INDUSTRIALISATIENOTA 1957-1962 iagUaH pcj&tetn Onze industrie Noord-west Brabant heeft nog slechts 18 procent beschikbaar STEM-FEUILLETON Werk moet worden gevonden voor 295.000 mensen meer Weer aftrek investeringen Sloeplan wordt op korte termijn nader uitgewerkt ^£)oLter Elf miljard nodig Dertig miljoen uitgetrokken ane DERDE BLAD WOENSDAG 21 MEI 1958 Gesubsidieerdeindustrieterreinen Regionale industrialisatie Ontwikkelingsgebieden door Adeline Mc Elfresh Industriële ontwikkelingsgebieden Nieuwe Engelse voorstellen inzake kwestie Cyprus Vijf miljoen dollar voor ertsonderzoels in Afrika V-R A DIO-TV- RADIO-TV' (Van onze parlementaire medewerker). In de komende vijf jaren zal in Nederland werk moeten wor den gevonden voor 295.000 mensen méér. Alleen al in de industrie zullen 140.000 mensen meer moeten worden geplaatst. De produk- tie moet met 21 pet toenemen. Daarvoor is het nodig, dat in de pe riode 19571962 zeer grote bedragen beschikbaar zijn voor uit breiding en modernisering van bestaande industrieën en voor ves tiging van nieuwe bedrijven. ruggelopen. De mate waarin de Ne derlandse industrie erin slaagt haar concurrentiepositie te verbeteren, zal daarbij doorslaggevend zijn. De Europese Gemeenschappelijke Markt, waardoor binnen de zes lan den van „klein Europa" vrij goede renverkeer mogelijk zal worden, schept voor de toekomst van de Ne derlandse industrie nieuwe mogelijk heden, maar ook nieuwe problemen. De ondernemingen kunnen vrij expor teren en hun afzet vergroten, maar zij zullen er ook rekening mee moe ten houden dat de concurrentie met buitenlandse ondernemingen groter wordt. Minister Zijlstra meent daar om, dat waar dat mogelijk is de ondernemingen meer zullen moe ten gaan samenwerken, waardoor de kosten kunnen worden verlaagd. Men zal zich ook moeten gaan toeleggen op die produkten, waar wij het meest ..geschikt" voor zijn, d.w.z. kwali- teitsprodukten. Op het gebied van de toepassing Voor deze investeringen zal naar schatting een bedrag van 11 miljard gulden nodig zijn. Deze plannen en de maatregelen die de regering denkt te nemen om te zorgen de ontwikkeïing te bevorde ren, zijn door minister Zystra neer gelegd in een nieuwe Industrialisatie- nota, die aan de Tweede Kamer is aangeboden. In zijn Nota geeft de minister al lereerst een terugblik op de afgelo pen vijf jaren. Door de zeer gunstige economische omstandigheden werden in de periode 19521957 alle ver wachtingen overtroffen. Het zal vol gens prof. Zijlstra lang niet zo ge makkelijk zijn om die prestatie in de komende jaren te herhalen. Slechts met grote inspanning van alle betrokkenen kan worden bereikt, dat Nederland zijn positie in de wereld kan handhaven. In het bijzonder zal alle aandacht moeten worden besteed aan de ex port. Een jaarlijkse toeneming van de uitvoer met 5 a 6 pet. acht de be windsman daartoe nodig. Ook dit zal lang niet eenvoudig zijn, omdat ook in het buitenland de conjunctuur en daarmee de vraag belangrijk is te- (Van onze parlementaire medewerker) De regering heeft besloten om opnieuw een extra prikkel te ge ven aan ondernemers, die willen investeren, met het doel de werkgelegenheid en de produk- tie te vergroten. Wanneer be staande industrieën worden uit gebreid of nieuwe gevestigd, zul len de ondernemingen een deel van de kosten mogen aftrekken van de winst, waarover belas' ting wordt geheven. Met deze maatregel wordt de zgn. „inves teringsaftrek" die in het kader van de bestedingsbeperking voorlopig was geschorst, weer opnieuw in werking gesteld. Minister Hofstra zegt in een ver klarende Nota aan de Tweede Kamer dat van de maatregel een ogenblik kelijk gunstig effect mag worden ver wacht op de vergroting en verster king van de nationale welvaarts bronnen, die werkgelegenheid voor onze groeiende bevolking moet geven. Dit