Papier voor UW pen Voor de eer en de spie t Zweedse koning verricht zondag de officiële opening aren Hong eten lekker Om de voetbalwereldtitel MET 8 >STER 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 JUNI 1958 15 Kaal en hobbelig Zó wordt gespeeld Program 8 juni j Argentijnen hebben j last van meisjes-ptaag j Grote werkloosheid in Engeland Op 100 Neder landt ers 14 koeien Duivenkroniek van „Den Bruinen" SN BREDA '3£\ eling van k dan een r Spanje in Barce- kantiereis nf 340.- wjereizen is via Parijs Rocama- en Nevers. n te Lourdes nin. van Ba- over de ge- beschikken. iet bezoek Adria- orence en sprogram- 2546 (01719) (Speciale berichtgeving) STOCKHOLM, Vrijdag. Zondagmiddag zal koning Gustaaf Adolf, vergezeld door koningin Louise en hun vier dochters, het toernooi van drie weken wereldvoetbal voor geopend verklaren. De plechtigheid in het Rasunda-stadion te Stockholm zal bijna twee uur in beslag nemen en gevolgd worden door de wedstrijd ZwedenMexico. Het grote nieuws hier was de plotselinge omslag van het weer. Het prachtige zomerweer van de afgelopen dagen leek de Zuidamerikaanse ploegen te zullen begunstigen. In het Rasunda-stadion in Stockholm, de belangrijkste arena van het toernooi stond woensdagmddag het kwik in de schaduw op 26 graden celsius, maar donderdagavond om 9 uur was het op dezelfde plaats slechts 2 graden boven nul en ook had het geregend. Wel geloven de meteorologen dat de kou wat zal afnemen, maar de kans lijkt niet groot dat het zondag een zomerse dag wordt. Eskilstuna (22.000), Halmstad (22.000) Boraas (21.500), Oerebro (21.000), Ud- devalla (20.000), Vaesteraas (20.000), en Sandviken (20.000) Zestien landenploegen nemen deel, voor de eerste ronde verdeeld over vier groepen. Groep 1 (Malmoe)Argentinië, West-Duitsland, Noord-Ierland en Tsjecho-Slowakije. Groep 2 (Norrkoeping)Frankrijk, Paraguay, Joego-Slavië, Schotland. Groep (Stockholm): Mexico, Zwe den, Hongarije, Wales. Groep 4 (Gothenburg)Brazilië, Oostenrijk, Rusland, Engeland. Gespeeld wordt een halve compe titie in de groepen; de twee top- teams van elke groep gaan naar de kwart-finales. Zonodig komen er be slissingswedstrijden tussen ploegen, die in de groepen met een gelijk aan tal matchpunten eindigen. Vanaf de kwart-finales wordt gespeeld volgens afval-systeem. Bij gelijk spel wordt overgespeeld. Begonnen wordt: 19.00 uur voor alle wedstrijden van de groepen, met uit zondering van Zweden-Mexico op 8 juni en Zweden - Wales op 15 juni (deze wedstrijden beginnen te 14.00 uur), 19.00 uur voor de kwart-finales en halve finales, 17.00 uur voor de wedstrijd om de derde plaats en 15.00 uur voor de finale. De Engelse ploeg is nu ook in Zwe den gearriveerd. Manager Walter Winterbottom zeide, dat de eerste wedstrijd in deze opstelling gespeeld zal worden: Colin McDonald, Don Ho wénd, Tommy Banks, Eddie Clamp Billy Wright, Bill Slater, Bryan Dou glas, Bobby Charlton, Derek Kevan, Johnny Haynes en Tom Finney. Het is nog twijfelachtig of Finney, die een blessure heeft, zal kunnen spelen. Als hij niet kan spelen, zal Charlton vermoedelijk naar de lin kervleugel verhuizen en wordt Bobby Robson rechtsbinnen. De Fransen gaan het in hun eerste wedstrijd in deze opstelling probe ren: Remetter, Kaelbel, Lerond, Pen- verne, Jonquet, Marcel, Wiesnieski, Fontaine, Kopa, Painton, Vincent. De mening van de Franse officials dat tegen Paraguay niet alleen een sterke, maar ook een snelle verdedi ging nodig is, heeft de veteraan Ro ger Marche zijn plaats gekost. In zijn plaats wordt Lerond opgesteld. De aanwezigheid van een eigen kok behoeft niet altijd een voordeel te zijn. De Hongaren tenminste beginnen zich af te vragen of het niet ver standiger was geweest hun 28-jarige kok Antal Kurucs thuis te laten. Ku- rucs heeft zijn fantasie de vrije loop gelaten en zijn schotels blijken voor officials en spelers onweerstaanbaar. Heel wat broekriemen zijn al wijder gezet... Was het de schuld van Kurucs, dat de Hongaren zo ontevreden waren over het veld waarop zij zondag moe ten spelen De president van de Hongaarse voetbalbond, Lajos Baro- ti, verklaarde dat het terrein van het stadion te Sandviken zo slecht is dat het voor wereldkampioenschap pen afgekeurd zou moeten worden. Het is kaal en hobbelig, klaagde Ba- roti en hij geloofde dat de Schotten zich er ook aan zullen ergeren. Hoe serieus de ploegen deze kampioenschappen nemen, moge uit het volgende blijken: op 15 juni speelt Tsjechoslowakije te gen Argentinië 'Een Tsjechische „spion" heeft donderdagavond te Haelsingborg bijna de gehele oefenwedstrijd van Argentinië gefilmd. Aan de hand van die film zal het Tsjechische elftal het spel van de Argentijnen be studeren. Opvallend is de aankondiging uit het Joegoslavische kamp, dat doel