Zoutelandse offer aan huizen ten verzwaring Geen grootse, maar nuttige oefenpartij voor Bondselftal Vliegende boot" voor duizend passagiers Frans Bukkens, Vlissingen, won prijs als karikaturist Upen vëer- en rten iad MONTEVIDEO STAAKTE Voorlopig geen gevaar Foresters met 1-0 geklopt Gemeenten willen mede rijksbeleid bepalen Jvr. v, Schaelve - vaerft nu zaelve - met gemak en CETALAC MOSER met één seconde leider in de „Giro Geen 2 duels voor YVY Amerikaanse wapens voor Indonesië Medaille heeft voor enkelen een tragische keerzijde.... Kroestjev en aanhang in Moskou bijeen 13 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 22 MEI 1958 ht k Breda op 12 esteld in van ^oom Nieuw-Guinea Schoon New York Beul van Buchenwald moet terecht staan Jubileumprijsvraag van Stichting Bouw Bestuursverkiezing Vereniging van Ned. Gemeenten Gouden Kruis dragers 4-daagse naar Breda Gauthier niet in Bordeaux-Parijs LAATSTE NIEUWS SPORT IN 'T KORT MARKTEN WATERSTANDEN 13 wordt gereden, r moet in staat er te nemen," nberg, ,,en een as niet aanwe nd dan ook op eze manier van wettelijke voor leer daar in dit dat de instruc- ingrijpen. Mr. erigens als zijn ?een schuld had eiste een boete deelde dus de ier van justitie tenlastegelegde i de winkelier lator (K.V.P.) lister Algera tregelen tot veertarieven ;lde op te tijdens de !e begroting aterstaat in it hij 't prin ting, waar- afgestemd zou kosten zou kunnen lijken maar oewindsman eg te plegen tal bestuur I A merkte ;ven op, dat ekening zal de kosten urige wach- gadering van N.V. Machi- rheen Backer Breda, werd iwone en pri- het boekjaar pet. Beukers en Schrieck, wer- herkozen. kespeare bren- ater. De zater- die nu een voetbal speelt ig heeft. -1 meer voor ntjes een spe- nieuwe woon- ir een schom- unnen worden en wordt ten- van burge akkoord ge- suggestie om een speelter- stellen, onder llandse kleine ïogen spelen. ■g de heer T. Is iets naders i met betrek van de sloot inaf de Kerk- ninastraat en e persleiding :t rioolwater, e, dat met de elde slootge- orden begon- inisterie van icht is ont- de bijdrage egkosten van ?rij Oost Kil- betreft, zei iet technisch g van Neder- iddels zover is gevorderd, voor aanbe- echter op de ten voor wat persleiding gisteren be de Eerste n Bergen op datum ver- :omt in de ;enteraad op Het uur der Bruid van nenstrijd. aamse Opera, (Van onze verslaggever) Op 1 juli aanstaande, dus binjien zes weken, moet weer een aantal mensen in Zoutelande hun woning verlaten, omdat dan opnieuw be gonnen zal worden met de sloop ten behoeve van de dijkverzwaring, die uitgevoerd wordt in het kader van de oeververdedigin,gswerken. Een goed dozijn huizen in dit intieme Walcherse dorp ligt reeds tegen de vlakte en nog ruim zo'n aantal zal volgen. Er is ook nieuwbouw ge pleegd, elders in het dorp, om hen, die uit hun huizen worden verdre ven, op te vangen. Op enkele meters afstand van een puinhoop kan men daarom een riante nieuwe woning aantreffen, die voldoet aan alle eisen welke de moderne tijd stelt en dus verre de faciliteiten van de verdwe nen en nog te verdwijnen woningen overtreft. Een der slachtoffers van de af braak is het gemeentehuis, dat vroeger aan de Langstraat stond. In januari is de secretarie overge bracht naar een particuliere woning en het gemeentehuis smolt langzaam weg onder de slopershamer. De se cretarie heeft thans trouwens niet veel minder ruimte dan tevoren. Een nieuw gemeentehuis zal Zoute lande wel niet meer krijgen, gezien de plannen tot samenvoeging van Zoutelande met enkele andere ge meenten. Burgemeester D. Kodde, die enkele decennia lang vocht voor het behoud van het pittoreske in zijn gemeente, ziet thans in het laatste jaar van zijn ambtsperiode het dorpseigene in luttele maanden