betekent weliswaar, dat de uit gaven iets groter worden, maar de gevolgen voor de werkgelegenheid zijn zo belangrijk, dat de regering meent dat dit offer moet worden ge bracht. (Advertentie) Van Nelle bestellen I van atoomenergie zal nog veel on derzoek moeten worden verricht, "oorlopig is Europa nog erg afhan kelijk van Engeland en Amerika. Als wij niet verder achter willen raken en de bestaande achterstand geleide lijk willen inlopen, zullen wij hoge eisen moeten stellen aan het vakman schap van ingenieurs, technici en arbeiders, aldus prof. Zijlstra. De laatste eis geldt ook voor de verdere mechanisatie en automatise ring in de industrie. De minister ver wacht, dat in de toekomst de behoef te aan ongeschoolde arbeidskrachten steeds geringer zal worden en dat daartegenover de vraag naar men sen, die de ingewikkelde apparaten kunnen bedienen, zal toenemen. De bevordering van het onderwijs zal dan ook een belangrijk onderdeel van de maatregelen tot stimulering van de verdere technische ontwikkeling in de industrie moeten uitmaken. Naar het oordeel van de regering zal een van de belangrijke punten in het komende industrialisatiebeleid zijn: te zorgen dat industrieën, die niet beslist in de nabijheid van diep open water moeten liggen, worden gevestigd in die streken, waar men thans met een voortdurend overschot aan arbeidskrachten kampt. De ter reinen rond de Nieuwe Waterweg en het Noordzeekanaal moeten zoveel mogelijk gereserveerd blijven voor de zgn. „zware industrie": hoogovens, scheepswerven, raffinaderijen, e.d. (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 In een bijlage van de industrialisa tie-nota wordt nader ingegaan op de getroffen maatregelen voor de regio nale industrialisatie. Hierin is o.m. een tabel opgenomen, die een beeld geeft van de bijdrage, welke de aan leg van industrieterreinen heeft ge leverd voor de industrialisatie der ontwikkelingsgebieden. Daaruit blijkt, dat de helft van de totaal aangelegde oppervlakte nog voor uitgifte be schikbaar is. Slechts in zuidwest-Noordbrabant is een veel hoger percentage van het met subsidie van Economische Za ken aangelegde industrieterrein uit gegeven er is nog slechts 10 pro cent beschikbaar hetgeen een dui delijke indicatie vormt van de ge slaagde industriële ontwikkeling, wel ke zich daar heeft voorgedaan. De resultaten, die met de aanleg van industrieterreinen zijn bereikt, noemt de bewindsman niet onbevre digend. Anders is het, gelijk bekend, met de werkloosheidscijfers in Etten en Rucphen, die reden tot ongerust heid geven. De dalende lijn van het geboorte overschot in zuidwest-Noordbrabant wordt de laatste jaren genivelleerd door een vestigingsoverschot, dat zich voornamelijk in het gebied van Etten en de kern Oudenbosch voor doet. Aan deze laatste ontwikkeling is het bevredigende verloop van de in dustriële werkgelegenheid van okto ber 1950 tot oktober 1957 ongetwijfeld niet vreemd geweest, zo stelt de mi nister. Per 1 januari j.l. waren in zuid- west-Noordbrabant nog 54,305 ha be schikbaar van de 298.006 ha in dustrieterrein, die met subsidie van het ministerie van economische za ken aldaar waren aangelegd. Dat is, zoals hierboven gememo reerd. 18 procent, terwijl het landelijk gemiddelde 54 procent is. oftewel 1.182.785 ha van de 2.201,354 ha ge subsidieerde oppervlakte. Van de netto gesubsidieerde op pervlakte van 298,006 ha in zuidwest- Noordbrabant is 187,004 ha uitgege ven aan industrieterrein, 43.026 ha is in optie gegeven aan de industrie en 13,671 ha is bestemd voor andere doeleinden. Uit de gespecificeerde cijfers per plaats blijkt, dat in Ruc phen geen industrieterrein meer be schikbaar is. dat door Economische Zaken is gesubsidieerd, in Etten nog 22 procent en in Oudenbosch nog 25 procent. In de Industrialisatienota worden