Zeeuwse metaalindustrie gaat personeel ontslaan HEEFT ONZE TIJD OBELISK Djakarta zal steun Navo krijgen van US dagblad Moderne reddingsboot ft ld? Brussel Euro hoofdstad Russisch schip in radio-actieve regenbuien BEURS VAN AMSTERDAM VEREN EN TARIEVEN V.H.M.O. sten rtsen g TWEEDE BLAD ZATERDAG 7 JUNI 1958 Verkorte werkweek niet meer voldoende Tijdelijke daling werkloosheid door landbouwwerk de zakdoek voor hem I Mevr. Pope mag haar man niet bezoeken Op Sumatra: AANSLAG OP SOEPRAPTO Handel m verdovende middelen Grammofoonplaat voor de missie I akan tiespreiding volgend jaar Schilderij tegen drankzucht een eiaen leur eet cjeztct Handelsattaché van Hongarije vroeg asiel in Noorwegen Neger-onderwijzer liter slot cn grendel Zo goed als zeker: VA\ MIERLO es ZOON i.i. Van 2 t. m. 6 juni 1958 te raken, den tracht ïiteren en irvan men ier lijdt. !r de boer ende krin- at, terwijl bereid is het beste Korthals eggen, dat ikter Groo- tioe langer kt. t te Goes ;er Griep; Simons; te Greef; te e en Wol- Sonnevylle eert, Krui- illand door ke. Dokter eemt waar r Kievit te erblom en dendamme ktersdienst r A. Kats; Jij sten. dokter kens-Groe- d. Maas, is-Zuidzan- e; te Bier- Kalkman, ;n zondag an, Goes en I lie Trapp, a.l. Monptl, 16 j. omphe, 18 j. ijn man is een bra: Oorlog en Monpti, 18 j. uur: Duel op iw 8 uur: Ter uur: Kitty in Dijk 7.30 uur: >.30 en 9 uur: fpia 8 uur: De 8 uur: Sym- •udheidkundige iten" 2-5 uur: :k. iriessche 4 uur: >taria De Pomp :ting. 1 land in de zon, ïilie Trapp, a.l. Monpti. 18 j. iomphe, 18 j. lijn man is een ïbra: Oorlog en nt H. de Vlie- uur: Operatie 5 uur: Monpti, uur: Terreur in >n 8 uur: Duel ?ebouw 8 uur: >riessche 3 uur: inde wip. 5 en 8 uur: >ld. a.l. Dijk 3 en 7.30 i 3 uur: Schie- >r 3 uur: Schie- verloop 3 uur: 15 uur: De een- de laatste man, mpia 2.30 uur: .1.; 5 en 8 uur: '2.30 uur: Sym- >.15 en 8 uur: Vlaamse Opera* esom 8 uur iilie Trapp, a.l. Monpti. 18 j. burg: Are de >ra: Oorlog en jn man Is een -: Monpti, 18 j. uur: Duel op Dijk 7.30 uur: I uur: Tot de npia 8 uur: De iv 8 uur: Rose Driessche 3.30 Danstent H. de Cijfers kunnen op bedrieglijke wijze een toestand suggereren, die niet bestaat Dit wordt weer eens duidelijk aangetoond door de Zeeuwse werkloosheidscij fers over de maand mei. Op de laatste van die maand telde de provincie, blijkens een opgave van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening, een arbeids reserve van 23-35 mannen tegen over 3715 een maand eerder, of anders uitgedrukt: de werkloos heid daalde van 45 naar 28 per- mille. Wanneer men die blote gegevens onder ogen krijgt, ziet men er gemakkelijk aanleiding in om „hoera" te roepen of an derszins uiting te geven aan zijn vreugde. Maar bestaat daartoe in werkelijkheid goede grond? Neen! Met zijn 28 permille deelt Zeeland met Overijssel de vijfde en de zesde plaats in de landelijke ranglijst, die overigens een gemiddelde aangeeft van 25 permille. Noordbrabant heeft Zeeland van de vierde plaats verdron gen met 1 permille meer. Zeeland is echter een agrarische provincie bij uitstek en de daling van het werkloosheidscijfer is voor het overgrote deel toe te schrijven aan onderhoudswerken in de landbouw, die zeer arbeidsintensief zijn, maar tevens een uiterst korte duur hebben. Een andere interpretatie van de cij fers leert, dat de seizoenwerkloosheid daalde van 1640 tot 500 cn de wrij vingswerkloosheid van 700 tot 480, terwijl de andere soorten de werk loosheid van minder-geschikten. de structuurwerkloosheid en de conjunc tuurwerkloosheid gelijk bleven. De daling in mei was dus belangrijk en voltrok zich voornamelijk in de sec toren landbouw, bouwnijverheid (wa ter-, spoor- en