REBELLIE SLAAT OVER NAAR CORSICA DE GAULLE IN PARIJS Franse communisten gaan vandaag in staking in 'tfew Gebied in Tunesië gebombardeerd Groot offensief tegen rebellen in Libanon Kranenburg gaat heen „Werkkabinet" van rebellen in Menado X Drukste Pinksteren sinds oorlog Kolonel Flint gedood bij berg Scopus Censuur ingesteld Evert Vermeer mis verstaan Tito weer Kameraad;...? Oranje zonder Van der Hart naar Oslo DAGBLAD VOOR Z Ifêeifefs Wat zon en enkele buien Kardinalen Stritch en Stepinac zeer ernstig ziek Britse schepen bij Cyprus bijeen Britse duikboot in Molukse Zee beschoten Uitslagen top-voetbal Nasser naar Tito 98e JAARGANG No. 22736 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandi». Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. "t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 27 MEI 1958 Abonnementsprijs T 7.— per kwar taal, f 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35). Tel. 22341 (3 ujnen;. rosigiro tiooti UHUOLMU w Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Weatsmgel telefoon *236_- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Sïïü^ele Poort 7, t^Ton 102. - (Bjjbureaus: Generaal De Gaulle is gisterenavond met spoed uit Colombey Les Deux Egli- ses naar Parijs vertrokken. Dat ge schiedde nadat eerst aan premier Pflim- lin verslag was uitgebracht door Die- boldt, een functionaris van zijn bureau, die een onderhoud met de generaal had gehad. Later op de avond zouden, naar verluidt, president Coty, minister-presi dent Pflimlin en generaal De Gaulle in conferentie bijeenkomen, doch bij het afsluiten van deze editie was hierom trent nog geen bevestiging te verkrijgen. Dat alles vormde een slot - en op zich zelf natuurlijk ook weer een tussenfase - in een verbijsterend snelle ontwikke ling in de toestand in Frankrijk met de Pinksterdagen. Na de vorming van een Comité van Openbare Veiligheid in Algerije, heeft zich thans ook op Corsica zulk een co mité gevormd, alsmede op het Franse eiland Tahiti in de Stille Oceaan. Zee- en luchtverbindingen tussen Frankrijk en Corsica zijn verbroken. Eenheden van de Franse vloot, waaronder het vliegkampschip Lafayette en drie krui sers, zijn onverwachts van Malta ver trokken en opgestoomd naar Algiers. Bij een incident tussen Jordaanse en Israëlische troepen in het om streden grensgebied van de berg Sco pus, is de voorzitter van de ge mengde Joróaans-Israëlische be standscommissie, de Canadese kolo nel Flint, gedood. Ook twee Israëliërs werden gedood. TE 'S-GRAVENHAGE is een 79-ja- rige vrouw, die als zonderling bekend stond en een grote verzameling oud papier in huis had, bij een brand om het leven gekomen. ANTI-JOODSE relletjes hebben zich in Rome voorgedaan. Jongelieden van de nieuw-fascistische beweging klad den anti-joodse leuzen op een syna goge en op joodse gedenktekens. TWEE VLIEGTUIGJES zijn het af gelopen weekend boven ons land neergestort, gelukkig alleen maar met materiële schade. Op het vlieg veld Eelde verongelukte een Tiger Moth, vlak bij het vliegveld Hilver sum stortte een Piper Cub neer. OVERSTROMINGEN teisteren het gebied van Cankiri in noord-Turkije. Tenminste 31 personen zijn om het leven gekomen en 350 huizen zijn ver nield. DE AMERIKAANSE persbureaus United Press en International News Service hebben een overeenkomst ge sloten, waarbij zij tot één agentschap, genaamd United Press International, zijn verenigd. (Advertentie) 11111111""'" De beide Kamers van het Franse parlement hebben zich gis teren ernstig beraden over de toestand, die door de rebellen in Algerije en Corsica is ontstaan en die volgens de laatste ge ruchten, waarvan bij het ter perse gaan van deze editie nog geen bevestiging te verkrijgen was ook naar zuid-Frankrijk en met name o.a. naar Toulouse zou zijn overgeslagen. Bij dit Kamerdebat moest ook de toestand in Tunesië in ogenschouw worden genomen. Zondagochtend nl. hebben Franse vliegtuigen het gebied van Remada in Tunesië gebombardeerd. Franse en Tunesische