Walcheren 57 89 Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland Films Dagblad De Stem Twee weken voor dronken Koewachtse vrachtrijder Interieur matrassen 850 West en oost reiken elkaar de hand in de strijd tegen verhoging der veertarieven Veekeuring te Oostburg ^Qauknecht Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze unieke FABRIEKSPARTIJ VROOM b DREESMANN Stram en Rhenmatisch? Politierechter Middelburg Werk aan klokkenspel HART PRINTS Hoogwaterstanden Woningcontingent verder verdeeld j Vijftien gemeenten j kregen nog iets Motor kempenaar uit Raamsdonksveer gezonken Sla en tomaten wèl naar België AGENDA Vandaag Morgen 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 30 MEI 1958 VLISSINGEN Beloonde ideeën bij „DE Schelde" In de afgelopen verslagperiode een maand werden er bij de N.V. Koninklijke Maktschappij ..De Schel de" alhier 43 idee-inzendingen afge handeld. Daarvan werden er 15 be loond (dat is 35 percent) met een to taalbedrag van 395 gulden. Voor 12 ideeën kon een aanmoedigingspremie worden toegekend tot een totaal van 90 gulden- De overige inzendingen, 16 stuks, moesten worden afgewezen. De hoogste beloning, 75 gulden, werd toe gekend voor een uitgewerkt voorstel tot het vervaardigen, aanbrengen en opslaan van tijdelijk scepterwerk aan boord van schepen. Dit gaf een aan zienlijke besparing ten opzichte van (Advertentie) merk Markieza de Luxe 58 fabrikaat1 van een der grootste en best geoutil leerde Nederlandse matrassenfabrieken binnenwerk van prima gehard verenstaai 15 jaar garantie op het verend interieur voorzien van een warme winterafdekking en een koele zomerkant overtrokken met een zo luxueuze damast van prima kwaliteit, dat deze matras een weelde voor het oog is in de buitengewone kleu- ren-combinaties: groen/goud oud goud/goud grijsblauw/goud beige/goud zwart/goud prachtig afgewerkt met fraai geborduurde zijkanten en als zeer belangrijk punt: geheel zonder noppen of knoopjes, de ideale gladde ligging normale prijs één persoons 72.50 twee persoons 107.50 Maar alleen morgen, zater dag 31 mei voor de spotprijs van één persoons 80 x 190 cm 1-delig twee persoons 120x190 cm 2-delig 50 00 Bijpassend Kussen PROFITEER HIERVAN HAAST U. Breda - Bergen op Zoom de thans gebruikelijke methode, ter wijl tevens de veiligheid wordt be vorderd. JUBILARISSEN BIJ ,DE SCHELDE' In de voorbije weken vierden hun jubileum bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" alhier de heren: J. Huser. plaatbankwerkerij (50 jaar), A. Walrave, torenkranen (50 jaar), D. A. de Visser en J. Bos telaar, respectievelijk cascobouw en cascomontage (beiden 40 jaar) en L. H. Pol, bank.verkerij (eveneens 40 jaar). Zijn zilveren jubileum vierde de heer W. Goossen, boordm. bank- werkerij. In juni vierden de volgende heren hun dienstjubileum: A. Pot, mechani sche administratie, 40 jaar op 1 juni, D. C. Smit, personeelszaken, 50 jaar op 1 juni, B. Antonissen, mechanische reparatie-afdelinge 25 jaar op 2 juni, K. Lagendijk, elektrische centrale, 25 jaar op 3 juni, M. Burgerhoff, pers luchtcentrale, 40 jaar op 6 juni, J. Je- ras, sjouwploeg, 25 jaar op 6 juni, J. J. Kokké, machinale bewerking, 40 jaar op 24 juni, B. Marijs, plaat werkerij, 25 jaar op 24 juni, P. Din- gemanse. afbouw koopvaardij, 25 jaar op 26 juni, J. J. v. d. Velde, repara tie-afdeling voor derden, 25 jaar op 30 juni en J. Sturm, koperslagerij, 25 jaar op 30 juni. MET PENSIOEN Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd hebben de volgende heren de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde", alhier, met pensioen verlaten: A. van Belle, reparatie-afdeling voor derden, W. L. de Bree. magazijndienst, T. C- P. de Meulder, schilderswerkplaats, J. Ize- boud, schilderswerkplaats en C. H. Lagendijk, lichtmetaalafdeling. In de maand juni zullen de heren F. van Hoorn, mobiele kranen, W. Lute, be heer gereedschappen en J. de Jong, scheepsbouw tekenkamer, om dezelf de reden het bedrijf vaarwel zeggen. Aardenburg Verbeterde uitslag van de verkiezing In de verkiezlngsdrukte heeft de zetfoutenduivel hevig huisgehouden in de uitslag van onze gemeente. De juiste uitslagen luiden als volgt: lijst 1 Kath. Lijst Aardenburg-St.