ES STEM-FEUILLETON ze Toeristen kaart werd bron van vele misverstanden I M Zwart o Brand in Groningen eist drie doden Sovjet akkoord met technische conferentie Gemeentesecretarie Zundert heeft het er har druk mee de sigaar van 't \m Knutselaars!... SfiTELFIX Ceta-Bsver Duitse opdracht voor „Hembrug" DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 JUNI 1958 Belgische grens nog altijd een echte grens Prinses Irene in Lausanne bevestigd als Hervormd lidmaat Twee arbeiders N.S. door trein gedood Nieuwe voorzitter R.-K. Esperantisten Opschorting proeven kernwapens lijmt ZONDER klemmen! AGFA ISOLETTE 6X6 CAMERA'S Opgeschoten jongens wilden grap uithalen r^t)ocumentenApe( ^Jlolfand door Emily Grant Belcg universiteit Panama opgeheven OPINIES OVER SOEP: meer... meest... soepen e Daw het kelijkheid gulden in Philips deze Orde in Austra- X cudde een 1 met po- Hiervan •••••••••••«•I svangst heeft i/oo r de rode >enblik. Maar aanvoeren ondsrepubliek zo groot als beljauw, die komt. itus marinus) iteren van de an. Hij wordt 500 meter ge- ote betekenis isvoeding, we lig van deze n, dat hij op deren houden isch" in de leplaats op de ïland en IJs- bodemverhef- in tijd tot tijd jongen, eigen groot getal ter over uitge- Noord-Atlan- zij worden van 200 tot peraturen van In de zomer bovenste 50- ter vinden. De 1 van de ,,An- in het raam mderzoekingen de rode baars in ten noorden ie van Groen- laar de Noorse de tot nu toe van de lar- een rode baars s te meer zou- n die ,,drem- maar niet in lfstroom, want >r hen, zelfs op n hoopt nu, dat hoopt nu, dat >n Dohrn" hier n verschaffen, euren, dat bij tegelijk het laars kan wor- dat zal onge- rijk zijn. de baars? Men ieveelheden do de oppervlakte in door onder- omhooggeslin- gegaan. Ómdat in maaginhoud kon men niets eten komen. gaf het on- aginhoud van ihrn-bank" in baarzen. Men thypelagische en kreeften, kt werd, was gen bedekt. iet koude water dstroom, daar- sch water, ge- koud water uit lier kwamen de de ontdekking de rode baars in van 4 tot 8 liet, wat hem Misschien vond sel, omdat ba- n het mengge- koudere wa in een gemak ode baars wer- de rode baars J men ook de ledelijk voedsel ïen helaas pas tte vroeger bü „soldaat", in het toenmalige Engele leger, ien kilo zwaar, vinnen en een .serde kop. De paradoxaal het een schutkleur. in de diepere ie andere kleu- (Advertentie) (Van onze speciale verslaggever) Er is sinds 1 maart hier en daar, voornamelijk boven de grote rivieren een merkwaardig misverstand aan het groeien. Ergens heeft men het sprookje uitgedacht, dat men zo maar, zonder papieren, de Nederlands- Belgische grens over mag. Wie de eerste verteller van het ver haal is geweest staat nergens genotuleerd, maar het is in ieder geval niet waar. Een van de drie: een paspoort, een bewijs van Nederlanderschap of een toeristenkaart. En anders niet naar de Expo. Vermoedelijk is die toeristenkaart. die sinds 1 maart is ingevoerd, de bron van alle kwaad. Toen de invoe ring van dat grensdocumentje des tijds bekend werd gemaakt, heeft men erbij verteld, dat het bedoeld was om de grenspassage soepeler te doen verlopen. Dat woordje soepeler, gecombineerd met de spreekwoorde lijke gemoedelijkheid die men de Belgen veelal toedicht, heeft kenne lijk hier en daar te zeer tot de fan tasie gesproken. Want het aantal Expo-toeristen dat in deze dagen zonder enig grensdocumpnt te Wuust- wezel verschijnt, is legio. Een Belgi sche grensbewaker sprak ons van dagen von honderd en dagen van vijf tig. Tussen die twee cijfers schom melt het altijd. Daar zijn er dan natuurlijk bij, die