d Onlesbaar Snel toeslaan vereist om prijs in STEM-toto Goes zal Olympia-toer feestelijk onthalen Ip:k Succesvolle openbare les aan huishoudschool Hulst Matte korfbalinterland won Nederland (6-1) Geen room meer leveren I# In Blackpool veel zwem- verloren roem Nederlandse vermoord in Guyana Weer grote order levering melk troepen Y.S. Res. Klassers in Brab. en Zeeland KNYB-beker op woensdag (21-5) Wijziging wed strijd program Spectaculair Koningschieten Sluiskil (Zandstraat) tc 8 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 20 MEI 1958 I uit de weg wilde Roomboter75 Kloosterzande: Suezkanaal wordt eens zo breed Euro-universiteit voor kernfysica LAATSTE NIEUWS Brandweerlieden gewond bij brand in Amsterdam Nieuwe wereldtijd voor Gilbert 8e Beneiux-ronde start in B. o. Zoom Vlissingen gelijk tegen Folkestone Ronde van Italië TOTO-formulier Bij de aankomst op 30 mei No kostelijk maal AANBESTEDINGEN Dee-Quant wonnen Drie-provinciënrit MARKTEN Afdelingsvoetbal in Zeeland WATERSTANDEN ïion kan elk ogen- Iteur kloppen", am- Jiverhoofdman, ,.htJ Ite hierheen komen i, of wij ons wei K h hebben".. En m- Jlert op dat moment fin volle galop de De openbare les, die de r.-k. Huis houdschool St. Martha te Hulst tra ditiegetrouw organiseerde, was op nieuw een succes. Dat is geen wonder want de leerlingen weten er, onder leiding van hun directrice, soeur Wen. cislas en de leraressen, altijd iets aantrekkelijks van te maken. Deze jaarlijkse gebeurtenis demonstreert heel duidelijk de betekenis van het. thans al sterk gevarieerde onderwijs, dat het opgroeiende meisje aan de huishoudschool kan volgen, of ze zich nu voorbereidt op een toekomst als huisvrouw, of dat ze ambitie heeft voor een der specifiek vrouwelijke beroepen, waarvoor deze school voor bereidend onderwijs geeft. Ook toont zo'n jaarlijkse openbare les de snelle ontwikkelingsgang van het huishoudonderwijs, dat zich uit stekend aangepast heeft aan de tijd. De leermethoden zijn modern en vooruitstrevend: ze geven o.m. de leerlingen volledig de kans eigen ini tiatief te ontplooien en eigen fantasie uit te leven. Dat bleek b.v. ook tijdens de show, die aan de openbare les gekoppeld was. Leerlingen van alle klassen, in een lange rij, lieten aan een zaal stampvol belangstellenden zien, wat zij zelf op het gebied van het kleding- maken presteren. Een bonte stoet van allerlei kledingstukken en waarlijk geen saaie of amateuristische zaken! Integendeel, er waren modellen onder die in de etalage van een goede mo dezaak een uitstekend figuur zouden slaan. Bijzondere aandacht verdient ook de afdeling „Jeugd Rode Kruis", samen gesteld door de leerlingen zelf en een beeld gevend van de universaliteit van deze belangrijke instelling, want er waren ook bijdragen voor deze In Skoplje, Macedonië, woont een schoenmaker, die reeds voor de oorlog aan een bijkans onlesbare dorst lijdt. Ondanks medische behan deling in de Verenigde Sta ten, Zwitserland, Frankrijk en Belgrado moet de man meer dan 35 liter per dag drinken om zijn dorst te lessen. kleine expositie uit Amerika, evenals de Nederlandse jeugd weer werkstuk ken levert aan haar buitenlandse vrienden van het Jeugd Rode Kruis. Ook al het overige was interessant: de produkten van de leerling-naaister tjes, de keuken w.o. een dieetafde- ling! de tekenklas, die belangwek kend materiaal bleek te bevatten en tot slot van deze korte opsomming zij met ere vermeld wat de VAVO-klas onder de titel ..Expo '58 Hulst" had klaargemaakt. Dat was waarlijk de moeite van het bekijken waard en het toonde de grote betekenis van het algemeen vormend onderwijs. Het biedt de meisjes een stevig fundament van algemene kennis en brengt hen tevens inzicht bij in tal van maat schappelijke, culturele en sociale kwesties. In hetzelfde bad, waar onze zwemmeisjes een jaar geleden zes wereldrecords op haar naam brachten, heeft de Nederlandse zwemploeg dit weekeinde een gevoelige nederlaag geleden. Met 95 tegen 75 punten heeft Groot- Brittannië de tweedaagse zwem- interland in Blackpool gewonnen en dat wil dus zeggen, dat van de ach