-Kruis 531 stemmen, gekozen E. J. F. Lansu, J. R. Rijckaert en A. Paridaen-Doo- laege. Lijst 2, Kath. lijst Eede 286 stemmen, gekozen R. O. Buyck en C. C. E. Verbeke. Lijst 3 prot. chr. lijst, 255 stemmen, gekozen J. J. Ros- seel en J. P. Slager. Lijst 4 AR, 153 stemmen, gekozen A. I. Catsman. Lijst 5 kath. lijst Eede 230 stemmen, gekozen C. Sturtewaegen. Lijst 6 PvdA 224 stemmen, gekozen mevrouw E. J. v. d. Broecke-de Man. Lijst 7 R.-K. Arb. lijst 184 stemmen, geko zen P. G. Lampo. Lijst 8 kath. lijst St. Kruis 89, geen zetel behaald. Het totaal aaintal geldige stemmen be droeg 1952. De nieuwelingen in de raad zijn E. J. F. Lansu, J. P. Slager en P. G. Lampo. Degenen die niet terugkeren zijn: J. T. v. Overloop, A. J. v. d. Lijcke en C. A. Mabesoone. Koning schieten Bij de koningschieting 1958 van de Handboogmaatschappij Sint Sebas- tiaan schoot de secretaris dier vereni ging H. van Iwaarden de hoogvogel af en veroverde daarmede de ko ningstitel. Als bijzonderheid kan wor den vermeld dat H- van Iwaarden ook het kampioenschap in het wintersei zoen 1957 veroverde. Aangesteld. Tot tijdelijk hulp kommies alhier is aangesteld R. J. van der Hee uit Veenendaal, ingaan de 1 juni. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst. Dubbele Poort 7, Tel. 102. RayonredacteurM. J. Groen RayonbeheerderL. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland Goes. Westsingel 98, Tel. 2236. Rayonredacteur-. N. Karhol Redacteur voor Walcheren: J. Maas RayonbeheerderJ. Fait Prijs vooi losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland f 0.15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm Bij contract aan zienlijke reductie. .Kleintjes"- 3 regels of minder 0.90; elke regel meei 0.15. Bij plaatsing óók in de Brabantse oplage resp. 1.50 en 0.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. GOES Nieuw zusterhuis Naar wij vernamen is de rijksgoed keuring verkregen voor de bouw van een nieuw zusterhuis, dat naast de elfklassige school in West moet komen. Aan de architect, de heer Loonen te Breskens, is opgedragen de plannen te maken. Rilland EHBO-DIPLOMA'S UITGEREIKT. Ten gemeentehuize werd het examen afgenomen voor diploma EHBO. Exa minator was dokter C. Griep uit Goes. De cursus werd gegeven door dokter J. A_ Kamps, burgemeester J. C. W. Joose was hierbij aanwezig. Dokter Kamps ontving cadeaus voor zijn werk. Geslaagden zijn: de dames A. Lambrechtse-den Breejen, E. Duiven- voorde-Heijboer, C. de Leeuw-Oost- dijk, E. Lobbezoo-Zandee, L. Trans- Moerbeek, W. van Voren-Stroo, L. Timmermans-van Iwaarden, J. Alme- kinders. D. Saman, D. Verhallen, J. Meulenberg en F. v.d. Borght, en de heren J. Oostdijk, J. Jacobsen, W. v. Gorsel Czn., C. Coremans, P. Beeke, M. Schoot, H. J. in 't Veld en A. Bas- tiaanse. Het diploma van W. Lobbe- zoo werd verlengd. Yerseke RAADSVERKIEZING Bij de uitslag van de gemeente raadsverkiezing stond, als niet terug kerend raadslid van de groep Ge meentebelang abusievelijk vermeld de heer H. Schot. Deze stond als no. 2 op genoemde lijst, maar behaalde geen voldoend aantal stemmen. Van de S.G.P. komt het raadslid den Herder niet terug, daar hij zijn plaats heeft moeten afstaan aan de heer H. Cornelisse. Voor de eerste keer zal nu een vrouw, mej. A. D. Oom, zitting nemen in de gemeente raad voor de P.v.d.A. NIEUWE BESTUURSLEDEN Door de leden van het Vrouwengil de is het bestuur uitgebreid met 2 leden, n.l. mevr. Barbé en mevr. Burgs. Reeds hadden zitting in het bestuur mevr. Dhooge, voorz-, mevr. de Blieck-de Baar, secr. en mevr. Rijk-Beghijn, penningm. Laatstge