wegenbouw), textiel nijverheid en losse arbeiders. Die in de bouwnijverheid was reëel, maar die in de beide laatstgenoemde be drijfstakken geven een scheef beeld van de verhoudingen. Tal van werk lozen uit deze branches vonden name lijk tijdelijk zeer tijdelijk werk (Advertentie) in de landbouw en zij zullen binnen kort, wanneer de onderhoudswerken (wieden en dergelijke) ten einde zijn, weer bij de arbeidsbureaus als werk zoekenden moeten worden ingeschre ven. De enige wezenlijke verbetering ontstond dus in de bouw en de land bouw, maar wegens het eindigen van de eerdergenoemde werkzaamheden in de landbouw, is omstreeks het mid den van deze maand alweer een stij ging te verwachten, zodat het totale cijfer aan het einde van deze maand vermoedelijk hoger zal zijn dan aan het begin. Voor het opschorten van de juich stemming is nog een andere be langrijke reden: in de metaalindu strie dreigt een flink aantal ontsla gen. Enkele aanvragen met betrek king tot verscheidene tientallen ar beiders zijn reeds lopende en ande re worden nog verwacht. Ondanks inkrimping van de werktijden kun nen enkele bedrijven toch niet meer alle personeel handhaven. Per rayon Het totaal van 2335 (vorige maand 3713) werkzoekenden was over de di verse rayons als volgt verdeeld: Goes 325 (566), Hulst 333 (6201, Kruiningen 106 (154), Middelburg 606 (658), Oost burg 334 (567), Sas van Gent 15 (19), Terneuzen 126 (240), Tholen 85 (370) (de zilveruiencampagne), Vlissingen 345 (367) en Zierikzee 50 (152). Permillegewijs bedroeg het aantal werklozen in de rayons: Middelburg 48 (53), Hulst 42 (78), Oostburg 39 (66). Vlissingen 33 (35), Kruiningen 23 (33), Goes 21 (37). Tholen 16 (69). Terneuzen 16 (28), Zierikzee 7 (22), en Sas van Gent 5 (7), Onderverdeeld over bedrijfsklassen en beroepsgroepen bedroeg de arbeids reserve: bouwnijverheid 500 (754), waarvan afkomstig uit de burger, en utiliteitssector 221 (299) en uit de water-, spoor- en wegenbouwsector 279 (455), metaalnijverheid 94 '112), textielnijverheid 91 (165), landbouw 229 (884), visserij en jacht 49 (62), niet-varend transportpersoneel 126 (167), losse arbeiders 397 (671), min der-geschikten 664 (667) en overigen 185 (231). Ondanks de daling was het aantal werklozen eind mei toch nog bijna tweemaal zo groot als eind mei vorig jaar, terwijl de geregistreerde vraag 297 nog niet de helft bedroeg van die een jaar eerder (611), Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten daalde in de afgelopen maand van 262 tot 92, ook grotendeels toe te schrijven aan de activiteiten in de landbouw. Het merendeel der by de Navo aangesloten regeringen is, na lang durige ruggespraak met Australië en Nieuw-Zeeland, tot de conclusie gekomen dat de Indonesische rege ring ,,niet geheel communistisch" is en dat getracht moet worden te red den wat er te redden valt. Dit wordt uit gezaghebbende bron te Londen vernomen. De praktische consequentie hiervan is dat de Navo besluit de regering te Djakarta zijn steun te geven. Er heeft zich binnen de Navo een lange discussie afgespeeld tussen voorstanders van steun aan de rebel len en voorstanders van hulp aan Djakarta. De voorstanders van steun verlening aan de rebellen voerden aan dat de tegenregering sterk anti communistisch is, terwijl daarente gen Djakarta geflirt heeft met de communisten. Maar van de andere zijde werd erop gewezen dat de re bellen blijkbaar niet zeer vastbeslo ten waren, zodat hulp aan hen weg gegooid zou zijn, en dat zulke hulp bepaaldelijk een schending van het volkerenrecht zou betekenen. Soekarno schijnt zich ervan be wust te zijn dat hij niet ,,met het communisme kan spelen zonder kans te lopen dat