DE GAULLE TROK TEUGELS STRAK POP VOOR PRINSES MARIJKE Melkveehouder krijgt 5 ct minder betaald Gezin van negen personen naar de missie Regelrechte aanval op Sovjet-premier „Nietelke is het revolutie Dulles heeft op akkoord meer hoop met Sovjets LIBANON NIET VOLDAAN DAGBLAD VOOR Bittere pil voor Algerijnse Comité's „Gezag mag niet betwist worden" ll'k'ja'A t Wordt wéér Si-Si weer! Warmer met onweerskans Geen einde aan Londense havenstaking April was uitstekende bouwmaand Straffe maatregel Produktschap Schadevergoeding aandeelhouders Suezkanaalmij De Schrijver informateur België m Scherpe taal in Belgrado Koninklijk paar op 16 juni naar Brussel REL IN FILMSTAD 98e JAARGANG No. 22776 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. TeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs T 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 1Q2. (Bijbureaus: TERNSUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). Generaal de Gaulle, die inmiddels weer in Pari js terug is, lieeft vóór zijn vertrek uit Algerië de „comité's voor het openhaar welzijn" duidelijk gemaakt, dal hun politieke taak ten einde is en dat zij zich geen gezagsallures moeten aanmeten. Op de prefectuur van Oran deelde hij mee, dat hij generaal Salan henoemd had tot zijn „algemeen gede legeerde" in Algerië. Men mag aannemen, dat deze benoeming de hoop van het revolutionaire kader heeft weggevaagd, dat een van de comité leden (en bij voorkeur Soustelle) in het kabinet van de Gaulle zou worden opgenomen en tot minister van Algerijnse Zaken zou worden benoemd. De Franse premier heeft de al te ijverige comité's zonder meer verteld, dat hij en niemand anders de gezagsverhoudingen zal regelen en dat hij er niets voor voelt de ultra-rechtsen gelegenheid te geven tot voortzetting van de revolutie. De laatste dagen, tijdens het be zoek van de Gaulle aan de grote Al- gerijnse bevolkingscentra, werd her haaldelijk de roep om Soustelle ge hoord. Bovendien gaven leden van het centrale comité duidelijk te kennen, dat zij de politici van het oude systeem, zoals Lejeune en Jacquinot, niet voor vol wensten aan te zien. Laatstgenoemden zouden tijdens de Gaulles bezoek aan Algiers zelfs in pen kamer zijn opgesloten door al te fervente lieden, die hen niet op een en hetzelfde balkon met de Gaulle samen wensten te zien. Algerië blijft Frans". Dat zei de premier woordelijk in de toespraak die hij gisteren tc Oran hield. En even duidelijk kondigde hij aan, dat Fransen en Algerijnen op één lijst hun vertegenwoordigers zullen kie zen. JOHN A. McCONE, een zakenman uit Los Angeles is door president Eisen hower benoemd tot opvolger van Le wis Strauss, als lid van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie. BURGEMEESTER Kolfschoten van Den Haag en een delegatie uit de visserij wereld heeft gisteren op Soest, dijk H.M. de Koningin een vaatje Hollandse nieuwe aangeboden. DINSDAG beginnen in de Treves- zaal te Den Haag besprekingen tus sen een Nederlandse en een Rus sische delegatie over een luchtlijn tussen Amsterdam en Moskou. TWEE MUIZEN en twee apen zijn met een Amerikaanse ..Aerobee- raket" op 59 kilometer hoogte ge bracht. In de raketneus daalden zij met een parachute naar de aarde terug. En nog altijd maken ze het goed. EEN BUSSTAKING, die in Rio de Janeiro is uitgebroken, dreigt de Braziliaanse regering in moeilijkhe den te brengen. De chauffeurs willen loonsverhoging, het publiek verlaging van de bustarieven. VOLGENS geruchten in Rome zou de Poolse prins Dmitri Galitzin in aan merking komen voor de benoeming van Grootmeester van de Orde van Malta. PAT KEEGAN, een LondeViaar, die voorzitter is geweest van de interna tionale KAJ. is benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. (Advertentie). Wat voor weer wordt het P lil/ ec*e'ste vruchtenlimonade „IIIW uit klinkklaar fruit! Verwachting van het K.N.M.I. tnt zaterdagavond. opgemaakt vrijdagavond 23.15 uur: Perinden met zonneschijn maar ook een kans tip een regen- of onweersbui. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte oos tenwind. Mooi weer, met in de na middag bewolking. Iets warmer. Vandaag: zon onder 20.56 uur. Morgen: zon op 4.22 uur; zon on der 20.56 uur; maan op 0.22 uur; maan onder 11.42 uur. Maandag: zon op 4.21 uur; maan op 0.43 uur. Tegenover de notabelen, die in de prefectuur van Oran bijeen waren, verklaarde de Gaulle: ..De Algerijn se beweging heeft haar doel bereikt. De elementen die daaraan hebben deelgenomen, moeten hun (politieke) oriëntatie nu wijzigen. Het is niet hun taak. zich in de plaats te stel len van de autoriteiten en zich een gedeelte van hun gezag aan te mati gen." Volgens iemand, die de bijeen komst bijwoonde, zei de generaal ook nog tot het comité van openbaar wel zijn van Oran: ..Het gezag berust thans bij generaal Haoul Salan en het mag niet betwist worden. U moet thans geen revolutie meer maken. Dat is nu één keer geschied en ten slotte is ni i elke dag revolutiedag. U zoudt anders datgene vernielen, wat u tot stand heeft gebracht. U moet het volk overtuigen, dat het de Gaulle moet heioen. doch U moet het daarbij niet in de rug du wen. Weest voorbeelden van getrouw heid en discipline. Ik vertrouw eroo, dat U dat zult zijn en niet an ders." Rustig, a.u.b De vice-voorzitter van het Algerijn se comité, Delbeque. had donderdag verklaard, dat hij naar Frankrijk zou gaan. om daar eveneens comités op te richten, en dat de mannen van het oude systeem niet moesten denken, dat ze alsnog hun wil zouden kunnen doorzetten. Delbeques toespraak zou aanvankelijk door de radio wor den uitgezonden, maar di+ ging niet door. Men neemt aan, dat generaal Onderste: and e foto toont het mo ment, waarop de Ganlle in Aloiors de vlam ontsteekt op het graf van de onbekende soldaat. Salan er een stokje voor gestoken heeft. In zijn toespraak tot de menigte in Oran toonde de Gaulle zich nogal kort aangeboden. Toen er naar zijn mening wat al te veel om Soustelle werd geroepen, en dit tijdens zijn rede, verzocht hij het publiek met stemverheffing, zich wat rustiger te houden. Hu sprak met meer gezag dan voorheen en sloeg van tijd tot tjjd met de vuist op de rand van het po dium, om zijn woorden kracht bij te zetten. Naar men meent te weten, zou de Gaulle van plan zijn. de militairen in Algerië uit de comités te halen en ze weer met een zuivere militaire taak te belasten. Daarmee zou aan de comités nog meer van hun gezag worden ontnomen, want voor een groot deel steunden ze op mensen als Massu e.d. Plan van Pinuy Intussen is ook het kabinet in Pa rijs met zijn werk begonnen. De nieuwe Franse minister van Fi nanciën, Pinay werkt, volgens onze Parijse correspondent, momenteel aan een plan om de Europese part- nerlanden te interesseren voor de Franse moeilijkheden. Hij wil onder andere grote hoeveelheden vlees, fruit en groenten invoeren uit België, Nederland. Denemarken en Spanje, die ten dele onmiddelijk kunnen wor den betaald met tegenzendingen en ten dele ,.op de lat" moeten worden geschreven. Voor dit krediet zou hij concessies in de Sahara beschikbaar stellen. Pinay, vergezeld van twee andere ministers, onder andere van Pierre Pflimlin. zou zelf naar de Eenelux- landen en West-Duitsland willen rei zen om deze zaken persoonlijk te be- snreken. Deze reis zou plaats vinden op het einde van deze maand. De hoop op een spoedige be ëindiging van de staking van de Londense havenarbeiders werd vrijdag de bodem ingeslagen ten gevolge van een meningsverschil tussen de stakers. Hierdoor is het gevaar, dat grote hoeveelheden aan bderf onderhevige goederen als verloren moeten worden beschouwd, toege,urnen. Bijna 20.000 havenarbcidrs hebben nu het werk neergelegd. Leiders van de T.G.W.U. de machtigste hond van transport en andere arbeiders waren er voor dat de mensen maandag weer aan het werk zouden gaan. mits alle niet-ge- registreerden, die te werk zijn gesteii, ontslagen werden. Toen men echter vrijdag de mannen polste over dit voorstel, waren de meningen zeer ver deeld. waardoor men niet tot een besluit kwam. Het ministerie van Oorlog maakie vrijdagavond bekend, dat de soldatpn met het weekeind met verlof mogen, doch dat er noodvoorzieningen zijn getroffen, die onmiddellijk in werking kunnen treden. In april 1958 zijn in Nederland, zo als volgens een mededeling van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, blijkt uit gegevens van het centraal bureau voor de sta tistieken. 