Waterschapsbijdragen voor de Deltawerken Zusters van Liefde te Tilburg verlaten een aantal scholen STEM-FEUILLETON Blinde werd geducht worstelaar Brief van pater Margrij over werk van dokter Mol Service aan de toeristen Voetbalprogram 1 juni De Regering wil geen lasten boven draagkracht opleggen ^£)ohter Jj-i DERDE BLAD DAGBLAD DE STEM VAJN DINSDAG 27 MEI 1958 NORMEN STAAN NOG NIET VAST Tilburg helpt missie in Kenya Nieuwe Alpentunnel Herziening van bestuursvorm en leef- en werkwijze Kapitein was blootgesteld aan grote kracht Veel veranderd cine door Adeline Mc Elfresh TV-R ADIO-TV-R ADIO'TV' (Advertentie) Het Zeeuwse Eerste Kamerlid ir. M. A. Geuze, heeft er op ge wezen, dat onder de belanghebbenden, die bijdragen zouden moe ten leveren voor de financiering van de Deltawerken, kennelijk de Ingelanden van de waterschappen moeten worden verstaan, dat zijn dus de landeigenaars en de boeren. Uit een oogpunt van verdelende rechtvaardigheid vroeg hij zich hierbij af, of het wel aangaat alleen deze categorie belang hebbenden met een bijdrage te belasten, aangezien toch vele an dere bedrijfssectoren zijn aan te wijzen, die bij de Deltawerken belang hebben en er van zullen profiteren. „Hoe is het met de belasting van de scheepvaart en de schipperij...., hoe wordt het met de belasting van de industrie, die haar zoetwatervoor ziening gewaarborgd ziet, hoe met de belasting van de drinkwaterleidingen, hoe met de belasting van onderne mingen op recreatief gebied, die zul len kunnen expanderen", zo infor meerde de heer Geuze. De grond is weliswaar meer grijpbaar dan al de hier genoemde belangen, maar dat is nog geen reden om alleen maar grondeigenaars de lasten te laten meebetalen. Ook de katholieke sena tor ir. Roebroek bracht later opmer kingen in deze geest naar voren. Het Zeeuwse kamerlid gaf ook te kennen, dat de eventuele voordelen, welke voor ingelanden uit de Delta werken kunnen voortvloeien, wel eens gecompenseerd kunnen worden door eveneens optredende nadelen. Men moet de vermindering van het dijk- onderhoud achter de dammen niet overschatten, omdat de dijken toch voor een tweede waterkering moeten blijven dienen, en het zal ook blijken, dat vele waterschappen, die dit thans niet behoeven, tot bemaling zullen moeten overgaan. De heer Geuze wilde ook zeker we ten, of de lasten, welke de water schappen te dragen krijgen, nooit zul len uitgaan boven de grenzen, welke daartoe in de algemene bijdragenwet zullen worden gesteld. (Advertentie). De moderne stimulans voor de hedendaagse vrouw opotheek «n drogist De algemene bijdragenwet moet nog tegpMyk met de bijdragenwet Deltawerken aan de orde komen. Men weet nu alleen, dat voor de Deltawerken gedacht is aan een verhouding van 60 pet. der kosten voor het Rijk en 40 pet. voor de be langhebbenden. De draagkracht der waterschappen mag echter niet overschreden worden. Wat zal nu het criterium voor de bepaling van die draagkracht zijn? Op welke wij ze wordt het plafond bepaald, waar boven zij niet belast zullen worden? Ministerieel antwoord Minister Algera heeft omtrent deze aangelegenheid geantwoord. ..dat een bijdragenstelsel naar een vast per centage wordt overwogen, waarbij de regering denkt aan 60 pet. van de kapitaalsuitgaven met de mogelijk heid van een verhoogde uitkering, in dien de omstandigheden van het wa terschap daartoe aanleiding geven". Hij verklaarde evenwel met nadruk, ,.dat een beslissing nog niet is geno men over enig percentage". De minister vond ook, dat de bij- dragenregeling niet tot gevolg mocht hebben dat een bepaald belang wèl en andere belangen, die minder ge makkelijk grijpbaar zijn, niet in de toekomstige bijdragenregelingen tot uitdrukking komen. ,,De niet of min der goed grijpbare belangen dienen het percentage, dat het Rijk voor zijn rekening neemt, mede te bepa len. anders zou.... de verdelende rechtvaardigheid in het gedrang ko men". Hieruit zou zijn af