Son filtre 515 [V.C.S. onderzoekt van één centrale mogelijkheid coöperatie Jong echtpaar koos de rimboe lagUaü £3 c jS'tem Bedrij f sresultaten V.C.S. zeer bevredigend PeeksCloppenburg Aardenburgse raad stelde wachtverbod vast Weelde van zon en zomer 8 TWEEDE BLAD Grote bietencampagne verwacht DE GAULLE AAN DE SLAG GEZAKT C.V.P. WINT Pro' van Mierlo overleden Vrachtauto verloor achterwielen Boerenjeugddag te Oosterhout klimmen en klauteren 4?5 Ribcord shorts Nederlander voert pleit voor Australische inboorlingen Jan Kronenburg maakt het daar opperbest Eerste ruwsuiker in Terneuzen gelost Senaat van St. Olof Hoogwaterstanden Minimumprijsrcgeling kruisbessen en aardbeien Kruisbessenpluk begonnen Opmaakwedstrijd in vlaslint te Eede Tsjechen per vliegtuig uitgeweken Onbekend vliegtuig in fjord gestort Sociaal-democraten winnen in Zweden Britse journalist is spoorloos DER STEEN DINSDAG 3 JUNI 1938 Onder voorzitterschap van ir. M. A. Geuze te Poortvliet werd maandag in de schouwburg te Roosendaal de jaarlijkse algemene vergadering ge houden van de Verenigde Coöpera tieve Suikerfabrieken U.A. (V.C.S.) In zijn openingsrede wees de voor zitter op de moeilijkheden waarmee elke geordende economie te kampen heeft om tot een zo continu mogelijk werkende bietenteelt en daaraan ge koppeld een eveneens regelmatige grondstoffenaanvoer voor de suiker industrie te komen. De overheid blijkt met behulp van haar prijzenmanipu- laties niet over zodanige machtsmid delen te beschikken dat die in dit geval tot de wenselijke verfijnde re gelmaat van produktie kunnen leiden. Na twee kleine mag, naar het zich laat aanzien, thans een grote cam pagne verwacht worden. Officiële buitenlandse schattingen komen tot een areaal voor Nederland van 76.500 ha., doch gezien de zaaduitgifte, ver moedt spreker dat het totaal eerder dichter bij de 80.000 dan bij de 75.000 ha. zal blijken te zijn. Ir. Geuze betoogde voorts dat een gebruik van het begrip „produktie- beperking" thans wel als zeer pre matuur moest worden aangemerkt, maar bovendien slechts, wanneer ook toegepast, ten bate van partners uit de E.E.G.-landen zou geschieden. De binnenlandse consumptie met een over de jaren 1956 en 1957 gemid deld totaal van 440.000 ton per jaar laat ruimte voor een dergelijke bin nenlandse produktie en is nog steeds stijgende, ondanks de bestedingsbe perking. De ontwikkeling in de bij- soortensector biedt daarbij het nodige perspectief. Spreker deelde in dit verband thans officieel mede, dat de V.C.S. het aandelen-pakket van de N.V. Gebrs. van Gilse's Kandijfabriek te Roosendaal heeft overgenomen. De fabriek zal als zelfstandige on derneming in bedrijf blijven. Ten aanzien van de E.E.G. werd medegedeeld, dat de indruk bestaat dat suiker als integratie-produkt vooraan in de officiële belangstelling staat. Van de drie integratie-moge lijkheden bepleitte de voorzitter der V.C.S. als zijn persoonlijk standpunt de keuze van een coördinatie der na tionale marktregelingen. In de tweede plaats werd in dit openingswoord aandacht gewijd aan liquiditeitsproblemen, die zich sinds de expansie in de suikerindustrie van af 1949 voordoen. Het herstel van de investeringsaf- trekt, hoewel toe te juichen op zich zelf, is als een bijdrage in dit opzicht van bescheiden betekenis. Een derde punt dat behandeld werd betrof de voorgenomen verbeteringen van de waterwegen in west-Brabant. De suikerindustrie is vanzelfspre kend zeer geïnteresseerd bij een snel le uitvoering van deze plannen, ge zien de hoeveelheden te transporte ren grondstoffen, maar vooral ook omdat voor de toekomst in E.E.G.