hij zijn vingers brandt", Het persbureau Antara heeft ge meld, dat mevrouw Pope, de echt genote van de gevangen genomen Amerikaanse vlieger Allan Lawrence Pope, geen toestemming zal krijgen haar man te bezoeken, zolang tegen hem nog geen vonnis is gewezen. An tara had vernomen, dat mevrouw Pope, die op het ogenblik in Hong kong zou verblijven, een visum voor Indonesië had aangevraagd. Inmid dels heeft het ..Nationale Front voor de bevrijding van West-Irian" de doodstraf tegen Pope geëist. MINISTER Algera heeft in de Eerste Kamer de verdediging van zijn beleid ten aanzien van de veertarieven op de Westerschelde gevoerd zoals mocht worden ver wacht. Hij heeft gewezen op de overeenstemming, welke hij had be reikt met Gedeputeerde Staten van Zeeland en hij berekende, dat de tarieven de waardedaling van de gelden in aanmerking genomen niet hoger worden dan ze in 1939 waren. Ten aanzien van die over eenstemming met Gedeputeerde Staten (en ook met de Kamers van Koophandel) bestaat echter een ernstig meningsverschil. De over eenstemming of laten we liever zeggen: het schoorvoetend er zich bij neerleggen zag men in Zee land gebonden aan de toezegging, dat dan ook de verbinding verbe terd zou worden door het in de vaart brengen van een nieuwe boot. Die nieuwe boot zou dus als het ware gekocht moeten worden voor de hogere tarieven. De minister heeft in zijn rode echter dit ver band ontkend. Hij ziet in de over eenstemming een vrijwillig besluit van G S., terwiil men in Zeeland zegt: Neen, G S. stonden in een dwangpositie. Dit is een pijnlijke controverse en het is maar goed. dat er Straks nog gelegenheid komt bii een interpellatie in de Tweede Kamer om deze aangelegenheid precies uit de doeken te doen. In het Eerste-Kamerdebat is ook geen aandacht geschonken aan het argument, dat in de Zeeuwseh- Vlaamse actie voortdurend naar vo- Schelde zoals men vrij door de Vel- ser en Rotterdamse tunnels mag, zoals de bruggen in Nederland vrij zijn." M.a.w. de nadelen van een geografische ligging, welker ophef fing men elders bewerkstelligt met kunstwerken, uit de algemene kas betaald, moet men in het Zeeuwsch- Vlaamse geval nu niet voor een be langrijk deel op de bewoners ver halen. Als de minister emoties wil bedaren, zal hij aan deze argumen tatie ook zijn aandacht moeten schenken. Die leeft heel sterk en haar ontzenuwing lijkt ons ook een lastige zaak. ren komt: „Wij willen vrij over de taak wacht. het Kaski-rapport over de toe komstige behoeften aan Voor bereidend Hoger en Middelbaar On derwijs in de bisdommen Den Bosch en Breda onthult, welk een zware taak er voor de betrokkenen wacht. Wie beseft wat er allemaal nodig is voor het vestigen van één nieuwe middelbare school, wordt huiverig bij het horen van de eis: er moeten in vijf jaar tijds 18 nieu we scholen komen. Voor het outille ren van gewesten in volle ontwik keling met de noodzakelijke intel lectuele krachten is dit echter broodnodig. Er zijn nog altijd te korten en achterstanden weg te werken. De middelbare opleidingen, die de weg moeten banen naar ho gere studiën, zijn daartoe echter onmisbaar. Het is een complement op de uitbreiding der vakopleiding voor handarbeiders, waaraan in deze gewesten sinds de oorlog zo hard gewerkt is. Het kan een enor me som aan begaafdheid, die thans renteloos blijft, vruchtdragend ma ken. Een zware, maar prachtige meende de meerderheid der Navo- discussianten. Het gevolg van de nieuwe constella tie is, naar te Londen vernomen wordt, dat de Britse regering en een aantal andere Navo-landen thans be reid is met Djakarta over steun te onderhandelen wanneer daarom ge vraagd wordt. Op zyn reis door Sumatra