Boeren en tuinders wijzen vestigingswet af eisen AMSTLEVEN levensverzekering STEM-FEUILLETON Niet noodzakelijk onuitvoerbaar en Bergen bleef in stijl gen ■lil Structuurveranderingen alleen geleidelijk 95 45 Vermindering bedrijven op natuurlijkemanier Jammer van de een ten Beslag werd opgeheven DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 MEI 1958 Belangwekkend rapport KNBTB Vis verstopte waterleiding 7. 8. 9. Stier doodde El Zorro Aanvallers op benzinestations veroordeeld Snelste duikboot ter wereld Zigeuneroorlog in Modena Ï4UWEN geeft uw zenuwen rust Belastingen in V.S. niet omlaag In goederenwagen naar de vrijheid TV-RADIO-TV-R ADIO-TV- ane door Adeline Mc Elfresh Bank Indonesia ke 3S- rie :n. en ns: en ih- ,he ;n. JDBOUW ïeerde harkkeerders hooischudders, 9 12 maaimaChines, 1 [de beste merken en prmick, Dening Ni- eering, Vicking en Complete wiedmachi- lardmachines enz. Al lines onder garantie Inede werking wordt JR. J. v. Merrien- Iweg 3, tel. 83, Kruis- 7856 IVERSEN beftijd? Migraine? teint? Jeugdpuistjes? |g? Vetzucht? Bloed- thee no. 8 helpt l - f 1,85 bij elke drogist ■vielen superkw&llteit. Iks van fabriek 60-70 leel. Vr. prijscourant. Kxel tel. 594 18359 ilti SpSI (Van onze speciale verslaggever). Het structuurbeleid in de land- en tuinbouw is vorige week op een buitengewone vergadering van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond in Den Bosch, uitvoerig besproken. De talrijke aanwezigen kregen een klinkende rede te horen van de heer B. Engelbertink, lid van de Tweede Kamer, over dit beleid en vervolgens konden zij luisteren naar de algemene secretaris van de katholieke werkgeversvereniging, mr. V. Marijnen, die een beschouwing gaf over de industriële werkgelegenheid en de agrarische structuur. Bovendien werd aan de deelnemers van de buitengewone vergadering een rapport aangeboden, samen gesteld door een commissie van de KNBTB, dat een bijdrage wil zijn tot het voeren van een verantwoord structuurbeleid voor de Nederlandse land- en tuinbouw. Een van de meest belangwek kende conclusies van het rapport betreft het invoeren van ves tigingseisen aan kandidaat-exploitanten van land- en tuinbouw bedrijven. Gelet op de huidige (goede) ontwikkeling van de land- en tuinbouw wijst de KNBTB vestigingseisen, hoe zij ook mogen luiden, strikt van de hand. Zij grijpen veel te diep in in de persoonlijke vrijheid en eigen verantwoordelijkheid van de be trokken personen. lijkheden bij uitvoering van eisen nopen echter tot de conclusie, dat niet uitvoering hiervan moet worden overgegaan. «H Onaanvaardbaar acht het de commissie vestigingseisen in te voeren aan kandidaat-exploitanten ten aanzien van de bedrijfsomvang. Persoonlijke vrijheid en eigen ver antwoordelijkheid komen er mee in het gedrang. (4 Gemeenten en andere lagere publiekrechterlijke lichamen dienen zich te onthouden van het voeren van een agrarisch structuur beleid door middel van uitbreidings en streekplannen. Sinds enige dagen kon men in het huis van een apotheker in Ber gamo (Italië), door een onbekende oorzaak geen water meer krijgen. Er werd besloten een onderzoek in te stellen. De waterleidingbuizen werden stuk voor stuk aan een des kundig onderzoek onderworpen. Dit had echter niet het gewenste resultaat. Er bleef slechts nog één moge lijkheid over en dat was de hoofd buis in de straat op te breken. Toen ontdekte men in de buts een vis...., een zeewolf, die de aan leiding wüjS geweest van de ver stopping. Op één punt tast men nog in het duister. Men begrijpt niet hoe de vis in de buis is gekomen.... (Advertentie) Van Nelle bestellen In korte trekken samnegevat con cludeert de bijzondere commissie van de KNBTB omtrent het structuurbe leid het volgende: De structuur van de afzonder- lijke agrarische bedrijven en van de land- en tuinbouw in zijn geheel moet zich bij voortduring zoveel mogelijk aanpassen aan de nieuwe omstandigheden. Dit is op deerste plaats een taak van de betrokken personen. Het aanpassingsproces mag niet worden geforceerd. 