noemde is in de plaats gekomen van mevr. Koster-Verschelden. OESTERADVIESCOMMISSIE Ter uitvoering van de Oesterveror dening 1957-58 en 1958-59 zal een nieu we adviescommissie worden samen gesteld, bestaande uit 10 leden n.l. 3 van de ver. Vervoer, 2 van Vebo, 1 van Oesterbelangen en 1 van de Zeeuwse oester. De verenigingen kun nen hiervoor kandidaten en plaats vervangers bij het produktschap voordragen. De commissie zal boven dien met 3 leden worden uitgebreid, n.l. 3 afgevaardigden van de werk nemersorganisaties. (Advertentie) Doe dan toch eens een bloedzuiverende kuur. Het Krusehen Salts. Al tientallen jaren was Krusehen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pijn. Dat komt omdat Krusehen de oorzaak van de kwaal aantast en ver drijft. Rheumatische pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende or ganen. Juist die komen door Kruschen's zes minerale zouten weer op gang. De politierechter te Middelburg heeft de vrachtrijder H. J. uit Koe wacht veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee weken en een voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van zes maan den met drie jaar proeftijd. De vrachtrijder heeft dit te danken aan het feit, dat hij op de avond van de 12e april, waarschuwingen van politie mensen ten spijt, onder invloed van sterke drank achter het stuur van zijn vrachtwagen kroop en hiermee zodoende het leven van zijn mede mensen in de waagschaal legde. J., die met name in België al een aantal malen eerder werd veroor deeld. voerde aan, dat hij 's middags slechts een drietal glazen bier had gedronken. Zijn mededeling, dat hij daarna nog koffie had gebruikt, moest het nog aannemelijker maken, dat de verbalisanten ongelijk hadden. Een wachtmeester der rijkspolitie had de man in Zuiddorpe uit een café zien komen, slingerend en wel. Toen hij wilde wegrijden, raadde de wacht meester hem aan dit niet te doen. J.'s rijbewijs werd ingenomen, waar na hij toch de motor startte en aan de reis naar Koewacht begon! Later vertelde hij de verbalisant, dat hij zeker vijf of zes glazen bier had ge dronken. Toen de politierechter, mr. B. S. Sieperda, de stukken raadpleegde, kwam hij tot de conclusie, dat J. geen ai te beste chauffeur is. De vrachtrijder keek hoogst verwonderd. „Edelachtbare", sprak hij, „in de oorlog heb ik zelfs een generaal ge reden". De officier van justitie, mr. J. L. Andreae. kwam hiervan niet onder de indruk. Hij noemde J. een koppig man, die nog al eens brokken maakt en bovendien maar een be perkt verantwoordelijkheidsgevoel be zit. Tweemaal verkocht? De landbouwer E. B. uit Sint Jan steen stond terecht, omdat hij van een partij uien, die hij reeds verkocht had, opnieuw een hoeveelheid van eige naar had doen verwisselen. De eerste koper, zekere K.. betaalde voor de gehele partij 2500. B. ging er mee akkoord, dat de uien nog een bepaalde tijd in zijn ren opgeslagen bleven. B. verklaarde de ren te hebben open gemaakt en 182 kilo aan ene J. ver kocht te hebben. De officier wees er evenwel op, dat B. tegen de rechter commissaris gezegd had, dat dit een hoeveelheid van 4000 kilo geweest was. De landbouwer ontkende dit, waarna de politierechter besloot de zaak aan te houden tot 19 juni a.s. B. moet dan voor papieren zorgen, waaruit blijkt, dat de zaak met K. in orde is gemaakt. No het stemmen De landarbeider A. V. uit Groede was 26 'maart in Breskens ondier in vloed op de fiets gesignaleerd. Het bleek, dat hij voordien was wezen stemmen. „Hoe is 't giestren ge gaan", vroeg mr. Sieperda onder al gemene hilariteit. Het was goed ge gaan. Mr. Andreae vroeg 40 boete en het vonnis luidde conform. Op 6 februari vlogen twee manu- facturiers uit Wemeldinge elkaar in de haren. Vanwege de concurrentie, kwam later vast te staan. Eén van hen, A. van N., stond donderdag te recht, nadat de zaak op 3 april was terug verwezen naar de rechter commissaris. Hij