Algiers huldigde de „redder van Frankrijk" Binnen drie maanden verkiezingen De Gaulle: rechten voor allen Toelating slechts bij hoge uitzondering WILLEMSTAD KOOS ZWAGERPAAR IN DE RAAD Opnieuw strijd in Beiroet Opgaven waren te moeilijk verklaren inspecteurs DAGBLAD VOOR ZEELAND Corsicaanse delegatie bij de Gaulle „De weg der broederschap Tunesië-debat in Y-Raad werd verdaagd Meer wind Spa his vielen van hun paard Minister over de verstekelingen Bisschop voor Lourdcsgrot overleden Maar een de twee moet wijken In Londen3 Havenstaking breidde zich verder uit Eindexamen gymnasium Belgische straaljager neergestort Instemming met1 Zuidpoolplan van Ver. Staten Over interpellatie- Verkerk werd nog niet beslist I HERENIGDI 98e JAARGANG No. 22774 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland m MaJ DONDERDAG 5 JUNI 1958 Abonnementsprijs T T.— per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41. tel. no. 35). De Gaulle zet voet op Algerijnse bodem, met een militair saluut Een Corsicaanse delegatie is woens dag in Algiers aangekomen waar zij een onderhoud met generaal, de Gaullè heeft gehad. Leden van de afvaardiging verklaar den later dat zij Frankrijks premie; hadden verzocht op de terugreis over de Corsicaanse hoofdstad Ajaccio te reizen, „ook al zou de generaal er slechts een uur kunnen vertoeven". Onder de delegat -deden bevoim zich kolonel Thomazo, die tot burgerlijken militair gouverneur van Corsica werd benoemd, toen het comité van open baar welzijn de macht overnam en dj Corsicaanse afgevaardigde in de Franse Nationale Vergadering Pascal Arrighi, „Van nu af aan zijn er in Algerië alleen Franse bur gers, die allen dezelfde reehten en plichten hebben...." Dat zei generaal de Ganlle woensdagavond in zijn toespraak lot meer dan 150.000 mensen, die op het grote plein voor het regeringsgebouw waren samengestroomd en telkens weer, buiten zichzelf van geestdrift, Frankrijks nieuwe premier toejuichten. Formaties straaljagers, die het Lotha- ringse Kruis aan de hemel tekenden, donderden over het plein en er waren momenten, dat de Gaulle zich nauwe lijks verstaanbaar kon maken boven het geluid der toe juichingen uit. „Ik begrijp U. Ik weet, wat ge wilde bereiken. Ge hebt de weg gekozen van vernieuwing en broederschap. Ge biedt een schitterend schouwspel van bezieling en eenheid Ik heb dit uit naam van geheel Frankrijk gezien". Zo sprak de Gaulle voor de Franse bewoners van Algerië en voor de mohammedanen, die schouder aan schouder stonden en gezamenlijk spandoeken door de stad hadden gedragen met leuzen, die stuk voor stuk een tri buut vormden aan de man, op wie zij hun hoop hebben gesteld. De Gaulle verklaarde, dat de verkiezingen in Algerië binnen drie maanden zullen worden gehouden. Hij wekte de inwoners van alle Algerijnse steden en dorpen en de bergbewoners op er aan deel te nemen. gedisciplineerd en gevolg gevend aan de orders van zijn leiders, is getuige geweest van de beweging, die zich in Algerië heeft ontwikkeld. Het is in staat geweest de wilde vloed in te dammen en ik betuig het daarvoor hulde. Ik reken op U, leger van Frank rijk, heden en morgen." De premier vervolgde: ,,De stem men der tien miljoen inwoners van Algerië zullen dezelfde waarde heb ben als die van andere Fransen. Zij zullen hun vertegenwoordigers in één openbaar lichaam kiezen, zo als alle andere Fransen dat doen. En wanneer er eenmaal gekozen afgevaardigden van het Algerijnse volk zijn. zullen wij nagaan hoe de rest, moet worden gedaan." ver klaarde de Gaulle onder luide toe juichingen. Vit protest.... Volgens onbevestigde berichten zou de burgemeester van Algiers, Jacques Chevallier. zijn ontslag heb ben ingediend naar aanleiding van een verklaring van het comité van openbaar welzijn, dat dit alleen ge rechtigd was namens de bevolking van de stad te spreken. Chevallier was in sommige Euro pese kringen onpopulair wegens zijn liberale houding jegens de moslems. De handelsattaché van de Franse