Het aanschijn van de Franse Midi gaat veranderen geen verf.vraag RIPOLIN Want ieder mens wil soms zigeuner zijn BOEKENPLANK Benelux-rit vertrok in Bergen op Zoom Dit weekeinde zeldzaam allegaartje voetbal Naas! wijnbouw een veelzijdige industrie De nieuwe c.a.o, in bouwbedrijf Keizer Julianus Wat gebeurde te Banneux Encyclopedie in zegels Prinselijk bezoek aan conc. hipp. in Wenen Abe Lenstra niet hersteld Schoolatletiek te Roosendaal Piet van Est 22ste in Daupliiné SPORT IN 'T KORT Prachtig succes Zonneveldrit Baldini leidt n°g in Giro Auto-training kostte ribben en sleutelbeen Elinkwij k-GV AY te Hengelo Ned. renners in België 14 Kandidaten Tour-ploeg MARKTEN WATERSTANDEN j De volgers in wielerkaravanen I hebben weer flodderige sjaals aan 13 IHG^T AS) DF STF.1M VAN ZATERDAG 7 JUNI 1958 13 „Ik weet, monsieur dat we honderd jaar ten achter zijn op de rest van de wereld". Dit zei me de burgemeester van een Zuid-Frans dorp in 1940, tijdens een bezoek dat ik hem bracht. Gedurende ons gesprek liet ik merken, dat ik verwonderd was over de primitieve werk tuigen en werkmethoden van de Zuid-Franse boeren en over het achterblijven van hun woninginrichting. Toen ik na de invasie, omdat Hitier c.s. te veel belangstelling in mijn persoon toonde, vanuit het noorden in het zuiden terecht kwam en mijn arbeid in de MIDI begon, ondervond ik al gauw dat het moeilijk, heel moeilijk zou zijn de mensen van deze streek er toe te bewegen om tenminste een proef te willen nemen met werkmethoden, welke elders sinds lang hun rendabiliteit be wezen hadden. Eer aan het Languedoc-plan begon nen kon worden, zijn er ingewikkelde studies nodig geweest van de irrigatie zelf, van de grondaanpassing aan de nieuwe landbouw, van verschillende geografische, topografische en econo mische factoren, van de ontwerpen der te graven kanalen, enz. De landbouwgrond welke voor poly_ cultuur in gereedheid wordt gebracht beslaat 191.000 ha, waarvan 120.000 ha rechtstreeks bij de irrigatie betrokken zijn. Het irrigatieplan interesseert 221 gemeenten met tezamen 600.000 in woners. Als de irrigatie een feit is, zal het land van Bas-Languedoc een grote variëteit van landbouwprodukten voort kunnen brengen. Vooral echter zullen produkten verbouwd worden met een grote afzetmogelijkheid, zoals graan, maïs en rijst. Ook zal men zich toeleggen op de fruitteelt en het fokken van slachtvee. Ever! ten noorden van Arles zal het grote besproelingskanaal elke minuut 4200 4500 kubieke meter water „ste len" aan de Rhöne-rivier. Dit kanaal heeft een lengte van 240 km en is bij zijn begin 20 meter breed en 6 meter diep. Het strekt zich uit tot bij Narbonne. Op deze centrale ader worden duizenden kilometers zijkana len aangesloten. Het kanalennet wordt voorzien van zich automatisch regelende valdeuren en van 11 pompstations. Tijdens het graven van de hoofd kanalen zal men 6.5 miljoen kubieke meter grond moeten verplaatsen en Zij deden hun arbeid nog in het veld met koeien en ossen. Zij vuur den deze beesten aan met de prikkel en als de dieren, opgeschrikt door het stekend nageltje, de ploeg wat vlug ger door de grond trokken, klonk da delijk over het veld: „Agasta, douce- ment, doucement!" „langzaam, wat langzamer!". Een os die vlug werkt werkt volgens ons langzaam, tè lang zaam. En de boer werkte niet vlugger dan de ossen, op alle gebied en... hij bleef, in het zuiden, ten achter met zijn methoden en ook met de op brengst. Het land, dat vanwege tijdgebrek, niet omgeploegd kon worden, bleef braak liggen, „en friche", zoals ze hier zeggen. Veel is er sinds 1940 ten goede ver anderd. De boeren hebben begrepen, dat, als zij niet ten onder willen gaan, hun land steeds meer moet opleveren en dat „land braak laten liggen," synoniem is met „achteruitboeren"! Op de meeste boerderijen vindt men nu een tractor, de tabak er machinaal geplant, en vele dorpen bezitten twee of drie, en soms nog meer combines. In de campagne vindt men tegenwoor dig in vele dorpen een waterkraan boven de gootsteen, en steeds meer en meer boerinnen profiteren er van een gas_ of elektrisch fornuis, van een koelkast en een wasmachine. Bedeesd