K.N.B.T.B. vreest ernstige moeilijkheden Pagbïafl cjltcra mening e :n commentaar Herboren Graauwse fanfare gaat haar eerste lustrum vieren PZEM zal contracten met vlassers herzien Bewogen rondvraag in raad van Yerseke Voorlaatste STEM-toto met f. 100.- in de pot Nieuwe pachtwetnieuwe pachtprijsnormen STEMDAG TRAGISCH UUR 3 TWEEDE BLAD WOENSDAG 28 MEI 1958 Verband landbouwstructuur en industrialisatie platteland Eens met het landbouwschap Neem de vergelijkende scheerproef J 1 i i 1 i s ==g- Grote belangstelling Brandstoffenhandcl gaat congresseren VenkxxSt frambesca De vlassers en de p.b.o. méér kracht véérkracht Veel problemen worden door het enthousiasme der leden opgelost KAJ-meeting le Oudenbosch Succes na een jaar U kunt uw fijne goed nu zoveel malen wassenals u wilt! Voordelig Castella-aanbod Protest tegen woningbeleid TOTO-formulier (Van onze speciale verslaggever). „De discussies en meningsverschillen over de prijspolitiek, in het bij zonder over het melk- en zuivelbeleid, zijn opnieuw opgelaaid. De oor zaak ligt gedeeltelijk in de zeer ongunstige ontwikkeling der afzetmo gelijkheden. De heropleving van de meningsverschillen is echter ook te wijten aan het optreden van de nieuwe minister van landbouw", zo zei de heer C. G. A. Mertens, algemeen-voorzitter van de KNBTB op de buitengewone vergadering, dinsdag in Den Bosch gehouden. De voorzitter wees op de beslissingen, genomen ten aanzien van de eigenaarslasten, op de blokkering en deblokkering van de hogere ver goedingen van de bedrijfsgebouwen voor produkten. Vervolgens op de bezwaren van de KNBTB tegen de nieuwe pachtprijsnormen. „De regering voerde de nieuwe normen in, dit in verband met de beslissing van een jaar geleden omtrent de herziening van de eigenaarslasten. Maar de KNBTB en het Landbouwschap waren van mening, dat de nieuwe normen de bedragen voor de bedrijfsgebouwen op een te hoog peil waren vastgesteld. Be bedragen kwamen niet overeen met de bedragen, die bij de kostprijsberekeningen zijn aangehouden. Daartegen werd in deze normen de vergoeding voor de grond gedrukt, hetgeen leidt tot een zekere ontwaarding van de grondeigendom. „Met ingang van 1 mei", zo ver volgde de heer Mertens, „is de nieu we paohtwet in werking getreden en zijn ook de nieuwe pachtprijsnormen gekomen. Ook hierbij is in belang rijke mate afgeweken van het advies van het Landbouwschap en ten aan zien van deze normen gelden in we zen dezelfde ernstige bezwaren, die met betrekking tot de voor mei gel dende normen werden aangegeven". De voorzitter sprak de vrees uit, dat de hantering van deze normen tot ernstige moeilijkheden zal leiden. Even tevoren had de heer Mertens met nadruk gestipuleerd, dat niet alleen de samenwerking van de vier gewestelijke organisaties in de KNB TB-verbanden uitstekend is, maar ook met het Landbouwschap, dat ge lukkig geen agitatie ondervindt van KNBTB-leden. „Het Landbouwschap is op een volkomen legale wijze en op verzoek van de landbouw zelf tot stand ge komen. Het Landbouwschap zal zich altijd moeten realiseren, dat het niet vruchtbaar kan werken zonder de aanwezigheid van sterke landbouw organisaties achter zich. De KNBTB beraadt zich over de taak, functie en (Advertentie) eventuele verdere uitbouw van het Landbouwschap, de verdeling van het werk tussen Landbouwschap en organisatie". Goed verliezer De voorzitter stelde vast, dat het de KNBTB verheugt, dat het Land bouwschap door de Kroon in het "ge lijk werd gesteld ten aanzien van de hoogte der contributie-aftrek. In zijn heffingsverordening had het Land bouwschap de bepaling opgenomen, dat georganiseerden op deze heffing een aftrek