ambassade te Stockholm, de 54-jarige Lemperière, heeft ontslag genomen uit deze functie, omdat hij, naar hij zei. niet wil werken voor een rege ring ..die gekenmerkt wordt door een openlijke, persoonlijke dictatuur." Frankrijk heeft gisteren voorgesteld, dat het debat in de Veiligheidsraad over zijn geschil met Tunesië twee weken wordt uitgesteld, opdat het in de tussentijd besprekingen met Tune sië kan voeren. De Veiligheidsraad ging met dit voor stel akkoord en heeft de zaak ver daagd tot 18 juni. HELéNE NOLTHENIUS is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de muziek geschiedenis van de oudheid en de middeleeuwen. IN BANGKOK is volkomen onver wacht een cholera-epidemie uitgebro ken. Het Rode Kruis heeft een spoed oproep voor de toezending van vaccin gedaan. EEN INWONER van Hamburg, 42 jaar oud, heeft, in een aanval van ver standsverbijstering zijn drie kinderen '11 tot 16 jaar) doodgeschoten, zijn woonschip in brand gestoken en daar na zelfmoord gepleegd. Zijn vrouw stierf twee maanden geleden. TWEE INWONERS van Brugge, 28 en 22 jaar oud, zijn cm het leven geko men toen hun auto tussen de grens stations van Vaals en Aken tegen een betonnen paaltje \angs de weg botste. INDONESIë heeft tien schepen van Japan gekocht. Over twee van deze schepen zal Djakarta al spoedig kun nen beschikken. De andere arriveren in augu^us. Verwachting van het KNMI tot j donderdagavond: Wisselende bewolking en plaatse- Hik enkele buien. Matige en langs de waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 20.53 uur, maan op 22.55 uur. Morgen: zon op 4.23 uur, maan J onder 8.22 uur. '••■•••in,,, De huldiging die de generaal in Algiers ten deel viel. deed nauwelijks onder voor het eerbetoon dat Parijs hem bracht, toen hij in 1944 als over winnaar over de Champs Elysées schreed. Even voor het middaguur arriveer de de ..Caravelle", die de Gaulle en een aantal van zijn naaate medewer kers naar Algiers bracnt, op he vliegveld buiten de stad. waar de generaals Salan en Massu, de poli ticus Soustelle en een afvaardiging van het ..comité voor openbaar wel zijn" gereed stonden. Even was er twijfel geweest over de ontvangst, die de Gaulle ten deel zou vallen. Sommigen veronder stelden. dat ze minder enthousiast zou zijn. omdat de nieuwe premier teveel gematigde politici in zijn kabi net heeft opgenomen. De rit van het vliegveld naar de stad leerde ech ter anders. Naarmate de ..Hotchkiss". waai' de Gaulle had plaatsgenomen, c stad naderde, werd het drukker lang.< de weg. De bevolking van de mo hammedaanse dorpen was uitgelopen, om een schim van de ..redder vait Algerië" te zien. Spahis met zwierigf rode mantels on op witte paarderk snelden van de heuvels af de staf? binnen, om het hunne in de feest vreugde bij te dragen. Voor sornm'- gen van deze stoere ruiters was de confrontatie met de Gaulle zo op windend. dat zij in onmacht van hun paard vielen. ..De Gaulle, de Gaulle..." Eén kreet, van de rand der voorsteden tot op het plein, waar de premier een bloemstuk ging leggen bij het oor logsgedenkteken on waar hij de her- dcnkingsvlam ontstak. De Gaulle droeg zijn generaalsuniform, zonder onderscheidingstekens. alleen ge sierd met het Lotharingse Kruis, het teken der vrije Fransen tijdens de Duitse bezetting. Hij was zichtbaar ontroerd na de plechtigheid bij het monument. Met de armen maakte hij het V-teken. Daarna strekte hij zijn armen hori zontaal, als om de menigte te be zweren, dat zij de eenheid diende te bewaren. Hierna begaf de Gaulle zich naar het zomerpaleis van de gouverneur, waar hij na de lunch besprekingen voerde met de Algerijnse leiders. ,.Ik geloof te kunnen zeggen, dat wy de finitief hebben gewonnen",verklaarde een van hen achteraf. Dat lid van het comité, René De- nis, zei verder; ,,De premier heeft ingestemd met het voortbestaan van de comités en hij heeft het beginsel der gelijkschakeling goedgekeurd. Hij heeft ons meegedeeld, dat ons optre den daadwerkelijk heeft bijgedragen tot