uitvoerige beschouwingen gewijd aan de problemen van de Randstad Hol land en de regionale industrialisatie. De nota beveelt aan de spreiding van bedrijven binnen het Westen te bevor deren doch anderzijds ontwikkelingen die niet noodzakelijk aan het Westen als vestigingsgehied gebonden zijn, zoveel ais mogelijk is naar elders af te leiden. Deze afleiding dient dan met name zoveel doenlijk te worden gericht op die gebieden waar een structureel tekort aan werkgelegenheid is of in de toekomst te verwachten valt. In de (Advertentie) Van Nelle bestellen (Advertentie) (Van onze parlementaire medewerker) Ter bevordering van de werkgele genheid In de zgn. „ontwikkelingsge bieden", waar voortdurend een groot arbeidsoverschot bestaat (westelijk Noordbrabant is een van de belang rijkste ontwikkelingsgebieden) heeft de regering nieuwe plannen opge steld. Deze plannen, die in de nieuwe industrialisatienota van minister Zijistra zijn neergelegd, zullen in de komende vijf jaar 30 miljoen gulden gaan kosten, dat is tweemaal zoveel als in de periode 1952-1957, Voor industrievestiging in de ont wikkelingskernen zal het rijk onder bepaalde voorwaarden 50 pet. van de koopprijs van het terrein voor haar rekening nemen. De kosten daarvan worden geraamd op 7.5 miljoen. Bo vendien zal een premie worden gege ven voor de bouw van industriege bouwen in die gebieden en voor dit doel is 15 miljoen uitgetrokken. Ten slotte is het rijk bereid financiële hulp te geven voor bijzondere voor zieningen die voor industrievestiging van belang zijn. Hieronder worden b.v. gerekend gas-, elektriciteits- en wateraanleg, los- en laadwallen e.d. Naar raming zal met deze voorzie ningen voor het rijk een uitgave van 7.5 miljoen zijn gemoeid. De minister van Verkeer en Wa terstaat zal bovendien, binnen de grenzen van wat financieel mogelijk is, er voor zorgen, jdat de weg- en waterverbindingen tussen de ontwik kelingsgebieden en de overige delen van het land worden verbeterd. eerste plaats is 't daartoe nodig, voor zover de tot dusverre als zodanig beschouwde ontwikkelingsgebieden niet meer in directe zin bij het re gionale beleid worden betrokken, de gang van zaken ook aldaar te blij ven volgen. Daardoor zal het moge lijk zijn vast te stellen in hoeverre nog bijzondere „nazorg" gewenst is en of door het toepassen van stimu lerende maatregelen de industrialisa tie in de betrokken gebieden nog ver der moet worden bevorderd. In de tweede plaats moet het be leid gericht worden op de zg. expul- siegebieden, d.w.z. op die gebieden van waaruit een regelmatige stroom van migranten naar het overige Ne derland en met name naar het westen afvloeit. Hierdoor zullen de ze landsdelen onmiddellijk betrokken kunnen worden bij de economische ontplooiing van ons land. Tenslotte is de derde doelstelling van het regionale industrialisatiebe leid gericht op het voorkomen van acute structurele werkloosheid in die streken, waar de ontwikkeling van de beroepsbevolking ten opzichte van die der werkgelegenheid het ontstaan van acute structurele werkloosheid doet vrezen. Gelet op de ontwikkelingen, die in de komende decennia met name aan de Nieuwe Waterweg en aan het Noordzeekanaal te verwachten zijn, acht de nota het in de eerste plaats gewenst om uit te zien naar andere vestigingsmogelijkhedën voor aan het zeeverkeer gebonden industrieën. Het gaat hier om een vraagstuk van na tionaal belang, waarbij in principe al onze kustprovincies betrokken zijn en waarbij enige gebieden met name mogen worden genoemd. De minister denkt hierbij het eerst aan de invloed, die zal uitgaan van het Deltaplan, dat in zijn verwezen lijking als het ware een brug zal slaan tussen het gebied van de Nieu we Waterweg en de Westerschelde. De streken langs laatstgenoemde in ternationale vaarweg zullen immers