W Lin van Est meldde zich voor Bordeaux-Parijs (6e maal) Zalig-verklaring mgr. Ariëns wordt binnenkort ingeleid Olympia's toer kan van start gaan Alcoholisme neemt toe in Oost-Europa Wim in de derby van de weg Ditmaal zege over Bernard Gauthier? Lang getwijfeld KNVB Zeeland Spaans jacht spoorloos 13 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 21 MEI 1958 13 Zaterdagelftal voor 31 mei Zuid-Nederlandse atletiek-equipe naar Bottrop Zomeravondvoetbal in Zeeland Boks vertrekt in leiderstrui Damen niet Nederlandse profs in Tessenderloo C. v.d. Gijp midvoor in Bondsteam F. v. Hooff woni hoofdklas-titel Rijk won biljarttitel van Ovezande Pambianco leidt in Giro Zeeuwse records voor Cu jé De Ruyter in Philippine Ontheffing examen verzekeringsagenten Veelzijdige figuur Expo trok al vijf miljoen bezoekers Geen Nederlands personeel voor bases luchtdoelraketten in Duitsland Starkweather voor de rechter MARKTEN WATERSTANDEN (Van onze speciale verslaggever) Maandagmorgen om tien uur rinkelde de telefoon in het St.- Willebrordse huis van Wim van Est. Brussel was aan de lijn. IJzeren Willem sprak met manager Fons Versnick. „Zeg tegen „L'Equipe", dat ik meedoe aan Bordeaux-Parijs. Misschien kunt ge "an tevoren nog enkele koersen voor mij in Frankrijk vastleggen. Dat zou goed zijn voor mijn conditie", be toogde Willem. „Ik zal mijn best doen", antwoordde de Belgische manager. „Gij hoort van mij." Enkele minuten later een nieuw telefoontje. „Antwerpen voor U", vertelde de juffrouw. Wim van Est wisselde van gedachten met Frangois Coolsde Vlaamse entraineur. Er werd snel een akkoord bereikt. Cools was ge negen van Est naar Parijs te „trekken". „Zie zo", zei Wim. „Alles is geregeld. Ik ga mijn zevende Bordeaux- Parijs doen!" Lang, heel lang, had Wim nage dacht of hij ditmaal de „derby van de weg" zou rijden. Hij stond in twij fel, beseffend, dat hij op zondag 1 juni een inspanning zou moeten le veren, die ver uit gaat boven de in spanningen van welke andere wed strijd dan ook. Hij stond lang in twij fel, begrijpend, dat na Bordeaux-Pa rijs de Tour de France, volgde, waar in door de aanwezigheid in dezelfde ploeg van Charly Gaul, Jempi Schmitz en Marcel Ernzer geld te verdienen zou zijn. Maar Wim van Est, beroepsrenner en daarom reke nend in klinkende munt, voelde er toch meer voor zijn eigen financiële kans te gaan. Want ondanks de aan wezigheid van sterke Luxemburgers twijfelde hij toch aan het vele geld verdienen in de Tour de France. Want de Ronde van Frankrijk is op de eerste plaats het werk van een team en met Pelle zou Wim niet weten waar de Nederlandse krachten van daan te halen om in la douce France tot redelijke uitslagen te komen. Spaans avontuur Zaterdagavono keerde Wim van Est terug uit Spanje. Het was voor de eerste maal, dat hij deelnam aan een grote rittenkoers in dat land en het was hem allemaal niet tegen gevallen. De Nederlandse équipe was een Pellenaars-experiment. De jonge ren voldeden niet. Had de ploeglei der niet over zoveel invloed en over tuigingskracht beschikt, de jeugd zou slechts zeer weinig kilometers onder de kokende zon hebben gereden, want tot viermaal toe moest de Pel bij rignor zus-en-zo aankloppen om ge daan te krijgen, dat zijn achterblij vers alsnog mochten starten in de volgende etappe. Ontdekkingen werden in ieder geval niet gedaan met het oog op de Tour de France. Het bleef allemaal bij zeer middelmatige uitslagen en andere merkwaar dige dingen, zoals de rijst in Het Zeeuws zaterdagelftal, dat op 31 mei te Kapelle zal uitkomen tegen het zaterdagelftal van de