Walcheren ASPRO' Zeeuwsch:Vlaanderen Zuid-Beveland VEERHAAN ALGERA Vlag halfstok bij vertrek van laatste veerboot uit Zierikzee Elly van Willegen dit jaar Goese fruitfee VERKOUDEN? Dagblad De Stem 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 2 JUNI 1958 2 MIDDELBURG Muzikale wandeling Stoeipartij liep slecht af 2 'ASPRO's HULST K.A.B. vierde feest van de arbeid GOES OM DE TOEKOMST VAN GOES Vierjarig kind liep tegen auto „De Val" officieel geopend Protestcomité officieel geformeerd Deel van corso naar de Expo Zwaargewonde bij botsing te N. en St. Joosland Auto te Sluiskil te water Nederlands echtpaar in Duitsland1 verongelukt EXAMENS AGENDA Vandaag Morgen Bui Imp N.V. Wil Ter afsluiting van haar jubileum viering hield 't tamboers- en pijpers- korps „Juliana" zaterdagavond een muzikale wandeling door de binnen stad. De leden van het korps waren gekleed in volledige, fleurige unifor men; met de meegevoerde verlich ting vormde het geheel een zeer aan trekkelijk geheel, waarvoor veel be langstelling bestond. Het was een sympathieke gedachte voor deze mars een route te kiezen door de straten, welke als regel niet in een muzikale wandeling worden opgenomen. Toen twee jongens in het gemeen telijk zwembad aan het stoeien wa ren werd een van hen, de dertien jarige A. de L. uit Koudekerke, door een ruit gedrukt. Uiteraard had de knaap slechts een zwembroekje aan waardoor het glas een grote, flink bloedende snijwond in de linker heup achterliet. Hij moest per ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. (Advertentie) 'ASPRO •ASPRO' helpt direct. Ook bij hoofdpijn en griep. U voelt UJ roer fit wordenopgewekt f Ja,'ASPRO' doet meer* .■en, óetit itfeeh fit/ Zaterdagavond vierde de plaatse lijke afdeling van de K.A.B. in het Sint Aloyisiuspatronaat het feest van de arbeid. Voordat de districtsbestuurder van de r.-k. landarbeidersbond, de heer P. Vinck, zich tot de aanwezigen richtte, bracht de K.A.B.-band ,,The Mi La Do's" enkele nummertjes ter afwisseling, waarbij Vera de Gucht en Annie Merks als vocalisten optraden. De heer Vinck wees de leden op hun taak, die zij in het grote produktie- proces hebben te verrichten. De ar beid, aldus spreker, moet gezien wor den als een genot en niet als een last. Hij wees de leden ook op de sociale voorzieningen, die mede door de KAB tot stand zijn gekomen en hij wekte de aanwezigen op om niet-georgani- seerden er toe te bewegen lid van de organisatie te worden. Kapelaan A. Mabesoone, geestelijk adviseur van de afdeling, gaf als zijn mening te kennen, dat ontspanning noodzakelijk is, waarbij hjj wees op het mooie van het feest van de ar beid, dat hier wordt gevierd als een feest van bezinning, maar waarbij ook aan het amusement is gedacht. De plaatselijke afdeling van de K A.B. heeft eer behaald met deze feestviering, want na afloop van het officiële gedeelte werd nog gelegen heid gegeven tot het maken van een dansje. 4ardenburg raadsvergadering Tegen maandagnamiddag 4 uur is de gemeenteraad bijeengeroepen voor de gewone maandelijkse vergadering. Op de agenda staan onder meer de volgende punten. Instelling wachtver- bod aan een zijde van de Weststraat en een gedeelte van de Oude Kerk straat, motie over de veren op de Westerschelde, diverse subsidies, fi- Op initiatief van de Evenementen commissie zullen drs. M. Verburg di recteur van het E.T.I. te Middelburg en de heer Oranje, directeur van Ge meentewerken, morgenavond voor een schare genodigden in ,,de Koren beurs" hun visie geven op de toekom stige ontwikkeling van Goes. s-Gravenpolder gemeenteraad De raad van 's-Gravenpolder heeft donderdagavond het verzoek van de regelingscommissie Zuid-Bevelandse rudveefokdag te Goes om een bijdra ge afgewezen. De salarismaatregelen voor het la ger en middelbaar rijkspersoneel werden van toepassing verklaard op het gemeentepersoneel. Een bedrag van 2.850.