terstand, die reeds op de zo teleur stellende eerste avond werd verkre gen, geen punt werd ingelopen. Het Nederlandse waterpolo-team heeft tenslotte nog iets goed gemaakt. Het behaalde in de Empire-pool te Cardiff een alleszins verdiende 6-3 zege op het Engelse zevental. In de jaarlijkse algemene ledenver gadering van de Coöp. Roomboterfa briek Kloosterzande, in zaal van Leu ven gehouden, kwam uiteraard als belangrijkste punt van bespreking de ongunstige situatie in de zuivelwereld ter sprake. De voorzitter, de heer Jos. van Wesemael, wees op de som bere vooruitzichten en releveerde minister Vondelings maatregelen, waardoor o.a. de garantieprijs voor de melk een cent lager kwam dan de berekening van het L.E.I. Het staat al vast, zo zei de heer van We semael, dat de melkproduktie in 1958 weer hoger zal zijn. In dit verband wekte hy de boeren op om van het gebruik van margarine af te stappen en natuurboter te gaan gebruiken. Hij deed een beroep op hen om de levering van room, welke krachtens de statuten toegestaan is, te staken en voortaan alleen melk te leveren. De fabriek telt momenteel 420 melk- leveranciers en 40 roomleveranciers. Uit room is moeilijk een prima pro- dukt te maken. Het is uitermate be langrijk voor het bedrijf nauwlettend op kwaliteitsbehoud te waken, voor al nu de coöperatie in het bezit ge komen is van het Z.K.B.-merk prijs klasse I. Van de 460 melkveehouders die aan het bedrijf leveren zijn er slechts 220 lid van de coöperatie. De voorzit ter deed een beroep op de overigen, die ook als belangstellenden voor de jaarvergadering waren uit genodigd. als lid toe te treden. Op verzoek van het bestuur hield ir. J. P. M. van der Wolf. directeur van de r.-k. middelbare landbouw school te Hulst, een interessante le zing over het onderwerp Coöperatie in deze tijd". Voor deze boeiende causerie was grote aandacht. In het huishoudelijk deel der verga dering werd de heer A. van Aren- thals te Axel als bestuurslid herko zen. In de vacature van de heer W. Dieleman, die zich niet meer als commissaris beschikbaar kon stellen, werd de heer L. Scheele te Axel ge kozen. Nog een commissaris moest worden benoemd in de plaats van de heer R. de Cock, die naar elders ver trekt. Zijn opvolger werd de heer M. J. de Cock te Overslag. De 49e korfbalontmoeting te Heerenveen tussen de twaalftal len van Nederland en België is wederom in een overwinning voor de Oranjeploeg geëindigd. Ditmaal werd het Belgische team met 6-1 verslagen. De ongeveer 7000 toeschouwers heb ben echter geen erg interessante wed strijd te zien gekregen. Toch waren er af en toe vlagen van goed spel en voor al in de beginopstelling hebben beide ploegen elkaar goed partij gegeven en in alle vakken werd vlot gespeeld. In de Nederlandse aanval kwam het grote gevaar van de snelle Mun- nikes, maar aar. de andere zijde van het veld schiepen de Belgische dames enkele voor Nederland benauwde si- suaties. Met het schieten waren de Belgen echter zeer ongelukkig en het succes kwam aan de zijde van de oranjetruien. Een fraaie doorbraak van Munnikes, in de derde minuut, resulteerde in een doelpunt en na 15 minuten schoot hij voor de tweede maal in (2-0). In de tweede opstelling wilde het niet zo goed vlotten in het Nederlands twaalftal. De verdedigers beheersten het spel en zo verstreek geruime tyd zonder dat werd gescoord. Pas in de laatste minuut van de eerste helft had mevrouw Merk met een ver schot suc ces, zodat de pauze met een 3-0 voor sprong inging Mat spel Ook na rust bleef het spel mat en zonder veel tempo. Door een doelpunt *Ta ceuYf geleden hun het project zuUen schepen met een a~a a fcepgang van meter door het ka naal kunnen varen Volgens Younis zal de kanaal- autoriteit het project financieren uit de inkomsten van de waterweg. voorvaderen deden, zijn weer duizen den Egyptenaren bezig: te werken aan het Suezkanaal. Het betreft hier een project tot verbreding en verdieping van deze belangrijke waterweg ten koste van 336.000.000 dollar. Wanneer het project voltooid is over ongeveer twee jaar zal het kanaal tweemaal zo breed