R0LFILM Stalin-allee verloochend Baronieploeg reed Adrie Roks naar voorste gelederen s steekt (financieel) handje toe Willem II boft Louison Bobet weer in Ronde van Frankrijk Versterkt A'dams elftal verloor van Wenen (1-2) Wereldtitel driebanden fotografeer- ||FORDZ'd |\|l Derde etappe Olympiads Toer KNMV-rit ongeldig Nationale baan- titels beginnen volgende week Nog eens Nino Defilippis Ned. mil. elftal naar Turkije Data promotie duels naar le klas bekend Bewoners 87 maal per jaar opgeroepen voor spontane betogingen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 30 MEI 1958 13 In deze etappe gebeurde het LAATSTE NIEUWS Reinaert junioren- voetballoernooi C.G.T. dringt aan op waakzaamheid Jan Clynk mag nooit meer rijden In 1958 ook een Ronde v. Denemarken Atletiekwedstrij den te Rctranchement De beste fototip die ik kan geven, Prof. Henselmann in ongenade De Ned. tennisploeg voor Wimbledon SPORT IN 'T KORT Spoorwegionen nog niet akkoord Voortgezet beleg om universiteit in Panama MARKTEN WATERSTANDEN WAN «*ATU«ES SYNDIC**» (Van onze speciale verslaggever) DEN BOSCH, donderdagavond. In een ploegentijdrit van nauwelijks 23 kilometers, heeft de Baronieploeg dezelfde man in het leidersshirt gereden, die,vorig jaar voor het eerst de Tour door Nederland won. Gemakkelijk gezeten achter de ruggen van zijn maten, werd hij het station „De Vliert" binnengebracht om daar de rente te innen van het werk, dat hij ZELF had gedaan: Adrie Roks, vanmorgen winnaar van de rit, die door op hol gejaagde „Middelkampers" werd ge maakt tot een slachtpartij, waarin groten vielen en nieuwe groten te voorschijn traden, en vanavond dankzij de trouw van al zijn ploegmakkers onverwacht koploper Vrijdag, in de rit naar Goes, starten Simons' rijders met de plicht om èn het Oranje van de leider èn de eerste plaats in het algemeen ploegen- klassement te verdedigen. Zij kunnen het. Ze sloegen vandaag, nerveus, naar eer belust als course-paarden de vreselijkste aanval af, die tot dusver in deze ronde werd ingezet, zó overtuigend, dat ZIJ de winst boekten, waardoor ANDEBEN de slag hadden geopend. De anderen waren de Zeeuwen. Het was te verwachten, want ploegleider Jaap Schipper had de attaque van zijn team voorspeld met de vurigheid van een Sipiliaan, die een vendetta pleegt, al de dagen dat deze Tour reeds duurt en tegen iedereen, die horen wilde. Er werd op gerekend op de zonnige Hof, waar Amersfoort vanmorgen vroeg afscheid kwam nemen van de karavaan. Maar wat Schipper als een geheim op zijn hart meedroeg, was het moment, waarop zijn jongens zou den toeslaan. Revolutionair plan Dit moment, „het uur nul", van een aanval zonder weerga, was op nauwelijks enkele kilometers van het vertrek, nog in de straten van de startplaats. Daar doken Rentmeester, Beers en Niesten de ruimte in op weg naar de legerplaats Oirschot, die nog 179 km verder lag. De meesten verkeken zich op deze engewone actie. Zij beschouwden het als een tartende uitdaging aan allen, die niet wensten te geloven aan Schip pers' revolutionaire plannen. Maar zijn opdracht was in volle ernst gegeven. De ploeg kende geen pardon meer. Ze was te ongedurig en te fa natiek geworden in de twee eerste dagen, dat ze in toom waren gehou den. Nu ze er deze dag der wrake op los mochten deden ze het maar liever zo gauw mogelijk. Er waren mensen, die Schippers' voorspellingen om de hele boel plat te rijden goed in de oren hadden ge knoopt. Hele slierten renners trokken gejaagd achter de „Middelkampers" aan, bang genoeg gemaakt om te ge loven in de geprofeteerde Zeeuwse explosie, ook al was de weg dan nog lang. Tot hen behoorden Roks en Hane- graaf, vol geduwd met adviezen van