zouden krijgen van maxi maal 70 pet. van de contributie, aan hun organisatie betaald, mits en zo ver deze niet uitkomt boven de helft van de heffing. De KNBTB pleitte voor deze regeling. De SER (Sociaal- Economische Raad) ging er niet mee akkoord, keurde de heffingsverorde ning af. ,,Ik ben benieuwd of de SER zich thans als een goed verliezer zal gedragen. Wellicht probeert deze Raad nu een wijziging tot stand te brengen in de wet op de PBO. Rege ring en parlement mogen geen wijzi ging accepteren", aldus de heer Mertens. Dit alles vertelde de KNBTB-voor- zitter ter inleiding van de rede van de heer B. A. A. Engelbertink over het rapport omtrent het structuur-, beleid in land- en tuinbouw. Het Tweede Kamerlid gaf een in zicht in het rapport (dat elders wordt besproken), maar maakte daarbij nog enkele behartenswaardige op- Wie eenmaal een Braun goed geprobeerd heeft, wil zich nooit meer anders scheren. Dankzij: het gepatenteerde, elastische scheerblad de halfronde kop en het extra comfort door de precisie-tondeuse (ook voor dames). met tondeuse in luxe etui f59.75 mèt schakelaar (zonder tondeuse v.a. f 34.75) Ltvtrlng M folder 1088 bij Uw handeleer. Imp. N.V. Mapé, A'dam-C., tel. 83957 (4 lijnen). i Y^alidaag is het dan weer stem dag. Een wonderlijke dag is dat altijd. Zo rustig en vredig na de strijd. Er staan hier en daar nog wat posters bij de stembureaus. Auto's rijden af en aan met zieken en gebrekkigen. In ongezellige loka len zitten heren, die de namen hard afroepen, een stembiljet overreiken en dan verdwijnt de kiezer in het biechthokje der Democratie. Eén moment is hij nog oppermachtig. Dan heeft hij zijn stem gegeven en moet maar zien wat zijn afgevaar digden er gedurende vier jaar van maken. Tegen de avond stijgt nog even de koorts voor de uitslagbor den. Maar de belangstelling zakt, naar onze indruk, daar de laatste jaren toch ook aanmerkelijk. Zo ve len komen in de stemming van: „We geloven het wel". Voor de krantenmannen wordt het echter een enerverende avond. Cijfers en namen stormen op hen aan. Hoe zullen ze dat alles in de goede ba nen van een overzichtelijke be richtgeving leiden? Heb even een gedachte van medeleven met hen. zit bij een kopje thee of pot bier rustig te luisteren naar de uitsla gen. U kunt de aanplakborden op zoeken of niet, naar believen. Maar die krantenmensen zijn de slaaf van telex of telefoon. Zij hebben geen tijd om alles rustig te over zien en te overwegen. Een com mentaar verlangt men van hen, heet van de naald. Ze zwoegen en zuchten. Maar ze zouden het toch ook niet anders willen! |?en waarlijk revolutionaire toe stand is zich aan het ontwik kelen in Frankrijk. Steeds meer gaat men twijfelen aan de moge lijkheid of Pfilmiin het wel zal Dat er veel belangstelling was voor de buitengewone KNBTB- vergadering bleek uit de wel komstwoorden, die voorzitter Mertens uitsprak. Hij verwel komde o.a. de heer v. d. Plas- sche, directeur-generaal van de landbouw, die minister Vonde ling vertegenwoordigde. Voorts de landbouwattaché's van Bel gië en Duitsland. Daarnaast de Kamerleden Droesen, van Meel. Groen en Roebroek, allen van de KVP, alsmede Kikkert (CHU), Verhoef (PvdA). Aan wezig waren P. Alberts namens de KVP. vertegenwoordigers van de SER. de produktschap- pen, het landbouwschap, de uni versiteiten van NijmegenWa- geningen, Tilburg en Utrecht, de cultuurtechnische dienst, het consulentenkorps van het mi nisterie van Landbouw en de organisaties St. Adelbert., AKW, Middenstand. Landarbeiders- bond. Daarbij waren represen tanten opgekomen van alle be langrijke Nederlandse land- bouworganisaties. (Advertentie) ..houden". Hij