man Wladimir Beara zondag niet opgesteld zal worden. Beara, door velen als de beste keeper van Europa beschouwd, zal vervangen worden door Krivokuca, omdat de Joegoslavische coach van mening is, dat Beara niet in vorm is als gevolg van een recente been-bles sure. Zondag stuurt coach Milosevic de volgende ploeg in de strijd: Krivoku ca, Tomic, Crnkovic, Krstic, Zebec, Boskov, Petakovic, Veselinovic, Ogn- janovic, Sekularac, Rajkov. De officiële titel voor het wereldkampioenschap voetbal luidt: zesde coupe Jules Rimet. Bekerhouder is West-Duitsland. Vorige bekerhouders waren Ita lië en Uruguay (beide twee maal). Gespeeld wordt van 829 juni in 12 Zweedse stadions, namelijk (toe- sehouwerscapaciteit tussen haakjes) Rasunda Stockholm <53.000)Ullevi Gothenburg (52.000). Malmoe (34.000) Norrkoeping (30.000), Haelsingborg (30.000). De wedstrijden van de eerste dag, 8 juni, zijn: ZwedenMexico; Hon garijeWales; FrankrijkParaguay; Joego-SlaviëSchotland; Engeland Rusland; BraziliëOostenrijk; Ar gentiniëWest-Duitsland; Noord-Ier landTsjecho-Slowakije. De Argentijnse voetballers, die J in Zweden verblijven voor het toernooi om het wereldkam- 5 pioenschap, hebben de hulp van de politie van Helsingborg in- geroepen om zich de Zweedse J meisjes van het lijf te houden. J Voortdurend zwermen de teen- S 5 agers van Helsingborg om de Argentijnen, die met hun zwar- te haren, hun donkere ogen en J hun fraaie snorretjes kennelijk t veel aantrekkingskracht op de S vrouwelijke Zweedse jeugd uit- j oefenen. Sommige meisjes zien er geen been in om een Argen- tijn onverhoeds om zijn hals te J vliegen en hem een kus te S geven. Zelfs het plaatselijke jeugdcomité var. Helsingborg is j zich met de zaak gaan be- moeien, vooral nadat gebleken S was, dat meisjes van 12 jaar S S en nog jonger zich aan de „over- vallen'' schuldig maakten. ..We zijn wel wat gewend, maar dit wordt te gek," zei de Ar- J gentijnse leider tegen de politie- 1 l commandant van Helsingborg. S Heden, zaterdag, zal de Fifa een besluit nemen over de vervanging van spelers in kampioenscompetities. Verwacht wordt dat de bepaling dat geen spelers mogen worden vervan gen, zal worden gewijzigd. De bepa ling zal in de toekomst waarschijn lijk zo luiden, dat spelers mogen wor den vervangen als de nationale voet balbonden, die met een wedstrijd heb ben te maken, het van tevoren eens zijn geworden over vervanging. EVEN KOELBLOEDIG NADENKEN Onmiddellijk na de uitslag van de ge meenteraadsverkiezingen heeft de pers zijn beschouwingen en zijn conclusies ge geven. Dat deden ook enkele voormannen der voornaamste partijen. De cijfers waren leerzaam en de be schouwingen ook. Ik zou ze niet gaarne gemist hebben ook, al ben ik het niet met alles eens en meen ik ook wel een woordje in het midden te mogen bren gen. De communisten vliegen achteruit en de liberalen vooruit. Dat betekent dus een oprukken naar rechts: naar het con servatisme: naar de geest van de 1800 miljonairs. Dat is toch zeker. En ligt daar de kern van onze katholieke opvattingen? Ik geloof het niet. Vanaf 1895 is er bij de geleidelijke organisatie van onze katholieke staatspartij eerst een angst en na het doordringen van de inhoud van de encyclieken van Paus Leo XIII z.g. een weerstand tegen de liberale poli tieke, liberale sociale en liberale econo mische bestuursopvatting. Zouden we niet zo goed willen zijn dit te herinneren en er ons nu naar in te stellen! Dat de PvdA in bindingskracht vooral t.a.v. de niet-kerkelijke arbeidersmassa achteruit ging, is in vergelijking met het voorgaande heus niet verheugend. Daar door zou haar politieke bedrijvigheid samenhangend met haar propagandisti sche activiteit wel eens zo gericht kunnen worden, dat de samenwerking met de KVP ten belange van de massa der kleinen (arbeiders, kleine landarbei ders, kleine middenstanders en kleine zelfstandigen) zou kunnen verzwakken. En dat is zeker niet ten bate van ons volks- en landsbelang! De christelijke partijen blijven in een verzwakkingstoestand, zelfs waar gere formeerden en christelijk historischen met elkaar samengaan. Met allerlei schrijvers en commenta tors kan ik het wel eens zijn, dat in aeze verschuiving van politiek-bestuur- lijke inzichten de huidige KVP een con stant element vormt, dat een constant landsbestuur mogelijk maakt. Maar ge- (Advertentie) De werkloosheid in Engeland heeft naar uit door de regering gepubli ceerde cijfers blijkt, de grootste om vang sedert bijna 5 1/2 jaar bereikt, net ministerie van arbeid deelde mee t i ^r. op me'> de laatste con troledatum, 448.000 personen als wer keloos stonden ingeschreven. Dit is net hoogste cijfer sedert januari 1953 net hoogtepunt van de textielcrisis, toen het totaal 452.000 bedroeg. van de op de