afdeling Amsterdam, is als volgt samenge steld: Doel: A. J. v. d. Vrede (Krabben- dijke) Achter: J. Cornelisse (Tern. Boys) en C. J. Schaap (Rillandia) Midden: A. Dommissie (Nieuwdorp) M. de Rijke (Arnemuiden) en M. de Visser (Sui); Voor: P. Haak (AZW), K. Poort vliet (Arnemuiden), I. Haverhoek (Mevo), H. Houtekamer (Wemeldinge) en C. de Kok (Nieuwdorp). De Zuidnederlandse atletiekploeg dames, die op tweede pinksterdag in Bottrop (Duitsland) uitkomt tegen het team van Rheinland is als volgt samengesteld: Dames: 100 m: M. van Kuyk (Olym- pia '48, maar woonachtig in Vught), C. Bolijn (Thor), C. Bekker (Sprint-*; 200 m: R. van Kuyk (Olympia '48), C. en R. Bekker (Sprint); 800 m: A. Poissonnier (Marathon), W. v. Mont- foort (Oss-Volo), T. Adriaansen (Sprint); 4 x 100 meter estafette: keuze uit: R. van Kuyk (Olympia '48), C. Bolijn (Thor), C. Bekker (Sprint), C. v. d. Bosch (Taxandria), W. Bakker-Cyssouw (Marathon); 800 m horden: W. Bakker-Cyssouw, C. v. d. Bosch, J. van Dongen (Volt) Verspringen: W. Bakker-Cyssouw, L. Hinten (Kenk), C. Bolijn; Hoogsprin gen: W. Bakker-Cyssouw, J. van Don gen, R. Bekkers; Speerwerpen: W. v. Montfoort (Oss-Volo), T. Bergmans (PH), W. Hof (Avon). Kogelstoten: C. v. d. Bosch, I. Roe ken (Thor), J. Aerts (Thor); Discus werpen: C. v. d. Bosch, I. Roeken, J. Aerts. Aanvoerster is Corrie v. d. Bosch. De uitslagen van het zomeravond- voetbal in de periode van 12 tot 17 mei luiden: Rayon Hulst: PTT-TFC Clinge 7-6, TCH-Clitex 1-1, Mi-Lockvan Eer denburgh 1-2: Rayon Middelburg Pingelaars-Kraaien 0-0, Blauw Wit- Broek Boys 0-1; Rayon Sas van Gent: SVG-CBS 0-4, ONA-Sasse Boys 5-0; Rayon Vlissingen: afd. I: SBLV-PZEM 1-0, VAW I-Uiterton 3-2; afdeling II: VAW II-BW I 1-0, v. d. Berg II-VAW III 10-1, Coal 52 II-BW II, Coal II n.o.g.Rayon Zierikzee: Grontmij- fa. O. J. 0-2, Ned. Heide Mij-Nep- tunus 1-4, Rijkswaterst.-Drukkerij L. O. 1-2, Prov. Waterst.-Herverk Sch. Duiv. 0-1: Rayon Goes: WZB- Ford 0-2, Gem. werken-Comb. NS 2-2, PTT-Typo'i 1-3. Wim van Est kwam in Bor deaux-Parijs tot de volgende re sultaten: 1950. 1. Wim van Est. 2. Marcel Diot. 3. Jef Somers. gemiddelde 33.622 km per uur. 1951. 1. Bernard Gauthier. 2. Wim van Est. 3. M. Diot. gemiddelde 35.550 km per uur. 1952. 1. Wim van Est. 2. M. Diot 3. Jean Guegan. gemiddelde 33.288 km per uur. 1953. 1. Ferdi Kubler. 2. Wim van Est. 3. G. de Santi. gemiddelde 38.278 km per uur. 1954. 1. Bernard Gauthier. 2. Wim van Est. 3. J. Cieliska. gemiddel de 36.972 km per uur. 1956. 1. Bernaid Gauthier. 2. Stan Ockers, 3. J. Cieliska. 4. Wim van Est. gemiddelde 42.658 km per uur. Toledo, die met olie was aange maakt, zodat de hele Nederland se ploeg ziek werd. Zeer belangstellend informeerde Frederico Bahamontes, een jongen uit Toledo, of de Hollanders (en Bel gen) lekker hadden gegeten In de plaatselijke hotels. „Olie", zei Wim van Est. Én toen lachte „Baha" zijn witte tandjes bloot. Zo waren er meer van die merk waardige dingen. Een etappe-aan komst in een plaatsje niet groter dan 't Schijf. De accommodatie was er zo goed, dat Pellenaars reeds in de vroege morgenuren de keuken op zocht om voor de hele ploeg omme- lettes te bakken. Later bleek, dat de kok buiten stond te redetwisten over de een of andere toekomstige win naar. Scherpe training De gedachten van IJzeren Willem gingen uit naar Bordeaux-Parijs, de wedstrijd, waarvan hij nog niet zo heel lang geleden zei, dat hij ze nooit had moeten rijden, omdat zijn car rière dan wellicht een geheel ande re kleur had gekregen. Maar een carrière is niet opnieuw te doen en na alles