betoogde ook nu weer niet geslagen te hebben. De of ficier bracht naar voren, dat een on partijdige getuige, zekere H., wel an ders gezien had en hij vorderde 25 boete. De raadsman, mr. P. C. Adriaanse, achtte de verklaringen van H. hoogst twijfelachtig, omdat het donker was en de man vijftig meter verder stond. Pleiter meende, dat er geen enkel bewijs geleverd was, in tegenstelling overigens tot de politierechter, die van N. conform de eis veroordeelde. AXEL Wintercompetitie in Patronaat geëindigd In een gezamenlijke bijeenkomst kon pastooor Uytdewilligen bij het eind der wintercompetitie van het groot en klein patronaat, de prijzen aan de winnaars der competitie uit reiken. De algemene winnaars n.l. Benny David en Benny van Meelen, mochten een waardevol boekwerk in ontvangst nemen, terwijl de kampioe nen van de acht verschillende compe tities eveneens een boekwerk over de diverse vormen van vrije-tijds-be- steding ontvingen. Het patronaat, dat reeds enige tijd geleden overschakelde op het zomer- programma, speelde reeds een twee tal voetbalwedstrijden tegen de elf tallen uit Sluiskil, waarvan zij res pectievelijk een wedstrijd verloren en een wonnen. De leden van het patronaat zullen spoedig ook in de gelegenheid wor den gesteld om zich behalve met voetbal en volleybal ook met diverse vormen van atletiek bezig te houden. De nodige schikkingen hiervoor zijn reeds getroffen. HULST De firma Petit en Fritsen uit Aarle- Rixtel, die het carillon voor de nieu we toren levert, is thans bezig met het aanbrengen van het nieuwe klok kenspel. Door middel van lieren brengt men de enorme onderdelen ingewikkeld uitziende balken naar boven, een werkje dat heel wat be kijks trekt. Als dit karwei gereed is, kunnen de klokken, die thans in de toren van het Vaticaans Paviljoen op de We reldtentoonstelling hangen, aange bracht worden. Volgens de afspraak zou dat eind juni moeten gebeuren. K.A.B., afdeling Hulst houdt feestvergadering Ter gelegenheid van het Feest van de Arbeid wordt op zaterdag 31 mei a.s. in het Sint Aloysiuspatronaat een feestvergadering belegd door de af deling Hulst van de KAB, waarop leden met echtgenoten of verloofden van harte welkom zijn. Na een openingswoord door de voorzitter, de heer A. van Raems- donk, wordt door de districtsbestuur der van de r.-k. Landarbeidersbond, de heer P. Vinck, een spreekbeurt gehouden. Het KAB-orkest zal de avond op vrolijken met een muziekje, terwijl er tijdens de vergadering versnape ringen zullen worden aangeboden. Aan het eind is er nog gelegenheid tot het maken van een dansje. 's Anderendaags, zondag 1 juni dus, wordt er in de basiliek een H. Mis opgedragen voor de overleden leden van de bond. UITVOERING MUZIEKSCHOOL De afdeling Hulst van de Zeeuwse Muziek- en Balletschool houdt op don derdag 12 juni in het Bioscoopge bouw, een leerlingenuitvoering. Daar aan nemen deel leerlingen van de balletklasse van mevr. C. Lijnis-Huf- de vioolklasse van mej. A. van Zwee- fenreuter en mej. H. Soesman, van den. de AVI.IO-klasse van de heer J. Ivens, de pianoklasse van de heer J. Ivens, de klasse voor houten blaas instrumenten van de heer H. de Wit en de klas voor koperen blaasinstru menten van de heer J. F. Mannaert. Hoofdplaat RAADSVERGADERING Vanavond komt de raad in open bare vergadering bijeen. Enkele punten van de agenda zijn: het aangaan van een vaste geldlening ad f 7000 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten; restauratie christelijke school; subsidieverzoek van de plaat selijke E.H.B.O.