- verband bepaald geen grote ver wachtingen mogen worden gekoes terd over een goedkoop vrachtenpeil. Des te meer reden om ook voor de rationalisatie van het bietenvervoer alle verbeteringsmogelijkheden te benutten. Refererende aan de mededelingen in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer bij de begroting van Verkeer en Waterstaat, zeide de heer Geuze slechts op het punt van de scheepvaartsluis te Dintelsas geen duidelijke indruk te hebben verkre gen, doch wel te mogen aannemen dat de verruiming van de vaarwegen, waaronder de Mark, op basis van passage van 1.350 ton, geen blokke ring naar het westen zou inhouden. In ieder geval heeft juist de V.C.S. een groot en urgent belang bij een betere voorziening aldaar. Tenslotte werd medegedeeld dnt het bestuur nu uit een m de kringvergaderingen daarmede instemming was gebleken zou on derzoeken of het mogelijk is, de drie coöperaties Dinteloord, Zevenbergen en Roosendaal te liquideren en de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrie ken als enige centrale coöperatie alle functies als zodanig te laten over nemen. XXX De door het bestuur voorgestelde wijzigingen in de artikelen 3, 4 en 5 'van het Bietenreglement, die een geheel op coöperatieve basis geschoei de vrachtenregeling beogen, en in de artikelen 9 en 10, waardoor de moge lijkheid wordt geopend om op een voudiger wijze het netto-gewicht uit het bruto-gewicht der bieten af te lei den, werden door de vergadering goedgekeurd. Vervolgens werden de balans per 30 september 1957 en de exploitatie rekening 1956-1957 ongewijzigd goed gekeurd, waarmee het voorstel van het pestuur om de vernieu wingsreserve met een bedrag van f 1.079.090.61 tot f 4.000.000,— aan te vullen en een bedrag van f 1.757.675,12 aan de algemene reserve toe te voe gen, werd aangenomen. Tot plaatsvervangend lid van het algemeen bestuur werd benoemd de heer G. P. A. van Nieuwenhuyzen te Heiningen. Tegelijk met de jaarvergadering van de V.C.S., welke maandag te Roo sendaal werd gehouden, verscheen het 10e jaarverslag van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken, geves tigd te Dinteloord, waarin het aftre den van de heer J. M. van Bommel van Vloten, de grote stimulator en animator tot de samenwerking van de coöperatieve suikerfabrieken, wordt gememoreerd. Het verhogen van het voor investe ring te bestemmen bedrag met 50 percent gedurende 5 jaren had in middels tot gevolg, dat tal van tech nische verbeteringen op gebied van de verwerking van de suikerbiet en het raffineren van ruwe suiker kon den tot stand komen. De hoeveelheid in suiker verwerkte bieten liep van 411.797 ton in '47-'48 op tot 790.917 ton in '56-'57. Het top jaar was '49-'50 met 941.174 ton. De .Dinteloord" nam telkenjare ongeveer 50 percent daarvan voor haar rekening. De op de .Roosendaal" en de ..Zevenbergen" verwerkte hoe veelheden liepen weinig uiteen. De garantieprijs per 100 kg suiker liep op van f 39 in 1947 tot f 52,35 in JN^A alle verhalen, die de ronde hadden gedaan omtrent het autoritair optreden van De Gaulle bij zijn eerste besprekingen, moet men zeggen, dat hij bij de naaste voorbereiding van zijn investituur met wijsheid en tact is opgetreden. Hij gaf in zijn kabinet zelfs een plaats aan Pflimlin, die voor de re bellen in Algiers als symbool van de gehate Vierde Republiek gold; hij ging Soustelle voorbij, beperkte de periode voor zijn volmachten tot een half jaar, hij nam genoegen met een meerderheid van 329 tegen 224 stemmen, kortom hij bleek be reid te zijn tot overleg en compro missen. Het feit blijft natuurlijk bestaan, dat hij nimmer aan de macht zou zijn gekomen, als de ge neraals in