CVP wint in België FRANKRIJK AANVAARDT DE GAULLE aatste loodjes waren Generaal vraagt volmacht voor tijd van zes maanden En dit wordt het kabinet HEBT U OOK BLAREN? „Loeiend" protest van Zeeuwsch- Ylamingen tegen veertarieven Parlement eerst in oktober weer bijeen MacMillan naar V.S. PILOOT TEGEN WIL EN DANK 10 VOOR ZEELAND Referendum over grondwet Franse Dakota verongelukt Voor of tegen. immuun Vijftig winnaars in STEM-tolo j Aanhoudend warm Slachtoffers van het water Honderden auto's in betogingsrit Algera is zeeziek Wegpiraat reed echtpaar doodi Loongrens W.W. Advies aan de S.E.R. gevraagd Garni- gkazer- da- 10 uur. -endien ur. Te •laan 6, 2.30 en fspraak ïa* da- vet tra- 2084 93e JAARGANG No. 22771 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandi®. Directeur: K H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- gen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. TeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Foor God, SoMfüdNi Vedertmi MAANDAG 2 JUNI 1958 Abonnementsprijs T T.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 1 0.85). Bjj contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. vo «J..—./. - ununLAU vut/n «.kcuhivu Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 08, telefoon 2236 Bureau vow Zeeuwsch-VlaanderenHULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat -== Met 329 stemmen voor en 224 tegen heeft zondag avond de Franse Nationale Vergadering generaal de Gaulle als regeringschef aanvaard. Tegen stemden de 148 com munisten, de progressieven en ongeveer de helft van de socialisten, alsmede tien aanhangers van Mendès France. De Gaulle woonde zelf de stemming niet bij. Onmiddellijk na de regeringsverklaring, die hij zondag middag om drie uur aflegde, en die maar lien minuten duurde, verliet hij de zittingszaal van de Assemblee om elders de uitslag van de stemming af te wachten. Gisterenavond was nog niet hekend, of de Gaulle de 329 stemmen voldoende oordeelde voor zijn investituur. Men verwachtte echter, dat hij ze als een genoegzame ver trouwensbasis zou aanvaarden. De Gaulle zou dinsdag naar Algiers willen vertrekken. Zondagavond om half tien heeft de Gaulle een bezoek ge bracht aan president Coty. Onmiddellijk daarna kwam de Natio nale Vergadering weer bijeen voor beraadslagingen over de vol machten die de generaal heeft gevraagd. Hij wil zes maanden lang de vrije hand hebben. Het parlement zal eerst in oktober weer mogen vergaderen. De Gaulle beloofde de assemblée een ontwerp voor een grondwetsherziening te zullen voorleggen, dat voorziet in een scheiding van de uitvoerende en de wetgevende macht en, ten tweede, in de reorganisatie van de betrekkingen van de Franse republiek met de volken, die met haar verbonden zijn. Dit ont werp zal dan aan een referendum worden onderworpen. Illllllllllllllllllll Zondagmiddag is de samenstelling bekendgemaakt van J het kabinet, waarmee De Gaulle in zee zal gaan. Ze is als j§ volgt: Ministers van Staat: Felix Houphouet-Boigny (Demo- |j cratische Afrikaanse Concentratie)Louis Jacquinot (con- H servatief), Guy Mollet (socialist), Pierre Pfimlin (MRP). g Minister van Justitie: Michel Debre (ex-Gaullist); Buitenlandse Zaken: Maurice Couve de Murville (de [1 huidige Franse ambassadeur in Bonn); Binnenlandse Zaken: Emile Pelletier (thans prefect van het departement Seine) Financiën: Antoine Pinay (conservatief). Onderwijs: Jean Berthoin (een radicale senator); Staatssecretarissen (wier bevoegdheden nog nader j| bepaald moeten worden: Paul Bacon (MRP); Bernard Cor- jj nut-Gentile (oud-gouverneur-generaal van Frans West-Afri- g ka), Pierre Guillaumat (beheerder van de kernenergie), |i Max Lejeune (socialist); Edouard Ramonet (radicaal). Ook de bekende schrijver André Malraux is in het kabi- M net opgenomen. Een minister van Defensie is niet aangewezen. Men acht het waarschijnlijk, dat De Gaulle zelf deze portefeuille zal houden. g Deze telefoto uit Parijs