is een bomaanslag; gepleegd op de Indone sische procureur-generaal Soeprapto, die echter ongedeerd bleef. Soeprapto réisde in een convooi tus sen Padangpandjang en Boekittinggi. in gezelschap van de politie-chef Roesli, toen rebellen een overval de den op het convooi. Niemand van de convooi-reizigers werd echter ge wond, aldus de politie. Het. districtsgerechtshof van Zürich heeft, uitspraak gedaan in het pro ces tegen de internationale bende van handelaars in verdovende midde len. die vorig jaar juli opgerold werd Deze bende bracht ruwe morfine uit Turkije, soms via Zwitserland, naar een laboratorium in Milaan, waar er heroine van werd gemaakt voor de zwarte markt in Amerika. Volgens de openbare aanklager is in het labora torium 30 tot 40 kilogram heroine gefabriceerd met een totaalwaarde van ongeveer 200 miljoen gulden. De bende bestond uit vijf leden, van wie een, het hoofd van het la boratorium, dr. Constantino Gamba, ontkwam, en een, de Zwitserse koe rier Otto Hermann, zelfmoord pleeg de in de cel. De Turk Mehmed, Ihsan Hattato- glu. die de ruwe morfine in zijn va derland aankocht, werd nu veroor deeld tot 30 maanden tuchthuis, ont zegging van de burgerrechten voor vijf jaar en van het recht in Zwitser land te komen voor 15 jaar. Hattato- glu heeft steeds alle schuld ontkend. Een even zware straf kreeg de Italiaan dr. Enzo Berti, die samen met dr. Gamba de morfine overnam van Hattatoglu. De tweede Zwitserse koerier, Hans Schlegel, werd veroordeeld tot 18 maanden tuchthuis en ontzegging van de burgerrechten voor de tijd van drie jaar. Verder werden geldboetes opgelegd voor een totaal van onge veer 110.000 gulden, Er is een bijzonder grammofoon plaatje verschenen: daarop zingt de bekende zangeres Corrie Brokken, met begeleiding van o.a. Sem Nijveen en Dub Dubois, twee liedjes van Dolf van der Linden (muziek) en Willy van Hemert (tekst). Al deze artiesten hebben geheel be langeloos hun medewerking verleend aan dit plaatje, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan de missie van de Paters Augustijnen in Bolivia en wel speciaal voor de oprichting van een school in de Yungas, waarop jongens en meisjes kennis zullen kun nen gaan maken met betere levens omstandigheden, betere en hygiëni sche huisvesting, landbouwmethodes, technische hulpmiddelen enz. Geen luxe in een gebied waar. door onwe tendheid, nog een zeer hoge kinder sterfte, slechte levensomstandigheden armoede en besmettelijke ziekten (zo als t.b.c.) normaal zijn. Pater van Maanen, o.e.s.a., is belast met de oprichting van deze school en heeft tijdens zijn verblijf in Nederland van december tot maart j.l. al veel van de allernoodzakelijkste inventaris voor zo'n school, zoals bedden, tafels, gereedschappen, een broedmachine, naaimachine enz. bijeengekregen. Omdat er echter nog veel geld.no dig was, we denken alleen al aan het dagelijks onderhoud van 60 jongens en 15 meisjes, heeft hij toen bovenge noemde artiesten te hulp geroepen, die enthousiast hun volledige en be langeloze medewerking verleenden aan de totstandkoming van een gram mofoonplaatje. De plaat is niet in de handel ver krijgbaar, maar alleen bij Augustijnen Missie Proeuur Culemborg te verkrij gen CORRIE BROKRtN ....zingt voor de missie.... De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in een circu laire „bij de besturen van de lagere scholen en de ulo-scholen met klem er op aangedrongen om het volgende jaar zoveel mogelijk rekening te hou den met het advies inzake de vakan tiespreiding 1959. aan die besturen gegeven door het bureau vakantie spreiding van het Nederlands cen trum voor vakantie en vakantie- recreatie. Dit bureau adviseert