- werd be schikbaar gesteld in de restauratie kosten van de Ned. herv. kerk, waar door het totale subsidie van 8500,- zal worden uitgekeerd. De woning Lenshoekdijk 7 werd on bewoonbaar verklaard met een ont ruimingstermijn van 1 dag. Aan de fa. gebr. Mol werd ca. 810 m2 bouwterrein aan de Boomgaard straat-Ambachtsstraat verkocht voor de bouw van 4 woningen t.b.v. haar personeel. Vervolgens werd een krediet van 62.000.- gevoteerd voor de bouw van een prot. christ. kleuterschool. Zodra op dit besluit de goedkeuring van ged. staten is verkregen, zal tot aanbeste ding kunnen worden overgegaan, waarna de bouw spoedig zal kunnen aanvangen. De stationsbuurt Nisse en omstre ken zal van elektriciteit kunnen wor- den voorzien. Daartoe stelde de raad een bedrag van 2.697,- beschikbaar. Wanneer ook de gemeente Nisse haar aandeel bijdraagt, zal tot aansluiting kunnen worden overgegaan. Tenslotte werd een punt aan de agenda toegevoegd i.v.m. een 's mor gens ontvangen schrijven van ged. staten, waarbij een 2-tal woningwet woningen aan de gemeente werd toe gewezen. Gaarne werd besloten tot aanbesteding over te gaan en de no dige voorschotten en bijdragen uit j 's rijks kas aan te vragen. s-Heerenhoek DE kluis GEOPEND Eindelijk dan is het probleem brand kast opgelost. Gelukkig is de voor spelling van pastoor Kramer z.g., die meende dat de Duitsers in 1944 bij het scheiden van de markt zijn brand kast hadden volgepropt met spring stoffen, niet uitgekomen. Zoals we reeds eerder meldden werd het zware geval destijds in de pastorietuin be graven door de geallieerden en enige tijd geleden door de mijnopruimings- dienst opgegraven. Naarstig ging men op zoek naar code en sleutels om het potdichte geval te kunen openen, ech ter zonder resultaat. Dezer dagen zijn na secuur overleg de snijbranders er maar opgezet, om de achterkant te verwijderen. Het is duidelijk dat hiervoor nogal belang stelling bestond, zelfs de altijd even actieve burgemeester Waelput gaf acte de présence. Tegen het brute brandgeweld bleek de kast niet be stand. Doch wat een ontgoocheling voor de omstanders op afstand. Be halve een weinig slootwater bleek het gevaarlijke monster niets te bevatten dan lucht, noch bommen, noch gra naten. De angstige beklemming, welke ja renlang ons dorp in haar ban hield, is geweken en de bewoners van de pastorie kunnen hun welverdiende slaapschade gaan inhalen! Kloetinge buffet-verpachting met geld toe B. en w- hebben de raad, die tegen woensdagavond werd bijeengeroepen, het voorstel gedaan om voor de duur van een jaar vergunning te verlenen aan mevr. K. Proos-Visser tot het exploiteren van het buffet van het gemeentel, verenigingsgebouw „Ami- citia" en aan exploitante een vergoe ding toe te kennen van 300.- per jaar. nanciële medewerking aan de heli- kopterdienst Zeeuwsch-Vlaanderen Rotterdam, aangaan geldlening en verlenging kasgeldlening. Sas van Gent RAADSVERGADERING Dinsdag 3 juni a.s. des voormiddags kwart voor acht komt de raad in openbare vergadering bijeen ter af werking van een korte agenda, waar op o.a. vermeld staat een voorstel tot het aangaan van een geldlening groot f 41.000,met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gra- venhage. Verder zal worden behan deld een voorstel tot aankoop van 31 a 77 ca grond van de N.V. Nederland