-afdeling. Motie van de gemeente Terneuzen inzake vrije veren. Sint-Kruis Biljartfestijn Eindelijk werd de biljartliefheb bers van Sint-Kruis de veel bespro ken revanche, tussen de kampioen en de Baal opgedist. Deze keer vond het duel plaats in het lokaal van de heer Hermie. Wer den de vorige maal de partij libre gespeeld, ditmaal werden 3 partijen betwist kader 71/2. In de eerste partij kwam het voordeel van eigen mate riaal voor de kampioen sterk tot uiting. In 17 beurten maakte hij de 200 vol. De Baal kwam tot 129. Reeds in de 2e partij toonde de Baal zijn klasse en wist na enkele fraaie los- banders, de ballen in droompositie te brengen. Niettegenstaande sterk ver weer moest de kampioen de zege prijsgeven. In de beslissende partij kreeg het talrijke publiek nog meer sensatie te verwerken. Beide spelers noteer den na 6 beurten meer dan 100 ca ramboles. Na 2 poedels produceerde de Baa] 48. Als een jong paard, stei gerend in de strengen, stelde de kam pioen zich te weer. Het mocht niet baten. Met een slotserie van 23 ging I. N. de Baal resoluut naar de zege. Oner een ovatie van het talrijke pu bliek kreeg mevrouw de Baal een pracht tuil bloemen en de winnaar een welverdiende zoen van „Agnes". (Advertentie) GORDIJNSTOFFEN was- licht- en zonecht verkrijgbaar bij de goede woninginrichters Morgen, zaterdag 31 mei, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 11.11 en 13.53 uur; te Terneuzen om 0.34 en 13.07 uur en te Vlissingen om 0.04 en 12.38 uur. j Gedeputeerde Staten hebben j het restant van het contingent j woningwetwoningen, dat voor het jaar 1958 ter beschikking j van de provincie Zeeland werd gesteld, als volgt over de gemeenten verdeeld: Hulst 12 woningwetwoningen; Sas van Gent G; Breskens 12; Haamstede 1; Schoondijke 1; Hontenisse 4; IJzendijke 4; Grijpskerke 4; Koudekerke 4; Scherpenisse 2, 's-Gravenpolder 2; 's-Heer Arendskerke 4; Hein- kenszand 2; Hoedekenskerke 2 en Wolfaartsdijk 4. (Haamstede en Schoondijke kregen de wo ning voor een bijzonder geval). Het gehele jaarcontingent van 500 woningwetwoningen is hier mede, na uitvoerig beraad, over de gemeenten gedistribueerd. Het college van Ged. Staten ont veinst zich echter niet, dat bij een dergelijk gering aantal een ook maar enigszins bevredigen de verdeling over de onderschei dene gemeenten ten enenmale onmogelijk was. Belangrijk hierbij is echter, dat het college inmiddels reeds in beschouwing heeft genomen de verdeling van een deel van een toe te wijzen contingent ten behoeve van verschillende ge meenten, die bij de plaats gehad hebbende verdeling geen of een onvoldoende toewijzing konden ontvangen. Donderdag, even na de middag, is in een bocht van de Maas nabij Kes- sel-Eyck, de 500 ton metende motor kempenaar ,.San Joseph" uit Raams donksveer gezonken. Het schip was in aanvaring gekomen met een tank schip van 1200 ton van de Esso maat schappij. De schipper, de heer Meyer, en zijn echtgenote kwamen met de schrik vrij. Hun zoon liep bij de botsing een verbrijzelde hand op en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Van het huisraad kon niet veel gered worden. Door de heer H. J Colsen uit Sluis kil werd 'n protestvergadering inzake de veertarievenverhogingen in hotel „de Eenhoorn" te Oostburg geleid. Na een uiteenzetting over het ver loop der tarieven van vrije veren als hulp aan overig Nederland na de be vrijding tot de huidige tarieven deel de hij mede. dat oost-Z.-Vlaan deren een comité heeft gevormd, ten einde zich te kunnen beraden wat kan worden ondernomen om de voor gestelde verhogingen ongedaan te maken. Getracht zal worden een de putatie naar de minister te zenden ge paard gaande met een massale tocht naar het Binnenhof. De heer Verduyn uit Breskens constateerde, dat men het heeft over vrije veren, maar daaronder ook insluit de huidige ta rieven. Hij wilde daarom de leuze ..vrije veren" niet gebruiken. Verder wenste hij geen politiek bij de actie. Hij achtte het onjuist, dat de heer Colsen met name het lid van Ged. Staten van Poelje aanviel, aangezien het gehele college aan de ontwikke ling heeft medewerkt. De heer Col sen verweet de heer van Poelje te hebben gezegd dat Zeeuwsch-Vlaan deren op deze tarieven de nek niet zal breken. Dhr. Raes-Fierens uit