Simons, om vooral de grapjes van Zeeuwen met bijzondere aandacht te bekijken. En al groeide de haastig geformeer de kopgroep nog vóór Wageningen (38 km) uit tot zeventien man en ook al kwam er zelfs nog een ge deeltelijke hergroepering tot stand, toch werd in de beginfase al duide* lijk. dat het deze dag op een histo rische botsing tussen Brabanders en Zeeuwen zou uitdraaien. Alleen Rentmeester Op de met groen beklede heuvels vóór Arnhem vielen de Zeeuwen we derom aan. Ditmaal bleef alleen Rent meester over in de leidersgroep, die na een genadeloos steekspel van de marrages voorop bleef. De Baronnen Over ruim een week zal het eind-toernooi van de wereld kampioenschappen voetbal be ginnen en de organisatoren ma ken zich grote zorgen wat be treft de stand van zaken met de kaartverkoop. Nog niet de helft van alle beschik bare toegangsbewijzen zijn verkocht «n voor alle wedstrijden zijn nog kaarten beschikbaar, met uitzonde ring van de wedstrijd uit de eerste ronde tussen de grote favorieten Rra- rilië en Rusland. Waarschijnlijk heeft het recente ak koord tussen de FIFA en de Eurovisie nadelig gewerkt voor de voorverkoop. Als het werkelijk mis gaat met de duiten, zullen de organisatoren mis schien voor verlies behoed worden door een akkoord met Philips uit Ne derland. De Zweedse pers heeft ge meld, dat deze maatschappij, in ruil voor reclame-rechten in de stadions, zich bereid had verklaard ruim twee derde te betalen van de premie der verzekering die bij Lloyds of London gesloten is. Als minder dan 85 pro cent of 11 miljoen kronen van alle beschikbare kaartjes verkocht worden, zal Lloyds dat bedrag aan zuiveren, zo is gemeld. waren vertegenwoordigd door twee man, Roks en Biemans. Voorlopig le ken die dus, samen met Le Champion uit Amsterdam, ctie er zelfs drie man in had, de hardste lachers bij het vuur werk, dat met veel publiciteit door de Zeeuwen was ontstoken. Voorlopig.. Want eerst moest Ad Biemans van zijn fiets, om zelf een lekke band te repareren, toen hij „mee'' was in een groep, waaruit uiteindelijk de meest succesvolle finishers te voorschijn kwamen. En later, op de venijnige hellingen van Berg en Dal, losten de Jager en Balvert. Toen het hele spul een klein stukje Limburg intrad (tot Mook toe) restten er nog zes man. Zij hadden de weelderige voorsprong van bijna vijf minuten, genoeg om het tamelijk „glad" gebleven algemeen klassement totaal te vernielen. Gezapige hoofdmacht De hellingen bij Groesbeek hadden ook hun werk gedaan in de hoofd macht, die gezapig kwam aangesloft, om vervolgens door wilde geruchten omtrent de verrichtingen van de kop lopers en door reeksen van achter- volgingspogmgen aan diggelen te worden geslagen. De beste rijders kwamen zo eveneens naar voren en omdat zij tóch bezig waren met uit gesproken hard fietsen gingen ze dóór, zodat ze de voorsprong met volle mi nuten terugpakten. Niettemin waren ook deze enkele minuten genoeg om het aanzien van het klassement te veranderen. In de legerplaats Oirschot, waar het eerste deel van de rit werd afgesloten, kwam men al rekenende tot de gekste con clusies: Ad van Egmond, die even eens bij de vluchters hoorde, bleek èn de oranje leiderstrui en het groen van het puntenklassement te kunnen aantrekken. Roks was, dank zij eek de minuut bonificatie als sprintwin naar nog op slechts 38 seconden van de leider, Rentmeester verdiende als tweede genoeg om weer achter Roks te komen en vroegere goden waren bij bosjes spoorloos verdwenen. De ploegenrit kon dus uitmaken, welke ploeg zijn grootste kanshebber naar het begeerde oranje kon rijden. Ad van Egmond was een gemakke lijke prooi1, aangezien hem nog slechts twee ploegmaten waren