At U ooit 440 pond vlees per maand Middelburgse veiling zet voor twee en een half miljoen om sanuwpijn Buitenlandse infiltratie of marine-stunt RAADSELEN VAN DE VISSENTREK pafiblaD QcStcw BUIT 2,5 MILJOEN FRANK Ham als boete Haringen in overvloedl Temperatuur belangrijk Uitkering aan gemeenten wordt verhoogd Meer fruitminder groenten Fraude onldekt te Wuustwezel DE ZEEP DER JEUGD OMWILLE VAN DE WELVAART VERWACH TINGEN REGIONALE SPREIDING ASiKIRTJES' Hoogwaterstanden Europees comité legen kernwapens TWEEDE BLAD rvuk Ju. WOENSDAG 21 MEI 1958 De coöperatieve veilingsvereniffin* „Walcheren" G.A. heeft in 1957 een goed jaar gehad. Dit bleek dinsdagmiddag tijdens de algemene vergadering, die in Middelburg werd gehouden. Dat er in vergelijking met 1956 grote vorderingen zijn gemaakt, komt duidelijk tot uitdrukking in de omzet van deze vereniging. Bedroeg de omzet in 1956 1.882.075, in 1957 was dit 2.494.604, een toename dus van maar liefst ruim 600 000. Dat het de vei lingsvereniging „Walcheren" goed gaat, manifesteerde zich dinsdag ook nog op een andere manier: slechts ongeveer acht procent van de leden bracht een bezoek aan de jaarvergadering. De vergroting van de omzet, zo kwam uit het jaarverslag van de voorzitter, de heer B. Koole, vast te staan, is voor een belangrijk deel te danken aan de goede oogst, die het harde fruit opleverde. Appelen, pe ren, pruimen en kersen brachten te- samen f 835.144 op, dat is bijna f 500.000 meer dan in 1956. Van het merendeel der geveilde produkten nam trouwens de omzet toe. Bij de groenten was van een omzetdaling sprake van ruim f 89.000. De heer Koole meende, dat de teelt van winterbloemkool zeer goed is verlopen, met name voor wat betreft de middelvroege soorten. In dit ver band sprak hij een woord van dank tot de heer M. Wattel, hoofd-assis- tent bij de Rijkstuinbouwvoorlich- (Advertentie) tingsdienst. die deze teelt heeft opge werkt, dankzij een vèrdoorgevoerde selectie. De heer Koole zei van oor deel te zijn, dat de fruittelers het af gelopen jaar veel geluk hebben ge had, vergeleken met de collega's in bijvoorbeeld de Betuwe en Limburg, wie de nachtvorsten danig parten ge speeld hebben. Dit heeft tot ge.volg gehad, dat de veilingsvereniging Wal cheren deze produkten voor het eerst sinds de watersnood weer op eigen veiling had. De heer Koole riep aller medewerking in om ook in de toe komst de fruitveilingen te helpen sla gen en de goede naam. die Middel burg inmiddels bij handel en expor teurs heeft verkregen, te behouden. Ook de waarnemend directeur, de heer E. Mes, gewaagde in zijn verslag van een gunstig jaar en hij wees er op, dat in 1957 voor de eerste maal een omzet van bijna 2.5 miljoen gul den werd bereikt. Daar de provisie berekend wordt over de omzet is dit wel de voornaamste oorzaak van deze gunstige exploitatierekening. De loon- post is in 1957 gestegen met f 12.000. hetgeen voornamelijk wordt geweten aan de loonronden en de meerdere loonkosten, in verband met het sor teren van fruit. Daar staat echter ook meer ontvangen sor«teerloon tegen over. De heer Mes deelde mee., dat alles wordt gedaan om de afzet van tomaten, welke in het afgelopen jaar niet geheel bevredigend verliep, té bevorderen. De export- en industrie veilingen van hard fruit achtte hij volledig geslaagd. De samenwerking met de Z.G.V. noemde de waarnemend directeur uit stekend, evenals die met de kopers. De heer Mes was voorts van oordeel, dat het personeel zich in het afgelo pen jaar van de beste zijde heeft la ten zien. Hij stelde zich op het stand punt, dat het in 1957 behaalde succes voor het overgrote deel te danken is aan de gezamenlijke inspanning, het overleg en het begrip, waarmee ge werkt werd. De