troepen waren hier slaags geraakt, waarbij aan beide zijden doden en gewonden vielen. Tunesië neemt dit uiteraard zeer hoog op en zal de klacht over het Franse bom bardement op Sakiet aan de Algerijnse grens opnieuw aanhangig maken bij de V-raad. denten voox-. Ook elders op het eiland, dat 244.000 inwoners telt, zijn comités opgericht. Met vertegenwoordigers van generaal Salan uit Algiers is overeengekomen, dat Corsica.van uit Algerije bevoorraad zal wor den, zo er vanuit Frankrijk een blok kade zou dreigen. Z u id-F ran krij k In een verklaring, die premier Pflimlin, over de gebeurtenissen op Corsica voor radio-Parijs afiegde, ver klaarde hij, dat soortgelijke gevaren ook in Parijs bestaan. ,,De opruiers proberen ons in een burgeroorlog te storten". Tegen allen, die aan de greep naar de macht op Corsica hadden deelge nomen, zou worden opgetreden, zei Pflimlin. De crisis in Algerije kon worden verklaard uit een te eerbiedigen op winding onder het volk. Voor Corsica was dat niet het geval, zei hij. Soort gelijke acties als op Corsica, waar voor geen politietroepen meer be schikbaar zijn, zoals Pflimlin zei, dreigen in departementen in zuid- Frankrijk. Politieversterkingen zijn onderweg daarheen BINNENVERINGBED het beste bed X ooif gemaakt Hazet-Fabrieken Weersverwachting van het K N M.I. tot vanavond, opgemaakt maandagavond 23.15 uur: Wisse lend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Matige tot zwakke wind uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke tot matige wind uit het zuidwesten, draaiend naar west tot noord west. Zwaar bewolkt met opkla ringen. Enkele buien. Vandaag: zon onder 20.43 uur, maan op 12.41 uur. Morgen: zon op 4.31 uur, maan onder 1.38 uur. In geheel Frankrjjk is censuur in gesteld. Diverse buitenlandse bladen zijn verboden. Er is nog geen con trole op internationale nieuwsagent schappen, die nieuws uit Frankrijk naar het buitenland zenden. En bij dit alles komen dan als klap op de vuurpijl alweer recentere ontwik kelingen: De Gaulle met spoed naar Parijs, zoals hierboven gememoreerl, en het communistische vakverbond in Frankrijk, de C.G.T., heeft vanaf he denmiddag twee uur een staking af gekondigd. Dit verbond telt twee mil joen leden. Weliswaar sluiten de socialistische en christelijke vakbonden zich niet bij deze staking aan, maar zij hebben toch besloten tot een ..protestdag" op vandaag. Een uitlokking van staking achten deze laatste bonden, met het oog op de algemene toestand, niet dienstig. De actie van deze ..protest dag" zal tot uiting komen door ver gaderingen in de middagpauze en enkele symbolische stakingen van vijf of tien minuten. Schorsing Gisteravond heeft de Nationale Ver gadering een regeringsvoorstel aan genomen. volgens hetwelk een afge vaardigde door een stemming in de Nationale Vergadering kan worden geschorst, indien zijn parlementaire onschendbaarheid, eveneens door de Nationale Vergadering, zal zijn opge heven. Met 395 tegen 150 stemmen werd dit voorstel aanvaard. Later werd met 428 tegen 119 stemmen besloten de parlementaire onschendbaarheid op te heffen van Arrighi, de Corsicaanse De gezondheidstoestand van kardi naal Stritch (wien, als gemeld een arm moest worden afgezet), 'is de laatste dagen achteruit gegaan. Hem zijn de H. Sacramenten der Stervenden toegediend. Ook is men op het ogenblik ernstig bezorgd over de gezondheidstoestand van kardinaal Stepinac. In de kerken van Zagreb heeft men vanaf de kan sel de gelovigen verzocht te bidden voor zijn genezing. Kardinaal Stepinac, die op last van de Zuidslavische autoriteiten al sinds 1952 zijn geboorteplaats Krazsic in Kroatië niet mag verlaten, lijdt aan een bloedziekte. In 1946 werd hij, zoals bekend, tot 16 jaar dwangarbeid veroordeeld op beschuldiging van samenwerking met de Duitsers tijdens de laatste wereld oorlog. Zes jaar later werd zijn straf verzacht. afgevaardigde, die een leidende rol heeft gespeeld bij de vorming van Comités voor Openbaar Welzijn op