overgebleven. Baronie had Roks en Middel burg had Rentmeester. In „De Vliert" bleken de Brabanders de slag met seconden te hebben ge wonnen. Etapperesultaten Eerste gedeelte derde etappe van Amersfoort naar legerplaats Oir schot: 1 Roks (De Baronie) 180 km in 4.35.12 (met bonificatie 434.12); 2 Rentmeester (Theo Middelkamp) z.t. (met bonificatie 4.34.42); 3 van Eg mond (De Spartaan) z.t. (met boni ficatie 4.34.57); 4 Wuurman (Le Champion) z.t.; 5 van Smirren (Le Champion) z.t.; 6 Groot (Olympia) z.t.; 7 Steenvoorden (De Kampioen) De eerste voor het K.N.M.V.-club- rittenkampioenschap van Zeeland is ongeldig verklaard, nadat een door enkele deelnemers ingediend protest was toegewezen. Er wordt nu een nieuwe rit uitgezet, welke zal worden verreden op zaterdag 21 juni. De start is op de Markt te Middelburg. Donderdagavond heeft de pro testcommissie van de KNVB te Utrecht het protest behandeld van AGOVV, inzake het derde doelpunt in de wedstrijd van 11 mei jl. tussen AGOVV en Wil lem II, die in een 3-2 zege voor de Tilburgenaren eindigde. Het protest werd afgewezen, zodat in de rangschikking geen wijzi ging is gekomen. uc. Zondag 1 juin a.s. zal in het ge heerste algemene vakverbond, heeft de meenteltfk sportpark te Hulst het aanhangers der oiganisatie verzocht jaarlijkse Reinaert Voetbaltoernooi waakzaam te blijven en voort te gaan voor junioren worden georganisetrd. met het vormen van comité's ter ver-1 a j 10 m 1, dediging van de republiek Aan dlt toern°01 nemen 12 elftallen Het socialistische vakverbond Force1 ^?r?,eeldv. junior.en en Ouvrière" herinnerde zijn leden er I Vljt elftallen hiervan zijn afkomstig aan. dat het geen stakingsoproeD had" ult de omgevinB. maar in eIka cate- uitgegeven. Het bestuur der organi-?orie bevindt zlch ook een Belgisch satie zei, dat de „normale organen van i )euBd-elftal. het regime vrijelijk en zonder druk j Als prijzen voor de A-junioren zijn an buitenaf hun verantwoordelijkhe- te winnen: een beker, een standaard, H.»n ifr*>?S?ni moetan zien- i oen lauwertakje, 2 plaquettes en een klaarde li' i vakverbo"<? ver -: medaille. Bij de B-klassers is er algemene staking on-1 bovendien als wisselprijs de Reinaert- trofee beschikbaar. administratieve commissie van de C.G.T. 't door de communisten be 4.37-39; 8 Kool (De Sparta.n) z.t.; 9 Teunisse (Militair team) z.t.; 10 van Vliet (Rotterdamse Leeuw) z.t.; 11 van der Klundert (Theo Middelkamp) z.t.; 12 van Beers (Theo Middel kamp) z.t.; 13 de Haan (Militair team) 4.38.31; 14 van Straten (Feyen- oord) z.t.; 15 Hofmans (De Baronie) 4.39.01. Tweede gedeelte, derde etappe; Ploegentijdrit van St. Oedenrode naar Den Bosch over 22 km: 1 Militair team 29 min. 47 sec.; 2 De Baronie, Breda, 30 08; 3 Limburgs team 30.18; 4 Theo Middelkamp 30.28; 5 Feyenoord 30.35. Algemeen klassement 1 Roks 14.10.36; 2 van Egmond 14.11.31; 3 Rentmeester 14.11.34; 4 Teunisse 14.12.11; 5 Steenvoorden 14.12.23; 6 Wuurman 14.12.44; 7 van Smirren z.t.; 8 Hugens 14.1252; 9 Kool 14.12.57; 10 Groot 14.13.16; 11 Hofmans 14.14.04; 12 van Steen 14.14.07; 13 van der Klundert 14.14.12; 14 Knoops 14.14.13; 15 de Haan 14.14.20. Ploegenklassement 1 De Baronie 42.38.01; 2 Theo Mid delkamp 42.40.19; 3 Militair team 42.41.33; 4 Le Champion, Amsterdam 42.42.55; 5 Limburgs team 42.4'" Vandaag (vrijdag) trekt Olympia's Toer door een belangrijk deel van Brabant en Zeeland naar Goes, dat, vanuit Vlijmen, na 143 kilometers wordt bereikt. De route is in grote trekken als volgt: Na de start, om half vier in Vlij men, gaat het via Haarsteeg, Herpt, Heusden, Heesbeen, Doeveren, Waal wijk, Sprang-Capelle, Waspik, 's-Gra- venmoer, Oosteind, Oosterhout, Den