te lezen, dat. wanneer niet grijpbare belangen ken nelijk van de Deltawerken profiteren, de regering daarin aanleiding zou vinden de rijksbijdrage te verhogen om de waterschappen alléén niet voor onbillijke lasten te stellen. Alles hangt hierbij natuurlijk af van de criteria, waaromtrent nog niets bekend is. Overigens staat het volgens minister Algera „voor de regering wel vast, Het is alweer een paar weken geleden, doch het is nog steeds actueel terug te komen op het geen er tijdens het Deltadebat in de Eerste Kamer is besproken over de financiering der Delta werken. De regering heeft hier voor als richtsnoer aangenomen, dat de grote af sluiting sw erken en andere, die vooral de alge mene belangen dienen, in be ginsel voor rijksrekening ko men, behoudens een bijdrage van de onmiddellijk belangheb benden. De kosten van de wer ken, welke primair bijzondere belangen dienen, moeten dan in beginsel door de direct daarbij belanghebbenden worden ge dragen, waarbij het nationale aspect aanleiding vormt een deel der kosten voor rekening van het Rijk te nemen. Op deze aangelegenheid, welke met name de agrarische sector raakt, willen wij nu nog enigs zins uitvoeriger terugkomen. (Advertentie) Van Nelle bestellen I Tilburg, dat een grote actie op touw gezet heeft, om het bisdom Kisumu in Kenya (Afrika) van geld en leken missionarissen te voorzien, begint langzamerhand directe reacties van missionarissen uit die streek te ont vangen. Pater Walter Margry schrijft vanuit Lumbwa een brief, waarin hy iets vertelt over het leven van dr. Mol, die met zyn vrouw als missie arts in Kenya werkzaam is. Dokter Mol is een zoon van dokter Chr. Mol, lid van de Tweede Kamer en gezond- heldsdeskundige te Etten. De brief luidt als volgt: ..Verleden week was dr. Mol met zijn vrouw hier op bezoek. Hij woont in Tanganyika als dokter van de mis sie in het bisdom van mgr. Blomjous w.p. Er zijn daar al drie dokters om te helpen en er komt er nu nog een bij. Hij woont met zijn vrouw ergens ln de rimboe, maar zou daar niet weg willen. Voor geen geld van de wereld zou hij naar de stad willen tussen de kolonisten. In de rimboe is nog het echte Afrikaanse leven. Het is er veel rustiger en je vindt er nog het echte goede primitieve volk. J«»t er ook de inspanning van een volk dat zich omhoog tracht te wer- Ken. Zij zijn alle twee erg graag in Afrika. Het is niet uitsluitend het Realisme wat hen hier houdt, maar ook de rust van het land. ,,Je kunt nier weer echt jezelf worden en je meer bezinnen over wat je ondervindt en meemaakt", zeiden ze. Zij lazen ook veel de werken van Guardini, Dchoonenberg, v. d. Meer, Karl Adam, en uit hun gesprekken kon je mer en dat ze die boeken ook werkelijk ^maakten. Voor hen is Afrika geeste- Uk een zegen, ook al varen ze er ujdelijk heus niet wel bij. Zij krijgen •-en vrij klein salaris van de missie, !^rair ïS1. willon ze hier zo lang mo- gelijk blijven, totdat de opvoeding van de kinderen hen dwingt naar Ne derland terug te keren. Want het is omogelijk voor hen om de vreselijk mre kostscholen van Tanganjika en ^°nya te betalen. De lagere school vilde mevrouw zelf aan haar kinde ion geven. Er kan nog veel moois «roeien uit deze actie van lekenmis sionarissen. Eerstens door hun voor beeld, want van de kolonisten is er mets te verwachten. Zij willen dan <mk geen aanraking met hen hebben. Verder ook door al het werk dat zij voor de missie doen, waardoor zij de missionarissen vrij maken voor het eigenlijke missiewerk. Tenslotte voor hen zelf: deze mensen die zoveel of fers brengen, leven veel dieper en gelukkiger. Daar de kinderen de held haftigheid en de offers van hun ouders zien, voor de uitbreiding van de kerk, zou het niet verwonderlijk zijn, wan neer later uit deze gezinnen veel roe- Pingen voortkomen. Daarom zijn wij allen ook zo blij dat Tilburg zijn men sen naar hier gaat sturen". Het behoeft geen betoog, dat de katholieke