hun paspoort domweg vergeten heb ben en dit aan de grens pas merken Maar de meesten tonen zich tegen over de Belgische rijkswachters stom verbaasd. „Mogen we er zo niet over? Maar. En dan komt het. Dan blijken veelal de reisbureaus verkeerde in lichtingen gegeven te hebben. En vaak is het ook voorgekomen, dat mensen boven de Moerdijk op het postkantoor geïnformeerd heb ben en daar te horen kregen, dat een internationaal rijbewijs of een postidentiteitskaart ook voldoende waren. Waarom ze daar nu juist op het postkantoor naar geïnformeer hebben, vertellen ze er niet by. Klein kansjt Goed, dan staan ze daar aan d grens. Alle hoöp verloren? Nee, nie" helemaal. Er is nog een heel klei' kansje. De gemeente Zundert, die he' dichtst bij de Wernhoutse grenspos ligt is, juist als iedere andere ge meente, gerechtigd toeristenkaartei uit te schrijven, ook voor niet-inge zetenen En ze wil dat, voor zovei dat mogelijk is, ook wel doen. Maa het kost tijd en het brengt geharre war mee voor de gemeente zowe als voor de toerist. Op de eerst< plaats moet de gemeente-ambtenaa van Zundert in de plaats van inwo ning van de gedupeerde toerist vra gen of er bezwaar is tegen het uit schrijven van zo'n toeristenkaart. En dat bezwaar is er al, wanneer de toerist in kwestie thuis een pas poort of een bewijs van Nederlander schap heeft liggen. Men mag n.l. maar één zo'n document tegelijk be zitten. Als de man of vrouw inderdaad zo'n ding rijk is, kan Zundert geen toeristenkaart uitschrijven, vóór de pas op het gemeentehuis van de plaats van inwoning is ingenomen Wat uiteraard allemaal via de tele foon geregeld moet worden. Dit loopt soepel zolang er geen grote gemeen ten in het spel zijn. Maar de Rotter damse secretarie bijvoorbeeld denkt er niet aan om in zo'n geval enige medewerking te verlenen. Ze zitten er in Zundert dan verder ook niet zo heel erg mee in, alleen vinden ze het vervelend dat de gehandicapte Rotterdammers vaak boos worden op de Zundertse ambtenaren. ,,Hier in het zuiden kan ook niks", vinden ze dan Er moet nog meer geregeld wor den. Terwijl de gemeentelijke appa raten in werking zijn moet de toerist naar de fotograaf om pasfoto's te laten maken. Is daarboven de adspirant-grens- ganger minderjarig dan moeten bo vendien zijn vader en moeder opge spoord worden, die beiden schriftelijk moeten bevestigen, dat ze hun kind toestemming geven om naar het bui tenland te gaan. Vorige week beleefde Zundert zo'n geval. De klant was uit een groep van een paar honderd scholieren gesa neerd. Natuurlijk kon de hele club niet blijven wachten en de jongeling bleef eenzaam in het grensdorp ach ter. Hij heeft er 's middags Zundertse koffie gedronken en Zundertse boter hammen gegeten. En dank zij de be middeling van de gemeente-ambtena ren en de douane is hij liftend op zijn adres in Brussel aangekomen. IS iet waterdicht Zo zijn er hele verhalen te vertel len. Van de ruim tweehonderd toe- ristenkaarten die de Zundertse secre tarie heeft uitgeschreven, is negentig procent voor niet-ingezetenen ge weest. Gestrande reizigers dus. die ófwel vergeetachtig waren ofwel slachtoffer van onjuiste inlichtingen. En dat is dan nog maar een klein beetje van de tientallen die dagelijks vastlopen op de onwrikbaarheid van de grenswachters. In Zundert hebben ze het er druk mee. Er zijn zaterdagochtenden, waar op het hele secretariepersoneel aan deze hulpverlening te werk wordt gesteld. Dat vinden ze niet erg. Wel erg vinden ze het, dat de regeling (Advertentie) Van Nelle bestellen Dit blijft ook aan de Belgische grens het typische beeld. Douanier