Walcheren Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen Raad van tot bouw Clinge besloot badhuis van tktót tofiyt Feestelijke ringrijderij op Pinkster Drie Hulst is bereid te leveren gas Dagblad De Stem Veilig Verkeer „Terneuzen hield jaarvergadering Karpetten Rector Joling overleden EHBO-wedstrijd 'ffC.Jhtl/wmiify 'WC.dnifieuMiQ WC.dn/Aeumó^ Hoogwaterstanden Vuilwater-afvoer Chefarine „4" doet wonderen! AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 MEI 1958 MIDDELBURG Data der Molenwater concerten Het programma voor de Molenwa terconcerten, die de Middelburgse muziekkorpsen deze zomer weer ge ven, is als volgt vastgesteld: 30 mei: O.N.D.A.6 juni: Middelburgs Mu ziekkorps; 13 juni: Muziekkorps van het Leger des Heils; 20 juni: Mid delburgs Muziekkorps; 27 juni: Ex celsior; 4 juli: Middelburgs Muziek korps; 11 juli: Middelburgs Muziek korps; 18 juli: O.N.D.A.; 25 juli: Ex celsior; 15 augustus: Middelburgs Muziekkorps; 22 augustus: O.N.D.A.; 29 augustus: Middelburgs Muziek korps; 5 september: Muziekkorps van het Leger des Heils; 12 septem ber: Excelsior; 19 en 26 september: Middelburgs Muziekkorps. Souburg BROMFIETS BERIJDERS HADDEN PECH Spelende honden en een kuil in het rijwielpad zijn er de oorzaak van ge weest, dat twee Vlissingse bromfiets- berijders ten val werden gebracht. De ene berijder moest in het ziekenhuis ..Bethesda" te Vlissingen worden op genomen, de ander kon, na dokters behandeling. naar huis terugkeren. De bromfietser L. die zich per bromfiets naar zijn werk begaf kon een kuil in het rijwielpad niet ontwij ken en zeer waarschijnlijk hierdoor brak zijn stuur. De man viel, liep een diepe beenwond op, zijn kleren wer den ernstig beschadigd en zijn brom fiets moest ter plaatse „op stal" wor den gezet. De bromfietser W. die in de Kanaalstraat reed, werd door twee spelende honden omver gelopen. De man kwam zodanig te vallen dat dokter Bloos, die de eerste hulp ver leende, opname in het ziekenhuis noodzakelijk achtte. VLISSINGEN Gemeentelijke geldlening B. en w. stellen de gemeenteraad voor om met de n.v. Bank voor Ne derlandse Gemeenten een geldlening aan te gaan van f 243.000 tegen een rentevoet van vijf procent en een looptijd van dertig jaar. De opbrengst zal gebruikt worden voor de verdere consolidatie van met vlottende mid delen gefinancierde kosten voor wo ningwet- en scholenbouw. Deel van Kapoentjesweg moet vervallen De aannemers W.F. Christiaansen en B. Stegink hebben de gemeen te grond te koop gevraagd ten oosten van de Kapoentjesweg en grenzend aan de weg achter de bebouwing van de Paul Krugerstraat, in ver band met opslag en uitbreiding van bedrijven. Dientengevolge stelt het college de gemeenteraad voor om a. het zuidelijke gedeelte van de Ka poentjesweg ter lengte van ruim twee honderd meter af te sluiten voor het openbare verkeer, b. de gevraagde gronden te verkopen en c. hun college een krediet te verlenen voor onder meer de verbetering van de Koopmansweg. De verzoeken van de aannemers, al dus het college, kunnen alleen inge willigd worden, als een deel van de Kapoentjesweg kan vervallen- Dit is mogelijk indien de Koopmansweg ge schikt gemaakt wordt voor tweerich- tingverkeer en tussen de beide ge noemde wegen een verbindingsweg wordt aangelegd. Voorts zullen enke le sloten gegraven en andere ge dempt moeten worden en een draina geleiding worden aangekegd. MIJNSTEEN VOOR BEVELAND Voor de verbreding en verzwaring van de boulevardzee-wering alhier zal door de rijkswaterstaat 30.000 ton mijnsteen worden aangewend. Deze enorme voorraad zal met spoorwagons worden aangevoerd en daarna met vrachtauto's naar de bou levard worden gebracht. (Advertentie) MARKT