Walcheren Zuid-Beveland Sla met Livorno, elke p dag opnieuw een lekkernij Congres Nat. overleg gewestelijke cultuur Rij-instructeur moet tijdig kunnen ingrijpen Vernieuwing van onderwijs te het ambachts- Middelburg Dagblad De Stem Nog steeds overleg over situatie in vlaswereld Kraamzorg Groene Kruis kreeg veel aanvragen Hogere veer- tarieven opschorten Bouwactiviteiten in raad van Rilland-Bath Z.-Vlaanderen Dividend op 12 pet vastgesteld DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 22 MEI 1958 Jan Peters sprak voor KYP bij Zal verkoopactie stranden Emeritus-deken Th Buysrogge 60 jaar priester Op 19 en 20 juni te Middelburg Nieuw overleg verdroging rond de* Braakman Veilingen te Kapelle in pinksterweek Hoogwaterstanden KANTONRECHTER MIDDELBURG: Dubbele bediening niet verplicht Dhnk HENNEKENSELS Personeelsgroei niet evenredig gmt pütüs wiMh. hiims RuTon-Uhndy Vierjarige opleiding wordt regel K. VP-senator: Machinefabriek Breda Het havenplan van Bergen op Zoom AGENDA Vandaag VLISSINGEN Ademloos luisterden dinsdagavond in de hal van de Paulusschool aan de Adriaan Coortelaan een kleine hon derd belangstellenden naar de boei ende politieke toespraak van Jan Pe ters, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. Peters is niet alleen een politicus van formaat, maar boven dien een goed verteller. De spreker werd ingeleid door de afdelingsvoor zitter der K.V.P., de heer W. L. M. Groffen, die een bijzonder woord van welkom toeriep aan groepen uit Mid delburg en Souburg (waar dit jaar voor de eerste maal met een katho lieke lijst aan de verkiezingen wordt deelgenomen) en aan een delegatie van de K.V.P.-jongeren-afdeling, die wel is opgericht, maar zo nieuw is, dat nog niet vergaderd werd. De kern van het betoog van de heer Peters was de door de wereld revolutie ontstane onderlinge afhan kelijkheid tussen groepen, landen en volken, de plicht tot samenwerking tot behoud van het evenwicht in de wereld en de taak, die de katholiek en dus ook de katholieke partij hier in hebben. Bijzonder uitvoerig sprak Peters over het onderwijs, het doel bewuste christelijke onderwijs tot vorming van een christelijke maat schappij. Hij wees op het gevaar, dat het socialisme in zich houdt om het onderwijs van elk godsdienstig element vrij te houden, doch dat voor de katholiek onaanvaardbaar is. Dit achtte hij een zeer belangrijk punt voor de gemeenteraadsverkiezingen, omdat onderwijs ook voor een zeer groot deel een gemeentelijke aangele genheid is. Daarom is het nodig, dat het katholieke bevolkingsdeel zich in de raad kan laten horen. Spreker behandelde de woningpolitiek van de laatste jaren, die sinds het departe ment in handen van een r.-k. minis ter is, steeds meer gericht is op het bouwen van huizen ook voor grotere gezinnen, waardoor de gezinspolitiek door de woningpolitiek in gunstiger zin werd beïnvloed dan onder socia listisch bewind. Tenslotte stond de heer Peters nog even stil bij de hui dige politieke situatie in Nederland, waarbij hij uiteraard enkele scherpe aanvallen deed op de Partij van de Arbeid, hoewel hij voor de doelstel lingen van die partij ook weer niet voor de volle honderd procent afkeu ring had. Spreker zag de bestaande samenwerking tussen socialisten en katholieken echter steeds problema- tieker worden en waarschijnlijk door de eersten doelbewust naar een breuk worden toegestuurd. Gemeenteraad vergadert De raad dezer gemeente zal op vrij dag 30 mei aanstaande zijn maande lijkse openbare vergadering houden, 