Algiers niet hadden ge rebelleerd. De regering-Pflimlin verkeerde echter in de onmogelijk heid het gezag van Parijs overzee te herstellen. Als ze het met ge weld had willen proberen, zou dat op bloedvergieten en op een fiasco zijn uitgelopen. Vandaar dat ze het hoofd in de schoot legde. Dit revo lutionaire element in de investituur van De Gaulle is nu echter gelega liseerd. Hij kan aan de slag. Door zijn gematigdheid heeft hij al da delijk teleurstelling bereid aan de heethoofden in Algerije. Hem zal er vermoedelijk geen onverdeeld vriendelijke ontvangst bereid wor den. Die heethoofden zijn inderdaad echte „fascisten", die de hele „par- tijenrommel" willen opruimen. De generaal zal nu de krachttoer moe ten verrichten, zich deze „vrien den" van het lijf te houden en hen in het gareel van de wettelijkheid te dwingen. Er zijn ook anderszins zulke huizenhoge verwachtingen op hem gebouwd, dat het bij een falen ook een echte catastrofe zou wor den. De vrienden van Frankrijk en wie zijn dat niet? willen slechts hopen, dat hij zal slagen in het herstel van het gezag met eer biediging van de essentiële vrijhe den, dat hij zijn land weer tot een ordelijk en gerespecteerd element in de internationale samenleving zal weten om te bouwen en dat hij aan de uitzichtloze strijd tegen de Algerijnse opstandelingen een einde zal weten te maken. JEDER jaar weer zijn er schrifte lijke eindexamenopgaven, welke de nodige kritiek oproepen. Ditmaal blijken er in de opgaven voor het eindexamen gymnasium B over een breed front vergissingen begaan te zijn; drukfouten in de Griekse en Franse opgaven, 'n Duitse vertaling, genomen uit 'n veel gebruikte bloemlezing, vraagstukken van ana lytische meetkunde, welke voor de doorsnee-leerling veel te moeilijk waren. Men vraagt zich af, wat de heren samenstellers toch bezielt. Van de examinandi, die onder hoog spanning moeten werken, wordt correct werk verlangd. Maar voor het samenstellen van de opgaven heeft men maanden tot zijn be schikking. Men kan er iedereen en alles bij raadplegen. Men kan het geheel nog eens rustig overzien en herzien. En toch blunders. Blunders, die zenuwachtige jongelieden nog verder in de put werken. In het geval van de Duitse vertaling moe ten nu leerlingen van verschillende scholen nieuw werk maken, wat toch ook waarachtig geen pretje is. De verantwoordelijken voor deze examenopgaven zijn dit jaar gezakt. 1956. De bedrijfsresultaten van de campagne '53-'54 bleven buiten be schouwing, omdat deze campagne ge heel voor rekening van het Rijk werd gevoerd. Variërend was de uitzaai, evenals de opbrengst per ha. 1956 gaf voor wat de verwerkte hoeveelheid per ha betreft het minst gunstige cijfer met 37.482 kg, terwijl het hoogste cij fer lag in 1952 met 46.849 kg. Het ge middelde suikergehalte van 15,62 per cent over het gehele land werd doo'" de V.C.S. slechts met 0,03 percent overschreden. Het totaal aan gepro duceerde kristalsuiker over de laatste 5 jaren bedroeg; in 1952 389000 ton. 1953 405.000 ton, 1954 381.000 ton, 1955 383.000 ton en in 1956 323.000 ton. De natte zomer en de weersomstandig heden tijdens de rooitijd in 1956 wa ren mede oorzaak van de lage cijfers. Investeringen De kosten der investeringen ten bedrage van omstreeks 3 miljoen werden geheel ten laste van de ex ploitatierekening afgeschreven. Voor gesteld werd de vernieuwingsreserve tot 4 miljoen aan te vullen en een bedrag van f 1.175.675,12 ter noodza kelijke versterking der interne finan ciering aan de algemene reserve toe te voegen. Alles tezamen genomen", aldus het verslag hebben in dit moeilijke jaar de gunstige factoren de ongunstige