KRANENBURG ZAL ZICH DIEP BERADEN" BEGIN VAN OVERLEG MET PARIJS K.Y.P. zag van motie af, want: Minister Staf denkt niet aan heengaan JEUGDIGE GEESTDRIFT Bekende Bosschenaar, gast van haringvissers, verdronken Regering van Libanon blijft zegt Sjam Soemoeal bereid tot gesprek Ondanks stoere taal in Algiers TREINRAMP IN INDIA ïfoiut yefuuff Chimpansee als ruimte reiziger? H. Vader over de oorlog Raketkegel attractie voor haaien Salan: „Tezamenmarcheren we de Champs Elysées Amsterdammer bekent „Komplot onder Chassin' verzinsel een I s; DAGBLAD VOOR ZEELAND ?5 Verantwoordelijk of niet? AARZELING IN COMITÉ Dezelfde temperaturen Overval banklopcr „Ik ga zelf de Hollandse Nieuwe halen Franse generaal} Beperkt plan voor R.A.I.-gebouw goedgekeurd Minstens 20 doden Père Duval weer op tournee rde °Pje volle Fen Post*, F» Csjtell, "a P>k Ph,j ru 'ovecl I dildre reep? lizeaitKwatta's uvre Repen: hele hazel* I), -OOC J« 9WteBro»K) 98e JAARGANG No. 22763 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Brtma. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 1 Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DON-PSN.DAG 22 MEI 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNÈUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG. (Van onze parlementaire verslaggever) De staatssecretaris van Oorlog, mr. Kranenburg, zal zich „diep gaan beraden" over alles wal ook in de Eerste Kamer over zijn optreden is gezegd. Het is nog lang niet duidelijk of hij zal heengaan, al wordt daar nu wel ernstig rekening mee gehouden. De staatssecre taris was opnieuw het mikpunt van veel kritiek, voor al van de zijde van de K.V.P., wier woordvoerder, dr. de Gou, vond dat zijn aanblijven tegen de demo cratische rechten zou indruisen. Dr. de Gou heeft echter na de felle woorden die hij had gezegd over de afwezigheid van mr. Kranenburg tijdens het debat in de Tweede Kamer, geen motie meer ingediend. Hij volstond met te verklaren, dat hij met belangstelling het resultaat van dat diepgaand beraad van de staatssecretaris zou afwachten. Roy Johnsondirecteur van de „Advanced Research Projects Agency" (een instelling voor wetenschappelijk ondersoek), heeft verklaard, dat de Ver enigde Staten hopen binnen twaalf tot negentien maan den een chimpansee de ruimte in te kunnen zenden, aange nomen dat de thans aan de gang sijnde wetenschappelijke onderzoekingen succes opleve ren. Hij verklaarde ook, dat er een dozijn verschillende plan nen bestaan, om een mens een ruimtereis te doen maken." 1 IN NIJMEGEN is een meisje van achttien jaar, mej. W. van Dinther, dat achter op een bromfiets zat, bij een botsing zo ongelukkig gevallen, dat zij enkele uren later overleed. MEVROUW H. Verwey-Jonker uit Eindhoven is tot lid van de Eerste Kamer benoemd in de vacature, ont staan door de ontslagneming van de heer F. Wibaut. HET BESTUUR van het Nederlandse Zuivelbureau heeft het produktschap voor Zuivel voorgesteld, 200.000 gul den extra ter beschikking te stellen voor propaganda, die het binnenlands gebruik van boter moet bevorderen. RUSLAND heeft in een nota aan de Italiaanse regering opnieuw voorge steld besprekingen te openen over een niet-aanvalsverdrag. KARDINAAL Stritch, die door een attaque gedeeltelijk verlamd is, maakt het nu iets beter. De artsen hebben evenwel verklaard, dat een tweede attaque dodelijk voor hem zou zijn. KATHOLIEKE scholen, die de Expo willen bezoeken, kunnen daartoe re ductie-kaarten krijgen, aan te vra gen bij de afdeling reizen" van Ci- vitas Dei, Ravensteinstraat 60, Brus sel. TUSSEN Berlijn en Hamburg is het scheepvaartverkeer hervat. Het was tot stilstand gekomen door een plotse linge, hoge belastingheffing van de Oostduitse instanties. OP