dagblad §le jStetn Het entempo van Den VcnJtcuJe STEM-FEUILLETON Zwart o WIJK JEM RM Britse boombewoner heeft het best naar zijn sin Dierenbescherming richt ich lot de regeringen Rtie DERDE BLAD VRIJDAG 30 MEI 1958 Prof. Geyl legt zijn ambt neer Volgende maand keer weer een Man gedood door elektriciteit Atoomcentrale voor elektriciteit in Ver. Staten Niet te oud! bankbediende &t)ocumentenApe( ^Jroiicind door Emily Grant Ontwerp-akkoord schadevergoeding Suez-kanaalmij' Overstromingen in Noorwegen KLM rk •stikt ngivfijkeiJ ukktn igin J90 - GOES K 1158-427 Tel. 383 S in de dag en SB (Van onze landbouwmedewerker) De enige tak van de landbouw die geen steun krijgt in welke vorm dan ook, is de pluimvee houderij. Dit klinkt erg plech tig, maar in gewone taal gaat dit over de kippen. Er zijn tus sen 1946 en nu wel eens ge sprekken gevoerd over een ga rantie; de ene keer ging dit uit van de overheid; de andere keer van het bedrijfsleven zelf. Maar over het algemeen weten de kippen zichzelf te redden. Eieren zijn tegenwoordig ook be hoorlijk duur, maar het is de enige prijs waarover wij nooit durven kla gen, omdat deze prijs tot stand komt door vraag en aanbod. Waarover we wel klachten hebben is de kwaliteit van het ei, maar dit ligt meer aan de lange papieren weg tussen de kip en onze tafel dan aan de kippenhou der. Maar daartegen schijnt wienig te doen te zijn, want, nietwaar, Ordnung muss sein, hebben we geleerd. De kippenhouders hebben er heel wat voor moeten doen om het zo ver te brengen, dat zij geen garantie no dig hebben. Zij hebben de produktie van eieren gespreid over het hele jaar. Van nature is een kip ook een vogel, die in mei een ei legt- Onze kippenhouders hebben het zover ge bracht, dat de kippen ongeveer 200 eieren per jaar leggen en dat zij in het najaar evenveel leggen als in het voorjaar. Daarom kan Nederland met eieren op de markt komen in de tijd, dat de kippen in andere landen niet leggen. Dat geeft ons economisch voordeel en is een van de redenen, waarom Nederland de grootste eier- exporteur van de wereld kon worden. Goedkoop ei Een andere reden is, dat Nederland een goedkoop ei kan leveren. Dat kan Nederland doen omdat de kippensta- pel snel wisselt. Naarmate de kip ouder wordt, gaat zij per seizoen min der leggen, zij blijft wel eten en de voederkosten per ei worden dus ho ger. Het is daarom zaak de kippen op te ruimen voor ze onrendabel worden. Dit gebeurt tegenwoordig in veel ge vallen al na het eerste legseizoen. Enkele jaren terug, toen de markt nog wat beter lag dan thans, gingen de kippen nog wel twee jaar mee. Sinds de verhoudingen op de markt wat scherper zijn komen te liggen, moeten de kippenhouders ook wat scherper rekenen en daarom gaan zij er meer en meer toe over om de kip pen na het eerste legjaar weg te doen. Maar waarheen Vanouds is het de beste be stemming van de kip, dat zij in de pot terecht komt. Wat ligt er dus meer voor de hand, dan dat deze uitgelegde Kippen ook deze weg gaan? De produktie van slachtpluimvee is in de tijd van zeven jaar bijna ver drievoudigd. In 1951 bedroeg de pro duktie op basis van het levend ge wicht 20.003 ton; in 1957 60.000 ton. Van deze totale hoeveelheid komt 70 pet. voor rekening van de oudere kippen. Tet grootste gedeelte van dit slachtpluimvee wordt uitgevoerd en wel ongeveer 80 pet. De waarde van het geëxporteerde levende slacht pluimvee bedroeg in 1957 22.500.000- de export van geslacht pluimvee 82,500.000.