HET SCHERM ZAKT: MORGEN INVESTITUUR DE GAULLE? Drie kleine kleutertjes" Zeeuwsch-Vlaanderen houdt protest-optocht 8 Begrotingstekorten Indonesië enorm in Strijdbijl in textiel-koffie-krijg wordt begraven Socialisten meer en meer overstag Zwemkampioen bijna verdronken Tunesië in Y-raad DAGBLAD VOOR Druk diplomatiek Staking bij onderwijs in Frankrijk overleg Loop toch maar door rr UNIEK.... leuuiseriL Zuidelijke wind Regering van Peru afgetreden Toch Kamp Budcl gesloten nog een maar Door bliksem gedood 98e JAARGANG No. 22770 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 31 MEI 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 58, tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41. tel. no. 3.. Ook gisteren was het opnieuw een dag van politieke span ning in Parijs, waarbij de meeste belangstelling natuurlijk uitging naar het definitieve standpunt der socialisten. Om tien uur des avonds kwant de socialistische fractie, die meer en meer verzoeningsgezind scheen, opnieuw bijeen. Tevoren waren Auriol, de vorige president, voorts de se cretaris-generaal van de socialistische partij, Guy Mollet, en de voorzitter van de socialistische parlemenlsfractie, Maurice Deixonne, die de gematigde groep in de partij vertegenwoordigt, per vliegtuig naar Colomby les Deux Eglises, waar De Gaulle verblijf houdt, gevlogen, om het standpunt van de generaal te vernemen. Gisteren, de eerste schooldag na de pinkstervakantie in Frankrijk, werd door personeel bij het onderwijs ge protesteerd als demonstratie voor de „verdediging van de republiek" en tegen het aan de macht komen van De Gaulle. Vooral bij het lager en technisch onderwijs werd in aanzien lijke mate gestaakt, namelijk door 65 of meer procent van het onderwij zend personeel. Bij het middelbaar onderwijs was de toestand anders. Op sommige middelbare scholen te Pa rijs staakte minder dan vijftig pro cent van de leraren. Te Marseille was het percentage bij lager en mid delbaar onderwijs gelijk, namelijk meer dan tachtig procent. Te Parijs demonstreerden een drie- j honderdtal van de ongeveer 15001 leerlingen van een lyceum tegen de i staking. Ook werd op verschillende plaatsen 1 in het land geslaakt door arbeiders van fabrieken, zoals metaalarbeiders in een aantal provinciesteden en van sommige fabrieken in het gebied van Parijs, die een donderdag begonnen staking voortzetten. De Gaulle zelf had intussen zijn twee belangrijkste persoonlijke medewerkers benoemd. Georges Pompidou wordt directeur en baron Olivier Guichard plaatsvervangend hoofd van het poli tieke secretariaat van de generaal. Pompidou is een vooraanstaande ju rist, die de afgelopen paar jaar een der directeuren van öf bank van Roth schild is geweest. Hij was hoofd van de staf van De Gaulle, toen deze voor zitter was van de Franse volksconccn- tratie, de beweging die de generaal Vit de geleidelijke ommezwaai van de niet-communistische partijen in de Nationale Ver gadering ten gunste van De Gaulle zou men kunnen aflei den, dat de parlementsleden zich er langzamerhand van bewust worden, dat zij bijzonder im populair zijn. Deze impopula riteit werd door een voorval bij het parlementsgebouw gede monstreerd. Drie afgevaardig den, die buiten het hek voor het Palais Bourbon stonden, kregen van een politieman het verzoek door te lopen. Toen zij verklaarden leden van het par lement te zijn, antwoordde de politieman: ..Loop toch maar door, want jullie hebben al ge noeg schade aangericht.' in 1953 ontbond. Guichard is enige jaren medewerker van De Gaulle geweest. Tot dusver was hij hoofd van de persafdeling van de Franse commissie voor atoomenergie. Overleg Ook president Coty had een druk ke dag gehad. Des morgens had hij Le Troquer. voorzitter van de