plaats maken voor een dorp, dat hem in feite vreemd is. Vergeten groep De eigenaars van de huizen, die moqten worden gesloopt, zijn daar over in het algemeen niet onver deeld enthousiast. Maar de uitkerin gen vielen nogal mee en men sprong er aardig uit, op een enkele na, die niet in staat bleek om het bedrag, dat bijgepast moest worden om van oud nieuw te maken, op te brengen. Een groep, die men echter bij de overnemingsprocedure volkomen heeft vergeten, is die der huurders. De huizen, die zij bewoonden, waren over het geheel genomen vrij oud en dus laag in huurwaarde. De huiseigenaars werden in de gelegenheid gesteld om nieuwe wo ningen voor hun huurders neer te zetten, maarde huurprijzen lig gen uiteraard aanmerkelijk hoger dan voor de gesloopte woningen. Voor de meeste huurders betekent dit een groot bezwaar; het maakt immers nogal enig verschil, of men vier of vijftien gulden per week aan huur moet betalen. Toch is dat voor velen nog wel op te brengen, zij het met enige opoffering. Maar er zijn uitzonderingen Wanhoopsuitroep „Laat ze ons de nek maar om draaien, dan is het afgelopen!" Deze wanhoopsuitroep slaakte mevrouw De Bruijn, die nirnog met haar man en vier kinderen van res pectievelijk tien, zeven, vier en een half en drie en een half jaar in de „woning" Hoogte 8 woont. Het huis biedt niet veel comfort; integendeel, er is een opvallend gebrek aan alle gemakken, die men in een woning verwacht aan te treffen. Het door muren omgeven geheel, dat men met veel fantasie nog de eretitel „huis" zou kunnen geven, bevat een kamer, een keuken en een zolder; géén slaapkamers, géén waterlei ding en géén gas. Naast het pand staan een schuurtje, dat instorting nabij is, en een houten rusthuisje, waarin de heer De Bruijn zijn schoenmakersbedrijf uitoefent. De gehele familie, man, vrouw en vier kinderen, onder wie een meisje, slaapt op de zolder, die zelfs niet door enkele tussenschotten in ka mertjes is onderverdeeld. Men zou dus geneigd zijn om te denken, dat iedere verandering voor de familie de Bruijn een verbetering moet zijn. Aan de Nieuuistraaf nummer 13 staat een mooi nieuw huis op de familie te wachten. De eigenaar, de heer J. Lievense, heeft het er speciaal voor hen laten neerzetten, maar, De Bruijn is een kleine een héél kleine zelfstandige, die zich met veel kunst- en vlieg werk het hoofd boven water kan houden, mede dank zij de ge ringe huur van 3,50 per week, die hij momenteel ver„woont". In de nieuwe woning zou hij ƒ15 tot f 17 moeten gaan betalen en dat kan echt niet! De heer Lievense heeft de woning op de Hoogte aan de Polder Wal cheren verkocht. De Polder moet het huis afbreken en gaat daarmee °P 1 juli aanstaande beginnen. De Bruijn moet er dus uit, maar er is geen andere woning voor hem en zijn gezin, die hij zou kunnen beta len. Dus komt het gezin op straat te staan. Geen oplossing.... Burgemeester Kodde ziet ook geen oplossing, tenminste geen be hoorlijke: „De Bruijn moet ander werk zien te vinden, waardoor hij meer verdient". Maar zo eenvoudig ligt de zaak niet. De man is ver knocht aan zijn schoenmakerij en bovendien niet erg sterk. Burge meester Kodde zei nog meer om te verklaren, dat hij eigenlijk nog niet veel had gedaan om het gezin te helpen. Wat hij verklaarde klonk niet erg prettig, zeker niet uit de mond van burgemeester Kodde, en het argument was trouwens niet sterk. Toen we Zoutelande verlieten, Meer dan dertig jaar heeft bur gemeester Kodde geijverd voor het intact blijven van het pitto reske der gemeente Zoutelande. Doch slopers zijn thans heer en meester in de Walcherse bad plaats dat door de aanleg van een zware zeewerende dijk zijn oud, vertrouwd aanzien verliest. De Dorpsstraat wordt gesloopt en een honderdtal