controledatum gere gistreerde werklozen waren er 389.000 geheel werkloos en 59.000 tijdelijk. On- ?nïeer de helft der geheel werklozen »U,4 procent, was sedert meer dan weken zonder werk. on« i=^ ia00, ^"landers komen in wat re koeien voor. Dit is heel aan 21 vergeleken met Ierland nog melifk rtalf ^a.,t,1,and spant na" (IJL™ ^.oon met 41 koeien per 100 inwoners. Denemarken komt op de tweede plaats met 34 per lOoTnwo- Iers. voor andere landen geldt- last's ?2, ,Zweden 2°. Noorwegen n rn Tn18; Oostenrijk 17, Bel- Groo"Brma^7.Sland Italië 7' Voor degenen die verleden week tevergeefs naar mijn stuk je gezocht hebben, zat ik met mijn tractement in Frankfort. In gezelschap van de heren Hei- nemann en Merkel van de Duit se Bond, was ik op bezoek ge weest bij Maurice Delbar, Oscar Devriendt, Gebr. Danhaive en nog een paar van die krukken. Ge hebt gij geen schrik van een vliegmachien zei de heer Heinemann. Welnu, als ge mee terug rijdt met ons, kunt ge in Frankfort instappen in het KLM-toestel uit Johannesburg en ge staat op een uurken weer op Schiphol. In denk kom, dat doe ik, 't is al weer zolang geleden dat ik die Duit se kleppers gezien heb, die zulke magnifieke uitslagen behaald hebben op Barcelona en Marseille, vooruit chauffeur rijen! Alleen ben ik niet door de lucht terug naar huis ko men vliegen, maar met de Rhein- gold'-Express. Te lang pp het duivenhok aan de Zeil te Frankfort gezeten. De heer Heinemann was tot de conclusie ge komen dat de kruisingen Bricoux- Delbar-Devriendt, met duiven uit die mannen hun gloriejaren de beste wa ren. Daarom had hij er zijn zinnen op gezet, in deze mijn gedacht te leren kennen. Ge moogt er voor mijn part De smet ook nog bij doen was mijn advies. En dan geloof ik, als het gaat over duivend waar het kweken in zit, dat we al ver in de goe» richting zijn. De heer Heinemann zou er geen gras over laten groeien. Ik was nog maar goed en wel thuis of de duiven van Angouleme zaten op de wieken. Zowel die van de Interprovinciale Entente (West-België en Noord- Frankrijk) als die van de Zuidneder landse Bond). de heer A. F. van Beeck te Hollands Put, een der grootste kampioenen die de wereld ooit gekend heeft. Deze is gedraaid te 16.30 en zal niet ver van de eersten zitten in het hele concours. Hier is de uitslag in deze konterijen: 1 A. F. van Beeck (16.30), 2 A. Mattheeuwissen (16.44), 3 W. Schot te Bergen op Zoom (16.52), 4 A. Nuyten, 5 A. Borremans, 6 B. Groffen, 7 P. van Gooi, 8 P. Vereist, 9 M. Hagenaars, 10 L. van Domme len, 11 P. van den Busse, 12 Jos. Dingemans, 13 Alf. den Ouden, 14 A. C. Stuyts, 15 Roeke Tops, 16 P. van Kaam. 17 G. de Kok, 18 J. den Ouden 20 A. F. van Beeck voornoemd. Snelheid eerste duif 1207 meter wat niet van de poes is. Er vlogen in deze combinatie een kleine zeshonderd dui. ven. En passant geef ik de tien eersten in de V.B.P. te Bergen op Zoom op Noyon met 820 duiven: 1 M. de Ca- luwé, 2 J. Segers, 3 Adr. Geers, 4 en 8 J. Dingemans, 5 M. Elzakkers, 6 en 7 Gebr. Tebbens, 9 Chr. Alleman, 10 S. Spijkstra enz. Ook de C.C. Bergen op Zoom vloog Angouleme en wel met 293 duiven. Het is de wijd en zijd bekende Narus Stok te Halsteren die als eerste over de eindmeet bolt; dit gebeurde te 16.56, bijna twintig minuten los voor- Niet slecht Het weer was niet slecht, maar men kan toch indirect niet zeggen dat er niets aan de knikker was. In de streek van Kortrijk en Tielt bijvoor beeld stonden er in de namiddag uren lelijke donderkoppen aan de lucht en is er ook veel nat gevallen. Voor de derde keer in dit seizoen zat de kust geweldig in 't voordeel. Grote uitblinkers zijn de gebr. Cat- trijsse te Moere die er drie bij -de tien eersten pakken, twee tot vijf honderd en de derde hun gevreesde ..Zeven en Tachtig", de beste duif van België van de laatste jaren, tot duizend. Ook de „Spreeuw" van Van- denbroucke-De Weerd zit aan de kop. Deze combinatie pakt er op ander half uur tijd zeven van de acht. Veel langer heeft het concours in België trouwens niet opengestaan. Tiftsen half zes en zes uur zaterdagavond zijn de prijzen weg en de centjes op- In de Z.N.B. heeft het zoals te doen gebruikelijk tot de andere morgen geduurd. Er zitten hier na tuurlijk even goede duiven in Bel gië maar de praktijk bewijst dat ze dunner gezaaid zyn, min of meer als de haren op het hoofd van de heer Kroestjef, als u voelt wat ik bedoel. In het westen zijn ze beter geko men dan in de streek van Eindho ven, maar dat kan moeilijk anders in geval van zuidoostenwind. Dan heeft Zeeuwsch - Vlaanderen de kans van de dag om met de eer en de spie te gaan lopen. Wat ze deze keer dan ook prompt gedaan hebben. Z.-w-hoek In de combinatie Z.W.