steekt zelfs hier en daar een televisie- mast boven het dak van de boerderij uit. Langzaam breekt de vooruitgang zich een weg door onze harde, zon- verdroogde Midi. IVerkobject Na ons 18-jarig verblijf in de streek verwondert het ons niet te horen, dat men honderd jaar lang plannen gemaakt en verworpen heeft om ein delijk te komen tot een rationele, overigens absoluut noodzakelijke irri gatie van het land van Languedoc. Dit werkobject staat bovenaan op de lijst van de streken welke aan gepast zullen worden aan de eisen van de moderne economie. De Languedoc-streek bevindt zich in een noodtoestand en zy riskeert ten onder te gaan aan de „wijnvloed". Sinds jaren heeft men in het land van Languedoc het stadium van de overproduktie bereikt. De economie werd er sinds lang, slechts met lap middelen drijvend gehouden. Binnenkort zal de toerist de Lan- guedoc-provincie veranderd vinden. Hij zal nog gecharmeerd worden door de vertrouwde laag-gesnoeide „heg- gen-wijnvelden". De graan-, maïs- en rijstvelden zullen echter nieuw voor hem zijn. Hij zal nog enorme wijnvelden kun nen bezoeken om er een slokje Midi- Zon te drinken uit een door de gérant aangeboden glaasje, zoals wij zelf dat zo dikwijls deden gedurende onze pelgrimages door het Midi-paradijs. Aan de nieuwe moderne silo's en de nieuwe moderne fabrieken zal hij even moeten wennen. Het klimaat van de Midi is zeer zeker de oorzaak van het feit, dat er in de Languedoc hoofdzakelijk de wijndruif verbouwd wordt. Tussen Arles en Narbonne zijn de zomers in 't algemeen heet. Meren deels valt er slechts „seizoen-regen" De winter is er droog en de wind zorgt voor vlugge verdamping. Slechts de wijndruif kon hier een rendabele oogst garanderen. Om zich uit de ban van de mono cultuur los te maken was er maar één middel: Systematische irrigatie. Doch het land van Languedoc kan onmogelijk, zoals de Provence, be sproeid worden door middel van berg water. Ook de door het land stro mende riviertjes zijn niet in staat het benodigde water te leveren. Er kan alleen gerekend worden op het water van de Rhone, om de Lan- guedoc-vlakte te besproeien en op het water van de streek rond Béziers en Narbonne. 600.000 kubieke meter beton moeten storten. Er zullen drie galerijen van 2000 meter gebouwd worden en het cen trale kanaal zal het water over ver schillende dalen heen moeten leiden Hiervoor zijn 22 aquaducten nodig met een gezamenlijke lengte van 14 kilometer. Mei 1959 De eerste 12 km van het Bas- Languedoc-kanaal hoopt men in mei 1959 plechtig te inaugureren. Dit eerste gedeelte zal gegraven worden tussen Fouques-aan-de-Rhóne en Saint-Gilles. Van de 11 pompstations zal dat van Pichegru het grootste pompstation ter wereld zijn. De Westerse sector, dat is die van de Orb, zal geïrrigeerd worden dank zij de stuwdam van Rieu-Barlon (44 miljoen kubieke meter) en de stuwdam van Avesnes, (33 miljoen kubieke meter). Drie hydro-elektri- sche fabrieken zullen jaarlijks 60 mil joen KWU leveren. De totale werkzaamheden zullen 35 miljard franken kosten. Gedurende 15 jaar zullen er 5000 arbeiders aan werken. De irrigatie en de overschakeling naar de polycultuur, evenals de te verwachten Intensieve uitbreiding van de industrie, zullen de bouw o.a. van Hoewel het College van Rijksbemid delaars zijn goedkeuring nog niet heeft gehecht aan de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst voor het bouwbedrijf, staat wel vast, dat deze overeenkomst op 16 juni a.s. in wer king zal treden. In deze c.a.o. wordt de prestatie beloning aan vaste regels gebonden en daarvoor is het nodig geweest een centrale bedrijfsinstantie (C.B.I.) in het leven te roepen. Deze C.B.I. heeft o.m tot taak aan de hand van de ge stelde regelen de prestatiebeloning in juiste banen te leiden. Deze instantie is gisteren geinstal- leerd door de heer J. Dura, voorzit ter van de raad van bestuur bouwbe drijf, de federatie van de onderne mersorganisaties in deze bedrijfstak. De Aula-boeken, een wetenschap pelijke sectie van de goedkope pockets, welke de Uitgeverij Het Spectrum met zoveel succes uitgeeft, komen nu ook op dreef. Er zijn weer een aantal