's middags 2 uur in het gemeente huis. De agenda vermeldt o.m. een groot aantal voorstellen met betrek king tot het onderwijs: benoemingen en kredietverleningen. De voordracht tot benoeming van een directrice der gemeentelijke industrie- en huishoud school luidt: 1 mej. B. Boersma, di rectrice van de christelijke landbouw- huishoudschool te Staphort, en 2 mej. P. C. Hartog, directrice van de land- bouwhuishoudschool te Tholen. Voor gesteld wordt om aan de heer A. Rid- dersma per 1 augustus aanstaande op zijn verzoek eervol ontslag te verle nen als leraar in vaste dienst aan de gemeentelijke lagere technische school. Voor de voorlopige inrichting van werkplaatsen der l.t.s. vraagt het college een aanvullend krediet van f 86.644. Een krediet van f 16.500 wordt gevraagd voor de verbetering der centrale verwarming in de Frans Naereboutschool. Voor benoeming tot lerares in vaste dienst aan de Bou wen Ewoudschool wordt voorgesteld mej. M. P. Baard, onderwijzeres te Breskens. Voorgesteld wordt om de heer W. B. Boersma te Texel te be noemen tot leraar in vaste dienst voor algemeen vormend onderwijs aan de l.t.s. Biervliet BENOEMING WIJKVERPLEEGSTER. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis heeft tot wijkverpleegster voor Bier vliet en Hoofdplaat benoemd zuster Willems uit Sprundel. Haar stand plaats zal Hoofdplaat zijn. JAARVERGADERING COOP. BOERENLEENBANK Maandag jl. hield de Boerenleen bank te Biervliet de gewone jaarlijk se vergadering in café ,.Het Hof van Holland". Op deze vergadering werden de balans per 31 december 1957 en de rekening over 1957 zonder hoofdelij ke stemming goedgekeurd. Uit deze stukken blijkt dat het afgelopen jaar voor de bank zeer gunstig is geweest. De rekening sluit met een totaal van 17.193.167,45, hetgeen duidt op 'n druk giro-verkeer. De balans sluit met een totaal van 4.402.156,04. De winst bedroeg, na verschillende af schrijvingen, 12.654,97. De heren G.H.F.M. Termote en J.D. van de Vijver werden herkozen, respectieve lijk als lid van het bestuur en lid van de Raad van Toezicht. Sas van Gent LEZING OVER MODERN WONEN. De binnenhuisarchitect de heer W. Tak, hield maandagavond in het paro chiehuis een lezing over „Wonen van daag", die een goede belangstelling kende. De lezing werd georganiseerd door de Sasse Kunstkring. De heer Tak behandelde vooral de aspecten van het moderne wonen, o.a. de soort meubelen, verlichting, deco ratie, bekleding enz. Hij vond bij de aanwezigen aandachtig gehoor. Na de pauze werd gelegenheid ge geven tot het stehen van vragen, waar van door diverse personen gebruik werd gemaakt. Waterlandkerkje DIEPVRIESINSTALLATIE Deze week is de diepvriesinstallatie die geplaatst is in een nieuw gebouw tje, gelegen aan de Molenstraat, in werking gesteld. Er zijn 20 boxen ge plaatst, waarvan er momenteel 14 verhuurd zijn. Over enige tijd zal de officiële opening plaats hebben. Zuiddorpe Koningschieting St. Sebastiaan Op de jaarlijkse koningschieting, waarin het gehele dorp belang stelde bleken de vogels er dit -keer alle maal vast op te staan. Eerst na ve le ronden schieten haalde C. van Overloop de hoogvogel neer, tegelijk met nog een kleine vogel. Daarmede had het gilde van Sint Sebastiaan zijn nieuwe koning. De eerste zijvogel schoot Pr. A- pers, de tweede Alex Apers (bij lo ting), de eerste kal P. Talboom, en de tweede J. Laheyne. Na afloop van de schieting hadden de schutters een feestmaaltijd in het gildelokaal. Bovendien brachten zij met de tamboer voorop een