se Spoorwegen te Utrecht, gelegen in de Poelpolder. De grond zal worden aangekocht ten behoeve van de nieu we hoofdontwatering rond de gemeen te. De raadsvergadering zal niet wor den gehouden in de raadszaal, maar in de gemeentelijke vergaderzaal bo ven de brandweergarage. Dit ge schiedt in verband met de restauratie van de hal in het gemeentehuis. Na afloop van de vergadering zal de raad een excursie maken naar de Expo, waar de afdeling Volkshuisvesting zal worden bezocht. Schoondijke Raadsvergadering De gemeenteraad zal op woensdag 4 juni om 19.30 bijeenkomen. Op de agenda staan o.m. de volgen de punten: Ingekomen stukken, waar onder adressen inzake de vrije veren; Voorstel van b. en w. om met de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten een 30-jarige 5 pet. geldlening, groot 20.000.- aan te gaan. Beslissing over de vraag of de bouw van de bejaar denwoning zal worden overgedragen aan J. A. van der Meulen, waarvoor een verzoek is ingekomen, dan wel of deze bouw zoals aanvankelijk is besloten van gemeentewege zal plaats hebben. Overlegging gemeente-reke ning 1954. Zuiddorpe overal elektrisch licht Nu ook in de wijk „het Waterhuis" de laatste hand is gelegd aan de elek trische verlichting en daar voor het eerst de straatverlichting heeft ge brand, is daarmede Zuiddorpe voor 100 procent elektrisch verlicht. Waar men ook heen kijkt des avonds overal en tot in de verst afgelegen hoeken ziet men de groene lichtpunten stra len. Men is over deze vooruitgang in de gemeente best tevreden. Evenzo met de waterleiding waarop 98 pro cent is aangesloten. Onder Westdorpe is de vierjarige Ronny Salomon uit Terneuzen tegen een auto gelopen die deelnam aan de Zeeuwschvlaamse protestrit tegen -i* veertarieven. Het jongetje is met bloedende hoofdwonden naar het St. Elisabethsziekenhuis te Sluiskil ge bracht. Levensgevaar was niet direct aanwezig. ,,De voorzitter van de v.v. „Steen" deelde mee, dat zijn ver eniging, die financieel toch al niet sterk staat, door de verhoogde veertarieven per reis n.aar de „overkant" f 42,meer zal moe ten betalen dan tot nu toe en hij verklaarde, dat dit niet te dragen is, zodat zijn club verplicht zal zijn in Belgisch competitieverband te gaan spelen". Uit een verslag betreffende de verenkwestie in „Dagblad De Stem" van zaterdag 24 mei Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen Hulst Dubbele Poort 7, Tel. 102 RayonredacteurM J Groen RayonbeheerderL K M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland Goes Westsingel 98, Tel. 2236 Rayunredacteur: N. Karhof Redacteur voor Walcheren: J. Maas Rayonbeheerder: J Fait Prijs vooi tcss»- advertenties, bestemd voor de eaitie voor Zeeland 0.15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelin gen" 0.37 pei mm Bij contract aan zienlijke reductie. .Kleintjes"' 3 regels of minder 0.90; elke regel meei 0.15 Bij plaatsing Oók in de Brabantse oplage resp 150 en f 0.4b Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Bijna anderhalve eeuw lang heef de aankomst en het vertrek van d veerboot het havenbeeld van Zierik see beheerst. Zaterdagavond, toe de dienstboot van de Provincial Stoombootdienst, de „Oosterscheldt de haven van Zierikzee verliet, kwar hieraan een eind. Een eind dat c móést komen, omdat en de toestan van het kanaal waarin een kee sluis wordt gebouwd èn het to< nemende verkeer het noodzakelij maakten dat er een betere aanleg inrichting met opstelruimte kwam De natuurlijke haven ,,De Val" in d zuidhoek van Schouwen, ontstaa: tijdens een dijkval in 1783 wer hiervoor bestemd en niet alleen In schikt men nu