-. In totaal dus in een jaar ruim honderd miljoen. Een bedrag dat de moeite waard is om mee te nemen. Als goede vaderlanders en zaken lieden hebben de Nederlanders na tuurlijk meer belangstelling voor hun portemonnee dan voor hun keuken. Ze geven meer om verdienen dan om eten, in tegenstelling tot andere vol ken, die meer levenskunstenaars zijn. Het gebruik van slachtpluimvee in ons land is uitzonderlijk laag. Nog geen kilo per persoon per jaar. Ver geleken met Amerika, waar men 12,5 kg eet, is dat niets. In Europa eet men wat minder kip, maar ook in vergelijking met de Fransman (6 kg), de Ier (5 kg) eet Nederland geen kip. De Zweden en dc Belgen met hun 1,8 kg eten dus nog ruim een kilo meer dan wij, die het niet verder brengen dan een 0,5 kg. V e sti gin gsbe sluit Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren zou hierin wel verandering willen brengen en zou er wel een re clamecampagne voor over hebben. De industrie zou er wel investeringen voor over hebben en zich zo willen installeren, dat zij panklare bevroren kip in cellofaan verpakt zou kunnen Op 31 mei a.s. zal prof. P. Geyl in fle aula van de rijksuniversiteit te leveren. Dat zou allemaal heel mooi zijn als deze kip dan ook verkocht zou kunnen worden. Maar er bestaat nog steeds een oi ander vestigingsbe- sluit, daterend van jaren voor de oorlog, dat kip alleen verkocht mag worden door een poelier. Hoe vlot deze verkoop kan lopen zal men begrijpen als men weet, dat er in óns land 591 poeliersbe- drijven zijn, waarvan 263 winkels en 328 venters. Dit is geen vergis sing. In Nederland met zijn 11.000.000 inwoners zijn 263 poe liers. In Friesland 2, in Zeeland 3, in Drenthe 4, in Groningen 6. De andere provincies komen wel bo ven de tien. Een jaar geleden heeft het Pro duktschap voor Pluimvee en Eieren een verordening vastgesteld, waarbij het mogelijk werd meer poelierswin kels te vestigen. Zulk een verorde ning moet goedgekeurd worden door de ministers van Economische Zaken en van Landbouw. In deze tijd van elektronische machines, van telefoon en telex, heeft Den Haag nog steeds zijn eigen tempo. Daarom is de veror dening nog niet goedgekeurd. Nu is daar wel een reden voor, want al sinds jaar en dag broedt het ministe rie van Economische Zaken op een vestigingsbesluit voor de levensmid- delenbedrijven. Optimistische deskundigen schatten dat over drie jaar de 7,aak wel in or de zal zijn. Pessimisten schatten niet eens meer, want zjj menen dat het tempo van Den Haag een tegenwicht moet hljjven vormen tegen de haast van deze tijd. Naarmate de haast groter wordt, wordt daarom het Haagse tempo trager. Belangrijke vragen Er komen dan ook belangrijke vra gen bij te pas. Bijvoorbeeld welke exameneisen men zal moeten stellen aan de kruidenier om te toetsen of zijn vakkennis groot genoeg is om een pakket bevroren kip uit de ijskast te halen en aan de huisvrouw te over handigen. Het gerucht echter, dat in Wageningen een speciale afdeling voor deze vakkennis zal worden inge steld. schijnt toch overdreven te zijn. De Duitse dichter Heine heeft eens gezegd; ..Als de wereld vergaat, ga ik naar Holland, want daar gebeurt alles altijd een paar jaar later". Ge meten aan deze norm zal Den Haag waarschijnlijk nooit vergaan, al zou het ook de hele kippenstapel kosten. (Advertentie) het is VtnkaSt KWALITEIT Mokka Sticks NIEUWi Crequaate wafeh staafjes met een pittige crèmevulling.in een char mante verpakking Prijs 85 cent VERPAKTE BISCUITS... die zijn heerlijk1 (Advertentie) Van Nelle bestellen I „Het internationaal congres voor dierenbescherming dat dezer dagen te Zuerich is gehouden, is in alle op zichten een geslaagde bijeenkomst geweest". Dit verklaarde dr. mr. W. Hugenholtz, die als voorzitter van de wereldfederatie door de heer L. Langwell uit Edinburgh is opgevolgd. Op het congres werden vele reso luties aangenomen, die naar alle re geringen zijn verzonden. De voor naamste daarvan zijn de volgende. 