aok UITVOERENDE MACHT WORDT Kranenburg mag niet blijvenzegt senator de Gou Investeringsaftrek is weer van kracht „Moederlijk" bezoek op Soestdijk VERSTERKT Lof voor militairen in Algerië ATOOMMOTOR VOOR MAANVTUCHTEN Kort geding over beslaglegging Gerichtste weg op Bank Indonesia O95 1 1 Pflimlin zegt de nodige hervormingen toe Generaal Chassin aan hoofd van Frans „comité" REBELLEN VERLIEZEN MOROTAI ,Jrian onder Nederlandse laars |265 Elf doden bij botsing in de lucht Plotselinge genezing in F atima >ri jzen 39825 DAGBLAD VOOR 1 Nu en dan opklaringen In Ver. Staten: Versteende beenderen gevonden „Geen compromis" Vier militairen wegens diefstal gearresteerd Havenplan van Bergen op Zoom in de raad Soekarno Tijdens reportage voor televisie tors buiten- Krachtig en reedte 26 cm. 298.-* e. Door licht- thuis geen 3reedte30cm. if batterijen. etages Iste van Ire-deux \iS 98e JAARGANG No. 22762 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Kontng'm en Vaderland WOENSDAG 21 MEI 1958 Abonnementsprijs f 7.— per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. f 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35) Premier Pflimlin van Frankrijk heeft gisteren op korte ter mijn maatregelen beloofd tot hervorming van de staat en ver sterking der bevoegdheden van de uitvoerende macht. In de Nationale Vergadering, die hem met 475 tegen 100 stemmen op nieuw volmachten voor Algerië verleende, prees hij de houding van de generaals in Algiers, die ernaar hadden gestreefd „de orde te handhaven en gepassioneerde bewegingen te kanaliseren". Hij beloofde binnen enkele dagen stappen te doen tot het vestigen van „normale betrekkingen" met de autoriteiten in het gebieds deel aan de overkant van de Middellandse Zee. H.M. de Koningin heeft gisteren op paleis Soestdijk de Amerikaanse moeder 1958" ontvangen, mevr. May Roper Coker vit Hnrtsville (Zuid- Carolina), Op de foto van rechts naar links: H.M. de Koningin, mevr. May Roper Coper, mevr. Hazel Abel (Amer. moeder '57) en mej. Abel. (Van onze parlementaire verslaggever) In de Eerste Kamer zijn weer nieuwe stormen opgestoken rond het hoofd van minister Staf en zijn veelbekritiseerde staatssecretaris, mr. Kranen burg. „Wij leven in een koude oorlog en niet in een tijd van gezapigheid. Zo ooit, dan is nu het gemis aan vertrouwen fa taal. Op deze post kunnen wij geen staatssecretaris handhaven wiens vertrouwen totaal is on dermijnd door hetgeen bij het D.M.L. is geschied". Dit zei dr. de Gou (K.V.P.) bij de behan- OP HET stationsemplacement te Nijmegen is de 23-jarige J. Dijkstra uit Eist door een goederentrein ge grepen en gedood. De jongeman was bezig een wissel te herstellen. IN DE JAARVERGADERING van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. is het dividend vastgesteld op 11 percent (vorig jaar 12 percent). ENGELAND gaat de invoer van boter verminderen. De legering is tot de slotsom gekomen, dat invoer van ge subsidieerde boter ernstige schade voor de Nieuwzeelandse zuivelindu strie. IN VENEZUELA is de regeringscrisis geëindigd. De junta is weer compleet, doordat een minister en de secretaris van de junta de plaats hebben inge nomen van de twee afgetreden leden. NASSER heeft majoor-generaal Ga- raal Feisal benoemd tot opperbevel hebber van het leger der Verenigde Arabische Republiek in Syrië. ZESDUIZEND arbeiders van de Ho- waldtwerke in Hamburg (op twee na de grootste scheepswerf in de Bonds republiek) zijn dinsdag voor 24 uur in staking gegaan uit protest tegen de voorgenomen verkoop van de staats- werf aan particulieren. TE HILVERSUM is op 64-jarige leef tijd de toneelspeler Anton Burgdorf- fer overleden. f Verwachting van het KNMI tot 5 dinsdagavond: Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien J Tot matig of krachtig toenemen- J de wind, voornamelijk tussen J zuidwest en west. In het oosten van het land lagere temperatu- ren. J Vandaag: zon onder 20.36 uur, 2 maan onder 22.54 uur. i J Morgen: zon op 4.31 uur, maan 2 op 7.56 uur. deling van de begroting van