over een gemakkelij bevaarbare haven, ruime opstelple nen waar een honderdtal auto plaats kunnen vinden, en mogelij! heden voor schepen met kopladinr naast schepen met zijlading d dienstregeling zélf is er belangrijk o vooruitgegaan. Want de overvaar kon met een kwartier bekort worden Ondanks deze verbetering voor d( gebruikers van deze veerverbindin heerste er in Zierikzee een begrijpc lijke teleurstelling. Stil stond de bc volking van Zierikee zaterdagavon samen gegroept bij de aanlegsteigc ..'t Lutje om de laatste afvaart va de veerboot gade te slaan. Enke1 minuten later zagen zij de veerboc weer terugkeren naar de aanlegste ger omdat het waterpeil té laag w? om de haven te kunnen uitvaren. N tien minuten geduldig wachten ko dan de laatste afvaart van de „Oo terschelde" eindelijk doorgang vir den. waardoor toch wel bewezc werd, dat het zó echt niet lang meer kon. Stil en triest stond de bevoking vj Zierikzee de laatste afvaart gade 1 slaan. ,,Met tranen in de ogen" z< als burgemeester Dijckmeester h' uitdrukte in zijn toespraak op de po ton, vlak voor de afvaart. De zwaar: gedupeerden, de ouden van dagei zaten stil op hun bankje bij de have* en hadden om uiting te geven aan hun droefheid de vlag halfstok ge hesen. Officiële opening ..Moge deze verbetering aan de ge stelde eisen voldoen en noord-Zee land hierdoor dichter naar het hart van de provincie worden getrokken". Deze wens uitte de wpd. commissaris der Koningin in Zeeland, C. Philipse, zaterdagmiddag aan boord van het m.s. „Koningin Emma" aan het eind van zijn toespraak, waarmee hij de veerhaven „De Val" officieel voor geopend verklaarde. De wnd. commissaris gaf in zijn t-oespraak een volledig historisch overzicht van het wel en wee der boordverbindingen van en naar Zie rikzee gedurende de laatste eeuwen en de argumenten, die aangevoerd K Op 13 juni hopen vele Zeeuwsch- Vlamingen, met alles wat zy maar aan rijdend materiaal bijeenbrengen, naar 's-Gravenhage op te trekken, om daar hun mening kenbaar te ma ken over de nieuwe tarieven voor de Scheldeveren. Even benoorden de Moerdijk zal een stoet geformeerd worden en een deputatie zal trachten minister Algera zelf te spreken te krijgen. Een speciale versie van het Zeeuwse volkslied wil men die dag in Den Haag doen klinken. Aldus is besloten door het Comité Zeeuwsch-Vlaanderen vrije veren", dat te Sluiskil officieel is opgericht. De protestgroepen uit het oostelijke en het westelijKe deel van dit „over zeese gebiedsueel". zoals iemand ter vergadering het schamper uit drukte zijn er in bijeengebracht en de bedrijfstakken handel, nijver heid visserij, horeca, voedselvoorzie ning en bednjfsvervoer zijn erin ver tegenwoordigd. De 72-jarige leider van de actie de veehandelaar H. J. Colsen uit Sluiskil, werd benoemd tot voorzitter van het comité. Een verzoek van de eigenvervoer- dersorganisatie E.V.O., het niet tot een protestoptocht te laten komen, werd van de hand gewezen. De heer C. van Acker van de Ka mer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen verdedigde deze instel ling tegen de bij vorige gelegenheden gedane beschuldigingen van laksheid en smaakte het genoegen dat de Ka mer nu door de comitévoorzitter Colsen van alle blaam gezuiverd werd. Dit jaar zullen op zaterdag 20 september weer tientallen met fruit ver sierde wagens door de straten van de Bevelandse centrumplaats Goes trekken. Het Zeeuwse fruitcorso, dat in de voorgaande drie jaren zulk een groot succes werd en dat reeds internationaal grote bekendheid verwierf, zal dit jaar, nog meer dan in het verleden, moeten manifesteren dat