onmiddellijke verbindingen krijgen met het zuidelijke industriebekken van de Randstad Holland en daar door betrokken kunnen worden bij de ontwikkeling in dat gebied. Het stemt daarom tot voldoening, dat mede op instigatie van de provincie Zeeland de mogelijkheden die het Sloeplan biedt, in onderzoek zijn genomen, terwijl de provinciale besturen van Zeeland en Noord-Brabant gezamen lijk de opdracht hebben gegeven voor de bestudering van het Westerschel- debekken inclusief westelijk Noord- Brabant. De weg-, binnenvaart- en spoorweg verbindingen vragen de aandacht. De minister acht daarom een zekere mate van coördinatie der werkzaamheden gewenst, in het bijzonder waar het gaat om de beslissing welke der mogelijk heden verder uitgewerkt dienen te worden. Hij heeft daarom overleg gepleegd met zijn ambt genoot van Verkeer en Water staat. Voorshands is besloten om naast de uitwerking van de plannen met betrekking tot de Nieuwe Waterweg en de kop van Rozenburg de denkbeel den, die bestaan ten aanzien van een havencomplex in het Sloe, op korte termijn nader uit te werken. (Advertentie) Van Nelle bestellen Duidelijk toont deze grafiek van de Nederlandse industrie, hoe investeringen, produktie en werkgelegenheid nauw samen gaan. (Advertentie) Van Nelle bestellen I 34) Maar ze kon het nog altijd niet prettig vinden. Het was helemaal niet wat ze graag wou. Er stond tegenover dat ze ook niet in Halesville kon blijven en dokter Ed concurrentie aan gaan doen. Zelfs al was dat meisje op het bureau van Bill Latham er niet ge weest. dan zou ze dat nog niet kun nen doen. Nadat de oude dokter naar de pa tiënt was gegaan die zo juist had opgebeld, ruimde ze het bureau op, zorgde voor het invullen van de kaar ten van de patiënten die die middag op het spreekuur waren geweest, en ging toen naar haar auto. Lance had gelijk: Halesville had geen twee dok toren nodig. De oude dokter wist dat ook, maar hij vond 't vervelend haar te zeggen dat ze niet meer nodig was. „Hallo." Jane schrok op. „Oh, hallo, mevrouw Morton." „Ik hoop dat u me niet kwalijk neemt dat ik in uw auto heb zitten wachten, maar het leek me beter als mijn aanwezigheid hier niet op viel." „Natuurlijk De nu weer felrode lippen glimlach ten. „Ik heb m'n auto bij de bios coop laten staan, dokter Langford. Hij staat er al een uur, dus er is vast wel iemand die mijn schoonva der vertelt dat ik naar de film ben gegaan," Ze dook nog wat meer in elkaar alsof ze bang was dat er "iemand" zou zijn die haar nu zag. „Dat klinkt niet erg aardig, vindt u niet?" Langzaam schudde Jane het hoofd. ..Ik neem het u niet kwalijk als u me niet vertrouwt," ging de jonge vrouw verder, „niet na de manier waarop ik u heb laten opofferen." Opofferen. Dat was het woord geweest dat Peter Farley gebruikt had. „Offer je niet op voor een ideaal," had Peter Eczegd. Ze kon 't hem nog zo duide lijk horen zeggen alsof het pas giste ren was geweest. Nu, dat had ze dan ook niet ge daan. Inplaats daarvan had ze haar ideal opgeofferd. Met moeite dwong ze haar gedach ten weer naar haar bezoekster. „Och, mevrouw Morton, zo erg was het nu ook weer niet. Misschien hebben uw man en zijn vader trouwens wel ge dacht dat ze gelijk hadden. Tenslotte hebben ze 't voor u gedaan." „Voor mij!" riep Lola Morton min achtend uit. „Welnee, alleen voor zichzelf. O ze ker, ze dachten dat ze gelijk had den een Morton heeft immers al tijd gelijk! Wist u dat niet? Nie mand heeft eigenlijk recht om adem te halen als hij geen Morton heet!" Haar lach klonk hard, maar haar gezicht was dat niet. Langzaam be trok het, haar lippen begonnen te trillen en haar ogen vulden zich met tranen. Jane bleef zwijgend wachten; er viel weinig op te zeggen. „Clay moet van me scheiden, dok ter Langford. Ik zal iedere cent van 'm aanne men die ik krijgen