Walcheren Het weer Ros Beiaard gaat door Dendermonde ZUID-BEVELAND Kunstgebitten Dagblad De Stem „Norlanda'-bemanning gaat naar huis Feestelijke heropening van Terneuzens jeugdhuis Veiling Kapelle-Biezelinge behaalde record-omzet 7 GE PC Kruidenkracht! DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 JUNI 1958 MIDDELBURG Jubileumconcert VLISSINGEN Engels schip nam 350 passagiers op GOES Jongenskoor zingt op culturele dag Eerste plechtige H. Mis HULST Raadsvergadering Ambtenarencentrum vergaderde te Goes TERNEUZEN Toonkunstenaars naar Den Bosch Willem Andriessen wordt gehuldigd Traditie van zes eeuwen oud wordt gaaf bewaard Schip blijft aan de ketting Studiedag V.K.A.J. Dienstboden kwestie besproken Thoolse landbouwer verongelukt AGENDA Vandaag Morgen m Maandag a.s. zal de vereniging voor instrumentale muziek, bij gelegenheid van haar 70-jarig bestaan, onder lei ding van Henk Stam een jubileum concert geven in de Concertzaal. Als solist zal de bekende violist Thomas Magyar optreden. Het programma bestaat uit werken van Handel, Mo zart, Bruch en Beethoven. FANCY-FAIR Ten bate van haar speeltuin- en clubhuiswerk zal de buurtvereniging „Nieuw-Middelburg" op 5, 6 en 7 juni a.s. op het parkeerterrein achter de Markt een grote fancy-fair orga niseren. De opening zal plaats vinden op donderdag 5 juni te 11 uur. Het Engelse passagiersschip ,,Isle of Thanet" van de British Railways nam gisteren in de haven van Vlissin- gen ruim driehonderd en vijftig pas sagiers op voor Folkestone. Deze pas sage kwam tot stand in samenwer king tussen de Britse en de Neder landse spoorwegen. De Isle of Thanet wordt donderdag in Vlissingen terug verwacht, waar dezelfde passagiers dan weer zullen debarkeren. Speeltuin „Het Fort" geopend Toegejuicht door enkele honderden kinderen heeft burgemeester mr. B. Kolff de speeltuin „Het Fort" aan de Cuijpersstraat officieel geopend met het doorknippen van het gebruike lijke lint en verder officieus door het zwierig in dienst stellen van de schommel, bij welke laatste gelegen heid hij vaardig gesecondeerd werd door twee wethouders en de gemeen te-secretaris. Een groot aantal ver tegenwoordigers van verenigingen en instellingen bood het bestuur van Het Fort zijn gelukwensen aan ter gele genheid van deze feestelijke opening van Vlissingens derde speeltuin. Ter financiering van de speeltuin werd o.m. sedert donderdag 'n bezaar ge houden. die tijdens de drie dagen van zijn bestaan veel belangstelling trok. (Advertentie) i film bent u „safe"! Het kath. jongenskoor kreeg de ver erende uitnodiging, zo deelde ons zijn dirigent, de heer Evert Heyblok mee, om in het avondprogramma van de Zeeuwse culturele dag op 21 juni a.s. op te treden. Een en ander heeft plaats in „Britannia" te Vlissingen. Het jongenskoor zal composities in Middeleeuwse trant ten gehore bren gen. Zondagmorgen a.s. zal de weleerw. heer P. Dogge, die j.l. zaterdag te Hoeven tot priester werd gewijd, in onze parochiekerk om kwart voor elf zijn eerste plechtige H. Mis opdra gen. met assistentie van de deken en twee van zijn vrienden, de weleerw. heren M. Bleiswijk en father E. Kar- hof. Prof. dr. J. Stieger uit Warmond zal de feestpreek houden. De Scola en het jongenskoor zingen de mis i.h. Sanctae Theresiae van J. Nieland. Boschkapelle BUSDIENST Blijkens de nieuwe dienstregeling van de Z.V.TM., die op 1 juni is in gegaan, is thans ook Boschkapelle als stopplaats van de bussen opgeno men in de dienst Perkpolderhaven Axel Terneuzen. Deze dienst zal echter pas kunnen worden uitgevoerd nadat de vernieuwing van de Kerk- dreef is gereed gekomen. Verwacht mag worden dat het binnen een maand zover zal zijn en dit beetje geduld kunnen de inwoners van Boschkapelle nog wel opbrengen. Jammer blijft ook dat de bussen naar Hulst nog verstek laten gaan, maar ook hiervoor kan in de toe komst wellicht een oplossing gevon den worden In een vrij korte tijd zijn het gemeentebestuur van Vogelwaar de en de overige betrokken autoritei ten er in geslaagd het isolement, waarin Boschkapelle jarenlang heeft verkeerd, te verbreken en de inwo ners van dit kerkdorp tonen zich hierover terecht dankbaar. Graauic VEEKEURING De jaarlijkse koeienkeuring hier ter plaatse bracht een goede collec tie dieren bijeen. De uitslag was, stier: 1 C. Boënne. Ie kalfskoeien: 1 Irene A. Schille- mans. 2. a. Martha C. Balkenende 2b. Dora P. d'Haens. 