missie in Afrika hoopt, dat het initiatief van Tilburg voor Kisumu, in andere steden van het katholieke Brabant navolging vindt. Ook het comité te Tilburg, dat is sa mengesteld uit een aantal persmensen en anderen, is ervan overtuigd, dat iedereen, die dit werk gaat doen, er steeds meer plezier in gaat krijgen. dat de lasten, die de waterschappen zullen moeten dragen, hun draag kracht niet te boven zullen gaan". De antirevolutionaire senator Tjalma had betoogd, dat 60 pet. niet als maximum van de rijksbij dragen kan worden beschouwd en dat in verband met de pachtprijs vaststelling geen aanmerkelijke verhoging van lasten in de agrari sche sector mogelijk is. Minister Algera gaf toe, dat hiermede het vraagstuk aan de orde was gesteld, waar het eigenlijk om gaat. Onder voorbehoud gaf hij als zijn voorlo pige mening, „dat de draagkracht in de agrarische sector nauw ver band houdt met en zo mogelijk moet worden uitgedrukt in procen ten van de pachtwaarde". Hiermee werd dus voorzichtig een aanwijzing gegeven voor de rich ting, waarin de regering een beslis sing over het maximum der agra rische bijdragen zal nemen. Minis ter Algera realiseerde zich ook, dat er nog andere waterschapslasten zijn dan de dijklasten, welke even eens in procenten van de pacht waarde waren uit te druklceft* Maar met de pachtwaarde kwam hij op het terrein van de minister van Landbouw. Vandaar dat hij zich onder voorbehoud uitdrukte. Nog geen beslissing Uit dit debat is dus gebleken, dat bij de regering wel de wil voorzit de waterschappen niet zwaarder te be lasten met op te leggen bijdragen voor de Deltawerken, dan rechtvaar dig is. Maar omtrent de normen, die bij de vaststelling der bijdragen zul len worden gehanteerd, staat nog hoegenaamd niets vast. Zelfs over de globale verhouding van 60 pet. der lasten voor het Rijk en 40 pet. voor de belanghebbenden, werd nog geen beslissing genomen. Behalve hiervan hangt alles verder nog af van de vaststelling van de draagkracht der waterschappen om te bepalen, wanneer en in hoever het Rijk nog verder zal tegemoetkomen dan in de globale lastenverhouding zal worden uitgedrukt. Het is wel te begrijpen, dat men in agrarische kringen met spanning en niet zonder zorg de algemene bijdra genwet en de bijdragenregeling Del tawerken tegemoet ziet. en het is inderdaad te hopen, dat deze. zoals de heer Geuze suggereerde, onderling corrigerend zullen werken. (Advertentie) Van Nelle bestellen het natuurlijke haarglansmiddel geeft Uw haar een briljante schittering! Aah de grensposten te Wernhout en Nispen wordt thans aan de buitenland se toeristen, die ons land binnenkomen een folder verstrekt, waarin de voor naamste verkeersvoorschriften, welke in Nederland gelden, kort zijn samen gevat. De folder is samengesteld in de Engelse, Franse en Duitse taal. Het initiatief tot deze actie ging uit van de vereniging voor Veilig Ver keer te Roosendaal. In samenwerking met de vereniging Veilig Verkeer te Breda, de VW en de bond van hotel-, café- en restauranthouders te Breda en Roosendaal werd dit plan gereali seerd. De aardig verzorgde folder wordt door de buitenlanders zeer op prijs gesteld. (Advertentie) Van Nelle bestellen De Zwitserse en de Italiaanse rege ring hebben in Bern een overeen komst gesloten voor het boren van een verkeerstunnel onder de grote Sint-Bernhard door, zo is in Bern bekendgemaakt. Naar verluidt zullen geen van beide regeringen in de bouwkosten bijdra gen. Het werk zou geheel voor reke ning van particuliere ondernemingen en de plaatselijke besturen van de betrokken Zwitserse en Italiaanse ge bieden komen. Fer 1 sepiemner a.s. zuilen ae zusters van Liefde, die het moederhuis heb ben te Tilburg (Oude Dijk), in drie plaatsen van ons land een aantal scholen en kloosters verlaten. Dit besluit is genomen in overeenstemming met de richtlijnen, die door de Paus werden vastgesteld en in overleg met het Ne derlandse