Na tionale Vergadering en Monnervil- le. voorzitter van de Raad van de Republiek, ontvangen. Daarna werden door hern de verschillende partijleiders ontvangen, die ook nog door De Gaulle ontboden zul- len worden. Zij allen kwam bij de president, behalvede communisten. Hun leiders Maurice Thorez en Jacques Duclos, hebben Coty nl. laten weten, dat zij geen overleg met hem wensen te voeren. Zij schreven, dat „duidelijk tegen de uitdrukkelijke wil van de Nationale Vergadering" Coty een beroep had ge daan op De Gaulle, zodat er „niet lan ger sprake is van overleg met de par tijen, zoals in de grondwet is vast gesteld". Investituur Behoudens dus het standpunt der socialisten, die verdeeld zijn en bij wie Mollet wel de grote voorvechter is geweest om een verzoening met De Gaulle tot stand le brengen, kan men van de overige partijen exclusief uiteraard de communisten zeggen, dat zij bereid zijn De Gaulle te aan vaarden voor een bepaalde tijd. Ook de radicaal-socialisten, die te elfder ure door een politieke manoeuvre hun gezicht hebben proberen te redden. Een groep van twintig radicalen, onder wie n.b. Mendes France en Mitterand, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat men zich zal verzetten tegen elke dictatuur, welke opstand en gewelddadig overnemen van de macht wettig zou maken en daardoor de beginselen van de repu bliek zou schenden. Deze verklaring laat dus duidelijk de mogelijkheid open om hun houding in overeenstem ming met de ontwikkeling te wijzi gen. Waarschijnlijk zal oud-premier Daladier vandaag De Gaulle ontmoe ten. De Gaulle wenst, dat is zeker, een overweldigende meerderheid voor z)jn investituur. Waarschijnlijk zal hij hier morgen de Nationale Vergadering om verzoeken. Het comité voor openbaar welzijn in Algiers heeft een beroep op zijn leden gedaan te bedanken voor het eventuele lidmaatschap van een poli tieke partij. In Algerije werd bij voor baat al gefeest op de investituur van De Gaulle, evenals op Corsica. Of het zover zal komen" In het weekend, waarschijnlijk morgen, zakt het scherm VIER VOORAANSTAANDE specialis. ten hebben gisteren kardinaal Ste- pinac onderzocht. Zij verklaarden dat er geen reden tot ongerustheid is. EEN STAKING van zeelieden, die gisteren in Genua begonnen is, heeft zich tot andere Italiaanse havenplaat sen uitgebreid. Het gaat om loon eisen. Het grootste Italiaanse passa gierschip de Christoforo Colombo 500 passagiers, 569 koppen beman ning kon niet vertrekken. PRESIDENT NASSER van de Ver enigde Arabische Republiek zal in juli een bezoek brengen aan Zuid-Slavië. ACHT TON insektenpoeder is, met behulp van een klein vliegtuig, uit- j gestrooid over het park van de his- torische „tempel van de hemel" te Peking, ter verdelging van de insek- ten, die de duizend jaar oude pijnbo men dreigen te vernielen. DICHTE VLUCHTEN sprinkhanen zijn gisteren op de stad Algiers en het havenkwartier neergestreken. TER WILLE van de veiligheid langs de weg zijn in de afgelopen twee jaar in ons land 7.250 bomen geveld. DE BIJEENKOMST van de minister- raad van de E.G.K.S., welke dinsdag i te Luxemburg gehouden zou worden, is in verband met de politieke toe- stand in Frankrijk uitgesteld. DE DICHTER A. Roland Holst, die vorige week zeventig jaar is gewor den, is benoemd tot ridder in de orde van "de Nederlandse Leeuw. De verhoging van de veertarie- ven heeft in Zeeuwsch-Vlaan- deren krachten losgeslagen die jarenlang gesluimerd hebben. Het regent protesten, en wan neer de heer Algera zich er iets van aantrekt, hetgeen overigens ieder natuurlijk vurig hoopt, kan hij vast niet meer slapen. Het blijft trouwens niet bij protest vergaderingen en protestbrieven en moties. Er is al vaak om da den geroepen. Het comité dat in Sluiskil