weten te compenseren, zodat de be drijfsresultaten uiteindelijk zeer be vredigend waren en ons in staat stel den, na bovengenoemde reserverin gen, aan de leden der bij de V.C.S. aangesloten coöperaties de volgende prijzen voor de hen geleverde grond stof uit te betalen: ..Dinteloord" f 48,57, ..Roosendaal" f 47,08, „Zeven bergen f 46,30". Het jaarverslag sluit met een dank woord aan de algemeen directeur voor Groot verlies voor de Nederlandse letteren De bekende Vlaamse literair- historicus Prof. dr. J. van Mierlo is in de ouderdom van 79 jaar in de St.-Jozefskliniek te Mort- sel overlden. Hij was daarheen gebracht, nadat hij 's morgens te Antwerpen na het opdragen der H. Mis door een beroerte was getroffen Pater Jozef van Mierlo S.J. was ge boortig van Turnhout. Hij promoveer de te Leuven in de Germaanse filo logie en werd professor in de Neder landse letteren aan het College Notre Dame de la Paix te Namen. Hij was lid van de Kon. Vlaamse Academie. Met prof. van Mierlo is een groot geleerde en een voorbeeldig priester heengegaan. Als groot kenner van de Middel-Nederlandse letterkunde, schreef hij tal van studies over Hade- wych, Ruusbroec, Beatrijs van Naza reth, van Maerlant enz. Zijn dikwijls zeer persoonlijke meningen vatte hij samen in zijn Geschiedenis van de Oud- en Middel-Nederlandse Letter kunde. Toen hij 75 jaar werd kreeg hij van zijn Nederlandse collega's zijn verzamelde opstellen over de Reinaert als feestgeschenk aangeboden. Zijn standaardwerk blijft „De letter kunde van de Middeleeuwen", de eer ste twee delen van de Geschiedenis van de letterkunde der Nederlanden. Aan de Nederlandse cultuur is een wetenschapsman van uitzonderlijke kwaliteiten en ongekende werkkracht ontvallen. Zijn uitvaart heeft heden morgen plaats gehad in de kerk van de paters Jezuieten aan de Frank rijklei te Antwerpen. (Advertentie) FILTRA Gistermorgen omstreeks 11 uur heeft op de nieuwe rijksweg ter hoog te van villa „Rozarium" te Nieuw en St. Joosland een gecompliceerd ongeval plaats gehad, waarbij een vrachtwagen en twee personenwagens betrokken waren. Van de vrachtwagen, komende uit de richting Goes en bestuurd door de 27-jarige G.D. uit Borssele, vloog bij het passeren van twee personenwa gens één dubbel stel achterwielen af en elk dezer wielen ramde een per sonenauto, die uit de richting Middel burg kwamen. Deze wagens werden bestuurd door C.H.B. uit Eindhoven en J.G.C. uit St. Job in 't Goor (Bel gië). De bestuurder C.H.B. liep door het breken van de voorruit aan hoofd en handen snijwonden op en werd door dokter P.J. Brons uit Nieuw en St. Joosland verbonden. Alle drie de wagens liepen bescha digingen op. De politie stelt een on derzoek in. Op de tweede zondag in september zullen in Oosterhout de massale in terdiocesane wedstrijden van de r.-k. jonge boerinnen en r.-k. jonge boeren stand worden gehouden, ter gelegen heid van het feit, dat twintig jaar geleden de jonge boeren en boerin nen voor het eerst sport bedreven in NCB-verband. Polygoon heeft reeds toegezegd op deze wedstrijden aan wezig te zullen zijn. (Advertentie) shirts 'UW, frisse 'i„ ande" ruiten, wasgrage cotton I 6 jaar I van oersterke katoenen Hawi-rib, met elastische tailleband, oere kleuren 4 jaar I stijging per maat. (Van onze corresp. in Australië) De heer Kronenburg raakt in vuur wanneer hij over de Australische in boorlingen praat; hij ondervindt dan bijval van z'n echtgenote. Beiden wo nen temidden van deze oorspronke lijke bevolking van Australië; thans verdreven diep in het achterland; duizenden kilometers van de huidige bewoners van ,,hun" land. Het jonge echtpaar verkoos de rim boe en zou Alice Springs niet willen ruilen voor het grote-stadsleven. Jan Kronenburg verliet ruim vier jaar geleden de ouderlijke woning In de vergadering van de Aarden burgse raad zijn enkele subsidies toe gekend. Aan de verenigingen het Wit- Gele Kruis en 't Groene Kruis wordt over 1957 een subsidie van 2._ per aangesloten lid verleend. De kon. mu ziekvereniging Aardenburgse Fanfare krijgt voor 1958 600.