s ret.548 AXIL GOES BULLETINER1NG Vanavond zullen we weer op ons kantoor Westsingel 98 de uitslagen l van de gemeenteraadsverkiezingen bekendmaken. Het Instuifwerk De katholieke Instuif gaat zater dag 7 juni zijn seizoen afsluiten met een gezellige slotavond. Vele avon den en bijeenkomsten zijn gehouden en de belangstelling ook uit de om geving, tot in Middelburg toe, was zeer groot. Men deelde ons nog mede. dat zon dag 22 juni hier nog een districtsmid dag wordt gehouden, met als spre ker de bekende Redemptorist pater Piet Wesseling. Marktdrukte De levendigheid op de markt was gisteren, dank zij Pinkster-drie, bij zonder groot. Het mooie weer lokte heel wat mensen uit de omgeving naar de stad. Opvallend was het drukke bezoek van Engelse toeristen, die van de Belgische kustplaatsen uit een trip naar Zeeland maakten. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna, dv. Q. van de Vrie en D. Nijsse; Helena, d. v. L. Minnaar en J. Paauwe; Marinus, z. v. J. Stadwijk en Hindoen te Kloetin- ge; Dirk, z. v. L. v. d. Berg en H. Moen; Wilhelmina, d.v. W. Moorman en P. v. d. Munckhof; Martijn, z. v. Th. de Bruijne en J. Wisse; Corne- lis, z. v. I. van Zweeden en J. Looise; Pieter, z. v. J. de Regt en Ch. Dek ker te Kapelle; Hendrik J., z. v, G. Bakker en J. Smid. Ondertrouwd: J. Montaan, 26 j. en D. de Jonge, 26 j.; J. van Egeraat, 24 j. en M. de Jonge, 24 j. Gehuwd: H. Geelhoed, 25 j. en K. Daniëlse, 24 j.; A. Kosten, 22 j. en P. Goedhart, 23 j. Overleden: J. Daalman, 78 j. e. v. P. de Koning te Baarland; A. Fok ker, 85 j., e. v. K. Evertse te Hein- kenszand. NIEUW KANTOOR ZIEKENFONDS Donderdag 12 juni a.s. zal het nieu we kantoorgebouw van het zieken fonds N.. en Z.-Beveland aan de Beatrixlaan geopend worden. Daarna recipieert het bestuur in hotel ,,de Korenbeurs." 's-Heerenhoek VERKIEZINGSSTRIJD Na 12 jaren van rust bij de ge meenteraadsverkiezingen ligt thans ook in onze gemeente de spreekwoor delijke knuppel weer in het hoender hok. Enige mensen hebben gemeend, dat het maar eens uit moet zijn met de thans zittende gemeenteraad. Of het intussen zover zal komen zal vandaag blijken. Behoudens enkele aanplakbiljetten in een bepaalde hoek van de gemeente verscheen ook een stencil in de brievenbussen, van eni ge K.V.P-leden, zoals het onderschrift luidde. We zijn erg benieuwd naar 't werkprogram van de nieuwe partijen, want deze worden tot nog toe angst vallig geheim gehouden. FEEST VAN DE RECTOR De leerlingen van de Goese HBS (r.-k.) vierden in de jeugdhoeve het zgn. feest van de rector. Begonnen werd met een H. Mis in de parochie kerk. In de jeugdhoeve werd na af loop de koffiemaaltijd gebruikt, waarna de scholieren enkele uren ge zellig bijeen bleven. Er werd ge speecht, gedeclameerd en gemusi ceerd, totdat de gasten met autobus sen weer naar de plaats van bestem ming werden gebracht. VREEMDELINGENBEZOEK Tijdens de pinksterdagen werd 's- Heerenhoek door opvallend veel bui tenlanders bezocht. We zagen auto's met Amerikaanse, Franse en Belgi sche» nummerborden. Velen maakten tijdens de kerkuit- gang foto's van de mensen in Zeeuw se klederdracht, waaraan 's-Heeren- hoek nog tamelijk rijk is. en we ge loven wel dat dit een reden is van hun bezoek. Kruiningen Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst Dubbele Poort 7, Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland Goes Westsingel 98, Tel. 2236 Rayonredacteur: N. Karhof Redacteur voor Walcheren: J. Maas RayonbeheerderJ. Fait Prijs vooi loss» advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland f 0.15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes"- 3 regels of minder 0.90; elke regel meet 0.15. Bij plaatsing óók in de Brabantse oplage resp. s 1.50 en f 0.