2c. Marie J. Mangnus. 2d. Irene. J.B. Schille- mans. 2e kalfskoeien. 1. Liza 4. Alb. Schillemans. lb. Suzanne P.d'Haens. 3e kalfskoeien. 1. Irene 3. A. Schil lemans. lb. Liza 3, Idem, lc, Mina H. de Waal. Id, Elza J. Mangnus. 2. Bles P.d'Haens. 4e kalfskoeien. la. Siebels A. Schillemans. lb Louise J. Mangnus. Oudere koeien. 1. Irene 2 A Schillemans. Bertha Verhaegen. Jong vee. 2. H. de Waal. OVERGEPLAATST Naar we vernamen is wachtmees ter le klasse C. Lernout, postcom- mandant alhier, met ingang van 1 juni overgeplaatst naar Kloosterzan- de. JAARLIJKSE TRIP De leden van onze r.-k. Jonge Boe ren en Jonge Boerinnenbond maak ten hun jaarlijkse trip. Dit keer ging het naar België. Over Dendermonde ging het eerst naar Aalst, waar de drukke weekmarkt werd bezocht. Vandaar verder naar Gerardsbergen Yperen, Dixmude, waar het oorlogs museum werd bezocht. Na de Kluisberg ging het langs de kust terug naar Oostende, waar het weer tot een bad nodigde. Ook het oude Brugge kreeg zijn beurt, waar na over Sint Nicolaas de thuisreis werd aanvaard. Dat ook Uilenspiegel niet werd vergeten behoeft niet ver meld te worden. St.-Jansteen J. A. Blommaert in het bondsbestuur Te 's-Gravenhage werd op het lan delijk congres van de Textielarbei- dersbond St. Lambertus onze dorps genoot, de heer J. A. Blommaert, (wethouder van sociale zaken) in het bondsbestuur gekozen. Ongetwijfeld is dit van groot be lang voor de Textielarbeiders in Z. Vlaanderen, daar zij nu in het hoogste college van hun bond rechtstreeks vertegenwoordigd zijn. Ossen isse BENOEMD Onze dorpsgenote mej. J. Remijn onderwijzeres aan de r.-k. lagere school te Stoppeldijk, is met ingang van 1 september a.s. als zodanig be noemd aan de r.-k. lagere school te Hengstdijk. Sas van Gent BEZOEK ZWEMBAD Het bezoek aan het zwembad, dat op 19 mei werd geopend, is in de af gelopen maand met 3287 bezoekers niet onbevredigend geweest. Hierbij moet in aanmerking worden genomen dat het bij de opening nog vrij koud weer was. De jeugd heeft zich hier door echter niet laten afschrikken en heeft de gehele maand een goed ge bruik gemaakt van het zwembad, hetgeen het bezoekerscijfer gunstig heeft beïnvloed. Aanrijdingen (Advertentie) DENTOFIX houdt ze stevig op hun plaatsl Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U 's morgens een weinig DENTOFIX op de plaat strooit. U heeft dan de ge hele dag een heerlijk gevoel van ze kerheid en welbehagen, want DENTO FIX doet zijn plichtl Dit moderne, anti septische poeder werkt als een be schermend kussen en houdt bovendien de adem fris. Prijs per strooibus slechts f 2,35; bij apotheken en drogisterijen. EHBO-wedstrijd werd succes De EHBO-wedstrijd is een succes geworden. Het was prachtig weer en dat hielp de zwoegende EHBO-ers aan een behoorlijke belangstelling. De op zet was, dat vijf groepen werden „los gelaten" op een slachtoffer. Deze rol was in handen van de heer B. v. d. Lavoir, die een lugubere open boven armbreuk had, plus nog een gesloten beenbreuk. Dat was nog niet genoeg: hij had er ook nog een shock bij. Nu, een écht slachtoffer, dat al deze ver wondingen en mankementen werkelijk had, zou het niet realistischer gedaan hebben dan de heer v. d. Lavoir. Na de wedstrijd werden in hotel .,De Kerstklok" de prijzen uitgereikt door de plaatselijke voorzitter, de heer Jos. Valckx, die op het belang van de oefenavonden wees en die al len. die meegewerkt hadden, hartelijk dankte. De uitslag was als volgt: 1. groep: A. de Smit, H. Berkelmans, M. Strob- be, 984,5 pnt.2. groep: A. Hillaert, C. v. d. Klooster, S. Josiassen, 893,5 pnt.; 3. groep: W. de Graaf, J. van Laere, J. v. d. Walle, 793 pnt.4. groep: J. Burm, A. de Block, zr. Rey- niers, 763 pnt.: 5. groep: R. Hillaert, F. de Block, M. Schuurman, 731 pnt. Hoofdplaat De raad kwam in openbare verga dering bijeen. Op voorstel van de burgemeester werd eerst de nieuwe brandweerauto bezichtigd, waarna men met de ver gadering verder ging. Besloten werd met de N.V. Bank voor Nederland se gemeenten te 's-Gravenhage een geldlening aan te gaan van 7000.