degelijk te hebben overwo gen meldde Wim zich aan, enkele uren voordat de inschrijving zou wor den afgesloten. „Ik heb me gemeld met de bedoe ling te gaan winnen", zei van Est. „Maar zelfs een tweede plaats le vert my meer op dan een hele Tour de France. Ik ken op dit moment vUf van mijn tegenstanders. Onder hen bevindt zich Bernard Gauthier, myn gevaariykste vriend". Bernard Gauthier De man uit Beaumont - Montreux deed het de laatste tijd een stuk min der. Maar ondanks zijn vierendertig jaar bereidde hij zich ernstig voor op Bordeaux-Parijs, want hij zou die wedstrijd nog eenmaal willen win nen, zoals ook Wim van Est, die zeer wel begrijpt, dat dit vermoede lijk zijn laatste Bordeaux-Parijs zal zijn. Zal hij sterker tevoorschijn tre den als André Darrigade, Roger Walkowiak, Frangois Mahé, Rik Luij- ten, eveneens deelnemers? Zal hij op de avond van zijn glansrijke wielercarrière einde lijk Bernard Gauthier kloppen? „Proberen zal ik", antwoord de Wim, die uit zijn huis ver dween en achter een brommer kroop voor een trainingstocht van honderd kilometer. Adri Roks zal dinsdag van de volgende week in een oranje shirt vertrekken voor een Olympia's Toer door Neder land, die al zijn voorgangers belooft te verbeteren De forse Baronie-rijder werd vorig jaar winnaar van deze amateur- klassieker. Daarom krijgt hij op de openingsdag het oranje van de leider om de schouders, overigens met de loodzware verplichting om die erekleur meteen te moete verdedigen. Het zal een lastig karwei worden, want de organisatoren van de Toer haalden het beste van het beste voor de wedstrijd bijeen en zochten zelfs het buitenland af naar renners, die het nodige kabaal zouden kunnen maken. Zo starten er dus behalve tien Nederlandse ploegen ook een Duitse, een Deense en een Belgische formatie. Er is weinig bekend van de krach ten, die het veld van buitenlandse zijde op het dak krijgt (ofschoon vooral de Duitsers enkele mannetjes putters schijnen mee te brengen), maar de Nederlandse namen vormen al garantie genoeg voor een strijd, die van het begin tot het einde (op zondag 1 juni) over de Nederlandse wegen zal daveren. Militairen ,warm In de route, die de karavaan volgt, zijn ditmaal twee militaire halte plaatsen opgenomen. De eerste is in Nunspeet en de tweede in Oirschot, waar het hele spul telkens na een halve etappe komt binnen stormen om vervolgens voor het tweede deel van de rit te vertrekken. De militaire autoriteiten, die helemaal „warm" zijn van deze kostelijke onderbre king van de kazerne-sleur, hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om er in de betreffende legerplaatsen meteen maar een complete sportdag van te maken, zodat men tegelijker tijd een beeld kan presenteren van de aanwezige sportaccommodatie en de toepassing ervan. Deze medewerking is trouwens nog wel met een andere reden te recht vaardigen. Er rijdt namelijk ook een volbloed militaire ploeg mee, die onder hoede is gesteld van Gerrit Schulte en die als grote favoriet van start gaat. De militaire rijders zullen echter veel moeite hebben met het waar maken van het in hun gestelde ver trouwen, want er fietsen tal van an dere zwaar tellende formaties mee. De Baronie-rijders van Toon Simons uit Breda en het team van „Theo Middelkamp" onder leiding van G. Schipper met name worden nu reeds met eerbied genoemd als het gaat over de vraag, welke ploeg de groot ste klappen zal uitdelen. Naar Zeeland Voor het eerst in de (korte, maar opwindende) geschiedenis van Olym pia's Toer doet de karavaan Zeeland aan. Dat gebeurt overgens pas in de vierde