Hout, Made, Wagenberg, Langeweg, Zevenbergen. Standdaarbuiten, Fij naart, Oud-Gastel, Kruisland, Wouw en Bergen op Zoom op Zeeland aan, waar via Krabbendijke en Kloetinge, Goes wordt bereikt. De karavaan zal ongeveer rond zeven uur aldaar arri veren. Lousion Bobet, die momenteel in de Giro uitkomt, heeft er in beginsel in toegestemd deel te nemen aan de Tour de France. Hij heeft in Rome een langdurig onderhoud gehad met Marcel Bidot, directeur technique van de Franse nationale ploeg. Het enige punt, dat nog geregeld moet worden, betreft de aanwyziging van drie renners tot wie naar ver luidt Jean Bobet en Rolland zouden behoren die Lousion Bobet gaar ne in de Franse nationale ploeg zou zien opgenomen. Gerrit Schulte zal dit jaar weer deelnemen aan de strijd om de na tionale titel der achtervolgers. Dit nummer wordt daardoor ongetwijfeld een der meest Interessante onderde len van de Nederlandse baankam- pioenschappen, die op 5 en 12 juni а.s. in het Olympisch stadion te Amsterdam worden gehouden. Temeer, omdat ook titelhouder Pe ter Post, die zich deze winter vooral te Antwerpen heeft onderscheiden, Daan de Groot en enkele sterke on- afhankelijken hebben ingeschreven. Tot de kandidaten voor de titels behoren o.a.: Sprint professionals: Aad Schot man, Jan Derksen, Frans Mahn, Jan Hijzelendoorn, Noppie Koch en Frans Braat. Achtervolging professionals: Frans Braat, de Boer, Dekker, Ab Delder- mans, Daan de Groot, Jan Hijzelen doorn, Post, Peter Post, Piet Steen- voorden, Schalk Verhoef, Jan van Vliet en Gerrit Schulte. 100 km achter grote motoren: Cor Bijster, Noppie Koch, Mehagnoul, Jan Pronk, Smits, Stakenburg, Wil Vreesdijk, Wout Wagtmans en Martin Wierstra. Achtervolging amateurs: van Hou- welingen, Moolenijzer, de Limburgse wegkampioen Hugens, Sijthoff, Rob van de Ruit, Scholten, Marinus, Coen Niesten, Le Grand, Buis en van Eg mond. Sprint amateurs: Captcin, Gerrit sen, Sdhep, Le Grand, Verdoorn, Ma rinus, Reijngoud en Moolenijzer. De elfde etappe van de Ronde van Italië een wedstrijd van Rome naar Scanno, over 225 km is ge wonnen door Nino Defilippis in 6 uur 29 min. 12 sec. (gemiddelde 35.114 km/h). De uitslag luidt verder: 2 Fallarini z.t.; 3 Derycke 6.29.15; 4 Zagano 6.29-175 Carlesi 6.29.19; 6 Pambianco 6.29.22; 7 Catalano б.29.27; 8 Botella 6.30.01; 9 Gaul z.t.; 10 Baldini z.t.; 11 Bahamontes z.t. Pettinati bleef leider. De derde etappe van Olympia's toer door Nederland voerde de renners van Amersfoort naar Den Bosch via Arnhem, waar op de Rijnbrug deze foto van een groepje „vluchteVingen" werd gemaakt. Vijftien spelers zijn geselecteerd voor de tournee die het Ned. militair elftal op uitnodiging van het Turkse ministerie van defensie binnenkort door Turkije zal maken. Uit deze groep zal Elek Schwartz, die het team vergezelt, het elftal sa menstellen voor de wedstrijden tegen de Turkse militaire ploeg op resp. 4 juni (te Istanbul) en 8 juni (te Busra). De geselecteerde spelers, die allen de reis zullen meemaken, zijn: de in ternationals Kraay (DOS), Moulijn (Feijenoord) en Kruiver (PSV); doel man van Heeswijk (Blauw-Wit); re- serve-doelman Hoogerman (Ajax), alsmede Buis (Alkmaar '54), Brouwer (Spel. Enschede), Renders (NAC), Groot (Stormvogels), den Engelse (ADO), Janssen (Stormvogels), Swart (Ajax), Slaats (Eindhoven), Verplan- ke (PSV) en Koole (DOS). De ploeg vertrekt maandag 2 juni per vliegtuig. Jan Clynk, de motorcross-specialist, die afgelopen weekeinde tijdens de trainipg voor de wedstrijden te Schijndel een ruggewervel brak, zal zijn sport nooit meer kunnen beoe fenen. Aldus luidt de conclusie van de ge neesheren, die hem in het St. Lam- bertus-ziekenhuis in Helmond onder behandeling hebben. Clynk zal voorlopig drie maanden in het ziekenhuis moeten blijven, daar na zal hij nog twee maanden rust moeten houden. Volgend jaar zal de eerste ronde van Denemarken gehouden worden. Als de U.C.I. accoord gaat, zal deze ronde gehouden worden van 10 tot 16 juni. De gezamenlijke lengte van de zes etappes zal 1.200 kilometer zijn. Ge start wordt in Stuer op Jutland en de eindstreep wordt in Kopenhagen ge trokken. Het veld zal bestaan uit 9 ploegen van elk 4 renners. 