TONNEN VOEDINGSMIDDELEN ROTTEN WEG Het weer van a.s. zondag ...dus bierweer! Rebellen blijven halsstarrig DELFTSE STUDENTEN BLEVEN NIET ACHTER Overleg busstaking opnieuw mislukt LEIDER VAN HET PROTEST Tengevolge van de Londense havenstaking: Indonesisch parlement behandelt huwelijkswet IJslands besluit heeft veel consequenties WIN 'euusen, Ondanks beloften van premier de Gaulle: VOOR DOODSTRAF VOOR POPE? Vier vrouwen of één? Oostelijke wind Op Sumatra; Enorm bedrijf door rebellen verwoest Nieuwe president voor Libanon „MET HET UUR SLECHTER" Kindje bij felle brand omgekomen Studenten to Leuven bleven 14 dagen in arrest Uitbreiding territoriale wateren f1000.- Tornado eist twintig doden Minister Suurhofj: Werkloosheid wordt wellicht nog groter „Hier spreekt de stem van Zeeland 5 Minister Cab over examen Duits voor gymnasia akdoeken 98e JAARGANG No. 22775 Wpwe KT. Uïtg. MS- Ifeerlaadia. EL XL Bk Bradtr. r. J. J. H. A. Bruntu Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. T. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westeode. Bnreans: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, KotUnoèn en Vaderland VRIJDAG 6 JUNI 1958 Abonnementsprijs T 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. De Indonesische procureur-gene raal, Joesoef Soevondho, heeft don derdag te verstaan gegeven, dat de Amerikaanse vlieger Pope, die door troepen van Djakarta gevangen werd genomen, misschien ter dood zal wor den veroordeeld. Volgens het Indone sische wetboek van strafrecht kan ie mand die voor geld doodt, veroor deeld worden tot de doodstraf. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse am bassade tot dusver geen diplomatieke stappen heeft ondernomen in verband met de gevangenneming van Pope. De Amerikaanse ambassade maak. te woensdagavond bekend, dat de Amerikaanse consul toestemming beeft gekregen Pope, die nu in Dja karta gevangen wordt gehouden, te bezoeken. Volgens het blad ..Soeloeh Indone sia" zal Pope in geen geval door een buitenlandse advocaat verdedigd mo gen worden. Nieuwe besprekingen, die donderdag in Londen gehouden zijn, om een oplossing te vinden voor de reeds 32 dagen durende busstaking, zijn mislukt. Na een conferentie van vijf uur tussen een delegatie o-l.v. de vakbondsleider Frank Cousins en Sir John Elliot, president van de Londense vervoersonderneming, zei een der vakbondsafgevaardigden, dat de besprekingen volledig vast gelopen zijn. Intussen maken de Londenaren zich meer zorgen over de gevolgen van de havenstaking dan over de staking van autobuspersoneel. Aan de staking in de havens nam donderdag reeds circa tweederde van alle havenarbeiders in Londen, bijna 19.000 man, deel, waardoor op meer dan 120 schepen niet werd gewerkt. Duizenden tonnen levensmiddelen waaronder bananen, sinaasappelen, aardappelen en grote hoeveelheden vlees liggen in de schepen te rotten. Men vreest dat de prijzen van veel levensmiddelen zullen stijgen. Het Indonesische parlement heeft rich voorbereid op verhitte debatten in de komende weken over de vraag of de Indonesische mannen vier wet tige vrouwen zullen mogen hebben of slechts één. Over dit delicate onderwerp zijn bij het parlement twee wetsontwerpen ingediend. Een hiervan is afkomstig van mevrouw Sumari, parlements lid voor de Indonesische Nationalis tische Partij. Het voorziet in het stel- Advertentie) Bewezen betere regenkleding. KONINGIN JULIANA heeft donder dagmiddag de Koninklijke Nederland se Soda-industrie te Delfzijl officieel geopend. De vorstin bewoog een hand- Ie, waardoor spoorwegbomen omhoog gingen en een trein met tien wagons vol met soda naar het station Delfzijl kon rijden. VOLGENS een woordvoerder van de Indonesische luchtmacht zijn totnog toe 11 vliegtuigen van de opstande lingen vernield, waaronder drie zwa re bommenwerpers. TWEE JONGETJES, die in een leem- gtöeve te Maastricht aan het spelen waren, werden door een instorting be dolven. Men kon ze nog juist op tijd uitgraven. EEN DERDE programma voor de bouw