de schoolbe sturen zich te willen houden aan de navolgende data: Sector I, 11 juli 1959. Deze sector omvat Overijssel, het gedeelte van Gelderland, benoorden de Rijn, Utrecht en het gedeelte van Zuid- Holland ten noorden van de rivieren Lek, Nieuwe Maas, Botlek en Brielse Maas. De gemeente Rotterdam wordt hierbij in haar geheel tot deze sector gerekend. Sector II. 18 juli 1959. Deze sector omvat de provincies Noord-Holland Friesland. Groningen en Drente. Sector III, 25 juli 1959. Deze sector omvat het gedqelte van Zuid-Holland ten zuiden van de rivieren de Lek, Nieuwe Maas, Botlek en Brielse Maas, alsmede de provincies Zeeland, Noordbrabant en Limburg. In opdracht van een Amerikaanse fabrikant van kalmerende middelen heeft Salvador Dali een nieuw schil derij vervaardigd, dat beoogt de toe schouwers van drankzucht te genezen. Het schilderij Chrysalis", zal op het congres van het Amerikaanse medi sche genootschap, dat van 23 tot 27 juni in San Francisco bijeenkomt, worden geëxposeerd. Men neemt aan dat het schilderij ca. 400.000 gulden kost. O Vier 7naal achter elkaar werd deze nieuwe Engelse reddings boot met behulp van een kraan omgekeerd; iedere keer richtte het scheepje zich binnen zes of zeven seconden weer op: een fraai voorbeeld van de perfectie van het moderne reddings materiaal. waarover de redders van schipbreukelingen tegen woordig beschikken. De negen ton grote reddingsboot, die 230.000 gulden kost. is bestemd voor een van de reddingsstations aan de Engelse kust. Portret van Mari Andriessen door Kees Verivey CUi De expositie van werk van rle Haarlemmer Kees Verwey in de Beijerd te Breda is ons een aanleiding geworden tot nadenken over de vraag: Heeft onze tijd een eigen cultureel gezicht?" Herken nen we in het werk van de mei ons samenlevende kun stenaars de noden en heer lijkheden van de eigen tijd, de spanningen van vandaag de sluipt rekkingen van hel oude Europa en de gehoor- te pijn van een atoom eeuw? Zo in zijn algemeenheid kunnen we uiteraard deze vraag onmogelijk uit puttend beantwoorden in het kleine bestek van een dagbladartikel. Hoog stens kunnen we een poging doen het juiste antwoord te benaderen. We zul len verband moeten leggen tussen enkele losse gedachten. Er moet sa menhang worden gezocht en gevon den tussen wat geweest is en het thans voortstromende leven. We zullen door de omstandigheden ge dwongen moeten vergelijken tussen het werk van Verwey en anderen. Deze op zichzelf niet geheel te recht vaardigen vorm van een kritische beschouwing lijkt ons ten aanzien van het opgeroepen probleem de enige uitweg. In het voorwoord van de cata logus staat letterlijk het volgende: ,,Kees Verwey is in zijn kunst in hoge mate individualistisch, maar dat wil niet zeggen dat hij uit de ontwikkeling van de hedendaagse kunst kan worden weggedacht: hij neemt er een geheel eigen plaats in." Méér don techniek Zie. hiermee komen we al een goed stuk in de gewenste richting. Wanneer we stilstaan voor een der door hem geschilderde portretten, dan over valt ons een gevoel van huiveringwek kende eerbied voor zoveel inzicht, zoveel liefde en overgave. Een por tret als van Lodewijk van Deijssel is voor de beschouwer niet minder dan een schokkend gebeuren. De schilder heeft niet alleen de markante kop willen uitbeelden. De scherpzinnig heid en de hoogmoed, de laatdun kendheid en de diep verborgen angst, de esthetische verfijning en het tem perament zijn in lijn en (vooral) in kleur tot in nauwelijks na te speuren tedere nuances weergegeven. Verwey heeft in deze kop getoond, dat hij naast een magistraal vakmanschap een veelzijdige belangstelling heeft ontwikkeld in „alle wijze