Ooatburg wees op het internatio nale karakter van de verbinding Bres kens-Vlissingen, waardoor het moge lijk moet zijn hiervoor een uitzon dering te,maken. Hij meende, dat al het botengedoe meer kost kan een vaste verbinding, welke zijns inziens er toch moet komen. Deze dient dan niet in oost maar in west te komen. Komt er geen vaste verbinding, dan dient men de kans te krijgen, tegen de kilometerprijs over te gaan. De heer F. A. Kolyn te Oostburg meende, dat het gehele botenspellet- je door de provincie Zeeland ver keerd gespeeld wordt. Men wil de beruchte vinger in de pap houden, maar is niet bij machte, zelf de bo tendiensten te betalen. Dit hoeft ook niet, het is een rijkszaak, welke het rijk uit het wegenfonds moet beta len. De geraamde zeven miljoen is een peulschilletje op de „winst" die het rijk maakt op de wegenbelsting. Ruim driehonderd miljoen wordt meer ontvangen aan wegenbelasting dan besteed aan de wegen en kust- werken. De brug over de Moerdijk is ook geen provinciale brug. maar een rijksbrug. Daaraan betalen wij ook mee. Daarom moet de Schelde door het rijk op rijkskosten worden overbrugd. Hij stelde voor te constateren, dat de vergadernig zich uitspreekt tegen verhoging der hui dige tarieven en verder over te gaan tot completering van het oost-comi té tot een Zeeuwsch-Vlaams comité. Hiermede ging de vergadering ak koord. Na diverse detailbesprekingen werden aan het comité toegevoegd de heren A. R. Risseeuw, landbouw; A. Roest, horeca- en toerisme; Drost, HULST „Aan de rand van de hel" (B) is een verhaal over een oud-oorlogs vlieger, die na gevangenschap in Korea tracht opnieuw testpiloot te worden, een streven waarbij hij nogal dwars gezeten wordt door een generaal. Tijdens allerlei spannende experimenten met ra ketvliegtuigen weet de vroegere oorlogsvlieger zijn reputatie te herstellen. „Minderjarig meisje ontvoerd" Cl, is een spannend verhaal over een psychopaat die, na haar verloofde te hebben neergeslagen, een meis je ontvoert. Er komt een enerve rende jacht op de ontoerekenbare misdadigster, die tenslotte over meesterd wordt. De vader van het meisje, die politie-inspecteur is, neemt de halve gare gevangen en is dan zo verstandig de verloving van zijn dochter met de inmiddels van de klap op zijn hoofd her stelde jongeman goed te keuren. TERNEUZEN „Kaiserball" (A) in Luxor, is een gezellige en charmante film met een vrolijk en licht verhaal en vooral met een schat aan Weense rvalsmelodieën. In Concertgebouw draait „Het brandmerk de zonde" Cl, een al eerder besproken film over een jongeman die op het verkeerde pad is geraakt en die tenslotte, na een grote zelfover winning, hem mogelijk gemaakt door de opoffering van een jonge vrouw, de juiste weg in de maat schappij terugvindt. In deze film een knappe rol van Pier Angeli. SAS VAN GENT ..Meisjes en mannen" (CD in Olympia, is een aantrekkelijk en zeer levendig verhaal uit de zout- winningsgebieden in Dalmatië, waar de mensen onmenselijk hard moeten werken en waar men niet op een stevige klap kijkt, zelfs niet op een al te harde, wat dan dus moord betekent. In die streek werkt Marina, die bij de mannen, die immers de ogen niet in hun zak hebben, nogal getapt is. Maar "e is een beetje op een afstand. Er gebeurt van alles in dit ver baal: er wordt stevig geknokt, al- lamaal om het meisje en niet Mnder dan drie rivalen zitten Ikaar dwars. Degene die eigenlijk farina's verloofde is komt er ten- 'otte niet zo best van af, maar ie derde nog slechter, want hij heeft de moord op zijn geweten waarvan eerst het meisje wordt erdacht. De vrij-buiterachti'ge ionge visser tenslotte, met wie ze nooit anders deed dan ruzie ma ken, is de overwinnaar. Een mee slepende film. Verder „Chantage" (C2), een mannende thriller, waarin een ieisje in een wel erg ingewikkeld omplot terecht komt, waar afper- ng en moord een normale prak- 'ik is om aan de