een vernieuwing van geheel Frankrijk." Andere leden van het comité waren minder spraakzaam. Algerië, en tevens hoofd van het bur gerlijk bestuur aldaar, leidde de Gaulle in met de woorden: ,,Tien miljoen Fransen staan schouder aan schouder achter generaal de Gaulle, verenigd in de wens de her leving van een groot Frankrijk te weeg te brengen. Lang leve de Gaul le, lang leve het Franse Algerië." De Gaulle zei: ,,Het Franse leger, Hulde (ion het leger Reeds meer dan twee uur voordat de Gaulle zijn toespraak te zeven uur 's avonds zou beginnen, stroomden de mensen naar het plein voor het regeringsgebouw en beien dende straten. Ze voerden spandoe ken mee met opschriften als ..Leve de Gaulle" en ..Leve Soustelle". Ook honderden Franse vlaggen en vele portretten van de Gaulle werden dooi de menigte meegedragen. De gene raal werd met een langdurig gejuich begroet. Vervolgens hief men de Marseillaise aan. Generaal Raoul Salan, opperbevel hebber der Franse strijdkrachten in In een voorstad van Beiroet is woensdagmiddag e.en vuurgevecht uitgebroken tussen rebellen en rege ringstroepen. Eerder op de dag was het in dc stad al onrustig ge weest. Bij het hoofdpostkantoor kwam een bom tot ontploffing, waar door verscheidene mensen werden gewond. In verschillende delen van Libanon achtervolgden legerafdelingen forma ties van de rebellen, hier en daar met ondersteuning uit de lucht. De Arabische Liga heeft intussen geweigerd, gehoor te geven aan het verzoek van de Libanese regering, de Verenigde Arabische Republiek te verbieden, zich met de binnenlandse aangelegenheden van Libanon in te la ten. Volgens een Egyptisch blad zou de Liga hebben voorgesteld, dat alle Arabische zenders een beroep doen op de Libanese bevolking om een i einde te maken aan het bloedvergie ten en te streven naar ..handhaving van de neutraliteit van het land". Li- oanon zou dan zijn klacht bij de Vei ligheidsraad moeten intrekken. Vol- Igens een Franstalig blad in Beiroet zou het ook in Syrië onrustig zijn. Woensdagmorgen is mgr. Bornet, hplpbisschop van Lyon, die met kar dinaal Gerlier de 10.000 man sterke oedevaart van zijn diocees leidde, voor de grot doodgebleven. Mgr. Bornet was 76 jaar. Hij stond bekend om zijn des kundigheid in onderwijszaken en heeft zonder ophouden gevochten voor de vrije school in Frankrijk. (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Samkalden heeft in de Eerste Kamer gewaarschuwd dat in het vervolg verstekelin gen uit Indonesië, die proberen op eigen houtje naar Nederland te komen, terstond zullen wor den teruggestuux-d. Slechts bij wijze van hoge uitzondering, bij voorbeeld bij direct levensge vaar, zal asiel kunnen worden verleend. De minister zei, dat hij wel maat regelen moest nemen om aan het steeds groeiende aantal verstekelin gen uit Indonesië een eind te maken. In januari waren het er twee, in fe bruari 5, in maart en april 21 en in mei ca. 100. Er zijn er nu nog 69 on derweg op de Johan van Oldenbar- neveld. Van het totale aantal hebben er slechts 50 de Nederlandse natio naliteit. De 69. die nu onderweg zijn, heb ben eigenlijk de stoot gegeven tot het aanleggen van strengere nor men. In een mededeling van de we reldomroep op 22 mei, tot Indonesië gericht, werd de nieuwe beleidslijn bekendgemaakt. Die mededeling was ook aanleiding tot de interpellatie van baron de Vos van Steenwijk (WD) in de Eerste Kamer, die gis teren werd gehouden en waarbij de minister zijn verklaring aflegde. De heer de Vos van Steenwijk had be toogd, dat juist de stijging van het aantal verstekelingen aantoont, hoe hoog de nood in Indonesië is geste gen voor de Indische Nederlanders. De liberale woordvoerder vond ook. dat de regering in strijd handelt met de oude traditie van Nederland, dat steeds vluchtelingen heeft ontvangen. Mr. Samkalden zei daarop, dat de verstekelingen niet allemaal uit hoge nood tot hun daad zijn gekomen. Ér zyn er ook, bij wie de zucht tot avontuur een belangrijke rol heeft ge