zijn als vóór de nationalisatie door president Nasser. Dagelijks zullen 200 schepen door het kanaal kunnen varen, in plaats van 48, zoals thans nog het geval is. Staande bovenop een zandduin zette kolonel Mahmoud Yonis, directeur van de Egyptische Suezkanaal-autori- teit. het project aan bezoekende jour nalisten uiteen. Younis deelde mee, dat het project 120.000.000 Egyptische ponden zal kosten. De beginfase bestaat uit het afgra ven van de oostelijke oever van het kanaal tot het niveau van het water. In de tweede fase wordt de aarde on der het waterniveau uitgegraven. Op net ogenblik zijn in totaal 20.000 ar beiders aan het werk, dat twee maan den geleden is begonnen. Bet kanaal is reeds zodanig uit gediept dat schepen met een diep gang van ruim 11 meter er door kunnen varen. Na voltooiing van Ministers van de zes landen der ■Europese Economische Gemeenschap zullen te Brussel bijeenkomen. Zij zullen zich o.m. beraden over de op richting van een Europese universiteit voor onderwijs in de kernfysica en van centra voor wetenschappelijk on derzoek op het gebied van de kern fysica. Een waanzinnige neger heeft maan dagochtend in de beroemde tuinen van Georgetown (Brits Guyana) de 25-jarige mevrouw Henriette Ritfeld, de Nederlandse echtgenote van de aurmaamse dr. Seveanus Ritfeld, met een mes doodgestoken. Mevr. Ritfeld wandelde in de tuinen toen zij door de waanzinnige, een zekere Sydney Dublin, werd aangevallen. De heer en mevrouw Ritfeld waren pas zes weken getrouwd. Zij waren met het Nederlandse s.s. Willemstad op weg naar Paramaribo, waar zi zich zouden vestigen. Een felle brand met hoge uitslaan de vlammen heeft maandagavond ge woed in een glasfabriek aan de Vierwindenstraat in Amsterdam. Een brandmeester en drie brandwachts zijn min of meer ernstig gewond door een explosie. Wat er precies explodeerde is niet duidelijk gewor den. De mannen werden getroffen door rondvliegende scherven. Voor de 16e keer heeft de Ame rikaanse legerleiding een zeer grote melkorder in Nederland geplaatst voor haar in Europa gelegerde troe pen. De n.v. Sterovita melkprodukten te Amsterdam sloot namelijk een nieuwe leveringsovereenkomst tot een bedrag van circa 10 miljoen gulden en wel voor een quantum van 800.000 liter per week, gedurende een half jaar na 1 juli a.s. Een kleinere hoeveelheid zal gele verd worden door Denemarken. Ook in Oostenrijk en Frankrijk zijn klei nere orders geplaatst. Alle melk en melkprodukten zullen in papierverpakking worden afgele verd. De Amerikaanse hordenloper Elias Gilbert heeft zaterdagavond te Raleigh in de Amerikaanse staat North Caro lina,, een nieuwe wereldtijd gemaakt op de 220 yards lage horden. Hij liep de afstand in 22.1 seconden, één tiende seconde sneller dan Dave Sime en Ancel Robinson die beiden het wereldrecord op hun naam had den. Doordat Taxandria IX met 3-0 baas bleef over Middelburg II en NAC III met gemak NOAD III weerstond is de situatie zo, dat de wedstrijd Taxan dria II-NAC III, die destijds bij de stand 3-2 werd gestaakt, van beslis sende betekenis is geworden wie kam. pioen gaat worden. WSC II verloor met 5-2 van Goes II. Helmondia III hield tegen Brabantia II de buit thuis (4-2). 15 14 13 9 10 9 21 22 21 21 21 22 NAC III Vlissingen II Taxandria II Willem II-III P.S.V. III Noad III Middelburg II 21 Brabantia II 22 Helmondia III 22 WSC II 21 Zeeland Sp. II 22 Goes II 22 Middelburg III 3 4 5 5 3 5 4 5 4 4 1 3 liet 3 4 3 7 8 8 8 11 12 12 15 15 zich 68-28 92-52 69-45 46-42 46-44 53-48 54-45 45-54 55-74 43-66 34-74 37-70 bij het scheiden van de markt de winst door RCS II ontnemen (2-1). Alliance kon ook hier feest vieren, want doordat de Roosendalers met 1-7 van Corn. Boys wonnen en Hulst II met 5-4 van Axel II verloor, werd Alliance II nog onverwacht kampioen. Alliance II 18 Hulst II 18 Roosendaal II 17 Corn. Boys II 17 Vlissingen III 17 Axel II 18 Hontenisse II 17 Middelb. III 18 RCS II 18 Terneuzen II 18 14 e 2 30 82-30 14 0 4 28 72-26 12 2 3 26 59-20 10 1 6 21 65-52 9 0 8 18 66-57 7 2 9 16 43-49 6 1 10 13 39-65 5 3 10 13 33-52 3 1 14 7 28-91 1 2 15 