2 Vooral de laatste jaren vinden de structuurwijzigingen in land en tuinbouw langs spontane weg plaats. Dit werd mogelijk doordat buiten de land- en tuinbouw werk gelegenheid werd geschapen. Structuurveranderingen moeten worderr bevorderd door verrui ming van de werkgelegenheid buiten de landbouw en een actief emigratie- beleid, alsmede door intensieve voor lichting. A In het kader van ruilverkavelin- gen kan een vrijwillige sanering van het grondgebruik worden toege past. Dit kan temeer door bij deze sanering in te schakelen de nieuwe IJsselmeerpolders. In die polders moeten particulieren grondeigen dommen kunnen werwerven. Buiten de ruilverkavelingsgebieden zal de „Stichting tot het beheren van landbouwgronden" zich van activitei ten dienen te onthouden. C De KNBTB-commissie heeft, af- gezien van de principiële bezwa ren, geen overdreven verw^htingen van resultaten inzake de agrarische structuur, verkregen door wettelijke maatregelen, die een zeker dwang- karakter dragen. C Tegen de negatieve landbouwkun- j dige toetsing, zoals deze in de nieuwe pachtwet pachtovereenkom- sten is geregeld, bestaan bij de com missie bedenkingen. Zij heeft onoverkomelijke bezwa ren tegen verdergaande maatrgelen in de pachtwetgeving. De commissie heeft ook bezwa ren tegen verdergaande maatre gelen en betreffende de negatieve landbouwkundige toetsing van ver vreemdingsovereenkomsten, zoals de ze door de overheid worden voor gesteld. De commissie kan zich slechts ten dele verenigen met de bij zondere wettelijke regelingen, neer gelegd in de nieuwe pachtwet en het ontwerp vervreemding landbouw gronden. Onoverkomelijke bezwaren heeft de commissie tegen de speciale toetsing van vervreemdin'gsovereen- komsten met familieleden. Pachtwet en wetsontwerp op het gebied van de vervreemding land bouwgronden zullen aan deze ziens wijze moeten worden aangepast. Het eventueel stellen van mini mum-eisen ten aanzien van de personen aan kandidaat-exploitanten van de agrarische bedrijven ontmoet bij de commissie geen bedenkingen van principiële aard. De ontwikkeling van het agrarisch onderwijs en de te verwachten moei- (Advertentie) Van Nelle bestellen De stierengevechten van dit seizoen in Spanje hebben hun eerste slacht offer geëist, toen de 25-jarige stie renvechter Rafael Martin Figara, bijgenaamd „El Zorro", overleed aan de wond die een Stier hem die mid dag met zijn hoorns had toegebracht. Er zijn reeds verschillende ernstige ongelukken gebeurd tijdens de stie rengevechten van dit jaar, maar Fi gara, was de eerste die er het leven bij inschoot. De studiecommissie van de KNBTB concludeert in haar rapport, dat er geen enkele behoefte aan wettelijk vastgestelde vestigingseisen bestaat, Bij voorbaat zou dan moeten vast staan, dat een dergelijke regeling absoluut èn In de praktijk behoorlijk uitvoerbaar is, èn belangrijke posi tieve resultaten zou afwerpen. De commissie acht geen enkele van deze drie voorgestelde voorwaarden aanwezig. De commissie oordeelt, dat in het kader van een beleid tot verbetering van de agrarische structuur vesti gingseisen geenszins onontbeerlijk zijn. Vooral in de laatste jaren is duidelijk gebleken, dat wanneer