-hoek kwa men er 's avonds eenenzestig door, waaronder een zeer vroege duif van uit. Hier de uitslag: 1 L. Stok, 2 en 6 A. Hermans, 3 Gebr. de Nijs, 4 P. van Tilburg, 5 Chr. van Tilburg, 7 P. Hazen, loopt zeer hard, 8 J. Otto, 9 Kamiel Vlegels, laat de boeren maar dorsen en 10 Gebr. de Rooy enz. In de C.C. waren er 's avonds zes enzestig thuis, zondagmorgen waren ^ér nog slechts acht prijskens te ver dienen. Op Noyon (1315 duiven) was A. Hermans met de eerste weg: 1 en 3 A. Hermans, 2 4 15 18 enz. Baasje Elzakker, sjonge jonge wat was die haan toch vet, 4 L. Stok, 5 6 en 7 toe maar jongens M- P. (Tinus Buuron) die ze ook weer draait dat de rook eraf vliegt. 8 en 13 C. Govers, 9 Gebr. van Dessel, 10 Tiest Stok enz. En verder Verder is het mij een groot plezier de uitslagen te brengen in de „Vlieg sport" te Steenbergen. Theo de Groot vloog niet minder dan eenentwintig minuten los vooruit op Jan de Weert die 2 en 3 pakt, plus een lange rij. Ik schijn daar geen slechte koppels gezet te hebben, al zeg ik het zelf, kijk maar even hier: Jan de Weert 2 3 15 20 25 26 27 en-30. alle geklokt op zaterdag, 4 W. van Kelle, 5 Piet Zandboer, 6 L. Schouteren, 7 Gebr. Geertse, 8 Th. Kemperman, 9 M. Slokkers en 10 Koetsenruyter enz. De vooruitvlieger van de „Lille", die weer klappen uideelt dat ze liggen te rillen, is geklokt te 16.50. Ook op Noyon is Theo de Groot voornoemd met de eerste weg, opvallend is ook het sterke spel van Tinus Brocatus: 2 en 7- Vervolgens 3 P. Sebregts, 4 en 8 Jac. van Dijk, 5 A. van Giels, 6 H. Backx, 9 nog eens Th. de Groot, die dertien prijzen wint, 10 P. Zandboer en dan komen met 11 12 14 19 22 24 31 45 47 53 enz. de Gebr. Garissen, die ze op zo'n manier ook liever zien gaan als komen. De „Luchtbode" te Dinteloord op Noyon: 1 J. Krebbekx, 2 en 9 C. van der Wegen, 3 Casper de Geus, 4 Nic. de Zwart, 5 C. Sulkers, 6 C. de Zwart, 7 P. Mangelaars, 8 Pol Pietjouw, 10 P. Bruynseels enz. Idem op Angou leme: 1 en 2 Pol Pietjouw, 3 Jac. Krenkels, 4 P. Jansen, 5 J- Krebbekx, 6 J. Verhagen, 7 Ant. Vries, 8 P. Bruynseels, 9 M. de Nijs, 10 P. Man gelaars enz. In de c.c. Fynaart wordt attentie gevraagd voor de formidabele uitslag van de grote fondkampioen G. van de Weijgaert, die er zaterdagsavonds tussen 17.32 en 19.21 zes van de zes pakt op Angouleme. Wie doet hem na? 1 en 6 P. Roks, 3 G. Roks, 5 A. Roks, zie de boerinnekes d'r rokskes waaien, 7 P. de Coninck, 10 Jac. de Jong- Van de Weijgaert speelt 2 4 8 9 11 en 16. Om in de gaten te houden voor de auto op Dax! Met mijn dank aan correspondent van Sprundel. Tenslotte In de C.C. Waspik en Raamsdonk was de uitslag op Angouleme als volgt: 1 Ligtvoet, spelen ze ook niet met zijn voeten. 2 M. de Rooy, 3 W. Donks, 4 en 6 M. Snijders, 5 B. Ver- duyn, 7 J. van Onzenoort, 8 S. Sel ders, 9 W. Zijlmans, 10 Mosselaar, vliegt ook met geen spreeuwen. Die van Ligtvoet is gedraaid te 17.56. Idem Noyon: 1 A. de Ruyter, 2 S. Selders; 3 en 7 H. Boons, 4 en 9 P. de Graauw, 5 en 10 J. van Onzen oort, 6 Mosselaar, 8 B. Verduin, enz. C.C. Nieuw-Ginneken te Ulvenhout, Angouleme: 1 Sooi van Gils, 2 Ant. de Jong, de kampioen der kampioe nen, 3 P. de Brouwer, 4 W. Grau- mans, 5 A. van Dorst. 6 Adr. Mar tens. 7 Jac. de Kort, deze krawaat heeft het te voet afgetrapt, loop door met uw zweetvoeten, geklokt 's avonds 22.55, het was natuurlijk aar dedonker, zo iets heeft zelfs kampioen de Kort nog niet meegemaakt. De foto van den ..Bello" is kwijt daar moet ge dus niet meer x>ver liggen te zaniken Koos. Idem Noyon: 1 en 8 Adr. Martens, 2 Piet Smeekens, 3 Jac. de Kort, met zijn gevreesde Janssens van Arendonck, 4 H. van de Velden, 5 Frans Heyblom, 6 en 7 Jan van Eil, 9 Kest Martens, 10 Willem van Oosterbosch enz. Gevleugelde Vrienden te Chaam op Angouleme: 1 C. van Boxtel te 17-11 speelt twee uur en tien minuten los vooruit, vermoedelijk uit de mand gebroken, 2 G. Martens, 3 H. Corne- lissen, 4 H. de Bruyn, 5 B. Hendriks, 6 P. van Loon. 7 Ch. Koks, 8 J. de Rooy, 9 P. Baks, 10 P van Opstal enz. C.C. Terheijden, Angouleme: 1 (te 17.34) C. Lodewikus, 2 C. Rasenberg, 3 Gebr. van Beekhoven. 4 M. Lode wikus, 5 C- Janssen, 6 M. Segers, 7 Ant. van Leent enz. In de C.C. Breda wint mijn be roemde vriend An toon Delhij, die sterker speelt dan ooit tevoren in zijn vijftigjarige loopbaan als duivensja- rel de eerste, terwijl ook de gevrees de Jan van der Horst, voorheen Klundert, de man die doorheen een duif ziet, geweldig van zijn voeten maakt: 1 Ant. Delhij te 17.19. tot een daalder, hij had er twee in de strijd, 2 N. Gerritsma, 3 J. van der Horst, 4 A. Borburgh, 5 7 en 10 Gebr. Oomens, 6 J. van den Heuvel, 8 H. van Gastel, 9 Jan Sloekers. Ik zie dat ook kampioen Harrie Oomens te Ulvenhout van zijn kot gekomen is en weer hard begint te pakken! Zijn soort moet zevenhonderd km onder de vleugels kunnen wegslaan, anders is het