4 33-78 De achtste Benelux Ronde, welke op vrijdag 6 en zaterdag 7 juni wordt verreden, is heel wat korter dan de zeven voorafgaande. Schommelde de afstand voorheen tussen de 1100 en 1200 km, thans is het traject 800 km. Niettemin blijft het een Benelux Ron de, want de tocht voert de deeine mers door Nederland, België en Lu xemburg en raakt zelfs de grenzen van Dqitsland en Frankrijk. De start is vrijdagsmiddags om 12 uur op de Markt tc Bergen op Zoom waarna de route als volgt luidt: Ant werpen, Mechelen, Brussel, Genval, Namen. Marche. Bastogne. Diekirch, Neufchateau, Bouillon, Dinant, Abdij van Maredsous, Charleroi, Lembeek Donk, Gent, Sas van Gent, Breskens. Hoofdcontroles zijn gevestigd te Gen val, Bastogne, Diekirch, Neufchateau Abdij van Maredsous en Donk. De deelnemers zullen 's zaterdagsmid dags tussen 2 cn 4 uur te Breskens aankomen, nadat er in Neufchateau, op 450 km, een verplichte neutralisa tie is geweest. Van Breskens wordt overgestoken naar Vlissingen, waar gestart kan worden voor een gezelligheidsrit door Walcheren waarvoor fraaie prijzen beschikbaar zijn, doch welke niet mee telt voor de Benelux Ronde. De prijsuitreiking is 's zaterdags avonds in het Schuttershof. Tot nu toe gaven zich 80 deeine mers op. Zij zullen de lange tocht maken om de vijf wisselbekers en de vele andere prijzen. REIMS HEEFT ZONDAG in de finale van de Franse bekercompetitie met 3-1 van Nimes gewonnen. Reims, dat reeds kampioen van Frankrijk was, heeft door deze prestatie de veel begeerde „doublé" behaald. DE TWEE selectie-teams van het Zeeuwse zaterdagvoetbal, die el kaar zaterdag in Wemeldinge heb ben ontmoet gaver, elkaar niet veel toe. Rood won met 5-4 maar of in dit elftal de meeste krachten schui len die straks in aanmerking komen opgesteld te worden in het Zeeuws elftal op 31 mei in Kapelle tegen Amsterdam, staat nog te bezien. OP HET TERREIN van Quick Boys te Katwijk werd zaterdagmiddag een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het KNVB Nederlands zaterdagelftal en de Engelse ploeg Middlesex Wan derers. De ontmoeting eindigde in een gelijk spel (1-1). ANDRé DARRIGADE is zondagmid dag winnaar geworden van de weg wedstrijd Parijs-Valenciennes. Hij reed de afstand (260 km) in 6 uur 39 minuten en 25 seconden en had bij de finish een voorsprong van 40 seconden op zijn landgenoot Grac- TE KEULEN is een waterpolowed- strijd gespeeld tussen Duitsland en België. De gastheren wonnen met 11-4. DOOR MET 3-0 van de Hamburger SV te winnen, heeft Schalke '04 voor de zevende maal het Duitse voet balkampioenschap veroverd. 80.000 toeschouwers zagen Schalke te Han nover voor het eerst na zestien jaar weer kampioen worden. DE BELG EMILE DAEMS heeft de vierdaagse wielerwedstrijd „Dwars door Berlijn" gewonnen. Het was een indrukwekkende triomf van deze 20-jarige knaap uit Brussel: hij zegevierde in op één na alle etappes. ER ZULLEN TOCH enkele Ferrari's starten in de wedstrijd om de „Gro te Prijs van Nederland", die op 2e pinksterdag op het circuit van Zand- voort werd gehouden. Ferrari zal nu drie van zijn bekwaamste coureurs afvaardigen: Peter CoSllins, Mike Hawthorn en Liugi Musso. HET BRAZILIAANSE voetbalelftal, dat zich heef geplaatst in de eind ronden van het toernooi om het we reldkampioenschap, heeft zondag te Sao Paulo met 3-1 van het Bulgaar se team gewonnen. TRINTIGNANT heeft de 16e Grote Prijs van Monaco gewonnen met een Cooper. DE DUITSE VOETBALBOND zal verzoeken de wereldkampioenschap pen voetbal in 1960 in Duitsland te mogen organiseren. DE BRIT JOHNNY DRAPER heeft te Rijssel met een BSA de finale van de grote prijs van Frankrijk (motocross) gewonnen. De Belg René Baeten werd tweede en de Brit Jeffrey Smith vierde. EVENALS vorig jaar organiseert de RKHAV te Hulst op 2e Pinksterdag weer internationale atletiekwed strijden op het gemeentelijk sport park. Er is een uitgebreid pro gramma samengesteld. Voor de tweede maal binnen en kele dagen lieten Engelse voetbal lers in Vlissingen staaltjes van hun kunnen zien. Was het op Hemel vaartsdag de amateurploeg Middle sex Wanderers, die een Zeeuws K.N. V.B.