7.416 woningen opgeleverd. Een dergelijk aantaJ nieuwe woningen werd nog nimmer jn een april-maand voltooid. In april 1957 kwamen 6.534 woningen gereed. In de eerste vW maanden van 1958 werden 27.472 nieuwe woningen ge bouwd. tenen 25.742 in de overeen komstige periode van 1957. (Van onze redacteur) Menige veehouder heeft deze week de schrik van zijn leven gekregen bij de afrekening met de fabriek, waar hij zijn pro- dukt moet leveren. Normaal ont ving hij tot nu toe 19 tot 20 cent per liter volvette melk en nu moest hij met 14 a 15 cent genoegen nemen, wat een ge weldige tegenvaller was. Te schriller is dit alles, waar de consument voor dezelfde volvet te melk 56 cent per liter moet betalen en voor de ontroomde 36 a 37 cent. Bij informatie deelde men ons mee, dat de sterke korting op da verre- kenprijs verband houdt met de da ling der zuivelprijzen op de interna tionale melk. Erkend wordt dat deze maatregel van het Produktschap nogal hard aankomt, maar dat de melkveehou ders zich niet ongerust behoeven te maken over de eindprijs. De rege ring heeft voor de periode november 1957 tot november 1958 immers een prijs gegarandeerd van gemiddeld 28.9 cent per kg melk met 3,70% vet. Van bevoegde zijde tekent men hierbij echter eveneens aan, dat die garantieprijs slechts gegeven zal worden voor ©en boevee-beid melk, - elijk aan v at geleverd is in de pe- iode 1956-1957. Voor wat er meer «leverd wordt geldt de garantieprijs iet. En een beduidende meer-op- b"eng«t ligt wel in de verwachting. De nu plaatsgehad hebbende verla ging van de verrekenprijs brengt de melkveehouders in financiële moei lijkheden. Duidelijk is. dat vooral op het platteland de clandestiene ver koop gaat toenemen, hetgeen de melkslijters weer in hun bestaan bedreigt. Enigszins ter tegemoetkoming is de regering, op aandrang van het Landbouwschap, er inmiddels toe overgegaan, de geblokkeerde cent over de periode 1956-1957 vrij te ge ven. Deze cent is of wordt momen teel uitbetaald. Bovendien is be paald. dat uit het zuivelfonds een voorschot van 1.5 cent per liter be taald zal worden over de huidige periode. Vertegenwoordigers van de Suez- kanaalmaatschappij, de Egyptische regering en de Wereldbank zijn vrij dag in het kantoor van de Wereld bank bijeengekomen voor de opstel ling van een definitieve overeen- omst. inzake schadeloosstelling van ïandeelhouders der Suezkanaalmaat- ^chappij. De besprekingen zullen ver- noedelijk drie a vier dagen duren. Een gezin van 9 personen uit Til- Hjrg gaat nog dit jaar naar het neger- hirdom Kisumu in Kenya. Een Til- burgs bedrijf heeft zich bereid ver klaard de totale kosten van uitzending op zich te nemen, die o.m. bestaan uit de passagekosten en uitrusting. Een en ander C2schiedt in het kader van een grootscheepse Tilburgse leken actie, die uitzending van leken beoogt naar het bisdom Kisumu in Kenya. Het dekenaat heeft dit initiatief ont wikkeld, dat grote weerklank vindt en waarvoor op 6 juni a.s. een grote lo terij start onde.' de naam ..Raket". Mgr. Maurice Ottunga. bisschop-coad jutor van Kisumu zal bij de start van de hRaket" in Tilburg aanwezig zijn. Het gezin Van Gorp bestaat uit 9 personen, ouders en 7 kinderen. De heer A. W. J. van Gorp (46) werkt als timmerman op de bierbrouwerij „De Schaapskooi" van de Trappistenabdij ..Koningshoeven". Standplaats in Ki sumu wordt het plaatsje Lumba, waar reeds een bescheiden kloostertje van de Tilburgse Trappisten is gevestigd en waar de „Van Gorp"-en een klooster zullen gaan bouwen. De jongste kin deren zullen bij de paters ter school gaan. Een merkwaardig toeval wil dat de heer Van Gorn twee Tilburgse pa ters zal aantreffen, waarmee hij in zijn jeugd in Tilburg dezelfde jongens school bezocht Naarstig bereidt het gezin zich op het vertrek voor. o.a. door het volgen van vele Engelse les sen. Als het gezin na beëindiging van het driejarig contract naar Holland terugkeert, kan