AMERIKA VRIENDEN EN INDONESIË VEER Het weer van a.s. zondag ...dus bierweer! De Gaulle rol van in bescheiden bemiddelaar Tito stelt bezoek aan Warschau uit Behalve wapens ook rijst uit de v.s. BUIGEN OF BOTSEN Explosie op raketbasis - 7 doden Soekarno lunchte bij ambassadeur Jones ürCtkcnt Libanese klacht bij V-Raad Veel gewonden in Leuven bij verkiezingsrelletjes Pinay kwam met voorstellen Algiers vraagt Franse parlement te kiezen DAGBLAD VOOR ZEELAND Sancties tegen Zwenking naar rechts? Belgrado Zgt?j|NNIG? ZES DODEN BIJ BOTSINGEN IN PANAMA-CITY Dezelfde temperaturen Incident inet een Nederlandse ambassade-auto Renate Leonhardt" Eis in kort geding werd afgewezen Regeringspartij wint in Japan Straatschenderij in Polen Ook Abbas ziet er wat in VERTROUWEN Weer opstootjes in Portugal Fransen houden wapenschip aan 98e JAARGANG No. 22764 TRtgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. "t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Korintfin en Vaderland VRIJDAG 23 MEI 1958 Abonnementsprijs T 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan draag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 351. Op de raketbasis van het Amerikaanse leger te Middle- town, in New-Jersey, zijn zeven raketten van het type Nike in een kettingreactie ontploft. Ze ker zeven mensen, militairen en burgers, zijn bi) het ongeluk om het leven gekomen. Drie mensen worden vermist. Vijf stukken van een raket zijn op een naburige boerderij terecht ge komen. Een stuk had een grootte van een autowiel. Van de basis heeft men de mensen in de buurt herhaaldelijk verzekerd, dat de Nike-Ajax alleen in tijd van oorlog zou worden afgeschoten en vol komen veilig was. De legerwoordvoer- der zei, dat de raketten geen atoom koppen hadden en dat er geen gevaar van straling bestond. De ontploffing was op 15 km afstand te horen. Ir een groot gebied zijn de ruiten gesprongen. President Soekarno, zijn tweede vrouw Hartini, de minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio en andere Indonesische autoriteiten hebben donderdag in de residentie van de Ameri kaanse ambassadeur in Djakarta, Howard Jones, de lunch ge bruikt, enkele uren nadat tussen Indonesië en de Verenigde Sta ten nota's waren uitgewisseld over de aankoop van Amerikaanse rijst tot een waarde van 5,5 miljoen dollar. Het bezoek van president Soekarno aan de ambtswoning van de Amerikaanse ambassadeur, dat zonder precedent is, wordt door neutrale diplomatieke waarnemers in de hoofdstad het beste bewijs geacht voor een „nieuw begrip tussen de jonge republiek en de Verenigde Staten". Tito heeft zijn officiële bezoek aan Warschau, dat eind mei zou plaats hebben, uitgesteld. Dit is gisteren van welingelichte zijde te Belgrado meegedeeld. In de Zuidslavische hoofdstad meent men, dat Tito, nadat de Sovjet-Russische president Worosji- lov zijn eerder aangekondigd bezoek aan Zuid-Slavië heeft afgezegd, niet naar Warschau zou kunnen gaan zon der de Poolse regering in een pre caire situatie te brengen, gezien de moeite die de Polen reeds hebben om althans een gedeelte van de vruchten der „emancipatie van 1956" te bewaren. De populariteit die Tito in Polen geniet zou, zo meent MEVROUW Nixon, de echtgenote van Amerika's vice-president, heeft gisteren op symbolische wijze de kiel gelegd voor het eerste atoomhandels schip, dat in Camden wordt gebouwd, IN COCKSDORP is de tachtigjarige G. van der Kooy overleden, die met een reddingsboot vele tochten heeft gemaakt om mensen van gestrande schepen te redden. TE LONDEN heeft zich de havensta king verder uitgebreid. In totaal ne men thans 7000 havenarbeiders aan de wilde staking deel. KEKKONEN, de Finse president, is voor een officieel bezoek van tien dagen in Moskou aangekomen. Wo- rosjilov en Kroestjev hebben hem op het vliegveld verwelkomd. OVER DE vestiging van een lucht- verbinding Amsterdam-Moskou be ginnen