etappe. Eerst gaat men van Amsterdam naar Hoogeveen, een rit waarin men Van de buitenlandse renners is nog maar weinig bekend. Van de Nederlanders des te meer. Wei nig van onze beste amateurs zul len aan de kant blijven staan. Onder die weinigen is dan wel - Piet Damen, de glorieuze win- naar van Warschau Berlijn Praag. Damen is wel onmiddellijk na zijn zege in die wedstrijd ge polst om in Olympia's Toer te starten. Maar de jonge Braban- J der heeft andere plannen. Hij wil J op korte termijn overgaan naar de beroepsklasse en hoopt zich door goede resultaten in de na- bije toekomst in België en Frank- rijk in de Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frankrijk te rijden. het meteen kan „leren", want de af stand bedraagt 214 km. De volgende dag gaat men in twee halve etappes van Hoogeveen via Nunspeet naar Amersfoort en op donderdag, weder om in twee gedeelten, over Oirschot naar Den Bosch, waar de finishstreep in De Vliert ligt. Dan trekt men dwars door Brabant in eerv geweldige ruk van 143 km naar Goes. De vijfde dag trekt men van daaruit naar Rot terdam en tenslotte arriveert de stoet dan in Amsterdam, waar de aan komst in het Olympisch stadion is begroot. Daar is een vol stadion te verwach ten, want dank zij veel medewerking volgt de finish van Olympia's Toer onmiddellijk na de competitiewed strijd tussen Blauw-Wit en Ajax, een hoofdstedelijke derby, die dus extra wordt opgeluisterd door de finale van een vermoedelijk dan al weerga loos geworden wielerevenement. De Belg Emiel van Meenen heeft in Tessenderloo een wegwedstrijd voor professionals over 175 km ge wonnen in 4 uur en 51 minuten. Twee de werd zijn landgenoot Eddy Pau wels, derde Devolder. De Nederlanders Leo van der Pluym Wis van Est. Arie van Wetten en Jaap Kerstens eindigden ex aequo als lie in een grote groep, die 32 seconden na de winnaar door de finish kwam. Niet de ADO-speler Schuurman zal vanavond in het Feijenoord-stadion te Rotterdam de aanval leiden van het Nederlandse bondsteam, dat tegen Nottingham Forest uitkomt, doch Cor van der Gijp van Feljenoord. Schuur man moet woensdag namelijk met ADO een bekerwedstrijd spelen tegen 't Gooi. BU de reserves is voorts de Munck (DOS) wegens een blessure vervan gen door Roffel van GVAV. WIM VAN EST Na eerste zege in 1954... Het programma voor zaterdag 24 mei a.s. is: 2 klas C: Brouwershaven II-Drei- schor II. Maandag wordt gespeeld: 2e klas A: 's Heer Arendskerke II- Zeeland Sport IV. 2e klas C: Zierikzee IH-Renesse III, Brouwershaven II-SVOWK I. 3e klas A: Lewedorpse Boys II- IJzendijke II. Het kampioenschap hoofdklasse li- bre van het gewest Brabant-Zeeland van de KNBB. waarvan de eindstrijd in Vlissingen werd gehouden, is be haald door F. van Hooff uit Leende. Hij had een beter algemeen moyenne dan J. van Nispen uit Kaatsheuvel, die met eenzelfde aantal punten eindigde. Het is een bijzonder spannend toer nooi geworden, waarin van Nispen aanvankelijk rechtstreeks op de titel scheen af te gaan. Van de vijf series boven de 100 caramboles nam hij er drie voor zijn rekening. Hij verloor echter zijn vierde partij onverwachts van Van Deuteköm. Daardoor moest hij niet alleen zijn laatste partij, tegen van Hooff, winnen, maar daarbij zo'n hoog gemiddelde halen, dat een kam pioenschap vrijwel uitgesloten was. Wel won hij in acht beurten, met een gemiddelde dus van 31,25, maar met zijn algemeen gemiddelde van 17 bleef hij drie punten onder dat van Van Hooff. J. Rijk is ongeslagen kampioen ge worden van het biljarttoernooi om de titel bandstoten te Ovezande. De laatste stoot moest beslissen over het kampioenschap. Deze partij ging tussen Rijk en v. d. Guchte. Rijk moest winnen om kampioen te wor den en v. d. Guchte had aan remise genoeg, daar Rijk aan J. de Jonge één punt had verspeeld door remise. In de nastoot maakte v. d. Guchte twee punten, zodat hij met 1 carambole de partij en daarmee de titel verspeelde. 