatsvervangende leider van de Kro atische communistische partij zijn. Een Amerikaans hefschroef- vliegtuig met acht officieren en een onderofficier is nabij Karl- Marx-stadt, het vroegere Chem nitz, in Oost-Duitsland tot lan den gedwongen aldus heeft de De franse regering heeft over wogen de datum voor de volks stemming op 5 oktober te stel len, aldus is na de zaterdagoch tend gehouden vergadering van het kabinet medegedeeld. Verder is het ministerie voor Algerië toegevoegd aan het pre sidium van de kabinetsraad. De raad heeft het nit opportuun ge acht voor de volksstemming tussen tijdse verkiezingen voor de Nationale Vergadering te houden. Generaal Salan is benoemd tot gedelegeerde van de regering in VIJF VLIEGTUIGEN zijn in het af gelopen weekend in Australië neer gestort. Hierbij kwamen in totaal ze ven personen om het leven. Het be trof allemaal kleine vliegtuigen. DRIE ITALIAANSE bergbeklimmers van wie er twee broers waren, zijn bij een poging om de 2.000 meter hoge Punta del Luglia te beklimmen, do delijk verongelukt. VAN EEN GROEP Franse parachu tisten, die oefeningen hielden boven het strand bij Perpignan, zijn er acht door de wind naar zee afgedreven. Drie van hen verdronken. IN GOUDVELDEN van het district Magadan in oost-Siberië, heeft men een goudklompje gevonden van circa drie kilo, zo meldt Tass. DE SJAH van Perzië heeft op een persconferentie in Honoloeloe ver klaard, dat hij van plan is te hertrou wen, omdat het „zijn plicht" is: Hij wilde geen vragen beantwoorden, om het Perzische meisje, dat hij zou trouwen, „niet in verlegenheid" te brengen. OME JAN VAN ZUTPHEN een der pioniers van de S.D.A.P.. is op 94- jarige leeftijd te Hilversum overle den. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau en verkreeg o.m. be kendheid door zijn werk voor de t.b. c.-bestrijding. (Advertentie). Algerië. Hij zal worden bijgestaan door een „burgerlik grootadminis trateur" met de rang van secre- taris-generaai. De kabinetsraad heeft overwogen binnen ongeveer een maand ge meentelijke verkiezingen in Alge rië te doen houden. De ministerraad zal hedenmiddag weer bijeenkomen om de besluiten van zaterdag officieel te bevestigen. President De Gaulle zal volgende, week voor de radio een toespraak tot het volk houden, mogelijk zaterdag aanstaande. Op 18 juni zal een grote manifesta tie worden gehouden. De dag van 18 juni is de verjaardag van de verklaring van De Gaulle in 1940, dat Frankrijk wel een veldslag, maar niet de oorlGg had verloren. André Malraux, de officiële woord voerder van het kabinet, die van de door -de minïster*ae.d genomen beslui ten mededeling aan de pers deed, zei in antwoord op gestelde vragen, dat wahneer de nieuwe grondwet bij volksstemming zóu worden aanvaard, er nieuwe algemene verkiezingen in Frankrijk gehouden zouden worden. De volksstemming zou worden gehou den irr Frankrijk, Algerië en de depar tementen overzee. Het Comité voor Openbare Veilig- hied voor Algerije heeft het hoofd in de schoot gelegd. De woordvoerder namens het comité. Lucien Neuwirth, heeft verklaard, dat het comité zijn hoofddoel heeft bereikt door generaal De Gaulle aan de macht te brengen. Thans zal het Comité het bevel van De Gaulle gehoor/amen en zich bezig houden met „de integratie der zielen". Oppositie rebellen In een uitzending van radio-Moskou bestempeld als ,.De stem van Vrij Algerije", heeft net Algerijnse bevrij dingsfront (FLN) al zijn aanhangers opgeroepen zich mets aan te trekken van de beloften van generaal De Gaulle en de Franse troepen zonder ophouden aan te vallen en het leven lastig te maken. Een woordvoerder van het Algerijn se Nationale Bevrijdingsfront heeft in Cairo verklaard, dat de opstandelin- gen in Algerije in de komende dagen een nieuwe aanval zullen inzetten en dat