kan, omdat ze dat nu eenmaal van me verwach ten." Ze beet zich hevig op haar lip, zodat de indruk van haar tanden te zien bleef. „Dat heefx die mooie schoon vader van me gezegd, en Clay is er lijk in hetzelfde schuitje. Mijn schoonvader kan ons geen van bei den uitstaan. Nee. wacht u even," zei ze haastig toen Jane haar in de re de wou vallen, „het is zo. Hij kan u niet uitstaan omdat u hem niet naar de mond praat, en mij niet" haar volle rdoe lippen vertrokken minachtend „Omdat ik misschien een man van zijn zoon zou kunnen maken." Vol verbazing zat Jane haar aan te kijken, en Lola Morton begon te la chen. een kort, droog, vreugdeloos geluid. „Ik weet 't," zei ze, „het is moeilijk te geloven. Maar het is waar." „Maar Clay gaat van u scheiden..." Mevrouw Morton zat stil naar haar nagels te turen die precies bij haar karmijnrode lippen pasten. „Mag ik vragen," zei Jane toen het duidelijk begon te worden dat Lola er niets meer aan toe te voegen had, „bent u houdt u van uw man?" Mevrouw Morton knikte zonder op te kijken. Tranen gleden over haar niet eens tegen in gegaan. Clay liet 'm rustig praten, dokter Langford!" De laatste woorden waren er met moeite uitgekomen en nu verborg ze haar hoofd snikkend in haar han den. Toen ze iets begon te bedaren, zei Jane zacht: „Stil maar, mevrouw Morton, Alleen omdat jullie wat heb ben gekibbeld Lola Morton richtte uitdagend het hoofd op. „Gekibbeld! Dat was geen kibbelen meer, het was daverende ruzie ik heb 't wel meegemaakt dat de politie er voor minder aan te pas moest komen." Ze veegde haar ogen af. „Het spijt me, dokter Langford. Ik ben heus niet bij u gekomen om een deuntje op uw schouders te gaan huilen." „Daar zijn schouders anders spe ciaal voor." „Ja?" vroeg ze bitter. „Daar heb ik zo geen verstand van. Kijkt u eens, dokter Langford Lola Mor ton aarzelde even, alsof ze begon te twijfelen aan de reden waarvoor ze hier was gekomen Toen scheen ze tot een besluit te komen, en ze ging snel verder: „U ei ik varen eigen wangen en spetten op haar handen uiteen. „En u wilt hem zonder verdere tegenstan opgeven? U verbaast me, mevrouw Morton." Jane strekte haar arm uit en startte de motor. „Ik zal u bij uw auto afzetten, en als uw schoonvader hoort in wat voor sle-e-cht gezelschap u bent ge weest, kan hij een nieuwe ruzie be ginnen. En ditmaal moet u er dan een eind aan maken." Ze waren bijna bij de lange rode wagen, en Jane had zich al af zit ten vragen of Lola Morton weer van gedachten veranderd was, toen deze zich naar toe wendde en aarzelend zei: „Dokter Langford, eh. ja, ik weet eigenlijk niet goed hoe ik moet beginnen." „Waarom zou u 't niet met het begin proberen?" stelde Jane zake lijk voor. Ze had wel met Lola Mor ton te doen, maar vond toch dat Lola moest inzien dat ze met Clay was getrouwd en niet met zijn vader. Lola knikte bijna gretig. „Dat zou dan zijn toen mijn schoonvader zijn advocaat opbelde, die die avond." Janes handen omklemden het stuur wat steviger. Lance! Maar ze zei niets, knikte alleen ter aanmoedi ging. „Clay's vader was kwaad omdat zijn advocaten een jongere deelge noot hadden gezonden hij vond dat rechter Appelby zelf onmiddel lijk had moeten komen overvliegen, of tenminste mijnheer Saunders. Nu. en daar staat mijn auto," wees ze. volkomen overbodig want de rode open wagen was even opval lend als een brandweerauto. Gehoorzaam kwam Jane er vlak achter tot stilstand. „Maar goed," ging Lola verder, „mijn schoonvader vertelde aan die jonge meneer Hart wat er gebeurd was. en dat hij 't in de doofpot wou hebben dat zou gemakkelijk ge noeg zijn, zei hij, door voor alles te betalen en ons van de politie niets aan te trekken en toen vroeg meneer Hart of er een getuige bij het ongeluk was geweest." Ze lachte even. „Je had een speld kunnen horen vallen toen mijn