Corsica. Tenslotte werd Arrighi met 396 tegen 175 stemmen geschorst. Op Corsica Op Corsica hebben demonstranten zaterdag het gebouw van de prefec tuur in Ajaccio, de hoofdstad van het eiland dat een gewoon departement is van het Franse moederland be zet. Arrighi, die in Algiers bespre kingen had gevoerd, kwam, in gezel schap van een kapitein der parachutis ten en 2 burgers, na contact te hebben opgenomen met 250 parachutisten, in 'n 10-tal vrachtauto's zingend te Ajac cio aan, waar het gezag werd over genomen. Er deden zich geen inci- Het Libanese leger heeft met: Pinksteren zijn tot nu toe groot ste offensief tegen de rebellen ondernomen. In Halba, in noord- Libanon bij de Syrische grens, werden rebellen uit de stad ver dreven en de bergen ingejaagd. In noordoost-Libanon, met name t.e Baalbek, heeft het leger de macht ook weer in handen, na de rebellen met zware verliezen op le vlucht te heb ben gejaagd. Tot dusver had het leger zich beperkt tot politiediensten in de grote steden en tot verdediging van de belangrijkste punten in het land om onnodig bloedvergieten te ver mijden. In Beiroet, waar gisteren nog een bomaanslag 8 doden en 40 gewon den eiste, en Tripoli zijn nog steeds enkele stadsdelen in handen der op standelingen. Vandaag V-raad Het offensief tegen de rebellen komt aan de vooravond van een bijeen komst van de Veiligheidsraad, die vandaag de Libanese klacht tegen in menging in zijn binnenlandse aan ge- Smokkelzaak te Budel Chemicaliën waren tien miljoen sigaretten In Budel is een wagon met sigaretten door ambtenaren van de dienst invoerrechten en ac cijnzen in beslag genomen. De wagon stond op het grensstation van Budel en bevatte drie ton goederen, voor het grootste deel sigaretten. Ze stond op het punt over de Bel gische grens te verdwijnen met als aangegeven lading „niet brandbare chemicaliën". De ambtenaren van de dienst Invoerrechten en accijnzen stel len een diepgaand onderzoek in naar degenen, die bij deze smokkelpoging zijn betrokken. Omtrent de herkomst van de goederen is nog niets bekend. Volgens voorzichtige ramingen gaat het hier om ongeveer 500.000 pakjes 1 Amerikaanse sigaretten. Na „ernstig beraad" ging mr. F. J. Kranenburg heen als staatssecretaris van Oorlog. De staatssecretaris van oorlog, mr. F. J. Kranenburg, heeft za terdagmorgen aan de Koningin verzocht hem ontslag te willen verlenen uit zijn functie. Hij verzoekt dit ontslag op grond van het feit, dat hem bij de be handeling van de begroting van oorlog 1958 in de Eerste Kamer is gebleken, dat er een onvol doend breed vertrouwen is in de voorzetting van zijn functie. In Het Parool heeft een verklaring gestaan van de heer Evert Vermeer, waaruit viel op te maken, dat nu als wraakneming door de P.v.d.A. een aanval zou worden ondernomen op de staatssecretaris van marine, Moor man, die tot de K.V.P. behoort. De heer Vermeer heeft nu echter mede gedeeld, dat de woorden in de krant zijn bedoelingen niet juist weergaven. Hij beoogde niet te stellen, dat een aanval op de heer Moorman zal wor den begonnen nu mr. Kranenburg is afgetreden. .,Dit zou wel in hoge mate onsportief zijn. Ik betreur, dat mijn woorden die indruk konden wek ken". aldus de heer Vermeer. Nieuwe onthullingen Er zijn in de pers nu weer nieuwe onthullingen verschenen over wan beleid van de D.M.L. Er is sprake van een grote partij schoenen, het vorig jaar aangekocht, die nu al aan ernstige slijtage onderhevig zijn. In ,,De Telegraaf" is voorts uit voerige kritiek uitgeoefend op de be moeienissen van het ministerie van Oorlog en het D.M.L. met de N.V. O.C.I.O,, de trotylfabriek te Ossen- drecht. In deze onderneming, die on langs failliet is gegaan, heeft de over heid een bedrag van rond 7.3 miljoen legenheden door de Verenigde Ara bische Republiek zal behandelen. De leden van de Arabische Liga, waaronder Libanon, hebben gisteren, in een vergadeHng te Cairo, nog een laatste poging gedaan om het ge schil tussen Libanon en de Verenigde Arabische