toont gene raal Charles de Gaulle alleen in de regeringsbank van de Franse Na tionale Vergadering, rechtop wui vend naar een passerend afgevaar digde aan het begin van de zondag gehouden zitting, waarin hij zijn re geringsverklaring aflegde. Een Dakota van Air France met 14 mensen aan boord is zaterdag in Algerië neergestort. Volgens iemand van de maatschappij ziet het er niet naar uit dat er overlevenden zijn. Het vliegtuig was verhuurd aan de militaire autoriteiten in Algiers. De inzittenden waren tien militai ren, de bemanning van drie en een vertegenwoordiger van Air France. KROESTJEV heeft voorgesteld, niet in Genève maar in Moskou de kwes ties te bespreken, die samenhangen met een opschorting van de kernproe ven. BIJ DE SCOPUSBERG. in de buurt van Jerusalem, zijn opnieuw schoten gewisseld tussen Jordaniërs en Israë liërs. Op dezelfde plaats kwam kolo nel Flint vorige week om het leven. KONING SAOED van Arabië is uit het Amerikaanse militaire hospitaal te Dharan ontslagen. Men heeft vast- gesteld, dat hij alleen maar een beet- j je overspannen is. VIJF MILJOEN Zweden zijn gisteren naar de stembus geweest voor de verkiezing van een nieuwe Tweede Kamer. Het parlement was ontbon- den na een regeringsnederlaag op het j punt van de voorzieningen voor ouden van dagen. JORDANIë krijgt 2l/s miljoen dollar I van de V.S. voor de uitvoering van j bevloeiingswerken in het dal van de Jordaan. I OP EEN VEILING bij Nijmegen zijn zaterdag de eerste kersen uit de Be tuwe aangevoerd. PETER MANUEL, die te Glasgow ter dood veroordeeld is wegens ze venvoudige moord, heeft zijn advoca ten opgedragen in hoger beroep te gaan. TOT OPVOLGER van de heer H. Ti- lanus, als voorzitter van de Christe lijk Historische Unie, is gekozen mr. H. Beernink uit Rijswijk. INBREKERS hebben uit het kantoor van een loodgietersbedrijf in Den Haag vakantiebockjes met bonnen ter waarde van 35 000 gulden weggeno men. HET EERSTE verkeersvliegtuig van het type DC8. uitgerust met straal motoren, heeft boven Califorië een geslaagde proefvlucht gemaakt. De K.L.M. gaat over enige tijd met deze toestellen vliegen. De Gaulle sprak de hoop uit, dat aan het eind van de periode van zes maanden ..de orde in de staat, de hoop in Algerië en de eenheid in de natie hersteld zullen zijn, zodat de openbare macht weer normaal kan functioneren." Hij gaf duidelijk te kennen, dat de regering verantwoor delijk wenst te blijven tegenover het parlement. Na zijn rede werd de generaal toe gejuicht door alle rechtse afgevaar digden, en groot deel van het cen trum, de meerderheid van de M.R.P. en veel socialisten. De communisten reageerden in het geheel niet. Tijdens de vergadering, die volgde op de verklaring', van de Gaulle, mochten de afgevaardigden alleen hun stem motiveren. Voor of tegen, verder niets.... Mendès France, voormalig premier en eertijds minister in de regering van de Gaulle, verklaarde geëmotio neerd, dat hij zijn stem niet aan de nieuwe premier zou geven. Onder de dreiging van een burgeroorlog, zei hij, is de Gaulle tot formateur be noemd. „Degenen die hier een fas cistische dictatuur willen, zullen een zware druk op hem uitoefenen...." De communistenleider Jacques Du- clos zei, dat het Franse volk gekant was tegen iedere vorm van dictatuur. Tijdens de stemming trad de ex- Gaullist Raymond Dronne, die de afgelopen weken in Algiers is ge- j weest. de zaal binnen. „Gooi hem er uit." riepen de communisten. De vice-voorzitster van de vergadering, mevrouw Vaillant-Couturier (een communiste trachtte Dronne in het gezicht te slaan, doch deze hield haar vast en ordebewakers scheid den de twee. Voorzitter Le Troquer noemde het ..ongepast", dat Dronne juist op dit ogenblik de zaal binnen kwam. Relletjes Tijdens de bijeenkomsten van de Nationale Vergadering, gisterenmid dag en ook 's avonds, kwam het op verschillende plaatsen in Parijs tot relletjes. Ook in andere steden moest de politie al te vurige demonstran