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. HELPSTER RODE KRUIS Voor het examen Helpster derde klas bij het Ned. Roode Kruis slaag den de dames, E. van de Velde-Ger- ritse, M. E. Kanaar, M. F. Westveer, J. S. Fraanje en M. C. Krombeen, allen te Kruiningen. Biervliet Eerste steenlegging badhuis-wijkgebouw De heer M. Maas, voorzitter van de afdeling Biervliet en Hoofdplaat van de vereniging „Het Groene Kruis" heeft de eerste steen gelegd voor het te bowuen badhuis/annex wijkgebouw „Groene Kruis" op de hoek Tuinstraat-Havenstraat. Een en ander geschiedde in aanwe zigheid van het voltallige college van burgemeester en wethouders, het be stuur van de afdeling Biervliet en Hoofdplaat van de vereniging „Het Groene Kruis" en van de aannemer van dit werk, de heer J. van Poucke te IJzendijke. Voorts waren ook aan wezig de ontwerpers van de plannen voor dit werk, t.w. de heer M. Zuyd- weg, directeur van de Centrale Dienst te Oostburg en de heer J. P. Kaan, gemeenteopzichter van Biervliet. Wanneer dit werk klaar zal zijn gekomen zal onze plaats weer een fraai gebouw rijker zijn geworden. Van het werk maakt tevens deel uit de bouw van een woning voor de wijkverpleegster van het „Groene Kruis" te Biervliet. EXFO-PERIKELEN Het reisgezelschap van de afdeling Biervliet van de NCB maakte don derdagnacht bij terugkomst in Bier vliet van een bezoek aan de wereld tentoonstelling te Brussel maar een bedrukte indruk. Dit viel te verkla ren. Een der deelnemers aan dit uit stapje was namelijk zoek. Toen het reisgezelschap des avonds te 8 uur aan de bus te Brussel zou verzame len om de terugreis te aanvaarden kwam hij niet opdagen. Allereerst dacht men dat hij zich wat verlaat had. Toen het echter steeds later werd en hij nog steeds niet boven water kwam besloot men een bericht over het tentoonstellingsterrein te laten omroepen. Ook dit gaf echter geen resultaat. Tenslotte werd om 11 uur besloten om de terugreis dan maar zonder de vermiste te aanvaar den. Bij de aankomst te Biervliet ver trok de reisleider van het gezelschap, de heer E. Goossens, samen met drie zoons van de vermiste, direct weer per luxe-auto naar Brussel om de na sporingen voort te zetten. Alles ech ter tevergeefs. Vrijdagmiddag keerden ze onver- richterzake terug in Biervliet. Toen bleek echter dat alles weer in orde was. De vermiste was terecht. Hij had de uitgang van het tentoonstel lingsterrein niet kunnen terugvinden, waarna informaties hem ook niet op de rechte weg hielpen. Toen hij ten slotte veel te laat buiten kwam, was hij maar naar een hotel te Brussel gegaan om daar te overnachten. Clinge VEEKEURING Bij de veekeuring werd de landbou wer Jos. van Putte met een van zijn koeien algemeen kampioen, terwijl hij ook het reserve-kampioenschap behaalde. Dit is een zeer mooie pres tatie. (Advertentie) MARKT S T9C.S4S exec Graauw HUWELIJKSWEEK Van 18 tot 25 mei is in onze pa rochie een huwelijksweek gehouden, die werd geleid door pater Breukers van de Oblaten van O.L. Vrouw. Men mag deze week wel als buitengewoon geslaagd beschouwen, gezien de over grote deelname aan de dagelijkse conferenties. Zowel die voor de man nen als voor de vrouwen waren el ke avond schitterend bezet. De week werd zondag besloten met een alge mene H. Communie en de vernieu wing van de doopbeloften onder het Lof. De collecte, die werd gehouden tijdens de laatste conferenties, bracht bijna 250.op. HULST BULLETINERING De uitslagen van de gemeenteraads verkiezingen zullen vanavond op ons kantoor Dubbele Poort 7 worden be kendgemaakt. 