5? 55 De Spanjaard Salvatore Botella heeft de derde etappe van de ronde van Italië gewonnen. De rij; ging van Varese naar Saint Vincent over een afstand van 187 km. Na deze etappe is de Italiaan Pambianco in het bezit van de rose leiderstrui. De Middelburgse atleet Hein Cujé blijkt in uitstekende vorm te verke ren. want in de vier wedstrijden waar in hij dit jaar uitkwam heeft hij tot drie maal toe een Zeeuwse record scherper gesteld. In de Duitse plaats Wolfsburg verbeterde hij het 3000 meterrecord, in de Franse stad Tour- coing moest het 2000 meter record er aan geloven (met zijn tijd vestigde hij toen ook een Nederlands record), en tijdens wedstrijden te Rijswijk bracht hij zijn eigen 1500 meter record met niet minder dan 7.6 sec. omlaag. Kees de Ruyter heeft in hotel „Au Port" te Philippine een biljartdemon stratie gegeven. In het libre-spel ver sloeg hij A. de Krijger. De Ruyter maakte de partij (400 caramboles) in één beurt uit. Ook het kader bracht hij op zijn naam (300 caramboles in 3 beurten). G. Wiskerke. die 18 tegen 25 caram boles driebanden tegen de Ruyter speelde, won deze partij. Vervolgens gaf de Waalwijkse meester nog een demonstratie van kunststoten. Het lid van de Tweede Kamer de heer Koersen had de ministers van Financiën en Economische Zaken ge vraagd of het juist is, dat de S.E.R. geen examen zal eisen van verzeke ringsagenten in de zogenaamde C- groep. De ministers delen mee, dat dit inderdaad het geval is en dat de S.E.R. hiertoe is gekomen omdat hij meent, dat in redelijkheid niet ver langd kon worden, dat de duizenden verzekeringsagenten, die in doorsnee al een jaar of 7 werkzaam zijn, thans nog een examen afleggen, dat beslis send is voor de vraag of zij hun be roep kunnen blijven uitoefenen. Op een bijeenkomst in het aartsbisschoppe lijk paleis te Utrecht heeft het Ariënscomité, dat destijds door wijlen jhr. mr. Charles Ruys de Beerenbrouck werd gesticht, ruim twee jaar geleden aan Z.H. Exc. mgr. dr. B. Al- frink een smeekschrift overhandigd. In deze suppliek werd aan de Aartsbisschop verzocht om voorbereidingen te willen treffen voor het proces, dat de zaligverklaring inleidt van mgr. dr. Alphons Ariëns. Prof. dr. L. Rogier, de te genwoordige voorzitter van het Ariënscomité, stelde dit document aan mgr. Alfrink ter Op voordracht van de Hoogeer waarde Pater Castulus van den Eijn- den O.F.M., provinciaal der Neder landse minderbroeders, heeft de Aartsbisschop van Utrecht pater E. Lohman O.F.M. te Woerden tot viee- postulator benoemd. Binnenkort wordt de kerkelijke rechtbank samenge steld. Behalve de rechters, griffiers en de kanselier behoort daartoe ook de z.g. promotor fidei, die als advo caat van de duivel een verantwoor delijke taak te vervullen krijgt. In opdracht van de Ritencongregatie te Rome verzamelt dit bisschoppelijk tribunaal in het z.g. informatieve proces het materiaal, dat later in het apostolisch proces behandeld wordt. Niet alleen ieder uur maar ook zelfs iedere minuut van zijn 66-jarig leven heeft mgr. Ariëns als dienaar Gods voor de hemel uitgebuit. Het materialistisch devies „time is mo ney" van de tijd waarin hij werkte wist hij tot een vruchtbaar adagium voor zijn bovennauurlijke ingesteldet arbeidskracht