Oorlog en Marine in de Eerste Kamer. Ook van andere zijden zijn felle aanvallen op de beide bewindslieden gedaan. De staatssecretaris is blijkbaar niet voldoende van zijn verantwoor delijkheid doordrongen, aldus de ka tholieke spreker, die zich over twee dingen verbaasde: dat de heer Kra nenburg bij het debat over de hel menaffaire in de Tweede Kamer niet aanwezig heeft durven zijn en dat hij niettegenstaande de algemene on gerustheid en het geschokte vertrou wen nog steeds op zijn stoel blijft zitten. ..Dergelijke handelingen kan men verwachten van een politieke krullenjongen, maar niet van een staatssecretaris", zo spotte de woord voerder van de KVP, zinspelend op de recente uitlatingen van de socia list mr. Burger aan het adres van i' minister Witte. „Er komt nu wel een commissie van onderzoek, maar het rapport dat j die commissie uitbrengt kan nog wel tot 1960 bljjven wachten. Het is in strijd met de fundamen tele rechten van de democratie.dat de staatssecretaris al die tijd rustig zou blijven zitten. Is hjj bereid thans zijn staatsrechtelijke positie in na dere overweging te nemen? zo vroeg de katholieke senator. Mr. van Riel (WD) vond dat het vertrouwen in de beide verantwoor delijke bewindslieden dermate is ge schokt. dat zij samen af moeten tre den. Hij legde echter de eerste ver antwoordelijkheid op de schouders van minister Staf. „De sfeer is be dorven. afgezien van de fouten die er gemaakt zijn," zo concludeerde de liberale woordvoerder. De minister moet daaruit zijn conclusies trekken en heengaan. Hij hield hen de belastingdienst en het ministerie van Waterstaat voor ogen, waar een zodanige korpsgeest heerst, dat dergelijke fraudes zijn uitgesloten. Ook van de zijde van de A R. is een aanval gedaan. De heer Algra bleef echter min of meer op de vlakte en wilde eerst afwachten of de KVP met een motie zou komen. De socialisten vermeden een uit spraak. De C.H. verdedigde bij mon de van de heer Vixsebose haar partij, genoot, de minister. De storm beperkte zich niet tot deze fraudekwestie. Van verschillen de zijden werd in twijfel getrokken of de lasten die Nederland voor zijn defensie draagt wel zo redelijk zijn in verhouding tot wat andere landen doen. De heer de Dreu (PvdA) be twijfelde, of wij onze zware ver plichtingen wel zullen kunnen blij ven dragen. Dr. de Gou had de in druk. dat wij allang boven onze stand leven bij de financiering van de de fensie. H)j gaf de mogelijkheden tot bezui niging aan o.a. door meer samen voeging van diensten van oorlog en marine. Ook vroeg hjj een eigen controleorgaan voor de defensiecom missie ter beoordeling van de doel treffendheid van de besteding van de begrotingsgeiden. Dr. de Gou was diep teleurgesteld over het beleid van de minister in zake de Nationale Reserve, dat vol gens hem van weinig eerbied getuigt voor hen. die het gezag zelfs met inzet van hun leven willen steunen. Een „Viscount" van de Amerikaan se „Capital Airlines" is dinsdag bij Brunswick in de staat Maryland in botsing gekomen met een militair straalvliegtuig. Alle inzittenden van de „Viscount" zeven passagiers en een bemanning van vier leden kwa men om het leven, Het toestel was op weg van Pittsburgh naar Baltimore. De bestuurder van het militaire vliegtuig wist zich met zijn valscherm in veiligheid te brengen. Er zijn in een grot nabij de Marok kaanse stad Rabat versteende been deren. waaronder een menselijke kaak. gevonden, die naar schatting 180.000 jaar oud zijn. Geleerden zijn van oordeel, dat de kaak heeft toe behoord aan een wezen, dat primi tiever is dan de Neanderthaler. De vice-voorzitter van de Amerikaanse congrescommis sie voor atoomenergie, senator Anderson, heeft meegedeeld, dat tussen augustus en januari proefgedraaid zal worden met een werkmodel van een kernenergie-motor, die gebruikt zal worden voor bemande vluchten naar de maan. Na dit proefdraaien wordt een nieuwe versie van de motor ge bouwd en vervolgens nog een derde. Het zal drie tot vijf jaar duren, voordat een met kernenergie