HORDENLOOP VAN ASSEMBLEE „Alles of nietszegt premier de Gaulle MILITAIR ELFTAL NAAR TURKIJE Kamercommissie nam voorstel-drie niet PLEEGKINDEREN CVP krijgt in Kamer acht zetels méér GOEDE GA VEN VAN ANDERMANS GELD Dubieuze staan in „kunsthandelaars Duitsland terecht Tunesische kwestie in V-Raad Ook „werkers met schone handen horen in K.A.B. Kotter liep op mijn DAGBLAD VOOR ZEELAND Makarios prijst Nasser ALGERIE SCEPTISCH V ragen over eindexamen gymnasium Zwitserland maakte dure vergissing In Senaa t de absolute meerderheid Koninklijk gezin weer thuis Rebellen op Celebes omsingeld Pater Ponsioen voor H.K.W. Minder warm i Doodstraf geëist tegen schoonvader van koning Saoed Miljoenen- affaire 7 wee opvarenden gewond Toneelprijzen toegekend 98e JAARGANG No. 22772 Vitgave N.V. Uitg. Mij. Neerland». Directe»: E. B. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. "t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tri. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Konintfin en Vaderland DINSDAG 3 JUNI 1958 Abonnementsprijs T 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. f 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, tel n_. Tunesië heeft maandag Frank rijk in de Veiligheidsraad be schuldigd van „gewapende agressie" en de Veiligheidsraad verzocht maatregelen te treffen die de raad geschikt acht om vrede en veiligheid in Tunesië te brengen. Mongi Slim, die voor Tunesië het woord voerde, verzocht de raad om maatregelen die de terugtrekking van de Franse strijdkrachten uit Tunesië kunnen bevorderen. Georges-Picot, de Franse afgevaardig de, vroeg de Veiligheidsraad Tunesië uitte nodigen de onderhandelingen met Frankrijk voort te zetten en, door een terugkeer naar de toestand van voor 15 mei, de voorwaarden binnen zijn grenzen te scheppen, die kunnen lei den tot een spoedige beëindiging van deze onderhandelingen op een wijze die beide landen tevreden stelt. Generaal de Gaulle heeft president Bourguiba van Tunesië en koning Mo. hammed van Marokko boodschappen gezonden, waarin hij getuigt van zijn voornemen om te werken aan het scheppen van vriendschappelijke be trekkingen tussen Frankrijk en deze landen. De verbannen Cyprische aartsbis schop, Makarios, heeft zondag bij aan komst op het vliegveld van Cairo pre sident Nasser van de Verenigde Ara bische Republiek „een geïnspireerde leider" genoemd De aartsbisschop is naar Egypte ge reisd op uitnodiging van de Griekse gemeenschappen in Egypte, die in to taal 6.0.000 personen tellen. President Nasser heeft Maksiios maandagavond ontvangen. De aartsbisschop zei op het vlieg veld, dat hij president Nasser „een hartelijke boodschap met vriendschap pelijke groeten van het volk van Cy prus" bracht. IJSLAND gaat zijn territoriale wate ren uitbreiden van vier tot twaalf mijl. Buitenlandse schepen zullen bin nen deze zone niet mogen vissen. EXPLORER 3. de derde Amerikaanse kunstmaan, zal waarschijnlijk eind van deze maand op de aarde terug vallen. Explorer 2 zou wellicht meer dan een eeuw in zijn baan kunnen blijven. BOVEN ALGIERS is maandag de he mel als het ware verduisterd geweest door enorme zwermen sprinkhanen. IN DEN HAAG is een 33-jarige man aangehouden, die de laatste maanden talrijke brandjes heeft gesticht in brievenbussen en aan bromfietsen, scooters e.d. OP SICILIë vond iemand in de trein een koffertje, dat blijkbaar door een der reizigers was vergeten. Hij maak te het open. Er zat 45 kilo dynamiet IN DE JAARVERGADERING van de Nederlandse Katholieke Slagerspa troonsbond te Den Bosch, die zijn 40- jarig bestaan viert, is oud-voorzitter G. Scholtes uit Leidschendam benoemd tot ridder in de orae van St. Grego- rius de Grote. De spanning in Parijs is maandagavond opnieuw naar een climax gegaan, doordat de commissie voor hel alge meen kiesrecht van de Nationale Vergadering afwijzend adviseerde op het voorstel van de Gaulle, hem de middelen te verschaffen voor een spoedige grondwetswijziging. Met 21 tegen 11 stemmen sprak de commissie als haar mening uit, dat de voorstellen eerst in de volksvertegenwoordiging zouden moeten konien alvorens aan een referendum te Morden onderworpen. De Gaulle nam deze