meters ach teruit de nieuwe woningen op deze foto verrijst een nieuwe Dorpsstraat. waren we onder de indruk van de gesprekken met mevrouw De Bruijn en met burgemeester Kodde en we beseften, dat het algemeen belang zoals dat van de dijkverzwarin gen er een is soms wel eens heel zware persoonlijke offers vraagt, offers, die werkelijk niet op te brengen z(jn en die in feite alleen door de gemeenschap kunnen wor den gedragen. By deze kleine tra gedie van de miniatuur-zelfstandige valt immers het financiële offer van de gedupeerde huiseigenaars vol komen in het niet In Moskou zijn momenteel de leiders van vrijwel alle commu nistische landen bijeen, ter be spreking van de onderlinge eco nomische betrekkingen tussen Rusland en de satellieten. Kroest jev, Gomulka en Kadar behoren tot degenen, die aan de bijeenkomst deelnemen. De vergadering van de „raad voor onderlinge economische hulp" zal ge volgd worden door een bijeenkomst van vertegenwoordigers der „War- schau-landen", die zaterdag begint. Zuid-Slavië heeft geen vertegen woordiger naar Moskou gezonden. Wel is in Belgrado meegedeeld, dat Tito een antwoord klaar heeft op de brief, die Kroestjev hem vorige week stuur de en waarin deze laatste met econo mische sancties dicigde, als Zuid-Sla vië niet van de dvvaiingen zijnsweegs zou terugkeren. Over de inhoud van Tito's antwoord is nog niets gezegd, maar in Belgrado acht men het niet onmogelijk, dat de president een per soonlijke ontmoeting met Kroestjev zal voorstellen. (Van onze sportcorrespondent) ROTTERDAM, woensdagavond. De Engelse profclub Nottingham Forest was een uitstekende sparringpartner voor het Bondselftal, dat vanavond, gedeeltelijk bij kunstlicht spelend, een kleine, maar verdiende 1 -O-overwinning boekte. In de 19e minuut van de tweede helft, door een bekeken balletje van Lenstra, werd zij overigens pas een feit. Toen onze spelers na afloop de kleedkamers opzochten, bleek, alleen al uit hun doorzwete shirts, hoezeer zij zich hadden moeten inspannen om dit resultaat te kunnen behalen. Er was van deze Engelsen het een en ander te leren. Hier stond een ploeg van zeer behendig voetballende Foresters in het veld, die mach tig mooi positie kozen, over een geweldige lichaamstechniek beschikten en ook van tactiek voldoende kaas hadden gegeten (misschien geen Hol landse!) om onze goalgetters het zo begeerde scoren te beletten. Ongeveer 250,000 arbeiders in de Uruguese hoofdstad Montevideo heb ben 24 uur gestaakt tot steun van de arbeidersbond in de papierindustrie. Er reden gisteren geen taxi's, auto bussen en trams. De winkels waren gesloten en ook het verkeer in de haven lag stil. Volgens de Daily Mail zou de Britse regering de studie bekos tigen van een strikt geheim pro ject voor de bouw van vliegbo- ten tot 15.000 ton die duizend passagiers zouden kunnen ver voeren. De Engelse regering heeft, zo zegt het blad, de eerste stap gedaan om de kloof tussen het vliegtuig en het passagiersschip te overbruggen. De Engelse regering zou een contract gesloten hebben met een vliegtuig- bedrijf voor het voorbereidende on derzoek inzake de bouw van de vlieg- boot, waarvan de uitvinder een ge leerde is, wiens naam geheim ge houden wordt door het ministerie van bevoorrading". De idee van de uitvinder stelt, vol gens de Daily Mail, een vliegende schotel" in het vooruitzicht, een toe stel, dat zo zwaar kan zijn als een vrachtschip en toch zo, snel kan vlie gen als een modern passagiersvlieg tuig zonder straalaandrijving. Het vooronderzoek zou worden ver richt door Saunders-Roe te Cowes op het eiland Wight. In het bericht van de Daily Mail wordt nog gezegd, dat naar men meent te weten de vliegboot uitge rust zal worden met naar beneden gerichte straalpijpen. Zij zou