1) Er wordt een verbod gevraagd van de uitvoer van levende dieren voor de slacht, in het bijzonder voor paarden. 2. Aan de Verenigde Naties is ver zocht een conventie aan te nemen op het transport van levende dieren. 3. In alle landen moet de wet er in voorzien dat de dieren bedwelmd worden vóór zij geslacht worden. Voorzitter Richard Porter van het Amerikaanse programma voor kunst manen heeft te Washington bekendge maakt, dat Amerika over ongeveer een maand opnieuw een poging zal doen een kunstmaan in haar baan te brengen. Voor dit jaar staan daarna nog vijf lanceringen van satellieten op het programma. (Advertentie) Van Nelle bestellen l Te IJsselsteyn in de gemeente Venraay is de 30-jarige J. Swinkels dodelijk getroffen door elektrische stroom toen hij bezig was in een kippenhok boringen te doen voor de aanleg van een waterleiding. Hij heeft daarbij dc elektriciteitskabel geraakt. Het slachtoffer was pas enige maanden gehuwd. hetzij met slagpennen, gas of elek triciteit. 4. Stierengevechten dienen te wor den afgeschaft. 5. Voor het vangen van walvissen moeten elektrische harpoenen wor den gebruikt. 6. Het houden van kettinghonden moet overal worden verboden. Bin nen drie jaar tijds dienen zij te ver dwijnen. (Advertentie) Frank Gunnell uit Powick (Enge land) woont al 28 jaar in een boom en heeft het er best naar zyn zin. De boom waarin de 46-jarige vrij gezel woont is een wilg van naar schatting 500 jaar oud. Op een plat form van ruwe balken van ongeveer zes meter lang heeft hij zijn hutje gebouwd. ,,Het is een heerlijk leven", zegt Frank en houdt hardnekkig vol dat hij zich nooit eenzaam voelt in zijn hutje in de boom. Zijn enig gezelschap daar zijn een hond en een kat, beide zwart, een radio, twee grammofoonplaten en zes opgezette vogels. Gunnells voorliefde voor het wonen in een boom stamt nog uit de tijd toen hij als jongen uit kamperen ging. Hij woonde in een tent in verschillende plaatsen, maar hij moest zo vaak ver huizen dat hij besloot in een onroe rend goed als een boom te gaan wo nen en daar is het bij gebleven. Niet dat hij geen woning heeft van een meer orthodoxe soort. Hij heeft er wel een, maar daar laat hij zijn va der en zijn getrouwde broer in wonen. De boomhut heeft nog een bepaalde praktische kant. Zij staat dichtbij de oever van de Terne, die vaak buiten haar oevers treedt. Wanneer Gunnell een rapport over de waterstanden in Wales heeft gehoord waarin voor een overstroming van de Terne wordt ge waarschuwd. geeft hij zich drie dagen de tijd om zich op een isolering door water voor te bereiden. Hij slaat dan proviand in en wacht de komende din gen af. Eenmaal moest hij twee we ken in afzondering in zijn boom blij ven tot het water was gezakt. Hij vond dat een van zijn gelukkigste er varingen. Gunnell, die van beroep vuilnisop haler is, brengt zijn vrije tijd door met zwemmen en vissen. Ook geeft i hij de kinderen uit de buurt zwemles en hij redde in de 28 jaar dat hij in de boom woonde, niet minder dan 16 mensen van de verdrinkingsdood. Zijn inkomen als vuilnisophaler vult hij aan door koeien en schapen