speeld. Bovendien is een belangrijk gedeelte geen Nederlander of niet van Nederlandse afkomst. Hij vond het onjuist, dat zij die langs normale weg een aanvraag om G. N. DE LINT mijn, zwager toch (Van onz,e speciale verslaggever) Ook Willemsiad kent natuur lijk de politieke samenstelling ya 11 van zijn nieuwe raad. Maar het weet nog niet welke personen van het edelachtbare college deel uit zullen maken. Voor de tweede maal (de eerste keer ge beurde het in 1949) werden de heren H. E. Maris en G. N. de Lint in de gemeenteraad geko zen, maar aangezien de heren ook op een verschillende lijst. G. de Lint haalde voldoende stemmen, maar H. Maris kwam er enkele te kort om weer gekozen te worden. Met grote belangstelling wachtte Willemstad op de nieuwe verkiezings lijsten. Velen waren de mening toe- agers Zijn van elkaar moeten gedaan, dat H. Maris het politieke ZIJ in september gaan loten. De toneel zou verlaten, maar hij ver- een is lid van de VVD, de ander fcllc,?n tot ledersverrassmg als lijust; A /-"tttt trekker van de VVD. die voor het van ae UhLU. eerst in de plaatselijke historie naai uppj. -j een zetel dong. Zwager G. de Lint i/™d.e zwagerS wist ook van wanten, want hij werkte zich op als lijsttrekker van de CHU, elkaar gemoedelijk op het politieke terrein. Toen H. Maris in 1949 met een eigen lijst aan de verkiezingen deelnam keek G. de Lint raar op, want hij had er niet op gerekend. Zij werden beiden gekozen, vervolgens benoemd verklaard, maar omdat zij zwagers waren moest de voorzitter in de eerste vergadering van de nieu we raad een lot, "waarop de namen van de kandidaten stonden, uit een stembus halen. G. de Lint was zo gelukkig een zetel te veroveren en zers niet verantwoorden." ne- iets wat hij eerder nooit was geweest. Met de hakken over de sloot haalde H. Maris één raadsstoel. G. de Lint sleepte twee geestverwanten mee in de raad. Kijk eens", zei H. Maris. ,,Ik vind mijn zwager een beste man, maar ik kan natuurlijk niet zeggen, dat ik voor hem plaats zal maken. Dat kan ik ten opzichte van mijn kie- zijn zwager moest plaats gaan ne- ,,Kijk eens" zei G de Lint Tk men op de publieke tribune. vin'd mijn zWaglr een besTe man In 1953 verschenen de heren op- maar ik kan natuurliilr nipt Tpoaan' nieuw op het politieke tapijt, opnieuw dat ik voor hem plaats zal maken'. H. E. MARIS mijn zwager toch Dat kan ik ten opzichte van mijn kie zers niet verantwoorden." De heren vertelden dikwijls bij el kaar aan huis te komen, gezellig een glaasje te drinken, maar slechts zel den over politiek te spreken. ..Hij is het toch niet met mij eens", zei G. de Lint. ..Jammer van artikel 23 der ge meentewet", zeggen de heren sa men. toelating hebben ingediend, nu zou den worden achtergesteld bij hen, die kans hebben gezien ongemerkt aan boord van een schip te komen en daarmee de zaak hebben willen for ceren. Het asielrecht houdt volgens de bewindsman niet in, dat ieder die graag naar een ander land wil moet worden toegelaten. Asiel kunnen slechts zij krijgen, die om zeer drin gende reden genoodzaakt zijn hun land te verlaten. Deze gevallen zul len ook nu worden toegelaten, maar, de minister herhaalde het, dat zal slechts een uitzondering zijn. De verstekelingen die nu op de Jo han van Oldenbarneveld zitten zullen nog volgens de oude procedure wor den behandeld. Dat wil zeggen dat een onderzoek zal worden ingesteld of zij aanspraak op toelating kunnen maken. Maar dat is dan ook de laat ste keer geweest.... De nieuwe Franse premier drukt op het vliegveld van Algiers de hand van generaal Massude man die met zijn parachutisten de stoot ga.f tot de omwenteling in Frankrijk Meer dan honderd schepen uit alle delen der wereld konden woensdag in de Londense ha vens niet gelost worden, daar het aantal stakende havenarbei ders in de loop van de dag aan groeide tot 17.800 man. Havenarbeiders van Tilbury aan de Theems gingen woensdag in staking, nadat hun was meegedeeld dat de werkgevers ongeoiganiseerde arbeids