— tegen een koers van 100 pet. en een rente van 5 pet. per jaar. Besloten werd in principe mede werking te verlenen aan de restau ratie van de Christelijke school, met uitzondering voor de vervanging van de h.i. nog bruikbare schoolbanken. Met de kerkvoogdij van de Her vormde gemeente en de N.V. P.Z. E.M. te Middelburg zal met het oog op uitbreiding van het gemeentehuis in oostelijke richting een grondruil aangegaan worden. Voor commissie tot nazien van de gemeenterekening werden door stemming gekozen de heren V. de Ruijscher, Th. Wieleman en E.A. Steijaert. Aan de plaatselijke E.H.B.O-afde ling werd, behoudens financiële goed keuring door Gedeputeerde Staten, een eenmalige subsidie a 150. verleend, voor aanvulling en ver nieuwing van het materiaal. Er werd adhesie betuigd met de motie van de gemeente Terneuzen, inzake de vrije veren. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch Vlaanderen: Hulst. Dubbele Poort 7, Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland Goes. Westsingel 98, Tel. 2236. Rayonredacteur: N. Karhof Redacteur voor Walcheren: 3. Maas RayonbeheerderJ. Fait Prijs vooi ir.sse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm Bij contract aan zienlijke reductie. .Kleintjes": 3 regels of minder 0.90; elke regel meer 0.15. By plaatsing Oók in de Brabantse oplage resp. t 1.50 en f 0.4U Bij 3 achtereenvolgen de ongewyzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Hengelclub opgericht In caf évan Acker is de hengel club ,,De Schelde" opgericht. Er heb ben zich reeds 37 leden opgegeven. Het bestuur bestaat uit de heren C. Verstraete voorzitter, D. Herrebout penningmeester, C. Dosse, L. Pilaet, G. van Acker en Fl. van Acker. Een dag na de oprichting werd reeds een hengelwedstrijd gehouden waaraan 20 hengelaars deelnamen. Er werd 1,5 kilo vis gevangen. De prijzen werden gratis beschikbaar gesteld door verschillende midden standers. Van de zijde van het pu bliek was er voor deze wedstrijd ook grote belangstelling. Binnenkort zal weer een hengelwedstrijd worden ge organiseerd. De uitslag van zondag jl. was als volgt: 1. T. Haers, 2. C. Dierendonck, 3. Piet Sutin, 4. W. de Vilder, 5. C. Pilaet. Hontenisse RAADSVERGADERING In het Goese Schuttershof heeft het Ambtenarencentrum een voorlich tingsvergadering gehouden, waarin 'n uiteenzetting werd gegeven over het geen zich bjj het jongste overleg over de salarissen der lagere en middel bare ambtenaren heeft afgespeeld. Het buitgewoon lid van de vereni gingsraad, de heer B. Werkman, gaf een overzicht van het verloop der besprekingen en van wat daaraan was voorafgegaan. Het lid van de verenigingsraad, de heer J. Bouquet, ging vervolgens nader in op de mo tieven die het Ambtenarencentrum er toe hebben gebracht zich in het overleg niet akkoord te verklaren met het bereikte resultaat. De nadruk werd gelegd op het feit dat bij de ambtenaren de koopkracht sterk is gedaald in vergelijking met de toestand vóór de oorlog, terwijl vrijwel alle andere bevolkingsgroepen juist in welvaart zijn gestegen. Ook in verhouding tot vergelijkbare groe pen werknemers in het particuliere bedrijf valt duidelijk een achterstand in beloning aan te tonen. Een en an der was voor het ambtenarencen trum aanleiding om zijn medewer king aan de te laag geachte salaris verhoging te onthouden. In de wijk Zandstraat hadden twee aanrijdingen plaats. De eerste ont stond toen een uit de richting Philip pine komende personenauto, bestuurd door de heer M. C. de S. uit Bouchaute (B), bij het linksafslaan, waarbij hij het fietspad over moest, geen voor rang verleende aan de in de richting Philippine rydende bromfietser F. L. uit Sas van Gent. De bromfietser vloog op de auto, waarbij hij licht werd gewond. De auto en de brommer werden licht beschadigd. 's Avonds om ongeveer 8 uur waren het twee brommers die op elkaar in reden. Hierbij reed de heer A. C. D. uit Groede in de richting Philippine en de heer D. B. uit Terneuzen rich ting Driekwart. De aanrijding ont stond omdat vermoedelijk niet vol doende werd uitgeweken. De heer A. C. D. werd zodanig gewond dat een geneesheer moest worden gewaar schuwd, die overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Ver moedelijk heeft de heer D. een her senschudding opgelopen. Beide brom mers werden licht beschadigd. AANRIJDING Vanaf de Axelse brug reed de heer R. de V. per scooter over de Grenu- laan, richting Middensluis. Nabij het kruispunt Grenulaan - Jozinastraat