interessante werken in verschenen. We vragen hier de aandacht voor 'n levensbeschrijving van Keizer Julia nus eter bekend als Juliaan de Afvallige van de hand van de Bel gische geleerde Joseph Bidez, die te Gent jarenlang als de grote kenner van de klassieke oudheid gold. Dit werk over een ongemeen boeiende en raadselachtige figuur, die de door braak van het Christendom trachtte tegen te houden door het antieke hei dendom in zijn edelste gedaante er tegenover te stellen, getuigt van een grondige kennis en een zuivere objec tiviteit. Al te veel is deze fanatieke bestrijder van het Christendom afge schilderd als een nietswaardige figuur die tenslotte tandenknarsend moest toegeven: ,,Gallileeër, gij hebt over wonnen". Bidez verwijst niet alleen deze uitroep naar het rijk der fabels doch schildert ook hoe Julianus aan vankelijk slechts in tolerantie tegen over heidendom en Christendom wil de optreden, doch allengs, als het wa re tot kerkvervolging werd gedreven. We zien hoe Julianus door Keizer Constantius in afzondering wordt op gevoed, hoe hij later als Caesar naar Gallië wordt gezonden, waar hij uit zonderlijke strategische talenten ont plooit, hoe hij langzamerhand onder de bekoring van het antieke heiden dom komt en in Marcus Aurelius het ideaal van de heerser gaat zien, hoe hij in het geheim wordt ingewijd in de mysteries van de Mithrasdienst, hoe het lot hem tenslotte tot keizer bestemt en hoe hij in een veldtocht tegen de Perzen dodelijk getroffen wordt. Zijn laatste woord was een verwijt aan de godheid, waarop hij vergeefs had vertrouwd: „Helios, gij hebt mij in de dood gestort!"... Uit dit boek rijst niet alleen het beeld van deze keizer, maar van heel deze verwarde en spannende overgangs tijd, waarin de doorwerking van het Christendom in het geheel van de Westerse samenleving nog naar de juiste methode en plaats moest zoe ken, terwijl het heidendom zich voor een laatste maal door middel van een heerser van het gehele Romeinse rijk vergeefs verweerde om zijn af stervende taak te behouden. De Mariaverschijningen, zo mogen we zonder overdrijving zeggen, heb ben in het kerkelijk leven van de laatste eeuw een heel opmerkelijke plaats gekregen. Er is ergens een kracht werkzaam. Zo overvloedig en intens, dat ze voortdurend weer in een andere bron naar de oppervlakte dringt, om als een nieuwe stroom over de wereld uit te vloeien. Plaat sen als La Salette, Lourdes, Fatima, Banneux en Beauraing, om de voor naamste te noemen, zijn bepalend ge worden voor de mariale devotie niet alleen maar ook voor het kerkelijk leven. In het boek: Wat gebeurde te Banneux, geeft Mgr. Kerkhofs zijn visie op de gebeurtenissen van Ban neux. Aanvankelijk was hij zeer scep tisch ten opzichte van de feiten, maar een grondiger kennis ervan in hun ge heel en in hun bijzonderheden wijzig de geleidelijk zijn mening. Door stu die en nadenken werd het hem duide lijker, dat de verheven inhoud van het verhaal in geen verhouding ston den tot de schamele draagster van de boodschap. In 1942 stond Mgr. de verering van de Maagd der Armen openlijk toe. Hij aarzelde niet meer en stelde vast: men mag ze geloven zonder bezwaar en zonder onvoorzichtig te zijn. De uiteenzetting van de feiten en van de redenen waarom Mgr. tot deze stellingname besloot, vindt men in dit werk. (Uitgave Lannoo, Tielt - Den Haag). j. h. Zo rond Sinterklaas verschijnen al tijd wel een paar delen van kinder boeken, zoals er thans twee van de reeks Encyclopedie in zegels (zuid- Nederlandse uitgeverij) voor ons lig gen. Prettige boekjes, leerzaam en vaak ook nog vormend. ..De honden" behandelt met 60 gekleurde plak plaatjes een respectabele hoeveelheid hondenrassen. De tekst vertelt boven dien wat aan duidelijkheid op het plaatje nog te wensen mocht overblij ven. De aflevering ..Ontdekkers en uitvindingen" geeft 48 gekleurde af beeldingen en brengt ons naar alle streken van de aarde en zelfs van het heelal- Voor avontuurlijke geesten en derhalve voor praktisch alle kinderen van 8 tot 80 jaar interessante lectuur. graan-, maïs-, en rustsilo's, van fruit en vleescentrales noodzakelijk maken Wanneer 't water tot Sète