er ruime mogelijkheden tot afvloeiing uit de landbouw naar andere be- drijfstakkn zijn, de bevolking zich spontaan aanpast aan de gewijzigde omstandigheden. Het rapport geeft daarover cijfers. Na de oorlog daalde de agrarische beroepsbevolking drastisch. In 1957 bedroeg het aantal 480.000 tegen over 589.000 in 1947. Het aantal kleine bedrijven nam sterk af. Bedrijven in de zeekleige bieden (tussen 19501955) van 11 hectaren met 28 pet., in de rivier kleigebieden met 24 pet., in de weide streken met 11 pet., op de zandgron den met 32 pet., in de veenkoloniën met- zelfs 45 pet. Over geheel Nederland verdwenen tussen 1950 en 1955 niet minder dan 28 pet. van de bedrijven van 12 ha 18 pet. van 23 ha, 10 pet. van 34 ha, 8 pet. van 45 ha, 3 pet, van 56 ha., 3 pet. van 67 ha, 5 pet. van 7 8 ha. Er kwamen 16 pet. meer bedrijven van 89 ha, 11 pet. meer van 9—10 ha, 2 pet meer van 1020 ha. De grotere bedrijven bleven kraktisch constant. Het aantal boerenzoons vermin derde tussen 1947 en 1955 van 35.823 tot 24.664. Een analyse van dit gegeven leerde, dat de afvloeiing van boerenzoons daar het grootste was waar geïndustrialiseerd werd. De commissie is het er meer eens, dat de aanpassing verder moet gaan, Dit is mogelijk door intensieve voor lichting. Dieper ingaande op deze actuele materie constateert de commissie, dat bedrijfsomvang op zichzelf nim mer bepalend kan zijn. De opper vlakte is maar één factor voor de levensvatbaarheid van het bedrijf. Er zijn er veel meer: de kwaliteit van de grond, ligging, verkaveling, water huishouding, bedrijfstype, omvang varkens-pluimveestapel, arbeidsin tensieve cultures, ontwikkeling van de afzetmogelijkheden, persoonlijke capaciteiten, instelling en bekwaam heid bijvoorbeeld. Al deze factoren spelen een rol en daarom is nooit vast te stellen welke oppervlakte grond aanwezig moet zijn ter goede exploitatie van een be drijf. De gedachten gaan uit naar een benaderingswijzen door een criteri um van standaarduren. Ook dan ech ter komen er zoveel factoren in het spel, dat men nooit een duidelijk en betrouwbaar houvast voor eisenstel- ling kan creëren. De vaststelling van een bedrijfs omvang is temeer onmogelijk, om dat nu een bedrijf in alle opzichten gezond kan zijn, dat het straks niet meer blijkt door allerlei invloeden. Wat gaat bijvoorbeeld de Euro- markt betekenen voor het agrari sche bedrijfsleven? De hoofdconclusie is dan ook dat het niet mogelijk is criteria te vin den, te gebruiken bij de beoorde ling van de vestiging. Derhalve kan een wet geen positieve resul taten bereiken. De Haarlemse rechtbank heeft de 48-jarige koopman D. H. veroordeeld tot 9 jaar gevangenisstraf, wegens medeplechtigheid aan diefstallen van schilderijen, bontmantels en juwelen, resp. gepleegd in Santpoort, BilSho- ven en Zeist en medeplechtigheid aan roofovervallen op benzinestations bij Amsterdam en Utrecht. De eis tegen hem was 12 jaar gevangenis straf. De 20-jarige timmerman L. C. van W. uit Bennebroek, tegen wie 9 jaar was geëist, werd veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf. Hij is mede plichtig geweest aan inbraken en aan een poging tot roofoverval op een benzinestation te Woubrugge. De 35-jarige metselaar J. G. uit Den Haag, die o.a. betrokken is ge weest bij de roofovervallen op tank stations en bij verschillende inbra ken werd eveneens veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf. Tegen hem was acht jaar geëist. Van (Advertentie) Nelle bestellen (Advertentie) Van Nelle bestellen Op de werven van Groton in Con necticut is maandag de „Shipjack", de snelste duikboot van de wereld