te hóeden op de nabijgelegen weilanden en verder kweekt hij wat groenten en bloemen, die hij aan vaste klanten verkoopt. ,.Het leven", aldus de filosofische boombewoner, »,is altijd gemakke lijk". (Advertentie) Van Nelle bestellen I r m A Mi In Shippingport, Pennsylvania, (V.S.), is een atoomkrachtcentrale voor de levering van elektriciteit uit sluitend aan particulieren en de in dustrie in bedrijt gesteld. De president deed dit van het Witte Huis uit met behulp van een neutro nen uitzeilde de toverstaf".waarmee op bijna 500 kilometer afstand in de centrale de stoomschuif werd ge opend. De reactor is er een van het wa ter-onder-druk type en bevat een kern van 14 ton natuurlijk uranium, dat een hoeveelheid van 75 kilogram met U-235 hoog verrijkt uranium om geeft. De capaciteit van de centrale is 60.000 kW, bouw- en installatie- kosten bedragen in totaal 121 miljoen dollar. Er zijn ong vier andere grote atoomkrachtcentrales in aanbouw. (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 In de nieuwe gemeenteraad van Ottersum doet de heer Frans Janssen zijn intrede. De heer Janssen is 80 jaar. Hij had actie gevoerd voor zijn kandidatuur onder de leuze: ..Adenauer is 82 en regeert heel Duitsland, waarom zou ik dan te oud zijn voor Otter sum". Een aantal stemgerech tigden heeft deze opvatting blijkbaar gedeeld door hem een mandaat te geven. In Stockholm liep een dame een bankgebouw binnen om er een bedrag van 35.000 gul den te storten. Het was waar schijnlijk geen dagelijks werk van haar, want ze stapte op de eerste man toe, die zij op de bank zag. Ze gaf hem het geld, de man liep naar een an dere kamer en de dame was haar geld kwijt. Ze zal het wel niet meer van de bank terug kunnen halen, want de man in kwestie kwam niet meer uit de kamer terug. Zang In Brentford kreeg de heer Smillie bezoek van een stelle tje bandieten Zij bedreigden hem met hun wapens en maakten hem 2500 gulden ar mer. Na dit bezoek stapten de gasten in een gereedstaande wagen. Als afscheidsgroet aan hun gastheer zongen de man nen een liedje, dat de heer Smillie nog kon horen, toen ze al een flink eind weg waren. Naam De heer John 'Willem Wouden berg woont al een hele tijd in Amerika. Zolang zelfs dat hij zich het Amerikaans staatsburgerschap aan liet meten. Hij heeft bij de verandering van vaderland, maar meteen een naamsverandering en naamsuitbreiding aangeschaft. Voortaan heet hij John William Woudenberg Forestandmontain. Uitzending Een Amerikaanse hartspeelalkA, dr. Arthur Briskier, is er in ge slaagd de hartslag van vier ziek* hartpatiënten per radio uit te zen den naar Europa en ze van daaruH weer terug te ontvangen. Terug in New York bleek het geluid onver anderd te zijn en geschikt om de juiste diagnose te stellen. Blectre- cardiogrammen die door middel van de radio naar Europa waren ge stuurd en weer teruggezonden kwa men eveneens ongestoord terug. Pr oef kon ijnen 20 Engelse mannelijke tweelingen met kaal wordende hoofden, gaan naar Rome als vrijwillige proefko. nijnen in de kliniek van de Italiaan se professor Gadda, een deskundige op het gebied van de erfelijkheids leer. Het experiment is opgezet door de Amerikaanse haarkundige Lynn R. Akers, die 58 haarklinieken in de Ver. Staten, Engeland en Europa exploiteert. Prof. Gedda zal probe ren uit te vinden waarom mannen zo gemakkelijk last hebben van kaal hoofdigheid. Kunt u die biefstuk van 2.50 niet in tweeën delen? 