kost te komen. Tet slot van het verhaal is een mnnende episode, waarin een ir misdadigers, tot betere ge- chten gekomen door het meisje ar redt uit de klauwen van d° mdeleden. Daarbij loopt het voor 'Ti zelf niet zo goed af. AXEL Der Bettelstudent" <A> in he' mtrum, is een bekende film, ge aspireerd op de opera van die naam. Een vlot en goed verfilmd verhaal en natuurlijk de toepas selijke muziek. Een uitstekende film om zich bij te verstrooien. IJZENDIJKE „Het Donkozakkenlied'' (A) is een charmante rolprent. Er is te genieten van goede zang. Men raakt ongemerkt in de ban van het wereldberoemde koor, wan neer men het de meeslepende liederen hoort zingen. OOSTBURG „De jonge leeuwen", die in Ledel theater draait, verhaalt het lot van drie mannen tijdens de laat ste wereldoorlog, die pas op het eind van de film, zij het onder minder gunstige omstandigheden met elkaar kennis maken. Een keiharde film vol spanning (Cl). GOES „De graaf van Monte Cristo" is een spannende avonturenfilm, die het leven verhaalt van een man, die door toedoen van vijanden in de gevangenis terecht komt, maar er na veel moeilijke jaren in slaagt te ontsnappen. Hij krijgt van een medegevangene, die in zijn armen sterft, de beschrijving van een plaats, waar zich een grote schat bevindt. Gefortuneerd komt hij weer in zijn vaderland terug, waar men hem niet her kent. Hij neemt nu wraak op al die mensen, die hem in de gevangenis geholpen hebben, maar zijn ge liefde. die hij ook al verloren had, krijgt hij niet meer terug. (B). MIDDELBURG In de Schouwburg is deze week het verhaal van Ernest Heming way „Voor wie de klok luidt" te zien. De beroemde Amerikaanse schrijver laat de oorlogsklok over het Spaanse land luiden in de tijd van de Spaanse burgeroorlog. Een goede film naar een buiten gewoon knap boek. (Cl). VLISSINGEN Het Luxor theater brengt de film ..Razende Roland" (B) van Pietro Francisci. De rolprent plaatst ons in het echte riddertijdperk. De Razende Roland is een onover winnelijke knaap, paladijn der Franken en lieveling van koning Karei. De Franken zijn in oorlog met de Saracenen. die een jonge vrouw in het Frankenkamp smok kelen om tweedracht te zaaien. Maar uiteindelijk mislukt deze opzet en is de overwinning aan de Franken. ..Tiroler Blut" (A) is een roman tische film, die in Alhambra wordt vertoond. Een adellijk meisje had eigenlijk een jongen moeten zijn en daarom moet ze van grootpapa als cadet deelnemen aan manoeu vres. Wat dit allemaal tot gevoD heeft is lich te raden. Prachtige iniformen en bergen maken kleurenfilm tot een aantrekkeli.i1 -"houw spel. KATHOLIEKE FILMKEURING A: voor alle leeftijden; B: Per sonen voor de 14 jaar; Cl: Voo' 18 jaar zonder voorbehoud; C2 Voor 18-jarigen met enig voorbc houd: C3: Voor 18-jarigen me' voorbehoud: D: ontoelaatbaar. eigen vervoersonderneming; Schijf, beroepsvervoer; H. Oosterbaan, aardappelen- en strohandel; S. A. Kolyn, algemeen. Morgenavond zal men in hotel „Meert" te Sluiskil een Zeeuwsch- Vlaams comité formeren en de ver dere lijnen uitstippelen. Op het Ledelplein te Oostburg werd door de vereniging tot verbetering van het rundvee een keuring ge houden. De jury bestond uit de rijks- zuivelconsulent ir. W. L. Harmsen te Middelburg, de heer C. Vercraeye uit Aardenburg, en de heer M. Klei- nepier uit Middelburg. Op de eerste plaats kwam voor de jury de stier Sjoerd, vail de stieren vereniging Oostburg met tien afstam melingen. Dit geheel maakte op de jury een zeer goede indruk door zijn uniformiteit en typisch geheel. Daar na kwamen de eerstejaars kalfskoeien aan bod, waarvan er verschillende van zeer goede kwaliteit aanwezig waren, zodat vijf eerste prijzen kon den worden toegekend. De uitslagen van deze groep waren als volgt: 1 A prijs: Paula, van A. Dierikx, Aardenburg; 1B prijs: Dora 5, van A. Buysse te Aardenbugr; 1 C prijs: Le na van het Paviljoen, van G. F. Modde, Oostburg; 