bezoek aan de café's van de leden. GOES De animo voor de door het bestuur van „Handelsbelangen" gepropageer de „verkoopaetie", blijkt tot nu toe zo gering, dat het bestaan ervan aan een zijden draadje hangt. In een vergadering welke de bestu ren van Hanze en Handelsbelangen met de commissie van voorbereiding hielden werd meegedeeld dat men tot nu toe slechts twaalf deelnemers heeft, terwijl een minimum aantal van zes tig nodig wordt geoordeeld, wil de actie slagen. Namens de Hanze werd gezegd, dat de leden er weinig of niets voor voe len. De vrijwillige bedragen boven de contributie, voor de zomer- en herfst- evenementen, worden grif betaald en een nieuwe belasting, welke een ver koopactie meebrengt, is niet verant woord. Treft men gedurende de z.g. verkoopweken slecht weer, dan drijft men de verkoop toch op met prijzen en premies. Zo men weet had men op 30 mei a.s. willen starten met de actie. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst Dubbele Poort 7, Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z-Beveland Goes Westsingel 98, Tel. 2236 RayonredacteurN. Karhof Redacteur voor Walcheren: J. Maas Rayonbeheerder: J. Fait Prjjs voo) losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelin gen" 0.37 pe: mm Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 0.90; elke regel meer 0.15. Bij plaatsing óók in de Brabantse oplage resp. 1.50 en f 0.4U Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. s-Heerenhoek ZANGCURSUS GEëINDIGD De cursus voor Gregoriaanse zang welke afgelopen winter alhier werd gegeven door de heer Heyblok te Goes is afgelopen. De belangstelling hiervoor was de laatste tijd zeer ma tig. Binnen enkele weken zal door de volhouders het examen worden afgelegd. V.G.L.O.-KLASSEN VERVALLEN De voorzitter van het r.k. school bestuur heeft bekend gemaakt dat aan de r.k. meisjesschool "St. The- resia" de z.g.n. V.G.L.O. klassen komen te vervallen. Voor het ver plicht voortgezet lager onderwijs dienen de meisjes zich in het ver volg dus te vervoegen op scholen waar dergelijk onderwijs wel wordt gegeven. Het betreft hier de zevende en achtste klas. NIEUWE VOORZITTER "ST. JOZEF" Als opvolger van de heer Uitehoe- ve werd tot voorzitter van de bouw vakarbeidersbond benoemd de heer J. Stoks. Aangezien de bond in de volgende maand zijn 25-jarig bestaan viert, werd gesproken over een passende feestviering. Besloten werd met al gemeen goedvinden, een reis te or ganiseren naar de Expo, waaraan dan ook de vrouwen zullen deelne men. ,s-Gravenpolder OPENBARE RAADSVERGADERING Donderdag 29 mei 1958 zal de raad van 's-Gravenpolder in openbare ver gadering bijeenkomen. In deze vergadering zal door b. en w. aan de raad een belangrijke be slissing worden voorgelegd, namelijk het beschikbaar stellen van krediet voor de bouw van de nieuwe kleu terschool aan de Ambachtsstraat. Verder vragen b. en w. een kre diet van 2.850.als restant van het le subsidie aan de n.h. kerk voor de restauratie. Eveneens vragen zij een krediet voor de elektrificatie van de sta- tionsbuurt tegen de gemeente Nisse. Tenslotte stelt het college van b. en w. voor aan de fa. Gebr. Mol bouwterrein voor 4 woningen te ver kopen. Kruiningen BENOEMING RIJKSPOLITIE Tot commandant van de groep Kruiningen der Rijkspolitie is met ingang van 1 juni 1958 aangewezen opperwachtmeester M. 't Jong te (Advertentie) 1- p. Be» Woensdag 4 juni aanstaande is het zestig jaar geleden, dat emeritus - pastoor - deken Th. Buysrogge van Steenbergen tot priester werd gewijd. Em.