en rijkswachter, die de lange rijen auto's en hun passagiers nauwgezet contro leren. van de toeristenkaarten naar hun smaak is opgesteld door mensen die .,de grens" niet kennen. De regeling is niet waterdicht en teveel details worden overgelaten aan de uitleg, die de behandelende ambtenaar er aan wil geven, Bovendien is de vraag groter dan de aanmaakmogelijkheid Zo kon het gebeuren dat Zundert j.l. zaterdag zonder zat. Hoewel de kaar ten al dagenlang besteld en betaald waren. Dan is er geen hulp te ver lenen en dan kunnen de secretarie- mensen weer even op hun normale tempo terugvallen. Maar lang zal het niet duren. Want de kaarten komen weer en zolang de Expo de grote toeristische magneet blijft, zullen er mensen zijn die heel gewoon hun pas vergeten en anderen die denken dat de Benelux die stip peltjes heeft uitgeveegd, die op de landkaart Belgische grens heet. (Advertentie) Van Nelle bestellen Koningin Juliana heeft met prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Margriet zondagmiddag in Lausan ne de bevestiging van prinses Irene tot lidmaat van de „Eglise Nationale Vaudoise" van het Zwitserse kanton Vaud bijgewoond. Hiertoe had de ko ninklijke familie zondagmorgen in cognito de reis naar Zwitserland on dernomen in een Dakota, bestuurd door Prins Bernhard. Van Genève naar Lausanne reisde men per atuo. Onderweg voegde prin ses Irene zich bij haar ouders en zus ters en in de dienst, die te 15.00 uur begon in de kapel van Mousquines, geschiedde de bevestiging door Char les Bergier, predikant van de ge meente Saint Francois van de Her vormde kantonale kerk. Prinses Irene heeft ook de catechisatielessen van ds. Bergier gekregen. De studie van prinses Irene te Lau sanne is hiermede tevens praktisch geëindigd en zij zal nu, zoals is ge meld, colleges volgen aan de Rijks universiteit te Utrecht. Willem II Prince... de nieuwe, kloeke Willem II sigaar. Vorstelijk van smaak! Rook de nieuwe Willem II Prince prince-heerlijk Aan de Driemolendrift G te Groningen heeD gisterochtend omstreeks hal! vier een felle brand gewoed, waarbij drie per sonen om het leven zijn geko men- Het zijn de 31-jarige vrachtautochanlfeur C. I. van der Bout, zijn 28-jarige echtge note en zijn 4-jarig zoontje, Johan. (Advertence) Van Nelle bestellen Een overbuurman, de grondwerker I Maay, werd wakker van het geknet- ter van de vlammen en zag dat het huisje aan de overkant in lichterlaaie I stond. Hij rende naar de brandweer kazerne, die er een paar honderd meter van verwijderd is. De brand weer was dadelijk ter plaatse en pak te onder leiding van brandweercom mandant J. Dijkstra het vuur ener giek aan. Uitbreiding van de brand kon worden voorkomen. Het huisje van de familie Van der Bout een voorkamer, een keuken en op de zol derverdieping twee slaapkamertjes brandde geheel uit. Toen de brand weer op de zolderverdieping kwam, we"d°n daar de verkoolde lichamen van de slachtoffers aangetroffen. De stoffelijke overschotten zijn naar het Stads en Academisch ziekenhuis over gebracht. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. KUS ME Twee vooraanstaande ingeze- I tenen van het dorpje East Bergholt (Suffolk, Engeland) Randolph Churchill en de hu morist Paul Jennings, zijn te gen de bouw van een openbare waterplaats in de gemeente. „Het" zou het karakter van het gehele dorp veranderen, zo menen zij. Jennings voegde er nog aan toe: „Als een der gelijke inrichting zou worden gebouwd, zou zulks alleen dat soort mensen trekken die met geheimzinnige bussen uit Clac- ton plegen te komen, hoeden dragen en zeggen: vlug, kus