uitdaging niet. In een toespraak van vijf minuten verklaarde hij, dat zijn regering na maandagavond niet meer zou blijven bestaan, als de assemblee hem de bevoegdheden en middelen zou weigeren voor een wijziging van de grondwet. Eerder op de dag, in een tweetal vergaderingen, had de Nationale Vergadering de premier blanco mandaat voor zes maanden gegeven (322 tegen 323 stemmen) en de bijzondere vol machten voor Algerië verlengd. Het ontwerp, waar de Nationale Vergadering zich maandagavond over moest uitspreken, moet als een „inleidend" voorstel tot grondwets wijziging worden beschouwd, waar mede beoogd wordt artikel negentig van de bestaande grondwet op te hef fen. Intdit artikel wordt namelijk be paald, dat uitsluitend de volksverte genwoordiging het recht heeft de grondwet te wijzigen. Ook dit inleidende regeringsont werp heeft echter ten doel tot een grondwetsherziening te geraken en daarom moet het, volgens het in de huidige grondwet bepaalde, met twee derde gedeelte van het uitgebrachte aaptal stemmen worden goedgekeurd. Overigens werd gisteren duidelijk, dat het nieuwe bewind, ook na goed keuring van zijn program, de weg niet geplaveid zal vinden. In Algerië is men uitermate teleurgesteld, dat geen enkel lid van het comité voor openbaar welzijn" zitting in het ka binet heeft gekregen, terwijl bijvoor beeld Pflimlin, die men in Algiers „de Kerensky van Frankrijk" noemt, wel minister werd. Sommigen veronderstellen, dat de Gaulle in Algiers een koele ontvangst I zal krijgen. Men vindt, dat hij teveel j concessies aan de Nationale Verga dering heeft gedaan en dat hij figu ren in zijn regering heeft gehaald, die nu niet direct geestverwanten zijn van Soustelle, Salan en de andere rebellen". De Gaulle zou morgen ochtend in Algiers arriveren. Een woordvoerder van de regering verklaarde gisteren, dat het kabinet zich eerst als definitief geïnstalleerd zou beschouwen, als het parlement alle drie wetsontwerpen zou hebben aangenomen. In het ontwerp voor de bijzondere (Advertentie) bevoegdheden is vermeld dat de ge vraagde bevoegdheden géén betrek king hebben op „aangelegenheden, waarvan de behandeling aan de wet (d.i. de parlementaire wetgeving) is voorbehouden, zulks in overeenstem ming met de traditie der republi keinse grondwet." De ministers van staat Mollet en Pflimlin hebben gedurende het debat in de Nationale Vergadering uiteen gezet dat dit inhoudt, dat de rege ring-de Gaulle gedurende het halve jaar, dat zij bij besluit en zonder in schakeling der volksvertegenwoordi ging regeert, géén oorlog kan verkla ren. de staat van beleg afkondigen of bestaande verdragen opzeggen. Compromis Het vastleggen van deze uitzonde ringen op de aan de regering-de Gaulle te verlenen volledige bevoegd heid is het resultaat van te elfder ure tussen de ministers en de volks vertegenwoordiging gevoerde onder handelingen. Medewerkers van de generaal ver klaarden na goedkeuring van het voorstel dat hij thans al de bevoegd heden bezat, die hij verzocht en ver wacht heeft. Dat de tegenstanders van de Gaulle in de Assemblée alle mogelijke moeite zouden do-en, om toch nog hindernis sen te leggen werd duidelijk, toen de commissie voor het algemeen kies recht een uitgesproken tegenstander van de premier tot rapporteur be noemde voor het voorstel der grond wetswijzigingen. Generaal de Gaulle is maandag middag onder meer bezocht door admiraal Pierre Nomy, chef van de marinestaf, generaal Paul Ely. voor malig stafchef van het leger, die af trad tijdens de jongste politieke cri sis. generaal Etienne Gelée. chef van de luchtmachtstaf en Georges Gorse, Frans ambassadeur in Tunesië. Gorse bevindt zich reeds sinds het in februari jl. voorgevallen incident bij Sidi Sakiet Joesef te Parijs. „0|}luchting, EN ZONNIG In woning, werkplaats, school, kantoor, blyft 't heerlijk koel door President Eisenhower en diens mi nister van buitenlandse zaken, Dul les, zullen, zo meent men te Washing ton, trachten zo spoedig mogelijk een uitwisseling van gedachten met de nieuwe Franse regering van de Gaulle te hebben. Het bericht over de Gaulles inves tituur is te Washington met opluch ting ontvangen. Men is echter be zorgd