5? Voor de jaarvergadering van de Vereniging voor Veilig Verkeer „Terneu zen en Omstreken" bestond niet zo'n erg grote belangstelling, doch de heer J. F. Denie weet dit aan het feit, dat er aan deze vergadering niet een attractie was verbonden in de vorm van een aardige verkeersfilm of iets dergelijks. Trouwens: er is het laatste jaar niet zoveel nieuws op dit punt verschenen, zo zei de voorzitter. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer E. Russchen, bleek wel de activiteit van het bestuur, maar de belangstelling van de zijde der le den (en dat zijn er zo om en nabij de 700) was niet zo heel groot. Daardoor kon b v. een betrouwbaarheidsrit niet doorgaan. De tentoonstelling met daaraan verbonden hobbytentoonstel ling was een groot succes. Het be stuur heeft veel moeite met het vin den van goede instructeurs, die de cursus moeten doceren, die werd sa mengesteld door de Terneuzense po- litieinspecteur K. Reinders, speciaal voor de leerkrachten der lagere scholen, nu dit een verplicht vak is geworden. Men kwam tot de conclu sie, dat het wel v/eer de gemeentepo litie zal zijn, die deze taak te ver vullen krijgt. In het verleden heeft de gemeentepolitie ook op het gebied van Veilig Verkeer bijzonder veel en goed werk gedaan, waarvoor de voor zitter zeer veel waardering had. Het laatst gehouden schoolverkeersexa- men was een groot succes. Met grote erkentelijkheid voor de voortreffelij ke samenwerking met de leerkrach ten der lagere scholen werd hiervan gewag gemaakt. Ook het gemeente bestuur werd dank gebracht voor de grote medewerking. De penningmees ter, de heer C. J. Udo, kwam tot een batig saldo van 448,07 en bij monde van de heer de Bruijne hoorden de aanwezigen dat over het beheer der gelden niets dan lof te vermelden viel. In plaats van de heer J. J. de Bruij ne werd de heer Dieleman tot lid van de kascommissie gekozen. De heren Renier en Gerreman blijven nog een jaar aan. De heren E. Russchen en Schel- straete werden bij acclamatie herko zen, de heer A. van Waart werd ge kozen in plaats van de heer G. Goos sens, die om gezondheidsredenen af trad Tenslotte werden enkele ver keerspunten onder de aandacht van het bestuur gebracht en, daar deze speciaal Terneuzen betroffen, door de heer K. Reinders, inspecteur van po litie, beantwoord. Over het algemeen moest de heer Reinders zijn vragenstellers tevreden stellen met de opmerking, dat er wei nig aan te doen is. De aangehaalde verkeerssituaties, zoals het kruispunt aan de Emmalaan met de van Steen bergenlaan, leveren niet een dergelijk gevaar op dat moet worden ingegre pen. Steeds meer verkeersborden werken verwarrend, aldus de politie- inspecteur. Naar aanleiding van een verzoek om de parkeerplaats der Z.V.T.M.-bussen op de Markt te ver anderen, wist de voorzitter mede te delen, dat dit inderdaad binnen af zienbare tijd zal plaats hebben. Het is n.l. de bedoeling de vissershaven te dempen en op die plaats een parkeer- plein te creëren. Tenslotte werd ver zocht 's middags om twaalf uur. wan neer aan de Axelse brug wordt ge schut, voor politietoezicht te zorgen, daar het verkeer anders een chaos dreigt te worden. (Advertentie). markt s rei.see exec Op zondag 1 juni organiseert de plaatselijke EHBO een wedstrijd in het Prince Bolwerk, waar het om het afdelingskampioenschap zal gaan. Vanzelfsprekend zal het de Hulsterse EHBO-ers aangenaam zijn als zij be langstelling krijgen. Natuurlijk is de interesse voor een EHBO-wedstrijd niet zo groot als die voor bij voor beeld een wielerkoers of een voetbal wedstrijd, maar spanning kan er toch wel in zitten. Bij een gewone sportwedstrijd is een gebroken been maar eens een zeldzaamheid en hier zullen ze, aanstaande zondag, bij de vleet te zien zijn. En niet alleen ge broken benen, neen. de meest