PINKSTERZONDAG zal in Ant werpen weer de historische en folklo ristische „Ommegang" gehouden worden. De begroting van Oorlog werd z.h.st. aangenomen met de verklaring van de VVD, dat men de landsverdediging een zaak van zo groot gewicht achtte, dat men niet tegen de begroting zou stemmen. De liberale woordvoerder, mr. van Riel heeft echter wel de re plieken aangegrepen om vast te stel len, dat zijn vertrouwen in de minis ter van Oorlog eerder verminderd dan versterkt was na hetgeen ir. Staf had gezegd. De minister zei. dat de fouten die gemaakt zijn tot het ver leden behoren en dat hij er niet aan denkt weg te gaan nu functionarissen met naam en toenaam beschuldigd worden van fraude en corruptie, die op het moment niet meer bestaan, Merkwaardig was ook de uitspraak van de fractieleider van de P.v.d.A., mr. in 't Veld, die de mening verkon digde, dat wanneer de Tweede Kamer eenmaal een besluit heeft genomen, (om de helmenaffaire aan een com missie van toezicht toe te vertrouwen) de Eerste Kamer daar niet meer tus sen moet komen. Mr. van Riel vond dat de Eerste Kamer wel degelijk haar eigen soevereiniteit heeft om da den van de regering af te keuren. Ook van CH-zijde werden minister en staatssecretaris verdedigd. Mr. Vixse- boxse hield een pleidooi voor meer eensgezindheid in het belang van het land. De AR bleef tot het eind toe weifelen en lokte de KVP uit om een motie in te dienen, hetgeen de fractie na de verklaring van de staatssecre taris echter niet meer opportuun vond. Interessant Het hele debat liet sterk de indruk na. dat de minister en zijn staatssecre taris handig gebruik hebben gemaakt van de verdeeldheid die in de Eerste Kamer heerste De een wilde de mi nister weg hebben, de ander koos een veilige vluchtheuvel en betoogde met onverstoorbare kaimte, dat de vraag in hoeverre hij verantwoordelijk is „interessant is uit staatsrechtelijk oog punt". Hij zelf was van mening, dat dr. de Gou gelijk had als hij stelde, dat hij, de staatssecretaris, primair ver antwoordelijk was. Maar minister Staf had even tevoren zelf de verantwoor delijkheid op zich genomen. Zo draai de men in een academische doolhof rond en er zat weinig anders op dan genoegen te nemen met de verklaring dat er beraad zal volgen. De minister heeft nog medegedeeld, dat er met kracht naar verdere bezui nigingen wordt gezocht in het leger en dat het betreurenswaardige achter blijven van andere landen in de NATO bij hun defensie-inspanning, nog geen Z.H. Paus Pius XII heeft m een woensdag gepubliceerde verklaring gezegd, dat de katholieke Kerk de leer dat oorlog een noodzakelijk ge volg is van krachten «v.de natuur of de mens, verwerpt, maar dat zij van oordeel is, dat een land het recht heêft zich te verdedigen tegen een aanvalsoorlog. De verklaring werd afgelegd tijdens een audiëntie die de Paus heeft verleend aan het damescomité voor geestelijke bij stand aan de Italiaanse strijdkrach-' ten. ..Terwijl alle volkeren zonder on derscheid vrede wensen, kunnen de genen die ze regeren, vandaag zo wel als gisteren ,ten prooi vallen aan onbeheerste en krankzinnige hartstochten en God verhoede het weer enorme conflicten ontkete nen". aldus de H. Vader. reden voor Nederland kan zijn om hetzelfde te.doen. De heer Maenen kreeg ten antwoord dat de minister na zal gaan, of hij een betere regeling kan treffen om de schade te vergoeden aan gezinnen, waarvan meer kinderen achter elkaar moeten dienen. Ook is er een nieuwe regeling op komst om pensioenen door te betalen bij langdurig dienstverband. Sinds de noodtoestand in Frankrijki is afgekondigd, is een visum ver plicht gesteld voor die Fransen, die het land willen verlaten. Deze foto werd bij het hoofdbureau