over wat er in Noord-Afrika zal gebeuren en welke gevolgen de gebeurtenissen in Frankrijk op de Navo zullen hebben. MacMillan heeft de Gaulle een tele gram gestuurd, waarin hij op een hechte samenwerking met diens re gering zegt te vertrouwen. De censuur in Frankrijk is inmid dels opgeheven. Het Eerste Kamerlid mevrouw Schouwenaar-Franssen heeft aan de minister van Onderwijs gevraagd, of het waar is, dat bij het schriftelijk gedeelte van het eindexamen der gymnasia aan de examinandi een stuk Duits proza ter vertaling is voorgelegd, dat in strijd met de voor schriften ontleend was aan een be kende verzameling Duitse eindexa menvertalingen en op een aantal scholen al behandeld was? Is het waar, zo vraagt zij verder, dat vervolgens het college van in specteurs een schrijven heeft gericht aan de rectoren der gymnasia en lycea, waarbij dit examenwerk on geldig is verklaard en opdracht is ge geven de leerlingen voor dit vak op nieuw te examineren? Indien de beide voorgaande vragen bevestigend worden beantwoord, al dus mevrouw Schouwfiïaar, is de mi nister dan niet van mening, dat dit voor een aantal leerlingen een ver zwaring van het eindexamen bete kent en dat het onjuist geacht moet worden, dat leerlingen het slachtoffer worden van een fout, die elders en van hogerhand, is gemaakt? Is de minister daarom bereid op korte ter mijn te bevorderen, dat: le. De door het college van inspec teurs voorgeschreven maatregel geen doorgang vindt: 2e. Een dergelijke fout in de toe komst vermeden wordt? het goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes De Zwitserse regering heeft een or der aan de Zwitseise industrie voor de leverantie van 100 straaljagers ge annuleerd. De waarde van de order is 441 miljoen francs. De toestellen zijn van het type P-lb. een toestel dat in Zwitserland ontwikkeld is en de ge luidssnelheid kan overschrijden. Twee prototypes van dit toestel zijn tijdens proefvluchten neergestort. De ontwikkeling van de P-16 heeft ongeveer 50 miljoen francs gekost. Men verwacht dat de Zwitsers-1 re gering thans zal overgaan tot aankoop van Britse of Amerikaanse straalja gers. Hoewel de Belgische CVP bij de zondag gehouden verkiezingen niet de absolute meerderheid heeft verwor ven in de Kamer van Volksvertegen woordigers (Tweede Kamer) blijkt haar winst belangrijker te zyn, dan de grootste optimist had durven ho pen. Niet minder dan acht zetels heeft de CVP gewonnen, zodat ze nu 104 afgevaardigden in de Kamer kan brengen. In totaal zijn er 212 zetels. De socialisten hebben een zetel ver loren. de liberalen raakten er vijf kwijt. Daardoor zagen deze twee par tijen tezamen zich de absolute meer derheid ontvallen, waarmee ze in de afgelopen vier jaar hun desastreuze schoolpolitiek konden voeren. Teza men bezetten ze nu 105 zetels (socia listen 85, liberalen 20). Het staat al wel vast, dat de ka tholieken in de Senaat een absolute meerderheid zullen hebben. Voor de 106 rechtstreeks gekozen senaatszetels luidt de officieuze uit slag: Christen-Democraten 54 (winst 5), zijnde de meerderheid van de helft plus een, Socialisten 39 (verlies 3), Liberalen 12 (verlies 1), Communis ten 1 (verlies 1). De juiste samenstelling van de se naat zal pas bekend zijn wanneer de provinciale raden nog 46 senatoren zullen hebben gekozen en deze nog 23 senatoren zullen hebben gecoöpteerd. Premier van Acker heeft inmiddels aan koning Boudewijn het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Ver wacht wordt, dat de koning nu een lid van de CVP als formateur zal Twee Ltjgerbuby s, behorena tot de levende inventaris van het circus Krone in Duitslandwerden kort na de geboorte wees. De directie van het circus richtte een nood oproep tot de bevolking, met het gevolgdat de welpjes binnen en kele uren een liefdevolle pleegmoe-' der hadden gevonden in Hannover. Medelijden van twee van zijn winkelmeisjes met minder draag krachtige klanten heeft de eigenaar van een slagerij in Rotter dam-Zuid een schadepost van 10.000.opgemverd. Het was hem gebleken, dat in een van zijn filialen het winstpercentage zo terugliep, sinds hij eind december van het vorig jaar twee nieuwe ver koopsters had