grie zelige verwondingen krijgen de deel nemers aan de wedstrijd te behan delen. Het zal allemaal zo natuurge trouw zijn dat zelfs ervaren EHBO- ers af en toe een beetje bleek zullen worden. Uiteraard gebeurt dat allmaal niet voor de aardigheid: 't zou dan maar een luguber spelletje zijn. Maar het zou wel eens werkelijkheid kunnen worden. Een plotselinge ramp, een ernstig ongeluk, op ieder moment van de dag kan er iets gebeuren waarbij gewonden vallen. Op zo'n ogenblik is de EHBO een instelling van on schatbare waarde. Wedstrijden zoals die van komende zondag zijn b°doeld om de helpsters en helpers trai nen in vaardigheid. Ze verdienen daarom op die dag de belangstelling der Hulstenaren en in het algemeen bovendien ook hun daadwerkelijke steun. (Advertentie) markts rec s4B exec St.-Jansteen DE HEER VONCK OVERLEDEN Op 2e Pinksterdag is plotseling overleden in de leeftijd van 50 jaar de heer Al. Vonck. Na de H. Mis nog bijgewoond te hebben werd hij in de namiddag onwel en de direct ontbo den geneesheer achtte ogenblikkelijke opname in het ziekenhuis noodzake lijk doch voor de ambulance-auto aan de woning verscheen was de heer V. reeds overleden. Als voorzitter van de plaatselijke K.A.B., voorzitter van het comité „Reis Ouden van Dagen", bode van het ziekenfonds en bestuurslid van verschillende verenigingen was de heer Vonck een zeer geziene figuur en zijn heengaan zal een grote leeg te achterlaten. BROMFIETSER FRNSTIG GEWOND In de Pleëantstraat te St. Niklaas had een aanrijding plaats tussen de wielrijder R.M. uit St. Niklaas en de bromfietser J.N. uit St. Jansteen. M. kwam er met een kwetsuur aan de linkerhand af. doch N., die uit een oor bloedde, diende met kneuzingen aan schouder en ribben naar het zie kenhuis te St. Niklaas te worden overgebracht waar voor een lichte schedelbreuk werd gevreesd. PhWrmine LOTERIJ VOOR REIS VAN OUDEN VAN DAGEN Om binnenkort een goed georgani seerd reisje te maken heeft het ou den van dagen comité nog een loterij gehouden, dat wel een succes gewor den ia. En laat nu een van de jong- sten uit de ouden van dagen-club de ze hoofdprijs in de wacht slepen. Het hoort ook. daar thuis zullen we maar zeggen. En nu over een paar weken gaan ze de omgeving van Woens- drecht en Hoogerheide verkennen om via Antwerpen weer naar huis terug te kerm. (Advertentie) markt 5 tu.s4b axel Sas van Gent Uitreiking verkeersdiploma's Door de burgemeester, de heer R. A. J. den Boer, werd aan de geslaag den van het onlangs op de r.-k. la gere meisjesschool gehouden ver- keersexamen het diploma uitgereikt. In een korte toespraak bracht de bur gemeester het belang naar voren van een goede kennis van de verkeersre gels. Hij sprak er zijn vreugde over uit. dat het aantal gediplomeerden nu weer werd uitgebreid. De wachtmeester le klasse der rijkspolitie, de heer van Hest, die de verkeerslessen gegeven had, be sprak de voornaamste tijdens het examen gemaakte fouten. De volgen de leerlingen konden hierna het di ploma uit handen van de burgemees ter in ontvangst nemen: Jeannine Remerij, Lydia Cort- vriendt, Marjorie Hoefmans, Priscil- la van Voren, Tini van Zeele, Mady Aerssens, Jeannine Colpaert, Ria van Acker, Thea Stubbé, Phia Ver- eecken, Mia van Dijk, Marie L. Ha- melijnck. Anneke Antonissen, Cora Voerman, Agnes Lammens, Adeline Begijn. Anita de Ridder, Nelly de Smit, Anjo van Steenberge, Emmie de Caluwé, Hennie Slock, Letty Maas, Monique Brijssinck, Mary van Steenberge, Annie de Ridder, Griet de Caluwé. Ria van Hootegem. Ge- rarda Wegman, Truus Hemelaar, Trees Slock. Tanny van Acker, Ria d'Haens en Annie van den Bergen. Tenslotte werd door twee leerlin gen een woord van dank gesproken tot de