me." h! i'lijk De Amerik »"se roek 'n roll-zan- ger Jerry I.ee Lewis heeft aan zijn Londense fans zijn vrouw voorge steld, de 15-jarige Myra Lewis uit Memphis in Tennessee. Myra zei: „Ik geloof dat we on geveer twee maanden zijn getrouwd. Precies weten doe ik het n'e'- Leef tijd speelt bij ons in Tennessee geen rol. Je kunt desnoods trouwen op tienjarige leeftijd, indien je maar een man kunt vinden." Lewis sprak hoofdzakelijk over zijn twee vroegere huwelijken. „Mijn eerste vrouw was Dorothy. Zij was 17 toen ze trouwde, ik 15. Het hu welijk duurde een jaar. Mijn tweede vrouw heette Jane Mitchell. Toen we huwden waren we beiden 17. Jane schonk me een zoontje, dat nu drie is," aldus de 22-jarige zanger. Vervolgens haalde hij Myra wat dichter naar zich toe en zei: „Maar nu heb ik de ware gevonden." Extra rit De „Southwestern Gas Board" heeft negen man en een auto 100 km laten r-'iden om een gas- buis van 10 meter die rood was, op verzoek van het ge meentebestuur van Uffculme groen te schilderen. Vissen De bemanning van de vissersboot „Why Worry" (hetgeen vertaald kan worden als: waarom zou je je zorgen maken) heeft opgelucht adem ge haald toen de Engelse mijnoprui- mingsdienst had geconstateerd dat de 400 kg zware „magnetische mijn", die een paar dagen geleden in de netten werd opgehaald, slechts een ongevaarlijk deel van een torpedo is. Vergiftiging Koning Erik XIV van Zweden is in 1577 waarschijnlijk aan ver giftiging door arsenicum overle den, aldus heeft prof. Olsson, die een officieel onderzoek in dit his torische raadsel heeft geleid, don derdag te Stockholm meegedeeld. In het gebalsemd stoffelijk over schot van de vorst werden zoveel sporen van arsenicum aangetrof fen, dat de koning aan dit vergif moet zijn gestorven indien het hem is toegediend tijdens zijn le ven, aldus prof. Olsson. Koning Erik stierf toen hij de gevangene was van zijn broer, die hem als koning Jan III opvolgde. Gisterenoehtend om half tien zijn op de spoorlijn Nijmegen-; 's-Hertogenbosch op een spoor-1 wegviaduct te Nijmegen twee j spoorwegarbei tors die bezig wa- j ren aan de lijn, door de elektri sche trein Njjmegen-'s-Heito- genbosch gegrepen. Beide man- nen waren onncddellijk gedood. De verongelukten zijn de 54-jarige eerste ploegbaas-G. Knuiman uit Wii- j chen en de 33-jarige voorwerker P. J. van der Ven uit Hees. De mannen waren op de brug ter hoogte van Wijchen bezig met de re paratiewerkzaamheden. Zij bemerk ten te laat de trein die om 7.33 uur uit Bergen op Zoom in de richting j Nijmegen was vertrokken. i <\dve. lentiei (Advertentie) Van Nelle bestellen De Nederlandse vereniging van katholieke Esperantisten „Nederlan- da Katolika" hield haar jaarverga dering in Hotel de Bus te Eindhoven. De vcigadering werd voorafgegaan door een H. Mis, opgedragen door pa ter Hubertinus o.f.m.. die de predika tie in Esperanto hield. De vergade- 13 was buitengewoon goed bezocht en had een vlot verloop. De voorzit ter de heer De Jong moest wegens j gezondheidsredenen aftreden. In zijn plaats werd gekozen de heer H.F. Eenzen, waarmee de vergadering on getwijfeld een goede keus heeft ge daan De volgende jaarvergadering in 1979 zal in. 's-Hertogenbosch worden gehouden. Voor niet meer dan f 83.- hebt u al één van de beroemde (Isolette Agnar 4.5 Vario f 83.