op 10 juni a.s. besprekingen in Den Haag tussen Nederlandse en Russische delegaties. ENGELAND heelt het officiële dis conto verlaagd van 6 tot 5,5 procent. Dit is de tweede discontoverlaging in negen weken. TUSSEN Rijssen en Wierden, op de rijksstraatweg, is gisteren de 67- jarige mevrouw G. Smalbrugge door een autobus gegrepen en op slag ge dood. (Advertentie) het warm., dan wordt het smoor, behalve achter men, die moeilijkheden vergroten. Diplomatieke waarnemers in Bel grado zijn verder van mening, dat de op het ogenblik te Moskou verga derende leiders van de landen van het communistische blok misschien een plan voor het toepassen van sancties op Zuid-Slavië opstellen. Boks. en basketballwedstrijden van Bulgaren en Russen met Zuidslaven zijn reeds op het laatste ogenblik af gezegd. Dergelijke sancties zouden ook van economische aard kunnen zijn. Ongeveer een derde van de Zuidslavische buitenlandse handel wordt met de oostelijke landen ge dreven. De Hongaarse regering heeft in tussen echter een verdrag met Bel grado getekend inzake wetenschap pelijke en economische samenwer king. Het officiële partijblad te Boe dapest sloeg tegenover Tito een uiterst welwillende toon aan en ver klaarde, dat men niet in dezelfde fouten moest vervallen, die de Kora- inform indertijd heeft gemaakt. Anders is het onze eigen „Waar heid". Die vergastte haar lezers gis teren op een stukje, waarin Wage naar en Gortzak met Tito werden vergeleken en waaruit men kan op maken, dat al deze „revisionisten" handlangers van het verfoeilijke im perialisme zijn. De lunch, welke tevens werd bijge woond door de tweede vrouw van Soekarno, Hartini. die tot dusverre steeds op de achtergrond was geble ven, bekroonde deze dag. die geheel in het teken stond van „een hernieuw de vriendschap" tussen de twee lan den. De laatste tijd dreigde er een cri sis, na de beschulcigingen door Indo nesië, dat Amerikaanse onderdanen betrokken zouden zijn in de opstand. Een persbericht uit Washington, waarin werd gemeld dat het Ameri kaanse State Department uitvoerver gunning heeft vnleend voor een zen ding wapens en andere uitrusting voor de Indonesische politie, werd in poli tieke kringen toegejuicht. In sommige kringen wordt een spoedige opheffing van het algemeen embargo van de Verenigde Staten op de uitvoer van belangrijk militair materiaal naar In donesië verwacht. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio. heeft verklaard, dat er een verbetering is ingetreden in de Amerikaans-Indone sische betrekkingen en dat nu de mo gelijkheid voor nieuwe samenwerking aanwezig is. De minister sprak in aan wezigheid van de Amerikaanse am bassadeur bij de bevestiging van het verdrag over de aankoop van rijst in Amerika. De militaire politie in Djakarta heeft donderdag de hoofdredacteuren van drie dagbladen aangehouden „wegens het publiceren van berichten die de toestand zouden kunnen verwarren" in het huidige Indonesië. Wijzigingen In Panama-City is het gisteren tot botsingen gekomen tussen studenten van de hogeschool en enkele middel bare scholen enerzijds en de politie en militairen aan de andere kant. Zes personen werden bij deze relletjes ge dood en een groot aantal anderen ge wond. het goedkoopste goede zoogordijn met de stentjes Verwachting van het K.N.M.I. J tot vanavond: Over het algemeen zwaarbewolkt met op de meeste plaatsen tijdelijk regen, matige tot krachtige wind, voornamelijk tussen zuid en zuidoost. Ongeveer dezelfde temperaturen. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidoost. Over het algemeen zwaarbewolkt J Enkele opklaringen, maar ook J enige regen. Vandaag: zon onder 20.39 uur. Morgen: zon op 4.34 uur, maan op 10.12 uur, maan onder 0.11 u. Naar aanleiding van het feit dat de Nederlandse ambassadeur in Londen niet had willen afzien van de diplomatieke onschendbaarheid met betrekking tot een auto van de Nederlanadse ambassade, die be trokken was bij een dodelijk ongeluk, heeft het Labour-parlementslid Al- bert Hunter de regering verzocht om een onderzoek naar de regelingen inzake beroep op diplomatieke on schendbaarheid door automobilisten in Engeland. De onderstaatssecretaris David Renton antwoordde, dat er op dit punt geen regelingen bestonden. De beginselen van diplomatieke on schendbaarheid, aldus Renton, zijn ook op overtredingen van toepassing en de minister zag geen aanleiding voor een onderzoek. Intussen wordt vernomen, dat bin nen twee of drie weken een bekend making over veranderingen in het kabinet-Djoeanda te verwachten is. Volgens de geruchten zou de sultan van Jogjakarta, Hamengkoe Buwono worden uitgenodigd aan het kabinet deel te nemen. De sultan werd des tijds door het opstandelingenregiem van midden-Sumatra genoemd als de man. die zij als leider van een nieuwe regering wensen te zien. Tevens opperde men in politieke kringen, dat de minister van voorlich ting, Soedibjo, en de minister van staat Hanafi uit de regering zullen treden. Soedibjo was voorzitter van het „Comité tot bevrijding van West- Irian", dat in december jongstleden de anti-Nederlandse campagne voerde. Hanafi, die thans :s belast met de aan wending van het volkspotentieel ten behoeve van de wederopbouw, was voor zijn opneming in het tegenwoor dige kabinet voorzitter van het „Volks congres". Dit congres werd destijds door de rechtse dagbladen beschouwd als het „communistische spreekge stoelte". De regering te Djakarta heeft gis teren een aanbod tot het openen van onderhandelingen, dat door de opstan delingen op Celebes zou zijn gedaan, van de hand gewezen. Een Indonesische firma in Soerabaja heeft donderdag bekendgemaakt, dat zij de aankoop overweegt van schepen van de Koninklijke Paketvaart Maat schappij. (Advertentie) Weerdienst IMC0S London semt; Komend« da gen vnl. droog met lange zon nige perioden en langzaam oplopende temperatuur Eea servtee wn de gezamenlijke be ««we rs van het beste Nederlandse bier. Win binnen 8 dagenSchrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn h voor a.s. zondag verwacht Stuur aan 'Het bier is weer best', Postbus 2200, Amsterdam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bi] meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 1,9 mm neerslag, 0.3 uur zon Prijswinnaar: Hr. Zonnenberg, Parkweg 9. Almelo. WAT K IMCOS Deze international Metereologicai Consultant Services worden geleid door de RAF-weerkundigen, die destijds het weer voor de geallièerde operaties voorspelden. VAN ONZE REIZENDE ROELAND New York - Volgens de Amerikaanse statistieken is Nederland hier op een na de grootste buitenlandse bierleverancier 'Dutch beer' is weer best. is werelö-besti MER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Er zit lipstick op mifn bierglasI* Zij: 'Egoïst, bestel dan ook een glas voor mij. De Libanese regering heeft nu inderdaad besloten, een klacht bij de Veiligheidsraad in te die nen tegen „bemoeiing door de Verenigde Arabische Republiek (Egypte en Syrië) met de bin nenlandse aangelegenheden van Libanon". Mocht de Sovjet-Unie bij de stem ming over de klacht van het veto recht gebruik maken, zo werd in Beiroet gezegd, dan zal de zaak waarschijnlijk bij de Algemene Ver gadering van de Ver. Naties aan hangig worden gemaakt. Intussen blijken de onderhandelin gen tussen de Libanese regering en de oppositie mislukt te zijn. De ver klaring van president Sjamoen. dat zijn regering in geen geval zal af treden, heeft tot nieuwe opstootjes geleid. Militairen hebben een ring ge legd rond de stad Baalbek, nadat op standelingen deze stad tweemaal hadden aangevallen. In een van de drukste winkelstra ten van de hoofdstad Beiroet ont plofte gisteren een bom. waardoor acht mensen werden gewond. De Libanese minister van Defensie is afgetreden, omdat ,,de veiligheid in het land niet