- pastoor deken Buysrogge, die in Steenbergen bijzonder verdien stelijk werk heeft gedaan, verblijft sinds enkele jaren in huize Catha- rina te Bergen op Zoom. Daar zal hij op Sacramentsdag, donderdag 5 juni, dit opmerkelijke jubileum vie ren. s Morgens te negen uur zal in de kapel van Huize St. Catharina een plechtige H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen, terwijl later op de ochtend gelegenheid gegeven zal worden om emeritus-pastoor-deken Buysrogge te feliciteren. Hij is nu jaar. De stichting „Nationaal overleg voor gewestelijke cultuur," waarvan dr. J. Linthorst Homan te Den Haag voorzitter is, gaat haar congres dit jaar te Middelburg houden op 19 en 20 juni. Na de opening door öe Commissaris der Koningin zal mr. G. v.d. Willige, burgemeester van de Haarlemmer meer, een inleiding houden over het cultureel werk in gebieden met bij zondere structuurwijzigingen en mr dr. Mes uit Heinkenszand een lezing over de culturele aspecten en moge lijke consequenties van het Deltaplan. De Zeeuwse landbouwconsulent, dr. C. v. Beekom en de heer Koster van de ZLM hebben met andere vertegen woordigers van de Zeeuwse landbouw een onderhoud gehad met minister Vondeling, waarbij wel enkele con crete resultaten zijn bereikt. Zo heeft de minister o.a. toegezegd de proble men betreffende de verdroging rond de Braakman nader op te zullen ne men met zijn ambtgenoot van Finan ciën. Tevens heeft de minister erkend dat de gemengde bedrijven in de .herverkavelingsgebieden met het oog op het melkprijsbeleid de kans moe ten krijgen het volle profijt te trek ken van de mogelijkheden om hun grasland beter te exploiteren. In de jongste breenkomst van het dagelijks bestuur der Zeeuwse land- bouwmaatschappij heeft men uitvoe rig de situatie in de vlaswereld be sproken. Nog steeds worden door be langhebbenden, waaronder het land bouwschap, besprekingen met de over heid gevoerd om tot de een of andere regeling te komen, waardoor vlas teelt en vlasverwerking het hoofd kunnen bieden aan de gevolgen van de Russische dumpingspolitiek. De Belgische regering heeft aan de vlastelers een directe steun toegezegd en men vraagt zich af of dit systeem ook niet in Nederland toegepast kan worden. Gesproken wordt op het ogenblik over een steun aan de vlas- verwerkende industrie. Hierbij dient evenwel te worden bedacht dat de reeds jaren bestaande export van Ne derlands vlas naar België voor de te lers van grote betekenis geacht moet worden. Het areaal vlas dat in 1956 nog 32000 ha bedroeg en in 1957 tot 22000 ha was ingekrompen zal naar het zich laat aanzien opnieuw ruim Volgens een beschikking van het Produktschap voor groenten en fruit mag er op tweede pinksterdag enkel asperge worden geveild. Voor alle an dere produkten in ons land blijft de veiling die dag gesloten. Dit is enkel van belang voor de groenteveilingen. In Kapelle-Biezelinge zal volgende week worden geveild op dinsdag en vrijdag, steeds om 1 uur, zowel aard beien als groenten. Dit in verband met het uitvallen van de maandag veiling. 