heer Mes riep de ver gadering dan ook op in 1958 eveneens de handen ineen te slaan om door een eendrachtige samenwerking op het doel af te gaan. Voordien had de secretaris, de heer J. de Visser, er de aandacht op ge vestigd, dat het ledental met 23 terug, liep tot 436. De heren B. Koole, A. de Jager en P. Ton Pzn. werden als bestuursleden herkozen. Ook de heer A. Buis, lid van de raad van toezicht werd herbenoemd. Een voorstel van het bestuur dit jaar een entreegeld te heffen van f 5 per lid ontmoette geen bezwaren en de contributie werd bepaald op f 10 per lid. Het veilingpercentage voor de leden werd als volgt vast gesteld: gewone veiling 6 procent, koelhuisprodukten 6 procent, admini stratief geveilde produkten 4 procent, exclusief heffingen en plus 1 procent garantiefonds. Voor niet-leden resp. 3 procent hoger. De boetebepaling werd verlaagd van f 250 tot f 100. Be sloten werd verder de omzetbelasting door te berekenen bij de aanvoerders van prpdukten. welke daarvoor be last zijn (o.a. bloemen). De gerechtelijke politie van Antwerpen is overgegaan tot de arrestatie van Albert De Mol, wonende te Antwerpen. De man, die gevankelijk naar Antwerpen werd overgebracht, was te Wuustwezel bureauchef van een grens- expeditiebureau. In minder dan een jaar tijd zou hij er in geslaagd zijn een som van twee en half miljoen franken te verduisteren ten nadele van zijn firma. (Advertentie) Een expeditiebureau aan de grens is een jachtig bedrijf. In dit geval gaat het om een firma die tegelij kertijd transportbedrijf is. Dit alles is oorzaak dat niet zo gemakkelijk en ook niet altijd even vlug be paalde oneerlijke praktijken aan het licht komen. Dit verklaart dan dat de chef van het betrokken bedrijf rustig de kans zag om sinds augus- |N de nieuwe Industrialisatienota is politiek het meest spectaculair de mededeling, dat de regering be sloten heeft de investeringsaftrek te doen herleven. Let wel: de re gering, dus met inbegrip van mi nister Hofstra. In de langzamerhand berucht geworden Amsterdamse vergadering had mr. Burger in tegenwoordigheid van deze minister de belastingderving als gevolg van een eventuele investeringsaftrek bestemd voor de bouw van woning wetwoningen. De socialistische fractieleider stelde het weer zo voor alsof deze investeringsaftrek alleen maar een cadeautje was aan de werkgevers, welk cadeautje hij maar liever aan de volkswoning bouw wou geven. De Industrialisa- tienota stelt deze kwestie echter op de enig juiste en zuivere basis: Is het nog langer nodig althans ge wenst de investeringslust af te remmen? De Nota redeneert: de ernstige overspanning is verdwenen, er heerst enige onzekerheid, de in vesteringen zouden in de komende jaren wel eens kunnen gaan terug lopen. Daarom is het veilig nu de rem eraf te halen. Een louter zake lijke redenering, ingegeven door het streven de investeringen op het vereiste niveau te handhaven. Ten bate van onze hele economie, dus ook ten bate van de werkers. We vinden het een verstandig en moe dig besluit. De demagogie, door mr. Burger en andere socialisten met deze kwestie bedreven, moeten de socialistische ministers in eigen kring nu maar tegemoet treden. Met wat meer duidelijkheid en be slistheid dan de heer Hofstra in Amsterdam deed. pLANNEN maken en verwachtin gen opstellen is mooi. Maar de Industrialisatienota moet terecht constateren, dat er altijd weer fac toren optreden, welke niet te voor zien waren. Zo zijn in 1952-1957 de investeringen niet alleen wat hoger uitgevallen dan was geraamd, maar bovendien was de invloed ervan op de werkgelegenheid veel groter dan in 1952 was verwacht. Het bestaan de produktie-apparaat is op een ongewoon intensieve wijze benut, de