in Nederland voortreffelijk fruit wordt gekweekt. De organisatoren hebben in het regle ment bepalingen opgenomen betreffende de kwaliteit van het fruit, waarmede de wagens versierd worden. Dit fruit dient van voortreffelijke kwaliteit te zijn en bovendien wordt bij het toekennen van prijzen door de jury niet alleen gelet op deze kwaliteit, doch ook op kleurencombinatie en schakering. weitt. vu„- bet .nriciit-n v.u aeze nieuwe veerhaven. Voordat de wnd. commissaris deze openingsrede aan boord van de „Ko ningin Emma" uitsprak, was het ge zelschap op verzoek van Ir. Swaters, hoofdingenieur-directeur van de rijks waterstaat even aan wal gegaan, waar de heer Philipse met het door knippen van een lint de aanlegsteiger in gebruik stelde en waar de heer M. J. van Poelje van G.S., onder wie de Stoombootdiensten ressorteren, 't op stelplein officieel in gebruik stelde, door een coupure-deur weg te draai en. Tijdens de bustocht van de veer haven „De Val" naar Zierikzee, heeft de heer Philipse, nu niet als wnd. commissaris, doch als lid van G.S.„ belast o.m. met de wegen, de toe gangsweg officieel in gebruik gesteld. De ouden cuu (i,.gcn, op -f-P- bank bij de Zierikzeese haven, lie- sen de vlag halfstok omdat de veerboot één van hun gespreks- bronnen is verdwenen. Ongeveer tien uur gisteravond heeft te Nieuw en St. Joosland een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij de heer A. Z. uit Heinkenszand levens gevaarlijk werd gewond. De 24-jarige fietser M. Marleyn uit Middelburg, komende uit de richting Nieuw en St. Joosland stak de rijksweg over b j de invalsweg. De motorrijder A. Z. schepte hem, waardoor hij met zijn motor over de kop sloeg. Dokter J. A. C. Brons uit Souburg, die eerste hulp verleende, liet A. Z. overbrengen naar het z'ekcnhuis te Middelburg. De motorrijder had een zware sche- delbasisfractuur en schaafwonden opgelopen, terwijl de fietsers slechts licht werd gewond. Beide voertuigen werden aanzienlijk beschadigd. Tijdens de bijeenkomst aan boord van de „Koninin Emma" werd ook afscheid genomen van een oud-ge diende van de stoombootdienst. Zeven en dertig dienstjaren had de heer A. van Loo beter bekend als „Arie van de boot'' er op zitten en thans was hij aan zijn pensionering toe. Hij ontving de eremedaille in brons verbonden aan de orde van Oranie- Nassau. welke hem werd opgespeld door de wnd. commissaris der Ko ningin. Na een bezoek aan de ..Verenpro- tastmeeting" geraakte de heer C. met zijn volkswagen door slippen in het water van het kanaal Terneuzen-Gent te Sluiskil. De bestuurder wist zich. evenals zijn mede-inz'ttende, do e u flinke sprong uit de wagen t" fc jd-n De schade aan de auto. die de volgende morgen uit het water is getakeld, is slechts gering. Hef middelpunt van het fruitcorso zal op 20 septem ber ongetwijfeld weer de fruitfee zijn. De spanning die steeds voor afgaat gan de da- qen, waarop de verkiezing van de fee en haar hof dames plaatsvindt is thans ge bro ken. Fruitfee wordt dit jaar het charmante Goese meisje Elly van Willegen en haar gevolg zal o.a. be staan uit de hofdames Anneke Pol derman uit Yerseke en Cora Goed- bloed uit Goes. Herauten te paard zullen het op treden van de fee en haar hofdames een nog sprookfesachtiger cachet geven. De deelname aan het corso kan dit jaar geschieden in vier categorieën: praalwagens met een oppervlakte, groter dan veertig vierkante meter; praalwagens met een oppervlakte van twintig tot veertig vierkante meter' reclamewagens en luxe wagens. Talrijke prijzen, geldprijzen zowel als medailles en bekers, zijn reeds beschikbaar- gesteld. Evenals