ten tot de orde roepen. Bij een bot sing op de Champs Elysées liepen talrijke personen verwondingen op, onder wie een kind van twee jaar, dat met zijn moeder tussen de vech- III tenden terecht kwam. De gehele dag was er een grote politiemacht op de been. Generaal Salan, de Franse opper bevelhebber in Algerië, heeft zon dagochtend op een betoging van 4000 mensen in El Biar bij Algiers ge zegd, dat generaal de Gaulle hem in een persoonlijke boodschap had meegedeeld „zeer binnenkort" naar Algerië te zullen komen. Dit „bin nenkort" zal dus dinsdag zijn, zoals nu bekend werd. Salan vertelde de juichende menig te: „De Gaulle belde mij om 7 uur gisterenavond op en zei me dat wat Algerië gedaan had goed was ge daan. Vertel de Algerijnen dat wij in eendracht zullen slagen. Soustelle, voormalig gouverneur- generaal van Algerië, zei tegen de menigte, dat de overwinning verze kerd is zolang twee beginselen ge handhaafd bleven: Frans Algerië en broederschap en gelijkheid voor de tien miljoen Fransen in Algerië. Het wachtwoord zou moeten zijn: „Een heid en vertrouwen in de toekomst," verklaarde hij. De Christelijke Volkspartij heeft de verkiezingen in België ge wonnen. Hoewel zondagavond kwart voor twaalf nog geen to taalcijfers bekend waren, kon partijvoorzitter Lefèvre al ver klaren, dat de C.V.P. opnieuw regeringspartij zou worden en dat het liberaal-socialistische ka binet-van Acker zijn basis ver loren had. De C.V.P. boekte overal winst, zo wel in Vlaanderen als in Wallonië. Volgens de gedeeltelijke uitslagen verloren de socialisten in de provin cie veel stemmen, terwijl zij in de steden hun positie handhaafden. De liberalen leden overal verliezen. „De gedeeltelijke resultaten", al dus de heer Lefèvre, „duiden erop, dat we de grendel van de Senaat in handen hebben. Het volk wenst de C.V.P. opnieuw met regeringsver antwoordelijkheid te bekleden. De socialistisch-liberale coalitie is uit elkaar gevallen." De voorzitter van de C.V.P. deel de mee, dat zijn partij niet denkt aan een politiek van revanche. De faciliteiten voor het officiële onder wijs, zei hij, zullen gehandhaafd blijven, maar we zullen voor het vrije onderwijs dezelfde faciliteiten opeisen. De C.V.P. zal, naar men ons meedeelt, streven naar een rege ring, die op de drie grote partijen stoelt. Mochten de socialisten inder daad weigeren aan zo'n regering deel te nemen (zoals de secretaris van de socialistische partij mee deelde), dan mag men op een rege ring rekenen van katholieken en li beralen. De C.V.P. acht een zo breed mo gelijk kabinet gewenst in verband met de precaire financiële positie in België en de noodzakelijkheid van. -een grondwetsherziening, die binnen een jaar tot stand zou moe ten komen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Overwegend zonnig en warm weer, met voornamelijk in het zuiden en zuidwesten kans op on- weer. Overwegend matige wind 2 tussen zuid en oost, maar in de 2 kustprovincies tijdelijk zeewind, 2 gepaard gaande met enige afkoe- 2 ling. J Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind tussen oost en zuid. Mooi tot bewolkt met enkele on- weerachtige neerslagvlagen. Stij- ging van temperatuur. 2 Vandaag: zon onder 20.51 uur. 2 maan op 21.24 uur. 2 Morgen: zon op 4.25 uur, maan 2 onder 6.14 uur. Bij de uitslag van onze toto (de laatste- stond ons verstand een ogenblik stil Vele perioden hebben wij immers gekend, zonder winnaar en nu, schrikt U niet.... niet min der dan vijftig goed ingevulde for mulieren wezen niet minder dan vijftig winnaars aan. Was het deze keer zo gemakkelijk of zijn er mis schien andere oorzaken aan te wij zen, wij weten het niet U zult be grijpen. dat het ondoenlijk is de lan ge lijst van winnaars op de voor pagina te publiceren. Wij verwijzen daarvoor naar de sportpagina. De winnaars krijgen deze week een postwisseltje van 2.- toegezonden. De juiste uitslagen waren: Blauw Wit-Ajax 1, Sparta-Elinkwijk 2, G.V.A.V.-NOAD 1. N.A.C.