schoonvader zei, ja u." „En wat wat zei Lance?" „Niets op dat ogenblik. Maar later, toen hij gehoord had, dat Clay's vader nog een getuige had gevonden, wat hém niet gelukt was, en toen hij hoorde dat de mensen hun afspraken bij u niet nakwamen nu, toen heeft mijn schoonvader moeite genoeg gehad hem over te halen het onderzoek voort te zetten. Jane greep haar bij de arm. „Be doelt u dat het meneer Morton is geweest die Jones uit de hut heeft gevonden en dat Lance er niets van geweten heeft dat de mensen niet meer bij me mochten komen?" Dan had Lance niet dan was hij niet ze had een gevoel of ze te gelijk lachen en huilen moest, en geen van beide kon. „Mevrouw Morton begon ze fluisterend, maar Lola viel haar in de rede. „Ik weet niet hoe of waar Clay's vader die hoe noemt u 'm, die man uit de hut, gevonden heeft, of hoe hij wist wie er bij u zouden komen, m-maar" de stem ha perde even „meneer Hart heeftl me over u verteld en u bent erg aardig tegen me geweest, en Jane had zich intussen weten te herstellen, de evenwichtige houding die met haar beroep samenhing tf- rug weten te vinden. Zacht zei zë: „Dank u, mevrouw Morton. Ik dank u dat u me dit bent komen vervel len." I (wordt vervolgd) (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 HANDJE In Fieldroad, Forest Gate sprong een bandiet over de balie van het postkantoor. Zijn rechterhand graaide tij dens die sprong in de geld kist. Toen de man verdwenen was bleek er 354 pond te zijn ontvreemd. De ene kreeg een schedelbreuk, de andere moest wegens uitgebreide verwondingen 81 krammetjes op verschillende plaatsen incasseren. De politie pakte alle drie. Een van hen schold zijn moeder uit, de andere blafte 7.ijn vader af op het politie bureau, maar pa sloeg hem tegen de grond en zou zoonlief mishandeld hebben als de politie niet tussen beide was gekomen, Alle drie de knapen zal toebrenging van zwaar lichamelijk letsel worden ten laste gelegd. Uitspraak Cartoonist David Low uit Canada, die tot ere-doetor is benoemd aan de universiteit van New Brunswick in Fredericton, liet zich ais volgt over de Canadese eerste minister uit: „Voor de cartoonist is hij een voorwerp van voortdurende obser vatie. Soms doet hij denken aan een papegaai, soms aan een kaketoe..." Verstoring Zeventien jongemannen die In auto's en op scooters een In twee autobussen rondtoerende meisjes school volgden en overal waar de meisjes uitstapten ook de omgeving gingen bekijken, zijn door de Flo rentijnse politie in de kraag gepakt wegens verstoring der openbare orde. Werken Jack Dempsey, voormalig wereld kampioen zwaargewicht, is met een partner een reclame- en adverten tiebureau begonnen. De ex-bokser heeft met nadruk verklaard dat hij niet alleen zijn naam aan de onder neming geeft, maar wel degelijk ook kapitaal en werkkracht. Jongens Drie Jongens twee van 18 en een van 16 jaar hebben in New York twee Hongaarse vluchtelingen aangevallen, „zo maar, voor de lol". isesieïv pelt re ST/MULEREN INDUSTRIEKERNEN PER GEBIED INCIDENTEEL TE STIMULEREN KERNEN o-a GEEN INDUSTRIE TERREINEN MEER BESCHIKBAAR In bovenstaande kaart zijn de industriële ontwikkelingsgebie den in ons land in beeld ge bracht, waarbij in de cirkels het percentage nog beschikbare industrieterrein per gebied is aangegeven, voor zover deze terreinen van overheidswege waren gesubsidieerd. Nieuwe Engelse voorstellen ter op- lossing van de kwestie-Cyprus zijn bijna gereed, aldus heeft de minister van koloniën, Lennox Boyd, in het Lagerhuis verklaard. De gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot en de ambassadeurs in Ankara en Athene, hebben onlangs in Londen besprekingen gevoerd. (Advertentie) Van Nelle bestellen De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal toont belangstelling voor mogelijke produktiegebieden van