1 D prijs: Sietske van S. Tass, Waterlandkerkje: 1 E prijs: Kalfskoe van S. van de Vijver, Waterlandkerkje; 2 A prijs: Ludy 32, van P. van Cruiningen, Zuidzande; 2 B prijs: Catrien, van A. Buyck, Waterlandkerke; 1 C prijs: Lea, van Buyck, Waterlandkerkje. Tenslotte verwierf ook nog een eer. ste prijs een ouderen koe. „Sonja" van A. Dierickx te Aardenburg. Op 27 mei werd de Belgische en Luxemburgse grens gesloten voor de invoer van kropsla uit Nederland en thans heeft België bekendgemaakt dat het met ingang van 31 mei a.s. ook de invoer zal stopzetten van to maten uit Nederland. Deze maatre gelen zijn een gevolg van de bepalin gen in het landbouwprotocol van de Béneluxlanden betreffende de mini mumprijzen. Volgende week wordt de tussen ons land en België vastgestelde mini mumprijs voor kropsla weer lager en in tuinderskringen in ons land hoopt men nu maar dat het gevolg zal zijn dat dan de Belgische grens weer opengaat. Er is op het ogenblik op de Ne derlandse groenteveilingen een groot aanbod van sla van de volle grond. De prijzen zijn de afgelopen dagen flink gedaald. Hoe de prijsontwikke ling in de komende tijc. voor de krop sla zal zijn, zal ook voor een belang rijk deel afhankelijk zijn van het weer. Warm weer doet de vraag steeds toenemen. De aanvoer van tomaten wordt nu in ons. land ook steeds ruimer. De prijzen vertoner, regelmatig een da lende tendens. Er was de laatste tijd steeds een flinke export van Neder landse tomaten naar Engeland- Ver der gingen er ook behoorlijke zendin gen naar West-Duitsland en België en Luxemburg. Voorts was er in beperk te mate export van Nederlandse to maten naar Ierland, Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk. Voor de beste kwaliteiten wordt op het ogenblik op de Nederlandse vei lingen van f 1.50 tot f 1.75 per kg betaald. (Advertentie) De Hartewens van iedere huisvrouw is een Bauknecht koel kast, waarin iedere vier kante centimeter pro- duktieve bergruimte is! Importeur: N.V. MENTOR te Apeldoorn GOES Grand: De graaf van Monta Christo, 14 j. MIDDELBURG Schouwburg: Voor wi« de klote luidt. VLISSINGEN Raadhuis 2 uur: Gemeenteraadsvergadering. Alhambra: Tiroler bloed, a.l. Luxor: De razende Roland, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 u. Kaiserball, a.l. OOSTBURG Ledel 8 uur: De jonge leeuwen, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uru: Meisjes en mannen, 18 j. GOES Grand: De graaf van Monta Christo, 14 j. VLISSINGEN Nieuwe Markt 2-11 uur: Bazaar speeltuinvereniging Het Fort. Alhambra: Tiroler Blut, a.l. Luxor: De razende Roland, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 u. Kaiserball. a.l. Concertgebouw 8 uur: Het brandmerk der zonde, 18 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: De jonge leeuwen, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Aan de rand van de hel, 14 j. ST. JANSTEEN Em. Vermeersen 3.30 uur: Schieting. DE KLINGE Kinema van Dijk 7.30 u. Opernball, als bijfilm Onstuimige droom IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Het Donkozakkenlied AXEL Het Centrum 6,30 en 9 uur Der Bettelstudent, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uru: Meisjes en mannen, 18 j. OSSENISSE 7,30 uur: Gaaibollmg. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Open 8 uur De bedelstudent. Mie tek< m cl Ee| in speel voor fers I de s Midd Onl wijs zwaa| chr. veertl met Ind in dd tig vl twintf tientl wijs. In f delijk vrou4 maat doziji| met Voorf het lijdt, andeJ nadat) stond Bij stand zijn lege Tas^ euvel, de ge, lende voor het a f meer schooll twee t| de be, hoofd Op 1 flinke I gen, c;, lijkhed| ring, De redene aanspcj beter zoeken Zeeuw klassei Ve dien ALLI zin; misker nele w de gro commi van d van de ving betreft daal'bi; schijns doorbr his tori Opva kiezing de Pv( tels v van de bleef, zetels schijns d verzwal in versi KVP al nam.

de Stem | 1958 | | pagina 2