Episcopaat. De achtergron d van deze ingrijpende koerswijziging, die voor de congregatie op financieel gebied verstrekkende gevolgen heeft, terwijl het onderwijs vooral, door de genomen maatregel voor bepaalde moeilijkheden komt te staan, is een wijziging in zowel bestuurs-, als leef- en werkwijze van de zusters van Liefde. Een kapitein bij de Amerikaanse luchtmacht is bij wijze van proef blootgesteld aan een kracht, die ge lijk was aan 5800 kg. of 83 maal zijn eigen gewicht. De man kwam in een shock-toestand te verkeren, maar na tien minuten herstelde hij zich hier van. Na een onderzoek in een zieken huis kon hij huiswaarts keren. De proef werd gedaan in een labo ratorium te Alamogardo in Nieuw- Mexico. De 29-jarige kapitein Beeding was gezeten op een slede van het type dat voor versnellingsproeven wordt gebruikt. De proef betekent een record. Aangenomen wordt dat het menselijk lichaam geen grotere kracht kan weerstaan. Na het herstel van de kerkelijke hiërarchie in Nederland, werden er tal van congregaties opgericht met het doel, de achterstand, die het ka tholieke volksdeel had op het ge bied van onderwijs en ziekenverple ging, in te halen. Sinds die tijd is er veel veranderd. Onderwijs en ziekenverpleging wer den gemeengoed; wat vroeger ca ritas heette, werd sociale rechtvaar digheid. In de laatste tientallen jaren ont stonden er nieuwe noden. Met het toenemen van welvaart en gezond heidszorg, steeg de maximale leef tijd van de mens en daarmee het aantal bejaarden. Deze omstandig heid heeft problemen voortgebracht, die thans dermate gegroeid zijn, dat er wel heel veel „caritas" nodig is, om voor de oplossing ervan te zor gen. In de achterbuurten van onze gro te steden groeide een ander pro bleem, dat van de a-social jeugd. Het grootste arbeidsveld van de apostolische kerk is Afrika, het zwarte werelddeel, waarheen Islam en communisten hun grijparmen uitstrekken. Scholen en kloosters In Tilburg verlaten de zusters de volgende scholen: Theresia-parochie, 1 lagere school en 1 kleuterschool; parochie Besterd, 1 lagere school, 1 huishoudschool en 1 fröbelschool; parochie Gasthuis straat, 1 lagere school; Vredes-pa- rochie, 1 lagere school en 1 fröbel school. Het klooster in de Leonard van Veghelstraat zal opgeheven worden. Hier wonen twintig zusters. In Leiden trekken de zusters van Liefde zich geheel terug; terwijl ze ook in Leende enkele scholen aan leken overgelaten zullen worden. Splitsing De gongregatie der zusters van Liefde telt thans 3840 leden, ver deeld over 98 huizen. 71 Daarvan vindt men in ons land. Ook in Bel gië Engeland, de V.S., Indonesië, Zuid-Rhodesia, Suriname en de An tillen heeft de orde stichtingen. De congregatie, die 125 jaar is, zal in de loop van de eerstkomende jaren in provincies gesplitst worden. (Advertentie). fris „fris" is geen nieuw merk! alle goede koolzuurhoudende, alcoholvrije dranken zijn fris-dranken ("Advertentie) Van Nelle bestellen 1 38) Lance had blijkbaar geen zin hier verder op in te gaan. „Luister 's Jane, ik ben niet hier gekomen om met je te gaan kibbelen. Oom Mac zei me dat je van plan bent je voor goed op het platteland te gaan be graven: is dat zo?" „Ik kan je woordenkeus niet bewon deren, maar ja daar komt het wel op neer. Ik ga een klein plaatsje opzoeken waar ik me kan vestigen". Vlug van begrip haakte Lance di rect op die laatste opmerking in. ,,Wat mankeert er aan dat gat waar je nu bent? Halesville?" Zonder antwoord te geven liep ze naar het raam waar ze de duister nis in bleef turen, zonder echter iets te zien van haar beeltenis die terug- staarde. Ze voelde hoe Lance aan dachtig naar haar bleef kijken; hij kwam niet naar haar toe maar zijn ogen lieten haar niet los. Tenslotte zei ze bijna fluisterend: ..Je hebt gelijk gehad, Lance. In ze ker opzicht. Er er is altijd iemand anders; dat heb je toch gezegd?" Haar ogen stonden vol tranen toen ze zich omkeerde. „Goede