uitgeruste, beman de raket naar de maan kan vertrekken, aldus de senator. Terwijl Pflimlin aldus een indirect beroep deed op de leiders van hef comité in Algerië zich alsnog achter Parijs te scharen, kwamen be richten door over een opstandige beweging in zuid-Frankrijk, die geleid wordt door generaal Chassin, tot voor kort een der belangrijkste f ~uren bij de Franse luchtmacht. Chassin is al enkele dagen spoorloos. Hij zou zich nu in zuid-Frankrijk bevinden en vandaar een comité in het leven hebben geroepen, dat tot elke prijs de huidige regering ten val wil brengen. Door middel van pamfletten heeft hij een beroep ge daan op de Franse bevolking, zich aan te sluiten bij zijn beweging en de Gaulle aan de macht te helpen. Ook de gepensioneerde generaal Cherrière is inmiddels in Algiers op gedoken. Enkele dagen geleden ver dween hij uit Frankrijk. Het Kamerdebat, waarin de rege ring haar volmachten voor Algerië verlengd zag. is opvallend kalm ver lopen. Mendès France deed een felle aanval op de Gaulle, onder protest van rechts, maar het kwam niet tot incidenten. De vrees voor een coup heeft plotseling een eensgezindheid gebracht, die bijna roerend is. In een communiqué van de regering werd gisteren gezegd, dat het kabi net uit alle hoeken van het land blijken van instemming heeft ont vangen. Maar volgens minder offi ciële inlichtingen is het bureau in de nacht van maandag op dinsdag, en ook gisteren overdag, gebombardeerd met telegrammen en telefoontjes, waarin het standpunt van de Gaulle gesteund werd en bevoegdheden voor de „grote Charles" werden ge vraagd. Het kabinet nam in zijn bijeen komst van gisteren ook het besluit, het verdere afvloeien van valuta te gen te gaan. Franse toeristen moch ten totnutoe 35.000 frank per jaar in het buitenland omzetten. Dit bedrag is verminderd tot 20.000 frank. Het is intussen duidelijk geworden, dat de regering er in het huidige sta dium niets voor voelt, de Gaulle een kans te geven, maar dat zij de re acties uit Algiers wil afwachten op haar jongste beloften. Erg optimis tisch over deze reacties mag Pflim lin niet zijn. Een rede die generaal Salan gis terenavond gehouden heeft, bracht nog geen klaarheid omtrent de reik wijdte van de eisen der militaire lei ders. Salan prees de Gaulle, maar hield zich verder bijna irriterend op de vlakte, daarmee zijn rol trouw blijvend van de grote sfinx in dit po litieke spel.... Volgens het Franse rechtse week blad ..Carrefour" heeft Bidault een week geleden aan generaal de Gaulle gevraagd in de Franse politieke cri sis tussenbeide te komen. Bidaults brief aan de generaal, gedateerd op 14 mei, zou vandaag in het nieuwe nummer van het weekblad worden De Belgische journalist Pierre Joly vertelde in Geneve, dat Chassin hem tot zijn perschef had benoemd en dat de afgelopen dagen een miljoen pamfletten boven Frankrijk werden uitgeworpen. De arrestaties in St.- Etienne stonden volgens hem recht streeks in verband met de activitei ten van het ..Coiftité voor openbare veiligheid zuid". Dit comité, zegt Joly, weigert elk gesprek met de politici, die verant woordelijk zijn voor de „ongelukken" van de laatste jaren. Chassin, aldus de Belgische jour nalist. is een veelzijdige persoonlijk heid. die grote ervaring heeft opge daan bij alle takken van dienst, maar vooral bij de luchtmacht. Hij is zeer populair bij de Franse piloten. ..Hij heeft vele dingen gedaan en thans is hij een revolutionair". Volgens Joly had Chassin hem opgedragen, een voorlichtingsbureau van het nieuwe comité in Genève te vestigen. De spanning in Parijs is nog niet afgenomen. Het wachten is nu op de reactie van de generaals Salan en Massu in Algiers. Men kan nauwe lijks aannemen, dat zij zich louter door de beloften van Pflimlin en door zjjn vriendelijke woorden aan hun adres, gewonnen zullen geven. Zeker niet, waar een ultra-nationalist als Soustelle achter hen staat, die kost wat kost de Gaulle aan het bewind wil hebben. Pflimlin heeft in de Na tionale Vergadering ook deemoedig op de borst