-) Het Agfa camera-assortiment biedt u óók voor het formaat 6x6 nog veel meer. Vraag Uw fotohandelaa» b'ochures of doe dat bij de Agfa Amateur Serviced lenst, Postbus 98, Arnhem. In Epe hebben twee opgeschoten Jongens in de nacht van zaterdag op zondag een zware zwerfsteen, die op r van het hotel ,,'t Hof van Gelre" lag. midden op de rijbaan van de Hoofdstraat gesleept, met het ge- volg dat er een auto tegen op reed oie licht werd beschadigd. Met veel rnoeite werd de kei verwijderd, maar toen de rust was weergekeerd hebben oe knapen de steen opnieuw op de jveg gelegd. Weer reed er een auto tegenaan en deze wagen werd zwaar oeschadigd. Persoonlijke ongelukken heden zich niet voor. De politie slaagde erin de daders te vinden, die verklaarden ,.een grap" te hebben willen uithalen. (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 4) En toen achteloos tegen de barman: „Laman... weet je,die tijdbom... wacht daar nog even mee. Het is hier min der vervelend dan ik dacht en het zou zonde en jammer zijn. als we de in houd van je flessen zouden moeten misbruiken om er een brandje mee te blussen ,,Ja, jonkerzoals de jonker zegt." Vera zat Van Schoonhoven stil en met grote opmerkzaamheid aan te kijken HOOFDSTUK II Pestalozzi op het oorlogspad. Het liep tegen zes uur. Op de Gra- vendamse studentensociëteit ,,Viribus audax was het een en al leven en bedrijf. Bedienden in ouderwetse li vrei draafden af en aan. De kastelein deed onvermoeid zijn plicht. In de grote zaal was het rumoerig. Drin kende, zwetsende, spelende en bek vechtende studenten zijn nu eenmaal in staat om het lawaai in een grote ruimte op peil te houden. Achter de pilaren hokten 'n paar eerstejaars studentjes en gevoelden zich nog wat onwennig met hun pas aangroeiende I haar. Zodra een hunner wat flink I deed. liep hij het gevaar, door een oudere-jaars ter verantwoording te I worden geroepen, ook al was de j groentijd dan officieel voorbij. De tclefoonbel rinkelde. De chef- bediende ging naar het toestel en nam de hoorn van de haak. ,,Met de studentensociëteit Viribus audaxwat zegt u? Het adres van meneer Kraan Hendriksen?Ja, maar wie bent u?" „Ik ben", zei de man, die opge beld had, ,,een Franse man die ge recommandeerd is voor wijn te ver koop door neef van monsieur 'Enriek senNu wil ik die adres kennen..." ..Wilt u dan even wachten?...." En minuut later wist hoofdinspec teur Pestalozzi uit Venetië, dat d< heer Kraan Hendriksen woonde ter huize van de weduwe Van Splinteren aan de Stadhoudersgracht nummer 98. Hij deed voldaan de deur van de telefooncel dicht. Hij keek rond en trok even zijn linker wenkbrauw op. Vervolgens wandelde hij kwasi-ach- teloos naar de overkant van het plein en stapte daar een smalle zij straat in. Na enige meters dook hij plotsweg in een donkere gang tussen twee huizen. „Jammer, dat ik je zal moeten be schadigen, dierbare vijand", prevelde hij, terwijl hij liefkozend een zwaar voorwerp streelde, dat hij uit een van zijn zakken tevoorschijn had geto verd. „Jammer, erg jammer.... heus, het gaat me aan het hart. maar ook in óns vak is er concurrentie, en con currentie is nu eenmaal niet altijd even eerlijk, niet altijd even fair...." Hij luisterde scherp toe. Snelle, voorzichtige stappen naderden. Een schaduw viel voor de opening van de gang. De kleine Italiaan sloeg. Eén slag. Er zeilde iets tegen de grond. Een mannenlichaam. Duurt geen kwartier, beste vriend" mompelde Pestalozzi, en stapte snel over zijn slachtoffer heen, „maar een kwartier is net voldoende om mij eni ge uren van je lastige attenties te be vrijden. En als je wist, hoe hard ik mijn tijd nodig heb. zou je zeker niet boos op mij zijn...." maakt toch geen zwarigheden voor oom, die neef komt bezoek...." Juffrouw Van1 Splinterens stem ming was er door het woordje „ma dame" niet beter op geworden.ze was geen madame, maar een