dingen", welke reeds Platoon een noodzakelijke voorwaarde noemde voor het kundig en verantwoord beoefenen van alle kunsten. De tekening die Verwey maakte van de beeldhouwer Mari Andriessen verraadt ons dezelfde eigenschap. In de quasi losjes neergezette lijnen ligt het wezen vervat van een man die niet anders zou kunnen zijn dan een ruim telijk denker, een dichter van vormen een realistisch dromer, een vechter tegen een weerbarstige materie, een mens met een verre geestelijke hori zon en met een gerijpt begrip. Dit al les zou Verwey nooit hebben „aari- gekund'', ais hij slechts beschikken kon over een geraffineerde techniek. Hij heeft dan ook méér, oneindig veel meer: hij heeft alle mogelijkhe den in zichzelf uitgebuit om ,,het eigen gezicht" van zijn en van onze tijd uit te beelden. Hij heeft er eerst voor gezorgd ..iets te bezitten" alvo rens te pogen anderen iets te geven. Ontdekkingsreis Misschien zijn we in onze gedach- tengang nu ver genoeg om terug te •keren naar het begin van ons betoog, naar het antwoord dus op onze vraag. Dit antwoord ligt namelijk voor een aanzienlijk deel opgetast in het thans in ,,De Beijerd" tentoongestelde werk van de bijna 60-jarige Kees Verwey. Men zou kunnen zeggen, dat zijn werk zogenaamde invloeden iCézanne o.a.) vertoont. Men kan beweren dat zijn aquarellen even goed een eeuw gele den hadden kunnen zijn gemaakt. Men kan zijn tekenvaardigheid ver gelijken met die van anderen, van reeds lang gestorven of van nog le vende kunstenaars. Maar naast en wellicht zelfs juist door dit alles komt men tot de conclusie; op de een of andere manier leeft in dit werk een De Hongaarse handelsattaché in oorwegen, Emoe Hidas, heeft voor .Ichzelf en zijn gezin de Noorse re gering om politiek asiel verzocht, al- dus meldt de „Morgenposten". Volgens het blad is het verzoek nog niet in behandeling genomen, maar zal het automatisch ingewilligd worden. Hidas kwam in 1955 als han delsattaché in Noorwegen. Het echt- ~>ar Hidas heeft twee kinderen. De iongaarse legatie verklaarde giste- cn. dat Hidas sinds twee weken niet meer op de legatie is verschenen. p.( Een neger-onderwijzer, die aan de i: ïiversiteit van Oxford, in de Ame- ïkaanse staat Mississippi wilde stu deren, Clennon King, is door de po litie in verzekerde bewaring gesteld. De gouverneur van Mississippi, J. P. Coleman, heeft' verklaard, dat King's rechten als Amerikaans staatsburger niet zullen worden geschonden. King's verblijfplaats wordt geheim gehouden. De sheriff van Oxford heeft op dracht gekregen een onderzoek naai de geestvermogens van Clennon King te laten doen instellen. In geheel Mis-' sissippi bezoekt niet één neger een ..blanke" school. volkomen zelfstandige Verwey. Hij deed zijn ontdekkingsreizen in de twintigste eeuw. En wat zag hij op die lange, moeilijke weg Op de eer ste plaats zichzelf en daarin weer spiegeld: ons allen Aldus gezien werd de hem als beeldend kunstenaar gestelde opgave even duidelijk als zwaar. Welnu, hem is dus gebleken dat onze eigen tijd wel degelijk een eigen gezicht heeft. Dat hangt voor een beeldend kunstenaar immers niet af van die tijd en de toevallige verschijningsvormen alleen. Inte gendeel, de verschijningsvorm kan tijdelijk vervagen of zelfs geheel verdwijnen voor hen die niet be schikken over een voldoend scher pe blik om door de mist van ge beurtenissen heen te zien. Zij zijn dan gedoemd te blijven staren naar een schier ondoordringbaar vlak van eentonige grijze vaalhed. Zij weten zich hopeloos verdwaald in een duisternis zonder schakerin gen. Zij hadden niet geleerd de ook in hen geschapen vermogens tot scherper zien, tot herkennen en ontleden voldoende