gebracht zal zijn en tot in het Thau-bassin, zal Frankrijk een flink stuk landbouw- en industriegebied rijker zijn. Het geweldige zoetwaterte.kort heeft de industriële ontwikkeling van het land van de Neder-Languedoc steeds in de weg gestaan. Deze streek van de Midi, eindelijk ontwaakt, zal binnenkort intens mee werken aan de bloei van het Franse economische leven, M'n vriend, burgemeester van een Zuid-Frans, dorp, zal me nu niet meer hoeven te zeggen: ,,lk weet, monsieur, dat we hier honderd jaar ten achter zijn op de rest van de wereld..." Herm. Wouters. Vrijdagmiddag is prins Bernhard, vergezeld van de prinsessen Beatrix en Irene met een tweemotorige Da kota, door hemzelf bestuurd, op het vliegveld in Wenen gearriveerd. In zijn functie van voorzitter van de FEI (internationale hippische fede ratie) werd prins Bernhard uitgeno digd tot bijwoning van het int. conc. hippique, dat op 7 en 8 juni a.s. in Wenen wordt gehouden. In de voetbalelftallen voor de Olym pische Dag zijn twee wijzigingen ge komen. Abe Lenstra is ziek en wordt in het elftal van oud-Nederland" vervangen door De Kubber van Am sterdam. Mogelijk zal Theo Timmer mans nu linksbinnen gaan spelen en De Kubber linkshalf. In het elftal van de spelers tot 25 jaar wordt Franssen (GVAV) wegens een blessure vervangen door Althoff van Blauw-Wit. Op zaterdag 14 juni zullen te Foo sendaal op het Red Baiyl sportpark districts-schoolatletiekwedstryden plaats vinden, georganiseerd onder auspiciën van de Kon. Ned. Athle- tiekunie. Ongeveer 400 deelnemers en deelneemsters worden verwacht o.w. verschillende atleten, die in vereni gingsverband reeds van zich deden spreken. Bij het secretariaat kwamen in schrijvingen binnen van lycea te Zie- rikzee, de uloschool aldaar, van O. L. Vrouw ter Duinen te Ossendrecht, de jongenskweekschool te Breda en Ou denbosch, de. meisjeskVeekschool te Etten, de J. Berchmansschool te Roosendaal, de beide lycea te Roo' sendaal enz. Voor de jongens voor wie drie leef tijdsgroepen zijn gesteld, n.l. 12 en 13 jaar, 14, en 15 jaar en 16 jaar en ouder, is een zeer interessant pro gramma samengesteld. Voor de meisjes zijn de leeftijds groepen 12, 13 en 14 jaar en 15 jaar en ouder. Voor elke afdeling is een wissel- prijs beschikbaar. De vijfde etappe van de „Dauphiné Libéré" (Uriage-Annecy) is gewon nen door de Fransman Rohrbach. Hij had een voorsprong van 16 seconden op Bergaud en Close en van 21 secon den op Rostollan, die leider in de al gemene rangschikking werd. Piet van Est was gisteren de best- geklasseerde Nederlander. Hij eindig de als 22ste, met een achterstand van bijna 7 minuten op Rohrbach. DE SPANJAARD Bernardo Ruiz, winnaar geworden van de ronde van zuidoost-Spanje. Manzaneque zegevierde donderdagavond in de laatste etappe, een tijdrit over 30 km nabij Murcia. JUAN MANUEL FANGIO, vijfvoudig wereldkampioen der coureurs, zal starten in de race om de Grote Prijs van België, die dit jaar is aangewezen als Grote Prijs van Europa. (Advertentie) De opbrengst van de „Zonneveld- rit 1958" blijkt, oiylanks het minder gunstige weer op 2e pinksterdag, nog groter dan vorig jaar het geval was. Kon in 1957 door de organisatiecom missie van „Scheldegouwen" een be drag van f 3506,51 aan Sport steunt Zonneveld" worden overgedragen, de definitieve opbrengst van de rit 1958 overtreft dit bedrag met ruim f 200 omdat niet minder dan f 3711,59 aan genoemd comité kon worden over handigd. Gastone Nencini is winnaar ge worden van de 18e etappe van de Ronde van Italië. Hij versloeg in de eindsprint zijn landgenoot Vito Favero en Louison Bobet. Ercole Baldini, die met een achterstand van een halve minuut als zesde eindigde, bleef lei der in de algemene rangschikking. De rit ging van Bolzano naar Tren- te, opnieuw dus een zware Dolomie ten-etappe. Tijdens trainingswedstrijden op het circuit van Rouen - Leu - Essarts, zijn drie coureurs gewond. De 34-jarige Schot Ron Flockhart slingerde over de weg en schoot in de berm met zijn Lotus. In het zie kenhuis bleek dat hij vier ribben had gebroken en dat zijn toestand ernstig was. De Duitser Burggraff (Porsche) kon Flockhart nog net