te korte bij. Tot slot nog even de laatste be richten over het bondsconcours. Dit zal vermoedelijk worden gewonnen door A. Putters te Cadzand. geklokt te 15.56, voor A. F. van Beeck te Putte 16.32. Andere vroege duiven zitten bij Jan Arnouts te Etten 3 7 uur, J. Hopstaken en J. Jaspers te Roosendaal 17.01 en 17.05. A. Delhij te Breda 17.24, H. Kolle te Zundert 17.30, W. de Zwart te Schoondijke 16.12, R. de Cock te Overslag 16.31, W. Schot te Bergen op Zoom 16.50, Jan de Weerd te Steenbergen 17.10, W. Smans te Oosterhout 17.42, Sooi- ke van Gils te Ulvenhout 17.30 enz. Er vlogen niet minder dan 2878 duiven. Allemaal goeie. DEN BRUINEN. zien de aanhoudende groei van de katho lieke bevolking zou het berekende per centage van de op de KVP uitgebrachte stemmen heel wat groter moeten zijn! Dat dit niet zo is, moet ons tot na denken stemmen. Dat nadenken moet vooral groeien bij die katholieken, die de KVP (of daarmee samenhangende katholieke lijsten) niet stemden. In Bergen op Zoom, Roosendaal en Breda (om nu in eigen streek te blijven) is de samenbundeling van katholieke kiezers in de KVP nog niet sterk ge- noegg; zoals gebleken is bij de nu ge houden raadsverkiezingen. In Bergen op Zoom heeft de KVP voor het eerst na 1923 de leiding genomen. Die moed moet geprezen worden. Helaas zijn er twee lijsten naast gekomen van katholieken De ene heeft 400 stemmen van de KVP afgehaald; de andere heeft zelfs vier ze tels behaald. Het is een Bergen-op- Zoomse kwestie en een Bergen-op-Zooms verschijnsel. Het is misschien voor som mige lezers interessant daarop een toe lichting te geven. Maar dat doe ik niet, want in deze beschouwing hoort die niet thuis. Het enige waarop ik wijzen wil is, dat de KVP-gekozenen veruit de meerderheid houden in de nieuwe raad, waaruit het bestuur het besluit moge nemen vol te houden; ook over vier jaar. B.o.Z. Ir. A. J. L. JUTEN LEKENHELPERS NAAR DE MISSIE De Kruisvaarders van St. Jan, die in Curasao al een jongensstad leiden, in San Domingo een landbouwschool en in Winnipeg, Canada, weer op andere wijze nuttig werk doen, gaan over enkele we ken naar een geheel nieuw arbeidster rein voor hun congregatie. De eerste kruisvaarders zullen dan na melijk naar Afrika vertrekken om daar in Usumbura missiearbeid te beginnen. Op verzoek van enkele missiebisschop pen heeft de algemeen overste onlangs een oriëntatiereis gemaakt door Belgisch Kongo en Ruanda-Urundi en op die tocht is hem op heel bijzondere manier duide lijk geworden, waarom Z.H. de Paus tel kens weer een beroep doet op de katho lieken om hulp en steun voor Afrika. Er is daar overal een bloeiend geloofs leven onder de bevolking, maar daar tegenover is er een verschrikkelijk te kort aan priesters, broeders en leken. Talrijke priesters moeten het grootste gedeelte van hun tijd besteden aan aller- lei materiële zaken, welke gemakkelijker en beter door 'n leek zouden kunnen worden gedaan. Goede vaklui met echt apostolische geest, gezond verstand en initiatief kun nen hier prachtig werk verrichten. Zij vinden hier een ideale werkkring, waar ze voor duizenden jonge inlanders meer sociale zekerheid kunnen brengen, ter wijl ze door hun voorbeeld de inheemse bevolking evenzeer kunnen bewijzen, dat er toch ook nog blanke leken zijn, die iets voor hen over hebben, die hen res pecteren en met hen samen willen wer ken aan de opbouw voor hun toekomst. Hoe nodig die helpers zijn? Een van de Vlaamse missiebisschoppen schreef nog dezer dagen aan de algemeen overste: ,,Ik smeek u op mijn knieën, stuur zo gauw mogelijk mensen, wij zitten hier hopeloos vast." Om die reden hopen wij ook, dat onze oproep om leken-apostelen niet tever geefs zal zijn. Adres voor inlichtingen: Schouwweg 69, Wassenaar. „EEN FOOT In ,,Ruim Zicht" het kaderblad van de KAB komt een artikel voor naar aanlei ding van de bespreking in het „Finan cieel Dagblad" over een jaarverslag. Dat artikel bevat nl. een gedeelte uit het jaarverslag van de n.v. Staalwaren De Maas te Maastricht, waarin kennis wordt gegeven dat aan de aandeelhouders 9 procent dividend kan worden uitgekeerd en dat aan het personeel een winstaan deel is uitgekeerd en tevens een mooi bedrag is besteed voor economische, so ciale, culturele en ethische maatregelen ten goede van het personeel. Die mooie geste van de n.v. wordt gedaan volgens het jaarverslag omdat ze bij de perso neelsleden de produktie kwalitatief en kwantitatief bevorderen, en aan het per soneel wordt dan ook warme dank ge bracht voor de ijver, hoge plichtsbe trachting en liefde, welke door de mede werkers aan het bedrijf zijn gegeven. Men zou nu zeker wel mogen verwach ten dat die nobele en christelijke daad tegenover het personeel door iedereen goedgekeurd zou worden, doch dat is toch