speculeerde op de trouw van generaal Salan in Al giers en het was een mislukte spe culatie. Hij zal ook van de toe stand aldaar moeten constateren wat hij omtrent Corsica onmiddel lijk vaststelde: „Dit is opstand te gen het wettig gezag". De trouw van de marine is nu ook dubieus geworden. Wat betekent het opsto- men van eenheden van de Franse vloot naar Algiers? Gaan ze zich aan de verzetslieden aanbieden? Pflimlin durft het niet meer aan, gewapende ordeherstellers naar het eiland van Napoleon te sturen: hij heeft ze in het eigen land nodig. Reeds vormen zich comités van openbaar welzijn in Zuid-Frank rijk. En aan de andere kant roepen de communisten nu op tot alge mene staking, waarbij een deel van de socialisten hen steunt. Ge neraal De Gaulle wqrdt meer en meer de sleutelfiguur. De moeilijk heid is echter, dat hij niet past binnen de bestaande regelen en rechtsorde. Hij vindt die regelen en rechtsorde ondeugdelijk. Hij wil orde op zaken stellen, als hem be voegdheden worden overgedragen, welke met de bestaande grondwet en met het begrip van parlemen taire democratie in strijd zijn. Is er echter nog een alternatief in de keuze tussen hem en een burger oorlog. waarbij Algerië en Corsica zich tegen Frankrijk keren? Het is een tragisch uur voor het arme land en ook voor Europa, dat zijn moeizaam streven naar grotere eenheid op losse schroeven gezet ziet, omdat men niet weet wat men aan Frankrijk heeft. Het is de oogst van een ontaarde democratie, die ministeries als uit tijdverdrijf om ver wierp. Nu tracht ze zich tot eenheid en solidariteit te verman nen, maar het zal wel te laat zijn. Misschien vindt men elders in dit I blad reeds de uitkomst van het I adembenemende duel. merkingen. „De verantwoordelijkheid van boer en tuinder voor de land bouwstructuur loopt als een bindende draad ik zeg niet rode draad door dit rapport en is bij voortduring op de voorgrond geplaatst", aldus de spreker. ,,Er moge dan al een gering ver band bestaan tussen de structuur en de garantieprijs via de kostprijs zij. die via een actief structuurbeleid verwachten, dat de bijdragen uit het Landbouw Egalisatie Fonds (LEF) aanzienlijk kunnen verminderen, on derkennen onvoldoende de grote in vloed van de lage exportprijzen op de bijdrage uit het LEF." De heer Engelbertink besprak daar na het rapport aan de hand van reeksen citaten. Hij legde vooral de nadruk van de grote belangstelling van de agrarische wereld op de in dustrialisatienota, zo juist verschenen Het Kamerlid constateerde, dat er een innige samenhang is tussen goe de industriespreiding en een econo misch gezond platteland. Industrialisatie De industrialisatie van het platte land kwam uiteraard in het middel punt van aller belangstelling door de rede van mr. V. Marijnen, die dit probleem aan een uitvoerige beschou- wing onderwierp. De spreker was het met de KNBTB eens; dat een structuurwijziging in de land- en tuinbouw wenselijk is Hij vroeg zich echter af waarom deze structuurwijziging niet tot stand ge- braaht zou kunnen worden met. de zelfde principes, zoals die in de in dustrialisatienota verankerd liggen De industrialisatienota heeft een taakstellend karakter. Zij behelst geen plan en is geen richtsnoer Zo kan het ook zijn met de structuur wijziging voor land- en tuinbouw. Zoals bij de industrialisatie alle ver antwoordelijkheid gelaten wordt aan de ondernemer (alleen de overheid schept het klimaat), zo kan ook de structuurwijziging in de land- en tuinbouw worden aangepakt door de ondernemer de verantwoordelijkheid te laten. De overheid kan ook hier echter het klimaat scheppen. De heer Marijnen wees in