ontwijken, maar zijn snelheid was te groot om de wagen op de weg te houden en hij belandde eveneens in de berm. Geor ge Burggraff werd met twee gebro ken ribben in het hospitaal opgeno men. De Engelsman Peter Ashdown bot ste met zijn Lotus tegen een muur en vloog in brand. Hij was er nog het beste aan toe met een gebroken sleu telbeen. De beslissingswedstrijd over de degradatie tussen Elinkwijk en GVAV zal op zondag 15 juni in stadion Veldwijk te Hengelo worden gespeeld. Dit weekeinde belooft een zeldzaam allegaartje voetbal te z,ien te geven. Behalve „restanten" aan gewone competitiewedstrijden, wordt ook een aantal hoogst belangrijke bekerwed strijden gespeeld. En als klap op de vuurpijl Is er natuurlijk het beslis sende duel tussen Willem II en DFC, die elkaar vanavond in Den Bosch de titel van de eerste divisie A en de promotie naar de eredivisie gaan betwisten. Wat die laatste wedstrijd betreft: Het zal waarschijnlijk wel een aan gelegenheid worden, waarin zenuwen de hoofdrol spelen. Daarvoor zijn de belangen van de uitslag te groot. Wil lem II is niet alleen qua ploeg, maar vooral ook door het terreinvoordeel favoriet. De Tilburgers kunnen reke nen op de aanmoedigingen van prak tisch al hun supporters, die de lut tele kilometers tussen Tilburg en Den Bosch graag zullen afleggen om hun ploeg naar de zo belangrijke zege toe te juichen. In deze afdeling gaan verder nog door de ontmoetingen Roda Sport EDO, die zal beslissen welke van de twee ploegen gaat degraderen en GraafschapSW, waarbij geen grote dingen gemoeid zijn. Deze twee duels zijn zondag pas aan de orde. Prestige Wilhelmina gaat in de tweede di visie A een prestige-gevecht leveren tegen ZFC. De beslissingen zijn hier al, maar de Bosschenaren zullen er toch wel lol in hebben de kampioe nen op een nederlaag te trakteren. Baronie ontvangt Longaa. Ook hier zijn geen geweldige belangen meer in het spel, maar toch heeft deze wed strijd eveneens „karakter", want het betreft tenslotte oude rivalen, die best een potje zullen willen voetbal len om de winst. De ontmoet-in DOSKODe Valk werd uitgesteld, omdat de Bergena- ren in een beker-duel tegen MW uit komen. Dat duel is vanavond aan de orde. De DOSKO-mensen zijn echte cup- fighters, hetgeen ze dit jaar al duide lijk bewezen hebben erj kansloos tegen de grote grote broer uit de eredivisie zijn ze zeker niet. NAC gaat vandaag voor een bekerwedstrijd naar Wage- ningen, waar de Bredanaars gemak kelijk moeten kunnen winnen. Toverwoord Alliance heeft behalve in het af delingskampioenschap kennelijk ook trek in de Nederlandse titel der ama teurs. De Roosendaalse formatie staat er inderdaad gunstig voor, maar bij Veloc zal het wel aanpakken worden om de veroverde stellingen niet te verliezen. In de tweede klas B is nog een competitiewedstrijd aan de orde en wel WVORood Wit. TSC trekt naar Om 12 uur precies startte gisteren morgen op de Grote Markt te Bergen op Zoom de eerste groep deelnemers aan de achtste Beneluxrit, georgani seerd door de Motor- en Autoclub De Scheldegouwen. Tevoren waren offi cials, technici en organisatoren met een groot aantal deelnemers in het stadhuis te Bergen op Zoom ontvan gen door het gemeentebestuur. De heer Coone, voorzitter van MAC De Scheldegouwen, memoreerde tij dens deze ontvangst, dat een specta culaire start van de Beneluxronde in Bergen op Zoom een goede traditie is. Hij deelde mee, dat de af te leggen afstand in dit toeristische evenement door de Beneluxlanden is terugge- Jef Lahaye is als negende geëin digd in een wegwedstrijd voor profes sionals, te Bierbeek (B) gehouden. Hij bereikte de finish in dezelfde tijd als de winnaar Jos Schils, die de 175 km in precies 4 1/2 uur reed. Tweede werd Zagers, derde Schroe- ders, vierde Marien en vijfde Clercx, allen Belgen. 