uitbreidingsinvesteringen liepen ver uit boven hetgeen toen normaal werd geacht en de bouwnijverheid nam onverwacht veel mensen op. Interessant is ook, dat de komst van buitenlandse industriële onderne mingen een ongedacht hoge vlucht heeft genomen. In de genoemde pe riode zijn er niet minder dan 91 dochterondernemingen van buiten landse industrieën en 52 deelne mingen gerealiseerd. Dit is met na me van zulk een groot belang door de toevloed van technische kennis en nieuwe produktie- en organisa tiemethoden. De gegevens van thans doen vermoeden, dat er in de ko mende vijf jaar gerekend moet worden op een groei van 8 procent van de beroepsbevolking. De pro duktie zal dan 12 procent omhoog moeten, de investering met 21 pro cent. De Nota geeft voor allerlei bedrijfstakken dan nog prognoses, ze wijst op de noodzaak en de ge volgen van mechanisering en auto matisering en dat alles maakt wel duidelijk, hoe er steeds hoger eisen möeten worden gesteld aan een doelmatige bedrijfsvoering en een intensieve scholing van de werkers. Dat de Nota ook voor 'de opvoering van de export speciale aandacht vraagt, zal niet verbazen. Jaarlijks zal die met 5 a 6 procent omhoog moeten gaan! Waarbij dan de pro blematiek van de Euromarkt nog een bijzondere rol gaat spelen. De Export Financierings Maatschappij streeft nu met kracht naar aan trekking van nieuwe middelen en de Nederlandse Bank helpt daarbij mee. We zullen echter nu ook zeker moeten rekenen op onverwachte factoren en dat ze van aangename aard zullen zijn, voorspellen de om standigheden van thans niet. Des ondanks willen we ons aansluiten bij de hoop en het vertrouwen van minister Zijlstra, dat het Neder landse bedrijfsleven ook in de derde industrialisatieperiode de noodza kelijke investeringstaak zal weten te volbrengen. Mits de demagogie als met de investeringsaftrek bedreven geen kans blijft krijgen. JNZAKE de regionale spreiding zegt de Industrialisatienota ver heugende dingen. Het „egoïsme", dat in de Randstad Holland bij som migen nog altijd leeft en dat zich uit in een krampachtig vasthouden en aantrekken van industriële be drijvigheid in het westen des lands alleen, wordt afgewezen. De ont wikkeling van het Westerschelde- bekken en met name het Sloeplan krijgt onmiddellijke aandacht. Bo vendien wordt aan het oude beleid inzake de ontwikkelingsgebieden een nieuwe impuls gegeven. Voor openbare nutsvoorzieningen ten be hoeve van de industriële ontwikke ling, voor de bouw van los- en laadwallen en dergelijke werken zal een tegemoetkoming kunnen worden verstrekt van maximaal 75 procent van het onrendabel ge deelte van de desbetreffende in vestering. Ook buiten de onder zochte probleemgebieden zal in uit zonderingsgevallen de aanleg van industrieterreinen worden aange moedigd met een premie van 25 procent van de directe investe ringskosten. Alles bij elkaar zal er in de komende vijf jaar dubbel zoveel geld (30 miljoen) beschik baar komen voor deze doeleinden. We geloven, dat dit zeker geen weggegooid geld zal betekenen. De gedachte, dat we er in een ontwik kelingsgebied als z.w.-Brabant al „waren", die een ogenblik scheen te gaan overheersen, is gelukkig los gelaten. De feiten spraken ook een al te duidelijke taal. tus van vorig jaar regelmatig en steeds voor aanzienlijke bedragen geld te verduisteren ten nadele van zijn werkgevers, zonder dat er een haan over kraaide. FICTIEVE AANKOPEN' Naar we vernemen zou De Mol. van wie bekend was dat hij op zeer grote voet leefde en zich ove al aanstelde als een "royaal" man. voor z.ijn verduisteringen het mid del van de fictieve zegelaankopen hebben uitgekozen. Op heel wat pro dukten is er 'n invoerrecht van 13 en als men dan weet dat sommige