nacht, Lance". Ze stak haar hand uit. „Het was aardig van je even langs te komen". „Hela, liefje, wat „Ga weg, Lance alsjeblieft! voordat ik me helemaal als een idi oot aanstel, dacht ze in paniek. Hij keek haar een weinig be vreemd aan terwijl hij haar hand even vasthield, en zei toen: „Je be doelt eigenlijk vaarwel, is 't friet Jane? Goede nacht aan mij, maar vaarwel aan onze liefde?" Ze knikte, en toen hij zich bukte en haar een lichte zoen op haar wang gaf. protesteerde ze niet. Het vaarwel gold zoveel meer dan de liefde van Lance; het gold ook voor Bill In geen jaren had ze zich in slaap gehuild, maar die avond gaf ze zich over aan haar verdriet. Mor gen zou ze wel weer Dr. Jane Lang ford zijn, de flinke, bekwame dr. Langford vanavond was ze het diep bedroefde meisje Langford HOOFDSTUK 15 Het City ziekenhuis zag er nog even monumentaal en eerbiedwek kend uit als altijd toen Jane de vol gende ochtend uit de taxi stapte. Nee, misschien toch iets minder groot dan de eerste maal dat ze het hoge. uit gestrekte gebouw gezien had, want toen had ze gedacht dat het 't groot ste ding van de wereld was. Ze moest glimlachen toen ze aan zich zelf dacht op die eerste dag, nog al tijd vol schrik over haar plotseling besluit medicijnen te gaan studeren; hoewel, die droom moest toen toch al heel lang in haar gesluimerd heb ben. Geen geld, weinig kleren, niet te vergelijken in ieder geval met de chique ensembles, die ze overal om zich heen zag dragen. Ze wa ren niet gemakkelijk geweest, die jaren van haar opleiding, maar het was geen moment in haar opgeko men er uit te scheiden, of om te zwaaien naar een gemakkelijker stu die. Het was 't waard geweest. Zonder haar droom zou ze zeker niet in staat zijn naar Halesville terug te gaan en afscheid te nemen van Bill Latham Nee. ze wilde daar nu niet meer aan denken, en snel ging ze naar binnen. Jane, hij heeft me gevraagd je te bellen". Ze stond ondertussen snel na te denken. Het jongetje van Ward was in goede handen de beste. Dr. Warren zou al het mogelijke voor hem doen. Ze zei: „Ik moet dr. Warren nog even over het jongetje van Ward spreken. Als ik een vlieg tuig neem Ze rekende even uit. Consult met dokter Warren. De jon gen en zijn moeder opzoeken. Een vliegtuig huren, want er was geen directe luchtverbinding met Martins burg maar ze kon hiervandaan op bellen, dan zou het vliegtuig klaar staan als ze op het vliegveld aan kwam. ..Ik kan tegen twaalven thuis zijn, Bill". „Mooi. De mensen beginnen zich angstig te maken. Oh" viel hij zichzelf in de rede „niet dat zé geen vertrouwen in de oude dokter hebben, hoor. Maar jij staat dichter bij de nieuwere methodes. Dat zegt hij zelf. De mensen hebben er be hoefte aan te weten dat je er bent, Jane". „U bent toch dokter Langford?" vroeg de telefoniste. „Ja", knikte Jane, „dat ben ik". „Er is telefoon voor u. U kunt het toestel daar nemen." Ze wees naar een cel. „Dan zal ik u even doorverbinden". Terwijl het meisje zich weer naar haar schakelbord wendde, liep Jane naar de aangewezen telefooncel. Wie zou haar moeten spreken? Toen rinkelde het toestel en ze nam de hoorn op. „Met dokter Lang ford". „Jane Het was Bill Latham. Bill! Haar hart maakte een sprongetje van vreugde bij zijn stem. het lijkt me of ik al uren aan het bellen ben Jane, er zijn nog twee kinderen met symptomen van polio. Gistermiddag een, en van nacht is dokter Ed bij een tweede geroepen". „Oh. Bill nee!" „Ja", zei hij met nadruk. „En Ja ne „Wat zegt dokter Ed?" ...Niet veel. Je weet hoe mensen zijn als ze merken dat hij bang is „Ik kom, Bill", beloofde ze, „zo gauw mogelijk". Zonder te groeten hing ze de hoorn op. En de hele weg naar huis bleven die woorden op de achtergrond van haar zorgelijke gedachten klinken. Het gehuurde vliegtuig kon de drie honderd kilometer lang niet snel ge noeg naar haar 7.in afleggen, haar auto die nog altijd bij het ziekenhuis van Martinsburg stond, zag geen