burgemeester en wachtmeester van Hest. TERNEUZEN Examen „E-H.I.O.'" In het kader van de organisatie Bescherming Burgerbevolking werd in het Openbaar Lyceum het examen afgenomen voor het diploma „Eerste Hulp in Oorlogstijd" door de doktoren M. de Jong uit Oostburg, A. S. C. van Breda Vriesman uit Terneuzen en Th. Wechgelaar te Sluiskil. Voor dit examen slaagden de da mes: P. J. C. Verlinde-Maandag; L. A. L. Lipjes-de Wolf; Zr. Bauwens; A Baert-Luyckx; E. Paulusse-v. d. Hooft; J. v. d. Hooft-de Jonge; F. Schelstraete; C. Dierix-SeinenA. de Blaay De heren J. C. L. Lammens; W. van Leeuwen; K. J. Schoonakker; K. de Blaay; J. Dhont; O. Pieters; C. de Smet; A. van Driel, P. Hamelink en R. de Blaay. Ouderavond Hervormde School Voor de Ouderavond der Her vormde school, die in het Jeugd- gebouw aan de Kerkhoflaan werd gehouden, was een zeer grote be langstelling. De voorzitter der Ouder commissie, de heer J. C. Olijslager, opende met gebed, terwijl voor de lijsting van deze avond de leerlingen der hoogste klassen waren ingescha keld. Met zang en declamatie luister den zij de avond op, onder leiding van de heer de Visser. De declamatie werd beoordeeld door een jury, bestaande uit de he ren Westhof en Muinen. Het hoofd der school, de heer J. C. Groeneberg, belichtte in een refe raat de moeilijkheden en mogelijkhe den der school. Hierbij wees spreker oo het nijpend tekort aan ruimte. Hij sprak met dankbaarheid over de spontane medewerking, die wordt on dervonden van de zijde van het r.-k. Kerkbestuur, dat een klas afstaat van de St.-Willibrordusschool. De heer van Harten gaf in een klankbeeld het leven op school tijdens de lesuuren. waarbij men leerkrach ten en leerlingen kon beluisteren. De heer Lammen gaf toelichting en commentaar op een serie prachtige kleurendia's over de laatst gehouden schoolreizen, vervaardigd door de heer Groeneberg. Deze sloot, na een dankwoord door de voorzitter der Oudercommissie, de bijeenkomst met een gebed. Burgerlijke Stand Gebpren: Cornelia, d. van J. Jonk- man-Minnik, Annique, d. v. E. Haers- van de Veire, Marjolein, d. van M. Feijen-Kapp, Guiljaam, z. v. G. Klaassen-Nieuwenhuijse, Hendrika, d. van C. Kruijshaar-Prins, Petrus, z. van F. Simons-Neels. Huwelijksaangiften: Geleijn Naeije, 37 j„ geh. gew. en Wilhelmina Faas. 35 j. geh. gew.; Gilles den Hamer, 29 j. en Zwaantje Wieringa, 25 j.; Cor nells de Rijke, 24 j. en Jozina Mul ler, 22 j.; Daniel van Ham, 21 j. en Maria Verhelst, 18 j. Gehuwd: Cornelis Krocké, 37 j. en Barbera Verpoorte, 22 j.; Jacobus Vasseur, 24 j. en Janneke van Dron- gelen, 19 j. Overleden: Elisabeth Klous, 74 j,; Johannes Geers, 84 j. (Advertentie) MARKTS TEL.S48 4X91 Voor het merendeel van onze be volking houdt Pinksteren slechts twee feestdagen in. Doch de plattelands bevolking van Zeeland koppelt er een dag aan vast: Pinkster Drie. Van oudsher trekt men dan in zijn beste plunje „naar stad" of blijft in eigen dorp rond flaneren. Pinkster Drie be tekent op Walcheren óók het in stand houden van oude tradities,' zoals „rinkrieën". Ringrijden op versierde paarlen, wedstrijden, die meetellen voor het Zeeuws kampioenschap, ter wijl uit deze voorrondes een indeling in klassen plaats vindt. 