naderden twee jongens per fiets. De eerste, de 10-jarige C.J. v.d. V. keek wel om, alvorens de weg over te ste ken en de Jozinastraat in te rijden, maar schonk geen aandacht aan het naderend verkeer. Hij werd bij het oversteken van de weg in de flank gegrepen door de scooter. De jongen viel letterlijk in de armen van de heer de V. Beiden vielen, waarbij de jongen een hersenschudding en enkele schaafwonden opliep.Zijn nieuwe fiets werd totaal vernield. Dokter van de Griek verleende de eerste hulp. Vogehcaarde VERKIEZINGSPERIKELEN Het op de dag van de stemming voor de gemeenteraad in deze stre ken verspreide pamflet, waarop de kiezers werden opgeroepen om op hun stembiljet te vermelden ,,Wij eisen vrije veren", had in deze gemeente nog een nasleepje tot gevolg. Ingevol ge de bepalingen van de Kieswet moesten de stemmen, die waren uit gebracht op een met een dergelijke eis versierd stembiljet,ongeldig wor den verklaard. Na de stemming gin gen er echter geruchten door de ge meenten als zouden op één van de stembureaus deze stemmen wel gel dig zijn verklaard. Hoewel dit van geen invloed meer kon zijn op de ze telverdeling, de keuze van bepaalde kandidaten kon er wel van afhan gen. Temeer nu één kandidaat bij voorkeur was gekozen en dit kunst stukje op één stem na aan een ande re kandidaat was gelukt. De geruch ten resulteerden dan ook in een ver zoek aan de voorzitter van het hoofd stembureau om de stembiljetten van het betrokken stemdistrict opnieuw op te nemen. Tijdens de zitting van het hoofd stembureau tot het bepalen van de uitslag van de stemming (een zit ting, die normaal in iedere gemeente werd gehouden) werd aan dit verzoek voldaan. Het hoofdstembureau con stateerde hierbij, dat inderdaad een drietal ongeldige stemmen als geldig was beschouwd, maar na correctie van de cijfers bleek, dat zowel de zetelverdeling als de aanwijzing van de gekozen kandidaten onveranderd was gebleven. Het stemcijfer van de lijst, waarop de bijna bij voorkeur gekozen kandidaat voorkwam, veran derde zelfs in het geheel niet. Het in gestelde onderzoek heeft dus klaar heid in deze kwestie gebracht en alle grond aan het voortbestaan van de geruchten ontnomen. Intussen hadden de voorvechters voor de vrije veren wel een sympa thiekere methode voor het bereiken van hun doel kunnen uitdenken, in- plaats van de argeloze kiezer met 'n dergelijk pamflet te misleiden. Zuiddorpe BEDEVAART VAN SCHOOLKINDEREN Vroeg op de dag kwam per fiets een grote schare schoolkinderen uit Sluiskil, onder geleide van een pater kapucijn en vergezeld van een groep zusters, ter bedevaart naar Zuiddorpe Het zijn trouwe bezoekers van O.L. Vrouw die al vele jaren komen en vaak de verre tocht te voet hebben gedaan. De pater sprak hen toe aan de grot waar het bekende Marialied ,,Te Lourdes op de bergen" werd ge zongen. Verder werden de kapelletjes van de zeven smarten bezocht en ver bleef men nog enige tijd in de kerk. GRONDVERZAKKING Op een stuk land van de heer C. de Munck trapte een paard met de poot door de grond, zodat een gat ont stond. Toen men 'n paar dagen latei- weer op die piek kwam, was het gat sterk vergroot in oppervlakte en bleek zich bovendien een put gevormd te hebben van meer dan drie meter diepte, gevuld met wit schuim. Geen stok of steel althans was bij het pei len lang genoeg om de bodem te be reiken. Militaire deskundigen stellen Vrijdag 6 juni a.s. te 14 uur zal de een onderzoek in naar de oorzaak van raad in openbare zitting bijeenkomen, de grondverzakking. Op zaterdag 7 juni zal Het Bra bants Orkest onder leiding van Hein Jordans een concert geven in het Ca sino te Den Bosch ter gelegenheid van de jaarvergadering 1958 van de Koninklijke Nederlandse Toonkunste naarsvereniging. Aan dit concert zal solistische medewerking worden ver leend door de pianist Willem Andries sen, die op dez^ pvond door de ver eniging gehuldigd zal worden in ver band met zijn zeventigste verjaar dag. Hij zal op dit concert de Varia tions symphoniqueS van Cesar Franck uitvoeren. Op veler verzoek is aan het programma ook de Trois Nocturnes van Debussy toegevoegd, waaraan hetzelfde vrouwenkoor zal meewerken als aan de uitvoering, die op het abonnementsconcert in novem ber is gegeven. Het programma is als volgt samen gesteld: Libertas Venit (Rhapsodie voor