niet zo. Want wat is het geval? In het „Financieel Dagblad" komt dat jaar verslag ter sprake en daarover wordt dan o.a. ook gezegd wat ik hieronder, enigs zins verkort, overneem uit ,Ruim Zicht". „Stimuleren bezitsvorming, maar ver waarlozing van aandeelhouders ook. Aan deelhouders van De Maas worden nu reeds jarenlang afgescheept met een fooi. Deze hooggestemde opvatting ten opzichte van het personeel staat in schrille tegen stelling tot de behandeling die men in Maastricht meent de aandeelhouders te mogen doen ondergaan." Als men bovenstaande citaten leest moet men dan het hoofd niet schudden van verbazing. De schrijver in het Fin. Dagbl. zal zeker wel een ontwikkeld man zijn, doch het is m.i. ook zeer zeker dat hij niets van de geest des tijds verstaat, want hoe zou het anders mogelijk zijn een nobele daad tegenover het personeel af te keuren en 9 procent dividend een fooi te noemen. Het zou voor vele arbeiders wellicht eens interessant zijn om te weten hoe het Fin. Dagbl. het zou noemen als er b.v. eens een n.v. was die een gedeelte van het personeel zou ontslaan of veel uren per week minder liet werken en dan aan de aandeelhouders 9 procent di vidend zou uitkeren. B.o.ZOOM, F. MAURER v. d. Rijtstraat 15, GEZINSHULP (II) Twee weken geleden stond er een stukje over gezinshulp in Oosterhout in uw krant. Ook in Breda is de gezinshulp nog niet, wat het zou moeten zijn. Twaalf dagen geleden moest mijn vrouw plotseling worden opgenomen in het ziekenhuis. Ik heb vijf kinderen, resp. 10, 8, 3, 3 en 1 jaar oud. Ik wendde mij tot de officiële instantie voor gezinshulp, waar mij werd meege deeld dat er niemand vrij was. maar dat ik genoteerd stond voor hulp. Nu, na twaalf dagen, is de toestand nog eender, geen hulp. Ik heb verstek moeten laten gaan op mijn werk en vraag mij af hoe lang dat nog zal duren. Als de man niet werkt zijn er geen inkomsten, dus moest ik mij wenden tot de gemeente, wat natuurlijk ook niet je dat is. Wat zal een werkgever zeggen wanneer een knecht thuis blijft? Ik verzeker u dan ook, als een man alleen voor vijf kinderen moet zorgen, dat het niet mee valt. BREDA. A. TH. VELTMAN. Heilaarstraat 108, VEERTARIEVEN Zondag jl. heeft de protest-colonne zich kosten noch moeite gespaard om alle Zeeuwsch-Vlamingen eens goed wakker te schudden, opdat ze zouden inzien, welke voor ons toch o zo belangrijke zaak hier op het spel staat. Niettegen staande het feit, dat er heel wat deel nemers waren, konden er naar mijn me ning nog veel meer geweest zijn, want Zeeuwsch-Vlamingen, begrijpt nu toch dat het ons en onze zaken aangaat, want éénieder zal deze klap meer of minder zwaar te verwerken krijgen. U kunt 'toch niet van een expediteur gaan verwachten, dat hij de overtocht- kosten van uw vracht kolen, levensmid delen, kleding, kortom alles wat we maar nodig hebben, zelf gaat betalen? Dat zal en terecht in de prijs moeten worden verrekend en dan betalen wij, alle Zeeuwsch-Vlamingen, netjes de veren, opdat we toch maar niet in ons volkslied de strofe: „van d'Ee tot Hontenisse van Hulst tot aan Cadzand dat is ons eigen landje maar (stief?)-deel van Nederland", zouden moeten gaan veranderen. Wij willen per se met ons vaderland verbonden blijven, want wij voelen ons minstens evenveel Nederlander als de beste „over-Schelde"-Nederlander, alhoe wel het voor ons toch geen profijt op levert, maar onze bedrijven wel een héél behoorlijk aandeel in de voor Nederland o zo belangrijke deviezenpot hebben. Hadden wij maar één, slechts één vaste verbinding met Nederland, dan konden de veren rustig worden opgedoekt, maar nu moeten we via een vreemde natie onze vaste verbinding zoeken, een ver- bindng, de voor velen geheel onmoge lijk is. Nee, Kamer van Koophandel en Fa brieken, naar mijn mening bent u deze keer in het geheel niet voor ons bedrijfs leven opgekomen. Voor vele over-Schelde- Nederlanders is het nu al een verschrik king om naar Zeeuwsch-Vlaanderen te moeten komen, maar wat dacht u dat het nu zal worden? In geen enkel opzicht is dit helemaal goed te praten. Daarom, Zeeuwsch-Vla mingen, waakt voor uw zaak en laten we gezamenlijk, grote en kleinere be drijven, middenstanders, burgers, VW's, sportverenigingen enz. enz. onze onte vredenheid tonen om daardoor een an dere oplossing te verkrijgen, een oplos sing, die ons geen schade berokkent, maar ons dichter bij onze eigen natie moge brengen. SAS VAN GENT. D. v. LEEMPUT. VEERTARIEVEN (II) Wijze: Zeeuws Vlaams Volkslied Waar wij als Zeeuwen wonen, Heel dicht bij 't Belgisch land Achter de hoge dijken op 't land van klei en zand Daar zullen wij ook tonen dat door een goed beleid wij van de tol der veren voor altijd zijn bevrijd. REFREIN Van d'Ee naar Hontenisse van Hulst tot aan Cadzand eisen wij