geklopt en de kritiek op de regering gerechtvaardigd ge noemd. De legerleiders in Algiers riepen gisteren de marine-officieren op. zich bij hen aan te sluiten en deel te ne men aan een grootscheepse demon stratie, waarvoor geen datum werd genoemd. afgedrukt. De koninklijke marechaussee heeft vier militairen van de op de vliegba sis Twenthe gelegerde luchtdoelartil lerie gearresteerd, op vermoeden van diefstal van 13.000 kg stalen rij platen, waarvan landingsbanen wor den gemaakt. Zij zouden deze rij platen als schroot hebben verkocht aan een opkoper in Almelo. De investeringsaftrek, die in het kader van de bestedingsbe perking was opgeschort, is met ingang van gisteren weer in werking gesteld. De faciliteit zal gelden voor investeringen, wel ke in 1958 na 20 mei worden gedaan. De regering acht het evenwel nood zakelijk aan de wederinvoering een beperking te verbinden en wel in die zin dat de aftrek, in plaats van 20 pet, gespreid over vijf jaren, voor de investeringen in het verdere verloop van 1958 16 pet zal bedra gen, gelijkelijk te verdelen over vier jaren. De aftrek zal niet reeds aan vangen in 1958. doch voor het eerst worden geëffectueerd bij de bereke- Volgens radio-Djakarta heeft de legerw oordvoerder luitenant-kolonel Pirngadie, dinsdag bekendgemaakt, dat een afdeling zee- en landstrijd krachten der centrale regering het vliegveld van het eiland Morotai, in de noordelijke Molukken, heeft her overd. Volgens radio-Djakarta zei kolonel Pirngadie. dat regeringstroepen enig verzet moesten overwinnen om het vliegveld in handen te krijgen. Op weg naar Morotai had de invasie- vloot 'n Mitchell-bommenw'erper van de opstandelingen neergeschoten. In een communiqué werd verder meegedeeld, dat op 14 mei jl. de stad Gorontalo (op Noord-Celebes) door de regeringstroepen veroverd is. (Van onze parlementaire verslaggever) Bij de behandeling van de be groting van Verkeer en Water staat in de Eerste Kamer heeft ir. Roebroek (K.V.P.) de dank van zijn fractie uitgesproken voor de mededelingen van de minister over de waterstaatkun dige werken in west-Brabant. Hij achtte het echter onbegrij pelijk, dat de plannen van een haven van Bergen op Zoom nog geen nadere vorm hebben ge kregen en ook, dat er nog geen scheepvaartverbinding van Ber gen op Zoom met het achterland in deze plannen is opgenomen. Dit laatste achtte hij juist in verband met de mogelijkheden met verdere industrialisatie van de grootste betekenis. Intussen wordt evenwel meegedeeld, dat het havenplan van Bergen op Zoom volgende week vrijdag 29 maart in de Bergse gemeenteraad in behan deling zal komen. De heer Roebroek vroeg om een jaarlijkse nota van de minister in verband met de toestand, waarin onze zeedijken verkeren om deze hoogst belangrijke zaak in de blijvende aan dacht van de volksvertegenwoordiging te houden. ning van de fiscale winsten over het jaar 1959. De consequenties voor de schat kist zijn voor het jaar 1958 nihil, voor het jaar 1959 ongeveer 10 miljoen en voor het jaar 1960, waarin zij haar maximum bereiken, ongeveer 35 miljoen. De mededeling en motivering van een en ander is vervat in een nota van minister Hofstra, welke tegelijk werd gepubliceerd met de derde In dustrialisatienota van minister Zijl stra. Omtrent een en ander vindt men elders in dit blad uitvoeriger gege vens. 1 55 Tijdens een massa-bijeenkomst voor het Merkeda-paleis in Djakarta, welke door ongeveer een half miljoen mensen werd bijgewoond, heeft president Soe karno een rede uitgesproken, waarin hij betoogde, dat „Indo nesië nog niet volledig vrij is, daar West-Irian nog steeds on der de hiel van de Nederlanders zit". De bijeenkomst werd gehouden ter gelegenheid van de herdenking van de „dag van het nationaal ontwa ken" (50 jaar geleden, toen de natio nalistische beweging het aanzien kreeg). Soekarno zei: „Telkens als ik de jeugd zie voorbijmarcheren en ze hoor zeggen, dat zij bereid is, West- Irian in de schoot der republiek te rug te brengen, zwelt mijn hart. Met zulk een vastberadenheid