op ge ringe hoogte over zee vliegen en zich voortbewegen op een kussen van lucht onder hoge druk tussen de vlak ke onderkant en het zeeoppervlak. Theoretisch zou het mogelijk zijn, dat het toestel ook over land vliegt, maar heuvels en hoge obstakels zou den een beletsel hiervoor zijn. meegemaakt, hoe zonder noemens waardig verzet van de regering een bedrag van 20 miljoen gulden aan het gemeentefonds is onthouden om over de weg van de minste weerstand een fiscaal-politieke solutie te dekken die naliet acht te slaan op de in schrikbarende geldnood verkerende gemeenten. Hoe kan men een verklaring vinden voor het verschijnsel, dat men in al gemene zin onze autonomie oprechte eerbied toedraagt en prijst, doch dat bij de uitwerking van het regerings beleid in onderdelen de inbreuken op die autonomie elkander steeds sneller opvolgen en steeds ernstiger van ka rakter worden De heer Kolfschoten noemde ach tereenvolgens de ontwikkeling van de techniek (communicatiemiddelen), 'n verkeerde opvatting van de toezicht houdende taak, de controle-zucht en de structuurverandering, die optreed in het Nederlandse publiekrechtelijke bestel. Op ieder dezer punten ging mr. Kolfschoten nader in. Als noodzakelijke tegenhanger van Minister Staf heeft in de Eerste Kr mer verklaard, dat hij geen Indom sische actie tegen Nederlands Nieu Guinea verwacht, zolang de gewapen de opstand in Indonesië voortduurt Wy zyn er echter op bedacht, da deze situatie geheel kan veranderen als deze periode is afgesloten, voeg hij hieraan toe. Ir. Staf zeide voorts, dat de moder ne bewapening, die aan Indonesië wordt geleverd, een extra bedreiging kan gaan worden. de „autonomie - nieuwe - stijl" moet worden ingevoerd een „centraal be stuur - nieuwe - stijl" en vooral ook een „toezicht - nieuwe - stijl". Het is juist dat tegenwoordig de plaatselijke belangen niet meer door de gemeenten alleen en afzonderlijk behartigd kunnen worden zonder dat het rijk hierover kan meespreken. Maar de onvermijdelijke conse quentie hiervan is, dat de ge meenten bij bepaalde, haar acti viteit regarderende, onderdelen van het nationale bestuurlijke en economische beleid veel meer dan vroeger nauw betrokken zijn. Daarom moet hun het recht wor den toegekend om op hun beurt mee te spreken bij het bepalen van het rijksbeleid. Dit laatste besef is nog niet doorge drongen bij vele rijksinstanties, die nog altijd denken volgens het ver ouderde schema, aldus besloot mr. Kolfschoten. Meer dan 1200 man speciale politie heeft in New York gespeurd naar mensen die afval of sigaretten peukjes op straat gooiden. De politie bekeurde 892 mensen, die ieder een boete van 25 dollar moeten betalen. De actie van de politie volgde op een campagne voor het schoon hou den van de stad. Op 3 juni zal in Bayreuth het pro ces beginnen tegen Martin Sommer, de beul van Buchenwald. Hem wordt ten laste gelegd dat hij tussen 1938 en 1943 drieënvijftig moorden op ge vangenen van Buchenwald en een honderdtal mishandelingen en andere wreedheden heeft gepleegd. Het pro ces had aanvankelijk reeds in 1950 moeten beginnen, maar zijn verdedi ger heeft tot nu toe steeds uitstel van de behandeling weten te verkrijgen, aanvoerend dat Sommer's gezond heidstoestand te slecht was voor de spanningen van een proces. In 1950 is hij getrouwd en heeft hij een eis tot schadevergoeding van 10.000 mark in gesteld tegen de Westduitse regering wegens in oorlogstijd bekomen ver wondingen. Sommer kwam in juli vorig jaar uit een ziekenhuis en werd onmiddellijk gevangen genomen. De dagvaarding beslaat 312 blad zijden. Onder andere wordt Sommer medeplichtigheid aan de moord op 21 Joodse gevangenen ten laste gelegd, de wurgmoord van een gevangene en de verdrinking-in een bad