orkest) Hendrik Andriessen; Symphonie in Bes (la Reine) J. Haydn; Scherzo no. 2 voor orkest, Orthel; Trois nocturnes, Debussy en Variations Symphoniques, Cesar Franck. Op 29 juni gaat, voor de vierde maal in deze eeuw, het beroemde Ros Beiaard te Dendermonde uit. Het le gendarische ros, dat de vier Heems kinderen droeg en dat driemaal ach tereen ondanks de zware molensteen rond zijn hals, uit de Dender omhoog zwom, vormt de centrale figuur in een optocht, die al in de middel eeuwen door de oude Vlaamse stad Dendermonde trok. Nog altijd zijn de Ros Beiaardfees ten van Dendermonde een geweldige gebeurtenis, zowel voor de stedelin gen als voor de duizenden gasten, die dit feest meemaken. Want er moet een speciale aanleiding zijn om dit feest te vieren. Het is een traditie (en nog wel een der alleroudste in het Vlaamse land), maar zij is niet gebonden aan een bepaalde dag in het jaar. Neen, pas wanneer er iets heel bijzonders aan de hand is, trekt Beiaard, met de vier Heemskinderen, door de stad. In een stoet die er pre cies eender uitziet als die in de mid deleeuwen. Vanzelfsprekend gaat het Ros ook dit jaar uit. Want België huisvest de Wereldtentoonstelling. De honderd duizenden uit alle landen krijgen de gelegenheid kennis te maken met een folkloristische traditie, die een der alleroudste en een der mooiste van Vlaanderen is. Beiaard is het paard dat Reinout, de oudste der vier Heemskinderen, tot zijn vriend ge maakt had, nadat de jonge ridder, zoon van de heer van Dendermonde en Karei de Grote's zuster Aya, twee andere paarden onder zijn enorm ster ke handen had doen bezwijken. Ze leefden steeds in ruzie met hun oom, Karei de Grote en de langdurige strijd werd pas bijgelegd toen Reinout had toegegeven aan Kareis - eis: mij het ros. Hij verdronk het, met een molen steen, in de Dender. De ommegang, met Beiaard als hoofdfiguur, was al in de veertiende eeuw bekend. De middeleeuwse Vla mingen, wier zin voor kleurrijke stoe ten, gebaseerd op ridderlijke sagen en legenden, ook nog hun nazaten van de eeuw der kunstmaan bezielt, vier den het feest van het ros. In later eeuwen bleef de traditie bestaan. En: zo goed als ongewijzigd. Tot op deze dag. Want de stoet van 29 juni a.s. heeft dezelfde opbouw als die van vijf eeuwen terug. Ze is opgebouwd onde* supervisie van de Antwerpse folklo rist Frans van Immerseel, die al vele beroemde Vlaamse stoeten op zijn naam heeft staan. De Dendermondenaars zijn trots op hun stoet en ze zijn verheugd dat het Ros Beiaard dit jaar weer uittrekt. Ze lopen er graag in mee, als leden van allerhande gilden, als rommel potten. knaptanden, minstrelen, en natuurlijk... reuzen. Want een goede Vlaamse stoet moet reuzen hebben. De Pijnders, tweemaal twaalf, dra gen het ros en daarop tronen de vier Heemskinderen. Aan de keuze van de vier jongemannen die deze eer te beurt valt, zit eveneens een schone traditie vast. Het moeten nl. broers zijn die elkaar in leeftijd onmiddellijk opvolgen. Deze opvolging mag niet onderbroken zijn door de komst van een zuster, want dan kunnen ze geen Heemskinderen meer zijn. Indien alles goed verloopt, zal de bemanning van het Griekse vrachtschip Norlanda vandaag uit Vlissingen naar haar vader land terugkeren met achterla ting van de boot, die haar hier bracht en die sedert 7 januari van dit jaar op verzoek van een groot aantal schuldeisers aan de beruchte ketting (en) werd ge legd. Aan het eind van de vo rige week mochten wij reeds berichten, dat overeenstemming bereikt zou zijn tussen de be manning en de directie en thans is dit bericht van officiële zijde bevestigd. De Grieken met uitzondering van de kapitein en waarschijnlijk nog twee anderen krijgen hun gages uitbe taald tot de dag, waarop hun ontslag inging 20 april j.l. een premie daarbovenop en vergoeding voor hun repatriëring. De kapitein, die ook tot de schuldeisers behoort die een ket ting tussen de Norlanda en de wal hebben gespannen, blijft met een twee tal anderen aan boord. Hij heeft voor waardelijk afstand gedaan van zijn achterstallige gage, mits het schip later weer in de vaart komt. Zal zulks niet het geval zijn, dan zal hij zijn recht op vijftig procent van de hem toekomende financiën laten gelden. De reder, die het overleg met de be manning heeft gepleegd, zou gister avond of