87 renners namen aan deze wedstrijd deel. Leon van Daele werd winnaar van een wedstrijd over 165 km, die bij Heist werd gehouden. Zijn tijd was 3 uur 51 minuten en 25 seconden. Van Daele versloeg in de eindsprint de onafhankelijken Roger Hendrickx en Deblaere. Rik van Looy eindigde als vierde met een achterstand van 25 seconden en Julien Schepens werd vijfde. In dezelfde groep zat o.a. Kees van der Zande; hij werd 20e. bracht van 1200 tot 820 kilometer. Iets nieuws in deze achtste aflevering is bovendien en oriéntatierit, die van middag over Walcheren wordt gehou den. Men eindigt vandaag in Breskens en start voor de oriëntatierit op Wal cheren opnieuw in Vlissingen. Wethouder Houtman van Bergen op Zoom, die met wethouder D. Leijs en gemeentesecretaris mr. Kuijpers na mens het gemeentebestuur van Bergen op Zoom de officials en deelnemers in het stadhuis ontving, sprak er zijn vreugde over uit, dat Bergen op Zoom opnieuw de enthousiaste organisatoren en deelnemers van de Beneluxronde in zijn midden mocht hebben. Goede reis Om 12 uur vond de start plaats op de Grote Markt. Daar werd de deelne mers nog eens „goede reis" toegeroe pen, nadat hen op het hart was ge drukt te genieten van het natuur schoon in de Beneluxlanden en vooral niet te hard te rijden, omdat de Bene luxronde op de eerste plaats een toe ristisch evenement is. Alleen al door de stralende zon werd het vertrek feestelijk. Er is een lijst van veertien renners bekend, die later nog met één man zal worden aangevuld. Uit het totaal van vijftien zullen de Nederlandse cou reurs voor de Nederlands-Luxemburg se Tourploeg worden gekozen. Volgende week woensdag zal de sportcommissie van de KNWU haar keus definitief bepalen. De lijst van kandidaten Is: Wout Wagtmans, Wim van Est, Piet van Est, Piet van de Brekel, Jef La haye, Mies Stolker, Leo van der Pluym, Daan de Gioot, Jaap Kersten, Piet de Jongh, Piet Damen, Arie van Wetten, Martin van der Borght, en Gerrit Voorting, Schijndel om daar te trachten zijn kansen op promotie naar de eerste klas te verbeteren. Dongen en BSV strijden morgen een duel uit om naar de tweede klas te komen, evenals Terneuzen en WSC. Het beloven twee enerverende partijen te worden. Voor promotie naar de derde klas ontmoe ten Steenbergen en RKTW elkaar, evenals Ierseke en RKWU. Ook hier kan men vooraf spanning garande ren, want promotie is altijd nog een begeesterend toverwoord. GOES 6 juni Fruitveiling: kruis bessen 97-100 per 100 kg, aanbod 3 ton aardbeien 1 55-78 p. doosje a 2,5 ons netto, 2 33-65, afw. 20-50. Aardbeien in doosjes aangevoerd moeten 250 gr. netto bevatten: aanbevolen wordt om alleen goede kwaliteiten in doosjes aan te voeren. Groenten: kropsla Al 6-7 A2 3-6. bl.kool Al 39-41 A2 29- 35 BI 26-29 B2 26 afw. 18-27, komk. Al 50 BI 38-42 Cl 30, wortelen 44-55, sjalotten 1-1,5, radijs 7-8, kroten 41- 46. seld. 7-10, spin. 13-22. rabarber 11-22, postelein 43-47. and. 12-17, lamsooren 43, zeekraal 52-67, prei 5- 11, peulen 210-270. DEN BOSCH, 6 juni. Op de paar. denmarkt van gisteren werden aan gevoerd 236 stuks. De prijzen waren als volgt: voljari'gen 1025-1325, twee jarigen 800-1000, jonge werkpaarden 1000-1275 per st. met pap. bov. not., jaarlingen 700-875. hitten 500-750, shet- landse pony's (ruins) 225-325, idem merries 550-850, alles per stuk. Jonge slaohtpaarden 2,35-2,50, oude slachtpaarden 1.95-2,10 p. kg. gesl. gew. Verdere mededelingen: De aanvoer van paarden was beperkt. Goedsoor- tige jonge paarden werden kalm- prijshoudend verhandeld. Bij vol doende vraag naar werkpaarden ver liep de handel vlot, tegen stijf duur dere prijzen. De handel in hitten ver liep rustig met staande prijzen. Rui mer aanbod van shetlandse pony's met veel belangstelling, handel rede lijk, prijzen stabiel. De handel in slachtpaarden verliep over de gehele linie kalm, prijzen gedrukt. Eerstvolgende paardenmarkt don derdag 3 juli a.s. KAPELLE, 6 juni. Aardbeien in doosjes van 2,5 ons: Regina I 51-81, II 32-50, Mach. Fruhernte I 59-75, II 40-49 Duch Evern I 65-73. II 34-50, Mad. Lefebre I 42-63, II 38-41. Sen- gana I 60, II 40; aardbeien in chips p. kg: I 141-180, II 90-138, afw. 62-93. Kropsla 3-5, rabarber 10-20. bloem kool 18-42, komkommers 27-46, sja lotten 3,5-4,5, bospeen 52, bosselderij 7-8. Aardappelen: oude I 11-20, eer stelingen I 51-52, kriel 27. Kruisbes sen export 106-112 (aanbod 2600 kg). In verband met de groter wordende aanvoeren van aardbeien zal vanaf maandag a.s. op de veiling „Kapelle- Biezelinge