van poli tie in Parijs gemaakt: honderden Parijzenaars wachten gdtluldig op hun stempeltje. De Amerikaanse gepensioneerde admiraal Josephus Riggs. die verbon den is aan hei ,.Cook"-onderzoekings- centrum te Morton Grove, heeft ver slaggevers medegedeeld dat twee brievpn, die zich b vonden in de neuskegel van de 'z 'ndag j.l. afge vuurde ,,Jupiter"-raket, na een ruim- tevlucht van 2.500 kilometer onbe schadigd zijn teruggevonden. Riggs vertelde ook nog dat de neus kegel van een raket bij het neereo men in de oceaan haaien aantrekt. Toen kikvorsmannen van de Ameri kaanse marine er in augustus j.l. op uittrokken, om een dergelijke neus kegel in veiligheid te brengen, bevon den zij, dat 25 haaien zich er om heen verdrongen. Ventje Soemoeal, de leider van de rebellen op noord-Celebes, heeft voor radio-Menado vrekiaard, dat de op standeling-en in Indonesië bereid z^jn, met de regering in Djakarta te on derhandelen over een „redelijke op lossing" voor de geschillen. „Wij zijn bereid", zei hij, „samen met Djakarta naar eenheid te streven". Over even tuele voorwaarden liet Soemoeal »ich niet uit. De leiders van het „comité voor openbaar welzijn" in Algiers hebben gisteren weer tamelijk revolutionaire taal gesproken, maar desondanks is de spanning verminderd. In Parjjs namelijk is officieel bekendgemaakt, dat een speciale afgezant van gene raal Salan, kolonel de Juilly, besprekingen met Pflimlin heeft gevoerd en dat hjj op het punt staat naar Algerië terug te keren. Salan, die in een redevoering te Parijs uitriep, dat „Mohamme danen en Fransen gezamenlijk de Champs Elysées zullen opmar cheren" blijkt verder in voortdurend contact met Parijs te staan. De stafchef van het Franse leger gaat binnenkort naar Algiers „om de militaire situatie te bestuderen". Dit contact met Parijs lijkt in tegenspraak met wat leden van het Algerijnse comité gisteren hebben gezegd. Een van deze leden, Alain de Serigny, verklaarde tegenover journalisten, dat men in geen geval een compromis wilde met Pflimiin, dat de Gaulle aan de macht moet komen en dat men in Algerië „genoeg heeft van het circus, dat Natio nale Vergadering heet". gadering gevolgd en met grote meer derheid van stemmen de regerings volmachten voor Algerië verlengd. Ex-premier Reynaud, een der meest vooraanstaande conservatie ven. heeft in de Nationale Vergade ring een motie tot herziening van de grondwet ingediend. Door deze motie wil hij de assemblée in staat stellen, haar bevoegdheden te deiege- ren aan de regering. Reynaud stelde voor, de stabiliteit van de regering te vergroten door een „semi-autoraa- tische" ontbinding van de Nationale Vergadering, ais het kabinet in de eerste twee jaar van zijn bewind tot aftreden mocht worden gedwongen. In Parijs is een „comité voor ver zet tegen facisme" opgericht, dat in tussen 150 plaatselijke comités heeft gevormd. Socialisten, radicaal-socia listen en volksrepublikeinen hebben er zitting in. De Franse regering heeft de bui tenlandse persbureaus verzekerd, dat er voorlopig niet aan censuur op be richten voor het buitenland wordt ge dacht. Uit Tunesië kwam gisteren het be* richt, dat een afdeling Franse troe, pen zijn kazernes in Remada had verlaten en niet ver van de legerings plaats een wegversperring had opge worpen. Een Tunesische wegversper ring werd opgeruimd en zes Tunesi ers. die er de wacht bij hielden, wer den meegevoerd. Later stelde men ze weer ki vrijheid. Bourguiba. de Tunesische presi dent, heeft intussen bij de Franse zaakgelastigde tegen het optreden van de militairen geprotesteerd. Volgens welingelichte zijde in Al giers echter is de invloed van de Serigny aan het tanen. Deze mede deling, tezamen met de berichten over een