dit verband op de maatregelen, in het rapport voor gesteld. De secretaris van de katholieke werkgeversverengiing meende de cij- fers voorzichtig te moeten hanteren. Het KNBTB-rapport. sprak van het afvloeien van 110.000 personen in de laatste 10 jaar. De industrialisatie- nota van 20.000 personen in de laat ste 5 jaar. "°e,cÜfers ziin voor mij niet dui delijk zo zei hij. „Juist in de laat ste jaren zijn als gevolg van de hoogconjunctuur vele agrariërs op de industrie overgeschakeld. Bovendien is het zo, dat het opnemen van een kracht in de industrie gelijk staat met het opnemen van een arbeids kracht in de sectie diensten". De spreker geloofde, dat alle hui dige cijfers een vertekend beeld ge ven, want ofschoon er industrialisa tie was in de afgelopen periode was er geen sprake van stabiele vestigin gen. „Ik meen, dat de industrialisatie tot nu toe zwak is geweest. De werk gelegenheid werd geforceerd door lange afstandspendel. De industriali satie droeg een te filiaal-karakter". De nieuwe industrialisatienota noemde de spreker verheugend, om dat er nu wordt gesproken van regio nale concentratie. Om structuurwijzigingen in de landbouw te verkrijgen achtte mr. Marijnen voorlichting, maar vooral ook ambachtelijk onderwijs noodza kelijk. Hij zag graag een grotere sa menwerking tussen de ministeries van landbouw en economische zaken. Hij pleitte ook voor meer vormen van samenwerking tussen de organisa ties. Ir. C. van Meel wees op het ver schil tussen industriële regionale con centratie en spreiding. Hij vroeg zich af hoe het nu moest worden. De heer P. Alberts beval de KNBTB het so ciale- en culturele werk aan. Als het platteland wordt geïnjecteerd door industrieën, dan moet dit platte land zijn karkter behouden. Dat kan alleen door maatschappelijk werk. Woensdag 11 juni a.s. houdt de r.- k. bond van handelaren in brandstof fen ..St. Theobald" te Den Bosch zijn jaarlijks bondscongres. De algemene vergadering, die in het Casino plaats heeft, zal ditmaal zijn gericht op de toekomst van de brandstoffenhandel. Tijdens het congres komen o.m. aan de orde het SER-advies vestigingsbe- sluit. vakopleiding en vakeisen, voor lichting en propaganda en kwaliteit en verzorging. isse vruchten wafel 53 ct.per 100 gr. HET IS VtflhOüSt KWALITEIT Dc r.-k. Zeeuwsch-Vlaamse vlas- sersbond heeft een vergadering be legd, waarop de heer Nelissen als vertegenwoordiger van de Ned. r.-k. Middenstandsbond een spreekbeurt hield over doel en wezen van de p. b.o. De vergadering was daarna una niem van mening, dat men spoedig moet trachten te beginnen met het oprichten van een bedrijfschap vlas, waarna men verder kan gaan met de opbouw van een produktschap. Nogmaals zal een schrijven gericht worden aan de Ned. federatie van vlassersverenigingen te Rotterdam om in de kortst mogelijke tijd ge zamenlijk te streven naar de oprich ting van een bedrijfschap. Sprekend over de maatregelen die men van de regering verwacht was de verga dering van mening, dat een bewer kingspremie de aangewezen weg zou zijn die naar het behoud van de vlas industrie in ons land kan leiden. Zeeland heeft momenteel de helft van de totale vlasuitzaai in ons land. Dat wil zeggen 9000 ha van de lan delijke uitgezaaide 18.000 ha- (Advertentie) Elke morgen door de Zondag 27 juli wordt te Oudenbosch een meeting van de K.A.J- gehouden, die een intèrnationaal karakter zal dragen. De India-actie zal dan o.m. worden besloten. Mgr. Cardijn van de kajotters uit België zal o.m. het woord voeren. Het verenigingsleven op liet platteland heeft het niet gemakkelijk. Met name in de streken die aan „sociale bloedarmoede" lijden is het