Vrije Veren voor 't vervoer naar 't vaste land Als wij naar 't Noorden kijken waar alles welig tiert waar brug en tunnels liggen, beton 't landschap siert Dan wordt ons veel onthouden niet ver van 't vaste land wij wensen ook te blijven een deel van Nederland. REFREIN Waarom moeten wij betalen Op 't Westerscheldes veer waarom leggen zij geen tunnel onder dat water neer? Dan kunnen wij ook zeggen hier in 't Vlaamse land Hoera! wij zijn verbonden met 't overig Nederland. REFREIN „VOETBALSTOP" Alle competities zijn nu bijna afgelo pen en gaan de kampioenen voorberei dingen treffen hun promo tie-wedstrijden te spelen om, laten wij het voor hen ho pen, volgend seizoen in een hogere af deling te kunnen uitkomen. Dit alles zou de normale gang zijn, als niet plotseling m.b.t. alle terreinen in de gemeente E«reda een voetbalverbod werd opgelegd van 1 juni t.m. 31 juli a.s. Weg promotie, want zonder terrein kan ér nu eenmaal niet gevoetbald worden en die terreinen die er nog overblijven, zijn wel zo overbelast, dat hier ook geen gebruik van gemaakt kan worden. Waar moet nu getraind worden en waar moet de jeugd, die anders hun ver maak op de voetbalterreinen vond, de lange zomeravonden doorbrengen? Natuurlijk moeten de terreinen gedu rende de zomertijd even rust hebben, doch zou dit dan niet kunnen van 1 juli tot 15 augustus b.v. Dan kan tenminste de competitie en promotie normaal wor den afgewerkt. Ik geloof dat de meeste verenigingen het met mij eens zullen zijn en ook hun commentaar hierop zou ik graag hier langs vernemen. BREDA, v.d. W. KOOPAVOND (IV) Niet alleen in Breda is door de vroege winkelsluiting 's avonds niets te bele ven, maar ook in andere plaatsen. Den Haag als stad van diplomatiek, politiek en cultuurverkeer neemt een eerste plaats in, in ons land, maar is 's avonds uitgestorven. Alles is even stil, stijf en saai en vrolijkheid is zoek. Oorzaak vroege winkelsluiting. Deze vroege slui ting is een slavernij voor het publiek, vooral voor ongehuwden en gehuwden, die beiden werken. Ze moeten 's avonds jagen en jakkeren om hun dagelijkse inkopen te doen en nog erger is het voor hen, die buiten de stad werken. Dat de vroege sluiting er is voor het perso neel is maar onzin. Hoeveel kappersbedienden knippen 's avonds niet aan huis? Bankpersoneel geeft lessen enz. Zweden is het socialis tische land van Europa, maar de winkels zijn tot 8 uur geopend. In Amerika is géén winkelsluitingswet. De warenhui zen gaan om 6 en 7 uur dicht, maar de winkels doen goede zaken, want die sluiten als de laatste koper geweest is. Dan wil ik de aandacht erop vestigen, dat duizenden zich graag willen vesti gen als er maar geen Vestigingswet was en graag open willen blijven. Ook deze wet met de geheel onnodige en moed willig zwaar overdreven eisen moet weg. Dat is een ondemocratische wet geving, een crisiswet uit de jaren van voor 1937. Dit namens „De Vrije Richting", on partijdige en onafhankelijke actie tegen onrecht en beknotting van vrijheid. DEN HAAG, E. PEIJSTER Frans Halsstraat 82 BLIJ GEMAAKT MET EEN DODE MUS Pers en radio hebben de mededeling gebracht, dat er een bemiddelingsbureau is opgericht, met als juridisch adviseur mr. A. J. Fokker uit Den Haag om de schadevergoeding te regelen tegenover de Westduitse regering, voor allen, die in welk opzicht ook, tijdens de bezettings jaren zijn gedupeerd. Men behoeft slechts tegen storting van f 15 de hiervoor vast gestelde bescheiden op te vragen via een postbus in Den Haag en nadat de toe gezonden formulieren ingevuld zijn, wordt in samenwerking met een Duits advoca tenkantoor de schade geregeld. De heren noemen ook al de bedragen er bij, die voor 1958 en 1959 door de regering te Eonn beschikbaar worden gesteld, neerkomende voor de buiten landers op 60 pet. van resp. 1,7 miljard en van 2,1 miljard D.M. Als telegramadres hebben de oprichters, waartoe ook behoren de oud-legerpredi- kant ds. R. Joh de Boer uit Vaassen en de accountant H. W. Schippers uit Rijs wijk, zich de naam „Nazischade" aan gemeten, terwijl de oproep zó is gesteld, dat een ieder die zich op een bonafide opgestelde schade kan beroepen, zich van uitbetaling verzekerd mag houden. Onze secretaris heeft zich met mr. A. J. Fokker in verbinding gesteld, waarbij is gebleken dat de heren hun kennis van zaken hadden gevonden in een paar Duitse, waardeloze, persberichten en dat zij van de Duitse wet niets afwisten. Wij willen niet de veronderstelling uit spreken, dat dit bemiddelingsbureau er op uit is om tienduizenden postwissels te incasseren van f 15 met de wetenschap dat de gestorte bedragen door de men sen, die er op rekenen de door hen ge melde schade te kunnen ontvangen, bij voorbaat weggegooid geld is. Wat wij wél vaststellen is, dat het drie