en Omgeving" te Kapelle, dagelijks aardbeienveiling worden ge houden. De veilingen vangen aan des middags 1 uur, behalve op zaterdag, dan wordt namelijk geveild om 12 uur. LEEUWARDEN, 6 juni. Aange voerd 140 stieren van 3,20-3,30 per kg geslacht gewicht, 225 vette koeien le kw. 2,90-3.25, 2e kw. 2,50-2,89, 3e kw. 2.00-2,49, 592 melk- en kalfkoeien 600- 1075, 125 pinken 300-600, 217 vette en graskalveren 250-450, 524 nuchtere kalveren 40-58, 761 vette en weide- schapen 50-85, 995 lammeren 35-55, 133 vette varkens, oude varkens no teren 1,35-1,50, vette biggen 1.58-1,64 en zouters 1,63-1,66, 228 biggen en lopers, biggen noteren 25-45, lopers 46-75, 58 bokken en geiten geen note ring, 113 paarden 550-925, totale aan voer 4111. Overzicht: aanvoer stieren ruimer, stemming willig, prijzen prijshoudend. Melk. en kalfkoeien, kort. rustiger, niet hoger. Pinken, kort, rustig, voor het leven prijzen niet hoger. Vette en graskalveren, kort. willig, duur. Nuch. tere kalveren, kort, rustiger, lager. Varkens, kort, slecht, alle prijzen la ger. Biggen en lopers, kort, rustig, gelijk. Schapen ruim. rustig, gelijk. Lammeren, ruim, rustig, gelijk. Paar den, ruim, kalm, lager. TERNEUZEN, 6 juni. Sla A 3- - 8,50, witte komkommers 49-52, selde rij 15-17, peen II 35-50, kroten 37-39, uien 8-9, radijs 11-12, sjalotten 2-10, eerstelingen II 52-56. bintjes III 38-40, asperges BI 2.32, BII 1.76-2,04, afw. 80-138,peulen 252. sav. kool I 15-17. II 9-12, rabarber 5-25, tomaten I 169-179, spitskool 13-16, aardbeien per doosje I 40-64, II 31-42. Konstanz 428 (-2), Rheinfelden 323 (-7), Breisach 278 (-7), Straatsburg 361 (-21), Maxau 556 (+1), Mannheim 418 (+7), Mainz 371 (onv.), Bingen 271 (onv.), Kaub 307 (onv.). Trier 206 (-2), Koblenz 308 (onv.), Keulen 307 (onv.), Ruhrort 516 (-13), Lobith 1140 (-14), Nijmegen 920 (-9), Arnhem 925 (-8), Eefde IJssel 448 (-8), Deventer 344 (-6), Monsin 5540 (-25), Visé 5025 (-15), Borgharen 3993 (-12), Belfeld 1180 (+43), Grave beneden de sluis 505 (+17). Het vreemdsoortige slag mensen, dat wielerkaravanen bevolkt, is weer op pad. Zij zijn al bruin gebrand van hun eerste etappekoers in dit sei zoen teruggekeerd- Ze heb ben node hun flodderige sjaaltjes en hel gekleurde hemden in de kast gelegd en wachten nu met de harts tocht, die zigeuners voelen op de eerste kilometers van een lange trektocht, op het moment, dat ze wéér weg kunnen, ver van bureaus en deftige kostuums vandaan, ver van onder ieder ver trouwd dak vandaan „He Ronde van Neder land", mompelen ze., „En de Tour. Of de Ronde van Zwit serland". En daarachter volgt een genietend „Aaah". Want iedere mens wil soms zigeuner zijn. In plaatsen, waar de karavanen zich gereed maken voor een nieu we tournee, wordt een beetje profaan gezegd het scheppings verhaal over gedaan. Eerst is er helemaal niets. Maar dan komt plotseling één mannetje aanhol len, dat 's morgens vroeg is wak ker geworden en dat verontrust de leegte ziet. Het denkt dat het spul wellicht reeds is vertrokken. Dat blijft een vreselijk vermoe den, totdat er eindelijk andere mannen komen, mannen met gro te koffers, mannen met wielen van race-fietsen, mannen met schrijfmachines en fototoestellen. En helemaal ten laatste staat de verre omtrek vol met auto's en het krioelt er zo druk, dat je denkt: Een knap man, die deze massa op gang weet te krijgen zonder dat ze niet minstens de helft van de mensen vergeten mee te nemen en zonder dat ze niet drie dagen op het tijdschema achter raken. Maar dat gebeurt nooit. Er blij ven weliswaar vele tientallen mensen achter, maar die horen er niet bij. Die waren gekomen om een beetje van de sfeer te ste len en om met grote weemoedige ogen afscheid te nemen van het avontuur, dat langzaam maar ze ker rollende werd gemaakt. De „echten", de gelukkigen, die wél mee mochten, hadden in de wriemelende hoop van zenuw achtige mensen inmiddels al lang de GROTE gevonden. De GROTE ontbreekt nooit. Het is meestal een onopvallend heertje, dat in een klein hoekje zit en dat de ad ministratie verzorgt van dit haas tig ineen gezet wereldje van ren ners en journalisten, van ploeg leiders en