vandaag in Vlissingen terug keren om uitbetaling te doen. Een aantal schuldeisers heeft zich inmiddels blijkbaar akkoord ver klaard met een betaling van een vierde deel der debieten. Een enke le zou nog vasthouden aan veertig procent. Wel staat thans vast. dat de Norlanda in Vlissingen bij de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde in reparatie zal gaan. In het schip bevindt zich nog een ..gezonde" la ding van 4500 ton en een bescha digde lading van 3800 ton. Deze moeten eerst verwijderd worden, hetgeen de maatschappij vermoede lijk een kleine honderdduizend gul den zal gaan kosten, omdat een deel van de „beschadigde" lading ce ment van een mindere kwaliteit, die door de aanraking met zeewater veranderd is in één compacte klomp vrij broze beton moeilijk te ver wijderen is. Van andere zijde ontvangen be richten, dat de bemanning aan boord gedurende enkele maanden onder kommervolle omstandigheden zou heb ben geleefd, zijn volgens de officiële zegsman niet juist. De mannen heb ben vrijwel altijd voldoende leefgoe- deren gehad, maar demonstratief ge tracht het tegendeel aan de buiten wereld te doen blijken. Geruchten, dat zij genoodzaakt geweest zouden zijn om kleding te verkopen teneinde eten te kunnen kopen, zouden onwaar zijn. Toegegeven werd, dat men inderdaad wel kleding verkocht heeft, maar de daaruit verkregen fondsen zouden ge bruikt zijn voor niet nader bij name te noemen genietingen. De CAO van de Griekse zeelieden bepaalt, dat hun gages lopen tot op de dag, waarop hun ontslag is aange zegd. Dit was gebeurd tegen 7 april, maar werd later gewijzigd in 20 april, zodat rij wat dat betreft, wettelijk gezien, dus vrij royaal zijn behandeld. Eveneens overeenkomstig de CAO ge nieten de mannen aan boord voeding tot op de dag, waarop hun vertrek is vastgesteld. Die eis is zwaar, doch telkenjare seren en steigerend het cordon door is men erin geslaagd vier Heemskin deren te vinden, die er aan voldeden. En op 29 juni a.s. zijn het de jongens Leybaert, Luc, Emiel, Albert en Jo zef. Ze zijn 17, 16, 12 en 11 jaar oud. Het hoogtepunt van de machtige stoet is het symbolisch gevecht van middeleeuwse soldaten tegen het edele ros, dat eerst de dood verkoos toen het zag, dat zijn meester hem niet meer kon helpen, gebonden door zijn belofte aan Karei de Grote. Op de Markt sluiten de soldaten het ros van alle kanten in en vuren op het dier zevenhonderd kilo zwaar en wanneer Beiaard, met de vier heems. kinderen op zijn rug, ziet dat er geen weg meer open is, zal hij, zoals hij al eeuwen deed, het musketvuur trot- breken om met de heemskinderen een veilige plaats te bereiken. Het Ros Beiaardfeest van Dender monde is een groots feest. Het heeft stijl en allure en de Dendermonde- naren waken er voor. dat hun stoet geen kermisspul wordt. Het blijft een stuk folklore, dat weliswaar veel ver maak schenkt, doch dat de eeuwen oude legende, een der vele rond Ka- rel de Grote geweven verhalen, alle eer doet wedervaren. Natuurlijk krijgt Beiaard dit jaar grote belangstelling van de vele vreemdelingen. Maar ook vele Neder landers. uit Brabant en Zeeland, zul len Dendermonde weer opzoeken. Want een gelegenheid om het ros weer te zien komt wellicht In vela jaren niet meer terug! Bü de feestelijke heropening van het gerestaureerde parochiehuis te Terneuzen was het pastoor van Cam- pen, die hierover zyn grote blijdschap uitdrukte in een toespraak, waarin hij vooral de nadruk legde op het parochiële belang van een dergelijk gebouw en waarin hij (voor de hoe veelste maal reeds zijn mensen er utidrukkelijk op wees, dat in Ter neuzen oen gemeenschap moet groeien, gebouwd op een sterk onder ling vertrouwen. Pastoor van Campen herinnerde er aan dat hij reeds op Kerstmis 1955 heeft gezegd een geldbron te weten die naar hij hoopte, binnen niet al te lange tijd zou gaan vloeien, waar door het parochiehuis de hoognodige restauratie van het interieur zou kun nen ondergaan en voorzien zou kun nen worden van moderne meubile ring en geluids- en filmapparaturen. Het heeft nog een vol jaar geduurd, aldus de pastoor, voor wij wisten dat het geld inderdaad zou komen. Wij moesten hiertoe samenwerken met de jeugdorganisaties van alle richtingen en wij hebben dit met groot plezier gedaan. Dat er nadien nog twee jaar nodig waren voor