1) Ten geleide ..Dezer dagen werd uit een der stads grachten opgehaald het lijk van een man, naar schatting veertig jaar oud, flink postuur, grijzend haar. gekleed in een donkerbruin kostuum, lage bruine schoenen, bruine sokken, wit zijden overhemd en groene das. Pa pieren werden op het lijk niet aange troffen. De das bevat een etiket van de bar van het Hotel der Nederlan den was besteld, door de barman toe geschoven aan Willem Everwin. ba ron van Schoonhoven tot Leerdam, student in de rechten aan de ver- laatste groet te brengen- Hij bleef maarde Gravendamse universiteit en een onbekende, totdat in 1948 het laatste afstammeling van een der mysterie van zijn dood althans ten dele aan enige mensen werd onthuld. Tien jaar eerder was een even span- bekendste Nederlandse geslachten. „Laman, 't is hier vervelend", merkte Van Schoonhoven op. ..Waar- nende als bloedige documentenjacht om gooi je de zaak niet dicht of aan deze onthulling voorafgegaan. Toevallig was ik in de gelegenheid, waarom plaats je niet een tijdbom onder je flessenkast.Scherven bren- het verhaal van die jacht te leren gen geluk.dat weet je toch?" kennen. Ik zette het op papier, om dat het mij ontsteld en geboeid heeft. i T-. 7, x-nrvti. van udt iiei HUI uiiv.&ieia tn gt f er -56 57 Cornhill, Ik noemde geen namen., namen zijn toW,7°n .u Ar^ei'e herkennings- gevaarlijke dingen, zei Arlotti in 7771L 7. Il' e P°Iltie .verzoekt 1948. En Arlotti is iemand, die het der, die omtrent de identiteit woord ..gevaarlijk" alleen dan ge- van deze man bijzonderheden kan mededelen, zich op het hoofdbureau van politie te vervoegen." Dit berichtje verscheen in het ..Gravendamse Nieuwsblad", een toonaangevende Nederlandse provin- Zalt C0^?Qntv°mstreeks midden sep- tembei 1938. Het was een onopvallend bericht, dat onderging in de maal- nieuws. HUlèr^en^è^Engeïs^'eTrste1 documenteniacht- Da volle waar- minister Chamberlain zouden elkaar in die dagen te Godesberg aan de Rijn ontmoeten. De internationale crisis om Tsjecho-Slowakije vervulde de harten met bange vrees. De Euro- Ja, jonker, het is hier vervelend., erg vervelend", prevelde de barman glimlachend. ,,Zo, Wullem" klonk eensklaps een stem ..zo, Wullem. zit je je weer radicaal tc vervelen bij de ver bruikt als er werkelijk sprake is van velendste tapkast die in deze verve gevaar. Het Nederlandse stadje Gravendam waar ik de documentenjacht liet spe len. is een produkt van mijn ver beelding. De mensen die het verhaal bevolken hebben nooit bestaan. Niet temin schuilt er veel waarheid in mijn weergave van het verhaal van lende stad te vinden is?" Verveeld-geamuseerd draaide van Schoonhoven het hoofd om. In de ope ning van de bar stond een jongmens van zijn leeftijd, die naar zijn om vang te oordelen aanspraak zou kun nen maken op de naam van Dik Trom. Hij heette echter anders en wel Gerard Kraan Hendriksen. Even- Utrecht, 7> afsch^d^Tónege ^vc.T Z** het fding' - - - telefoon- en telegraafdiensten stonden witgloeiend van de belangrijke inter nationale gesprekken en nota's die zij te verwerken hadden. Europa leefde Deze hoogleraar in de geschiedenis is 15 december 1957 zeventig jaar ge worden. Pieter Geyl studeerde van 1906-1912 in Leiden. Daarna was hij leraar in Schiedam, maar in 1913 al werd hij correspondent te Londen van de Nieuwe Rotterdamse Courant, Zes jaar later werd hij hoogleraar aan de universiteit van Londen. In 1936 volgde zijn benoeming tot hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. De historicus Geyl is in de ge hele westerse wereld een bekende figuur. In de