niet een voudig het plaatselijk organisatieleven in stand te houden. De jongeren trek ken er tussenuit, vestigen zich elders waar meer werk is en meer toekomst, en de dorpen in de polders zien hun bevolking teruglopen en verouderen. Alleen verenigingen van ouden van dagen kunnen bloeien.... zo zou men het, om de zaak scherp te stellen, kunnen uitdrukken. Als men ziet hoe in vele van die kleine gemeenten toch nog verenigin gen een bloeiend bestaan lijden, zij het dan dat men er heel wat moei te voor moet doen, dan krijgt men grote bewondering voor degenen die het zich tot taak gesteld hebben hun organisatie in stand te houden. Met name de muziekgezelschappen hebben het moeilijk. Er is reeds een algemene vermindering der belang stelling voor het lidmaatschap van harmonieën en fanfares te constate ren en in de dorpen waar steeds minder jongeren wonen is het zeker niet eenvoudig een muziekgezelschap in stand te houden en het peil te handhaven. Daarom moet men de pet afnemen voor wat men in Graauw presteert. Graauw is een van de vele Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten, die langzaam aan in bevolkingsgetal teruglopen. De in 1889 opgerichte muziekvereni- gfng Nooit Gedacht", die destijds ook een toneelafdeling had die ..Oe fening baart kunst" heette, heeft dan ook na een periode van bloei onder directeur den Hollander boekte zij eertijds vele successen het lot van vele andere verenigingen onder gaan: zij werd opgeheven. Graauw zat jaren zonder muziek vereniging. Soms poogde men het ge zelschap her op te richten, maar ve le malen mislukte het. In 1953 onder nam men opnieuw een ernstige po ging en deze keer lukte 't wel. Merk waardigerwijze kreeg men het juist voor elkaar in 'n tijd waarin de, toen nog onaangetaste hoogconjunctuur de jonge mensen bij tientallen uit het dorpje dreef, naar de plaatsen waar de industrie goedbetaald werk bood. Men kreeg het geld voor het instru mentarium bijeen en men benoemde een directeur, de heer J. Mannaert uit Hulst. Men startte toen met de oplei ding van twintig muzikanten, en thousiaste mensen die voor het me rendeel echter nog nooit iets aan muziek gedaan hadden. Het was dus geen eenvoudige taak waarvoor de directeur zich gesteld zag, maar zijn ambitie was al even groot als d-at van zijn twintig leerlingen, die hij bijzonder snel tot resultaten wist te brengen. Door geheel eigen lesmethoden slaagde hij erin, de fanfare in minder dan een jaar eenvoudige marsen te laten spe len! Dit succes heeft kennelijk de leden voorgoed enthousiast gemaakt, want de pas opgerichte fanfare verbeterde steeds zijn peil en langzamerhand kwamen van alle kanten uitnodigin gen om aan festivals deel te nemen. ISieuwe vlag Het overkomt het jonge muziekge zelschap herhaaldelijk, dat het een van zijn leden ziet vertrekken.. In Graauw is nu eenmaal weinig em plooi. Maar bestuur en directeur za gen tot nog toe steeds kans nieuwe leden aan te trekken en op te lei den. De lege plaatsen worden steeds opgevuld. Het blijft voor de direc teur dan ook een werk zonder eind, maar het gezamenlijk enthousiasme doet al die ongemakken lichter lij ken. De fanfare blijft niet alleen in stand, maar komt ook vooruit. Het heeft de leden, de directeur en niet in het minst de voorzitter, de heer Ferd. de Witte, veel plezier gedaan, dat de Graauwse fanfare ook is uitgenodigd om op de Wereldten toonstelling in Brussel te spelen. De Graauwse muzikanten, groten- Nylon jurkjes, fijne wollen jumpertjes, vederlichte lingerie., het is allemaal mooi, maar allemaal ook teer. Toch kunt u dit alles ontelbare malen was sen, zonder dat r.e kwetsbare weef sels schade