- subsidie in to taal, waarvan 100.- voor het instru mentenfonds. De helikopterdienst Zeeuwsch- VlaanderenRotterdam krijgt thans evenwel geen subsidie meer. Aan de motie van de gemeenteraad van Ter- neuzen aangaande de vrije veren over de Wcsterschelde werd adhesie be tuigd. Met de n.v. Bank voor Neder landse gemeenten kon een geldlening worden aangegaan van 29.000. Aan de orde kwam de instelling van deze onder moeilijke omstandigheden een wachtverbod in de hoofdstraten bereikte resultaten. TN België hadden de katholiek-j democraten (CVP) ook al de j wind mee en leed de BSP onder In het zuidelijk dok te Terneuzen verbod, dus ook parkeerverbod in te •ri vpprrl o Viof cinnmcnVtiri GpWot" c r-,11 o-an rlor XAfoct- van Aardenburg. Aangezien het her haaldelijk voorkomt dat aan beide zij den der Weststraat en Oude Kerk straat auto's staan geparkeerd en dat het doorgaand verkeer daardoor wordt gestremd, waarbij het is voor gekomen dat op sommige punten door de geringe breedte de autobussen van de busdienst der S.B.M. niet konden passeren, werd besloten een wacht- stellen aan de zuidzijde der West straat en de westzijde der Oude Kerk straat. In het kader der werkloos- de alg^nene'maIaise"voo7"de sóci'a- J ^meSChf1aï„G0el„,?^ ii TTr 4. tt v. van de K.N.b.M. met een lading ruw- listen m West-Europa Opvallend is suiker uit Cuba- bestemd voor de raf- echter. dat de liberalen nier nietfinaderij van de Eerste Ned. Coop. heidsbestrijding werd het plan tot de in opmars zijn. Ze verloren niet j Beetwortel-suikerfabriek te Sas van I minder dan 5 van hun 25 zetels in j Gent. Volgende week wordt het stoom- de Kamer. Dit is de prijs, die ze J schip „Haarlem" verwacht met een j hebben moeten betalen voor vier j lading voor deze raffinaderij. jaar regeren samen met de socia listen. Hun kiezers vinden blijkbaar, dat ze al te gedwee zijn geweest tegenover de rode bondgenoten. Het was trouwens een verbond dat als voornaamste cement had het anti-clericalisme. Een anti-cleriea- lisme, dat het bijzonder onderwijs heeft gejudast op ergerlijke manier. Socialisten en liberalen leurden in hun verkiezingscampagne natuur lijk niet daarmee, maar wel met de betrekkelijke welvaart, welke het land kent, en met de drukte van de Expo. De meerderheid van de kiezers heeft zich daardoor niet in de luren laten leggen. De CVP heeft flinke winsten behaald. In de Senaat genoeg voor een absolute meerderheid, in de Kamer zo veel, dat ook daar de oude coalitie geen leefbaarheid zou bezitten. De nieu we verhoudingen in de Kamer zijn echter ook niet zo, dat de CVP het vormen van een homogene regering kan wagen. Een coalitie hetzij met de socialisten, hetzij met de, libera len. hetzij op brede basis met beide zal geboden zijn. Doch in ieder ge val heeft de onmogelijke heer Col- lard met zijn onmogelijke onder wijswet afgedaan. Dat alleen al is een stevige gelukwens waard. Het was onverantwoordelijk, dat onder omstandigheden als deze 't Vlaams- nationale dissidentisme toch nog de kop opstak. Het sukkelde gelukkig achteruit. De Belgische pers ver onderstelt niet zonder reden, dat het falen van de kleine partijen, zoals de Vlaamse Volksunie, moet worden toegeschreven aan de in vloed van de