ijzererts en mangaan in Afrika. De voorzitter van de Hoge Autoriteit, Paul Finet, had de plannen van de Hoge Autoriteit reeds op 13 mei aangekondigd in het Europese parlement in Straatsburg, Finet wees op het steeds grotere te kort aan ijzererts en mangaan en deelde mede, dat de Hoge Autoriteit de prospectie van de ertslagen aan. de kust tussen Guinea en Gabon wil de steunen. Uit een nadere bekendmaking van de Hoge Autoriteit blijkt, dat zij van plan is aan de onderzoekingen in Afrika een bedrag te besteden van vijf miljoen dollar. DONDERDAG, 22 MEI HILVERSUM I. 402 m. - KRO: 7.00 Nws. 7,10 Gram. 7.45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. 8.15 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,35 Waterst. 9 40 Gram. NCRV: 10,00 Gram. 10,30 Morgend. KRO: 11,00 V. d. zieken 11,45 Chansons 12,00 Middag klok-noodklok 12,03 Gram. 12,25 Wij van het land 12,35 Land- en tuinb.meded. 12,38 Ballroomonk. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Pianorec. 13,40 Amus. muz. NCRV: 14,00 Gram. 14,45 V.d. vrouw 15,15 Gram. 15.30 Pianorec. 16,00 Bijbellez. 16,30 Strijkkwart. 17,00 V.d. jeugd 17.30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Metropole ork. 18,15 Fries progr. 18.30 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af 19.15 Gram. 19,20 Sociaal pers pectief 19,30 Lichte muz. 19,50 A.R., pol. caus. 20,00 Radiokrant 20,20 Gevar.progr. 21,45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22,10 Orgelconc. 22,40 Gram. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. en SOS-ber, 23,15 Sportuitsl. 23,20 Zwitserse muz. 23,50-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. 9,10 V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgenwijd. 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 Eten over de gren zen, caus. 11,15 Orgel en saxofoon 11,50 Voordr. 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Pianospel 12,50 Uit het bedrijfsleven 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Amus.muz. 13,55 Beursber. 14,00 Bas en piano 14,30 V.d. vrouw 15,00 Gram. 15,45 Voordr. 16,00 Gram. 16,30 Tiroler muz. 17,00 V.d. jeugd 17,45 Dans- muz. 18,00 Nws. 18,15 Lichte muz. 18,45 Sportprobl. 18,55 Gespr. brief uit Lon den 19,0o V.d. kind. 19,05 Gevar.progr. 20,00 Nws. 20,05 Kamerork. en sol. 21,15 'n Hond jankthoorsp. 22,40 Journ. 22,50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York 23,16 Act. of gram. 23,25- 24,00 Nwa gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Amus,mu& 12,34 Operettemuz. 13,00 Nws. 13,11 Hout blazerstrio 14,00 Eng. les 14,15 Gram. 14,30 Franse les 15,00 Schoolradio 15,30 Hout. blazerstrio 15,45 Duitse les 16,00 Koersen 16,02 Voordr. en zang 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V.d. kind. 18,15 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Wereldten toonstelling 20,00 Pol caus. 20,10 Moderne tijden 20,40 Verz.progr. 21,30 Jazzmua. 22.00 Nws. 22,15 Caus. 22,40 Harprec. 22,55- 23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 12.» Idem 13,00 Nws. 14,15 Gram. 14,30 en 15,30 Idem 16,05 Lichte muz. 16,35 Dansmuz, 17,00 Nws. 17,35 Gram. 19,30 Nws. 20.00 Gram. 21,00 Jazzmuz. 22,00 Nws. 22,40 Gram. 22,55 Nws. Televisie DONDERDAG, 22 MEI NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20,00 Gastenboek 20,40 V.d. jeugd 21.10 Kookpraatje 21,20 Modeshow 21,50 Epiloog. FRANS BELG.: 17,00 v.d. kind. 18.00- 19.00 Wereldtentoonstelling 20,00 Nws. 20.30 Télé-Match 21,30 Wereldtentoonstel ling 22,00 Filrmprogr. Daarna: Wereldnw». VLAAMS BELG.: 16.00-17,30 Wereldten toonstelling 17,30-18.30 V.d. jeugd 19.00 Idem 19,30 Nws. 20,00 Documentair progr. 20,30 Speelfilm 21,55 Wetenschappelijke uitz. 22,25 Int, festival voor korte films te Brussel 22,40 Nws. (Advertentie) Van Nelle bestellen 1

de Stem | 1958 | | pagina 7