lijden. Daarvoor is er Castella Wolwas in de wereld, het speciale wasmiddel, dat zo behoed zaam omgaat met alle tere weefsels. Hoeveel malen uw fijne spulletjes ook in de was gaan, ze komen er weer zo nieuw en fleurig uit, alsof u ze zojuist had gekocht. Zoals altijd geldt ook hier: het is een Castella product. daarom zo goed En u heeft nu de gelegenheid, op een uiterst voordelige manier Castella Wolwas in huis te halen. Zeer tijde lijk betaalt u voor dit prachtige fijne wasmiddel slechts een kwartje per pak! jc- Alle dames, die twee pakken Castella Gezinswas of Parels bij haar winkelier bestellen, hebben recht op een pak Castella Wolwas tegen de tijdelijk gel dende lage prijs van 25 cent. Voor deze actie is in iedere winkel een beperkt aantai pakken Castella Wolwas beschikbaar. Het is dus raad zaam, direct op dit aanbod te reage ren, vóór de normale prijs weer van kracht is de r.-k, bestuur, gaf een uiteenzetting over De afd. Koewacht van Zeeuwsch - Vlaamse vlassersbond i een bespreking welke er door een kwam in een zeer druk bezochte commissie uit de vlasindustrie is ge- .laarvergadering bijeen. De voorzit- voerd met minister Vondeling, ten- ter deelde o.a. iets mee over de ac- einde een steunregeling te treffen ties, die^ door de r.-k. Z.-Vlaamse j voor de vlasserij. Bij deze bespre- Vlassersbond en de afd. Koewacht king was tegenwoordig een afvaar- zijn gevoerd. Er zijn besprekingen diging van vlastelers, bewerkers, han geweest met de I ./.E.M. te Middel- delaren en drie centrale arbeidsor- burg aangaande de elektriciteitscon- ganisaties. De minister deelde mee, tracten welke de vlassers hebben lo- dat de crisi. welke thans pen. Door de teruggang in de vlas- vlasserij heerst, serij zijn contracten te hoog. De P. I heeft Z.E.M. zal in dit geval de vlassery in de zijn volle aandacht en zeer soepel behandelen. Thans is de r.-k. Z. Vlaamse vlas sersbond aangesloten bij de kath. Ned. middenstandsbond, die in hogere instantie de belangen zal verdedigen. Voor de bestuursverkiezing bestond een grote belangstelling, aangezien er naast de periodiek aftredende be stuursleden nog vijf tegenkandidaten werden gesteld. De uitslag was dat de heer J. de Schepper Azn werd her kozen en de heer Al. Suij als nieuw A.s. winter zal de afdeling Koe- bestuurslid werd gekozen, wacht een cursus Veilig verkeer" Op deze vergadering werd ook he- organiseren. Op voorstel van het be- vig geprotesteerd tegen de verhoging stuur wordt besloten om de niet-le- van de veetarieven. De r.-k. Z.Vlaam- den nog eens de kans te geven, om se Vlassersbond heeft raambiljetten niet gekenmerkt door geweldige vir tuositeit, het respect te verwerven dat hen toekomt. Hun optreden is eenvoudig, beschaafd en o; merke lijk goed voor een gezelschap dat pas vijf jaar bestaat en dat werd gere kruteerd uit mensen, die tevoren nog nimmer een muzieknoot gezien had den. Het eerste lustrum zal worden her dacht. o.a. met het aanbieden van een fraaie nieuwe vlag, die door dè men sen van Graauw, die immers sterk met hun fanfare meeleven, wordt ge schonken. Moge dit eerste lustrum de aanloop zijn voor een lang en bloeiend bestaan. Want de trots van een dorp is immers zijn muziekge zelschap. zijn fanfare, die bij alle ge- deels jonge mensen, geven in hun optreden blijk van een sympathieke bescheidenheid en zij weten tijdens legenheden voor de onmisbare mu- hun uitvoeringen, al worden die dan ziek zorgt! Op een subsidieaanvraag van de Deze is door hem ook aangevraagd, Centrale Kath. Militaire Tehuizen maar afgewezen aan de hand van werd in de raad van Yerseke afwij zend beschikt. Een verzoek van mevr. Toussaint