's Morgens vroeg trekken rijders en paarden naar de banen waar men tot in de late avonduren blijft. Hoe later het wordt, hoe feestelijker de stem ming, waaraan ongetwijfeld het bier, dat gedronken wordt om het stof uit de kelen te spoelen, debet zal zijn. Bij dit traditionele „rinkrieën op pinkster drie" worden nog vele tra dities in ere gehouden: in Koudekerke worden de wedstrijden opgeluisterd door het plaatselijke muziekkorps, in Veere wordt men des middags door de burgemeester thuis ontvangen en krijgt men een „tractatie". Geen stichtelijk woord doch een kleine ver kwikking voor tong en gehemelte. In Sint Laurens, waar enkele prominent» Zeeuwse ringrijders aan de start ka ren verschenen, had men er een corn, pleet feest van gemaakt. De wedstrij den vonden hier plaats op het sport terrein en naast de baan stonden tent jes opgesteld waar alles te krijgen was om een mens tevreden te stel len. Een muziekkorps was hier niet ter beschikking, doch om tegemoet te komen aan de wens „muziek tijdens de wedstrijd" had men een jukebox mee naar het sportveld gesleept, zo dat Zwarte Riek en Johnny Jordaan eveneens van de partij waren. De fotograaf trof in St.-Laurens rijder M. Koole, één der prominente Zeeuwse rijders bij het steken van de ring. Morgen, donderdag 29 mei, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 11.50 uur; te Terneuzen om 11.15 en 23.38 uur en te Vlissingen om 10.48 en 23.08 uur. Voor het bouwen van een badhuis te Clinge waren nu genoeg bespre kingen gevoerd, zodat thans in de gemeenteraad definitief besloten kon worden om een badhuis te bouwen aan de Beatrixstraat. Dit gebouw zou komen naast het Wit Gele Kruisge- bouw, terwijl tussen deze beide ge bouwen een centrale verwarming zou komen, die voor beide dienst zou doen. In het badhuis zouden twaalf badcellen komen en twee kuipbaden. Met de vereniging Het Wit Gele Kruis waren onderhandelingen aangeknoopt voor gemeenschappelijk gebruik van de verwarming. De kosten van het badhuis werden geraamd op 35.000 en de kosten van de verwarmings installatie op 30.000.De heer Se- ghers vorg of het mogelijk was om de verwarming te laten aanleggen door personen uit de gemeente, waar op wethouder Willaert hem antwoord de, dat deze bezorgdheid voor de middenstand toch wel tot verbazing moest leiden. Immers bij de aan schaf van de uniformen van de fan fare Weldoen door Vermaak, waar voor de gemeente ook 2500.had gesubsidieerd, was de plaatselijke middenstand genegeerd. Sportterrein Aan het sportterrein te Clinge zou den nog een paar verbeteringen aan gebracht moeten worden. Allereerst het aanleggen van waterleiding. De kosten hiervan werden geraamd op 2325.De Clingse Speeltuin zou hier dan tegelijkertijd van kunnen profiteren. De vaste bijdrage aan de waterleidingmaatschappij zou 25 per jaar bedragen. De meterhuur 9.per jaar en het verbruik 30 ct. per kubieke meter. Eenstemmig waren de raadsleden er allen voor om deze plannen uit te voeren. De tweede verbetering: het aanbrengen van een kabel voor verlichting op het terrein, kreeg tegenwerpingen. De kabel zou gelegd worden tot aan het sportterrein. De voetbalver eniging zou dan verder de lichtmas ten met armaturen plaatsen. De ex ploitatiekosten komen helemaal voor rekening van de voetbalvereniging. De heer Seghers vond dit erg be zwaarlijk voor dc voetbalverenigin gen. De heer Willaert achtte de zienswijze van de heer Seghers ver anderd. Immers in de vorige ver gadering was deze voorstander ge weest van de verlichting op het ter rein, en deze plannen waren toch ge heel overeenkomstig het verzoek van de voetbalvereniging. Bovendien achtte de heer Willaert veel meer urgent de verlichting in het Zeegat, het uitbreidingsplan en in de ver schillende zijstraten. Omdat de kos ten voor de voetbalvereniging nog al hoog zullen worden, zal eerst overleg met deze verenigingen ge pleegd worden. Indien ze deze kos ten willen aanvaarden, dan zal een kabel gelegd worden tot aan het ter rein. Nog steeds worden door de gemeen te Hulst pogingen aangewend om gas te leveren aan Clinge. Dienaangaan de was er een schrijven van de ge meente Hulst om tot een overeen komst te komen. Indertijd