de heer Van Go^p weer terecht bij zijn oude werkgever Intussen hebben enige andere Til burgse bedrijven plannen leken voor iun rekening naar Kisumu uit te zen den. O.m. zullen ook nog vertrekken «en Tilburgse arts. vermoedelijk een pecialist. die de leiding van een zie kenhuis op zich zal gaan nemen. V? /dagmiddag heeft een défilé van bejaarden plaatsgevonden voor H. M. de Koningin. Door twee dames van de Amsterdamse groep ..Helpt, Elkander'' werd aan prinses Marijk ke een pop aangeboden. Koning Bouclcwijn heeft gis terochtend de Belgische oud- vice-premier en minister van staat Auguste de Schrijver (CVP) tot kabinetsinformateur benoemd. Socialisten en liberalen zouden al leen onder de volgende voorwaarden met de Christelijke Volkspartij (die in de Sena3t de absolute meerderheid bezit maar in de Kamer daar net on der blijft) willen regeren: De regering moet uit ministers van de liberale, de socialistische en de christeVke volkspartij bestaan. De socialist Van Acker moet op nieuw premier worden. Op schoolgebied mag geen enkele toegeving gedaan worden, zodat de benadeling van het katholieke onder wijs zou worden voortgezet. Deze voorwaarden kunnen natuur lijk door de C.V P. niet worden aan vaard. Ze zal er zelfs niet eens over willen spreken. Maar de liberalen en socialisten heb ben een andere bedoeling dan de vor ming van een drie-partijenregering. Wanneer de C.Y.P. na vruchteloze pogingen tot onderhandelen een min derheidsregering zou vormen, die in de Kamer het vertrouwen niet zal krUgen (want liberalen, socialisten en communisten zullen tegenstemmen), zou ontbinding van het parlement moeten volgen. En om bij die verkiezingen een meerderheid van de C.V.P. ook in Kamer te verhinderen, zouden de so cialisten-en liberalen in het hele land in alle kieskringen een kartel vormen. De communisten zullen dan net als bij de verkiezingen an zondag jl. in de Vlaamse gewesten geen kandidaten stellen. Uit dit alles blijkt, dat de vorming van een nieuw regering in België nog lang kan duren. De tegenstelling tussen Rusland en Zuid-Slavië dreigt steeds meer te ontaarden in een regel recht conflict tussen de twee landen. Een woordvoerder van de Zuidslaviscfte regering, beu van het diplomatieke kiekeboe- spel, zei gisteren onverbloemd, dat premier Kroestjev van de Sovjet-Unie een man is ,met ge brek aan beginselen". Deze aanval op de Russische re geringschef kan door Moskou wel eens erg hoog opgenomen worden. De Zuidslavische woordvoerder voeg de aan zijn kritiek nog toe, dat de Sovjet-Unie bezig was. een „meedo genloze druk" op zijn land uit te oefe nen. Waarnemers merkten op. dat de ver klaring in kwestie aantoont, dat de Zuidslaven een nieuwe houding in het geschil met Moskou hebben aangeno men. Het is de eerste maal, dat Bel grado openlijk zijn wantrouwen in de Russische politiek uitspreekt en een persoonlijke aanval op Kroestjev on derneemt. De Zuidslavische woordvoerder. Petric. zei, dat de economische be trekkingen van Zuid-Slavië met de Ver. Staten uitgebreid moeten wor den. De aanvallen van de Chinese communisten op Belgrado hebben volgens hem ..ernstige bezorgdheid" doen rijzen over de algemene oriën tatie van de Chinese politiek. Toen journalisten Petric om com mentaar vroegen op de reoente brief van Kroestjev aan president Eisen hower waarin werd gepleit voor meer handel en Amerikaanse kredieten voor de Sovjet-Unie, verklaarde hij, dat Rusland kennelijk wel zichzelf toestaat economische betrekkingen met kapitalistische landen aan te kno. pen, maar uiterst felle kritiek heeft als Zuid-Slavië dat doet. De Amerikaanse minister van Buf- t«?rr!ar»dse Zaken, Foster Dulles, heeft vrjjdag gezegd, dat de V.S. zich aan gemoedigd weten door de Russische instemming met het technisch onder zoek naar de manier waarop men het beste tot toezicht on het staken van de kernwapenproeven kan ko men en met een bespreking van de mogelijke neutralisering van het Zuidpoolgebied. Het feit dat de Russen met het technisch onderzoek akkoord zijn ge gaan. kan de weg openen voor schik kingen. die een verrassingsaanval minder waarschijnlijk