tot stichting van een speel plaats in de Burenpolder ontlokte verschillende voorstellen. Zowel b. en w. als de gehele raad waren het er over eens dat er speelplaatsen nodig zijn voor de jeugd. Maar deze kosten geld. De heer v. Schaik stelde voor de aankoop van een stuk grond bij de Ten Houtenstr. De heer v. Boven wilde het stuk onderland in de Buren polder huren. De heer Pekaar voel de er veel voor terrein van de voor malige gasfabriek ter beschikking te stellen; wellicht wordt de oude fa briek dan nog kosteloos gesloopt. B. en W. zullen het voorstel v. Bo ven, betreffende huur onderland, na der bezien. Aangekocht werd het kolenpakhuis aaan de Damstr. van de heer C. Paauwe voor f 5235,-. Tot ontsluiting Margrietstraat werd van de heer G. Paauwe aange kocht pand Vijverdwarsstraat 7 voor f 6000,-. In de vacture wijlen de heer Zonruiter, onderwijzer o.l.s. werd voorzien door de benoeming van B. Dolfing, gem Ruine (Dr.) zulks met ingang van 1 juli. Aan de heer Bos man, onderwijzer o.l.s. werd ontslag verleend met ingang van 1 sept. a.s. In het bouwplan Kakeldans werd grond beschikbaar gesteld voor .de bouw van een Hervormde school.. Ten behoeve van deze bouw werd bij de Bank van Ned Gemeenten een'le ning aangegaan van f 200.00Ö,- tegen 5 5/8%. De heer de Leeuw vond de rente te hoog, maar zag evenmin als b. en w. een andere oplossing. Ingetrokken werd de verkeersver- ordening voor Langeville-Vierstraat- Zanddijk. Deze was door de verkeers- inspectie afgekeurd. Met wijziging van stopverbod en de verklaring van voorrangsweg Vierstraat-Zanddijk werd de verordening opnieuw vastge steld. Van het papier Bij de rondvraag verzocht de heer den Herder zijn vraag te mogen voor lezen. Na toestemming bleek dit niet overbodig. Na een uitvoerige inlei ding over premie en vergoeding bij vrijwillige beschikbaarstelling van woonruimte, de woningnood en de verschillende maatregelen in deze door de overheid getroffen, kwam hij met een persoonlijke kwestie voor de dag. De heer den Herder is enige tijd geleden van een grote woning naar een kleine getrokken. Aan de hand van dit feit meent hij in aanmerking te kunnen komen voor vergoeding. een verklaring van b. en w. B. en w. werd voor de voeten geworpen, dat deze onvolledig, onwaar, vals en in strijd met de waarheid was. Zowel de voorzitter als de beide wethouders protesteerden tegen deze insinuatie. De voorzitter betreurde het dat de heer den Herder deze zaak in de rondvraag had gebracht. Waarop deze uitriep, dat hij de gehele raad en de bevolking wilde laten zien hoe het dagelijks bestuur dergelijke zaken afmaakt. Ook tegen deze uitlating protesteerden b. en w. Het spijt de voorzitter deze persoonlijke kwestie, of beter gezegd de kwestie tussen b. en w en de minister, hier te moeten behandelen. De heer den Herder heeft in deze zowel de Commissaris der Koningin als het Ministerie betrokken. B en w. zien geen aanleiding subsidie of vergoeding toe te staan. Althans zal de minister eerst duidelijk zijn stand punt moeten verklaren voor b. en w. medewerking zal geven. De voorzitter verwijt de heer den Herder, dat deze ten onrechte vergoeding wil ontvan gen. Het was een normale verhui zing, geen vrijwillige beschikbaarstel ling. De grote woning is publiek ver kocht. Dat de koper een groot gezin had is louter toeval. De heer den Herder neemt die niet, er was een overeenkomst tussen hem en de ko per. De voorzitter houdt zich aan zijn verklaring en verzoekt niet meer over valse verklaring ë.d.te spre ken, daal* dit niet genomen zal wor den. Ook den Helder blijft' op zijn standpunt staan en zal de zaak tot in hoogste instantie