- Feijenoord 1, B.V.V.-Fortuna 2, Rapid J.C.-A'dam 2, Willem II- Alkmaar 1, H.V.C.-Vitesse 1. R.B.C.- D.F.C. 2, Z.F.C.-Baronie 1. Controle totaalcijfer 14. We nemen hierbij afscheid van In het IJsselmeer, in de nabijheid van Hoorn, is de 33-jarige J. Tames uit Alkmaar verdronken. Samen met zijn zestienjarige zwager. J. Steeg uit Hoorn, was hij in een kano de haven van laatstgenoemde plaats uitgevaren voor een tochtje op het IJsselmeer. Enkele uren later vond een roeier op een dijkje nabij de haven de 16-ja- rige jongeman. Hij was aan de rand van uitputting, vertelde dat de kano was omgeslagen en dat hij naar de wal was gezwommen om hulp te halen. Kort hierop liep een vissers boot de haven binnen met de kano aan boord. Van de tweede inzittende had men niets meer gezien. In de Waal te Nijmegen is de 25-ja- rige J. Liebers verdronken. In een ijzeren roeiboot was hij met enkele vrienden de rivier opgegaan. De boot sloeg om toen een schip passeerde. De vrienden van L. wisten zich zwemmend te redden. In Vlaardingen is de 19-jarige A. Ruigrok uit de Lie- vc dronken. Met een vriend was hij daar, hoe wel hij de zwemkunst niet machtig was. gaan zwemmen. Hij verdween plotseling in de diepte. duizenden, trouwe inzenders. De laatste wedstrijden worden a.t. woensdag gehouden. Daarvoor kun nen we geen toto meer organiseren. Houden we het voorlopig maar op het volgende seizoen (Van onze redacteur) Met loeiende claxons trokken gisterenmiddag enkele honder den auto's door oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen- Het was een massaal en indrukwekkend protest tegen de verhoging der veertarieven. Als Algera de lange stoet had zien voorbij trekken, zou hij toch waarlijk wel onder de indruk gekomen zijn. Want de Zeeuwsch-Vla- mingen menen het. Maar de minister zag het niet. Hij zat rustig thuis. Of misschien ergens aan het strand. „Algera is zeeziek" vermeldde een opschrift aan een der ontelbare wagens die in de proteststoet meereden, waar mee de uitvinder van deze leuze kennelijk wilde zeggen: de minister durft vast niet naar hier komen! Het daverde trouwens van de leu zen. Alle auto's voerden de al beken de affiches ,,Wij eisen vrije veren". Een bekende vlasser uit Koewach had daarop een originele variatie ge vonden. „Wij ijzen van betaalde ve ren". Een ander had een koe uitge beeld en daaronder met levensgroi letters gezet; Zeeuwsch-Vlaanderei wordt uitgemolken." Een volgende rijdt al enige tijd rond (en natuurlijk gisteren ook in de stoet) met een bordje op de achter- bumper van zijn auto, waarop ..We zullen ze nog maar eens uitschudden" en daarbij is een welgedane minister, uitgebeeld die een slachtoffer onder steboven houdt. Toen 's middags tegen twee uur de Markt van Hulst stampvol liep met auto's, allemaal vurige deelnemers, waren er ook fellere leuzen te lezen. „Geen vrije veren, dan geweren", vermeldde een opschrift en kennelijk om deze waarschuwing te bekrachti gen loste iemand schoten in de lucht met een alarmpistool. Een heel jeug dig demonstrantje stak dreigend een speelgoedgeweertje door een autopor tier naar buiten. Kortom, de Hulster- se Markt leek wel een beetje op Pa rijs. Er heerste een haast revolutio naire geest. Enorme stoe' Die sfeer werd nog versterkt door at de allervurigsten onder de de- onstranten betoogden. „Geen vrije jren, dan maar Belgen", riep een lfgeschilderde affiche, bovenop een lo. uit. En sommigen voerden Bel- sche vlaggen mee Het viel de organisatoren in de twee geluidswagens niet mee enige orde te scheppen, maar om twee uur, na een oorverdovend claxonconcert, dat minutenlang door Hulst huilde, trok de stoet weg. Er was een route uitgestippeld waarin praktisch alle oost Z.