en Oost/buig werd ge vormd, begint nu een daad- Voorlopig een heel rustige, maar niettemin duidelijke. Morgen organiseert men een protestoptocht van auto's. Er wordt op twee plaatsen gestart: in Hulst en in Oostburg. op beide punten 's middags om twee uur. ..Be- schouw het maar als een uitstapje roept het comité de Zeeuwsch-Vlaam- se automobilisten toe. Men rekent erop, dat talrijke auto rijders zich bij de stoet zullen aan sluiten. Al die auto's zullen natuur lijk het affiche met ..Wij eisen vrije veren" dragen. Zo rijden er al hon derden rond. Een bijzonder vurig man heeft zich reeds een klein aan- hangwagentje achter zijn auto aan geschaft, om daarop met heel grote letters die eis te kunnen verkondi gen. Neen, Algera is bezuiden de Wester-Schelde beslist geen populair (Advertentie) puur zijden dassen voor fl. 7.90 Alleen Meuwsen biedt U een zuiver zijden zelf hinder voor deze aantrekkelijke prijs, door haar direkte inkoop in Italië. Puur zijde fl. 790 t/m 19.75 Terylene wasbaar fl. 9.75 Crylor wasbaar fl. 5.90 Wol onkreukbaar v.a. 3.95 Bij r» «UAurr kunt U aantrekkelijk terecht. BINDSTRAAT 19 BREDA TEL. 35673 man. Aan de vele protesten zijn er weer enkele toegevoegd. De KAB stuurde het college van Ged. Staten een krachtig protest, erop wijzend dat een gezin met vier kinderen, in de leef tijd van 7 tot 13 jaar, voor een fiets tochtje naar Walcheren of Zuid-Beve land al 6.40 aan veergelden moet betalen. Ook de afdeling oost- Zeeuwsch- Vlaanderen van HOCRES (de katholieke hotel-, café- en restau rantexploitanten) heeft, via het lande lijk hoofdbestuur, reeds een protest gestuurd. Van gezaghebbende zijde te Djakarta is vernomen, dat het tekort op de Indonesische staats begroting voor het lopende jaar thans wordt geraamd op acht miljard rupiah. Omgerekend te gen de officiële koers zou dit neerkomen op een bedrag van 3,65 miljard Nederlandse gul den. In het begin van dit jaar werd het tekort door financiële deskundigen ge raamd op 4.7 miljard rupiah. Het ver hoogde cijfer van acht miljard was onderwerp van bespreking tijdens een vergadering tussen de minister van financiën, Sutikno Slamet en leden van de sectie financiën van het In donesische parlement, aldus genoem de zegslieden. Voorts besprak de ver gadering de dagelijks voortdurend slechter wordende financiële positie van het land. Het tekort op de begroting van vo rig jaar. dat aanvnakelijk was ge raamd op 1.6 miljard, is volgens het jongste kwartaalverslag van de Bank Indonesia, alleen al voor de eerste ne gen maanden van 1957 toegenomen tot 4.8 miljard. Latere cijfers zijn nog niet beschikbaar. De kritieke financiële positie komt (Advertentie) Wat voor weer wordt het iSSS 't Wordt wéér Si-Si weer! f tl#/ e<*e'ste vruchtenlimonadt uit klinkklaar fruit I Gisteren arriveerden de Beverly- sisters in Amsterdam. Vanavond zullen zij op de Nederlandse tv- schermen verschijnen, waarbij zij o.m. „Drie kleine kleutertjes" in zuiverNederlands gezongen ten gehore zullen brengen. V.l.n.r.: Teddy, Joy en Baps. i Weersverwachting van het K.N. J M.I. tot vanavond, opgemaakt vrijdagavond 23.15 uur: Zonnige t perioden, maar plaatselijk ook en- kele buien. Zwakke tot matige J J zuidelijke wind. Iets hogere mid- dagtemperaturen dan gisteren. t i Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte wind, meestal uit zuid tot zuid- J J Lichte daling der temperatuur a Vnnifaa.fr* znn nndor 9A IQ Vandaag: zon onder 20.49 uur, maan op 19.13 uur. Morgien: zon J op 4.26 uur, zon onder 20.50 uur, J 5 maan op 20.22 uur, maan onder f t 4.22 uur. Maandag: zon op 4.25 t uur. maan onder 5.12 uur. Naar van welingelichte zijde te Li ma wordt vernomen, is het Peru viaanse kabinet onder premier Ma nuel Cisneros afgetreden. President