manschap, dat van de gang van zaken niets af weet, een poging heeft gedaan om meer dan 100.000 mensen te benade ren met geen andere vraag dan f 15 te sturen aan een bemiddelingsbureau Scha devergoeding Slachtoffers Naziregiem on der een postbusnummer met de verkla ring, in een circulaire geschreven, dat het eindelijk zo ver is dat er een aan vulling zal komen op de reeds op 29 juni 1956 in Duitsland aangenomen wet. waar bij de slachtoffers van het Naziregiem schadeloos worden gesteld. Nu reeds staat vast, dat een groot aan tal mensen, die wel of geen slachtoffer zijn, er in zijn gelopen, want mr. Fok ker vertelde bij het onderhoud, dat er al heel wat aanvragen zijn binnengeko men. Met nadruk wordt dezerzijds vastge steld, dat er van de tot stand gekomen regeling als door het driemanschap wordt beweerd, geen sprake is. Voor de Nederlandse ex-politieke ge vangenen geldt dus ,,hands-off" van het in Den Haag gevestigde bemiddelings bureau, dat zich om bepaalde overwe gingen het lot heeft willen aantrekken van allen, die zich het slachtoffer noe men van het Naziregiem en die voor f 15 blij worden gemaakt met een dode mus. Bestuur Ned. Ver. Ex-Politieke Gevangenen GRAAG ANDERE NAAM Ik ben bewoonster van een nieuwe flat in het E-rabantpark te Breda, waar ik tevreden en gelukkig mee ben. Maar wat mij erg tegen steekt, ook namens mijn buurtbewoners, is wel de straat naam, die heeft de hoffelijke naam van Lage Kant. Zou het niet mogelijk zijn deze naam te veranderen? Daar ik het wel een beet je aan de lage kant vind. Moeten ze bij mij iets thuis bezorgen dan schaam ik mij dikwijls, dit adres op te geven en ik voeg er onmiddellijk aan toe: dat is in het Brabantpark. Zou u misschien dit stukje in de krant willen zetten? Namens de bewoners van de flats aan de Lage Kant bijvoorbaat mijn hartelijke dank. BREDA, EEN HUISVROUW UIT DE NIEUWBOUW VAKANTIEPROBLEEM (III) Nogmaals zij me een woordje gegund met de Stern-abonnees. Deze keer meer speciaal met diegenen onder hen, die mij gehoulpen hebben om hen te vertellen dat het vakantieprobleem is opgelost. De bromfiets is er! Dank zij twee bijzon der grote giften was ik spoedig heel dicht tot de eindstreep genaderd. „Ik zal het nu maar wagen", dacht ik en stap te naar de winkel. Ook daar was de liefde tot de missie nog actief: ik kreeg hem 25 gld. goedkoper en mocht op staande voet het begeerde voorwerp meenemen. U raadt wel hoe triomfantelijk ik er op sprong: de gelukkige bezKter van een gemakkelijk en zuinig vervoermid del. Alle noodzakelijke en nuttige bezoe ken kan ik nu afleggen. Ook mijn broer, die in de nabije toekomst ook uit Afri ka op vakantie komt, zal ervan kunnen profiteren. Enkelen van mijn weldoeners heb ik persoonlijk kunnen bedanken. De vele anonymi echter wil ik langs deze weg mijn oprechte dank betuigen. In mijn dagelijkse gebeden en offers en vooral in het H. Misoffer zal ik hun intenties (al of niet aan mij kenbaar gemaakt) aan God aanbevelen. TH. BROCKHUS W.P. ONRUST IN DE PARKEN Nu het mooie weer aankomt en de wandelaars en vreemdelingen onze mooie parken bezoeken, moet mij toch iets van het hart. Wanneer men wil wandelen in ons Bredase Valkenberg moet men ter dege uitkijken voor grote en kleine kin deren, die met bun rijwiel de wandel paden onveilig maken. Alsof het zo hoort rijden ze over de paden en trekken zich van opmerkingen van wandelaars niet het minste aan en de antwoorden die men krijgt getuigen van weinig opvoe ding. Als men een bezoek brengt aan het van Sonsbeeckpark is het helemaal uitkijken Daar vliegt ieder over de paden om zo vlug mogelijk in het zwembad te komen. En wie geen rijwiel heeft loopt maar over de grasperken. Woensdagmiddag gingen een paar jongens zo maar naar het nest van de zwanen en. er waren er ook enkelen, die in de vijver aan het vissen waren. Twee meisjes hadden ieder een bos rozen in de hand, die zeer ken nelijk in het park waren afgeplukt. Als dat zo doorgaat. j8 al het werk, dat gemeente-beplantingen hier aan doet. nutteloos. Er zijn voor onze parken twee park wachters die van het ene naar het andere park rijden en al doen die mensen nog zo hun best, dergelijke baldadigheden kunnen zij niet voorkomen. En daarom deze vraag: Zou er voor elk park niet een parkwachter aangesteld kunnen wor den? Het was dan spoedig gedaan met rijden over de paden, het lopen over de grasperken en het vernielen van de be plantingen. En de wandelaars en vreem delingen behoeven niet bang te zijn om ver gereden te worden. BREDA. EEN WANDELAAR is gekocht ls N .a. f 695.— ir.a. f 469.— f 535.— (cyrus) s produkt) nz o f 130.— Wij leveren betalingsvoor- of RIJWIEL reren kan :drijf Ivermaard in water- urant van rler-stoom- q speciale p !e' I svr«v«d>

de Stem | 1958 | | pagina 9