van arbeiderswoningen zal aan de raad van ministers van de K.S.G. voorgelegd worden. Er is een bedrag van 40 miljoen dollar mee gemoeid. VOLGENS Unilever is de prijsverla ging van een van haar margarine- merken met een dubbeltje het gevolg van een daling van de grondstofprijs en een vereenvoudiging van de ver pakking. Dat zegt minister Zijlstra m zijn antwoord aan het Kamerlid Borst. VICE-PRESIDENT Luis Gallo Parros van Peru heeft eer. nieuwe regering gevormd. Zelf is hij premier gewor den. LEWIS STRAUSS voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, zal zijn functie met ingang van 30 juni neerleggen. Weersverwachting; van het KN MI tot vrijdagavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur: Droog weer met zonniger perio den, maar in het noorden en noord-oosten tijdelijk nog over drijvende wolkenvelden. In het noorden iets hogere temperatu ren, elders ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Zwak ke tot matige wind uit oostelijke richtingen- Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Kalme wind uit veranderlijke richtingen. Mooi tot licht bewolkt. Daarna toene- mende bewolking uit bet westen. Zacht weer. Vandaag: zon onder 20.55 u., maan op 23.57 u. S Morgen: zon op 4.22 u., maan 5 onder 10.37 uur. sel van monogamie, terwijl het an dere door de regering werd inge diend. Hierin wordt de Indonesische Islamiet het recht gegeven vier vrou wen te nemen, vooropgesteld dat hij zich dit aantal uit financiëel oogpunt kan veroorloven en dat al zijn vrou wen hun toestemming verlenen. De bespreking van deze lijnrecht tegenover elkaar staande wetsont werpen nam donderdag een aanvang in de afdelingen van het parlement. Politieke waarnemers achten het onwaarschijnlijk dat voor een van deze ontwerpen een meerderheid van stemmen zal kunnen worden verkre gen. Vrijwel alle Islamietische par tijen zijn bereid het regeringsontwerp te steunen, doch men verwacht dat de niet-religieuze partijen, die de vrouwelijke kiezers voor zich willen winnen, hun steun zullen geven aan mevrouw Sumari. In parlementskringen acht men het niet geheel onmogelijk, dat het'par lement tenslotte aan de mannen zal toestaan ..meer dan één, doch min der dan vier vrouwen" te nemen. Volgens donderdag uit Medan in Djakarta ontvangen berichten, is bjj Simelungun, in noord-Sumatra, de grootste palmolie-onderneming van geheel zuid-oost-Azië door troepen van de Sumatraanse opstandelingen volkomen verwoest. Antara meldde, dat de schade, wel ke door de beschieting met bazooka's werd aangericht, wordt geschat op 20 miljoen rupiah of ruim 6,5 miljoen Nederlandse guldens, gerekend tegen de officiële koers. De fabriek zou onherstelbaar zijn vernield. De voorzitter van het Libanese par lement heeft donderdag alle afge vaardigden aangezegd op 24 juli bij een te komen voor de verkiezing van een nieuwe president. De oppositie heeft voortdurend aan gedrongen op het heengaan van de huidige president, Camille Sjamoen. (Advertentie) Een noodcomité van handelaars in fruit en groente heeft donderdag een verklaring uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat de toestand met het uur slechter wordt. Volgens dit co mité trekken ..agitators" door het land om te proberen ook in andere havens stakingen te organiseren. Een kleine vakbond van spoorweg arbeiders heeft donderdag het perso neel van de Londense ondergrondse opgeroepen elke maandag te staken uit solidariteit met het buspersoneel. Doch alle grote vakbonden hebben onmiddellijk het personeel opdracht gegeven, zich niets van deze oproep aan te trekken. Doordat de onder grondse in Londen blijft rijden,onder vindt de Londenaar niet al te veel last van de busstaking. Sir John Elliot herhaalde donder dagmiddag het aanbod, om de 36.000 man buspersoneel op de Londense stadslijnen een loonsverhoging van acht shilling en zes pennies te geven. De loonsverhoging zou ingaan als het werk wordt hervat. Als nieuwe concessie voegde hij hieraan toe, dat de lonen van het buspersoneel op