Manuel Prado heeft op Pedro Bel- j tran. de hoofdredactieur van het blad I ..La Prensa" die met geen enkele po- I litieke partij is verbonden, een beroep gedaan om een nieuwe regering te vormen. Men verwacht dat de regeringscri sis maandag of dinsdag zal zijn op gelost. Cisneros zou ambassadeur in Spanje worden. De legerplaats Budel is gesloten als opvangcentrum voor gerepatrieerden uit Indonesië. Tn totaal heeft men hier, sinds de repatriëring op grote schaal begon, 8500 mensen opgevan gen en tijdelijk gehuisvest, voordat zij elders een woning kregen of werden ondergebracht in een contractpension. Er worden nu geen grote groepen re patrianten meer verwacht en daarom heeft de regering besloten een op vangcentrum te stichten van geringere omvang, waar de mensen nok slechts een dag zullen moeten blijven, voor- j dat zij een plaats krijgen in een con tractpension. Op dit ogenblik zijn alles bijeen nog ongeveer 1000 mensen on-1 derweg van Indonesië naar Nederland. I Van de 13.000 Nederlanders in Indo nesië zal in de loop van de komende maanden waarschijnlijk de helft nog naar Nederland komen. 55 De gezamenlijke organisaties I Lang niet alle betrokkenen hebben van kruideniers tevtielklein nadeel bij deze concurrentiestrijd ge- van KlUiaenie„S, textielKiein ha(j zo werd namens de organisaties handelaren en verkopers van tijdens een persconferentie verteld, huishoudelijke artikelen, glas, Wel is het zo, dat de branches elkaar nisaties zelve zal het verzoek uitgaan aardewerk, enz hebben aange- ka*n h<om.de,lekken in de wet op het ca Kondlgci de Strijdbijl lil de tex- zonde middenstand is de vrede nu ge- tiel-koffiekriig te gaan begraven, tekend. Een speciale comissie uit de ------- organisaties zal eventuele halstarri- die met de koffie- ook tot uitdrukking in de aanhoudend stijgende noteringen voor buitenland se valuta op de zwarte markt. De Amerikaanse dollar noteerde gisteren 65 rupiah tegen een officiële koers van 11.40. De Nederlandse gulden 19.50 rupiah tegen officieel 3. De goudprijs steeg de vorige week tot de recordhoogte van 92 rupiah per gram. De kosten voor levensonder houd voor Europese gezinnen in de hoofdstad zijn het laatste halfjaar met 25 procent gestegen. Financiële kringen verklaarden in het duister te tasten over de maat regelen, die de regering mogelijk zal nemen om aan de inflatie een halt toe te roepen. Volgens luitenant-kolonel Ginting de müitaire bevelhebber van Noord- Sumatra, zou de ..Verenigde Deli- Maatschappij" de Indonesische rege ring hebben voorgesteld haar bezit tingen in Indonesië, ter waarde van ongeveer 125.000.000 Nederlandse gul dens, over te nemen. Ginting verklaarde nog. dat hij in verband hiermede een afvaardiging naar de Indonesische centrale rege ring zou zenden, om dit aanbod te be spreken. „Iets groots ontwricht De Nederlandse cultuurondernemin gen die sedert december jongstleden toen de anti-Nederlandse campagne begon, onder Indonesische directies staan, mogen niet langer contact on derhouden met de directies in Neder land. In de eerste dagen van de anti- Nederlandse campagne werden onge veer 500 Nederlandse cultuurbedrijven door de Indonesische regering over genomen en onder toezicht van een daartoe ingestelde instantie geplaatst. Bloedbaden De Indonesische opstandelingen heb ben in verscheidene gevallen grote groepen gevangenen vermoord, aldus het Indonesische ministerie van voor lichting, blijkens een bericht van An- tara. Op 23 mei werden in midden-Suma- tra bijna tweehonderd gevangenen om het leven gebracht. Slechts twee wis ten te ontsnappen. Restanten van het opstandelingenleider doodden bij Sitoe- djoeh, in de nabijheid van Pajakoem- boeh. West-Sumatra, ten oosten van Boekit Tinggi, 148 gevangenen