-Vlaamse plaatsen waren op genomen. Tevoren hadden sommigen voor speld dat niemand zou meedoen. Maar het was een enorme optocht, die claxonnerend door het zonnige land trok- In alle dorpen voegden zich auto's bij de stoet, totdat de karavaan uit honderden wagens bestond. Personen auto's vanaf de kleinste karretjes tot de meest luxueuze Amerikaanse sleeën. En vrachtwagens vooral. De meeste belangrijke bedrijven in de streek hadden hun hele wagenpark gerequireerd. Hoge veewagens, grommende zandauto's, geweldige „bakken" van grote vlasbedrijven, verhuiswagens, kortom, de grootste egkastelen die de streek kon ople veren waren in de stoet gebracht. En met huilende claxons sjouwde de gemotoriseerde stoet van betogers door de dorpen en steden. Een grom mend protest tegen de fnuikende veertarieven die Algera wil laten be talen. Hij heeft het niet gezien, dat is vaar. Maar op 13 juni gaat er een .aravaan van Zeeuwsch-Vlaamse auto's (ook uit het westen, waar men gisteren niet meegedemonstreerd heeft om de zondagsrust niet te ver storen) naar Den Haag. Naar het Mi nisterie van Waterstaat. Daar zullen \onderden auto's hun accu's desnoods lecgclaxonneren. De visie van onze tekenaar op de kwestie der vrije veren vindt men el ders in dit blad. De eerste echt mooie zondag van dit jaar heeft ontelbaren naar strand, bos en hei gedre ven. De foto geeft een beeld van de enorme drukte te Zandvoort, die een beste maandag voor de leveranciers van zonnebrand olie voorspelde. Premier MacMillan van Engeland zal vrijdag naar de V.S. vliegen om met president Eisenhower besprekin gen te voeren over de toestand in de wereld. De conferentie zal hoofdzakelijk gaan over economische onderwerpen en de vooruitzichten op een topconfe rentie. Ook zal gesproken worden over de verscherpte toestand in het Midden-Oosten en de eventuele gevol gen van de Franse crisis op de bond genootschappen van de westelijke landen. Beneveld achter ,t stuur Een echtpaar uit Helmond, dat per bromfiets op weg was naar Someren-Eind, is zaterdagavond op de kanaaldijk langs de Zuid- Willemsvaart door de auto van een dronken wegpiraat gegrepen en op slag gedood- De automo bilist, J. Th. uit Someren-Eind, raasde met een vaart van 140 kilometer over de dijk. De heer en mevrouw de Groot, res pectievelijk 58 en 56 jaar oud, wilden zich naar hun neef in Someren-Eind, wachtmeester van Kuyk, begeven, waar een zoon en zijn verloofde hen wachtten. De auto, die hen achterop reed, schepte het echtpaar in een bocht van de weg, juist toen een te genligger passeerde. Beiden waren op slag dood- Hun lichamen waren deer lijk verminkt. In de buurt van Helmond is zater dag nog een tweede dodelijk ongeluk gebeurd. De 15-jarige zoon van de fa milie Slits uit Gemert werd door een auto gegrepen, toen hij een zijweg wilde inslaan. Hij was van zijn werk in Helmond op weg naar huis. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over de vraag, of de loongrens in de werkloosheids wet dient te vervallen. Degenen die meer dan 6900 gulden per jaar verdienen komen volgens de tegenwoordige bepalingen bij werk loosheid niet in aanmerking voor uit kering krachtens de werkloosheids wet. De toegenomen werkloosheid heeft de vraag doen rijzen, aldus het ministerie van Sociale Zaken, of de in de werkloosheidswet gestelde loongrens niet zou moeten vervallen. Een man die nog nooit ge vlogen had heeft zaterdag een sportvliegtuigje aan de grond gezet, omdat op 3000 meter bo ren de grond de bestuurder on wel geworden was. Victor Danielsson was in zijn sportvliegtuigje met drie per soonlijke gasten een man en twee vrouwen onderweg toen hij plotseling onwel werd en bewusteloos raakte. Het stuur loos geworden vliegtuig stak de neus omlaag en begon naar de aarde te duiken. De 28-jarige Kjell Bankoch greep, naast de bestuurder zit tend, de volant en zette zijn voeten op het voetenstuur. Met behulp van de schaarse aandui dingen op het instrumenten bord en zich oriënterend op en kele instrumenten, wist hij het toestel horizontaal te krijgen. Zoekend naar een terrein voor een noodlanding moest hij een hoogspanningskabel ontwij ken. De noodlanding verliep verder prima.

de Stem | 1958 | | pagina 1