verhandelingen soms miljoenen be dragen. zal men begrijpen dat men gemakkelijk voor een paar duizend zegels kan verduisteren. De Mol evenwel zou niet zozeer taxezegels verduisterd hebben maar wel in zijn boeken fictieve aankopen van taxe zegels hebben genoteerd, zodanig dat hij het geld hiervoor in zijn eigen zak kon laten glijden. Een ge lijkaardig geval is overigens niet zo lang geleden aan het licht gekomen te Kessenich. Een hevige ontploffing heeft zich, zoals gisteren gemeld, in Parijs voorgedaan in een grote autogarcg". Er zijn zestien do den en vele gewonden te be treuren. Op de foto: reddings ploegen en brandweerlieden zoeken naar slachtoffers tussen de enorme puinhoop. spit of spierpijn helpen direct Morgen, donderdag 22 mei gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 5.11 en 17.30 uur; te Terneuzen om 4.31 en 16.53 uur en te Vlissingen om 4.06 en 16.24 uur. (Van onze correspondent) Oostkapelle, Westkapelle en Zoutelande hebben gisteren een roerige dag beleefd door het aanspoelen van een kikvorsman in ieder dezer plaatsen. Het verontrustende was nl. dat de Kikvors mannen een voor de vinders onverstaanbare taal spraken. De „Kikvorsen" zijn overgegeven aan de burgerlijke autoriteiten van de onderscheidene gemeenten, die begonnen zijn met eerste hulp te verlenen. Toen er met de „vondelingen" verder niets aan te vangen bleek, zijn ze in bewaring gegeven bij de Marine, die er verder het zwijgen toedoet. De burgemeester van de strandplaatsen hebben de indruk dat het een oefening van de marine geldt, die zou willen beproeven hoe men reageert bij een heuse vijandelijke infiltratie op deze wijze. Komen er tegenwoordig meer echtelijke twis ten voor dan vroeger? We weten het niet. Wel is zeker, dat als die echtelijke ruzies nog op de zelfde wijze gestraft zouden worden als in vroe gere eeuwen gebruikelijk was, de slagers een enorme nering zouden hebben. Neem Den Haag eens als voorbeeld, waar tussen 1600 en 1800 in sommige buurtwetten en statuten van buurtver enigingen de bepaling voorkwam, dat aan de man, die zijn vrouw had geslagen een boete moest worden opgelegd in de vorm van het verbeuren van een ham En dan nog wel een ham, welke tenminste drie gulden waard was. Zo luidde de bepaling: „Indien iemand van onze geburen door obsti naatheid of gramschap zijn huis vrouw smeet of sloeg, zodat daar door buur- of straatgerucht ontstond zal telkens verbeuren een ham, ten minste drie gulden waard". Maar wee de huisvrouw die haar man sloeg. Zij kwam er helemaal niet mals af, gezien de boete van twee hammen die zij te voldoen kreeg. Komt uit dit grappige, niette min van oude volkswijsheid getuigen de verhaal niet het duidelijkste de belangrijke plaats van het vlees reeds in de oude volksgemeenschappen tot uiting In „Het Handboek voor de Slager" staat ook te lezen, dat vlees niet al leen als boete, maar ook als belo ning kon dienen. Daarvoor wordt ver wezen naar het zogenaamde bacon- feest, dat sedert de twaalfde of der tiende eeuw gevierd werd in het klooster van het Engelse plaatsje Dunmow. Ook hier betrof het weer de verhouding tussen echtelieden, waarvan de vredigheid gedurende 'n geheel jaar beloond werd met een heerlijke zijde bacon. Maar dan moest elk echtpaar ook onder ede kunnen verklaren, dat in die tijd tussen man en vrouw geen enkel boos woord ge vallen en geen boze daad jegens el kander bedreven was. Hoe roman tisch klinkt dat alles nu, doch hoe gezapig ook moet het hun voorkomen die de opvatting huldigen dat het ver frissend werkt, wanneer de hij en zij in het huwelijk elkaar eens onver bloemd kapittelen. Speuren naar gewoonten en ge bruiken in perioden, waaraan slechts de schoolse geschiedenisboekjes de