van stapel gelopen. De Schipjack" is 75 meter lang, meet 3.000 ton en heeft een theoretische actie-radius van 96.000 km. .Volgens het Amerikaanse ministe rie van marine is de duikboot ge bouw naar een „revolutionair" ont werp. De ..Shipjack" is voorts het meest wendbare schip van de Ame rikaanse atoomvloot. (Advertentie) In de Italiaanse stad Modena is een ruzie tussen twee zigeunerjon gens uitgegroeid tot een oorlog, waarbij drie stammen zijn betrokken en tengevolge waarvan maandag avond tien zrgeuners met snij- en steekwonden in het ziekenhuis moes ten worden opgenomen. Eerst bemoeiden de moeders van de jongens, bijgestaan door andere vrouwen, zich met de ruzie van hun spruiten. Spoedig verschenen de mannen, gewapend met messen en stenen, ten tonele. De politie had de grootste moeite de strijdenden te scheiden. Ongeveer veertig zigeuners werden gearres teerd. ontspant en is zo lekker gezond lekker tri* vr Geïnspireerd door de viering van de 70ste verjaardag van A. Roland o st heeft de verkiezingsstrijd in Bergen (N.H.) plotseling een dichterlijke r.en ing genomen. Op de verkiezingsborden zijn namelijk korte gedichten verschenen, die de plaatselijke situatie bezingen. Zo vindt men: „In het orp van Roland Holst en Mok is het motto van het middenblok: „Ik Jok". i„Ü ou"erc dichters zijn niet vergeten. Op de verkiezingsplaat van een be- angengroep, waai van de kandidaten elkaar in een vorige zittingsperiode aJlU"ir en zwaard hebben bestreden, leest men: „Van het verbond van t jen zei. Breero° reeds, het kan verkeren". De wethouder, die tot nto rf womnSe" verdeelde, krijgt een modern gedicht mee. „Ote, Ote, oe' e vreemden de huizen en wij mondjes toe." Een hotelierster, die een .gea poep teutte wordt krachtig gesteund met het vers weet met hoe U het heb, ik stem de club van juffrouw Kreb." (Advertentie) Van Nelle bestellen I De makelaar P. Hommes uit Maas tricht heeft vorige week tijds de kijkdag voor een boedelveiling een bedrag van bijna 22.000 gulden aan verlopen geld gevonden. Zijn eerste vondst deed hij toen hij een glazen kast oplichtte. Onder de voet van de kast bleken acht bussen verborgen te zijn, waarin duizend zilverbons van een gulden en f 2,50 waren gepropt. De zilverbons waren uitgegeven in, tijdens en vlak na de oorlog en zijn inmiddels een jaar of tien verlopen, zodat restitutie wel niet mogelijk zal zijn. Misschien is de Nederlandse Bank wel bereid om hondervijfen- tachtig biljetten van tien gulden, die vorig jaar uit de circulatie zijn ge nomen te restitueren. Dit laatste pakje bankbiljetten vond de make laar in een donker hoekje in een klerenkast. De boedel waarin het geld werd gevonden, behoort aan een 40-jarige vrijgezel, die als zonderling bekend stond en die nu in een psychiatrische inrichting is opgenomen. Het Witte Huis heeft maandag be kend gemaakt, dat president Eisen hower heeft besloten op het ogenblik niet een belastingverlaging aan het congres voor te stellen ter bestrij ding van de economische teruggang. De president zal het congres aanbe velen de vennootschapsbelasting en- de accijnzen op het huidige peil te handhaven. Zonder verlenging van de huidige belastingwet zouden de accijnzen op 1 juli a.s. automatisch komen te vervallen. ADVIES In een restaurant te New York heeft de directie onlangs bord jes aangebracht met de vol gende mededeling: „In geval van een atoomaanval moet u kalm blijven. Betaal rustig uw rekening en zet het vervolgens op een lopen. Dank u." (Advertentie) Van Nelle bestellen (Advertentie) Een Hongaarse spoorweg-ambte naar en zijn vrouw zijn erin geslaagd naar