aangenomen. Hij probeerde uit te zoeken waar dit aan lag, maar slaagde er niet in. De meisjes werden toen overgeplaatst naar een ander filiaal, waarop zich het merkwaardige verschijnsel vooideed, dat in deze zaak de winst daalde, terwijl die in de eerste met sprongen vooruit ging. Toen werd de politie er in gemengd en kwam aan het licht dat de meisjes uit medelijden aan klanten vlees cadeau gaven of tegen gereduceerde prijzen verkochten. Zelf zouden ze er niet van geprofiteerd hebben. aanwijzen. Een woordvoerder van deze partij zei, dat het .vrijwel ze ker" is, dat van Houtte het eerst zal worden aangezocht. Aan de voorzitter van de Christe lijke Volkspartij in België heeft de KVP-voorzitter mr. H. van Doorn, het volgende telegram gezonden: „In naam bestuur Kath. Volkspartij breng ik. u meest hartelijke geluk wensen met de prachtige overwin ning van de CVP tot uitdrukking. Wij zien hierin een overtuigend be wijs van de rechtvaardigheid van de zaak waarvoor uw partij vocht en van de vitaliteit van uw politieke be weging." Het koninklijk gezin, dat met uitzondering van prinses Marijke het weekeinde in Lausanne heeft door. gebracht, is gisteren in Nederland te ruggekeerd. Maandagmiddag is de Nederlandse militaire ploeg naar Turkije ver trokken, waar zij te Instanboel en Susra legen de Turkse militaire voetbalploeg in het veld zal komen. De spelers en hun begeleiders vóór het vertrek. In Djakarta is bekendgemaakt dat in het gebied van Djailnln. 280 km van Menado, noord-Celebes, een groep opstandelingen door troepen van de centrale regering is omsin geld. De opstandelingen, ongeveer 500 in getal, zouden een ultimatum van capituleren of sterven" naast zich neergelegd hebben. De Indonesische regering maakte voorts bekend dat de bevolking in verschillende gebieden van midden- en noord-Celebes tegen de rebellen- regering in opstand is gekomen. Volgens radio-Medan zijn twee offi cieren die .in maart jl. de opstand in Medan hebben geleid, aangehouden toen zij met een motorboot uit Sü- matra trachtten te ontsnappen. i 4 Verwachting van het K.N.M.I. Int dinsdagavond. opgemaakt maandagavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking en en- kele verspreid voorkomende regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen zuid en zuid- west. Minder warm dan gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige zuidwestelijke wind. Be- j wolkt met mooie opklaringen en hier en daar onweer. Koeler. Vandaag: zon onder 20.52 uur. "laan op 22.14 uur S Morgen: zon op 4.24 uur. Maan onder 7.14 uur. De militaire openbare aanklager in het proces tegen Asad Ibrahim, een schoonvader van koning Saoed en diens broer Majed, heeft bij verstek tegen deze twee mannen de dood straf geëist, omdat zij op instigatie van de Saoedi-Arabische vorst een staatsgreep in Syrië zouden hebben voorbereid en deel zouden hebben aan een komplot om president Nas ser te vermoedden. Volgens de aanklager stonden de V.»3. achter het komplot. De rechtbank te Iserlohn, in Duitsland, is maandag de behande ling begonnen van het proces tegen twee „kunsthandelaars", Friedrich Cohn (62 jaar) en Emanuel Pimen- tel (47 jaar), de eerste staatloos, de tweede afkomstig uit Amster dam. Veertien schilderijen van Ne derlandse meesters uit de zeven tiende en achttiende eeuw vormen iet middelpunt waaromheen dit op- ienbarend proces zich gaat afspe- en. De schilderijen waren aan Duitse ndustriëlen voor 100.000 Mark te mop aangeboden, met de „garan- ie" dat binnen enkele weken een 3raziliaans museum de stukken .oor 800.000 Mark zou opkopen. In Iserlohn zijn de oplichters ge arresteerd toen een zakenman ach terdocht kreeg. De twee bleken le- den te zijn van een internationale bende van „kunsthandelaars", die in Frankrijk, Zwitserland, Duits land en Zuid-Amerika veel succer heeft geboekt. Men schat de wins die hierbij is gemaakt op zes mil joen Mark. Cohn en Pimentel vlogen tegen de lamp toen een fabrikant in Iser lohn. die zij een schilderij „uit een vorstelijke collectie" aanboden, be gon te twijfelen. Z% hadden hem verteld dat „de vorst" in geldnood zat en niet kon wachten op de verkoop aan een Brazili aans museum, die over