3 ploegen zullen Deense zijn. Voor de overige ploegen wordt gedacht aan Frank rijk.. Duitsland, Nederland, België, Italië en een gemengde ploeg. De kosten van deze wedstrijd zullen naar schatting 125.000 kronen bedra gen, welke uit bijdragen en reclame zullen moeten komen. De route is uitgewerkt door de bekende Deense official Vilfred Andersen. 40 steden en dorpen zijn in de route opge nomen. Onze landgenoot Teegelaar heeft zijn derde overwinning behaald in het toernooi om het wereldkampioenschap driebanden. Hij versloeg de Portugees Pereira met een moyenne van 0.657. De prestaties van de Belg Vinger- hoedt blijven indrukwekkend. Op nieuw voor de vier'de keer in vijf partijen was zijn gemiddelde hoger dan 1.25. Ditmaal won hij van de Fransman Siguret. De stand werd: De voetballiefhebbers in de hoofd stad hebben woensdagavond verzuimd de Oostenrijkse ploeg, die Nederland in september j l. uitschakelde voor het eindtoernooi om het wereldkam pioenschap, opnieuw te kunnen be wonderen. Toen de versterkte Amsterdamse ploeg de aftrap moest verrichten, wa ren de tribunes door slechts zesdui zend toeschouwers bevolkt. Amsterdam moest enkele hoek schoppen toestaan en na 27 minuten óók een doelpunt. Het werd een tref fer van voortreffelijke kwaliteit. Een scherpe pass van Hanappi belandde bij rechtsbuiten Horak, die Boskamp reeds enkele keren te snel was afge weest. Ook ditmaal glipte de Weense vleugelman razendsnel langs zijn di recte tegenstander en plaatste een prachtige voorzet, waaruit midden voor Buzek met een zweefduik de bal hard en onhoudbaar langs Pieters Graafland kopte (01). Even kwam een reactie in het spel van de hoofdstedelijke ploeg, waarin de linker „gastvleugel" Bouwmeester- Bosselaar veel initiatief ontwikkelde. Wenen bleef echter superieur en be heerste de strijd volkomen door een betere techniek en uitstekende spel opvatting. Buzek scoorde tenslotte nog een tweede doelpunt, maar juist voordat hij het beslissende tikje te gen de bal gaf, floot scheidsrechter Bronkhorst voor rust. Meer gelijk op Na de rust verkreeg Wenen vrijwel onmiddellijk weer het initiatief, dank zij het sterk stuwende spel van Ha nappi. die zijn voorhoede uitstekend steunde. Toch was het krachtsver schil iets minder geworden. Na 14 minuten had Tol succes. Bij een hoge pass uit de Amsterdamse defensie struikelde spil Happel, die op de grond bleef liggen. Tol kreeg een vrij veld voor zich; met lange passen rende hij op het Oostenrijkse doel af, Halla liep toe, maar vóór de Oostenrijker bij hem was, schoot Tol langs de uit positie gebrachte Schmied hoog in: 11. Weldra werd een dekkingsfout Am- 1 Vingerhoedt 5 10 250 208 1.202 2 Tiedtke 5 10 250 252 0.992 3 Navarra 5 10 250 278 0.899 4 Teegelaar 5 6 219 277 0.790 5 Monestier 5 6 214 290 0.738 Suarez 5 4 219 270 0.811 7 Domingo 6 4 233 302 0.771 8 Ventura 6 4 252 334 0.754 9 Siguret 6 4 226 346 0.653 10 Scherz 8 1 249 306 0.813 11 Pereira 6 1 227 353 0.643 (Adverte tie) Het programma voor de pro motiewedstrijden naar de eerste klasse amateurs, waaraan TSC, Schijndel, Irene (Tegelen) en Hoensbroek deelnemen, is be kend. Het luidt als volgt: Zondag 1 juni: TSC Irene en Hoensbroek - Schijndel. Zondag 8 juni: Irene - Hoensbroek en Schijndel - TSC. Zondag 15 juni: TSC - Hoensbroek en Irene - Schnijdel. Zondag 22 juni: Hoensbroek - TSC en Schijndel - Irene. Zondag 29 juni: Hoensbroek - Irene en TSC - Schijndel. Zondag 6 juli: Schijndel-Hoensbroek en Irene - TSC. gelegen zou zijn. Zaterdagmiddag organiseert de atle tiekvereniging 't Zwin wedstrijden te Retranchement. Het programma luidt als volgt: dames 100 yards en kogel stoten; meisjes A' 80 meter en hoog springen; meisjes B: 80 meter, hoog springen, verspringen en discuswer pen; meisjes C: 60 meter en versprin gen; heren: 3000 nieter en hink-stap- sprong; jongens A: 100 yards, hoog springen en discuswerpen', jongens B: hoogspringen kogelstoten en speer werpen; jongens C: 60 meter, 600 me ter en kogelstoten. Professor Henselmann, de ontwerper en bouwer van de in suikerwerkstijl opgetrokken Oostberlijnse pronkavenue, die nog steeds de naam Stalin-allee draagt omdat Walter Ulbricht en zijn SED-communisten het met de afschaffing van de Stalin- cultus nooit zo precies hebben genomen is in ongenade geval len. Zijn plaatsvervanger, de 34-jarige Erhard Gieszke, is be noemd tot officiële stedebouwer van Oost-Berlijn. De functie van hoofdarchiteet die prof. Henselmann sinds 1951 heeft bekleed, is opgeheven. jev in zijn beroemde rede van no vember 1955 de staf brak over de Sovjetrussische architecten de hoofdarchitect van Moskou, Wlassov, die Henselmanns voorbeeld was ge weest werd toen al ontslagen en Al sinds enige jaren is de oppositie hun aanried eenvoudiger, doelmatiger aangezwollen tegen Hermann Hen selmann, die tot de meest vooraan staande architecten van de Oost-zone van Duitsland behoort, die op de kunstacademie te Montreux studeer de, van architectonische gedachten wisselde met Le Corbusier en Gropius en de zogenaamde „Bauhaus-rich- ting" zeer na stond, die met de ver en vooral goedkoper te bouwen en af te stappen van protserige gevels, die alle na-oorlogse bouwwerken in de Sovjetunie zelf en in de satellietlan- den „sieren". Partij-ijverig als steeds bekende Henselmann zijn foutan en leverde snel nieuwe ontwerpen voor een nieuw Oostberlijns stadsdeel tussen de Valeizen in rococo drijving dezer bouw- en kunstopvat- Stalin-allee en de „Stadsbahn". ting (onder wie Gropius, Hannes Meyer, Mies van der Rohe) door de Nazis, is verdwenen. Henselmann verloochende in 1933 de- ze richting en sloot zich aan bij de Maar Hennselmanns halve draai „Reichs-parteitag"-architecten. Hij rechts is niet meer op tijd gekomen, zou in geval van een Nazi-overwin-1 Intussen waren de huizenblokken aan ning de stad Praag hebben herbouwd de Stalin-allee namelijk bewoond ge- met „Prunkbauten" en heroïsche ge-1 raakt en had men ervaring kunnen veis. I opdoen inzake de bewoonbaarheid van Henselmanns schepping die de archi- Een SOepel architect tectonische prestaties der socialisti- sche landen (zoals de communisti- Na 1945 trad hij tot de SED toe, j sche landen van het Oostblok zich herinnerde zich weer zijn Bauhaus- met grote hardnekkigheid blijven opleiding, maar had pech, toen de Sovjetrussische bouwkunst met de ve le zuilen, torentjes, tinnen en kroon lijsten in 1951 voor alle architecten in I de Oost-zone verbindend werd ver- j klaard. Voor de glibberige Henselmann was dat echter geen bezwaar; hij accep teerde de Sovjetrussische stijl en kreeg opdracht om in de „hoofdstad" Oost-Berlijn de Stalin-allee te bouwen die zijn schepping is geworden en welker lof hij zelf het luidst heeft noemen) had moeten belichamen. En die ervaringen waren niet van de gunstigste aard. De bewoners voelden zich in de ze ven- en acht-verdiepingen hoge flats met de afschuwelijk kleine ramen als in een gevangenis. De