verzekerd is." De president van de Alkmaar se rechtbank heeft de eis van het thans optredende bestuur van de coöpera tieve bergingsvereniging ..Renate Leonhardt" (dat in kort geding ge- eist had. dat de heer Visser de be scheiden kasmiddelen van de vereni ging zou overgeven) afgewezen. De president was van oordeel dat de ingewikkelde materie, waarin het hoofdzakelijk ging om de vraag of de heer Visser enerzijds en het bestuur anderzijds al dan niet wettig geko zen is. zich niet leende voor een kort geding. Onder de gegeven omstandigheden, nu 't geheel onzeker is, welke houding de op 27 mei te houden vergadering tegenover de heer Visser zal aanne men. achtte de president geen vol doende grond aanwezig om eiser tot het bewijs toe te laten. Een goede Giro-renner laat zich niet gauw dwarszitten ook niet door dalende spoorbomen. Tot het laatste moment trachten de cou reurs onder de bomen door te schie ten, om toch maar geen minuutje te verliezen. In welke vreemde bochten de renners zich dan soms moeten wringen ziet men nan de renner links, achter Geminiani. De onvolledige uitslagen van de donderdag in Japan gehouden parle mentsverkiezingen doen vermoeden, dat de liberaal-democratische rege ringspartij van premier Kisji over een grotere meerderheid in de Kamer zal gaan beschikken. Volgens de jongste cijfers heeft de regeringspartij reeds 112 zetels veroverd tegen de socialis tische oppositie 42. een strijd Het Poolse parlement heeft wet aangenomen, waarbij de tegen de straatschenderij wordt aan gebonden en voorts een wetsvoorstel voor verhoging van de strafmaat die hiervoor kan worden toegekend. In 1957 zijn de straatschenderijen in Polen met. 36 pet toegenomen ver geleken bij het voorafgaande jaar. In 1957 zijn 15.000 straatschenders van tussen de 15 en 25 jaar aange houden. Zij hadden 180 personen ge dood en 7000 gewond. Een parlementslid meende de stij ging te moeten wijten aan een on toereikend opvoedingssysteem en gebrek aan ontspanningsmogelijkhe den. Bjj studentenrelletjes in Leuven, die de stad enkele dagen tot een bijster onrustig oord hebben gemaakt, zouden niet minder dan 100 personen gewond zijn. Een rijkswachter liep tijdens een charge tegen de betogende studenten een gevaarlijke steekwond in de buik op. Het onderzoek naar de wijze, (Advertentie) De politieke toestand in Frankrijk en de verhouding tussen Parijs en Algiers blijven nog altijd nevelig. Het belangrijkste nieuws van gisteren was, dat de conservatief Antoine Pinay een gesprek met Pflimlin heeft gehad en dat hij daarna met de Gaulle ging praten over bemiddeling van deze laatste tussen de regering te Parijs en de leiders in Algiers. Na zijn bezoek aan het buiten verblijf van de generaal weigerde Pinay een verklaring af te leggen. De Franse premier heeft echter duidelijk gemaakt, dat Pinay hierbij op eigen initiatief zal handelen en dat er dus geen sprake is van een verzoek van het kabinet in deze. Jacques Sousteile en de militaire leiders in Algiers hebben gisteren op een bijeenkomst in Oran het been stijf gehouden. Sousteile brak een lans voor een regering onder de Gaulle en Massu drong erop aan, dat Parijs zich achter de eisen van het comité zou stellen. In de avonduren gaf het comité een verklaring uit, waarin de Franse parlementsleden werd gevraagd, te kiezen tussen een „eervolle" regering onder de Gaulle of samenwerking met de communisten! Ondanks de roep om de Gaulle blijkt er een merkwaardige onzeker heid te bestaan omtrent de bedoe lingen van deze laatste, indien hij aan de regering zou komen. De Fransen in Algerië willen de Gaulle, omdat hij de enige is, die volgens hen het verzet der rebellen defini tief zou kunnen breken. De rebellen leider Ferhat Abbas echter, een der meest gehate figuren bij de Franse kolonisten, zag in een eventueel be wind van de Gaulle de mogelijkheid van algehei* onafhankelijkheid voor