kans vleugels te krijgen om haar wat sneller thuis te brengen. En steeds hoorde ze weer die woorden van Bill Latham. „De mensen hebben er be hoefte aan te weten dat je er bent". Ze hadden haar nodig.. Ze was niet meer alleen maar Jane Lang ford uit de dozenwijk. Ze was niet eens die nieuwe dokter die de prak tijk van de oude dokter zo lang waarnam, zodat die eens een lang- verdiende vakantie kon gaan nemen nee, ze was meer. En aan iets anders wilde ze nu niet denken. Dan kwamen de welbekende bui tenwijken van Halesville in 't gezicht en even later reed ze in de Grote straat en stopte bij het doktershuis. Het was voor het eerst dat Jane de dreiging meemaakte van een po lio-epidemie met dat soort din gen had je in het Randall Herstel lingsoord niets te maken en de eerste paar weken twijfelde de oude dokter noch Jane er aan of er was een zware tijd op komst. Maar het bleef bij die drie geval len, en slechts een ervan ging ge paard met verlammingsverschijnse len. De angst begon af te nemen. Twee weken nadat ze uit Central City naar huis was gesneld, had Ja ne dokter Ed nog steeds niet op de hoogte gesteld van haar besluit niet naar het herstellingsoord terug te ke ren. Ze wist eigenlijk niet zeker in hoeverre hij op de hoogte was van haar reden om er weg te willen; hoewel, voordat hij met haar had gesproken over het waarnemen van zijn praktijk voor twee maanden, had hij overleg met dokter Mac gepleegd. En dokter Mac veronderstelde nu dat ze bij de oude dokter zou blijven. Ze wierp even een blik in de spie gel achter de toohbank in de zaak van Bates, en gleed toen van de kruk af. Morgen zou ze zich de tijd gun nen voor een werkelijke lunch, nam ze zich voor, en niet alleen maar voor een bananencoupe en koffie. En morgen zou ze dokter Ed zeggen dat ze wegging... Ze botste tegen Lola Morton op voor ze haar gezien had. Mevrouw Morton lachte; het was een opgewekte blijde lach. en Jane keek haar wat verbaasd aan. „U schijnt me altijd op de meest onwaarschijnlijke plaatsen te moeten zien opduiken, dokter Langford". „Dat is zo", gaf Jane toe. „Zoudt u even willen wachten tot ik Clay's scheercrème gekocht heb? Dan wou ik graag zo ver met u mee lopen". Jane keek het slanke figuurtje in de eenvoudige blauwe jurk na en dacht: wat een verschil, wat ziet ze er veel gelukkiger uit dan laatst. En aan het boodschappen doen voor manZou ze toch besloten hebben te vechten om haar man en „een man" uit de jonge Clay Morton te maken, tegen de wil van z'n vader in? Lola kwam a1 gauw terug, bezig het pakje in haar tas te doen. ..Hebt u tijd even met me mee te rijden?" vroeg ze. „Niet lang. Ik weet dat u om één uur spreekuur hebt". (wordt vervolgd) (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 Dit zal gebeuren in de bestuurs periode (6 jaar), van het vorige maand met twee leden uitgebreide hoofdbestuur. Hierin zyn naar aan leiding van de herzieningen, twee nieuwe functies opgenomen, name lijk voor middelbaar onderwijs, kweekscholen, ulo en voor sociale werken. By het in april gehouden ka pittel, waren voor het eerst i*1 de geschiedenis van deze orde, behalve ongeveer 25 oversten, ook een gelijk aantal gewone zusters aanwezig. Dit houdt verband met de nieuwe zienswijze, dat de kloosterzuster van nu, niet meer dezelfde is als die van 100 jaar terug. Een meisje, dat nu intreedt, bezit een grotere zelf standigheid en geestelijke ontwikke ling. Deze toegenomen volwassen heid vindt uitdrukking in de nieuwe leefwijze van de kloosterzusters; zij krijgen een grotere medeverant woordelijkheid te dragen. Familiebezoek Terwijl de zusters bij deze herzie- niirg een dag vakantie per jaar krij gen toe-gewezen, die zij bij haar fa milie kunnen doorbrengen, wordt ook het familiebezoek, dat voorheen zeer beperkt was, uitgebreid. Meer familiebezoek zal worden toege staan. Door het vrijkomen van ruim 80 zusters, kan de congregatie zich gaan toeleggen op anders