overdreven versieringen, dikke zuilen. Venetiaan- se kolonnades, pseudo-klassieke kroonlijsten en willekeurig aangeplak te balkonnetjes gaven meer de in druk van rococo-paleizen dan van ge noeglijke woningen, waarheen de so- bezongen, ook wanneer zij naar het i cialistische dragers van de arbeiders oordeel van westelijke architecten 'n j en boerenrepubliek 's avonds, na het 1 onuitsprekelijk lelijke reeks huizen-1 volbrengen van hun normen, ver- blokken is geworden. De Stalin-allee moeid huiswaarts konden keren, was nog niet eens helemaal klaar, i Intussen was bij vergelijking ook toen partij-secretaris Nikita Kroest- gebleken, dat de bouwkosten onge veer 150 procent lagen boven de prij zen van de sociale woningbouw in het vrije, westelijke deel van de voorma lige Duitse hoofdstad. Om propagan- daredenen moesten de woningen in de flatgebouwen aan de Stalin-allee echter tegen lagere prijzen worden verhuurd. De bewoners betalen per vierkante meter, inclusief verwar ming, warm water, lift en vuilnisaf- voer 0.95 mark (tegen 1.10 mark voor sociale woningbouw in de bondsrepu bliek in doorsnee). Leveranciers van applaus Ook politiek waren de woningen aan de Stalin-allee niet bijzonder geliefd, „Big Brother" Ulbricht was overal Alle flatgebouwen waren in politieke blokken verdeeld, met vredes-, huis-, huurders- en jeugdcomités. Als er uit het een of andere Oost blokland een hoge piet op staat- siebezoek kwam, moesten de be woners van de flats in de Stalin- allee, die omdat ze zo geconcen treerd woonden gemakkelijk te organiseren waren, in gesloten ge- deren opdraven om langs de kant van de weg de bezoekers toe te juichen In 1954 gebeurde dat liefst 87 maal. Per jaar hadden tweehonderd vergaderingen der diverse comités plaats. Geen won der dat er in de Oostberlijnse kranten advertenties verschenen, waarin woningruil van een Stalin- allee-flat tegen eentje in een „rustiger buurt" werd aangebo den. Daarbij kwamen nog vele klachten over de woningen zelf; ofschoon pas vier jaren oud, vertoonden de muren scheuren ter breedte van een hand; vloeren verzakten, ra- j diatoren waren vergeten in vele j flats, ingebouivde vuilnisafvoer I bleef zonder afvoerbuizen en der- gelijke meer. Eind 1955 werd professor Hensel- I mann onder politieke curatele gesteld. De burgemeester van Oost-Berlijn, Ebert, kreeg opdracht om al zijn ontwerpen o.m. nog voor een grote bioscoop en voor een hotel met 2.000 bedden rationeel en politiek" te bekijken. Grote opdrachten heeft Hen- 1 selmann sindsdien niet meer gekre gen. Ook de doortrekking van de Sta- I lin-allee tot het centrum van de stad heeft niet plaatsgehad. Evenmin als de architectonische revolutie, die Kroestjevs banvloek over de Sovjet russische bouwstijl scheen te zullen inluiden. De architecten in de Oost- zone wachten er nog steeds op. En j de mensen in de steden van Oost- en i Midden-Duitsland wachten ook, op 1 betere en mooiere woningen. sterdam noodlottig. Invaller Schlae- ger, vervanger van Hamerl, kon on gehinderd een voorzet inzenden, waaruit Buzek met een laconiek tik je het tweede Oostenrijkse doelpunt scoorde (12). Dit werd ook de eind stand. De volgende spelers zijn aangewe zen om Nederland bij de int. ten niskampioenschappen, van 23 juni t/m 5 juli a.s. te Wimbledon, te ver- tegenwooordigen Dames enkel: mevr. J. Roos-v. d. Wal, mej. F. Marinkelle. Dames- dubbel: mevr. J. Roos-v. d. Wal en mej. F. Marinkelle. Heren-enkel: P. van Eysden, W. Maris, H. van de Weg. Heren-dubbel: W. Maris en H. van de Weg. Gemengd-dubbel: mevr. J. Roos-v. d. Wal W. Maris en mej. F. MarinkelleP. van Eysden. Het is zeker te achten, dat enkele leden van de ploeg aan de voorron