inet desinfectans van een andere. Sommer is SS-onderofficier geweest in de tijd dat Karl Koch en zijn vrouw Ilse de leiding hadden van Bu chenwald. Zelf zagen zij daar weliswaar geen kans toe, maar dat mag men voor een groot deel toeschrijven aan het hechte verdedigin'gsblok, dat Pieters Graafland, Kuijs, Wiersma (spil), Kraaij en de kanthalfs de Koning en Jan Klaassens vormden. Ere wie ere toekomt: met kop en schouders boven zijn collega's uit stak Roel Wiersma. Méér dan eens heeft hij in zeer benarde omstandigheden de bezoekers het scoren weten te beletten. Ook aan Coentje Moulijn hebben de circa 10.000 toeschouwers echt veel plezier beleefd. Hij opereerde clow nesk op die linkervleugel, waar de (kale) rechtsachter Whare slechts éénmaal er in is geslaagd, Coentje met succes <3® voet dwars te zetten. Toevallig was dat nèt de keer, dat het vermoedelijk een goal van de aalgladde Rotterdammer zou zijn ge worden. Maar tenslotte heeft hij dan toch een flink aandeel gehad in het winnende doelpunt. Puik voetbal Grote delen van de ongetwijfeld in teressante ontmoeting is er puik voetbal te zien "geweest. Want ook Piet van der Kuil (althans voor rust) blies een uitstekende partij. En als Cor van der Gijp in die periode (na de thee werd diens plaats door Coen Dillen ingenomen1» méér mans was geweest, zou het Engelse net toen al hebben getrild. Trouwens, ook Lenstra en van der Linden (harde schutter) hadden dit kunnen bewerkstelligen, maar het flitsende ontbrak en met de ingezonden ballen, merendeels te tam of onzuiver gericht, wist doelman Thomsom uitstekend raad. Toen het Bondselftal in die 19e minuut tenslotte deze Thomson had doen capituleren, door Abe, en na prima voorbereidende dingen door v. d. Linden en Moulijn, bleek weldra, dat de bezoekers er niets voor voel den met een nederlaag naar hun haardsteden terug te keren. En het is in deze resterende 26 mi nuten dat onze verdediging natte ruggen heeft gekregen Onmisbare steun Een goed ding is toen óók geweest, dat uit de Nederlandse voorhoede onophoudelijk steun werd verleend (óók door Lenstra!) Daaraan is te danken,, dat de overwinning aan Bondszijde is gekomen, want met grote hardnekkigheid is uiteindelijk De vereniging van Nederlandse ge meenten begon gisteren te Groningen haar jaarvergadering die vandaag wordt voortgezet onder voorzitter schap van mr. H.A.M.T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag. dewerken aan de tegenwoordige veel zijdige overheidstaak. Tot sprekers genoegen en gerust stelling heeft hij nog zeer onlangs kunnen lezen, dat volgens de mening van de regering uit zekere verschui- In zijn openingsrede gaf hij vooral vingen in de richting van centralisa- aandacht aan een van de grote alge-tie geenszins mag worden afgeleid, (Advertentie). mene problemen, die er voor de ge meenten bestaan, gemeentelijke auto nomie. Het gaat bij deze autonomie in rui me zin niet alleen om de bevoegdheid van de gemeenten om in eigen ver ordeningen zichzelf de wet te kunnen stellen, doch vooral om de vrijheid voor de gemeenten om naar haar maximale capaciteit te kunnen me- dat ons land op weg is om, evenals Frankrijk, een centraal geadmini streerde staat te worden. De goede wil is aan alle kanten aanwezig, maar toch is, dikwijls in schrille tegenstelling tot deze goede bedoelingen, de praktijk helaas an ders. (Van onze verslaggever) Vorige week viel de beslissing. De heren van de jury vonden de drie beste inzendingen zo alle machtig en zo volkomen aan el kaar „gewaagd", dat zij besloten drie eerste prijzen uit te reiken en één van de drie ging naar Frans J. Bukkens, Singel 332 in Vlissingen. Toen Frans een paar dagen geleden in de Bergen op Zoomse Wilhelmihakazerne, waar de militaire dienst