begin van overleg in Parijs, zouden erop mogen duiden, dat er in het Algerijnse comité geen eensge zindheid is omtrent de manier, waar op men Pflimlin tegemoet zal tre den. De beweging in Algiers blijkt iets van haar eerste élan verloren te hebben. Tekenend is, dat drie rechtse afgevaardigden, die per vliegtuig naar Algiers waren gereisd, niet wer den toegelaten. Ze vlogen toen maar door naar Spanje, ietwat verbaasd en teleurgesteld waarschijnlijk. De Serigny deelde tijdens zijn persconferentie mee, dat het comité voor Algerië de volledige gelijkstel ling wil van de Mohammedanen en de Europese bevolking. Het wil de moslems hetzelfde stemrecht geven en volledige vertegenwoordiging in de Nationale Vergadering. Een zaken man. die uit Algiers in Rome arri veerde verklaarde, dat de tegenstel ling tussen de twee bevolkingsgroe pen als bij toverslag was verdwenen. Tegen de achtergrond hiervan moet men waarschijnlijk ook de re torische uitroep van Salan zien. om trent de mars op de Champs Elysées. Een medewerker van de generaal barstte althans in lachen uit, toen een journalist hem vroeg, of Salan parachutisten naar Parijs wilde stu ren. Motie van Reinaud De Franse senaat heeft gisteren het voorbeeld van de Nationale Ver- j Verwachting van het KNMI tot J hedenavond, opgemaakt woens- J S dagavond 23.15 uur: l Wisselend bewolkt met hier en J J daar een bui, matige tot vrij J krachtige wind voornamelijk tus- sen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. j Verwachting van het Belgische S weerkundig instituut: J Lichte tot matige westenwind. J Bewolkt met brede opklaringen. S Vrij fris weer. J Vandaag: zon onder 20.37 uur, maan onder 23.36 uur. Morgen: zon op 4.36 uur, maan op 9.02 uur. H.M. de Koningin heeft gisteren een bezoek aan de Krimpenerwaard ge bracht. Op de foto: H.M. de Ko ningin met burgemeester J. Aten van Schoonhoven passeert een groep juichende schoolkinderen. Achter de koningin mr. J. Klaasesz, com missaris der Koningin in Zuid-Hol land. De 37-jarige C. B. uit Amsterdam, die onlangs gearresteerd werd in ver band met de overval op een bank- loper te Groningen, heeft nu bekend, dat hij inderdaad medeplichtig is geweest aan de overval. De politie kon nog niet meedelen, welke rol de Amsterdammer bij de overval heeft gespeeld. Een tweede arrestant na melijk heeft nog steeds niet bekend. (Van onze correspondent) In de afgelopen nacht is tijdens de uitoefening van de haringvisserij op de Noordzee een passagier van het motorloggerschip VL 110 „Michiel Jan". van de visserijmaatschappij Holland te Vlaardingen overboord ge slagen en verdronken. Het was de 51- jarigo gehuwde J. van Stiphorst uit s-Hertogenbosch. Hij was vader van vijf kinderen. kapelmeester van de Hofkapel De Kik vorsen, wordt het best getekend door zijn laatste geste: „zelf eens mee te gaan om voor zijn stamgasten en vrienden zelf de Hollandse Nieuwe mee te brengen". Hij was Bosschenaar èn Oeteldonker in hart en nieren; hij beschikte over een onuitputtelijke humor en in al zijn tfolkse eenvoud over een charme die eenieder die met hem in aanra Dit bericht, dat ons gisteren bereikte king kwam wist te veroveren. Dat heeft door veie Bosschenaren een schok doen gaan. Velen konden het nieuws nauwelijks geloven: „Jo de Stip" is verdronken. Deze man die in Den Bosch bekend was als de kaste lein van de Bonne Mère en in heel Nederland en ook daarbuiten als de was er wellicht ook de oorzaak van dat in zijn wijnhuisje zich eenieder thuis voelde. Maar zijn grote verdien sten lagen in zijn leiderschap van De Kikvorsen, welk gezelschap vooral door het persoonlijk stempel dat hij erop drukte een vermaardheid heeft gekregen tot in het hartje van Parijs. Vanaf het