in voorgaande jaren zal ook thans de fruitfee met haar gevolg weer een bezoek brengen aan diverse ziekenhuizen en tehuizen voor bejaar den en zij zal hier gratis fruit uit delen. De stichting „Zeeuws fruitcorso" heeft van diverse zijden al gelden ont vangen ter dekking van de vrij grote onkosten, die aan het corso zijn ver bonden en men verwacht, dat nog tal van middenstanders, particulieren, telers on handelaren een bijdrage ter beschikking zullen stellen. Het stichtingsbestuur stelt zich op het standpunt, dat, evenmin als in voorgaande jaren, thans voor het kun. nen zien van het corso door het pu bliek moet worden betaald. Het pu bliek zal ook dit jaar het corso gratis kunnen zien en men hoopt hierbij op een zo talrijk mogelijk publiek. Een hele week In de fruitweek, die aan'de corso dag voorafgaat, zullen in Goes ver schillende evenementen plaats vin den, o.a. sportmanifestaties, concer ten, een rolschaatsshow, een grote taptoe, vendelzwaaien en een brom fietsrally. De fruitfee zal voorts een bezoek brengen aan de vogel- en bloemen tentoonstelling, die tijdens de fruit week in Goes wordt gehouden. Nadat 's zaterdags het corso 's mid- I dags en 's avonds door de straten van Goes zal zijn getrokken, zullen de mooiste praalwagens 's nachts naar Brussel worden vervoerd en 'szon dagsmiddags zullen dezen op de Expo te bewonderen zijn. Het bestuur van de stichting Zeeuws fruitcorso heeft namelijk van de leiding van het Nederlandse paviljoen op de Expo het verzoek ontvangen mee te willen wer ken aan het brengen van een deel van het corso op de wereldtentoonstelling een verzoek, waaraan het bestuur heeft voldaan, hoewel geen der deel nemers zal worden verplicht zijn wa gen beschikbaar te stellen voor een bezoek aan de Expo. Men kan desge wenst ook alleen aan het corso te Goes deelnemen. De Nijmeegse oog-, neus. en keel arts J. R. Plantenga en diens echt genote zijn door een auto-ongeluk om het leven gekomen. Het ongeluk is gebeurd nabij Burgou aan de Beierse grens op de autosnelweg Augsburg- Ulm. Over de toedracht van het ongeluk zijn nog geen gegevens bekend. POLITIEDIPLOMA De heer M. Barendse. wachtmees ter le klasse der Rijkspolitie te 's-Gravenpolder, behaalde te Den Haag het politiediploma-B. GOES Grand: De graaf van Monte Chxisto, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: Tiroler E«lut, a.l. Luxor: De razende Roland, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Kaiserbtll, alle leeft. OOSTBURG Ledel 8 uur: De jonge leeuwen, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Min derjarig meisje ontvoerd, DE KLINGE Kinema van Dijk 7,30 u.: Opernball, als bijfilm Onstuimige droom KOEWACHT L. de Kindt 4 uur: Ker- misschieting. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Meif- jes en mannen, 18 j. OSSENISSE 3 uur: Gaaibolling. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De familie Trapp, a.l. OOSTBURG Ledel 8 uur: De jonge leeuwen, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Min derjarig meisje ontvoerd, 18 J. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Chantage, 18 j. ....want t vruchi voorzien Aldi nische h liikheid Staten, s En water k gemaakt Ongeveer d> ritoir van c staat uit dez zij beslaat 3 bare land. bepaalde vc| zijn voor water en nd In de 50-eJ plan voor woestijn on groots plan dig. Het is beeld voor die eeuwe: hongersnoot woestijnen grond wetei Ten noorde,, Tel Aviv stro' viertje naar ze- was in juni 195 van 100 km le Yarkon onderg noordelijk dee Negev. Deze 100.000.000 m3 daarmede het (A| Haarlemmerweg 475-

de Stem | 1958 | | pagina 2