gebeurtenissen in Frankrijk, waar de staat is ver zwakt door het bestaan van kleine politieke groeperingen. Niettemin heeft deze Vlaamse Volksunie haar zetel toch behouden. Dat kostte de CVP de ene zetel, die haar gelijk- op had kunnen brengen met het (nu uit elkaar gevallen) socialistisch- liberaal verbond. Wanneer zullen zulke groepjes toch ec-ns genoeg krijgen van het partijtje spelen? Dit is de eerste maal, dat in de ha ven van Terneuzen ruwsuiker wordt gelost, daar voorheen vrijwel alle ruwsuiker naar Nederland in de ha vens van Rotterdam of Amsterdam werd gelost. Deze ruwsuiker wordt door de N.V. Aug. de Meyer Zn's scheepvaartbedrijf in binnenlichters overgeslagen. Ook bij andere zuidelijke raffinade rijen bestaat interesse om ruwsuiker te laten aanvoeren via Terneuzen. Verwacht wordt, dat meerdere sche pen zullen volgen. Vertegenwoordi gers van het ministerie van landbouw zullen vandaag tijdens het lossen een bezoek brengen aan het zuidelijk dok te Terneuzen. De senaat van het Tilburgs stu dentencorps Sint Olof heeft zich voor het bestuursjaar 1958-1959 als volgt geconstitueerd: C. Bakker praeses; W. van Rhee, vice-praeses; J. Thiecke ab-actis; E. Voss, quaestor; W. Stee man, assessor. Morgen, woensdag 4 juni, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 4.43 en 17.01 uur, te Terneuzen om 3.56 en 16.18 uur en te Vlissingen om 3.25 en 15.46 uur. verbetering van het fietspad Aarden burgSt. Kruis in D.A.C.W.-verband goedgekeurd. De raad besloot de ge meentelijke bijdrage daarvoor te vo teren. Eveneens besloot de raad tot aan koop van een grote grasmaaimachi- ne, welke speciaal zal dienst doen voor het sportterrein en andere grote graspartijen. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland heeft voor het komende seizoen weer een minimumprijsregeling vastgesteld voor "groene kruisbessen en aard beien. Voor groene kruisbessen geldt dit seizoen, dat ze beneden 25 ct. per kg niet verkocht mogen worden op de veilingen. Dit betreft de bessen van 15 mm en groter. De vergoeding voor de eerste kwa liteit bij eventuele doordraai be draagt 20 ct per kg en voor de tweede kwaliteit is dat 16 ct. per kg. Er zal van alle groene kruisbessen dit jaar 1 ct. per kg heffing worden ingehouden om eventuele doordraai te betalen. Voor aardbeien geldt dit jaar een heffingspercentage van 0.5 ct per kg. De minimumveilingprijs, waar bene den niet verkocht mag worden, is 45 ct. per kg. De vergoeding voor de kwaliteiten 1 en 2 met dop bedraagt bij doordraai 35 ct. .per kg en voor deze kwaliteiten zonder dorp 45 ct. per kg. Voor afwijkende aardbeien wordt bij doordraai een bedrag van 15 ct. per kg vergoed. Deze regelingen zijn met ingang van 2 juni in werking getreden. Maandag is in Zeeland de pluis van groene kruisbessen begonnen. In Kapëlle-Biezelinge werd de eerste veilin-g van dit produkt weer gehou den en er bestond een grote belang stelling voor. Het aanbod was de eerste veilingdag nog niet groot. In totaal werden er in Kapelle-Bieze- linge 1750 kg groene kruisbessen verkocht voor een prijs, welke liep van f 1.51 tot f 1.68 per kg. De bes sen werden gekocht voor Zweden. Verwacht wordt dat in de komende dagen het aanbod wel vlug zal gaan toenemen, vooral bij dergelijke hoge prijzen. De oogst begint juist een week la ter dan het vorig jaar. Toen werden de eerste kruisbessen in Zeeland ge veild op 27 mei en de prijs was toen de eerste dag f 1,39 tot fl.40 per kg. Er worden in het vervolg met uit zondering van zaterdags weer dage lijks veilingen van kruisbessen ge houden in Kapelle-Biezelinge. Nu het een paar dagen weer is geiveest waarmee we tegenover