hem in beslag neemt, een brief van de Stich ting Bouw ontving, mompelde hij in zichzelf: „het kan haast niet anders, of het moet raak zijn". Het was dus raak! Enige tijd geleden chreef de Stich- ing Bouw, in sa menwerking met Bond van Ne- rlandse Archi- "cn, die zijn vijf. jarig jubilee -rde, een prijst ag uit onder de "1 ..Bouwen in rikatuur" en de- prijsvraag waar- door honderden .derlanders werd FR. BUKK ik zelf ....deelgenomen, lag Frans Bukkens bijzonder goed. Ja renlang studeerde Frans in Rotter dam aan de Academie van Beelden de Kunsten. Publiciteit was zijn vak en het maken van cartoons zijn spe ciale liefhebberij. Voor Frans Buk kens was het derhalve een uitge maakte zaak, dat hij aan de prijs vraag van de stichting Bouw zou meedoen en een gooi maken naar de eerste prijs. Hij snuffelde wat in zijn collectie en diepte, na veel wik ken en wegen, een prent op, die hij een kans gaf. Op de prent prijkte een grote muur, waaraan precies twee steentjes ontbraken. Een Ijve rig fhetselaar en een sjouwer com pleteerden de tekening. Symbolische prijs Vorige week kreeg Frans Bukkens dus zijn brief en in het begin van deze week is hij naar Rotterdam ge reisd, om er een symbolische prijs, bestaande uit een rubber aapje, dat de trom roert, in ontvangst te ne men. De „echte" prijs vierhon derd klinkende guldens zal hem dezer dagen gestuurd worden. „Net wat is nodig heb", vertelde de over gelukkige prijswinnaar ons gister avond. „In dienst vang je niet al te veel. en daarom komen die vierhon derd pop goed van pas", Frans Bukkens heeft het overigens in zijn Bergse kazerne best getroffen. Bij Welzijnszorg zag men (terecht) wel wat in de twee-en-twintigjarige karikaturist, die vlot met de teken- stift weet om te gaan. Hij kreeg een job op het bureau en als er zo nu en dan avondjes zijn, waarvoor enig „tam tam" gemaakt moet worden, is Frans Bukkens de man die de affiches moet ontwerpen, wat deze natuurlijk maar al te graag doet. Tien maanden is Frans Bukkens nu in militaire dienst. Als hij eruit komt gaat hij zich in een van de grote steden vestigen. „Daar is werk genoeg aan de winkel", waren zijn woorden bij het afscheid. Ongetwij feld is daar voor een jongeman als Frans Bukkens, met zö'n talent, een plaatsje open Tijdens het tweedaags congres van de Vereniging van Nederlandse ge meenten, dat te Groningen wordt ge houden, werd in een viertal vacatu res in het bestuur, ontstaan door periodieke aftreding, voorzien. Mr. dr. C. Kortmann, burgemeester van Breda, mr. G. E. van Walsum, bur gemeester van Rotterdam, A. H. van Gelderen, burgemeester van Zaan dijk en P. W. Hordijk, burgemeester van Middelharnis, werden herkozen. (Voor de rede van voorzitter Kolf schoten zie elders in dit blad.) die kleine voorsprong nog verdedigd moeten worden. De echte liefhebbers van voetbal hebben nu en dan inderdaad waar voor hun geld gekregen. Al was het alleen maar vanwege die soms mag nifieke oplossingen, welke deze En gelsen in vaak moeilijke situaties wisten te vinden.. De vervanging van Cor van der Gijp door Dillen heeft weinig zoden aan de dijk gezet. In zoverre: de P.S.V.-er was al evenmin op dreef als zijn voorganger, al heeft hij dan een paar maal een hard schot afge vuurd. Soms fel De wedstrijd had soms felle kanten, dank zij niet in de laatste plaats door de serieuze manier, waarop de gasten hun taak als oefenpartner hebben opgevat. Voor rust zag men aan Nederlandse kant herhaaldelijk fris, open spel, snel en via de vleu gels en vaak uitstekende passes. Maar de finishing touch, de afwer king bleef beneden de maat, zodat de sterk meelevende toeschouwers het dit keer met dat éne doelpunt hebben moeten doen. Eén keer, in de 35e minuut van de eerste helft zyn de onzen goed