maken en voor een billijke en betrouwbare ontwape- ningsove"eenkomst. aldus Dulles. Als wij geduldig verder gaan. kun nen er misschien enkele belangrijke Met betrekking tot het bezoek, dat H.M. Koningin Juliana en de Prins der ?Jed?:landen,op uitnodiging van koning Boudewijn. aan de we reldtentoonstelling te Brussel zullen brengen, deelt het secretariaat van Hare Majesteit nader mee. dat de Koningin en de Prins zowel op maan dag 16 juni als op dinsdag 17 juni verschillende paviljoens, waaronder het Nederlandse paviljoen, en een aantal paviljoens van de Belgische inzending, zullen bezichtigen. Het koninklijk echtpaar zal op Lae- ken als gasten van koning Leopold en prinses Liliane logeren en dins dag in de namiddag naar Soestdijk terugkeren. overeenkomsten tot stand komen, zo vervolgde hij. Maar of uit deze over eenkomsten een topconferentie zal voortvloeien, moeten wij nog afwach ten. Deze kwestie wordt op het ogen blik intensief behandeld in Moskou, zo zei Dulles. Over Europa zei de Amerikaanse minister, dat de Russische macht hebbers ofwel meer vrijheid aan de door hen beheerste landen moeten toestaan en dientengevolge krachten zullen vrijmaken die zich verzetten tegen de bestaande regimes, ofwel weer hun toevlucht moeten nemen tot Stalinistische methoden, die de mogelijkheid van een gewelddadig verzet vergroten. Dit dilemma wordt op het ogenblik geïllustreerd door de weifelende po litiek van het internationale commu nisme tegenover Zuid-Slavië. aldus Dulles. Volgens waarnemers bereiden de Zuidslaven zich op het ergste voor wat politieke, economische en andere druk vanuit communistische hoofd steden betreft. In Belgrado en andere piaatsen, zo vernamen we gisterenavond, zijn 40 „Stalinisten" gearresteerd. De arres taties zouden een voorzorgsmaatregel zijn. Verscheidene van (ie nu Gearres teerden hebben ook tijdens Je strijd van Zuid-Slavië mei de koiu hi 1948 gevangen gezeten. Onder de gearresteerden zou zich een broer van de Zuidslavische minis ter van Vervoer de 43-„jarige oud- koolnel Vladimir Dapcevic, bevinden. (Advertentie) POLYCOLOR Uleurshampoo Thuis, zelf doen ven bijgetint- Tube l IUDÜ y~ keer f I Bi) drog'S,en De Arabische Liga heeft in haar vergadering te Benghazi ©en re^lutie aangenomen over de kwestie-Liba- non, die geen veroordeling inhoudt van het optreden der Verenigde Ara bische Republiek (Egypte en Syrië) en daarom door Libanon verworpen is. De regering van dit land had juist om zo'n veroordeling gevraagd. De Liga wil. dat Libanon zijn klacht bii de Veiligheidsraad intrekt en dat alle aangesloten landen een beroep op de Libanese bevolking zul len doen. weer aan het werk te gaan en op te houden met het plegen van sabotage-daden. De raad van de Liga zou bovendien een missie naar Liba non sturen, die de gemoederen tot be daren moet brengen en moet bijdra gen tot herstel van de orde. In Cairo heeft men alvast maar een beetje tot het herstel van de orde bijgedragen met een verklaring, waarin de Libanese premier Sami el Solh ervan wordt beschuldigd, dat hij indertijd Nasser heeft pogen te strikken voor een komplot tegen pre sident Sjamoen van Libanon. De pre. mier zou een staatsgreep hebben wil len beramen naar het model van de Egyptische revolte in 1952. Bij de studio's van „Cinec- citta" waar de Amerikaanse filmmaatschappij Metro-Gold- wyn-Meyer op het ogenblik be zig is met de verfilming van de klassiek geworden roman „Ben Tiur", is het vrijde.g tot onge- -oeldhedev gek omen. Vijf politiemannen en drie andere persoven werden ge wond voordat de orde was her steld. De woedende belegeraars van ..Cineccitta" wilden als figurant spelen in de grote scène van de wagenrennen de opnamen hiervan zouden zes weken in beslag nemen maar de vraag was niet groot en MGM had er maar 150(1 nodig vandaag, hoe wel zij per dag gemiddeld 6000 figuranten nodig heeft. De duizenden die niet tot het grote ..circus maximus" werden toegelaten, uitten hun ontstem ming door m.et stenen te wer pen tiaar degenen die de poor ten va.n Cineccittabewaakten Eerst na een uur kon de orde hersteld worden.

de Stem | 1958 | | pagina 1