de buitenlijnen in studie zullen worden genomen en dat eventuele loonsverhogingen voor deze mensen op 2 juli zullen ingaan. De vakbondsleiders eisten evenwel de loonsverhoging voor de stadslijnen met terugwerkende kracht tot 12 maart. Een loonsverhoging voor de buitenlijnen moest volgens hen eer der ingaan. Te Chelmsford en Southend, Essex, heeft donderdag het personeel van de autobussen een dag gestaakt. Vakbondsleiders van d$ Londense havenarbeiders hebben donderdag de chauffeurs van de markt van Smith- field opgeroepen hun looneisen voor te leggen aan hun officiële leiders en het werk te hervatten. Dit zou een eerste stap kunnen zijn naar beëin diging van de havenstaking, die be gonnen is uit solidariteit met de chauffeurs, doch die zich uitbreidde toen in de haven niet-geregistreerde arbeiders aan het werk werden ge steld om de stakers te vervangen. Een felle uitslaande brand in Rot terdam heeft donderdagmiddag het leven gekost aan een tweejarig meis je. Hoe het precies gebeurd is weet men nog niet, maar tegen drie uur stegen opeens dichte rookwolken op uit het dak van pand 93 aan de Schie- kade, een pension, waar enige Indi sche Nederlanders onderdak hebben gevonden. De zolderverdieping aldaar werd ook benut voor woonruimte, ten behoeve van de familie van der Star. Rosina van der Star, die op 22 juni a.s. twee jaar zou zijn geworden was thuis en lag, volgens de verklaring van de moeder, in haar bedje. Mevrouw van der Star was een paar boodschappen gaan doen. Zij was maar even van huis en toen zij op weg was naar de zolderverdie ping, bleef zij voor een buurpraatje even op de beletage staan. Opeens riep een juffrouw, dat er brand was. Mevrouw van der Star. die aan haar dochtertje dacht, rende naar boven en deed vergeefse pogingen om bin nen te komen: vergeefs, omdat de rook te doordringend was en er een verzengende hitte heerste. Eerst toen de brand geblust was, vond men het verkoolde lichaampje van het kind onder het raam. De 23 Leuvense studenten, die be. trokken waren bij de relletjes van 20 mei j.l. te Leuven, zijn thans uit de gevangenis van Vorst vrijgelaten. Voor de meesten betekent dit, dat zij een examen hebben gemist. De raadskamer had aanvankelijk besloten de studenten daags na de gebeurtenissen vrij te laten, doch op bevel van de procureur werd hun arrest verlengd. De studenten zijn van mening, dat dit gebeurd is op aan dringen van de minister-president van Acker zeil. Het besluit van IJsland, zijn terri toriale wateren uit te breiden tot twaalf mijl, heeft het hek van de dam gebracht. Denemarken en Noorwegen hebben te kennen gegeven, dat zij het voorbeeld van IJsland willen volgen. De Denen willen de visgronden bij Groenland en de Faroer op eenzelfde manier voor zichzelf gaan opeisen als IJsland dit heeft gedaan. En dit heeft dan weer tot gevolg, dat ook de No ren met uitbreiding van hun territo riale wateren hebben gedreigd. Tot- nutoe waren ze daar principiëel te gen, maar nu zeggen ze wordt het zo'n beetje een kwestie van zelf verdediging. Intussen is Engeland nog altijd woe dend over het IJslandse besluit. De Britten hebben gedreigd, dat zij ..el ke poging zullen verhinderen, om En gelse vissersboten in open zee lastig te vallen." In Reykjavik was men van oordeel, dat de Britse dreigementen niets zul len uithalen. Ze zullen alleen ieder W eerdienst IMC0S London seint Gedurende de komende da gen nu en dan veel bewol king, aanvan kelijk met enige kans op onweersbuien. Een service van de gezamenlijke brouwers van bet beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best". Postbus 2200, Amsterdam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld). Bovendien zijn er 100 troost prijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 13 uur zon. geen neerslag. De prijs werd verdeeld onder de 23 goede voorspellers. WAT IS IMCOS Deze International Meteorological Consultant Services worden geleid door de RAF-weerkundigen. die destijds het weer voor de gealliêerde operaties