herinnering levendig houden, is al tijd een prettig avontuur. Verwonder lijk is het wel. dat ten aanzien van de voeding, de oude ganzevcders wel over het perkament dansten wanneer het ging om het beschrijven van de maaltijden der rijken, maar niet in beweging werden gebracht om een beeld te geven van de tafels der eenvoudigen, het volk. Of viel daarover niets te schrijven Was de voeding van de gewone man zo so ber, of misschien wel gebrekkig, dat men er maar liever over zweeg, of, erger nog, het heel gewoon vond In elk geval waren de welgestelden blijkens een slagersklantenboek uit de achttiende eeuw, lang geen zuinige cliënten. De slager die hen mocht be dienen liep het vuur uit zijn sloffen. Indien men zich realiseert dat in die tijd de prijs van het vlees lag tussen 15 en 20 cent per pond. moet ene burgemeester Sloot met zijn gezin en natuurlijk het personeel toch heel wat weggewerkt hebben, als hij een over twee maanden lopende rekening betaalt van 36 - 19 - 18. zijnde de aanduiding voor 36 gulden. 19 stui vers en 18 duiten. Nu, dat had de burgemeester dan ook, want die betaling gold twee vet te kalveren. En zie nu deze rekening eens voor mevrouw doctor de His: 76 1/2 pond vlees voor 17-3-2, een pens voor 1-10 en een halve pens voor -15. (stuivers). Hieruit blijkt ook dat mevrouw doctor, althans haar ge dienstige keukenmeid, zelf rolpens maakte. De kroon spant wel een maandre kening (die waren er dus ook toen ai!) van een familie Beek, aan wier keuken 440 pond vlees was afgeleverd voor 64 gulden, 13 stui vers en 10 duiten. En dan te be denken dat een goede slager wel meer van zulke klanten had. Onze „eigentijdse" slagers die het „„der BA VERKRUIS é^Êl 4 A a a s i i a ik k lL A, moeten hebben van een biefstukje van een ons. een pond riblappen of een ons bacon (dun gesneden, alstu blieft), zullen ongetwijfeld hun op omzetvermeerdering gerichte ogen uitwrijven bij het zien van een week staat, waarin een achttiende eeuwse collega zijn dagelijkse afname nauw keurig had bijgehouden. Die staat zag er zo uit: 1 augustus - 10 pond kalfsvlees; 2 aug. - 3V4 pond rund vlees; 3 aug. - 25pond rundvlees en 8 3/4 pond rookvlees; 4 aug. - 16 pond kalfsvlees; 5 aug. - 2 pond kalfsvlees; 6 aug. - 13 pond kalfs vlees en een kalfskop, 7 aug. - 614 pond kalfsvlees. Valt het u niet op dat er helemaal geen varkensvlees in vermeld staat? Dat was namelijk het terrein van de speciale varkensslager en die had ook al van die indrukwekkende getallen in zijn klantenboek staan. Ja, men kon vroeger ivel wat verstouwen, wat uiteraard ook 'n gevolg was van de omstandigheden dat in oude tijden het levensmid delenpakket lang zo uitgebreid niet was, als de moderne mens ge wend is. Maar hoe at de kleine man ervan Laten wij er ook maar over zwijgen, want royaal teas het beslist niet. Nu is het een zeld zaamheid dat een slager in de tijd van een maand aan een particu liere klant 440 pond vlees levert. Maar wel verschijnen dagelijks voor zijn toonbank vele minder ka pitaalkrachtigen naast welgestel den. Voor hen allen is er nu goed en betaalbaar vlees, zodat we er in dat opzicht toch aanmerkelijk op vooruit zijn gegaan. In de Noordzee worden jaarlijks ongeveer vijf en een half mil jard volgroeide haringen gevangen, alsmede nog twee miljard jonge haringen Van andere vissoorten wordt jaarlijks 50 procent van de visstand gevangen. Is er al sprake van overbevissing? Vele deskundigen vrezen van wel, anderen zijn van mening, dat bij gunstige natuurlijke verhoudingen de visstand in de Noordzee dergelijke vanasten best verdraagt. Na sterke bevissing blijft voor de overgebleven vissen meer voedsel per vis ter beschikking, de vissen groeien vlugger en paaien al een