mecaniciens, van soig- neurs en chauffeurs van reclame auto's. Het deelt de papieren uit, zodat je kunt bewijzen, dat je er serieus hij hoort. Tegen dat het ogenblik van het startsein nadert wordt zelfs de GROTE nerveus. Hij gaat via de luidspreker wild roepen om man nen, die er nog niet zijn, maar de luidsprekers van andere instan ties gillen tegelijkertijd om een zekere Kees „en of je nu altijd in de kroeg moet zitten", om pap voor de coureur Jan, om de vent met dat petje op, die mee moet met de blauwe Citroen op het hoekje. Het tempo, waarmee men zich van de ene plaats naar de andere spoedt, wordt steeds hoger. De lijke tik. En alsof er niets ge beurd is, vertrekt de karavaan in een netjes geordende rij... O o o Na enkele enorme sprongen, die de stoet naar nieuwe etappe plaatsen maakt, is het beeld ver anderd. Iedere volger heeft zich aangepast aan dit exclusieve le ven. Hij weet nu, dat hij zich niet druk hoeft te maken over een hele motoren brullen nu allemaal, op enkele uitzonderingen na, waar aan wanhopige monteurs sleute len. Honderd mensen zijn hon derd dingen kwijt. Het tumult grenst thans aan het onmogelijke. In het gehol wordt het wereld record 100 meter voortdurend terug gebracht tot negen secon den. Maar opeens, midden in deze gek geworden omgeving, knalt het startschot, eei> dioge, nadrukke reeks van dingen, die een mens in normale doen zouden ontzetten. Hij weet, dat de motor-agenten, die zich snerpend fluitend een weg banen door de voortdravende karavaan, 's avonds graag hun streng gesloten boordje los maken en even hard „proost" roepen in de cafés, waar het stof van de rit zorgvuldig wordt weggespoeld. Hij weet dat de journalist, die als een grauwende leeuw om tele foonverbindingen vecht, wéék wordt als men het gesprek op zijn zoontje weet te brengen die waar achtig nog steeds geen mazelen heeft .gehad. Hij weet, dat deze hele gemeenschap, die er zo ge weldig en zo voornaam uitziet, eigenlijk maar een grapje is. o o o Op een brave avond is de tijd rijp voor de proclamatie van een feest. De jachtende groep der „tziganes" heeft muziek en vro lijkheid nodig. Na hele dagen ge stoofd te zijn in auto-cabines, na moeizaam reparareren van fiet sen, na inspannend denken over een overrompelende strategie en na het afmattend speuren naar klinkende volzinnen moeten er andere uren komen, een inter mezzo, dat de karavaan doet ver ademen. Er is een mysterieuze macht, die dergelijke feesten voor mekaar brengt, want afspraken worden niet gemaakt. Het begint gewoon met twee leden van het renners gevolg, die elkaar na het werk van alledag tegen komen in een straatje van de stad, die juist deze dag door de ronde is be stormd. Ik weet een lekker kroegje. Zullen we... voor één potje bier? Dat zullen ze. Maar toevallig pas seren ze een hotel, waar een vent uit het raam hangt en die met gerechtvaardigd wantrouwen vraagt: „Waat gaat het heen?" Als hij van de plannen hoort weet hij nog een paar andere jongens, die ergens daarachter in een hotel zitten. Hé", roepen ze daar. „Is die vent van de Limburgse ploeg nog hier? En die vent met een dikke buik en een bril op? Jazeker, die zijn er nog. Ze komen haastig mee. Zo wast de groep aan tot een rumoerig geheel, dat juke-boxes te lijf gaat en kasteleins een goed uur bezorgt en dat moppen uit al lerlei windstreken vertelt tegen de stamgasten, die glimlachend de schouders ophalen en vergoeie- lijkend zeggen: „Och, het is de ronde...." o o o Tegen middernacht beraamt men plannen voor een voetbal wedstrijd op het marktplein, waarvoor in recordtijd een team van journalisten wordt gefor meerd, dat zal aantreden tegen een team-van-alles-wat, met zelfs een argeloos meegelopen burger in de gelederen. Een ander onderdeel wil de in ventaris van een grote reclame auto op straat leggen en dan met een flinke ploeg naar verre oor den van vermaak rijden. Maar het blijft hij plannen. Men ontdekt juist op tijd. dat er geen voethal bij de hand is. En dat het morgen weer vroeg dag is. De vreemde verte roent weer. Het „kampvuur" wordt gedoofd. Morgen is er een nieuwe kim, die ze veroveren willen....

de Stem | 1958 | | pagina 11