zij de strijd tegen de Fransen met: de grootst mogelijke kracht zullen; voeren. Oostduitse regering gisterenoch tend officieel medegedeeld. Het hoofdkwartier van de in West- Duitsland gelegerde Amerikaanse derde pantserdivisie heeft medege deeld, dat een hefscnroefvliegtuig van de divisie zaterdag by Hof in Beieren uit de koers is geraakt en Oostduits gebied is binnengevlogen. Het toestel wordt bij Zwickau be waakt door Oostduitsers. Het Oost duitse ministerie van buitenlandse zaken heeft onmiddellijk een nota naar Washington gezonden om te pro testeren tegen de schending van het Oostduitse luchtruim. Het toestel behoorde tot de Ame rikaanse pantserdivisie in West-Duits- land. Het was op een routinevlucht van Frankfort naar het oefenterrein van het Amerikaanse leger te Gra- fenwoehr in zuid-Duitsland. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger verklaarde, dat de piloot kennelijk een navigatiefout heeft ge maakt en boven Oost-Duitsland is ge komen. De negen inzittenden zijn vei lig. Het leger tracht via militaire ka nalen in Berlijn hun terugzending te regelen, zo voegde hij hieraan toe. In het te Amsterdam gehouden „buitengewoon congres" van de „commissie van contact tussen E.V. C. -bonden" is met grote instemming het bestuursvoorstel aangenomen om de naam van deze commissie te wij zigen in de „E.V.C. 1958". De genoemde commissie leidt deze congrcsserende vakcentrale sedert ju ridisch is beslist, dat alleen de cen trale onder bestuur van de heer B. B. Brandsen c.s. als „eenheidsvak centrale" mag blijven voortbestaan. Voor dit congres, dat onder leiding stond van de heer P. Bakker, hoofd bestuurslid van de Algemene Bond van Werkers in de Metaalnijverheid, waren ongeveer 200 afgevaardigden uit alle delen van het land naar de hoofdstad gekomen. Bjj de gevechten in Nicosia tussen Turkse en Griekse Cyprioten zijn za terdagavond twee Griekse Cyprioten gedood en 11 ernstig gewond, van wie twee levensgevaarlijk. Na een bomaanslag trok een groot aantal Turkse Cyprioten naar de oude stad, terwijl zij schreeuwden „verdeling of dood". Intussen begonnen de klokken van de Griekse kerken te luiden om de Griekse Cyprioten te waar schuwen voor een eventuele aan val van de Turken. Britse troepen kwamen tussenbeiden en wierpén barricaden op De Turken gooiden met stenen en vielen auto's aan. Een aantal Britten, dat van een danspartijtje huiswaarts keerde, werd gewond. De clubgebouwei van een Grieks- Cyprische voetbalclub werden in brand gestoken. Een Israëlische militaire woord voerder heeft medegedeeld, dat dertien Libanezen, die werden gevangen genomen toen zij, ko mende uit Syrië, poogden via Israëlisch gebied naar Libanon tlrug te keren, op beschuldiging van onwettige grensoverschrij ding voor een Israëlische recht bank zullen worden geleid. Vervolgens zuilen zij ter beschik king worden gesteld van de Libanese autoriteiten. Er wordt nog gezocht naar andere Arabieren, die eveneens in de nacht van vrijdag op zaterdag hebben gepoogd Libanon over Israë lisch gebied te bereiken en die aan de Israëlische patrouilles, die hen had den opgemerkt, wisten te ontsnappen. Israël zal n.a.v. dit incident een pro test bij de Syrisch-Libanese wapen stilstandscommissie indienen. Vernomen wordt, dat in totaal zes tig Libanese opstandelingen hebben gepoogd via Israëlisch gebied naar Li banon terug te keren. Der,tien hunner werden gevangen genomen. Bij on dervraging bleek, dat zij naar Syrië waren gegaan om een opleiding voor sabotagedaden te ontvangen en dan in Libanon politieposten zouden hebben moeten aanvallen. Die woorden werden ijverig geno teerd door een groot aantal bui tenlandse journalisten, die met een man of tien, twaalf, tussen de cou- lisen zaten en overal ..schoten", waar te schieten viel. Zij schoten Westerling, terwijl hij een boterham at, zij schoten hem terwijl hij zich BINNENVERINGBED hei besie bed i, ooii gemaakt Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt zondagavond 23.15 uur: Wisselen de bewolking met voornamelijk in het noorden van het land nog een enkele bui. Matige tot zwakke wind tussen zuidwest en noord west. In het noorden iets hogere, elders ongeveer dezelfde middag- temperaturen. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige en vervolgens matige tot zwakke wind uit westelijke richting. Zwaar bewolkte hemel, afwisse lend met brede opklaringen. Hier en daar neerslagvlagen. Plaatse lijk nevelig des morgens. Vandaag: zon onder 20.57 uur, maan onder 12.47 uur. Morgen: zon op 4.21 uur, maaji op 1.06 uur. (Van onze redacteur) Wie gedacht heeft, dat Breda uit zou lopen om de ex-KNIL- kapitein Raymond Westerling te horen en zien debuteren als lyrische tenor in de opera Tosca, heeft zich vergist. De grote zaal, die 1200 man bevatten kan, was slechts voor de helft gevuld. Dat was een misrekening, die de debuterende Westerling zich echter schijnbaar niet aantrok. „Ik zal zingen, zoals ik het nog nóóit gedaan heb", gaf hij te kennen. inzeepte. Zij maakten foto's ter wijl hij geagiteerd achter de coulis sen dwaalde en om 'n band-recor der riep. die 's avonds zijn stem zou moeten opnemen. Hij was de zelfverzekerdheid zelve, ofschoon hij te kennen gaf gehandi capt te zijn vanwege een klein abces op de tong. dat hem gruwelijk hin derde. Hij gaf vlot handtekeningen weg aan dames van het koor en pa radeerde 's middags reeds rond in zijn toneelkleding. ..Dan kom ik er helemaal in" gaf hij te kennen. Coen Ruivenkamp, algeheel leider van de opera Tosca. had andere zor gen aan zijn hoofd. De laatste orkest repetitie moest gehouden worden met de Amerikaanse bariton Simonette, die aan de opera van Düsseldorf zingt. Pas zaterdagavond was deze man gecontracteerd, omdat die dag Cees Berger was uitgevallen. Het kostte telefoontjes naar Parijs, Brus sel, Londen en tenslotte Düsseldorf om een goede vervanger voor Berger te pakken te krijgen. Dat alléén al kostte Ruivenkamp een goed deel van zijn zenuwen. Dat hij na afloop van de repetitie totaal „op" was, is te begrijpen en dat hij diezelfde avond weer fris en monter voor de orkest bak stond, was een klein wonder. Ruivenkamp trok zich weinig aan van de interesse der buitenlandse journalisten, die de hele middag over al te vinden waren. De eerste zending foto's ging 's middags naar Rotter dam; vandaar per helikopter naar Brussel om dan naar Engeland te worden overgevlogen. De ochtendbla den moesten kost wat kost foto's van Westerling hebben. France Soir uit Parijs was met vier man aanwezig; de Amerikaanse pers werd via Uni ted Press van de gang van zaken op de hoogte gehouden. Westerling leefde op bij deze belangstelling; hij bewaakte zorgvuldig zijn stem. die zoals hij te kennen gaf. vandaag toch al moeilijk „lag". Tegen acht uur kwamen mét het publiek,ook een aantal Bredase re chercheurs binnen. Zij hadden dienst en verspreidden zich over verschil lende punten van de zaal, Het publiek heeft hen niet eens opgemerkt; hun aanwezigheid was trouwens niet no dig. Er waren geen moeilijkheden, het werd een opvoering zonder in cidenten. Het scherm ging omhoog; de mu ziek zette in. Cesare Angelotti zong zijn partij. Cavaradossi kwam op. dat wil zeggen Westerling. Geen applaus bij dit debuut. Alleen een afwachten, een zoeken naar de waarde van deze stem. Westerling zong. En het pu bliek oordeelde. Raymond Westerling en Huberte Verclay in de eerste acte van de opera Toeca. (Eigen bericht) Monseigneur dr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop van Roer mond, is zaterdag ernstig ziek geworden en in de nacht van za terdag op