werkzaamheden Het onderwijs aan blinden en doof stommen en andere geestelijk of li chamelijk gebrekkigen, zal worden uitgebreid. Men zal zich meer in maatschappelijk werk begeven. Ook de verzorging van a-sociale -gezin nen zal tot haar werkterrein gaan behoren. Voor het werk in de voog dijhuizen zullen krachten beschik baar komen. In Zuid-Rhodesia wil men bin nenkort in het bisdom Umtali een sanatorium met een scholencomplex stichten. De congregatie heeft daar al een opleidingsinstituut voor ver- pleisters en voor onderwijskrach ten. In Suriname, in de plaats Lombe, nabij het Brokopondo-project, willen de zusters een ziekenhuis en een school voor bosnegers oprichten. (Advertentie) Van Nelle bestellen De Deense worstelaar Tage Rye Jensen zal misschien nooit een kampioen worden, maar stellig heeft hij 2ijn grootste vijand blind heid verslagen. 28 jaar geleden werd Jensen in een klein Deens plaatsje blind ge boren, maar hij heeft wat hij zelf noemt een normaal gezond leven weten op te bouwen. Hij heeft een goede baan, is gehuwd en is vader, fietst en zwemt. Bovendien is hij als een prima amateur-worste laar op de sportpagina's terecht gekomen. „Tenslotte ben ik niet ziek. Ik heb alleen maar een kleine handicap. Geen reden waarom ik niet een gezond leven zou leiden en geen goe de sportman zou zijn," zegt Jensen. Van zijn 14 wedstrij den als halfzwaarge- wicht, heeft Jensen er slechts 5 verloren. Het sterk ontwikkeld anti- cipatiegevoel der blin den heeft hem aan een overwinning op veel sterker en zwaarder mannen geholpen. Naar een titel kan hij echter niet dingen, want de Deense krachtsportbond weigert te geloven, dat een blinde een goede partij is voor een zien de worstelaar. Uit vrees dat hij letsel zou op lopen in grote wed strijden, is hem verbo den uit te komen, in de nationale kampioen schappen en in grote internationale toernooi en. „Ze zijn dwaas," zegt Jensens coach Leif Larsen, die zelf een kampioen is. „Rye be hoeft voor niemand op zij te gaan." Jensen is op enigszins vreemde wijze in de worstelsport geraakt. Hij voelde zich al al tijd aangetrokken tot deze sport, maar de clubs aarzelden hem op te nemen. Tenslotte stemde Larsen er in toe dat Jensen gebruikt zou worden als „proefko nijn" bij de demonstra tie van grepen aan le den van de Husum- club. In minder dan twee jaar had Jensen genoeg geleerd om een volwaardig lid van de club te worden. Zijn grootste ogenblik kwam, toen hij moest invallen voor de zwaargewicht van de. ploeg en hij in enkele minuten een te genstander versloeg die heel wat zwaarder was dan hij. In een andere wedstrijd, tegen een Zweedse ploeg, drukte Jensen zijn tegenstan der na slechts 5 secon den op de mat. Zijn te genstanders zeggen, dat het heel moeilijk is om tegen een blinde te worstelen. „Ik ben er aan ge wend blind te zijn," zegt Jensen, „ik voel me volkomen veilig wanneer ik worstel." Hij werkt in een fa briek aan de rand van Kopenhagen waar hij een zware pers bedient. Hij is gehuwd met een blinde vrouw. Zij heb ben een zoontje van enkele maanden, dat normaal kan zien. Jensen traint twee maal per week en hij zwemt zomer en winter in binnenbaden. Hij fietst graag buiten de stad, in gezelschap van vrienden. Maar de po litie heeft zijn verzoek afgewezen in gezel schap van een geleide hond naar en van zijn werk te mogen fietsen. Voor dit experiment oordeelt de politie het verkeer in de Deense hoofdstad te druk. ,,Het is niet belang rijk. Ik ben een geluk kig mens. En ik hoop dat vele andere blinde mannen en vrouwen mijn voorbeeld zullen volgen en aan sport gaan doen," aldus Jen sen. EREDIVISIE MW-Spcl. Enschede, ADO-PSV, Blauw Wit-Ajax, Sparta-Elinkwijk, DOS-VW, GVAV-NOAD, NAC— Feijenoord. BW-Fortuna, Rapid JC- Amstérdam. Ie DIVISIE A. Willem li-Alkmaar, DWS-Roda Sport, EDO-AGOW, HVC-Vitesse, VSV- Helmond, RBC-DFC, De Graafschap- SVV, Volendam-Excelsior. Ie DIVISIE B. Haarlem-Rigtersbleek, Xerxes. Limburgia- 2e DIVISIE A. Emma-UVS. 