4000 ha minder bedragen. Uit het be stuur komt de mening naar voren dat er een mogelijkheid zou liggen wan neer er een inname zou komen van de thans aanwezige balen vlaslint tegen een normale prijs, om de markt tij delijk te ontlasten. Overigens zullen meerdere mogelijkheden onder ogen gezien moeten tworden. Na een muzikaal intermezzo begin nen de sectievergaderingen en 's a- vonds zullen ,,de Openluchtspelers", ondèr regie van Jan Lemaire „De ge dag is gevuld met sectievergaderingen en een plenaire zitting. Culturele dag In aansluiting op dit congres zal op zaterdag 21 juni 1958 te Vlissingen de Zeeuwse culturele dag gehouden wor. den en 19 juni wordt in de prov. bi bliotheek de tentoonstelling „Voort bouwend Zeeland" geopend. Morgen, vrijdag 23 mei gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden, te Hansweert om 5.46 en 18.03 uur; te Terneuzen om 5.11 en 17.31 uur en te Vlissingen om 4.44 en 17.03 uur. (Advertentie) De kantonrechter te Middel burg, mr. T. W. Attema, heeft woensdag als zijn oordeel gege ven, dat autorijden onder toe zicht van een instructeur ook in wagens zonder dubbele bedie ning zeals de leswagens die heb ben, is toegestaan. De bezwaren die de officier van justitie, mr, Ph. M. Schenkenberg van Mie- rop, hiertegen had aangevoerd, voelde de kantonrechter als zo danig niet, mits de instructeur in de betreffende auto's „vol doende" kan ingrijpen. Deze kwestie kwam ter sprake bij de behandeling van de zaak tegen de 65-jarige Vlissingse winkelier H. van K., die onlangs in de Paul Kruger- straat te Vlissingen in botsing was gekomen met een andere personen auto. Van K. had geen rijbewijs. Wel was hij in het bezit van een rijvaar digheidsbewijs, dat hem na het af leggen van het examen was ver strekt. H\j was op de bewuste dag vergezeld van zyn rü-instructeur, die naast hem zat en die zo nodig de handrem, die zich in het midden van de wagen bevond, kon gebruiken. Nadat de kantonrechter de tenlas telegging had voorgelezen, conclu deerde hij, dat vrijwel dagelijks op een lekkere borrel ook voor dames (Advertentie) In de te Goes gehouden algemene vergadering van de stichting "Cen- trfcn van kraamzorg" voor de Be velenden, bracht de secretaris, de heer A. de Lange het jaarverslag uit. Uit dit verslag bleek, dat in 1957 de cijfers van 1956, welke tot nu toe de hoogste waren in de geschiedenis van dit Centrum, nog werden over troffen. Het aantal kraamverzorgingen be droeg n.l. 765 teg en715 in 1956 en het aantal verzorgingsdagen 7902 tegen 7380 in 1956. Het aantal kraamverzorgsters en dat van de leerlingen steeg ech ter niet in dezelfde verhouding. Op 1 januari 1957 waren n.l. aan het centrum verbonden 28 gediplo meerden en 6 leerlingen eij. op 1 ja- is te gebruiken als: steel - stofzuiger hand - stofzuiger hand /«teel- stofzuiger slede - stofzuiger grote zuigkracht degelijke constructie, t&ch lichter van gewicht onbreekbare, practische hulpstukken e moderne vorm, prachtige kleuren Vraa( Uw leverancier U de kuton*Handy te demonstreren. Zie onze volgende publicatie over de Bij gelegenheid van de openbare lessen welke gisteren in de techni sche en machinistenschool te Mid delburg werden gegeven en bijzonder grote belangstelling kregen, heeft de directeur, de heer Huisman, aan de pers een en ander verteld over de in grijpende vernieuwing welke het on derwijs aan zijn scholen onderging. Vroeger was het onderwijs aan dit soort scholen uitsluitend afgestemd op het ambacht of vak, terwijl aan de „vorming" der leerlingen niet veel aandacht werd besteed. Elke leraar gaf zijn lessen zonder te letten wat zijn andere collega's op dat ogenblik behandelden. Geheel anders is het nu gesteld. Niet alleen dat in de praktijklokalen vele moderne gereedschapswerktuigen zoals draai- en schaafbanken, houtbe werkingsmachines e.d. zijn opgesteld, waardoor het onderwijs meer op de industrie is afgestemd, maar vooral het leerplan is radicaal gewijzigd. De leerstof