West-Duitsland te vluchten in een verzegelde goederenwagon. Het echtpaar, aldus de politie in Passau, had zichzelf opgesloten in een wagon van een vrachttrein, die naar West-Duitsland zou reizen, na dat de man vernomen had, dat hij gearresteerd zou worden. Zij hadden zich voorzien van genoeg voedsel en water voor enkele dagen. Door een gat, dat hij in de wand van de wagon had geboord, kon de man de route volgen van de trein via Oostenrijk naar Duitsland. Toen de trein in Passau was aangekomen klopte hij op de deur. werd uitgelaten en vroeg om politiek asyl. Woorden Lelijke woorden en vloeken, die binnenshuis worden gebezigd, zijn niet strafbaar, als de deuren en ra men maar gesloten zijn, aldus heeft 'n rechter te Nottingham verklaard. Hij kreeg een zaak te behandelen, die was aangebracht door de buren van een zekere heer Buckland, die op een zondagmorgen ruzie had ge kregen met rijn vrouw. De ramen stonden wèl open en daarom moest onze Buckland twintig gulden boete betalen. Botsing Een zandauto kwam te Londen in botsing met een wagen, die was vol geladen met whisky. Beide bestuur ders kwamen er met lichte verwon dingen af. De omwonenden waren er de volgende dag ernstiger aan toe. Ze hadden bij de opruimings werkzaamheden geholpen en leden allen bijzonder zware hoofdpijn. Hoofd Een meneerdie in de hoofd straat van Liverpool wandelde, keek bij toeval over een muur en zag niet zonder verbazing een mannenhoofd liggen op een ver laten fabrieksterrein. Hij alar meerde de politie, die de hele om geving afzette en behoedzaam naderbij sloop. Het bleek de kop van een modepop te zijn. Het hoofd ligt thans op de afdeling „gevon den voorwerpenvan het politie bureau. Wasserij Zes keer per week wordt per trein 2000 liter water vervoerd naar Crek- werne in Engeland. Het water is be stemd voor de heer Bill Poole, die daar een wasserijtje heeft. Hij zit om de haverklap zonder water en dat is nogal lastig in zijn bedrijf. Wraak Een automobilist, die in Texas werd aangehouden, omdat hij aan de verkeerde kant van de straat reed, zei vriendelijk tot de agent: „Geef me de hand, jongen." Ver bouwereerd deed de man dat. Toen draaide de automobilist als de blik sem het raampje naar boven en startte de wagen. De agent kon niet meer loskomen en moest aanvaar den, dat hij, staande op de tree plank, door heel het centrum werd gereden. Op het allerlaatste mo ment was het bruidsmeisje verhinderd te komen. DONDERDAG 29 MEI. HILVERSUM I, 402 m. KRO 7.20 NWS 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws 8,15 Comm. verkiezinsuitsl. 8,20 Gram. 8.50 V.d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10,00 Gram. 10,30 Morgendienst. 11.00 KRO: 11.00 V.d. zieken. 11.45 Gram. 12,00 Middagklok - Noodklok. 12,03 Instr. octet. 12,25 Wij van het land. 12,35 Land- en tuinb.me- ded. 12,38 Gram. 12,55 Comm. verkie- zingsuitsl. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Gram. 13.25 Amus. muz NCRV: 14.00 Promenade-ork. en solist. 14.45 V.d. vrouw 15,15 Gram. 15,30 Strijkkwartet en bariton. 16.00 Bijbellezing. 16,30 Piano a quatre mains. 17.00 V.d. jeugd. 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18,10 Huismuziek. 18,30 Gram. 19,00 Nws en weerber. 19,lo Op de man af. 19,15 Gram. 19,20 Sociaal perspectief. 