Nederlandse geschied schrijving neemt hij een bijzondere positie in. Zijn Geschiedenis van de Nederlandse Stam" heeft de opvat tingen omtrent de vaderlandse ge schiedenis grondig gewijzigd. Door de toekenning van de P.C. Hooft-prijs wordt nog eens onder streept, dat prof. Geyl geen eng vak geleerde is, maar een iitterator, die de grenzen -nn het specialisme door breekt. Geyl als dichter bracht de bundel: ..Het leven wint altoos", een keuze uit -/.ijr als gijzelaar geschre ven, sonnetl en zweefde tussen hoop en vi de onbekende se. ..Laman wil je meneer Van Schoonhoven eens voor me vragen". ..Jonker wat wilt u voor meneer Hendriksen gebruiken?" vroeg La man blij om Kraans komst, want die betekende voor hem als regel 'n druk ke middag en avond. ,,Je weet het Laman.. voor mij steeds hetzelfde", antwoordde Van Schoonhoven. ,,Van de frisse. Kraan", voegde hij er aan toe toen de barman de gevulde glazen voor zijn klanten had neergezet. ..Wullem, moet je horen", zei de Kraan (zoals wij hem nu ook maar zullen noemen), terwijl hij zich naar Van Schoonhoven toeboog. „Wullem. ze kunnen d'r nog niet veel van bij de politie., je weet wel, die com missaris van Drummeien., nou. die heeft een schrobbering gekregen van het ministerie in Den Haag., weet je, die dooie vent van een maand geleden, die ze uit de gracht hebben opgevist, nou, dat was een geheim zinnig geval.. Den Haag, ik hoor de het van mijn neef d'Arlemont, je weet wel, die Arnold, Den Haag wil méér weten en hier zeggen ze bij de politie, dat ze niks weten en niks te weten kunnen komen". ..Kraan, dat je roddelt is tot daar aan toe, maar dat je ook over dooie mensen roddelt, kijk, dat siert je niet", onderbrak van Schoonhoven zijn vriend. Deze, die zich toelegde op het spre ken van de Nederlandse taal met een plat-Gravendamse bijmenging, wat 1 hoon OH vrppc iPtr V- ^iai—vu avctiuaiuoc Uijliltll^lil^, W d drpnkplincf nJtr uwf'rdmiJ .yerteld door.Nee, als Van Schoonhoven was hij student hem als uitmuntend amateur-toneel -®' V AriOttl heeft £?Gliik\ F.Pn naam ie een in venVi+ovt aar» rio flraTronrlamcc cnalne (ircmilnHitini 11—. schatting veertig jaar oud, (link van postuur, grijzend haar...." rustte vredig in het lijkenhuisje te Graven- dam. Niemand meldde zich bij de po litie om gegevens betreffende zijn identiteit te verstrekken. Toch was deze man op zijn manier een man van betekenis geweest. Zo min als welk ander raderwerk ook, kan dat der internationale diplomatie goed functioneren, als er een onder deeltje aan ontbreekt. Zulk een onder deeltje, een heel klein onderdeeltje, was de onbekende drenkeling Arlotti heeft gelijk. Een naam is een gevaarlijk ding, vooral als hij ver band houdt met internationale docu menten van grote betekenis. Emily Grant. HOOFDSTUK I Het schot in de bar. ..Jonker?' in de rechten aan de Gravendamse universiteit en als zodanig droeg hij er het zijne toe bij om een aantal professoren zo nu en dan tot wan hoop te brengen. Zijn meest op de voorgrond treden de eigenschap was wel zijn meer dan gewone belangstelling voor alles wat naar schandaaltjes en sensatie rook. speler ook wonderwel gelukte, liet zich niet van zijn stuk brengen. „Hou je smoel, Wullem, en luis ter. men fluistert, dat die dooie man een Italiaan was... nee. geen schoor steenveger. maar een ..Nou,., en wat was hij dan wel?" De vraagsteller was een man van middelbare leeftijd. Onopvallend be kleed („betere confectie", stelde van Schoonhoven onmiddellijk vast), glad i Advertentie) Van Nelle