was er een enquete ingesteld, waarbij 368 gezinnen zich hadden uitgesproken voor het betrekken van stadsgas. Het gasbedrijf zou alle investeringskosten voor zijn rekening nemen. De ge meente Clinge zou alleen borg moe ten zijn voor een aantal kubieke me ters gasverbruik en wel tot een mi nimum verbruik van 3900.per jaar. Deze garantie is zeer gemakke lijk te aanvaarden, want bij een nor male aansluiting zal het jaarlijks verbruik bij de inwoners veel hoger komen te liggen. Voor Kapelleburg wordt geen garantie geëist. De verlichting te Kapellebrug zal binnenkorte tijd verbeterd worden en aan de eisen van de tijd worden aangepast. In samenwerking met de gemeente St. Jansteen is deze ver lichting tot stand gekomen. De kos ten zullen ook gezamenlijk gedragen worden. Subsidies Bij de ingekomen stukken bevinden zich een vijftal verzoeken om sub sidie. De Landbouwstudieclub te Clin ge vroeg een subsidie van 200. welke haar met algemene stemmen werd verleend. De Vlasindustrie ont ving evenals vorig jaar een subsidie van 25.voor het houden van een wedstrijd in de vlasbewerking. De muziekclub De Lorelei kreeg 100. terwijl Semper Gaudete een eenma lige subsidie kreeg van 300-als bijdrage in de diverse uitgaven ten bedrage van 750.van deze mu ziekschool. Dit is dus voor deze school een extra subsidie. De heli- kopterdienst kreeg eveneens eenzelf de bedrag als vorig jaar nl. 100.—. Nog steed bestaan er bij een acht tal gemeenten plannen om een vuil- waterafvoer te verwezenlijken naar de Westerschelde. Om hiervoor offi ciële plannen te maken zouden de kosten bedragen 10.000. De ge meenten zouden naar de belangrijk heid in deze kosten bijdragen. Hulst, Clinge, St. Jansteen, en Koewacht zouden ieder 1500.bijdragen; Hontenisse en Vogelwaarde ieder 1250.en Graauw en Zuiddorpe ieder 750.Nu is te Hulst een vuilwaterafvoer-installatie op kleine re schaal geplaatst. Deze zou veel goedkoper zijn. Daarom zal nog even gewacht worden, wat er met deze af voer zal gebeuren en hoe deze werkt. Gaat het goed, dan kan daar nog bij aangesloten worden. In de rondvraag werd gevraagd om een aanplakruimte, mede in ver band met de aanstaande verkiezin gen. Hiervoor zou nog met spoed ge zorgd worden. In het St.-Ignatius ziekenhuis te Breda is op 62-jarige leeftijd overleden de zeereerwaarde heer H. H. F. J Joling, rector van Huize St. Elisabeth te Dongen. Rector Joling is op elf februari 1896 geboren. Na zijn studies aan de beide seminaries van het bisdom werd hij op 29 april 1920 tot priester gewijd. Op 30 oktober 1941 werd hij benoemd tot rector van het Gasthuis te Dongen, zodat hij hier ruim 16 jaar werkzaam geweest is. De plechtige uitvaart zal plaats heb ben op vrijdag 30 mei om half elf in de kapel van Huize St. Elisabeth te Dongen, waarna de begrafenis volgt op het kerkhof aldaar. (Advertentie) /r BEROEMDE GENEESMIDDELEN *T IN CBN TABLET Tegen pijnen en gnep. Geschikt voor de gevoeligste maag, «anl die woidt b«chermd door hat bestanddeel Chalaro*. MIDDELBURG Electro: Zoek het maar uit, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Musik im Blut. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Afscheid van de wapenen, 18 j. m. voorbeh. OOSTBURG Ledel 8 uur: Met zacht heid en geweld, a.l. GOES Grand: Michael Strogoff, de koerier van de tsaar, a.l. VLISSINGEN Alhambra: Porte des lilas, 14 j. Luxor: Geintjes met geesten, alle leeft. GOES Grand: Stella, de nachtclub zangeres. MIDDELBURG Electro: Politie zonder wapens, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: Brood, liefde en fantasie. 14 j. Luxor: Geintjes met geesten, a.l. Nieuwe Markt: Bazaar speeltuin vereniging Het Fort.

de Stem | 1958 | | pagina 2