voorspelden. IDEE VOOR JAZZ-FANS houd een 'all-styies-night* Vraag vrienden met platen van Jelly Roll Morton tot Brubeck Draai en vergelijk. Drink koel bier bij 'hot' èn 'cool' BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Ik zei één slokje!' Zij: Hij: 'Ober, twéé bier alstublieftT overleg onmogelijk maken, zo werd gezegd, zelfs in Navo-verband. De Denen hebben aangedrongen op een conferentie, ter bespreking van de kwestie der visrechten. Tengevolge van tornado's, die de Amerikaanse staat Wisconsin teister den, zijn twintig personen om het le ven gekomen en meer dan tweehon derd gewond. Men vreest, dat het do dental tot dertig zal stijgen. Het zwaarst werd Dunn County ge troffen. In de plaatsjes Knapp, Wil son, Downing. Spring Valley en Wood- ville vielen talrijke gewonden en werd zware materiële schade aangericht. In Eau Claire zijn veertig gewonden in de twee ziekenhuizen van het stad je opgenomen, in Menomonie dertig. In het bijzonder alleenstaande boe renbedrijven hebben zware schade opgelopen. De telefoonverbindingen in het getroffen gebied zijn verbroken. is de Yi-jitrige li. J. Col- sen uit Sluiskil, een bekende fi guur in Zeeuwsch-Vlaanderen, die kortgeleden is benoemd tot voorzitter van het „comité Zeeuwsch-Vlaanderen vrije ve ren'. De heer Colsen, die we hier zien staan tussen twee auto's, waarop de Zeeuwsch- Vlaamse hartekreet ..Vrije Ve ren" is te lezen, is door zijn be noeming de leider geworden van de op 13 juni a.s. te hou den Zeeuwsch-Vlaamse protest rit naar Den Haag. De daling van de geregistreerde arbeidsreserve in mei is volgens mi nister Suurhoff voornamelijk het ge volg van het aantrekken van het sei zoen in verschillende bedrijfsklassen. Daarnaast viel met name in de bouw nijverheid een zekere opleving te be speuren, waardoor het werkloos heidsniveau (d.i. de geregistreerde arbeidsreserve) een daling te zien gaf van 99.000 tot 96.000. Hoewel dit een indicatie zou kun nen zijn voor een kentering in de minder gunstige ontwikkeling van de werkgelegenheid gedurende het laat ste jaar in de bouw, dient men zich volgens de minister te hoeden voor voorbarige conclusies. Van een verbetering in de algeme ne werkgelegenheidssituatie kan niet worden gesproken, zodat in de ko mende maanden een stijging van het werkloosheidsniveau geenszins uitge sloten moet worden geacht, (Advertentie) SOGGGGGGG©! VEDERLICHT EN Voor warme dagen een SUM MER WEIGHT reverloos colbert (f 49.50/65.-) of een vlotte blazer (f 55.-/119.50) Hierbij een plooihoudende pantalon (f 49.50/59.50) en U voelt zich happy.... r or auAury TOF SCAVIOt kunt U vlot terecht EINDSTRAAT 19 BREDA Tel. 35673 >©©©©©©©©©©©©©©©f Generaal de Gaulle heeft gis teren tijdens zijn bezoek aan de Algerijnse steden Constantine Bone een verduidelijking gege ven van wat hij in Algiers had gezegd omtrent de gelijkberech tiging van alle inwoners van Algerië. Hij verklaarde, dat allen, zonder onderscheid zullen deelnemen aan het „immense referendum", dat over drie maanden gehouden wordt en dat hierna „de tien miljoen Fran sen in Algerië (onder wie hij dus ook de Mohammedanen rekende) op één lijst hun afgevaardigden zul len kiezen. Dezen zouden dan verder moeten uitmaken, wat er in Alge rië gebeuren gaat. Merkwaardig was de uitlating van de Gaulle, dat de Algerijnen voor de verkiezing der openbare lichamen naar de stembus zouden gaan, „zoals elders". Sommigen menen uit deze woorden te mogen afleiden, dat de premier ook in Frankrijk verkiezin gen wil, wanneer hij de herziening der grondwet aan het volksoordeel heeft onderworpen. Ondanks de geestdriftige ontvangst, die de Gaulle ook in Constantine ten deel viel, is er alle reden, de komen de gebeurtenissen met de nodige re serve af te wachten. De „colons" in Algerië blijven om Soustelle roepen, daarmee hun uiting gevend aan hun ultrarechtse sympathieën en hun af keer van een aantal gematigde figu ren in de Gaulles kabinet. De extre misten aan de andere kant, die alleen het argument van de wapens