zal Irian ongetwijfeld deel van onze republiek worden." De president citeerde Koen- raad van Deventer, die vijftig jaar geleden had gezegd: „Insulinde, de schone slaapster, is ontwaakt." Soekarno noemde de troebelen van de laatste tijd „ziekten, die zullen worden genezen en uitgeroeid." Hij laakte de „buitenlandse interventie", daarbij toegejuicht door de menigte, die spandoeken meedroeg met leu zen tegen Amerika en nationalistisch. China. De plaatsvervangende onderminis ter van Buitenlandse Zaken in de V.S.. Robert Murphy, heeft gezegd, dat de communistische partij in In donesië, hierbij gesteund docir Mos kou, voortdurend geprobeerd heeft om de Ver. Staten af te schilderen als de ..werkelijke nationale vijand" achter de Indonesische rebellie. De televisiekijkers in Portugal zijn getuigen geweest van een plotselinge genezing in Fatima tijdens de zieken zegening. onderdeel der viering van de 41ste verjaardag der verschijningen. Tijdens de zegening met het Aller heiligste door de Australische bisschop mgr. M. Fox stond een verlamde vrouw van haar brancard op en liep normaal. Juist op dat moment waren de televisiecamera's gericht op de groep zieken waar zij tussen lag. Maria Augusta Borges, 30 jaar, was aan beide benen en aan haar linker arm verlamd. Zij was niet in staat overeind te komer: en had moeite met spreken. ,,Is het beslag, dat een in Mona co wonende Nederlander heeft laten leggen op Indonesische eigendom men in Nederland, omdat hij ver liepen heeft geleden in Indonesië door maatregelen van de regering in Djakarta rechtmatig?". Dit is de vraag, die gisteren in kort geding aanhangig gemaakt door de In donesische Republiek is behan deld en waarover de president van de rechtbank in Den Haag op 27 mei uitspraak zal doen. De heer Van der Haas voert aan, dat door maatregelen van de In donesische regering, waarbij parti culiere eigendommen zonder scha devergoeding worden genaast of onder beheer worden gesteld, hij een schade heeft geleden van f 4.050.^00, doordat de waarde van zijn bezittingen volkomen onzeker is geworden. Hij heeft daarom met toestem ming van de presidenten der recht banken in Amsterdam en Den Haag beslag laten leggen op het pand van de Bank Indonesia in Amster- dam en de bedragen, die de N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouw Mij. Billiton als concessierechten aan Indonesië moet uitkeren. De pleiter voor de Republiek In donesië in dit kort geding, mr. D. J. Veegens, voerde aan, dat de maatregelen van de Indonesische autoriteiten genomen zijn onder de bepalingen van bestaande Indone sische verordeningen en de staat van oorlog en beleg. Hij beriep zich op het volkenrecht, dat een soeve reine staat niet tegen zijn wil aan de rechtspraak van een ander land kan worden onderworpen en con cludeerde. dat de rechter zich in deze zaak onbevoegd zal moeten verklaren en het beslag zal moeten opheffen. De pleiter voor de heer Van der Haas. mr. G. Reddingius, zei in het algemeen de juistheid van de vol kenrechtelijke motieven van zijn tegenpleiter niet te ontkennen, maar hij voerde aan, dat de maat regelen van Djakarta niet voortko men uit sociale of economische overwegingen, maar door de Indo nesische regering worden gebruikt als een hefboom om Nederland te dwingen Nieuw-Guinea af te staan. ,,Het is onaanvaardbaar", zei hij, ..particuliere eigendommen te naas ten ter bereiking van een politiek doel. Een dergelijk discriminatoir optreden is nog nooit aan de Ne derlandse rechter voorgelegd." Mr. Reddingius zei, dat de kwes tie te ingewikkeld is voor een kort geding. Bij behandeling van de kwestie in al zijn onderdelen voor de Amsterdamse rechtbank op 24 juni a.s. zal recht kunnen worden gedaan, aldus voegde hij hieraan toe. In Hampshire in Engeland heeft een grote legeroefening plaatsgevonden, met o.m. een landing door uersch.il- lende troepenonderdelen. Op de foto zien we twee helikopters met elk een licht vrachtwagentje als lading op weg naar het landingster rein.

de Stem | 1958 | | pagina 1