krachten in dienst hadden genomen Steeds meer goederen, aan boord vaü de schepen, dreigen te bederven. Een onvoldoende voor het schrif telijk gedeelte van het examen in vlakke- trigonometrie en analytische meetkunde, zal dit jaar niet mogen meetellen bij de vaststelling van het eindcijfer voor dit vak. Het monde ling examen zal voornamelijk of uit sluitend het oordeel moeten bepalen over de kennis van de kandidaat. Dit zeggen de inspecteur der gym nasia en de inspecteurs van het gym nasiaal en middelbaar onderwijs in een brief aan gecommitteerden voor de wiskunde bij de eindexamens gym nasium. Ze wijzen erop, dat voor de vaststelling van de cijfers voor een onderdeel van een afdeling (wiskunde in dit geval) geen richtlijnen gegeven zijn en dat de minister hun verzocht heeft, hierop uitdrukkelijk de aan- By Hunsel is woensdagmiddag om tien voor vijf een straaljager van de Belgische vliegbasis Florennes neer gestort. De piloot heeft zich met de schietstoel weten te redden. De verongelukte straaljager vloog in een formatie van drie. toen hij, naar ooggetuigen meedeelden, plotse ling in brand raakte. Een paar hon derd meter boven de grond explo deerde het toestel. De piloot kwam terecht in een weiland. Hij bleef onge deerd. De romp van het toestel sloeg in de grond nabij de kerk van Hun sel. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag bekendgemaakt dat thans alle elf lan den, die president Eisenhower uitge nodigd had om deel te nemen aan een conferentie ter neutralisering van de Zuidpool, gunstig op de invitatie gereageerd hebben. Rusland heeft zijn antwoord maan dag in een nota aan Washington be kendgemaakt. In deze nota, waarin medewerking wordt toegezegd, verklaart Moskou ook nog. dat de Sovjet-Unie geen en kele afzonderlijke beschikking betref fende staatsbezit van antarctische ge bieden erkent of kan erkennen. Maar zij behoudt zich alle rechten voor ,,op basis van de ontdekkingen en onder zoekingen van ..Russische zeelieden en geleerden in het begin van de 19e eeuw." dacht te vestigen. Vandaar dus, dat voor het eindoordeel alleen met de uitslag van het mondelinge examen kan worden volstaan. De vraagstuk» ken, aldus de inspecteurs, zijn voor genoemde vakken dit jaar te moei lijk geweest, zodat het cijfer voor het schriftelijk examen-gedeelte geen juiste aanwijzing bevat inzake de kennis die de kandidaten van de stof hebben. De Tweede Kamer heeft nog geen beslissing genomen over het verzoek van de heer Verkerk (A.R.), die ver lof heeft gevraagd de minister van Verkeer en Waterstaat te mogen in terpelleren over de nieuwe veertarie- ven voor de Westerschelde. Op voor stel van de voorzitter, dr. Korten- horst, is besloten dat de beslissing op dit verzoek zal worden aangehou den tot de volgende week woensdag. Dit geschiedde met het oog op het geen in de Eerste Kamer is gezegd over deze kwestie. Het lezen van de handelingen van het Eerste Kamerde. bat eist enig uitstel. Al ba Guidotti uit Arezzo, in Italië, is woensdag in het hu- welijk getreden met de man die zij dood waande en om wie zij in het klooster trad. J t Alba had haar echtgenoot, S R inaldo Mattesini, 20 jaar ge- leden, in Valciano nabij Caser- ta ontmoet en beiden werden verliefd op elkaar, maar de oor- J J log kwam tussenbeide. Matte- I sini kwam in het Italiaanse le- S j ger en ging naar Griekenland. Sindsdien hoorde Alba niets meer van hem. Zij gaf de hoop op hem ooit terug te zien en i ging in een klooster. Mattesini was echter niet dood, maar ernstig gewond. Hij werd lang in een hospitaal in Grieken- land verpleegd. In het begin van J dit jaar keerde hij naar Falci- ano om naar Alba te zoeken. Hij vond haar in een klooster en sprak met haar. Alba sprak J met haar overste en vertelde J dat zij nog steels van Rinaldo i t hield en vroeg verlof het kloos- ter te verlaten. Dit vereiste pauselijke dispensatie. Na twee maanden werd deze gegeven en J Alba en Rinaldo konden trou- wen. i

de Stem | 1958 | | pagina 1