begin in 1928 heeft hij de Hofkapel geleic. en het is zeker ook aan zijn bijzondere karaktereigen schappen te danken geweest dat daar zo'n hechte vriendenband ontstaan is, dat ieder lid het zich tot een eer re kende, tot De Kikvorsen te mogen behoren. Daarnaast was Jo de een voudige, goede huisvader, die voor zijn vrouw en kinderen alles overhad. Van het schone en goede dat de wereld te bieden heeft, wist hij met volle teu gen te genieten en zo was bij hem ook het idee geboren tot deze noodlottige excursie, die er de oorzaak van is ge worden dat verschillende Bossche ge meenschappen een mens verliezen die niet licht te vervangen zal zijn. De Franse generaal de BenouvHle, die Soustelle heeft vergezeld op diens vlucht naar Algiers, heeft in een vraaggesprek met het Zwitserse blad „La Suisse" de berichten over een gewapende opstand in zuid- Frankrijk tegen de regering belache lijk genoemd. De Benouville zei, dat hij dinsdag-, ochtend op de terugreis naar Frank rijk was benaderd door een Belg, die zich Pierre Joly noemde. Joly had hem verzocht om steun voor de Franse generaal Chassin. Als generaal Chassin. „die een oude vriend van mij is", zich met mij in verbinding had willen stellen, zou hij een officier hebben gezonden, die ik ken. en niet een buitenlander, aldus de Benouville. De Zwitserse regering heeft in tussen Joly als ongewenste gast uit- •gewezen! President Sjamoen van Liba non heeft woensdag tegenover verslaggevers te Beiroet ver klaard, niet van zins te zijn enige verandering in zijn (pro- Westerse) regering aan te bren gen en derhalve de eisen van de oppositie voor zijn ontslag te verwerpen. Tezelfdertijd kondigde het Libanese ministerie van Buitenlandse Zaken aan dat Libanon om een buitengewone zitting van de Raad der Arabische Liga heeft verzocht om zo spoedig moge lijk „do onvriendelijke bemoeizucht van de Verenigde Arabische Republiek met de binnenlandse aangelegenheden van Libanon te bespreken. De presi dent merkte voorts op dat men bin nen 24 uur zou beslissen of hierover een klacht bij de Veiligheidsraad zal De gemeenteraad van Amsterdam heeft zijn goedkeuring gehecht aan het gewijzigde plan tot de bouw van een nieuw R.A.I,-expositiecomplex aan het Westerscheldeplein. Zodra de minister zijn fiat geeft aan deze bouw (afhankelijk van de situatie op de arbeidsmarkt), kan de eerste paal in de grond. Het in 1955 gemaakte plan is thans zodanig beperkt, dat voorlopig alleen een (verkleind) tentoonstellingsge bouw zal worden gesticht met café restaurant. Van een congresgebouw wordt dus (voorlopig) afgezien, en de bouw van een ondergrondse garage heeft men geheel laten vervallen. worden ingediend De bemoeiing van de Verenigde Arabische Republiek had z.i. tot doel een totale verandering van de Libanese politiek te bewerk stelligen. Wegens terroristische daden waren er een honderdtal Syriërs in Libanon gearresteerd. „Het bestaan van Libanon zelf als vrij land, waar Mohammedanen en Christenen vreed zaam naast elkaar kunnen leven staat op het spel", aldus de Libanese pre sident. Een sneltrein is gisteren bij het binnenrijden van het station van Tsjamradj, 620 km van Bombay, ont spoord. Minstens 20 mensen zijn om gekomen en meer dan 40 werden ge wond. Na onderbreking van meer dan een jaar zal Père Duval, de „zin gende Jezuïet" zijn tournees in Frankrijk voortzetten. Eerst concer teert hij in Parijs en later in an dere Franse steden. Zijn eerste open baar optreden in Parijs was een enorm succes: 5.000 toehoorders in Gaumont-Palace en 7.000 in Palais des Sports. Op advies van zijn over sten heeft Père Duval zijn aposto laat moeten onderbreken wegens zwakke gezondheid. Hij is nu her steld.

de Stem | 1958 | | pagina 1