v. elke in het leerplan is ver meld is thans veel meer „horizontaal" en „vertikaal" gebonden. Onder die horizontale binding ver staat men, dat de leerstof, welke elke Ieraar in een bepaalde periode behan delt, betrekking heeft op het werk stuk waarmee de leerling in diezelfde periode in het praktijklokaal bezig is. Men bereikt hiermee een meer ge richte belangstelling van de leerling, omdat het geheel meer „zinvol" is. De gekozen werkstukken zijn bij deze nieuwe methoden steeds een „totali teit", waardoor veel meer enthousias me van de leerling merkbaar is. En iter aantrekkelijk ia bovendien, dat de leerling, tegen vergoeding der ge ringe materiaalkosten het werkstuk in zijn bezit kan krijgen. Wat de vertikale binding aangaat: daarmee wordt bedoeld de geleide lijke opklimming bij de moeilijkheden van het vak. Voorts heeft het alge meen vormend onderwijs thans een ruime plaats in het leerplan veroverd. Met het oog op deze nieuwe tijd met zijn snelle wisseling van verhoudin gen, zowel in de samenleving als 'n het bedrijfsleven, zal het dus nood zakelijk zijn, dat de technische scho len naast hun vak-opleiding ook veel aandacht besteden aan een opleiding tot gemeenschapsmens. Daarom heeft men de eng begrensde technische op leiding enigszins verlaten. Een be langrijk deel van de vrije tijd is in geruimd voor de sociale opvoeding, via sport. spel. toneel, enz. Meer leerlingen Dit alles heeft tot gevolg dat de be langstelling voor het technisch onder wijs ook op Walcheren steeds toe neemt. De laatste vijf jaren groeide het aantal leerlingen te Middelburg met 31 pet. en bedraagt nu 460 voor de techn. school; 117 voor de machi nistenschool en 240 voor het avond onderwijs. Doordat Vlissingen ook een techni sche school kreeg, is het aantal aan meldingen te Middelburg iets geringer geworden. Voorbereidend jaar Bjj de inschrijving in de „vroegere" ambaohtesehooi werd een hoogst ge wichtige beslissing genomen, aange zien daarmede, evenals bij andere vormen van opleidingen, in zekere zin een beroepskeuze voor de jongen werd gedaan, althans de keuze van een vorm van voortgezet onderwijs, die een technische stempel drukt op zijn verdere bestemming in de maat schappij. Dat dit pedagogisch niet verant woord is. wijzen de statistische gege vens duidelijk aan. Men heeft dan ook bij de vernieuwing van het technisch onderwijs hieraan veel aandacht be steed en de kloof tussen lagere schooi en de technische school overbrugd door aan de technische school een zgn. voorbereidend jaar te verbinden. Dit is het zgn. testjaar, waarin de leraren toezien welke richting de nieuwe leerling het meest past en de directeur onderzoekt waarnaar diens voorkeur gaat. Blijkt de jongen niet geschikt voor het ambacht, dan wordt plaatsing op een ulo-school aanbe volen. Het grootste deel van het lesrooster voor deze testklas is „algemeen vor mend". Voor de toelating moeten de jongens de zes klassen der lagere school doorlopen hebben en toelatings examen is er niet bij, evenmin als het blijven zitten. Hoewel niet beslist verplicht noemde de heer Huisman het ideaal-onderwijs en een uitstekende inleiding op de rest van het onderwijs, dat sinds september j.l. driejarig in plaats van tweejarig is geworden. Momenteel zitten er 85 jongens in deze testklas. De opleiding bij de machinistenschool is tweejarig gebleven. De geslaagden vinden gemakkelijk hun weg. nuari 1958 respectievelijk 29 en 7. Het gevolg was dan ook, dat er door de kraamverzorgsters en door de leiding hard