-elftal zonder veel moeite op een 2—0-nederlaag trakteerde, enkele dagen later was het het profelftal Folkestone, dat aanvankelijk ook een gemakkelijke zege op de amateur- eerste-klasser Vlissingen leek te gaan behalen, maar dat na de rust alle zeilen moest bijzetten om de stand op 11 te houden. Het was overigens belangrijk min der imponerend wat de profs uit Folkestone lieten zien, dan dat wat de reizende amateurs Middlesex Wanderers donderdag deden op de grasmat in het Vlissingse sportpark. Wat deze profs echter met hun En gelse amateur-sportbroeders gemeen hadden was een uitstekende balcon trole en goed plaatsen. Met die wapens versloegen ze in de eerste helft ook volkomen de aarze lende en weinig doortastende Vlis- singers, die bovendien op het mid denveld „nergens" waren. Het doelpunt waarmee de gasten de leiding namen was echter niet het gevolg van een geraffineerd doorge voerde combinatie. Een hoge voorzet van rechts werd door de Vlissingse achterhoede verkeerd beoordeeld. Niet echter door de Engelse aanvals leider, die de kans beheerst benutte. Het spelbeeld veranderde in de tweede helft volkomen. Van een En gels overwicht was opeens geen sprake meer. Integendeel, de Vlis- singers leken als herboren in het veld te komen. Van het eerste fluitsignaal af werd een fel offensief ingezet. Het lukte opeens allemaal en de midden linie sloot goed achter de voorhoede wanneer er een aanval werd opge bouwd en trok zich snel terug wan neer Folkestone op het Vlissingse doel afging. Uit een van de doorbraken ont stond de gelijkmaker. Een hoge voor zet van v. d. Schraaf werd door de wat te langzaam reagerende Engelse doelman oemist. Henk de Nooyer was er op tijd bij en lepelde de bal be heerst over de keeper heen in de bovenhoek. De tweede etappe van de Ronde van Italië, een tijdrit over 26 km van Varese naar Comerio is gewonnen door de Italiaan Baldini in 34 min. 44 sec. De uitslag luidde verder: 2 Poblet (Sp.35.52, 3 Gaul (Lux.) 35.53, 4 Plankaer! (Belg.) 35.59; 5 Ronchini (It.) 36.02. Na de 2e etappe leidt Baldini. van Mary Weel, dat met een prachtig zuiver schot tot stand kwam, kon weer van vak worden gewisseld (4-0). Er kwam meteen wat meer bewege lijkheid in het spel. De Belgische aan val bleef onzuiver schieten, evenals trouwens het viertal Zwaansijk en van Lunteren en de dames Zwaansijk en de Waal. Het Nederlands aanvals- spel was toch beter, al moest mevrouw Schaers eerst een tegenpunt scoren vóórdat van Lunteren en de rappe Munnikes de stand op 6-1 konden brengen. Voor woensdag a.s. (morgen, 21 mei) is het navolgende wed strijdprogramma voor de KNVB beker (derde ronde) vastge steld: Schev. Holl. Sport—Excelsior Zeist—Feyenoord RCH—Elinkwijk 't GooiADO AlkmaarSparta VolendamStormvogels AGOWLeeuwarden Velocitas—Heerenveen RhedenHVC TubantiaVitesse (donderdag 22-5) WageningenEnsch. Boys LongaNAC (terrein NAO DOSKO—NOAD RBCPSV (vrijdag 23-5) MVVLimburgia HelmondiaSittardia In het KNVB-wedstrijdprO' gramma voor tweede pinkster dag zijn ingelast: RigtersbleekEindhoven (le div. B) Beslissingswedstrijd: BurghRe- nesse (4e klasse G) op terrein Zierik- zee; Willem II 3PSV 3, Middelburg 2WVC 2 (res. le klas). UITGESTELD: WVCQuick '20 (le klas B) De trouwe deelnemers aan de Stem-toto moeten snel toeslaan, willen ze dit seizoen nog beslag leggen op een prijs. De competi ties naderen hun einde en daarmee natuurlijk ook de wekelijkse aflevering van onze toto. Het kan nog een bedrag worden, dat de honderd gulden over schrijdt, want we zijn weer aan de 75 toe en als de fortuin ook tweede Pinksterdag verstek laat gaan, zijn we er al. Het is aan U om te voorkomen, dat zoiets gebeurt.... Zoals U weet, moet ingevuld worden: 1 als U denkt, dat de thuisclub wint; 2 verliest en 3 bij gelijk spel. 1. Ieder kan aan onze Stem-toto deelnemen. 2. De deelneming is geheel gratis 3. Men kan het hiernaast staande Toto-formulier gebruiken en op een briefkaart plakken, echter is het óók geoorloofd de wedstrijden op. een brief kaart over te schrijven. Niet ner brief 4. Frankering van briefkaarten, die op één van onderstaande adressen worden ingeleverd is niet nodig. Dit moet natuurlijk wel met briefkaarten geschie den, die per post verzonden worden. 