wij tot deze voor zieningen konden komen is te wijten aan het feit, dat men het geld, dat beslist voor het jeugdwerk (maar dan ook voor het jeugdwerk van alle Terneuzense groeperingen) bestemd was, voor andere doeleinden wenste te gebruiken, hoe nuttig deze overi gens ook konden zijn. Met dit subsidie als basis en met inschakeling van eigen middelen zijn wij thans een verenigingsgebouw rijk in een moderne parochie even onont beerlijk als kerk en school. Hij hoopte dat de katholieken er ruimschoots gebruik van zullen maken tot opbouw van het sociale en culturele leven, heel in het byzonder onder de jeugd. zorgen mogen wijden aan vele be jaarden van andere richting. Pastoor van Campen bracht ten slotte dank aan de mensen die met zoveel liefde en talent de zaal tot dit juweeltje hebben gemaakt. Keei Kint die, nadat hij aan de wal is ge komen met het parochiehuis is ver groeid, Fia Cornelissen (V.K.A.J.), die ongeveer dag en nacht heeft ge werkt, de directeur der Lagere Tech nische School, de heer Spijker en zijn leraar schilderen, de heer Franse belast met de algemene leiding by de restauratie: de firma Boerbooms die het prachtige hemelsblauwe to neelgordijn schonk. Een welhaast vorstelijk geschenk. Daarna verklaarde pastoor van Campen de zaal voor heropend. Toneel Ter gelegenheid van dit feestelijk gebeuren verzorgde de toneelgroep Crescendo" een opvoering van een spel in drie bedrijven van John van Druten, „Liefde en zwarte kunst". Crescendo" heeft de laatste maan den wel erg veel tegenslag gehad. Door bepaalde omstandigheden kon een voorstelling die zo goed als klaar was, niet doorgaan, terwijl voor deze opvoeringen de tijd van voorberei ding niet gunstig was. Dit viel wel enigszins waar te ne men maar al met al niets dan lof voor het vijftal dat toch nog de kans 1 zag de intenties van auteur en regis seur duidelijk te maken. Openheid Zeer nadrukkelijk wees de pastoor er op dat de katholieken zich niet opsluiten in eigen kring en zich af zonderen van anderen. „Onze paro chie is de Kerk in het klein, ge plaatst midden in de wereld, Haar armen uitstrekkend naar alle mensen voor wie Christus is gestorven en die allen geroepen zijn tot het heil. Daarom verheugen wij ons over de Instuif, die zeker voor de helft door niet-katholieke jeugd wordt bezocht, en daarom zijn wij blij, dat wij in on ze katholieke bejaardensociëteit onze (Advertentie) Natuurvolken en dieren geven ons een wijze les: de bron van genezing en ge zondheid ligt bij de natuur zelf! Klachten, over hoofdpijn, moeheid, puistjes, vale teint, verstopping, aambeien enz. zijn slechts het gevolg van een onnatuurlijke leefwijze. (Verkeerd voedsel, zittend levenl) HERBES AN Kruidenthee bevat 14 ver schillende Kruiden met elk een eigen heil zame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist i f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. Zaterdag 7 juni zal ten kantore der veiling de algemene jaarvergadering worden gehouden van de veiling Ka pelle-Biezelinge en Omgeving te Kapelle. Op deze vergadering zullen de verslagen over het afgelopen boekjaar worden uitgebracht en ver der komen een aantal bestuursvoor stellen aan de orde. Zo is er o.a. het voorstel tot ver koop van een perceeltje grond aan de gemeente Kapelle. Ook staat op de agenda een bestuursvoorstel tot uit breiding van het veilingterrein en machtiging tot verhoging van het krediet c.q. het aangaan van een geldlening bij de Coöp. Boerenleen bank te Kapelle. Het voorstel voor de veilingpercen tages voor 1958 is: Grote veiling 3 pet.; kleine veiling 5 pet.; boomgaar den 2 pet. Dit betreft de leden. Voor gastveilers zijn de percentages 2 pet. hoger. De balans sluit per 31 maart met een totaal van 1.559.632,44. De reserve bedraagt 202.760,63 en er Is een j werd er voor meer An 2,5 miljoen De exploitatierekening over het boekjaar 1957-58 sluit met een netto batig saldo van 59.418.49 nadat er is afgeschreven op gebouwen, machi nes en inventaris een totaal bedrag van 203.583,56. Tengevolge van de hoge veiling- prijzen in 1957-58 waren de provisie ontvangsten zeer hoog, namelijk 411.680,34. Daar staat tegenover dat er minder werd ontvangen aan huren dan in normale jaren, terwijl door de geringe bezetting van het koelhuis hierop een groot verlies werd geleden. De exploitatierekening van het sor teer- en pakstation sloot met een na delig saldo van 10,386,88. Ondanks dat kon de veiling over het afgelopen jaar aan haar leden 0,3 pet. terugbetalen en resteerde nog een netto-winst van byna 60 000. De totale omzet van de veiling be reikte in het afgelopen boekjaar de recordhoogte van 11.480.207,15. Het vorig jaar was dat 7.839.071,26 en in 1955-56 6.376.738.78. De drukste mgand was het afge lopen jaar de maand augustus. Toen ledenkapitaal van 333.939,58. I gulden omgezet. Tijdens het afgelopen weekend wer den te Tilburg in het Cenakel op Ko ningshoeven de jaarlijkse studiedagen der nationale V.K.A.J.