19,30 39) .Jawel", zei Jane een beetje aar zelend, „maar ,Toe; ik zou u graag even spre ken". „Nu, goed dan". Zich afvragend wat er aan de hand was, liep Jane achter haar aan naar de rode sportwagen, en stapte in- Mevrouw Morton begon pas te spre ken toen ze eenmaal op weg waren. „U vraagt zich natuurlijk af waar al die geheimzinnigheid goed voor is, en waarom ik u in de auto mee sleep". Ze wierp even 'n snelle blik opzij. „Maar er is al te veel ge kletst". Daar kon Jane het roerend mee eens zijn, maar ze hield haar mond. Eerst maar eens afwachten wat er komen ging. Mevrouw Morton reed voorzichtig langs een groepje kin deren. Ze liepen op de stoep maar je kon nooit weten, scheen de voor zichtigheid mevrouw Morton aan te manen. Toen ging ze verder: „Ik heb over uw raad na zitten denken en voor lopig ga ik hem opvolgen. Over Clay en z'n vader, bedoel ik. Het is thuis een paar keer nogal stormachtig toe gegaan, maar, weet u, dokter Lang ford. ik geloof dat Clay trots op me is. En hij heeft een fonds gevormd voor gevallen van polio op de fabriek, met een bijdrage uit eigen midde len waar zijn vader bijna een beroer te van kreeg". Ze lachte luid en vro lijk. „Ik wou dat u het gezicht van de oude Morton gezien had toen Clay hem voorstelde eenzelfde bedrag te storten. En hij heeft 't uiteindelijk nog gedaan ook!" „Ik ben erg blij voor je, Lola". „Maar eigenlijk wou ik u iets heel anders vertellen". Jane wachtte af. Ze waren nu hui ten en reden met een kalm gange tje voort. De wind woelde licht door hun haar en Jane moest ineens den ken aan wat Lance gezegd had. Lo la Morton „hield er een of andere dwaze theorie op na om de gevolgen onder de ogen te willen zien, of zo iets"Lola Morton viel haar toch wel heel erg mee. Best mogelijk dat ze een goede invloed op Clay en z'n vader zou kunnen hebben. ,,U herinnert zich die keer natuur lijk nog wel toen ik bij u ben ko men uithuilen?" ging mevrouw Mor ton verder, en Jane knikte, hoewel Lola niet naar haar keek. „U zei toen iets over een Jones uit de hut, en of die misschien betaald werd om erop te zweren dat ik voor het kind was uitgeweken Ze zweeg even om een langzaam rijdende boerenwagen te passeren, en Jane herinnerde zich de ontstelde uit drukking die toen op haar gezicht was verschenen en de woorden. „Dan zou dat de reden „Meneer Morton ik ben aan het proberen hem „vader Morton" te noemen, maar dat valt niet mee na alles wat hij gezegd en gedaan heeft zou woest zijn als hij wist dat ik u dit alles ga vertellen, maar ik vind dat u daar recht op heeft. De Mortons hebben u al genoeg kwaad gedaan". Jane had haar wel willen toe schreeuwen op te schieten met haar verhaal, maar zoiets deed je natuur lijk niet tegen iemand die schoon schip aan het maken is. Dus hield ze haar mond, en me vrouw Morton ging snel en gretig ver der. of ze al een hele tijd er naar verlangd had om haar hart te luch- vertroebelde brein zou hij nooit te gen Clay Morton op kunnen. „Ik wou dat u ze had kunnen ho ren", lache Lola Morton. „Juffrouw Christy had haar vrije dag en Clay's vader dacht dat hij alleen in huis was, U had zijn gezicht moeten zien toen ik daar binnen kwam wandelen. Trouwens, dat van Jones ook. Ik ge loof dat hij dacht dat de Mortons in troepen op hem afkwamen om hem in een hoek te drijven". „En wat gebeurde er?" „Eigenlijk niets". Maar Lola Mor ton zag er uit als een poes, die een paar verraderlijke veertjes van d'r bek zit af te poetsen, zo vergenoegd keek ze. Ze maakte een vaag ge baar. „Helemaal niets nadat ik m'n schoonvader gezegd had dat de pers reusachtig in z'n schik zou zijn met het bericht dat hij Jones uit de hut ervoor betaald had om te zeg gen wat hij gezegd had. Oh, ik had ze allebei precies waar ik ze hebben wou, dokter Langford! Ik had meer dan genoeg gehoord!" „Dat moet wel, ja". Lola keek haar even vragend aan. ten. Ineens begreep ik toen hoe het helemaal in elkaar zat. Natuurlijk had Clay's vader