5. De inzendingen moeten uiter lijk a.s. vrijdagmiddag te 12 uur op een der onderstaande adressen aanwezig zijn. Later binnengekomen formulieren worden terzijde gelegd. 6. Over de uitslag kan niet wor den gecorrespondeerd. 7. Indien twee wedstrijden, voor komende op het Toto-formu lier, worden afgelast, blijft het bedrag, dat beschikbaar is, staan tot de daarop vol gende week. 8. Er kan maar één uitslag per briefkaart worden ingevuld. Rapid-MVV PSV-Blauw Wit Ajax-Sparta Elinkwijk-DOS NO AD-N AC Feijenoord-BVV Fortuna-Amsterdam Volendam-Willem II SVV-RBC DOSKO-LONGA Controle-totaalcijfer: Reservewedstrij d Baronie-U VS Op de uitslag behoeft U niet lang te wachten. Die vindt U maandag morgen in onze krant. De adressen van onze kantoren, waar de briefkaarten kunnen worden ingeleverd, zijn: Hoofdkantoor DAGBLAD DE STEM, Reigerstraat 16, Breda. Bijkantoor ROOSENDAAL, Molenstraat 45. Bijkantoor BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraat 26. Bijkantoor WAALWIJK, Grotestraat 189. Bijbureau OOSTERHOUT, Kloosterstraat 50. Bijkantoor GOES, Westsingel 98. Bijkantoor HULST, Dubbele Poort 7. Bijbureau OOSTBURG, Nieuwstraat 41. Bijbureau TERNEUZEN, Noordstraat 56. i Op 30 mei a.s. wordt in de Olym- pia-toer de zesde etappe Den Bosch- Goes verreden en tegen 7 uur in de avond worden de eerste renners aan de Bergweg in de Ganzenstad ver wacht. Zy rijden dan eerst nog een rondje via de v. Dusseldorpstraat; de Graaffstraat en Heernisseweg, waar na de finish weer aan de Bergweg is, tegenover de in aanbouw zijnde Ambachtsschool. Een half uur eerder arriveert de publiciteitskaravaan en nog eerder om kwart voor vijf begint het interland-criterium, tussen leden van "Theo Middelkamp" en de Kon. Lierse Bicycleclub, welk criterium duurt tot de aankomst van de toer. De vele belangstellenden langs de Bergweg zullen op de hoogte worden gehouden van het verloop der etap pe; langs radiografische weg zal men kunnen luisteren naar het ver slag van de reporter Barend Barend- se. 's Avonds wordt de eerderge noemde karavaan op de Grote Markt gestationeerd. De show-wagens arrangeren een openluchttentoonstelling en "Eupho- nia" geeft op dezelfde tijd een volks concert. Nadat de kleine 100 renners gelegen heid hebben gekregen zich te ver frissen in het badhuis bij het Medisch centrum, worden zij ondergebracht bij Goese particulieren, die spontaan gastvrijheid aanboden. Op zaterdag zal er natuurlijk ook heel wat bedrijvigheid in Goes heer sen. Om elf uur 's morgens vindt er een officiële ontvangst in de raads- Niemand van het gilde der Zeeuw se schutters uit de Zandstraat te Sluiskil en noch menig handboogsport beoefenaar uit de verre omtrek heeft kunnen bevroeden, dat een konings- schieting, zoals deze zaterdag plaats vond, een zo sensationeel verloop zou krijgen, dat men in 192 ronden vier maal de hoogvogel heeft laten tuime len, nog steeds niemand van deze vier kandidaten 1958 zich koning kan noemen. Van deze vier zijn de heren P. Cortvriendt Sluiskil en E. de Dekkere uit IJzendijke. nog steeds in een ver woed en sportief gevecht gewikkeld. Maar met iedere pijl die door hen naar boven wordt geschoten beginnen de zenuwen een rol mee te spelen. Twee dagen dagen kampt men reeds doch het resultaat blijft ongewijzied en men geeft geen krimp. Deze wat zonderlinge situatie heeft zijn oorzaak gevonden in het feit dat de schutters Ongena uit IJzendijke en F. de Korte, Sas van Gent, door een foutieve berekening op hetzelfde mo ment zich uitgebalanceerd opstelden, de pezen naar zich toehaalden, af schoten en beiden doel troffen. Wie van hen kon zich koning noe men? Beiden hadden gezamenlijk de hoog vogel doen tuimelen. De twee onfor tuinlijke aspirant titelhouders hielden ruggespraak en er klonk een hoera over het terrein toen zij even later in sportief gebaar te kennnen gaven, dat zij onder deze omstandigheden geen aanspraak wensten te maken op de zo fel