C VROUWENSPIEGEL Dwalend door doolhof der textiel J303IS2M3WUOflV Waar zetten wij onze TV-en hoe ZWITSERSE ROEM DE LIEFDE VAN DE MAN GAAT Maak het zelf van raffia letten -Smet Uitknippen en bewaren 12 en [ERA UZEN ing >PEN DAGBLAD DE STEM Van vrouw tot vrouw Lichtpunt N4L No-in non Aspergesoep Gestoofde asperges Strand cindctfe en glazen. If niet n huis en. 1 .50-2331 ;IJZEN 119.— lERA'S X tbieden. neuzen v 'RES iaat [PT ST aat 9 izen Oma wist niet beter of er was linnen, katoen en wol. Moeder kreeg het al moeilijker: er kwamen twee typen kunst zijde bij, viscose en acetaat. Voor de dochters is het niet meer bij te houden: het aantal synthetische, kunstmatig gefabriceerde vezels wordt steeds ver meerderd. Daarbij komen de mengingen en bovendien de oude vezels in een nieuwe gedaante door verbeteringen en speciale nabewerkingen. Zo kan men b.v. katoen het uiterlijk geven van zijde, en kunstzij laat men lijken op katoen. Er is een ware stof- fendoolhof ontstaan en zelfs deskundigen hebben er soms moeite mee, laat staan dus de gewone huisvrouw. fACQUELIENTJE is zoet en lief en J aanhankelijk, altijd en op de dag van haar eerste communie ook. Een stijfstaand nylonjurkje en een kransje in het haar maakten van haar een plaatje waar ze zelf geen flauw Idee van had. Ze ging huppelend naar de kerk, had vol overgave en kwam blij weer thuis. Ze was verwonderd en verlegen over het versierde huis, over felici terende familieleden, over de ca deautjes en het feestmaal. Ze bleef zichzelf tot 's avonds. Toen werd het ook dit zachtgeaarde kind teveel om een hele dag middel punt te zijn. Met over slaande stemmen gin gen zij en de zusjes zich aanstellen. Het draaide op een fikse ruzie uit en ze werd naar bed gebracht, nadat zjj had begre pen hoe moeilijk het soms is een engel te b 1 jj v e n. Op de avond voor de plechtige dag kreeg Dirkje een extra wasbeurt van zjjn moeder. Op moeders slaapkamer aan moeders wastafel. Hij is ons nooit opgevallen als een bijzonder zoet jongetje. Wel niet direct als de schrik van de buurt, maar we mer ken toch altijd wel dat hij er is. Nu was htf lief en ingetogen en diep nadenkend. In de spiegel zag hij moeders kast en aan die kast hing z'n nieuwe pak. Hij keerde zich om en beschouwde het ernstig. Hij zuchtte en zei: ,,Daar hangt het nou". Toen hij klaar was ging hjj zijn va der een nachtzoen geven. Morgen is de gelukkigste dag van mijn leven", zei hij. Vader knikte en dacht: ik hoop dat er nog een paar meer zulke gelukkige dagen voor je komen. De volgende dag is hij een engeltje gebleven, eerst uit overtuiging later uit noodzaak, want hij had teveel ge snoept. Maar duidelijk is het dat de zusters hem goed hadden voorbereid. Kinderen beleven het ogenblik; plan nen maken of verwachtingen koeste ren doen ze nog niet. Maar Dirkje had iets verwacht, en wat hem ge schonken werd, heeft zijn hartje vol daan. Dezelfde zusters hebben kleine Wil lem voorbereid. Een baas, waarvan je niet kunt zeggen dat hij alle an dere jongens eronder heeft maar ook niemand heeft hèm eronder. Zijn moeder ook niet. Vader nog wel. Willem heeft zich de avond tevoren ook gewassen. Zélf. Terwille van de vrede heeft moeder maar niets gezegd van de zondvloed. Naar zijn pak heeft hij niet omgekeken. Het Tantum Ergo luid zingend op de wijze van Ouwe Taaie, trok hij naar bed. De volgende mor gen was hij het eer ste op- kleedde zich zelf aan met scheve das en kletsnatte kuif. Moeder, aan de sentimentele kant. glimlachte wat verwezen naar het blanke zieltje dat op een keukenstoel wenste te wach ten tot de oudere zusjes en jongere broertjes op hun paasbest startklaar waren. Daar klonk een luide gil door het huis en gekrijs van slaagsrakende kinderen. „Moederrrr!Willem eet de kren ten uit de bollen!!!" Willem schrok zich dood, Moeder begon jammerend te snikken, vader belde de pastoor op. Vijf minuten later trok de familie met dispensatie naar de kerk. Jacquelientje en Dirk zijn onze overburen. Willem woont naast ons. Dit zijn de enige communicanten die wij dit jaar van nabij hebben meege maakt. Huis aan huis zal er wel wat anders gepasseerd zijn. Maar in het huis van onze hemelse Vader zijn vele