voorleggen. Brandputten Ook de heer Pekaar .vroeg naar bejaardencentrum en premie woning, verbetering. Met de bond voor ouden van dagen is gesproken. B.; en w. hebben nog geen voorstel, maar ver wachten iets van de raad. De kosten moeten zo laag mogelijk gehouden worden. De post woningverbetering is door b. en w. bestemd voor het maken van brandputten, o.a. in het nieuwe bouwplan! De heer de Leeuw informeerde naar de woning voor 4e politie. Deze is er niet; de gemeente heeft zelfs recht op een 5e politie. Scholenbouw en woningen voor politie, onderwij zers enz. is een onoplosbare puzzel voor de gemeente. Wat betreft pre mie bij overschakeling van tonnen stelsel naar closet is de verhouding 2/3 rijk en 1/3 gemeente. Wanneer er meer geld is, mag de gemeente de bijdrage verhogen. Hierna volgde een besloten vergadering. Het loopt op een eind met onze STEM-toto. Vandaag zijn we aan de voorlaatste toe. Een super-spannende race naar het slot van de competitie overigens. Hebt u de standeniijst er op nageke ken en het programma voor komende zondag? Naast de factor ge luk kan er ditmaal toch óók een dosis kennis te pas komen bij het invullen van het Toto-formulier. Allemaal dus nog eens aan de slag voor de honderd gulden die zijn te verdienen. En dan maar op hoop van zegen! Zoals U weet, moet ingevuld worden: 1 als denkt, dat de thuisclub wint; 2 verliest en 3 bij gelijk spel. 1. Ieder kan aan onze Stem-toto deelnemen. 2. De deelneming is geheel gratis 3. Men kan het hiernaast staande Toto-formulier gebruiken en op een briefkaart plakken, echter is het óók geoorloofd de wedstrijden op een brief kaart over te schrijven. Niet oer brief 4. Frankering van briefkaarten, die op één van onderstaande adressen worden ingeleverd is niet nodig. Dit moet natuurlijk we] met briefkaarten geschie den, die per post verzonder» worden. 5. De inzendingen moeten uiter lijk a.s vrijdagmiddag te 12 uur op een der onderstaande adressen aanwezig ziin Later hinnengekc nen formulie^or* worden terzijde gelegd 6 Over de uitslag kan niet wor den gecorrespondeerd. 7 Indien twee wedstrijden, voor komende op het Toto-formu lier. worden afgelast, blijft het bedrag, dat beschikbaar is, staan tot de daarop vol gende week. 8 Er kan maar één uitslag per briefkaart worden ingevuld. Blauw Wit - Ajax Sparta - Elinkwijk G.V.A.V. - NO AD N.A.C. - Feijenoord B.V.V. - Fortuna Rapid J.C. - A'dam Willem II - Alkmaar H.V.C. - Vitesse R.B.C. - D.F.C. Z.F.C - Baronie Controle-totaalcijfer: Reservewedstrijd: A.D.O. - P.S.V. Op de uitslag behoeft U niet lang te wachten. Die vindt U maandag- morgen in onze krant. De adressen van onze kantoren, waar de briefkaarten kunnen worden ingeleverd, zijn: Hoofdkantoor DAGBLAD DE STEM, Reigerstraat 16 Breda Bijkantoor ROOSENDAAL, Molenstraat 45 Bijkantoor BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraat 26. zich aan te melden als lid van de j verstrekt met als tekst: „Wij eisen Bijkantoor WAALWIJK, Grotestraat 189. afd Kopwa pht 7.nnrlf>i- Vtr>f a 1 in rr vin u-i-ii» verennomemeirooiT) rl Riiluirpn 11 OOST'lTï? HOfTTP Ulr>nefn_„ti afd. Koewacht, zonder betaling van vrije veren". Gememoreerd werd dat achterstallige contributie. Thans telt j de verhoging voor de vlasserij kapi- de afdeling 78 leden: nog enkelen talen gaat kosten, aangezien 't mees zijn hiervan geen lid. De heer R. te vlas over de Westerschelde moet Martinet, voorzitter van het bonds- met vrachtwagens. Bijbureau OOSTERHOUT, Kloosterstraat 50 Bijkantoor GOES, Westsingel 98. Bijkantoor HULST, Dubbele Poort 7 Bijbureau OOSTBURG, Nieuwstraat 41. Bijbureau TERNEUZEN, Noordstraat 56.

de Stem | 1958 | | pagina 5