jaar eerder. Wanneer.er voldoende jongbroed verzekerd is, vult de visstand zich vanzelf weer aan. Het verminderen van de visstand kan echter ook andere oorzaken dan overbevissing hebben. Een van de re denen voor grote vistrek is bijvoor beeld verandering van de tempera tuur in het water, terwijl ook veran deringen in de wereld van de voedsel- dieren en andere oorzaken, waarvan er vele nog onbekend zijn, hierop gro te 'nvloed hebben. Het betreft een voor alle betrokken landen zeer belangrijk vraagstuk. We tenschappelijke instituten voor visse- rijonderzoek en schepen voor visse rij-onderzoek. die de visscholen nava ren, proberen licht te brengen in de oorzaken van de schommelingen in de visstand, waardoor een gefundeerd oordeel moet worden mogelijk ge maakt of de Noordzee al dan niet wordt overbevist. De onderzoekers hebben het niet gemakkelijk. Voortdurend gebeuren dingen, die de visstand aanzienlijk be ïnvloeden, maar waarvoor nog geen regel is gevonden. Zo hebben dc laatste jaren be paalde kleine garnalensoorten. de copepoden zich in de Noordzee geweldig vermeerderd men weet niet waarom en waardoor. Deze garnalen vormen een hoofd bestanddeel van het voedsel van de haringen. Dientengevolge groeiden de haringen uitstekend, vlug en gingen al in het derde le vensjaar paaien inplaats van in het vierde. Slechter ging het met de schollen, want in winters met veel ijs werden de gronddiertjes vernietigd, waarvan deze platte vissen leven. Kabeljau tv Dan is er de trek van de kabeljauw naar het noorden. Het verband daar mede werd gezocht in het warmer worden van de noordelijke wateren. Nu blijken deze wateren weer af te koelen. Er zijn echter nog geen te kenen, die er op wijzen, dat de kabel jauw. die intussen zijn domicilie heeft gekozen bij de kunst van Groenland, aanstalten maakt zijn biezen te pak ken. Toch is te verwachten, dat deze vis weer zal worden gepakt door zijn verlangen naar het zuiden, wanneer het water kouder blijft worden. Van 1850 tot 1923 kwamen slechts af en toe scholen kabeljauw bij West- Groenland voor. Meestal schitterde deze vis door afwezigheid. Het war mer worden van de arctische wateren lokte de kabeljauw naar het noor den. Om te paaien ging deze vis als van ouds naar IJsland. De laatste ja ren heeft de kabeljauw echter voor beide kusten van Groenland kuit ge schoten. Kabeljauw wordt thans in groten getale tot aan Spitsbergen toe aangetroffen. Deze vis houdt niet van temperaturen onder 1 graad. Als hij kuit gaat schieten wil hij dit doen in water van 3 tot 4 graden warmte. Een intensieve aanbidder van koud water daarentegen is de zwarte heil bot, die het in zuid-Groenland te warm is geworden. De zwarte heilbot is naar het noorden getrokken. Sinds de wateren rondom Groenland echter weer een beetje kouder worden, keert ook de zwarte heilbot terug. Ook haring houdt van lekker koel water. Zij geeft de voorkeur aan een temperatuur van 5 tot 6 graden. Wordt het water ook maar twee gra den warmer, dan trekt de haring weg. Wanneer haring zich wil voortplan ten, zoekt zij echter de warmte op. Om kuit te schieten trekt haring naar water met een temperatuur van 12 graden. Het instituut voor de zeevisserij in Hamburg kon, naar Dr. Gottfried Hempel mededeelde, vaststellen, dat het begin van de paaiperiode van ha ringen afhangt van de temperatuur in de „koudwaterbellen", die tijdens de zomer als het ware door het war me Noordzeewater zijn gestrooid. Stijgt de temperatuur in deze .bel len", waarin haring zich het liefst ophoudt, tot meer dan 6 graden, dan gaat de mis een maand eerder paaien. Daaruit ontstaat de vistrek, di~ de haringvisserij vele moeilijkhe den berokkent. De koudwaterbellen bevinden zich dicht bij