te ontwikkelen. Paniekstem m ing Is dit niet, zo hebben we ons in alle ernst afgevraagd, een der die pere oorzaken van de ..kansen" die het non-figuratieve onvermogen ge boden worden in onze tijd van cul turele verwarring Ligt hier niet tenminste de directe aanleiding voor een bepaalde lusteloosheid en een groeiend gevoel van onbehagen bij vele nog jonge kunstenaars Is het niet verantwoord te menen, dat de kunstenaar zich heeft laten overrom pelen door een paniekstemming, door enkele politici en generaals, ontdek kers en museumdirecteuren even moedwillig als baatzuchtig uitge zaaid Het is meer dan hoog tijd te beseffen, dat de kunstenaars geroe pen zijn het kunstmatige rookgordijn te verjagen, opdat het „gezicht van onze tijd" ook voor hen weer duidelijk zichtbaar wordt Er schijnt te Brussel in alle ver antwoordelijke kringen geen twijfel aan te bestaan of Brussel zal de zetel worden van de Europese gemeen schappen, (E.E.G., E.G.K.S. en Eura tom) en van het Europese parlement. Te Brussel is men het er ook al gemeen over eens. dat Luxemburg als schadevergoeding voor het verlies van de zetel der E.G.K.S. genoegen zal nemen met de zetel hetzij van het Europese gerechtshof of van de Europese universiteit, dan wel van beide, en dat de Europese investe ringsbank en het Europese centrum voor kernonderzoek naar andere lan den zullen gaan. Dan zal de eeuwigheidswaar de van de mens en de glans van het ongeschapen Schoon weer alle somberheid overstralen met een niet te miskennen kracht. Dan zal de „vorm van de twin tigste eeuw" zich als een door de natuur noodzakelijk opgeroe pen zuivering voltrekken aan de kunstenaars zelf en zichtbaar worden in hun werk als de su blimatie van God, de „afwezige Aanwezige". leo boekraad Volgens radio-Moskou is het Russische expeditieschip de „Vityaz" in een „radioactieve regen" geraakt op 2.700 km ten westen van de Amerikaanse proefterreinen voor kerrl-explo- sies in de Stille Zuidzee- De geleerden aan boord van het schip merkten op 23 mei voor het eerst de verhoogde radioactiviteit op. „Op 29 mei bereikte zij het maximum, dat de normale dosis enkele honderden malen over treft", aldus radio Moskou. „Met het oog op het gevaar voor de gezondheid moest de expeditie haar observaties ten behoeve van het IGY-program stopzetten en de besmette zone verlaten. Aan boord van de Vityaz zijn preventieve maatregelen getrof fen". De leider van de Russische weten schappelijke expeditie, W. Petelin, meldde, dat de radio-activiteit werd geregistreerd in de Stille Oceaan on geveer 2.700 km ten westen van de Marshalleilanden, waar de V.S. atoombommen hebben beproefd. (Advertentie) Bankiers Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS Laagste Hoogste Vrijd. 6-6 Koersverschil koers koers laatste t.o.v. Alg. Kunstzijde Unie tijdvak vorige week 166 176 1/4 174 7/8 -f- 8 7/8 Van Berkels Patent 182 183 1/2 182 1 Van Gelder Zonen 162 1/2 169 169 -F 8 Kon. Ned. Hoogovens 286 291 291 -j- 7 Ned. Kabelfabriek 235 235 1/2 235 1/2 3 Philips 283 1/4 286 3'4 284 3/8 Unilever 324 1/2 342 1/2 340 7/8 4- 17 1/2 Wilton - Feijenoord 174 179 3/4 179 1 1/2 Kon. Petroleum 171.20 176.40 174.75 i 6.05 I-Ioll. - Amerika Lijn 139 1/2 140 3'4 140 1/2 4- 1/2 Kon. Ned. Stoomboot Mij. 129 131 3/4 131 5/8 2 5/8 Ned. Scheepvaart Unie 106 1/2 109 108 1/2 4- 5/8 Van Ommeren 211 223 1/2 214 6 Amsterdam Rubber 60 1/4 67 64 -f- 4 3/4 H.V.A. 99 104 1/4 103 7/8 4- 6 7/8 Ver. Deli Mijen 86 91 7'8 3-3'z Nederland 1947 90 1/2 91 3/8 91 9/32 13/32 3 'V Invest, cert Ned. 94 85 3 '8 95 5/16 15/32 3 Ned. 1962-64 93 94 9/16 94 1/2 13/16 6 Woningbouw 108 5/16 108 5/8 108 5/8 -h 3/8

de Stem | 1958 | | pagina 3