begeerde titel. Dit gebeurde in de achtste ronde en het was in de negende dat eerst- vermelde schutters uit Sluiskil en IJzendijke ieder afzonderlijk de grote gekleurde pluim naar beneden deden dwarrelen. Nu was kampen niet uitgesloten en na een korte prijskamp met alle le den en een voortreffelijk koningsmaal in clublokaal Smulders togen de twee kandidaat-titelhouders wederom naar het schietterrein. Tot de intredende duisternis waren totaal 228 pijlen af geschoten met het resultaat dat ko ning 1957, de heer P. Cortvriendt (74) zijn titel nog niet heeft geprolongeerd of zich heeft laten onttronen. Zij, die zondagochtend door Zand straat reden en op het terrein twee schutters de schietkunst aan het be oefenen zagen, hebben niet kunnen vermoeden dat het bij die twee volle ernst was. 140 maal werd de pees weer losgelaten, een zelfde aantal pijlen kwam neergesuisd zonder meebrenging van de hoogvogel. En nóg is de strijd niet beslecht! De sportbeoefenaars in de kanaalzone raken er niet over uitgepraat. Alleen de twee kandidaat-titelhouders zwij gen in alle talen, drinken broederlijk met tussenpozen een pint en hopen slechts van harte, dat de derde dag de beslissing zal brengen. zaal plaats en kwart voor drie zal de burgemeester op de Grote Markt het startschot lossen. De karavaan zal zich dan via L. Kerkstraat; Klok- straat; Ganzepoortstraat; Voor stad; Beatrixlaan en Bergweg naar de rijksweg begeven, waar de eigen lijke etappe Goes-Rotterdam een aan vang neemt. Aanvankelijk zou de start in de ochtend hebben plaats gehad, maar op aandrang van de Evenementen commissie is de middag gekozen, omdat dan vele mensen, ook van bui ten, de gelegenheid hebben om het evenement bij te wonen. Van de voorzitter van "Theo Mid delkamp" vernamen wij nog, dat dit jaar een etappe over Zeeland loopt, als erkenning van de grote dingen, welke het vorig jaar de club presteerde, toen zij in de Olympia- toer het ploegenklassement won. Voorts vernamen wij van de heer Verhulst dat dit jaar ook buitenland se ploegen meerijden, n.l. een Belgi sche, een Duitse en een Deense. Dan zjjn er tien ploegen van eigen bodem, waaronder de "Baronie"; een militaire en ook "Theo Middel kamp". Voor laatstgenoemde club komen uit de Zeeuwen P. Rentmeester; J. Beers en J. Duinkerken; de West brabanders J. v.d. Klundert; H. v.d. Kloot en Jos Heeren, terwijl ais gast de Groninger H. Nijdam meerijdt. Hoewel de ploeg minder sterk is dan vorig jaar denken de organisa toren toch dat er successen mee te behalen zijn. "Theo Middelkamp" is zeer te spreken over de medewerking welke het Goese gemeentebestuur en de burgerij geven. Als curiositeit vertelde het dat een winkelier voor het interland-criteri um 200 aan prijzen in textiel be schikbaar stelde en dat V.V.V. daar een beker voor gaf. De Drie Provinciënrit is gewonnen door het bekende duo Dee-Quant. De uitslag was: Wedstrjjdklasse. 1 R Dee (Wasse naar) en J. Quant (A'dam) 15 str. pnt, 2 R. Gorris (R'dam) en R. Wie- douw (R'dam) 28 str.pnt., 3 P. See- gers (Den Haag) en J. Overtoom lA'dam) 45 str.pnt, 4 P. Jetten en A. Jetten (Boxmeer) 45 str.pnt, 6 L. v. d. Bergh (Veghel) en Th. Schuurbiers (Mill) 114 strpnt. 8 W. Coenen (Delft) en T. Butter (Schiedam) 117 str.pnt. In de sportklasse wonnen G. Jor- ritsma (Emmeloord) en A. Sinnema (Emmeloord) 61 str.pnt. De clubteamprijs: RAC-West 1 met equipes Dee-Quant, Gorris-Wiedouw en Seegers-Overtoom. WERKEN TE OSSENISSE Op het gemeentehuis van Vogel waarde vond de aanbesteding plaats van grond-, riolerings- en bestratings, werken in de Dorpsstraat te Osse- nisse. Er werd als volgt ingeschre ven: J.V. Freijser, Sint Jansteen 18.234. M.P. Hol N.V. Hulst 18.675.