gewerkt moest wor den om aan alle tijdig ingekomen aanvragen om kraamhulp te voldoen. Door naburige centra wordt over en weer, wanneer dat nodig is, hulp verleend. Het bestuur hoopt, dat het aantal meisjes, dat zich voor de opleiding zal aanmelden, zal toenemen. Het was financieel mogelijk, om per 1 januari vorig jaar de gediplo meerde kraamverzorgsters drie pe riodieke verhogingen toe te kennen. Besloten werd aan de leerlingen over 1957 een toelage te verstrekken van 1 voor elke door hen gemaakte verzorgingsdag. De leiding was bij de leidster-do cente, zuster B.M. Aarens, in goede handen. Op 15 juli 1957 verliet de assistente zuster B.S. Haak de dienst. Zij werd opgevolgd door zuster J. Bierens. Medewerking werd verleend om te komen tot gelijke tarieven bij de Groene KruisKraamcentra in Zee land. De penningmeester, die aan de beurt van aftreding was, werd her kozen. Nadat enkele zaken van huishou delijke aard waren besproken, werd de vergadering gesloten. een dergelijke wijze wordt gereden. ..Maar de instructeur moet in staat zijn de besturing over te nemen," opperde mr. Schenkenberg, ,.en een dubbele bediening was niet aanwe zig." De officier stond dan ook op het standpunt, dat deze manier van rijden niet aan de wettelijke voor schriften voldoet, temeer daar in dit geval gebleken was, dat de instruc teur niet tijdig kon ingrijpen. Mr. Schenkenberg gaf overigens als zijn oordeel, dat Van K. geen schuld had aan de botsing. Hij eiste een boete van 11. De kantonrechter deelde dus de mening van de officier van justitie niet, daar hij het tenlastegelegde niet bewezen achtte. Mr. Attema sprak de winkelier daarom vrij. De heer Matser (K.V.P.) heeft gisteren minister Algera gevraagd de maatregelen tot verhoging van de veertarieven op de Westerschelde op te schorten. Hij zei tijdens de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Eerste Kamer dat hij 't prin cipe van de berekening, waar bij de tarieven zijn afgestemd op wat de overtocht zou kosten als men het stuk zou kunnen rijden, wel kon billijken maar hij vroeg, aan de bewindsman om eerst nog overleg te plegen met het provinciaal bestuur van Zeeland. De heer Vos (P.v.d A merkte betreffende de tarieven op, dat men toch ook rekening zal moeten houden met de kosten van het vaak langdurige wach ten. In de algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Machi nefabriek "Breda" voorheen Backer en Rueb, gevestigd te Breda, werd het dividend op de gewone en pri oriteitsaandelen over het boekjaar 1957 vastgesteld op 12 pet. De heren ir. A.F.J. Beukers en mr. G.E.F.M. van der Schrieck, wer den als commissarissen herkozen, temde feeks" van Shakespeare bren gen in het openluchttheater. De zater- In de gemeenteraad van Rilland- Bath deelde de voorzitter mede, dat bereids met de bouw van het tweede complex van 100 woningen een aan vang is gemaakt. De richtlijnen van de minister van binnenlandse zaken betreffende de be- zoldigingsherzièning van het middel bare en lagere rijkspersoneel werden met ingang van 1 april 1958 van over eenkomstige toepassing verklaard voor de ambtenaren ter gemeente secretarie. In verband hiermede werd een nieuwe salarisverordening voor dat personeel vastgesteld. Voorts werd besloten een ander rangenstel sel voor het secretariepersoneel in te voeren, waarbij de le ambtenaar de rang van commies, de 2e ambtenaar die van adjunct-commies A zal krij gen. Met algemene stemmen werd be sloten de bevoegdheid van de raad tot de verkoop van bouwrijpe grond in het uitbreidingsplan te delegeren aan burgemeester en wethouders. Akkoord werd gegaan met het voor stel van B. en W. aan G. Traas te verkopen een perceel grond aan de Butijnstraat ad 5.per m2 voor de bouw van een woning aldaar. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot de aanleg van een speelterrein voor de jeugd en daarvoor te bestemmen de oude begraafplaats aan de Butijnstraat. De voorzitter zeide, dat deze aanleg be trekkelijk geringe kosten zal vergen, wanneer dit werk zal kunnen worden uitgevoerd in DACW-verband. De oachters van de volkstuintjes op dat terrein kunnen compensatie krijgen door perceeltjes van gelijke grootte te pachten in het ongebruikte gedeel te van het bouwterrein. Wethouder Franqois (CHU) zeide. dat dit een zeer urgente zaak is. om dat de jeugd van Rilland-Bath le weinig gelegenheid tot bewegingsvrij heid heeft. Wethouder Stevens (vrije lijst) merkte op, dat het oefenveldje van het sportterrein door de geringe af metingen niet als speelplaats geschikt is. De kinderen vergenoegen zich niet met het oefenveldje alleen, maar gaan meer en meer het sportterrein gebruiken tengevolge waarvan de grasmat wordt beschadigd. Spreker is van oordeel, dat het sportterrein uitsluitend moet worden bestemd voor de voetbalvereniging „Rillan- dia" en de andere georganiseerde sportverenigingen. De heer Walraven (PvdA) vroeg of het in de bedoeling ligt op het aan te leggen speelterrein ook wipplanken en dergelijke speelartikelen voor klei ne kinderen te plaatsen. De heer Stevens zeide, dat dit speel veld in de eerste plaats bestemd is voor de grotere jeugd, die nu een maal het liefst met een voetbal speelt en daarvoor ruimte nodig heeft. Spreker voelt er veel meer voor ten behoeve van de kleintjes een spe ciaal terreintje in de nieuwe woon wijk te bestemmen, waar een schom mel, een zandbak e.d. kunnen worden geplaatst. Met algemene stemmen wordt ten slotte met het voorstel van burge meester en wethouders akkoord ge gaan, alsmede met de suggestie om voor de kleinere jeugd een speelter- reintje beschikbaar te stellen, onder voorwaarde dat alle Rillan,dse kleine kinderen daar zullen mogen spelen. By de rondvraag vroeg de heer T. Walraven (CHU) of reeds iets naders kan worden medegedeeld met betrek king tot het dempen van de sloot langs het bouwterrein vanaf de Kerk- laan tot aan de Wilhelminastraat en inzake de aanleg van de persleiding voor de afvoer van het rioolwater. De voorzitter antwoordde, dat met de demping van het bedoelde slootge- deelte onverwijld zal worden begon nen, zodra van het ministerie van binnenlandse zaken bericht is ont vangen ten aanzien van de bijdrage der gemeente in de aaniegkosten van de sloot langs de boerderij Oost Kil- hoek. Wat de persleiding betreft, zei de de voorzitter, dat het technisch bureau van de vereniging van Neder landse gemeenten inmiddels zover met de voorbereidingen is gevorderd, dat het plan gereed is voor aanbe steding. Het wachten is echter op de beslissing van Ged. Staten voor wat betreft het leggen der persleiding door de dijk. In ons bericht van gisteren be treffende de vragen in de Eerste Kamer over de haven van Bergen op Zoom was een onjuiste datum ver meld. Het havenplan komt in de Bergen op Zoomse gemeenteraad op vrijdag 30 mei a.s. GOES Grand: Bastogne. MIDDELBURG Electro. Het uur der schande. VLISSINGEN Alhambra: Bruid van de zee, 14 j. Luxor: Titanenstrijd. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Othello.

de Stem | 1958 | | pagina 2