zondag in de St. Rad- boudkliniek van de Katholieke Universiteit te Nijmegen door monseigneur dr J. H. Lemmens van de H. Sacramenten der ster venden voorzien. Hierbij waren de familieleden van mgr. Hanssen en de secretarissen van het bisdom aanwezig. De behande lende specialisten geven een kleine kans op herstel, maar over het geheel achtte men de toestand weinig bemoe digend. Zondag te middernacht werd de toestand onveranderd zeer ernstig genoemd. Gedurende de laatste weken voelde de bisschop zich reeds niet goed en de geneesheren drongen er dan ook met klem op aan, het wat kalmer aan te doen en zich te ontzien. Monseigneur Hanssen wilde evenwel van geen rusten weten en vrijdag jl. begaf hij zich nog naar Heer om er een nieuw bejaardenhuis in te zegenen. Doodziek kwam hij thuis en hij moest zich onmiddellijk te bed begeven. Zaterdagmiddag om half vijf werd hij naar de Universiteitskliniek te Nijmegen overgebracht. Hier werd de huip ingeroepen van de professoren Prick en Majoor, de laatste een be kend specialist in het bijzonder op het terrein der nierziekten. Z.H. de Paus Omstreeks half negen zaterdag avond heeft de 35-jarige gedetineerde W. Vermeulen kans gezien tijdens het luchten uit het huis van bewaring II te Utrecht te ontsnappen, De man maakte met een groepje gedetineerden onder bewaking een wandeling op de binnenplaats. Plotseling zagen de bewakers hoe hij op een tafeltje sprong, dat voor de muur van de gevangenis stond en bij zijn ontvluchtingspoging hulp kreeg van een van de overige gedetineer den. Men snelde toe en zag kans de tafel onder de voortvluchtige weg te trekken. Deze had zich inmiddels op de muur getrokken en ontkwam. Hij heeft op zijn vlucht een fiets ge stolen. waarmee hij in de richting van het stadscentrum reed. Op het Ledig Erf te Utrecht gooide hij de fiets aan de kant en sprong achterop een vrachtauto. Een eind verderop, ter hoogte van de Bemuurde Weerd sprong hij van de auto af en wist zich voor de tweede maal van een fiets meester te maken. Zijn signalement werd met foto per televisie doorge geven. heeft in verband met de ernstige ziek te van monseigneur Hanssen het vol gende telegram gezonden: ,,De H. Va der verleent onder aanbieding van zijn beste wensen en gebeden aan de zieke bisschop mgr. Hanssen de gevraagde bijzondere Apostolische zegen, die voor hem versterkend en heilzaam moge zijn". Gisteren is in alle H. Missen van zijn diocees voor mgr. Hanssen ge beden. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur zijn te Hoek van Holland op de Niëtiwe Waterweg, even benedon de Berghaven, twee schepen met elkaair in botsing gekomen, nl. het binnen» komende 1534 brt metende m.s. ,,Luk- sefjell" van de Fjell-line uit Oslo en het uitgaande 10.945 metende tank schip Artemis" van de rederij Joew- gen Bang uit Kristiansand. De botsing was zo hevig, dat de Artemis", die met een lading van naar schatting 14.000 ton benzine van Pernis onderweg was naar Donges (het „Pernis" van de Franse haven stad Bordeaux) in brand vloog. „Het schip vloog in brand zoals een aansteker aangaat" verklaarden ons later ooggetuigen. De chef-hofmeester verloor bij deze scheepsramp het leven en er zijn voorts drie vermisten jongens van 17 tot 20 jaar voor wie weinig hoop bestaat, dat zij de ramp hebben overleefd. De foto toont de brandende Artemis en de moordende rookontwikkeling, die de omgeving verduisterde. Admiraal Americo Tomas, de kan didaat van de regering, is tot presi dent van Portugal gekozen, zo wordt officieel meegedeeld. Hij heeft een verpletterende stemmenmeerderheid behaald. Er deden zich geen inciden ten voor. EEN AANTAL paviljoens op de We reldtentoonstelling te Brussel is door ratten bedreigd geweest. Dank zij het Nederlandse departement van Land bouw konden op grote