den zullen moeten deelnemen om een plaats in het hoofdtornooi te verwer ven. HET JAARLIJKS VIER-STEDEN tournooi van de Brabantse secreta rie-elftallen wordt zaterdag te Eindhoven gehouden in het sport park van de Aalsterweg. In het strijdperk zullen treden de secreta rie-elftallen van Breda, 's-Herto- genbosch, Tilburg en Eindhoven. VOOR DE JAARLIJKSE wedstrijd op Soestdijk, ter gelegenheid van de verjaardag van prins Bernhard, zijn dit jaar uitgenodigd Heracles en Scheveningen Holland Sport. De ontmoeting zal worden gehouden op zaterdag 21 juni. HET ELFTAL VAN WALES zal in het eindtoernooi om het wereld kampioenschap aantreden zonder zijn befaamde middenvoor John Charles. De Italiaanse Voetbal bond heeft namelijk definitief af wijzend beschikt op het verzoek van Wales, om Charles „vrij" te geven. DE DOOR de voetbalclub Kortgene georganiseerde seriewedstrijden zijn gewonnen door Colijnsplaatse Boys. TE AMSTERDAM heeft prof. mr. G. J. Wiarda, voorzitter van het Prins Bernard Fonds, donderdag de kunst prijs voor de spert 1958 2000. uitgereikt aan de Amsterdamse schilder H. Fiedler. Het bekroonde schilderij stelt een aantal voetbal lers voor. DE VOETBALWEDSTRIJD tussen de studententeams van Nederland en Luxemburg, te Den Haag ge speeld. is in een gelijk spel: 1-1 ge ëindigd. (Van onze parlem. medewerker) Het college van Rijksbemiddelaars heeft geweigerd de voorstellen tot verbetering van de lonen van het spoorwegpersoneel in enkele loon- groepen goed te keuren, omdat geen exact oordeel kan worden gegeven over de achterstand, die bij deze groepen zou bestaan. Slechts een vol ledige werkclassificatie zou ophelde ring kunnen geven, doch een onder zoek bevindt zich nog slechts in een eerste stadium. Mocht van een ach terstand worden gesproken, dan is de regering bereid hieraan tegemoet te komen. Minister Algera heeft dit ge zegd in antwoord op vragen van en kele kamerleden. Het beleg om de universiteit van Panama duurt reeds een week. De universiteit, waarin zich 825 studen ten bevinden, is omsingeld door zwaargewapende troepen van de na tionale garde. Hoogleraren treden op als bemidde laars tussen de regering en de stu denten, die van president Ernesto de la Guardia het ontslag eisen van drie hoge officieren van de nationale gar de en van de minister van onderwijs. Zij verklaarden, dat de studenten nog te opgewonden zijn om zich „over te geven" na het gevecht van de vorige week met de nationale garde, waar bij elf personen werden gedood. De nationale garde doet geen po gingen zich met geweld van de uni versiteit meester te maken. Er mag wel voedsel aangevoerd worden voor de studenten, maar in beperkte ma te. De toevoer van water en stroom is niet afgesneden. MIDDELBURG, 28 mei Aardap pelen: Koopmans blauwe grote 14.90 —16.80, bintje grote 14.60, vroege aardappelen grote 1.28—1.33. kriel 101, fruit: aardbeien doos 6183, groenten: sla A 4—6, B 4—5, spinazie 3857, andijvie 3143. radijs 614, bospeen 4964, postelein 3856, ra barber 1928, rammenas 79, bos- kroten 3748, prei 20—28, waspeen 71 73, asperges 1.062.76, bloemkool 4 st. 78—83, 6 st. 55—71, 8 st 22— 56, 10 st. 20—29, 12 st. 12—17, 15 st. 1015, komkommers A 5355, B 47 49, C 37—40. Konstanz 429 12); Rheinfelden 354 (+32); Breisach 330 (+64); Straats burg 388 (+38); Maxau 547 (+23); Mannheim 394 14); Mainz 355 (+2) Bingen 257 onv.Kaub 289 (+3); Trier 268 (—18); Koblenz 324 (—11); Keulen 338 (—12); Ruhrort 572 (+5); Lobith 1196 onv.; Nijmegen 973 (—4); Arnhem 968 (—1); Eefde IJssel 500 (—19); Deventer 393 (—18); Monsin 5560 4); Visé 5111 15); Borgha ren 4119 (—24); Belfeld 1274 (—28); Grave beneden de sluis 538 (—41).

de Stem | 1958 | | pagina 11