or e veer een maand zou plaatshebbc De fabrikant kon „de slag van n le ven slaan" als hij de veertien oude meesters, die echt schenen, zou op kopen en dan later naar Brazilië zou doorverkopen. Cohn en Pimen- el toonden een (vervalst) telegram it Rio de Janeiro, waarin een msthandelaar uit Brazilië de doe- en bij zijn komend bezoek aan üsseldorf voor 800.000 Mark zei te allen opkopen. Pimentel heeft tot nog toe steeds gezegd, werkelijk kunsthandelaar te •.ijn. Hij verklaarde dat mannen als Eisenhower, Churchill en de Engel se premier MacMillan van hem schilderijen hebben gekocht. Het aantal werknemers ,,met schone handen" neemt steeds meer toe, vooral in de dienstensector. Bij zondere aandacht zal geschonken moeten worden aan de zgn. „onge schoolden" die routine-werkers in de administratieve functies. De beamb- tenorganisaties zullen het eerst ge confronteerd worden met de gevol gen van de automatisering, welke tal van nieuwe routine-werkzaa,mhe- den in het leven zullen roepen. De mensen die deze arbeid ver richten. zullen hun scholing in de vrije tijd gaan beoefenen. Deze ar- De visserskotter Urk 96 is gisteren morgen ter hoogte van Terschelling op een mijn gelopen. Twee van de vyf opvarenden werden gewond. Het scheepje, dat zwaar beschadigd werd, raakte aan de grond, nadat met assistentie van twee andere kot ters getracht was, het naar Terschel ling te brengen. Aanvankelijk vreesde men, dat bij de explosie enkele opvarenden wa ren omgekomen. Later bleek echter, dat dit niet het geval was. De Urker kotter „Neeltje", die onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk voer, kon twee van de opvarenden onge deerd aan boord nemen. Het waren schipper Pieter van Urk en de 23- jarige W. Hoefnagel. Een derde man, Klaas van Urk, die bij de explosies overboord was geslagen, werd even later door de „Neeltje" opgepikt. Hij bevindt zich eveneens in goede wel stand. De twee gewonden waren Hendrik en Arie van Urk. Zij kregen been fracturen, die echter geen bezorgd heid hoeven te wekken. De reddings- bool „Brandaris" heeft hen naar Harlingen gebracht, waar ze in het ziekenhuis zijn opgenomen. beids. en levenswijze zal in de nabije toekomst voor grote groepen werk nemers weggelegd zijn. Zij mogen geen minder lid van de werkgemeen schap. geen minder mens worden. Maakt hen niet tot een nieuw prole tariaat en zorgt dat zij hun persoon lijkheid in hun vrije tijd kunnen ont wikkelen. Deze dringende oproep richtte pa ter dr. J. Ponsioen SCJ tot de Kath. Bond van Administratief. Verkopend en Verzekeringspersoneel „St.-Fran- ciscus van Assisië" (HKW), die in Bellevue te Amsterdam met een feestelijke bijeenkomst zijn gouden jubileum herdacht. Hij kwam daarin tot de conclusie dat de identificatie van de KAB met een bepaalde stand van handarbeiders niet langer vol te houden is en dat de huidige indeling van vakorganisaties uit de tijd blijkt, nu de arbeidsmarkt zo veel meer ge- differentiëerd is geworden. Een nieu we structuur van de Kath. Vakcen trale als één grote bond met veel meer vakgeledingen achtte hij een mogelijke oplossing. Deken mgr. G. P. J. van der Burg van Amsterdam deelde nog mede, dat de H. Vader de voorzitter van de jubilerende bond, de heer J. de Wit. had benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. Tijdens het te Winschoten gehouden congres van de vereniging van schouwburg- en concertgebouwdirec ties is bekendgemaakt, aan welke drie acteurs en actrices de door deze ver eniging ingesteld jaarlijkse toneel prijzen zijn toegekend voor bijzondere prestaties in het seizoen 1957-1953. De gouden medaille ..Theo d Or" 'naar mevrouw Theo Mann-Bouw- meester) is toegekend aan Elisabeth Andersen en de ..Louis d'Or" (naar Louis Bouwmeester) aan Han Bentz van den Berg, die deze prijs ook in 1956 verwierf Mary Dresselhuys is onderscheiden met de zilveren medaille voor haar rol van Jessica in ..Wie is Janus?" Guus Oster kreeg de zilveren me daille voor zijn vertolking van Magis in „Het Ei". De bronzen medailles zijn deze keer ten deel gevallen aan Hetty Beck voor haar rol in „Puntila" en aan Frans van der Lingen als Triletski in „Platono".

de Stem | 1958 | | pagina 1