de zeebodem. De verdeling van het koude en war me water in de Noordzee wisselt voortdurend, tengevolge daarvan wis selt ook de haring van oponthoud en van broedplaatsen. Al naar gelang van de grens tussen een polaire stroming en een golf stroomdal trekt de haring in het ge bied tussen Noorwegen, IJsland en Jan Mayen-eiland langs verschillen de wegen. Op welke wijze de vissen de gewenste watersoort vinden, is een der grootste raadselen van de zee- biologie. Het temperatuurverschil is mi nimaal, ook het verschil in zout gehalte, dat voor vissen eveneens van belong is. Desondanks trekt de vis over geweldige afstanden naar het water met de gewenste temperatuur. Overdag houdt haring zich graag in het koele water vlak boven de zeebodem op. 's Nachts komt zij ech ter naar de oppervlakte om in het plankton het mengsel van planten on dieren in de bovenste waterlaag te grazen. Terwijl zij zulks doet, wordt haring gevangen. Echogram men van een onderzoekingsschip voor de zeevisserij hebben aangetoond, dat tussen de koude bodem- en warmere bovenlaag van het water vaak nog een „springlaag" ligt van nog geen meter dik, waarin het plankton zich verzamelt. In dit geval stijgt de ha ring alleen tot aan deze laag en de vissers vangen bot, wanneer zij hun netten alleen door het bovenwater trekken. De Duitse bocht wordt het belang rijkste groeigebied voor de haring ge acht. De ..kanaallarven", de op de Doggersbank uit het ei gekropen ha ringlarven. komen met een grote Noordzeetijstroming in de Duitse bocht terecht. Andere larvenscholen drijven naar het noordoosten. Zij zijn nog niet tot eigen beweging in staat. De hydrografische situatie beïnvloedt de meer passieve haringtrek in hoge mate en bepaalt waarschijnlijk ook de omvang van de haring-jaargangen op de diverse vangstgronden, daar mede dus ook de opbrengst van de visserij. (Advertentie) reeds meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motor I Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475 A'dam Tel. 86211 Tele* 12282 In verband met de financiële gevolgen, welke de doorvoering van de salarismaatregelen voor lager- en middelbaar personeel zullen hebben voor de algemene middelen van de gemeenten, heeft de regering besloten bud- getaire voorzieningen te bevor deren, waardoor het percentage van de algemene uitkering aan gemeenten voor 1958 kan wor den verhoogd van 148 op 150. Bij deze verhoging van de alge mene uitkering met 2 punten is uit gegaan van de gevolgen, op jaar basis, van het gehele complex der bedoelde maatregelen, met inbegrip van die wegens daaruit voortvloeien de noodzakelijke verhoging van ge meentelijke subsidies en bijdragen, en derhalve ook van de gevolgen van de tijdelijke toeslag van 3 pet. aan werk- en vaklieden, welke wellicht eerst geleidelijk zal worden inge voerd. De minister van Binnenlandse Za ken heeft aan de gemeenten ver zocht. er in haar financieel beleid rekening mede te houden, dat hier voor derhalve in de toekomst geen nadere verhoging van het uitkerings percentage zal worden overwogen. De organisaties in West-Duitsland, Engeland, Frankrijk en Zwitserland, die zich verzetten tegen de bewape ning met kernwapens, zijn van plan een Europees comité tegen kernbewa pening te vormen. Volgens Hans Wer ner Richte. een vooraanstaand lid van de Westduitse beweging, zal dit waar schijnlijk volgende week op een bij eenkomst te Zuerich geschieden. De Britse filosoof Bertrand Russell zou zich bereid hebben verklaard, in de leiding van het comité zitting te ne men. Met Albert Schweitzer en Fran cois Mauriac waien nog onderhande lingen gaande. De organisatie wil verhinderen dat de communisten zich in het comité dringen.

de Stem | 1958 | | pagina 5