schaal met succes verdelgingsmaatregelen geno men worden. Tijdens het afgelopen weekend heeft de dood op verschillende plaat sen toegeslagen. Op de Rijksweg bij Kapelle is de 65-jarige smid G. Hun- dersmarek uit Biezelinge dodelijk verongelukt, toen hij niet zyn bram- fiets door een Belgische auto, be stuurd door de heer van H. uit Ant werpen, werd gegrepen. De heer Hundersmarck werd met zware verwondingen naar het zieken huis Oostwal te Goes vervoerd, waar hij zaterdagavond overleed. Vijf gewonden te Lewedorp Onder Lewedorp, dicht bij de Sloedam, is zaterdagmiddag een auto die van de richting Middel burg kwam, door nog onopgehel derde oorzaak in volle vaart te gen een boom gereden. Op de druk bereden weg was er bin nen enkele minuten al assistentie van vijf dokters, die aan vijf ge wonden, die met moeite uit het wrak van de auto waren bevrijd, hulp verleenden. Het waren vijf personen, de heer Bolderik, bestuurder, diens echtge note en hun zoontje, uit Middelburg en de vader en moeder van de heer Bolderik. De gewonden hadden arm- en been breuken en nog andere verwondingen opgelopen. En elders Op de onbewaakte overweg bij We- zep is een zeventienjarig meisje. Gerrigje Wolf, die een vijfjarig zusje achter op haar fiets had zitten, door de trein Zwolle-Amersfoort gegrepen. Beide kinderen werden op slag ge dood. Te Someren Vloog een auto tegen een boom. De man, die naast de be stuurder zat, de 26-jarige P. Swin- kels, werd gedood. De bestuurder zelf, de 23-jarige N. uit Helmond, werd uit de auto geslingerd en bot ste tegen een wielrijdster op. Beiden werden gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Voorts deden zich onder meer nog dodelijke ongevallen voor te Tegelen, waar een 60-jarige het leven liet. te Nieuwpoort, waar een zesjarig meisje bij het touwtje-springen door een auto gegrepen werd, en in Den Haag, waar een 11-jarige jongen overreden werd. Het zondag in Zweden begonnen toernooi om het voetbalwerelökam- pioenschap heeft meteen sensatie van de eerste rang opgeleverd. Bekerhouder Duitsland zorgde voor de allergrootste verrassing door Ar gentinië een 31 nederlaag toe te brengen. Prestaties van formaat waren voorts de 01 overwinning van Noord-Ierland tegen Tsjeehoslowa- kije, het gelijke spel (11) bij Zuid- Slavië - Schotland, bij Hongarije-Wa- les (11) en bij Rusland - Engeland (2—2). Brazilië werd terecht favoriet ver klaard, want het won met 03 van Oostenrijk. Wij geven hier de volledige uitslag: Groep 1: Malmoe: W.-Duitsland- Argentinië 31 (ruststand 2—1); Halmstad: Tsjechoslowakije - Noord Ierland 01 '01). Groep 2: Norrkoeping: Frankrijk- Paraguay 73 (22); Vasterast Zuid-Slavië - Schotland 11 (10). Groep 3: Zweden - Mexico 30; Sandviken: Hongarije - Wales 11 (1—1). Groep 4: Gothenburg: Rusland- Engeland 22 <11); Uddevala: Oostenrijk - Brazilië 03 (01). De Sportcommissie van de KNWU deelt ons mede: Teneinde verwarring te voorkomen als gevolg van voorbarige en onjuiste persberichten is de sportcommissie van de KNWU zondagavond bijeengekomen om de Nederlandse renners voor de gecombineerde Nederlands-Luxemburgse ploeg voor de Tour de France aan te wijzen- De keuze is gevallen op: Piet Damen (Lieshout); Piet van Est (Fjjnaart); Wim van Est (St. Willebrord); Pietre de Jongh (Made); Jaap Kersten (Sie- hengewaid); Jef la Haye (Bunde); Grrit Voorting (Roosendaal) en Wout Wagtmans (St. Willebrord). Reserves: Martin van den Borgh, Piet van den Brekel, Daan de Groot, Jo de Roo en Michel Stolker. De ploeg zal onder leiding staan van Kees Pellenaars. Met uitzondering van Damen en La Haye hebben de aangewezen rennere ook deel uitmaakt van de Tourploeg 1957. La Haye reed in 1956 in d* Nderlandse Tourploeg, zodat alleen Piet Damen debuteert in deze Toirr.

de Stem | 1958 | | pagina 1