't Gooi-Wilhelmina, ZFC-Baronie. LONGA-DHC, EBOH- Hilversum, De Valk-ONA. 2e DIVISIE B. Rheden-Go Ahead, Zwartemeer- Veendam, PEC-Yelocitas. Heracles- (Advertentie) Van Nelle bestellen Zwolse Boys. Enschedese Boys-NEC, Heerenveen-Tubantia. RESERVE 2e DIVISIE B. Baronie 2-ONA 2, DHC 2-UVS 2, SW 2-RBC 2, Fortuna VI. 2-Emma 2, Xerxes 2-Haarlem 2, NAC 2-EBOH 2. RESERVE 2e DIVISIE C. Sittardia 2-NEC 2, LONGA 2-Eind- hoven 2. WV 2-Helmond 2, MVV 2- Rhoda Sport 2. AMATEURS. Ie Klas C. Unitas-DWV. Ie Klas B. Be Quick Z-ZAC, Borne-WW, Zwaagwesteinde-Achilles, WVC-Quick '20. Ie Klas C. Boxtel-Roermond. Res. 2e Klas A. Woensel 2-Veloc 2, RKTVV 2- RKDVC 2, DESK 2-TSC 2. PSV 4- Internos 2, Schijndel 2-De Valk 3, Eindhoven 3-BVV 3. WOENSDAG 28 MEI HILVERSUM I 402 m NCRV: 7.00 Nws. 7,10 Gewijde muz. 7,50 Een woord voor de dag 8.00 Nws. 8,15 Gram. 8,30 Lichte muz. 9.00 V. d. zieken 9,30 V. d. vrouw 9,35 Waterst., 9,40 Gram, 10,15 Idem 10,30 Morgendienst 11,00 Gram. 11,30 Metropole ork. 12,10 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Kamerork., koor en solist 12.37 Middagpauzedienst 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad 13,20 Concertork. 13.50 Arabella, opera (2e en 3e bedrijf) 15,30 Filharm. sextet 16,00 V. d. jeugd 17,20 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,00 Leger des Heils kwartier 18,15 Spectrum v. h. chr. organisatie- en verenigingsleven 18.25 A capella meisjes koor 18.45 Nws. 18,55 Voetbalwedstr. Noorwegen-Nederland (19,45-20,00 Radio krant) 20.45 Verkiezingsuitsl 22,45 Avond overdenking 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15 Zaalsportuitsl. 23,00-2,00 Verkiezingsuitsl. en gram. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym 7,23 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram, 9,05 Gym. v. d. vrouw 9,15 Gram. VPRO: 10,00 Boekbespr. 10,05 Mor genwijding. VARA: 10,20 V.d. vrouw 11,00 Gram. 12,00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,38 Hammondorgelspel 13,00 Nws. 13,15 Ten toonstellingsagenda 13,20 Dansmuz. 13,45 Gram. 14,00 Idem 14,30 V. d. jeugd 16,00 Volksliedjes en -dansen 16.15 V. d. zie ken 17,00 Hammondorgelspel 17,20 Dans muz. 17,50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Wonderlijke dieren in Surina- me's oerwoud, door C. Butner 18,00 Nws. en comm. 18,20 Metropole ork. 18,50 Act. 19,00 V. d. jeugd 19,10 Een nieuw begin na veertig jaar, klankb. VPRO: 19,30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20,05 Tussen de regels door, caus. 20,15 Verkiezings uitsl en gram. 23,00 Nws. 23,15 Verkie zingsuitsl. en gram, 23,50 Socialistisch nws. in Esperanto 24,00-2,00 Verkiezings uitsl. en gram. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws 13,11 Barokeonc. 14,00 Schoolradio 16,00 Koer sen 16.02 Gram. 16,15 Omr. ork. 17,00 Nws. 17,10 Pianorecital 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Caus. 18,30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19,30 Wereldtentoonstelling 20,00 Groot symf. ork. en solist 22.00 Nws. 22.15 Madrigalen 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m 12,00 Ge var. muz. 13,00 Nws 13.10 Gram. 15,15 Koorzang 15,30 Gram. 16,15 Zang en piano 16,45 Gram. 17,00 Nws. 17,35 Gram. 18.00 Voet- balrep. 19,45 Nws. 20,15 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22,55 Nws. Televisie WOENSDAG 38 MEI VARA17,00-17,45 V. d. kind. NTS: Eurovisie: 17.55 Sportrep. 19.45 Pauze NTS: 20.00 Weekjourn. 20,30 De magische dans, film 21,45-plm. 23,00 Verkiezings uitsl. FRANS BELG. 16,00-17.30 Wereldten toonstelling 19,00 Act. 19,45 Onbekend 20.00 Nws. 20,30 Angoisse, film 22,00 Lite rair progr. 22,45 Filmprogr. Hierna we- reldnws. VLAAMS E'ELG. 17,30 Wereldten toonstelling 18,00 Act. 19,45 Nws. 20.15 Caleidoscoop 20,45 Wereldtentoonstelling 21,30 IJsrevue 22,15 Nws. en journ. (Advertentie) Van Nel],e bestellen I

de Stem | 1958 | | pagina 9