Republiek op te lossen. Op de volgende bijeenkomst, die zaterdag te Tripoli in Libië zal worden gehou den, zal worden getracht een verzoe ning tot stand te brengen. Het Britse vliegkampschip „Ark Royal", verscheidene tor pedoboot jagers en twee bevoor radingsschepen zijn samenge trokken ter hoogte van Limas sol op Cyprus. Drie torpedobootjagers van het zevende smaldee. torpedobootjagers van Britse marine zullen morgen naar de Middellands Zee vertrekken, aldus is te Portmouth bekend ge maakt. Later zal nog een vierde schip van dit type zich bij de andere oor logsbodems voegen. Waarnemers zijrr van oordeel, dat de oorlogsschepen paraat worden gehou den met het oog op de gebeurtenissen in Libanon. Een vreemde mengeling van ge voelens gaat uit van dit plaatje van een groepje parachutisten, gefotografeerd buiten het gou vernementsgebouw te Algiers. Het lezen van tijdschriften en het schrijven van brieven naar huis is vreedzaam genoeg, maar die vreedzaamheid wordt over stemd door de dreigende wape nen, welke dicht bij de hand worden gehouden, om in geval van nood met onverbiddelijke hardheid te worden gebruikt... gulden gestoken. Hiervan is slechts rond 3.5 miljoen terug ontvangen. Het betreft hier, aldus ,,De Telegraaf" geen corruptie-affaire, doch een zaak, waarin de overheid zich heeft schuil dig gemaakt aan zelfoverschatting en overtreding van elementaire zakelijke beginselen. Een en ander heeft zich afgespeeld in de jaren 1953-1956. Men noemt in dit verband de namen van de luitenants-generaal ir. D. H. G. Brethouwer, J. Backer en J. H. L- Bos. De bedoeling bij de oprichting van de O.C.I.O. was in Nederland een eigen trotylfabriek in het leven te roepen. Tot dit doel werd een parti culiere N.V. opgericht, waarvoor het ministerie van Oorlog een initieel krediet van f 4.250.000 verschafte. Na derhand zijn er nog aanzienlijke aan vullende bedragen in de onderneming gestoken. Technisch en chemisch was de opzet geslaagd, maar men had geen rekening gehouden met de bui tenlandse concurrentie en de prijs fluctuaties bij de aankoop van grond stoffen. In oktober van het vorig jaar ging de O.C.I.O. failliet. Kritiek wordt o.m- uitgeoefend op het ver lenen van voorschotten tegen een rente van vijf procent 's jaars en op de verantwoording van de verleende voorschotten op de begroting. Volgens radio-Menado heeft de Indonesische tegenregering de instelling van een „Werkkabi net" aangekondigd, dat zijn zetel heeft in Menado. Dit kabinet zal werkzaam zijn, totdat de revo lutionaire regering weer bijeen zal kunnen komen. Kolonel Warouw is in de nieuwe re gering waarnemend minister-presi dent en minister van wederopbouw, industrie en defensie. Voorts is dr. Sumitro minister van financiën en handel en waarnemend minister van buitenlandse zaken. Het program van het nieuwe kabi net houdt volgens dit radiostation in een verbod van het communisme, het verdrijven van het regiem van Soe- karno, volledige autonomie aan de buitengewesten, juiste financiële ver houdingen tussen de centrale regering en de provincies, herstel van de na tionale eenheid en regeling van het geschil over Nieuw-Guinea onder toe zicht van de Verenigde Naties. Zoals gebruikelijk waren er ook de afgelopen dagen vele tegenstrijdige De Sovjet-minister-president, Kroestjev, heeft president Tito van Zuid-Slavië een telegram gezonden, waarin de Rus uit drukking geeft aan zijn hoop, dat de meningsverschillen tus sen de liga van communisten van Zuid-Slavië en de commu nistische partij van de Sovjet unie uit de wereld geholpen zul len worden. Kroestjev deed dit in een telegram, waarin hij Tito gelukwenste met diens 66ste verjaardag. Hij wenste de vol keren van Zuid-Sisvië geluk en wel vaart toe. In Belgrado wekte het telegram de hoop. dat de Russische campagne tegen het Zuidslavische „revisionisme" die een maand geleden werd ingezet, niet zo hevig zal zijn als de Zuidsla vische leiders vreesden. President Worosjilov van de Sovjet- Unie, die onlangs