bestellen I Terecht gold hij in de kring van m?i e" beleefd. maar toch zijn medestudenten als een wande- ouiuuiuiuvcu uu hlta ine1»ÜWew. v?n„„gel7eeuzaam" lende sprekende film. een chronique geschoren, met 'n klein donker snor Vinh ^7 rt uchtte de barman scandaleuse, die over iedereen pi- retje. De stem echter had iets impo- oo J ene woord vragend tot kante bijzonderheden kende en ver- nerends. Laman, die de stad en zijn werst Hü was een dinlnmatiek w' tZf7w7nR ee" rfS®nach- telde. Maar kwaadaardig was hij pappenheimers kende, vreesde wrij- - - 50e" '8® oktobe-namiddag van het jaar niet en daarom genoot de Kraan, zo- ving en moeilijkheden. a» c 7 van tl serenommeer- als zijn vrienden en kennissen hem „Meneer Kraan Hendriksen", en yrave"dam7e Hotel der Neder- noemden, een zekere mate van po- deze wel erg plechtige, volledige landen betrad en zich op een der pulariteit. Zijn zeer opvallende zwaar- naamsvermelding betekende voor van noge krukjes nestelde. lijvigheid droeg er toe bij, hem tot Schoonhoven een alarmsignaaltje, j yt ,/J H3,"1311' voor mij een karakteristieke figuur te maken, „meneer Kraan Hendriksen, gisteren steeds hetzelfde - antwoordde de aan- „Kraan, je komt als geroepen., was hier jonker Den Otter van Vrees- n. j- - gesprokene, een jongeman van ruim Laman wilde juist een tijdbom onder wijk en hij heeft naar u gevraagd; webster Brothers Te1,-H 1„ W tWmtlg j!arJ,nk uit 1® kluiten ge- zijn flessekast zetten.. Probeer hem hij wilde naar Brussel of Pafiis dine NericlanHso 777-, p..77 7 was-?en' intelligent van uiterlijk en er van af te houden, want als JIJ gaan", poogde Laman nog af te lei- d ge Nedeilandse stadje Giavendam rustig-zelfverzekerd van optreden. uit elkaar zou spatten, zouden we al- den. .u?r.Ve7 peen bloernen S'®''dan ooit Jonker.." lemaal onherstelbaar smerig wor- r J7 a. Geen mens ging naar het En met dit woord werd het eerste den", spotte Van Schoonhoven. (wordt vervolgd) Gravendamse kerkhof om hem een glas jonge jenever, dat die dag in „Laman". aarzelde Kraan Hendrik. rier en had vaak belangrijke docu menten bij zich. die hij dan naar een of andere kanselarij of naar een of andere staatsman in een of andere hoofdstad moest brengen. Documen ten van deze aard hadden hem in september 1938 in de dood gejaagd. HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gew. muz. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,50 Vd. huisvr. 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11.00 V.d.zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok noodklok 12.03 Lente-melodieën 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath.nws. 13.20 Gram. 13 30 Lichte muz. 14,00 V.d. jeugd 14,20 Eng. les 14,40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14,55 Harmonie-ork. 15,15 Kron. v. letteren en kunsten 15,40 Dameskoor 16.00 V.d. jeugd 16,50 Gregoriaanse zang 17,20 Sportpraatje 17,30 Amateursprogr. 17.45 Lichte muz. 18,00 Journ. overz. 18,10 Gram. 18,15 Van het Binnenhof 18,25 Strijkork. 18,45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19,10 Comm. 19,15 Radio Filharm. ork. 20.10 Lichtbaken 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22,35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws 23,15 Nws. in Esperanto 23,25-24,00 Omr.ork., groot koor en sol. (Advertentie) Van Nelle bestellen HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9,05 Gym. v.d. vrouw 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Tijd. uitgeschakeld, caus. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 V.d. vrouw 11,00 Amus.muz. 11,30 E-ui- tenl. weekoverz. 11,45 Voc. Dubbelkwart. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Hammondorgel en zang 13,00 Nws. 13,15 VARA-vana 13,20 Politlekapel 13,45 Sportpraatje 14,00 Jazzmuz. 14,25 V.d. jeugd 15.00 Koorconc. 15,15 Boekbespr. 15.35 Kamerork. 16.20 Als de schooldeur dicht valt, caus. 16,35 Orgelspel 17,00 Dansmuz. 17,30 Radioweekjourn. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Ritm.muz. 18,45 Regeringsuitz.: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesl. bij het Atlantisch Pact 19,00 Art. staalkaart VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Gespr. portret 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20,05 Gevar.progr. 20,35 Promenade ork. en solist 21.15 De straat in de mist, hoorsp. 21.50 Soc. comm. 22,05 Cabaret 22,35 Gram. 23.00 Nws. 23,15 Gram. 23,30-24,00 Ballroomork. BRUSSEL. 324 m. 12,00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gesor. aueritief 12,45 Gram. 13.00 Nws. 13,11 Radio-Almanak 14,30 Gram. 15,15 Dansmuz. 15,45 Gram. 16.15 Omr.ork. 16,45 Eng. les 17.00 Nws. 17,10 Dagklapper en lit. kal. 17,20 Lit. gezangen 17,30 Gram, 18,00 Lichte muz. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19,30 We reldtentoonstelling 20.00 Cabaret 21,00 Gram. 21,15 Amus.ork 22.00 Nws, 22,15 Verz.progr. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL. 484 m. 12.15 Gevar. muz. 12.54 Gram. 13,00 Nws. 13.10 Gevar.progr. 16,00 Gram. 17,00 Nws. 18.42 Gram. 19,30 Nws. 20.00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,55 Idem. 23,00 jazzmuz. 23,55 Nws. Televisie ZATERDAG, 31 MEI AVRO: 17,00-17,30 V.d. kind. NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20,20 Lied v.r. maand 20,25 Uit tegen thuis 21.00 Nieuwe gram. 21,25 Gevar progr. 22,10 Dagsluiting. (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 FRANS BELG. 16,00-17,30 Wereldten toonstelling 19.00 Les Feux de la Rampe 19,30 Feuill. 20.00 Nws. 20,30 Le Fond de la question 21,30 Folkloristisch progr. 22,10 Gevar.progr. 22,50 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 17,30 Wereldtentoon stelling 19.00 V.d. jeugd 19,15 Vedetten uit de dierenwereld 19,30 Nws. 19,40 D« week in beeld 20,15 Film 20,30 Arlecchino servitore di due padroni, toneelstuk m. muz. I.d. pauze: Intern, festival r.d. speelfilm. Na afloop: Feuill. (Advertentie) De Suez-kanaal-maatschappij heeft medegedeeld, dat de onderhandelin gen voor de opstelling van de defini tieve overeenkomst voor de schade vergoeding van aandeelhouders der maatschappij op 5 juni hervat zullen worden. Een delegatie der maatschappij, die naar Cairo werd gezonden voor besprekingen over de schadevergoe ding met de Egyptische regering, i» woensdag te Parijs teruggekeerd, na dat een ontwerpovereenkomst was totstandgekomen. (Advertentie) Van Nelle bestellen I Tengevolge van overstromingen van de Glomma de grootste ri vier van Noorwegen is in de Oester dalen-vallei met name in de plaats jes Alvdal en Tynset, voor miljoe nen kronen schade aangericht. De spoorwegverbinding tussen Oslo en Roeros is verbroken en herstel zal tenminste veertien dagen vergen. Het water van de Glomma stijgt nog steeds. Reeds eerder veroorzaak ten overstromingen in de Gulbrands- dallenvallei, midden-Noorwegen, gro te schade aan wegen, spoorwegen, boerderijen en bouwgrond. De vallei is een der belangrijkste verbindingen tussen het noorden en zuiden van het land.

de Stem | 1958 | | pagina 5