die man betaald dat is nu precies iets voor hem, zo zoiets smerigs en achterbaks. Hij denkt dat je met geld alles kunt ko pen geld is zijn afgod". Haar lip krulde minachtend. .Totdat ik met Clay trouwde, had ik 't nooit ge had, en daar weet ik dus niets van. Misschien heb ik er daarom ook wel niet het juiste respect voor het Morton respect". ,,In ieder geval", kwam ze weer op haar verhaal terug, ,,ik ging naar huis met het plan het hem voor de voeten te werpen. Maar 't hoefde niet meer. Jones uit de hut was er, half dronken, en hij stond te schreeu wen dat u er alles vanaf wist en dat hij dit-en-dat zou zijn als hij er voor moest opdraaien. Het was prachtig, dokter Langford. Meneer Morton stond bijna even hard te schreeuwen als Jones. Ik nu ja, ik heb aan de deur staan luisteren. Ik had in geen eeuwigheid zo van iets geno ten". Jane voelde iets van medelijden voor Jones. Met zijn door whisky ,,Ik weet niet wie van beiden ban ger was. Mijn schoonvader stond te stotteren van woede, en dat zielige hutmannetje zag eruit als 'n gesla gen hond. Hij begreep ternauwernood wat er met hem was gebeurd, of wat er ging gebeuren. Eigenlijk had ik medelijden met hem". ,.Het was natuurlijk wel helemaal ,,Ja, dat kan ik begrijpen", z'n eigen schuld. Hij had gehoord dat die advocaat-vriend van u aan het zoeken was naar een getuige van het ongeluk, en daarom is hij naar mijn schoonvader gegaan en heeft aangeboden te zeggen dat hij had gezien, hoe ik geprobeerd had dat meisje te ontwijken maar dat alles had ik voor die tijd heus nooit geweten; echt niet!" voegde Lola er met klem aan toe- Hoeveel?" Jane's stem klonk hard. Honderd dollar. Maar dat is nog niet alles. Mijn schoonvader heeft Jones toen ook die namen uit uw agenda laten overschrijven U be hoort toch werkelijk dat kantoortje af te sluiten als u er niet bent", zei Lola Morton tussen haakjes, en Ja ne zag Lance weer voor het raam van de wachtkamer staan. Natuur lijk! Als Lance gewoon naar binnen had kunnen wandelen, had Jones dat ook kunnen doen. Wat dom dat ze daar niet aan gedacht had. De paaltjes van een omheining be gonnen iets sneller voorbij te schie ten toen de pas-verworven gemoeds rust Lola Morton blijkbaar weer be gon te verlaten. ,*Ik kan mezelf niet uitstaan als ik aan dat alles denk!" barstte ze uit. ,,Ik ik stond op 't punt er weg te gaan maar Clay Ze haalde diep adem. „Ik heb ze toen allebei gezegd hoe ik over ze dacht, dokter Langford. En ik ben bang dat mijn taal niet erg gekuist moet hebben geklonken. Clay's vader zag eruit of hij een flinke klap op z'n hoofd had gehad, maar hij heeft toch wel be grepen wat m'n bedoeling was. Hij kan z'n neus buiten ons huwelijk hou den, en anders zal ik de naam Mor ton zo door de modder van de pu bliciteit halen, dat hij 'm nooit meer schoon krijgt." Jane keek naar het scherp gete kende profiel, de vastbesloten kaak. Mevrouw Morton meende ieder woord van die bedreiging. „En?" vroeg ze. Lola haalde haar schouders op. „Dat is alles. Oh, ik zou me misschien wel moeten schamen, maar ik doe 't niet." Nuchter voeede ze er aan toe: ,.Ik geloof wel dat Clay en ik met wat moeite naar elkaar toe kun nen groeien. En het zou me ook niet verbazen als ik op een goeie dag zou denken dat zijn vader toch niet zo'n monster is als waarvoor ik hem nu houd Oh, ik weet 't wel" haastte ze zich te zeggen ,,het is een harde, taaie kerel. Maar ik heb laatst een brief op z'n bureau zien liggen. Hij heeft een architect in Cen tral City opdracht gegeven plannen te maken om die huizen weer op te bouwen." Ze wenkte een landweg in, stopte, en keerde de