onze buitenlandse kennissen voor de dag durven komen, durven wij ook dit plaatje af te drukken, dat ons door een amateur-fotograaf uit Gilze, een man met een uitstekend oog voor schone zaken, werd toegestuurd. Misschien is het uitgesproken een lentebeeld, maar het past toch wel in deze dagen, omdat we nu pas beginnen te beseften, dat de winter van vorig jaar voorbij is en die van dit jaar nog niet helemaal bezig. Op dinsdag 10 juni a.s. zal te Eede (Z.V1.) de landelijke wedstrijd in het opmaken van vlaslint worden gehou den, waartoe de vlassers van oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, west-Zeeuwsch Vlaanderen. Zuid-Holland en west- Brabant zijn uitgenodigd. Ongeveer 50 vlassers zullen aan deze wedstrijd deelnemen, waaronder 15 uit Stand- da ar buiten en omgeving. aan de Oosterhoutseweg in Breda. ,,Ik wilde er op uit; het was m in Nederland te benauwd", zo moti veert hij z'n vertrek. Zo zwierf hi uit naar het grote Australië, waar hij aanvankelijk geen weg in wist te vin den. Hij werkte in Melbourne in ma gazijnen; ging naar de olievelden van Geelong en kwam daar in connectie met de wetenschappelijke afdeling van het departement voor de binnen landen. Deze zond hem uit naar het achterland in verband met onder zoekingswerk naar mineralen. Daar na kreeg hij een opdracht na te gaan hoeveel inwoners het plaatsje Alice Springs in de Northern Territory zou kunnen „dragen" in verband met de drinkwatervoorziening. De heer Kro nenburg berekende dat het er 6000 zouden kunnen zijn; een dubbel aan tal van het huidige aantal inwoners. Vervolgens werd hij aangesteld bij damwerken die op het eiland Tasma- nië werden uitgevoerd; dat bracht hem diep in de jungle. Doch de heer Kronenburg kon het plaatsje Ballerat in de staat Victoria niet vergeten; daar had hij namelijk een meisje ontmoet, dat hem uiteindelijk toch Tasmanië deed verlaten. „Maar ik had ook Alice Springs niet kunnen vergeten", zo vertelde mij de heer Kronenburg. En ook z'n verloofde raakte warm niet alleen voor dit dode hart van Australië", zoals het genoemd wordt doch ook voor haar merendeels zwar te bevolking. En zo kwam het, dat ik Jan en June ontmoette op een clubavond van de oud-militairen in dit eenzame plaatsje. Er was zelfs nog een andere Nederlander. Het wa ren de enige twee Nederlanders in dit gebied van vele duizenden vier kante kilometers. June is er onder wijzeres aan de kleuterschool, waar de blanke kindertjes in de minder heid zijn. Jan maakte zich gereed voor een nieuwe rimboetocht, waarbij het zou gaan om een onderzoek naar vergiftige planten in te stellen. Het dode hart" Jan en June zijn inmiddels ge trouwd; ze hebben hun vrienden onder de beperkte blanke, maar vooral ook onder de gekleurde be volking van Alice Springs. De hitte deert hen niet; zelfs de 120 graden doorstaan ze zonder klagen. Want beiden zeggen„We zouden het niet meer zonder Alice kunnen stellen". De heer Kroonenburg be toogt dat het naar zijn mening billijk zou zijn, indien ook een in boorling zitting zou krijgen in het Australische parlement; het ziet er niet naar uit dat die wens ooit in vervulling zal gaan.... Hij wraakt de wijze waarop de re gering de oorspronkelijke bewoners van het land behandelt; hen verdrij vend uit bepaalde gebieden, hen on der allerlei speciale wetten stellend. In Alice Springs voelen ze zich op eigen terrein; men ziet er de befaam de aboriginal kunstschilder Namatji- ra in z'n auto door de straten rijden; de gekleurde bevolking van dit een zame gebied neemt er het leven rus tig en in de nederzettingen heerst Jan Kroonenburg en zijn Austra lische echtgenote zijn