Algerië.». Antoine Pinay zou de regering in middels ook voorstellen hebben ge daan tot het regelen van de betrek kingen tussen de Gaulle en het par lement, voor het geval de grote Char les het heft in handen zou nemen. Het huidige parlement, dat in ja nuari 1961 ontbonden moet worden, zou nadien nog vier jaar moeten blij ven bestaan. De komende twee en een half jaar zouden dan als een „tyd van nood" beschouwd moeten worden. Het parlement zou in die periode maar één maand per jaar mogen vergaderen en zich dan uit sluitend over de begroting uitspre ken. Het Franse kabinet is gisteren bij een geweest, om de door Pflimlin voorgestelde grondwetsherzieningen Het conservatieve Franse blad „Paris Presse" heeft de toestand in Frankrijk op de volgende bondige wijze samengevat: „De Nationale Vergadering stelt haar vertrouwen in de heer Pflimlin, die zijn vertrouwen stelt in generaal Salan, die zijn vertrouwen stelt in generaal de Gaulle, die geen vertrouwen stelt in dg Nationale Vergade ring, maar wacht tot deze haar vertrouwen stelt in hem". te bespreken, die uiteraard niet iden tiek zijn met de plannen van Pinay. Intussen dreigt er voor Parijs een ander gevaar. De Franse troepen in Tunesië en in het grensgebied van Marokko beginnen zich te roeren. Ze voelen zich blijkbaar moreel ge steund door de houding van de gene raals in Algiers. Volgens de Tune sische president Bourguiba zouden vier Franse straaljagers, die tegen de voorschriften in van een Tune- sisch vliegveld waren opgestegen, de plaats Gafsa hebben gebombardeerd. Ook waren er schoten gelost tussen Franse militairen en Tunesiërs. In Parijs ontkende men het bombarde ment, maar men gaf toe. dat er schermutselingen waren geweest. Wellicht, dat eerst het aangekon digde bezoek van de Franse stafchef Lorillot aan Algiers enige klaarheid zal brengen en mogelijk een begin van oplossing zal geven aan de cri sis. Men realiseert zich echter in Parijs, dat er nog van alles kan ge beuren en dat een akkoord met Al giers geen kwestie zal zijn van een gemoedelijk praatje aan de conferen tietafel. Daarvoor hebben de leiders van het Algerijnse comité zich te ver van Pflimlin verwijderd. waarop deze wonde werd toegebracht, is nog gaande. De relletjes, waarover elders in ons blad uitvoerig wordt bericht, begon nen dinsdag, toen er te Leuven een socialistische verkiezingsbijeenkomst plaats vond. Van het een kwam het ander en op een gegeven moment woedden er complete veldslagen tus sen de studenten, socialistische „knok ploegen" en afdelingen van de rijks wacht, die met gummiknuppels en ge weerkolven de jongelui uiteendreven. Straten werden opgebroken en hier en daar werden barricades opgeworpen van een meter hoog. Dinsdagavond en ook de avond daar op waren de opstootjes het felst. Ook gisteren overdag kwam het nog tot. een enkel incident, maar er waren minder studenten en rijkswachters bij betrok ken dan voorheen. Woensdagavond zijn in Oporto bjj botsingen tuss-en de politie en aan hangers van generaal Umberto Del- gado, een onafhankelijke kandidaat van de oppositie voor de presidents verkiezingen, twintig mensen ge wond en enkele gearresteerd. Generaal Delgado was pef vlieg tuig uit Lissabon in Oporto aange komen en werd op het vliegveld en op zijn weg naar de stad door aan hangers toegejuicht. De politie greep toen nog niet in, maar wel toen een menigte zich buiten het hotel verza melde, waarin de generaal zijn in trek had genomen. De politie maakte gebruik van gummiknuppels om de betogers te verspreiden. Er werden stenen naar de agenten geworpen. (Advertentie) Van militaire zUde wordt in Algiers vernomen, dat de Franse marine voor de Tunesische kust een Italiaans schip heeft onderschept, dat negen ton Ame rikaanse wapens aaik boqrd had, die voor de Algerijnse rebellen waren be stemd. Het is niet bekend waar het schip vandaan kwam.

de Stem | 1958 | | pagina 1