-bestuursters gehouden. Voor de tweede maal ging hieraan een raadsvergadering vooraf. In haar openingsrede deed de natio nale voorzitster, Bep Heystee, mede deling omtrent de stand van zaken met betrekking tot de enquete onder het vrouwelijk huishoudelijk perso neel. Dit onderzoek werd over het ge hele land in de maanden maart, april en mei gehouden. Reeds kwam de helft van het aantal enquêteformulie ren, in totaal meer dan 1500, binnen. Het materiaal, aldus verkregen, zal door sociologen en andere deskundi gen, in samenwerking met de KAJ en de VKAJ tot een rapport verwerkt worden, dat van belang kan zijn by een eventueel in te stellen C.A.O. voor de dienstmeisjes. De 19-jarige M. v. d. Slikken uit Tholen is gistermiddag in de Scha- kelooploder nabij Tholen dodelijk verongelukt. Hij bereed een tractor met aanhangwagen, waaronder hy terecht kwam, toen hij een bocht te ruim nam, waardoor eerst de aan hangwagen in de sloot terecht kwam en daarna de tractor kantelde. De jongen was vrijwel op slag dood. Zijn zuster, die op de aanhangwagen zat, toen het ongeluk gebeurde, kon uit de sloot worden bevrijd. Zij liep slechts lichte verwondingen op. GOES Grand: journaalfilm koninklijke bezoeken. MIDDELBURG Electro: The rose Tat too, 18 j. VLISSINGEN Alhambra: De avontu rierster van Beiroet, 18 j. Luxor: De gevangene van de koning, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De familie Trapp, a.l. OOSTBURG Ledel 8 uur: De jonge leeuwen, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Chantage, 18 j. met enig voorbeh. AXEL Het Wapen van Zeeland 8 uur: Biljartmatch Kees de Ruyter—C. van Oosterhout. GOES Grand: journaalfilm koninklijke bezoeken. MIDDELBURG Electro: The rose Tat too, 18 j. VLISSINGEN Alhambra: De avontu rierster van Beiroet, 18 j. Luxor: D« gevangene van de koning, 14 U Als Groot stelle z de heml scherm; I: rl i)i iv-M van ee; werd di De ri waar charter bereikte I enthousP held v; Wat hefl snapping H minister-rH dit land ^g historisch<H rubriek mH zult U zi< H Wel I in de oorH heime die H tigd met l^g de Rosetti^g ter-resider H doodsteek I Gaillard el Soustelle I noemd we politicus, H maar.... ">r^g Op 25-jeM hij en we^g directeur ^g dig museu^g Hij schree^g Azteken, taald onde Azteken bB quistadorel Aztèques :^L Espagnole.1 taald doorH uitgegevenl Op de binrH slagflap gehaald, dl zen heeft el geen Nedl scheen val voor lekeng taling is el^_ leden (maa^P Guda E.G. I is het vanz l werken me T Het resulH meen niet de uitspraal enigszins ei van deze cultuur var I beide boeke| Het boek misbare aa: mevrouw t zeer rijk g( en tekstillu Azteken" i lustreerd, i tekstillustri daarentege het werk Duyvis, a punten lan haar beschj onderwerp. Soustelle ruimte en zijn inleidin I van de inwiL titlan (de h l rijk) is vocH van beschr.^™ gegevens O' de rest vang is opgenom! In 270 blz.' pen de 34 een zeer w men) heeft zicht gegeve beseffen hoi „Algemene middelbare De B> Dro(o)te Af™ lentes pekerg 'n koppel zich kwam boven op Stadswaag, terhal, nog delijk Muse oude Breda zekerden da schijning f< weer: liefde vensmoed. b in het eind rige eeuw h „kinderbren daar genest ze opeens en nooit meL rug gekeerdg heeft dit niT volg gehad d Bredase meer gebrach Integendeel. 15000 inwone hebben zich 100.000 very iigd. Daar hei halve de ooiel de trekschuit koets en de s lan meegewt De eerste lij draagt met haar zv den en haa groen op z'n hij brengt i broodsweken jaar. Alles zingt, zelfs mensen, 'n O 'n zeer doel gericht dier. ie z'n voedse, rassen en sloi heeft- ie zee waterdichte 't nat dat v komt maakt nat. Hij heej ge sterke s» hem veroor dieren, waai z'n ochtend-,

de Stem | 1958 | | pagina 2