auto. ,,Ik ge loof dat 't tijd voor u begint te wor den, dokter Langford." ,.Jane," zei Jane zacht. Lola Morton wierp haar een blik vol dankbaarheid toe, en geen van beiden bedierf het ogenblik met woor den. De oude dokter was laat. Hij was die ochtend naar Stewart gegaan, en had gedacht tegen de koffie weer thuis te zijn. Het was nu al ver in de middag en hij was er nog niet. Maar ja, dacht Jane, en schonk haar aandacht aan de volgende patiënt mevrouw Wood die astma had hij was zeker onverwacht opgehouden, dat gebeurde wel vaker. (wordt vervolgd) Lichte muz. 19.50 C.H.U. pol. caus 20,00 Radiokrant 20,20 Gevar. programma. 21,45 Gram., 22,00 Periodieken-parade. 22,10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22,45 Avond overdenking. 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15 Zaalsportuitslagen, 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym v.d. vrouw. 9,10 V.d Vrouw. 9.15 Gram. 9,40 Morgenwijding, 10,00 Gram. 10.50 V.d. kleuters. 11,00 Kook- praatje. 1-1,15 Kamerork. en solist. 12,00 Zang en piano.. 12,30 Land- en tuinb.- meded. 12,33 Pianospel. 12,50 Uit het be drijfsleven caus. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Lichte m-uz. 13.55 Beurs ber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Vd. Vrouw. 15,00 Cabaret. 15,40 Lichte muz. 16,00 Van Vier tot Vijf. 17,00 V.d. jeugd. 17,45 Orgelspel. 18,00 Nws. 18,15 Strijk- ork. 18.45 Sportproblemen. 18,55 Gespro- kenbrief uit Londen. 19.00 V.d kind. 19,05 Ga er eens voor zitten. 20.00 Nws. 20,05 Radio Filh.ork. en solist 21,25 Caus. over West Afrika. 21,40 Gevar. progr. v. d. mil. 22,20 Act. 22,30 Pianorecital. 22,50 Sportact 23,00 Nws. 23,15 Koersen v. New-York 23,16 Act. of gram. 23.25 24,00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Eng. les. 14.15 Gram. 14.45 Matrozenkoor. 15,00 Schoolradio. 15,30 Matrozenkoor. 15,45 Duitse les. 16,00 Koersen 16.02 Goethe in de muziek. 17.00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V.d. kind. 18,15 Gram. 18,30 V. d. Sold. 19.00 Nws. 19,30 Wereldtentoonstelling. 20,00 Vrije poli tieke tribune. 20.10 Gram. 20,30 Benny Goodman. 22.00 Nws. 22,15 Internat, ra dio-universiteit. 22,30 Gram 22,5523,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 14,15 Gram. 17,00 Nws. 17,35 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gram. 20,30 Hoorsp. 21,00 Gram. 21,30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22,40 Gram. 22,55 Nws. Televisie DONDERDAG 29 MEI NTS: 20.00 Journ VARA: 20,20 Het paard is mijn vriend", rep. 20.50 Spiegel der Kunsten. 21.10 Eindexamen v. de Toneelschool te Amsterdam. FRANS BELG. 16.00 Wereldtentoon stelling. 17.00—18.30 V.d. kind. 20,00 Nws. 20.30 Télé-Match. Hierna Wereldnws. VLAAMS BELG. 16,30 V.d. jeugd. 17,30 Wereldtentoonstelling. 19,00 V.d. jeugd. 19,30 Nws. 20,00 De lente van het leven, film. 21,35 Internat, festival v. d. speel film. 21.50 Nws en journ. (Advertentie) Van Nelle bestellen De president van de rechtbank te 's-Gravenhage, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft in zijn uitspraak in kort geding het beslag op Indonesische eigendommen in Nederland, opgehe ven, omdat naar zijn mening de Indo nesische staat niet onderworpen is aan de Nederlandse rechtsmacht. De Nederlander van der Haak die in Monaco woont, had beslag laten leg gen op de concessierechten die de Billitonmaatschappij aan Indonesië uitkeert en op het pand van de Bank Indonesia in Amsterdam, omdat hij zich financieel geschaad acht door de naasting van zijn eigendommen in Indonesië. (Advertentie) Van Nelle bestellen I

de Stem | 1958 | | pagina 7