nette vrouw, fatsoenlijk, wat dacht die Ita liaander wel maar Pestalozzi glimlachte zo innemend en hield zo beleefd de hoed in de handdaar kon d'r eigen zwager een voorbeeld aan nemen....! dat juffrouw Van Splinteren de deur half open deed: ,,Nou, vooruit dan maar, komt u er dan maar in. Maar 't is voor uwes eigen verantwoording. De huisdeur ging nu wijd open en Pestalozzi stapte binnen. Even later stond hij i de kamer van de Kraan, een toonbeeld van wanorde. Juffrouw Van Splinteren liet, achterdochtig als ze was, de deur op een kier staan, maar „oom"' zei. dat hij wat wilde rusten bij de kachel en deed de deur dicht. Na tien minuten „gerust" te hebben, ging hij naar de keuken en vroeg, of juffrouw Van Splinteren zo vriendelijk zou willen zijn om het een en ander voor hem te kopen. Dat zou Terug op het plein riep Pestalozzi een taxi aan en gaf de chauffeur als adres Stadhoudersgracht 98. Tien mi nuten later stopte de wagen voor het grote vervallen patriciërshuis, waar juffrouw Van Splinteren het eerzame beroep van kamerverhuurster aan H.H. Studenten uitoefende Haar huis was een gezocht huis, waar tiental len jaren uitstekende leden van het Gravendamse studentencorps onder dak hadden gevonden en jolijt hadden gebracht. ,,Nee", zei juffrouw Van Splinteren met nadruk door het deurraampje. ..Nee, meneer Hendriksen is er niet en as ie d'r niet is, is ie d'r niet en dan mag ik niemand toelaten, alleen jonker Van Schoonhoven, maar dat is ook een net persoon.nee. „Ja. natuurlijk, maar ik ben oom uit Italië", antwoordde de niet gauw uit het veld geslagen Pestalozzi en voegde hieraan, om indruk op de hos pita te maken een reeks Italiaanse woorden toe, ..en mijn neef Gerard wist niet. dat ik zo vroeg zou zijn. Hij komt pas om zeven en een half uur thuis Ik kan toch wel op zijn ka mer wachten. Kom, madame, u hij dan met zijn neef Gerard samen verorberen- Wat gerookte zalm, weet u en wat koud vleesen niet te vergeten: cognac. en juffrouw Van Splinteren moest voor zichzelf ook maar iet. te eten en te drinken ha teniets lekkers, weet u!" Oom's ogen la jhten. De eerbiedwaardige juf frouw Van Splinteren kon veel weer staan. maar de verleiding van een goed glas niet. Een mens was toch niet van steen, dacht ze, je moest toch ook eens wat extra's hebben! En die oom, nu. dat zag je direct, die was van goeie familie.... zo royaal en helemaal niet van boven af „Ik ga al, meneer", zei ze haastig. ..ik ga al. Ik ben al weg, en ik ben gauw weer terug weet u. Toen ze weg was, ontpopte de be minnelijke oom zie hals een vaardig huiszoeker. Systematisch doorliep hij de papieren op Kraan Hendriksens bureau, ogende de laden en kasten, bladerde de weinige boeken door. De prullemand, in geen weken geleegd, ontsnapte al evenmin aan zijn aan dacht. Een ogenblik hield hij een in tweeën gescheurde brief in de hand- Ja, dat klopte. Afzender Arnold d'Ar- lemont. Uit Brussel? Neeuit Hei delberg. Wat donder had die d'Arle- mont in Duitsland te zoeken Eens kijken. Wat schrijft hij hier? Komvrijdag in Br. (dat is Brus sel, dacht Pestalozzi hardop). Logeer Plaza Hotel. Ik verwacht je in ieder geval. Ondertekening Arnold. Verder niets Ja, toch nog een postscriptum: „Neem vooral het cor pus iuris van grootpapa mee". Cor pus iurius van grootpapa? Wat moet zo'n internationaal feestnummer, zo'n rijke bananenplukker als die d'Arle- mont nu met zo'n dik juridisch werk? Staat dit boek hier nog vroeg de Venetiaanse politieman zich af. Ja, hij had het in handen gehad, toen hij de boeken van Kraan Hendriksen doorbladerde. Nog eens even kijken... ja, hier