te sublimeren. Dit stelde hem in staat om in Maarssen te wonen maar in heel Nederland te werken. Ariëns was een veelzijdige figuur: een uitstekende zielzorger met de liefde tot God van een H. Pastoor van Ars en het sociale hart van een mgr. von Ketteler. Stichter van So- briëtas en grondlegger van de katho lieke arbeidersbeweging: oprichter van het Geert Groote-Genootschap, bevorderaar van het retraitewerk en een vurige voorstander van het mis- sie-apostolaat; een goede predikant en boeiende spreker, maar ook een begaafd auteur. Meermalen heeft hij een grondige opruiming gehouden onder de stapels paperassen die op zijn schrijftafel lagen opgestapeld, maar de schriften, die niet ver- verscheurd in de prullenmand terecht gekomen zijn, vormen tezamen een indrukwekkend oeuvre. Zijn eigen handig geschreven preken, redevoe ringen en duizenden brieven berusten grotendeels in het Ariëns-archief van dat door mgr. J. Hoogveld werd ge- de Nijmeegse Universiteitsbibliotheek, sticht. Omvangrijke taak Het kerkelijk recht kent aan de vice-postulator uitgebreide volmach ten toe. Hij bezit gelijke bevoegdhe den als de postulator, die volgens het voorschrift van de Codex in Rome moet wonen. Die heeft hij no dig om zijn omvangrijke taak naar behoren te kunnen vervullen. Hij is degene, die volledig aan de zijde van de Dienaar Gods staat. Hij roept de familieleden, vrienden en kennissen van mgr. Ariëns op, voert de getuigen op, stelt de onderwerpen samen waaromtrent zij door de ker kelijke rechtbank ondervraagd dienen te worden; heeft de zorg voor de financiële uitgaven, die bij dergelijke processen bijzonder hoog zijn; verza melt alle documenten die over de Dienaar Gods maar te vinden zijn en verplicht zich onder ede deze ge schriften nauwkeurig door te nemen; hij kiest zijn advocaten en procu reurs, bestudeert alle mogelijke fac toren en stelt aldus de verdediging van het proces samen. Dit moet zo goed in elkaar zitten, dat de promotor fidei uiteindelijk voor de kracht der argumentering moet zwichten en de onpartijdige rechters na rijp beraad een gunstig oordeel kunnen uitspreken over deze priester, die reeds spoedig na zijn heilig overlijden als een held in de liefde werd geprezen. Na afloop van het informatieve proces behoort de vice-postulator de stukken zwaar verzegeld persoonlijk naar de Congregatie der Riten in Rome te gaan brengen. Het behoort tevens tot zijn taak de devotie tot mgr. Ariëns op alle ma nieren te bevorderen, doch hij dient er scherp voor te waken, dat aan de Dienaar Gods geen openbare verering wordt gebracht. Juist op tijd. „Het zwaarste examen met de strengste kritiek" zoals prof. dr. Gerard Brom het proces voor de kerkelijke rechtbank noemde be gint voor mgr. Ariëns nog net op tijd. want het kerkelijke wetboek schrijft voor, dat daarmede binnen dertig jaar na de dood een aan vang moet worden gemaakt. Over enige maanden loopt deze termijn af. Het informatieve proces ouer de Dienaar Gods prof. dr. Titus Brandsma kon in het bisdom Den Bosch in tijd van twee jaar worden voltooid. Moge de aartsbisschoppe lijke rechtbank met haar taak ge reed zijn. wanneer katholiek Ne derland 26 april 1960 gaat herden ken, dat Alphonse Marie Auguste Joseph Ariëns een eeuw geleden als zoon van een advocaat in de Hamburgerstraat te Utrecht gebo ren werd. hand. Het verzoek was ondertekend door de sociale organisaties, de parochies, waar mgr. Ariëns werkte, de zusters van Amersfoort, de priesterbonden, de fraters van Utrecht, de Graal en achthonderd vrienden van de vrome priester, die 7 augustus 1928 te