gelukkig in de Australische binnenlanden. een grote mate van vrijheid, welke zelfs niet door de wetten van het land worden gebonden. Want hier mag nog de wet van de rimboe gelden; er wórdt zelfs niet op een "echtgenote meer of minder gekeken.... Niet zo benauwd In Alice Springs ik schreef er al eens eerder over gaat het er thans om: zal het zich gaan moderniseren of zal de oorspronkelijke bewoner zich er kunnen handhaven Het zal niet aan het echtpaar Kronenburg liggen, indien dit laatste het geval zou zijn, hoewel het er weinig zeg genschap in heeft Doch er is geen snelle ontwikkeling van de situatie in Alice Springs; het zijn in hoofdzaak nog de buitenland se toeristen die dit merkwaardige gebied van Australië bezoeken. „We voelen ons hier nog best thuis", zegt Jan en z'n Australische echtgenote is het daarmee van harte eens. In Alice Springs kent iedereen iedereen; dat bemerk je ook wan neer je er als vreemdeling enkele dagen vertoeft. Feit is, het is de heer Kronenburg in dit door enorme berg gebieden en zandwoestijnen afgeslo ten gebied, niet zo benauwd als het hem in Breda was. En daarvoor Is hij uiteindelijk geëmigreerd. Drie Tsjechoslowaakse vliegtuigpas sagiers. gewapend met speelgoedrevol vers, hebben maandag de piloot van een Tsjechoslowaaks toestel gedwon gen op het vliegveld Aspern in Oos tenrijk te landen. Volgens functionarissen van het vliegveld was het toestel door de passagiers gehuurd voor een vlucht van Budejovice naar Olomocin Tsje- eho-Slowakije. De passagiers waren twee vrouwen en twee mannen. Een tweemotorig straalvliegtuig met een deltavleugel van onbekende nationaliteit is zondag in de Altafjord ten zuiden van Hammerfest in het noorden van Noorwegen gestort, al dus is te Oslo vernomen. Het hoofdkwartier van de Noorse luchtmacht deelde mee, dat er zon dag geen Noorse vliegtuigen of toe stellen van de luchtstrijdkrachten van andere NAVO-landen in dat ge bied hebben gevlogen. Een officier van het NAVO-hoofdkwartier voor Noord-Europa in de omgeving van Oslo. zei. dat men mag aannemen, dat het toestel ten oosten van de Noors-Russische grens is opgestegen. De sociaal-democratische partij die in Zweden aan de macht is, heeft bij de zondag gehouden parlementsver kiezing een kleine overwinning be haald. De sociaal-democraten wonnen mede met communistische steun, zes zetels, waardoor zij in de nieuwe Tweede Kamer een meerderheid zul len hebben voor hun voorstel voor aanvullende oudedagspensioenen. de belangrijkste inzet van de verkiezin gen. De zetelverdeling, waarbij tussen haakjes de cijfers van de vorige ver kiezingsuitslag zijn geplaatst, is als volgt; Sociaal-Democraten Liberalen Conservatieven Agrariërs Communisten 112 (106) 38 (58) 44 (42) 32 (19) 5 6) De opkomst van de kiesgerechtigden was 76 procent tegen 77 pro-ent in 1956. De secretaris van de vereniging van buitenlandse correspondenten voor Zuid-Oost-Azië heeft medegedeeld, zich tot de Indonesische regering te hebben gewend met de vraag, of zij over inlichtingen beschikt over de ver blijfplaats van James Mossman. de correspondent van de „Daily Mail" in L°ij£en en de "Sydney Morning He rald in Sydney, d;e op 1 mei uit Ta- wao, in Brits-Borneo, vertrok met het voornemen zich naar Celebes te be geven. Sinds zijn vertrek uit Tawao werd mets meer van Mossman gehoord, doch het hoofd der politie van deze plaats heeft verklaard te geloven, dat hij naar Siaoe, een der eilandjes van de Sangihe- en Talaud-eilanden was ver trokken en dat hij daar op 23 mei was aangekomen. Deze eilandengroep werd op 21 mei door de troepen der centrale regering bezet.

de Stem | 1958 | | pagina 5