is het. Nee, niets bijzonders aan te zien. Oude uitgave. Gebruikt door de grootvader, toen door de va der en nu door de kleinzoon. Ge bruikt Nu ja. dat wil zeggen, er stonden veel strepen in en misschien was er wel eens in gelezen ook, als de heren een half uurtje met hun tijd geen raad wisten. In ieder geval was het boek een mooie kamerver siering. Pestalozzi glimlachte. Nu, hij kende dit soort „werkers". ..Toch nog eens kijken", mompelde hij half-luid, „als die neef van Kraan Hendriksen zich zo voor het boek in teresseert, interesseert het mij ook. Wacht eens, wat staat hier?.... Een fraaie hand, zeker van grootpapa.... wat is dat? Het lijkt wel Latijn... ja, het is LatijnPax hominibus bonae voluntatis.... inderdaad, Latijn er het betekent Vrede voor de mensen van goede wille. Mooi gezegd... nu, die bananenplukker in Brussel heeft ze ker een zonnesteek gehad of zo.... toch zal ik die woorden even noteren...." In zijn notitieboekje schreef Pesta lozzi: Pax hominibus bonae voluntatis c.i. dA-KH. Hij kon op dat ogenblik in het ge heel niet vermoeden, dat deze notitie nog eens de knapste code-ontcijfe- raars van Frankrijk voor een onop losbaar raadsel zou plaatsen. De La tijnse tekst was duidelijk. De letters dA-KH eveneens, want het waren de beginletters van de namen d'Arle- mont en Kraan Hendriksen. Maar c.i.? Fn om deze letters draaide het raadsel van de verdwenen documen ten. (wordt vervolgd) Rusland stemt in met het voorstel van president Eisen hower binnen drie weken tech nische besprekingen te begin nen over een opschorting van de proeven met kernwapens. De Russische premier Kroestjev heeft hiervan mededeling gedaan in een boodschap aan Eisenhower, wel ke gepubliceerd werd in de editie van maandag van de Pravda, het orgaan van de communistische partij der Sovjetunie. Kroestjev verklaarde, dat hij. even als Eisenhower graag zou zien, dat deskundigen zulke besprekingen be- Het beleg van de universiteit van Panama door zwaargewapende man nen van de Nationale Garde is ge ëindigd na onderhandelingen tussen de regering en opstandige studenten. De studenten verschansten zich, zoals gemeld, in de universiteit uit protest tegen de maatregelen tegen een be toging, die uitliep op vechtpartijen, waarbij zeker veertien mensen om het leven zijn gekomen. President De la Guardia heeft be paalde eisen van de ontevreden stu denten ingewilligd. ginnen en dat die besprekingen zo snel mogelijk, bij voorkeur binnen drie of vier weken na opening van de conferentie, tastbare resultaten ople veren. Kroestjev zei, dat naast des kundigen van de grote mogendheden, aan deze besprekingen experts uit Tsjecho-Slowakije, Polen, India en andere landen moeten deelnemen. In zijn boodschap van 24 mei had Eisenhower voorgesteld ook vertegen woordigers van andere landen dan Rusland en de Verenigde Staten, met name van Engeland en Frankrijk, aan de besprekingen te laten deelne men. Kroestjev was het alleen niet met Eisenhower eens wat betreft de plaats van samenkomst. Eisenhower had Genève geopperd. Kroestjev ant woordde dat Genève een geschikte plaats was, doch hij gaf er de voor keur aan dat de besprekingen in Mos kou zouden worden gehouden. I (Advertentie) Van Nelle bestellen De N.V. Nederlandsche machine fabriek „Artillerie-inrichtingen" te Hembrug (Zaandam) heeft zo deelt zij mede „een zeer belangrijke op dracht ontvangen van de Duitse Bondsrepubliek voor de levering van munitie. Dit betekent zowel voor de A.I. als voor enkele andere Neder landse bedrijven die onderdelen voor deze munitie vervaardigen, een wel kome