Amersfoort als een heilige gestorven is- Bij die gelegen heid heeft Z.H. Exc. mgr- Alfrink beloofd alles te zullen doen wat in zijn vermogen lag om de voorbeeldige pastoor van Maarssen tot de eer der altaren te laten verheffen. De commissaris-generaal van de wereldtentoonstelling, baron Moens de Fernig. heeft verklaard, dat de tentoonstelling in de eerste maand vijf miljoen bezoekers heeft getrok ken. Hij noemde dit een „verrassend succes." Als de stroom bezoekers op deze wijze zou aanhouden, zou de Expo op de sluitingsdatum, negentien ok tober, door dertig miljoen mensen zijn bezocht. Volgens baron Moens de Fernig moest men echter rekening houden met een bijzonder grote toe loop van buitenlandse toeristen in de zomermaanden. Met het oog hierop achtte hij de hoop op een totaal be zoekersaantal van vijftig miljoen ge rechtvaardigd. Radio-Boedapest heeft onthuld, dat ook Hongarije, net als verschillende andere landen achter het IJzeren Gordijn, te kampen heeft met een toenemend alcoholmisbruik. Het Hon gaarse parlement heeft een commis sie in het leven geroepen die zich speciaal zal belasten met het bestu deren van maatregelen om het over matig gebruik van alcohol tegen te gaan. Sinds de oktober-opstand in 1956 is het verbruik van alcoholische dran ken met 35 procent toegenomen en het ziet er naar uit, dat dit cijfer nog zal stijgen. Zsigmond Kende, de voorzitter van de commissie, heeft verklaard, dat alcohol niet alleen de grootste vij and van de mensheid is, maar ook van het communisme. Alcoholisme is door de communis ten lange tijd een verschijnsel ge noemd dat inherent is aan het kapi talistische stelsel. De laatste jaren minder. Er zijn namelijk redenen om aan te nemen, dat het verbruik van alcohol in de communistische landen sterker is toegenomen dan in de ka pitalistische landen, waar de arbei ders door „een duivelse publiciteit" aan de drank verslaafd zouden gera ken. Berichten over alcoholisme zijn de laatste maanden gekomen uit Polen, Tsjecho-Slowakije. Roemenië, Bulga rije en nu Hongarije. Poolse bladen In Imperia (Italië) is meegedeeld, dat een 15-tons Spaans jacht, met twee Italiaanse passagiers en een be manning van twee Spaanse zeelieden aan boord, ergens tussen Barcelona en Imperia vermist wordt. De „La Maya" verliet woensdag Barcelona en zou vrijdag jl. in Can nes hebben moeten aankomen. Se dertdien heeft men niets meer van het jacht gehoord. Men vreest, dat het jacht in de storm is geraakt, die vrijdag tussen Barcelona en. Marseille in de Golf van Lion woedde. In antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Gortzak heeft de minister voor defensie meegedeeld, dat geen personeel van de Nederlandse lucht macht beschikbaar wordt gesteld voor het bemannen van bases met lucht doelraketten aan de oostgrens van de Duitse Bondsrepubliek. Het is wel de bedoeling nabij de oostgrens van ons land een afdeling, uitgerust met grond-lucht geleide projectielen, te plaatsen. De minister deelt voorts mede, dat er geen Nederlandse strijdkrachten ter beschikking van de Duitse Bonds republiek gesteld worden. Buiten de grenzen van het Koninkrijk zijn hele maal geen Nederlandse eenheden ge stationeerd. Het verblijf van delen van de krijgsmacht van het Koninkrijk bui ten de grenzen van het Koninkrijk is overigens niet afhankelijk van een daartoe strekkende wet. Van het blij vend stationeren van Nederlandse eenheden buiten het Koninkrijk in vredestijd zal, voor zover de minister kan overzien, geen geheim gemaakt behoeven te worden. Hij heeft tot dusverre in deze geen geheimhouding betracht. DE