woningen! -{ïSr&tSl** probeer het met uw overige meu- bilair in overeenstemming te brengen. Een televisie is een mo dern meubel. Maar vooral oudere mensen die niet modern ingericht zijn, kunnen er zich soms eerder een aanschaffen. Het is een duur stuk dat niet hoeft verstopt te wor- i den, maar als men eenmaal aan de luxe van het bezit gewend is, blijkt vaak dat het een sta-in-de-weg is en niet zo'n heel mooie. Het grote aantal wasmiddelen maakt het ons niet gemakkelijker. Er is gelukkig wel een lichtpunt: hoe langer hoe meer fabrikanten ver strekken bij him stoffen labels met de samenstelling van het materiaal en een wasvoorschrift. De nieuwste stoffen hebben fantas tische voordelen, die ons in het on derhoud heel wat tijd besparen. Syn thetische stoffen en katoen met no- iron finish, kreuken niet als men ze op de juiste wijze behandelt. Ze zijn snel droog en behoeven niet of nau welijks gestreken te worden. Dit soort weefsels mag men nooit te warm wassen. Perkament nylon en paper- crisp u weet wel die stijve nylon waarvan petticoats worden gemaakt mogen zelfs alleen maar in een koud sop. Als de weefsels wit zijn is de warmtegrens 60 graden Celsius. Voor gekleurde stoffen mag het water niet meer dan lauw zijn. Nooit wringen en een ruim sop gebruiken is het de vies. Bezit u een regelbaar strijkijzer flan kunt u voorzichtig strijken in de laagste stand; zo niet, dan kan het strijken beter achterwege blijven, wnt. slechts een zeer lauwe bout voorkomt ongelukken. Het Berlijnse coutwehuis Schwich- tenberg ontwierp deze japonnen, alle uit dralon. Jersey, mousseline achtige imprimé en een statige zijde-wol-achtige stof, uiterlijk zo verschillend, uit eenzelfde grondstof. chaamswarmte op de harsfinish (een nabewerking waarbij hars blijvend in de stof wordt gebakken) en na tien minuten dragen is zo'n blouse niet meer van een gestreken exemplaar te onderscheiden. Naai u zelf iets van deze weefsels, gebruik dan nylon garen, en tussen- voeringen (triplures) van spun nylon, dat is nylon van een versponnen draad. Er zijn ook kreukherstellende stof fen van katoen, linnen, viscose en acetaat-nylon. Ook deze stoffen mo gen niet te warm gewassen en ge streken worden. Met chloor bleken is beslist verboden. Dit geldt tevens voor kunstzijde met een katoenfinish, een aantrekke lijke en heel goedkope stof. Illllllilllllllllllllllllllllllllll Naast de reeds bestaande acetaat rayon is er nu ook triacetaat, een stof die warmer gestreken kan wor den. Er zijn o.a. permanent plissé rokken van gemaakt. Het nylon waar wij het eerst mee kennis maakten en waar de heren hemden van gemaakt waren, bestond uit garen dat niet gesponnen was. De vloeibare nylon werd in een bad ge spoten waar de dunne straaltjes stol den tot draden. Het weefsel van deze draden sloot zo dicht af, dat het on aangenaam op de huid aandeed. Te genwoordig wordt voor kleding veel meer spun nylon gebruikt, dat is ga ren dat gesponnen is van heel kleine stukjes nylon. Dit „wasemt uit" zoals wij dat huiselijk maar duidelijk ple gen te zeggen. De Nederlandse nylon heet enka- lon, de Duitse perion. Het bezwaar van witte nylon is dat ze op de duur geel wordt. Er zijn verschillende mid delen in de handel om, met meer of minder succes geel geworden nylon weer wit te maken. Bedrukte nylon japonstoffen zijn ook ondoorschijnend te krijgen, even als nylon satijn. Meronyl i's een japonstof, gemaakt van een mengsel katoen met nylon, een prachtig materiaal met de goede eigenschappen van beide. Nylon mousse, meer en meer m trek voor onderkleding, is gemaakt van garens die ongeveer als een spi raal ineen zijn gedraaid waardoor ze zeer elastisch zijn geworden. Van een geheel andere grondstof is dacron (Amerikaans), terylene (En gels), Diolen (Duits), tergal (Frans) of Terlenka (Nederlands). Nylon is gemaakt van polyamiden; deze stof echter heeft een polyester tot grond stof. De Ideale menging van 55 pet. ter lenka en 45 pet. wol geeft een ijzer- sterke en plooihoudende sterf. Een praktisch mengsel voor over hemden is 65 pet. spun-daoron en 85 pet. katoen. Dacron vitrage Is lichtbestendig. Tenslotte kermen we nog acryl ve zels waarvan we orlon of acrilan (Amerikaans), nymcrylon (Neder lands) en dralon (Duits) vermelden. een synthetisch materiaal dat o.a. wordt toegepast in gebreide truitjes en vestjes, ondergoed, bovenkleding, vitrage en dekens. Witte kledingstuk ken van dit materiaal worden niet geel. Lurex heet een metaal garen dat zijn glans blijvend behoudt, daar de laag aluminium waaruit de draad is opgebouwd, gevangen zit tussen twee laagjes plastic. Het is een materiaal dat veel toepassing vindt in brocaat. Men kan het wassen als rayon. De Stichting Commissie Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting heeft een handig boekje uitgegeven „Nieuwe Textielstoffen". Het is heel goedkoop en men kan er van alles in vinden over de nieuwe stoffen en hun be handeling. Een overzicht van enkele belangrijke punten uit dit geschriftje treft men hieronder aan. JJet toestel geplaatst op een hoek- plank (die de handigen gemakkelijk zelf kunnen aanbrengenzal uitstekend voldoen wanneer het wordt geflankeerd door lage boekenrekken. De levendigheid van de banden neemt de aandacht van het dode scherm weg. Een laag bankje ervoor is gemakkelijk voor degene die het toestel afstelt. Uen hoekkast in de eetkamer of een ouderwets hoog buffet biedt ook moge lijkheden. Haal een plank uit de opstand weg, maak bij hoekkast zonodig de achter wand dieper, en verf of beits het buffet in de kleur van het apparaat. Een televisietoestel in de kamerhoek is voor de kijkers een bijzonder gunstige plaats. [Jet vroegere dres soir heeft laden waarvan de ruimte zelden geheel wordt benut. Wanneer de spullen uit die laden een andere plaats krijgen, kan het toe stel op de plaats van die laden komen. Een ondernemende huisvrouw zaagde een ouderwets buffet in tweeën, na de op stand eraf gehaald te hebben; de twee helften flankeren het toestel. Zo zouden bij een nieuwe in richting. twee klei nere kasten aan weerskanten van de televisie, dezelfde functie als het op- bergmeubel kunnen verrichten. [Je grote modellen zullen er veel huiselijker en minder kolossaal uitzien, wanneer er aan één kant een lange plank of bank naast geschoven is. De plank kan dienen voor boeken, tijdschriften, een lamp, de pick up of de zaken die ook op een dressoir staan. Een bank kan het zelfde dragen maar bovendien als zitmeubel dienen. In uw nieuwe zomergarderobe komt vast wel Iets voor van no-iron ka toen. Ook dit materiaal mag nooit gewrongen worden. Het beste is zo'n blouse of jurkje (of overhemd) klets nat op een plastic hangertje te laten uitlekken. Wanneer u het kledingstuk goed in model hangt, knopen sluit, kraag, manchetten en naden uittrekt, blijven er na het drogen niet veel kreukel- tjes over. Bovendien werkt de li- Een dame mag met de hand schoen aan een hand geven. Alleen de heer hoort de rechter handschoen uit te doen alvorens de hand te reiken. De asperges zijn er weer, zodat de liefhebbers hun hart op kunnen halen aan deze fijne groente, die zich diep in de aarde ontwikkelt, niet boven de oppervlakte uit mag komen en daardoor zo blank van kleur is. Goede asperges moeten mooi recht zijn en slechts een heel kort houtig gedeelte hebben. De mooiste asper ges worden in z'n geheel gaar ge kookt en als slierasperges met hard gekookte eieren en roombotersaus opgediend. De minder mooie soor ten kunnen worden gestoofd en het kooknat wordt altijd bewaard om er de volgende dag een verrukke lijke aspergesoep van te bereiden. Op de jaarbeurs te Bazel waren gezet in een vrij zware entourage en onlangs de nieuwste horloges te zien. voorzien van een brede band, waar- Van enkele damesmodellen viel het door het wjjzerplaatje een nóg klei- op, dat de uurwerkjes miniscuul zijn, nere indruk maakt. Deze soep wordt gemaakt zoals witte ragoütsoep en men kan het eenvoudig of luxueus aanleggen. Om te beginnen kan men half bouillon en half asperge kookvocht gebrui ken, of wat meer van het een of meer van het ander. Van boter, bloem en bouillon (of kookvocht dus) wordt een gebonden soep ge maakt. Hoer hier een eierdooier door, een paar druppels citroen, een half glas witte wijn en een scheutje room of melk. In elk geval ter gar nering horen er wat stukjes asperge in. Ter verhoging van