opnieuw zijn voor genomen bezoek aan Zuid-Slavië had uitgesteld, heeft eveneens een geluk- wenstelegram aan Tito gezonden. President Ho Tsji Minh van Noord- Vietnam zond zijn gelukwensen aan „kameraad" Tito. berichten over successen in gevechts activiteiten van opstandelingen en re geringstroepen. Naar het schijnt zijn de troepen van Djakarta echter nog steeds aan de winnende hand, spijts verbitterde guerilla-gevechten op Su matra. In Makassar zijn vijf vooraan staande leiders der opstandelingen gearresteerd. De regeringstroepen bereiden zich voor op een groot scheepse aanval op noord-Celebes. Op Halmaheira zijn de troepen der op standelingen omsingeld. Een niet-geïdentificeerd vliegtuig heeft ten noorden van Australië de Britse duikboot ..Aurochs" met ma chinegeweren beschoten. Er vielen geen slachtoffers. De 1120 ton metende Aurochs", die bij de Australische marine is ge detacheerd, keerde terug van Ma nilla, waar hij had deelgenomen aan oefeningen van de Zuidoost-Aziati- sche-Verdragsorganisatie. De aanval vond plaats in de Molukse Zee tussen Celebes en Halmaheira, buiten de territoriale wateren. BW is de eerste (van de *wee) degradanten van de eredivisie. Dft feit werd gisteren definitief bepaald door de uitslagen, zoals de ploegea uit de nationale top-competitie die boekten. Deze waren als volgt: Rapid JC - MVÏ 2—4 Spel. Ensehede-ADO 49 PSV - Blauw-Wit 2—4 Ajax Sparta 2—4 Elinkwijk DOS 2—3 WV - GVAV 2—4 NOAD - NAC 2—4 Feijenoord - BW 2—4 Fortuna '54 - Amsterdam 31 Voor verslagen en actie-foto's mogen wij u verwijzen naar onze sportpa gina's. President Nasser van Egypte brengt begin juli een bezoek aan Zuid-Slavië De ontmoeting tussen Tito en Nasser zal plaats vinden op het eiland Brioni, ter hoogte van de kust van het noor den van Zuid-Slavië. Bondscoach Elek Schwarta heeft het Nederlands elftal, dat woensdag 28 mei In Oslo tegen Noorwegen speelt, als volgt sa mengesteld: doel: De Munck (DOS); achter: Kraay (DOS) en Kuys (NAC); midden; Notermans (Fortuna '54), Wiersma (PSV) en Klaassens (VW)j voor: van der Kuil (Ajax), Wilkes (WV), van Wissen <MW), Lenstra (SC Enschede) en Moulijn (Feijen- oord); Reserves: van Dijk (Sparta), van der Hart (Fortuna '54), de Koning (Sparta) en van der Linden )DOS). Op de spilplaats is Cor van de» Hart dus vervangen door Wiersma. Kraay debuteert cp de rechtsback- plaats. Van Wissen zal na de proef neming met Schuurman weer als aan valsleider fungeren. Eddy Pieters Graafland is wegens werkzaamheden verhinderd de reis als reserve-doelman met het Nederlandse elftal daar Oslo mee te maken. Ook de taak van aanvoerder wordt door Wiersma van Van der Hart over genomen. De laatste wedstrijd tussen beide landen werd op 6 november 1955 in Amsterdam gespeeld. Nederland won toen met 3-0. Ondanks het niet zo beste weer heeft Nederland, wat he; bezoek van buiten landers betreft, de drukste Pinksteren beleefd sinds de oorlog. De Duitse gas ten namen qua aantal weer de eerste plaats in; na hen kwamen Belgen en Fransen. Vooral het bezoek uit Frank rijk viel mee, gezien de gespannen politieke situatie en het feit, dat de nieuwe deviezenbepalingen niet toe staan, dat men mee'- dan tweehonderd gulden aan francs mee het land uit neemt. Er waren voorts een aantal Joegoslaven, alsmede een groep van zevenhonderd Oekraïners, die te Rot terdam een herdenkingsplechtigheid kwamen bijwonen. Twintig jaar gele den viel in Rotterdam namelijk de Oekraïnse vrijheidsstrijder Konovaletz als slachtoffer van een bomaanval. In Rotterdam, maar ook in Amster dam moest de Logiesdienst vele vreem delingen naar particuliere adressen verwijzen. Ook in Limburg, waar het een groot deel van de Pinksterdagen regende dat het goot viel het toeristenbezoek nog mee. Naar schatting passeerden onge veer honderdduizend Duitsers de grenspost in Vaals. In Venlo waren er dat zelfs rond de honderd veertig dui zend. De meesten trokken naar het westen, een deel ook naar de Expo.

de Stem | 1958 | | pagina 1