weg gekomen. Uit een hoge voorzet van rechtsbuiten Gray (na de thee ver vangen) kopte midvoor Wilson bui ten bereik van Pieters Graafland in, maar de bal ketste tegen de lat en daarvan terug het veld in. In de 25e minuut van de tweede helft had die kanjer van v. d. Lin den eveneens beter lot verdiend, want nu vloog het leder buiten bereik van de keeper voorlangs diens doel naast de paal achter. Een kwartier voor slot verrichtte Pieters Graafland nog een puike redding door een kanejr van aan valsleider Wilson te stoppen. Vlak voor slót had Dillen de stand bijna nog vergroot, maar Thomson slaagde er op 't laatste nippertje nog in de bal naast zÜn net te wer ken. Was het dus geen groots voetbal, dat op de grasmat is gebracht, het was in ieder geval genoeglijk om naar te kijken. Temeer omdat de weers omstandigheden prima waren. Zondag 1 juni aanstaande is er door de vereniging „Gouden Kruisdragers Vierdaagse" te Breda een reünie ge organiseerd voor de dames- en heren leden dragers van het gouden kruis der Nijmeegse Vierdaagse. Een regelingscommissie te Breda stelde een aantrekkelijk programma voor die zondag samen. Tussen tien en half elf komen de deelnemers in Cosmopolite (t.o. station) bijeen. Een deputatie van ongeveer 25 personen wordt te half twaalf officieel ten stadhuize ontvangen. Gezamenlijk wordt dan een bezoek gebracht aan de Kon. Mil. Academie, waarna te twee uur een lunch volgt in „Heuvelzicht". Met een wandeling van circa tien kilometer door. het schone Mastbos wordt de reünie be sloten. De Spanjaard Frederico Bahamontes heeft woensdag de vierde etappe van de Ronde van Italië gewonnen met een voorsprong van 26 seconden op de Luxemburger Charly Gaul. De rit van St.-Vincent naar Turijn, over een afstand van 132 Km werd afgelegd in 3 uur 8 minuten en 50 seconden. De Spanjaard Larono werd derde. Pambianca, die met, een achterstand van 2.25 arriveerde, verspeelde zijn eerste plaats in de algemene rangschikking aan de Italiaan Aldo Moser (17e op 1.42). Moser is leider met een voorsprong van.... één seconde op de Spanjaard Salvador Botella. Bernard Gauthier zal dit jaar niet deelnemen aan de wegwedstryd Bor deaux-Parijs. De Fransman - favoriet na zyn overwinningen in 1951» 1954, 1956 en 1957 - maakte zondag tijdens de Ronde van zuid-oost-Frankrijk in de afdaling van de Mont Ventoux een val en kreeg daardoor een ernstige spierblessure in de lendenen. In de plaats van Gauthier start nu Albert Bouvet, de nieuwe kampioen van Frankryk der achtervolgers. Bouvet eindigde vorig jaar in deze zware wedstryd op de vierde plaats. VVV mag na afloop van de compe titiewedstrijd tegen GVAV op tweede Pinksterdag niet uitkomen tegen de Duitse club Meidericher SV, welke wedstrijd in het Duitse grensplaatsje Breyel zou worden gespeeld. Het KNVB-bestuu: heeft deze beslis sing aan het bestuur van VW mede gedeeld naar aanleiding van protesten die tegen het spelen van deze tweede wedstrijd bij de bond waren binnen gekomen van clubs, die evenals GVAV nog in de gevaarlijke degradatie-zone van de ere-divisie verkeren. Schieting van „Juliana" De uitslag van de handboogschie- ting op de doelen van de vereniging „Juliana" te Kwadendamme luidt: Meeste punten: C. Pekaar St. Sebas- tiaan Yerseke; meeste rozen: M. Steenbakker Juliana Kwadendamme; meeste negens: M. Zoeteweij St. Se- bastiaan Yerseke; meeste achten: C. Bek Soranus II Heinkenszand; mees te zevens: J. Beulens Juliana Kwa dendamme; meeste zessen: L. Geus Juliana Kwadendamme; meeste vij ven: H. Steenbakker Juliana Kwaden damme; meeste vieren: J. Steketee St. Sebastiaan Yerseke; meeste drie- en: J. de Jonge Soranus II Heinkens zand; meeste tweeën: A. Capello So ranus II Heinkenszand; meeste enen: L. Remijn Juliana Kwadendamme. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt dat er uitvoer- licenties zijn verstrekt voor de levering van wapens, munitie e.d. „voor de politie en mare chaussee der centrale Indonesi sche regering". Aan politie-uitrusting zal voor een bedrag van 500.000 dollar geleverd worden. De uitrustingsstukken voor de marechaussee vertegenwoordigen een aanmerkelijk groter bedrag. Tot de te leveren goederen behoren vliegtuig onderdelen en radio-uitrusting. Uitdrukkelijk verklaarde men in Washington, dat met de verstrekking van de licenties het algemeen embar go op de levering van legermateriaal (dat voor de periode van de burger- strijd in Indonesië is bedoeld) niet wordt opgeheven. ALS OPVOLGER van de heer A. Eeckhout te Huist, die onlangs ont slag nam als consul van de KNVB, is met ingang var. 15 juli benoemd de heer Ser. Th. Eeckhout te Hulst. GOES, 21 mei Groenten: kropsla Al 7-10, A2 6, B2 4, bl.kool Al 66-74, A2 52-68, BI 42-57, B2 23-57, afw. 18- 45. rabarber 13-18, radijs 9-10, spin. 12-36, prei 31, wortelen 63-80, lams oren 46-51, witte komk. 49, zeekraal 96, sjalotten 12, aardbeien p. doos 1 95, 2 82-95, afw. 56, p. stuk 1 6. DEN BOSCH, 21 mei. Op de markt van heden werden aangevoerd 7542 stuks vee, zijnde: 2235 runderen, 214 graskalveren. 831 vette kalveren, 697 nuchtere kalveren, 165 schapen, 19 geiten, 615 lammeren, 81 fokzeu- gen, 331 slachtvarkens, 89 lopers, 2265 biggen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: melk. en. kalfkoeien 765-1290. guiste koeien 700- 1000, kalfvaarzen 800-1275,' klamvaa'r- zen 760-940, guiste vaarzen 700-875, pinken 475-700, graskalveren 300-450, nuchtere kalveren voor fok- of mes- terij 70-220, weideschapen 40-75, lam meren 35-65, ooien met lammeren 110. 170. drachtige zeugen 275-390, lopers 65-76, biggen 48-60. Slachtrunderen aanvoer 688 stuks, extra kwaliteit 3,40-3,60, le kw. 3.25- 3,40, 2e kw. 2,95-3,15, 3e kw. 2,70-2.90, vette stieren 2,90-3,25, worstkoeien 2.60-2,75, alles per kg gesl. gew., vette kalveren le kw. 2.55-2.95, 2e kw. 2,20- 2,50, 3e kw. 2.00-2,15, nuchtere slacht- kalverenl,30-l,55. slachtvarkens 1,62- 1,72, slachtzeugen le kw. 1,48-1,53, 2e kw. 1,40-1.45, alles per kg lev. gew. Vette schapen 85-115, vette lamme ren 70-110, nuchtere slachtkalveren 42,50-65. Melk- en kalfkoeien, aanvoer gelijk vorige week. handel rustig, prijzen stijf duur. Guiste koeien, normaal, tamelijk vlot, ruim prijshoudend. Jongvee, normaal, goed. gehandhaafd. Vette kalveren, groter, levendig, vast. Nuchtere slachtkalveren, minder, vlot, hoger. Schapen en lammeren, groot, levendig, trokken iets aan. Fok- zeugen, groter, redelijk, stabiel. Lopers en biggen, ruimer, rustig, gehand haafd. Slachtvee, normaal, lui, duur. Slachtzeugen. minder, willig, ruim prijshoudend. KAPELLE. 21 mei Aardbeien 1 exp. 86-98, 1 83 2 68-77 alles per doos van twee ons. Groenten: bl.kool 35- 46, kropsla 5,5-10, rabarber 11-12, spi nazie 35-44, aardapp. 5-8,5, sjalotten 3-3,5, radijs 5. TERNEUZEN. 21 mei Sla A2 4-6, bl.kool A2 66-75, B2 60, B afw. 58, seld. 10-13. peen 70-72, radijs 2 5-11, sjalotten 11, and. 62, asperges B 2,00- 2.16. B2 1.54. C 1,02. rabarber 15-23, spin. 2 24-30, uien 2 6-8, aardbeien, glas p. doosje 1,63-1,75, 2 49-63. Konstanz 404 (onv.), Rheinfelden 313 (-12), Breisach 274 (-4), Straatsburg 368 (-9), Maxau 555 (-6), Mannheim 433 (-8), Mainz 397 (-10), Bingen 302 (-10), Kaub 347 (-12), Trier 318 (-38), Koblenz 397 (-37), Keulen 440 (-46), Ruhrort 698 (-36). Lobith 1331 (-17), Nijmegen 1102 (-10), Arnhem 1079 (-7), Eefde IJssel 595 11). Deven ter 475 (-10), Monsin 5550 (-18), Visé 5115 (-29), Borgharen 4126 (-39), Bel. feld 1295 (-13), Grave beneden de Sluis 569 (-11).

de Stem | 1958 | | pagina 3