—; G. en A. Sponselee, Kloosterzande 19.686. Gebr de Bokx Terneuzen 20.100. C. D. de Ruijsscher en Zn., Biervliet 20.450.J. en K.T. de Oude, Bier vliet 21.200.K. Lucasse en Zn., Walsoorden 22.080.P. Mollet, Hoofdplaat 22.720.J.F. Warrens Ossenisse 22.950.Het werk was begroot op 20.000.De gunning werd aangehouden. In de 1ste klasse A. van de afde ling Zeeland van de KNVB, werd de laatste wedstrijd gespeeld. Volhar ding zag zich op eigen veld met 02 geklopt door Schoondijke en degra deert dus naar de tweede klasse. In de 1ste klasse B won Renesse 2 op Hemelvaartsdag met 41 van het bezoekende Burgh 2, doch tegen Brouwershaven moest met een 11 gelijk spel genoegen genomen wor den. Dat ene puntje bracht Renesse 2 weliswaar weer aan de kop, maar Zierikzee 2 behield de beste papieren, want indien de laatste wedstrijd te gen Brouwershaven in winst wordt omgezet, kan de vlag worden gehe sen. Bij een gelijkspel is een beslis singswedstrijd nodig. In 2B bonden Kruiningen 2 en Sluiskil 2 de beslissende strijd om de onderste plaats aan. Door een 33 gelijk spel haalde Kruiningen 2 pre cies het benodigde puntje binnen om zich veilig te stellen, zodat Sluiskil 2 het kind van de rekening werd. In 2C laat de beslissing nog steeds op zich wachten. SVOWK had bij Re nesse 3 weinig moeite (17) en bleef dus aan de kop gevolgd door Zierik zee 3, dat met 53 baas bleef over Zonnemaire. Laatstgenoemde ploeg werd dus praktisch uitgeschakeld. Brouwershaven 2 eiste van het be zoekende Dreischor 2 de volle buit op (41). In 3A tenslotte besloot Schoondijke 2 de competitie met een stevige 2-8- overwinning op Lewedorpse Boys en eindigde daardoor met Robur 2 op de bovenste plaats, zodat een beslis singswedstrijd om het kampioen schap moet worden gespeeld. GOES, 19 mei Groenten; krop sla Al 19-21, A2 14, BI 33, B2 8-11, bl._ kool Al 63-74, A2 38-72, B2 35-52, afw. 11-51, rabarber 8,50-15, radijs 9-14, spin. 16-47, prei 29, wortelen 83, aard beien per doos exp. 91-98, 2 74-81, afw. 50-64, Kapelle 19 mei. Aardbeien 1 exp, 79-98, I 72-75, II 57-70 per doos van twee ons. Groenten: aardappelen 6 1/2-7 1/2 Kropsla 14-15, rabarber 4 1/2-11 bloemkool 14-49, spinazie 30-34, ra dijs 9 1/2. ROTTERDAM, veemarkt. 19 mei. Aanvoer in totaal 2081, vette koeien en ossen 1330, varkens 751. Vette koeien le kw. 300340 ct. p. kg, 2e kw. 280300, 3e kw, 260—280 ct. per kg... Varkens (lev. gew.) le kw. 180, 2e kw. 178, 3e kw. 176. Vette koeien, aanvoer iets minder, handel redelijk, prijzen goed prijshou dend, prima's boven notering varkens (lev. gew.) aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen iets stijver in prijs zware varkens niet hoger in prijs. TERNEUZEN, 19 Mei Sla A2 8- 15,60. B 5,10-9,10, bl.kool A2 58-61, B2 37, C2 44, witte komk. B 38, seld. 7-8, peen 2 48-72, radijs 5-10, sjalot ten 8-10, asperges BI 162-170, B2 110- 142, afw. 54-06, rabarber 16-20, spin. ,5-32, uien 2 8-10, glasaardbeien p. doosje 1 70-80, 2 61, WAALWIJK, 19 mei Er komt nog steeds maar geen schot in de gang van zaken in de schoen- en leder industrie. Weliswaar zijn er enkele fabrieken die iets meer werk heb ben, doch over het algemeen blijft het zeer kalm. Er ontbreekt nu een maal enig vertrouwen en iedereen blijft terughoudend en koopt slechts voor directe behoefte. Alhoewel de verkoop van schoenen in de laatste weken op behoorlijk peil staat, zijn de schoenwinkeliers toch nog zeer karig met het geven van orders en schijnt men de al te grote voorraden, zoveel mogelijk te willen liquideren. Door de kalme gang van zaken in de schoenindustrie is de belangstel ling voor leder vanzelfsprekend min der en kan praktisch geen enkele le- derfabriek zijn produktie handhaven. De huidenmarkt ondervindt hier van de terugslag en vertoont dan ook over het algemeen een dalende ten dens. De meest gevraagde soorten, zoals lichte croupons, liezen en halzen kon den zich nog 't best in prijs handha ven, maar vooral de zware huiden en croupons konden niet aan een sterke daling ontkomen. Konstanz 405 (-1), Rheinfelden 331 (-12), Breisach 286 (-10), Straatsburg 374 (-10), Maxau 570 (-7), Mannheim 451 (+4), Mainz 412 (+3, Bingen 318 (+3), Kaub 366 (+4), Trier 442 (-54), Koblenz 468 (-6), Keulen 514 (+12), Ruhrort 741 (+40), Lobith 1337 (+40), Nijmegen 1093 (+35), Arnhem 1070 (+28), Eefde IJssel 564 (+17), Deven ter 446 (+17), Monsin 5575 (-10), Visé 5156 (-14), Borgharen 4191 (-18), Bel- feld 1355 (-3), Grave beneden de sluis 608 (+13).

de Stem | 1958 | | pagina 7