verruiming van de werkgele genheid". „Tijd om fijne soep te mskeof Die tijd neemt MEESTER en ik ben zo klaar; Geur, en smaak '•'zijn heerlijk geconserveerd in die kant en-klaar blikken Echte soep, met balletjes! (Advertentie) Van Nelle bestellen WOENSDAG 4 JUNI HILVERSUM I 402 m NCRV: 7,00 Nws. 7,10 Gewijde muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,30 Kon. Mil. Kapel 9,00 V. d. zieken 9,.30 V, d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Musette- muz. 10,00 Gram. 10.30 Bondsdag 11,15 Gram. 11,30 Idem 12,00 Cello en piano 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13.15 Met PIT op pad 13.20 Lichte muz. 13,50 Gram 14,00 Bondsdag 14,45 Gram. 15,00 Idem 15,30 Kamermuz. 16.00 V. d. jeugd 17,20 Interscholair jeugdtoernooi 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,00 Leger des Heilskwartier 18,15 Spectrum v. h. chr. organisatie- en verenigingsleven 18 30 Blindenmuziekver. 18.50 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,30 Bui ten]. overz. 19 50 Gram. 20 00 Radiokrant 20,20 Concertgebouwork. 21,50 Naar een rechtsorde van de arbeid: Publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, caus. 22,10 Vocaal ens. 22,45 Avondoverdenking 23.00 Nws. en SOS-ber. 23,15 Zaalsportuitsl- 23,20-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m VARA7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 9,05 Gym. v. d. vrouw 9,15 C-ram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10,20 V d. vrouw 11.00 Gram. 12,00 Dans- muz. 12 30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland 12,38 Lichte muz. 13.00 Nws. 13,15 Dansmuz. 13.45 Pianoduo 14.00 Gram. 14.30 V. d. jeugd 16,00 Volksmuz. 16,15 V. d. zieken 17,00 Vakantietips 17.50 Regeringsuitz.Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk 18,00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18 50 Act. 19,00 V. d kind- 19,10 De gou den boekenmiljonair, rep. VPRO: 19,30 V. d. jeugd. VARA: 20,00 Nws. 20.05 Comm. 20,15 Lichte muz. 20,30 De min naars van Sara Proost, hoorspel 21,15 Instr. sextet 21,45 Operetteconc. 22.50 Me dische kron. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,25 Lichte muz. 23,50-24,00 Soc'alistisch nws. in Esperanto. BRUSSEL 324 m 12.30 Weerber. 12 34 Gram. (om 12.55 Koersen) 13,00 Nws 13 11 Barokconc. 14,00 Schoolradio 16,00 Kner sen 16 02 Gram. 16,15 Ork. conc. 17.00 Nws. 17,10 Mannenkoor 17,20 V. ti. jeugd 17,45 Mannenkoor 17,50 Poekbespr. 18,00 Mannenkoor 18,10 Caus. 13 30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Wereldtentoonstelling 20 00 Hoorsp. 21,20 Casinoconc. 22.00 Nws. 22,15 Pedagogische caus. 22,20 Hono en piano 22,45 Nws. 23,00 V. d. zeelieden. BRUSSEL 434 m 12 00 Gram. 13,00 Nws. 13,10, 14 00 en 14,15 Gram. 15.15 Koorzang 15 30 Gram, 16 05 Dansmuz. 16.15 Pianorec;4al 16,40 Gram. 17 m Nws. 17.35 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel 21.33 Gram 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22,55 Nws. Televisie WOENSDAG 4 JUNI NTS: 16.15-17.00 Litt. wedstr. v. d. jeugd NCRV: 17.00-17,45 V. d. kind. NTS: 20,00 Weekjourn. 20.30-20,50 Documentair progr. VARA: 20.00 Pol. discussie 21,15 Mono loog. FRANS E-ELG. 17,30 Wereldtentoon stelling 19,00 La pensée socialiste 19,30 Sport v. d. jeugd 20,00 Nws. 20,30 Escale a Belgique joyeuse 21.50 Literair progr. Daarna: wereldnws. VLAAMS BELG. 16,00-17,30 Wereld tentoonstelling 19,00 Het vrije woord 19,30 Nws. 20,00 Zesde etage, spel 22.10 Dans met de Doorme's 22,30 Intern, filmfesti val 22,45 Nws. en journ. (Advertentie) Van Nelle bestellen 1

de Stem | 1958 | | pagina 7