met behulp van dynamiet. Te Soeliki, eveneens in de omgeving van Pajakoemboeh. werden 150 ge vangenen in een school gedreven, die vervolgens in brand werd gestoken, aldus het ministerie van voorlichting. Tijdens oefeningen van de NAVO- zeestrijdkrachten in de Middellandse Zee werd deze opname gemaakt van een groep Britse, Franse en Ita liaanse torpedobootjagers in kiel- linie varend. De foto werd gemaakt vanaf de Britse ..Bermuda"; het eerste schip is de Britse „Sheffield", (Advertentie) Gewoon, thuis, zelf uw haar wassen met POLYCOLOR Kleurshampoo Tube voor 2 keert f. 1.95 I en parfumeriezaken De Veiligheidsraad zal maandag bijeenkomen ter behandeling van de Tunesische klacht over een aanval door de Fransen op Sakiet. Echter ook de Fransen hebben een klacht ingediend wegens aanvahen der Tunesiërs op hun garnizoenen. Gisteren is het opnieuw tot ernstige botsingen gekomen. In zuid-Tunesië raakten Tunesiërs en Fransen slaags. Ook zouden Franse bommen werpers in de strijd zijn ge bracht. De 42-jarige landarbeider J. Wiffers te Luttelgeest in de N.O.-polder is gis teren door de bliksem getroffen en gedood, Wiffers maakte deel uit van een groepje van 6 man. dat op een land nan de Staartweg bezig was aardap pelen te wieden. Drie van hen wer den door de bliksem tegen de grond geslagen, maar twee van hen man keerden niets. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. Na afwikkeling van contracten en het ruimen van voorraden zal het gezamenlijk inkoopbureau koffie en thee van de handelaren in textiel en huishoudelijke waren de activiteiten staken. Men hoopt dit binnen twee maanden te doen. De kruideniersorganisaties hunner zijds zullen alle betrokken aangeslote nen in hun branche, alsook niet-aan- geslotenen, filiaalbedrijven, coöpera ties. enz., pogen te bewegen af te zien van het tegen inkoopsprijs cadeau ge. ven van lakens, slopen en andere tex- tielwaren bij aankoop bepaalde bedragen. ge ondernemers, textiel-oorlog op eigen houtje door willen gaan. bewerken om deze ach terhoede-schermutselingen te staken. Gebleken is, dat de omzetten in merkartikelen in koffie en thee over sommige perioden van de strijd met j ongeveer tien percent van de nor-1 male omzet terugliepen. De commis-1 sie zal ook met de industrie en de groothandel overleg plegen om acties als de onderhavige voortaan te ver ijdelen. Het publiek, zo redeneert men tegen vooraf heeft allerminst belang bij een nood lijdende middenstand. Van de orga- deaustelsel. die het tegen inkoopsprijs beschikbaar stellen van ..branche vreemde" artikelen mogelijk maken, te dichten. In een tussen partijen gesloten over eenkomst is een ..maar" opgenomen. Mocht namelijk, naar het oordeel dei- organisaties. het resultaat van de be- graven trijdbijl zodanig zijn, dat re-1 delijk te stellen verwachtingen over t het beëindigen van de cadeaustrijd en daarmee samenhangende tegenacties niet worden ingelost, dan behoudt J men zich het recht voor opnieuw te-t genacties te entameren. Wederzijds heeft men zich echter verplicht de tegenpartij dan twee maanden lang gelegenheid tot bezinning en streven t naar een redelijke oplossing te geven. .John Monckton, wereldrecord houder wisselslag heren, is gis teren tijdens een trainings ochtend voor de ..Empire spe len" in een zwembad te Towns- ville, Australië, bijna verdron ken. Monckton zwom een sprint en beoordeelde een keerpunt ver keerd, met als gevolg dat hij met zijn hoofd tegen de stenen rand van het bad zwom. Hij geraakte bewusteloos en zonk weg in drie meter water. John Hayres, een teamgenoot, zag het gebeuren en dook Monck ton op. Vijf minuten na het ongeval was Monckton weer bij kennis. Hij ging toen maar ge woon verder met trainen.

de Stem | 1958 | | pagina 1