SPORTVERENIGING Seroosker- ke vierde haar tienjarig bestaan met een filmavond voor de junioren en adspiranten en een cabaretavond voor de senioren. DE WEDSTRIJD MW—Limburgia, die vandaag voor de bekercompe titie zou worden gespeeld, is uit gesteld tot dinsdag 27 mei. hebben gemeld, dat het alcoholver- bruik in Polen sedert 1938 met 250 procent is toegenomen en dat de ge middelde arbeider meer geld uit geeft aan alcohol dan aan textiel, vlees en schoeisel. Tsjechische bla den hebben gemeld, dat arbeiders in dit land 's morgens soms „smoor dronken" naar de fabriek komen. Charles Starkweather, die in Lin coln (V.S.) terecht staat voor het ple gen van 11 moorden welke hij heeft toegegeven lijdt volgens een getui- ge-deskundlge aan een „ernstige gees tesziekte". Dr. Nathan Greenbaum, een klini sche psycholoog, was de eerste van een pij getuigen-deskundigen, die de verdediger heeft opgeroepen om Starkweather niet toerekeningsvatbaar te doen verklaren. Starkweather, zijn vader en zijn moeder zijn tegen deze tactiek. Volgens dr. Greenbaum kent de be klaagde het verschil niet tussen goed en kwaad en is hij zelfs in staat een moord te plegen onder de ogen van een politie-agent. GOES, 20 mei Eierenprijzen. Be richt van handelaren. Kippe-eieren 10,5, poelje-eieren 7, eende-eieren 8 en ganze-eieren 20 cent. GOES, 20 mei 1958. Klei-aardap- pelen noteerden heden per 100 kg. 35 mm opw., geleverd aan de sor- teerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper: Bintje f 1718, Alpha f 1718. De prijs van voeder aardappelen bedroef f 1.502,50 per 100 kg. Vlas. De noteringen waren voor; Goede kwaliteit gerepeld vlas 1624 cent en voor afwijkende kwaliteit 10 16 cent. Eieren noteerden f 1.90 per kg. ROTTERDAM, veemarkt, 20 mei. Aanvoer in totaal 4597, weektotaal 6678, vette koeien en ossen 350, ge- bruiksvee 1000, vette kalveren 270, graskalveren 184, nuchtere kalveren 1434, varkens 83. biggen 53, paarden 97, veulens 3, schapen of lammeren. 96. weide-zuiglammeren 992, bokken of geiten 35. Vette koeien le kw. 3,00-3.40, 2e kw 2,80-3.00, 3e kw. 2.60-2,80, vette kal veren 2,90-3,10 2,60-2,90, 2,20-2,60, graskalveren 500 450 300, nuchtere kal. veren 70 60 55, slachtpaarden 2,60 2,40 2,10, schapen. 100 90 80, lammeren 110 90 80, weide-zuiglammeren 70 60 40, kalfkoeien 1275 1000 850, melkkoeien 1275 1000 850. vare koeien 925 780 680, vaarzen 950 825 825, pinken 650 525 400. Vette koeien, aanvoer iets meer, handel kalm, prijzen als gisteren. Vet te kalveren, iets minder, vlot, ruim prijshoudend. Graskalveren, als vor. week, redelijk, wat stijver. Nuchtere kalveren, minder, levendig, stijgend. Big#-n, matig, goed, ongewijzigd. Slachtpaarden, als vor. week, redelijk, vooral niet lager. Veulens, gering, matig, vooral niet hoger. Schapen, gering, matig, vooral niet hoger. Wei de-zuiglammeren. ruim, tamelijk, als vor. week.Kalfkoeien, iets korter, re delijk, als vor. week. Melkkoeien, iets korter, redelijk, als vor. week. Vare koeien, gewoon, tamelijk, ruim prijs houdend. Vaarzen, als vor. week, kalm, wat stijver. Pinken, als vor. week, kalm, wat stijver. Konstanz 404 (-1). Rheinf. 325 (-6), Breisach 278 (-8), Straatsb. 377 (+3), Maxau 561 -9, Mannh. 441 -10, Mainz 407 (-5), Bingen 312 (-6), Kaub 359 (-7). Trier 356 (-86), Koblenz 434 (-34), Keulen 486 (-28), Ruhrort 734 (-7), Lobith 1348 (+11), Nijmegen 1112 (+19), Arnhem 1086 (+16), Eefde IJssel 584 (+20), Deventer 465 (+19) Monsin 5568 G7), Visé 5141 (-15), Borgharen 4165 (-26), Belfeld 1308 (-47). Grave beneden de sluis 580 (-28)

de Stem | 1958 | | pagina 3