de smaak mogen er meer dan een paar stuk jes in. Schil de asperges dun af en snijd ze in stukjes. De harde einden niet gebruiken. In weinig kokend water met zout opzetten en gaar koken. De asperges uit het water nemen en van bloem, boter en wat kook nat een dikke saus maken. Hierin melk of room en nootmuskaat roe ren en de asperges erdoor mengen. ATER1AAL nylon STERKTE zeer sterk LICHTBE- STENDIG- HEID minder goed witte nylon: tot 60° C. gekleurde nylon en witte papercrisp nylonkoud of lauw. Niet wringen: geen wasmachine. WASMIDDEL ieder goed was middel Synthetische niet zelfwerkende wasmiddelen BLEKEN STRIJKEN alleen in witte nylon I In laagste stand van vlekken met bleek- regelbaar ijzer water verwijderen TOEPASSINGEN Kousen, boven- en onderkleding, meu belbekleding. tapij ten, breigaren en menggarens. Geen vitrages. orlon -ja jron goed als witte en gekleur de nylon als witte en gekleur- als nylon de nylon goed als witte en gekleur- als witte en gekleur de nylon de nylon behoorlijk ^aran uitstekend witte en gekleurde synthetisch niet rhovyl: koud. zelfwerkend was. Niet wringen; geen middel wasmachine. tri, alltate '•O-IRON- cotton 'niet- strijken- katoen) behoorlijk matig uitstekend met natte spons afnemen als witte en gekleur de nylon Niet wringen; geen j wasmachine overbodig als nylon Boven- en onderkle ding, vitrages, brei garen. Géén kousen en sokken. als nylon ongewenst als witte en gekleur- ongewenst de nylon als katoen als witte' en gekleur de nylon Niet wringen; geen wasmachine. als witte en gekleur de nylon als nylon ongewenst ongewenst Bovenkleding, vitra ges en menggaren Onderkleding, vitra ges en menggaren Markiezendoek, hoezen voor auto zittingen en band met regelbaar ijzer in stand 3 (onge veer als katoen) als acetaatrayon dus vnl. boven- en on derkleding witte no-iron mag voorzichtig in bleek- water indien nodig katoen Boven- en onder kleding ff/JJ KUNNEN het strandsandalen noemen, maar in de tuin, in bad- of slaapkamer zal men er zeker evenveel plezier aan hebben. Het meeste plezier geeft het zelf maken. Benodigd materiaal: een paar leren zooltjes (in warenhuizen verkrijgbaar a 1S5); 4 tot 6 bosjes naturelkleurig raffia a 29 cent per bosje; 1 bosje gekleurd raffia voor de garnering; een lange dikke naald (8 tot 10 cm); ijzer gar en en een paar kopspijkertjes. Maak voor elke sandaal een raff ia- vlecht van 1 cm breed en ca 4 meter lang. Zet het begin van de vlecht op 3 cm van de voetspits op het zooltje vast met een spijkertje. Leg de vlecht naar achteren en zet hem daar ook op 3 cm van de rand vast. Hieromheen de raffiavlecht winden en af en toe op de zool vastzetten. Wanneer de vlecht zo hiel- en middenstuk geheel bedekt, zal aan het teenstuk een rand overblijven, omdat de vorm van de zool daar wat breder is. Dit deel moet wor den bedekt met enkele losse stukjes vlecht. Nu met de lange naald de vlech ten aan elkaar naaien door op een halve cm van elkaar in de breedte door te steken. Als de hele zool aan elkaar zit, de spijkertjes verwijderen. Zet het raffia- zooltje vast op het leren zooltje. Nu om dit raffiazooltje heen een rechtopstaand vlechtje zetten. Begin met dit randje aan de binnenkant midden- langs de zool, zet het achterom vast tot het midden van de zijkant. (Voor een smalle voet zet u dit randje erop, voor een brede voet erom; in het laatste ge val zal een tweede vlechtje er bovenop voldoen, want dan wordt het randje wat hoger). Maak nu een stuk vlecht op maat om op de voorzooi te zetten en het bandje om de hiel te vormen. Zet de beide uit einden stevig aan elkaar en zet deze vlecht om de teen van het zooltje, be ginnend waar het andere rechtopstaande randje ophield. Zet aan het hielbandje met kleine steekjes nog een tweede vlecht, zodat het 2 cm breed wordt. Zet voor het bovenstukje op een plank je of karton, een vlechtje vast van 8 cm lang; wind hier de vlecht omheen op de zelfde manier als bij de zool, tot het stukje 6 bij 14 cm meet. Zet dit stukje 4 cm van de teen af, vast op het zooltje. Werk de sandaaltjes af met omslingerende steekjes van fel gekleurde raffia, en borduur een mo- tiefie op het bovenstukje.

de Stem | 1958 | | pagina 9