kennen, hebben al duidelijk gemaakt, dat zij in de Gaulles toespraak niets hoop vols hebben gevonden en dat zij de strijd onverminderd zullen voortzet ten. Het gaat er nu maar om. of het overgrote deel van de Algerijnse be volking in het parool „gelijke rechten voor alle Fransen in Algerië" een be vredigende tegemoetkoming zullen zien aan hun verlangens. De rebellen leider Ferhat Abbas gaf te kennen, dat Algerijnen geen volwaardige Fransen wensen te zijn, maar dat hij wel bereid is de Franse kolonisten tot volwaardige Algerijnen te ma ken-.... De Gaulle heeft bij zijn bezoek aan Constantine en Bone geen risico's ge meden. In laatstgenoemde stad. die als een haard van verzet wordt be schouwd, begaf hij zich tussen de be volking, terwijl parachutisten en le den van het vreemdelingenlegioen ge. De Zeeuwen, die momenteel actie voeren voor vrije verenstaan in hun provincie niet meer alleen. De twaalf bewoners van het Delft- se studententehuis aan de Spoor- singel nr. 61, waaronder zich twee Zeeuwen bevindenstaken de hoof den bijeen en vervaardigden een groot bord met de leuze„Vrije veren voor Zeeland", voorzien van het Zeeuwse wapen, waarop een bouwkundig student zijn talenten had aangewend. Donderdagmiddag werd het bord, dat de gehele gevel beslaat, officiëel onthuld. Onder hevig belgerinkel klom de beheerder van het tehuis, de heer J. Rijk, op het trottoir op een stoel en riep uit: „Hier spreekt de stem van Zeeland." Daverend gejuich van de verza melde studenten vormde de beloning voor zijn initiatief. De heer Rijk bracht vervolgens met nadruk de leuze op het bord onder de aandacht en besloot met een luidkeels: „Luc- tor et emergo." De onthulling werd verricht door een Oostenrijkse ingezetene van het tehuis, de heer E. Eder, die vervol gens een uiteenzetting wilde geven over het verschil tussen Stiermar ken en Zeeland, toen de onvermijde lijke politieagent op het toneel ver scheen. Deze gezagsdrager, geen Zeeuw, en met meer vrees voor ver keersopstoppingen dan besef voor het grootse gebeuren, vond het zo blijkbaar welletjes. Daarom bleef ook het Zeeuwsch-Vlaamse volkslied de studenten min of meer in de keel steken en daarom ook is het verschil tussen de Oostenrijkse provincie en Zeeland in de nevel gebleven. Het zou wellicht hierin kunnen bestaan, dat in Zeeland Nederlanders wonen en in Stiermarken Oostenrijkers. Maar hoe dan ook: het bord hangt er en dat is het voornaamste. spannen toekeken. Anders dan in Al giers stonden de soldaten hier, tijdens de intocht van de Gaulle, met het ge zicht naar de trottoirs gekeerd. Het gaat er nu maar om, of het prestige van de Gaulle en de overtui gingskracht van zijn woorden groter zullen zijn dan die van de rebellenlei ders. die slechts één doel. een vrij Algerië. kennen. Ook de Gaulle heeft de opstandelingen een generaal par don beloofd. Intussen is bekendgemaakt, dat de Gaulle, op terugreis uit Algerië naar Frankrijk. Corsica niet zal bezoeken. Kolonel Thomazo, de door het Alge rijnse comité voor openbaar welzijn benoemde gouverneur van Corsica, zei tegen verslaggevers, dat de Gaulle hem gezegd had, dat hij nu geen tijd heeft om naar Corsica te komen. De Gaulle zou naar Corsica gaan zodra hij het Algerijnse vraagstuk opgelost heeft. Minister Cals heeft op vragen van het Eerste Kamerlid mevrouw Schou- wenaar geantwoord, dat er geen reden aanwezig is om de maatregel van de inspecteurs, met betrekking tot het examenstuk Duits voor gymnasiasten, geen doorgang te doen vinden. De in specteurs hadden voorgeschreven, dat gecommiteerden, na overleg met de be treffende rectoren, zouden uitmaken, of het nodig was, cat het examen door bepaalde groepen van kandidaten werd overgemaakt. Dit, wijl het te vertalen stuk voorkwam in een bloem lezing, die op een aantal scholen in gebruik is. De minister zegt, dat hij wel bereid is, na te gaan, op welke wijze een ge beurtenis als de onderhavige in de toekomst kan worden vermeden. (Advertentie) Om nooit te vergeten

de Stem | 1958 | | pagina 1