ïr pagblad PeSteia Verbeten gevecht om wat de wond zalf op /^MARKT Ankiets Parade Bouw van provinciehuis Zeeland vordert voor 45- len PeekgCloppenburg Broeder Justinus en A. Bal koninklijk onderscheiden Veertarief voor Staten een voldongen feit Vele bezwaren MENING EN COMMENTAAR ONTSTELLEND VEEL ONGEZOUTEN TAAL Elke woensdag „Stretch nylon" is uw kennismaking met die zachte filtersigaret die smaakt! mrgestelde ouilles ENS adtyqdd DA teg ren Varkenshandelafen gaan protesteren Gepensioneerden te Axel bijeen Hoogwaterstanden ""'////////A y//>m w/z/z/f/y/z/S* Aannemer op bouwschema voor 20 stuks Prettig weekend met Meesters heerlijke KNAKWORSTJES! Onderwijs jubilea Hulst Raket sneller dan derde Spoetnik Militaire order - ~rv" houden het oor de beel- ieve Vrouw kwamen in het ïtzeilen neerge- afgebroken en ''burg om er in echtig sluitings- le kerk hoorden i mooie Vrouwen- stelden allen |carree voor de :ommissaris J. jnde deze slui- erd bekend ge- llewedstrijd die •ordt gehouden, ïrstelling voor de wisseltotem lortrekkers van jde. Niet dat [s deze eer voor runde, integen- (den waren afge torgaande jaren weer in circu- had gestaan, Ifentwintig pa- Igeefs gestreden |s niet eens ge- van de beste heren Vroom, en v. d. Leest, maar die de dit verder zo kend in handen Ihet volste ver- Lm van hun na- ievaart in Vrou- gemoet zien. I: E.H.B.O. Istructeur EHBO 1N.P. Kerkhove |\I>- EN lUNDE frsiteit te Leiden kandidaatsexa- letterkunde de len uit Rucphen. lüNDE rsiteit te Leiden kandidaatsexa- jejuffrouw H. de loom en de heer gingen. |e tie) Drink moderne lulans voor, ;se vrouw lek eo drogist 8 uur: Huis des J>lympia 8 uur: D« joud, 14 j. >bouw 8 uur: Op 1.1. De Kerstklok: Iht 3.30 uur: Schie- laulusschool 8 uur: |i Peters, lid van KVP. Ipti. l;ctro: Wien blei'bx Irnbra: Eiland in de ■strijd. |r 8 uur: Huis des 7.45 uur: Bernar- luympia 8 uur: Cy- Ibouw 8 uur: April lectro: Wien bleibt uhra: Eiland in de Istrijd. TWEEDE BLAD DINSDAG 20 MEI 1958 3 G.S. van Zeeland zullen zich maandagmiddag niet prettig gevoeld hebben, toen zij de compromis-veertarieven voor de Westerschelde de onaangename resultante van de ministeriële en provinciale touwtrekkerij in de Middelburgse statenzaal tegenover de gewestelijke volksvertegenwoordiging moesten ver dedigen. „Een slag in het aangezicht van Zeeland", zei de heer D. Kodde (S.G.P.). „De pap is al gestort", meende mr. J.F.G. Schlin- gemann (V.V.D.). „G.S. stonden (of zaten) met de rug tegen de muur bij de onderhandelintgen met de minister", concludeerden vele leden. Roerend was men het er over eens, dat de nieuwe veertarieveh zo niet onaanvaardbaar, dan toch wel zeer hoog waren. Dat de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, het aanvaarden van deze tarieven als voorwaarde heeft gesteld voor het bestellen van de tweede boot voor de verbinding tussen Vlissingen en Breskens, vond men op zijn zachtst uitgedrukt zeer onelegant. Er is lang en uitvoerig gesproken over deze nieuwe tarieven, die op 1 juli a.s. zouden moeten ingaan, en die als voldoende bekend veronder steld mogen worden, hoewel de le den van de Prov. Staten zich wel ter dege realiseerden, dat men voor een zo goed als voldongen feit stond. Er werd hard en verbeten gevochten om tenminste daar enige verzachtende zalf op de wonde te strijken, waar zulks misschien nog mogelijk zal zijn. Bij de aanvang van de openbare zitting kwam een kleine doch niet te onderschatten aap uit de mouw; mevr. E. v. d. Broecke-de Man vroeg de wrnd. voorzitter toen niemand bereid bleek om in eerste instantie het woord te voeren over de tarieven- kwestie openbaarmaking van een van de minister ontvangen schrijven, welks vertrouwelijk zijn klaarblijke lijk de tongen der afgevaardigden aan banden legde. Het schrijven was een ministeriële bevestiging van de tijdens het overleg bereikte voorlo pige overeenstemming over: a. het doen ingaan van de nieuwe tarieven op 1 juli a.s.; b. dat deze tarieven als een over gangsmaatregel moeten worden ge zien en c. dat de situatie in maart-april 1959 opnieuw zal worden bezien. In antwoord op een schrijven van 8 mei hadden G.S. de minister mee- TN het algemene provincieprogram van de KVP wordt het spreekt vanzelf een actieve gezinspolitiek met nadruk naar voren gebracht. Burgemeester Alberts heeft het ook op de gemeentedag van de KVP (waarvan een gedeelte van ons verslag helaas in het ongerede is geraakt) met zoveel klem be toogd: gave gezinnen betekenen gave gemeenten. Het program ziet die actieve gezinspolitiek vooral met betrekking tot de woningbouw, de tarieven der openbare nutsbe drijven en de recreatiemogelijkhe den voor de jeugd. Terzake van de openbare orde en zedelijkheid brengt dit program ook duidelijke stellingen naar voren o.a. loyale uitvoering van de zondagswet, be vordering van verkeersveiligheid en verkeersopvoeding, toezicht op uit leenbibliotheken, verbod van ver koop van Neo-Malthusiaanse arti kelen ook aan personen boven 18 jaar. Een bijzonder punt is nog: Gewaakt worde tegen gelijkstel ling ten principale van verenigin gen van levensbeschouwelijke aard met de kerkgenootschappen. Dit is van belang bij de beoordeling van vragen omtrent de subsidiëring van humanistische verenigingen. Hun subsidie-aanvragen moeten op een ander vlak bekeken worden. Hierbij aansluitend komen onder wijs, jeugdvorming, cultuur en on derwijs ter sprake, waarbij voort durend dit grote principe geldt: bevordering van de ontplooiing der maatschappelijke krachten voorop, rechtstreekse gemeentelijke bemoei ing als aanvulling. Het is een le vendig beeld van gemeentelijke activiteit, dat uit deze punten naar voren komt. Om wederom burge meester Alberts te citeren: Er is voor de gemeentebesturen ont stellend veel te doen! IN het socialistische Parool wordt door het socialistische Tweede- Kamerlid Frans Goedhart ongezou ten taal gericht aan het adres van partijgenoten, „voor wie het in de praktijk van het politieke leven moeilijk schijnt te vallen zich te realiseren, dat een politieke partij geen zondagsschool is." Telkens staat er iemand op, die ver klaart dat men „zich moet bezinnen" op het een of andere probleem, dat natuurlijk altijd een zeer ernstig pro bleem is. Een ander komt verklaren, dat hij over het een of ander „ver ontrust" is of dat hij met de een of andere kwestie bezig is te „worste len". Dan staat er weer.iemand op, die verklaart zich in een „gewetens conflict te bevinden. Nauwelijks heeft men daarvan kennis genomen of er meldt zich iemand, die zegt zich aan het een of ander „mede schuldig" te voelen. Voor men van zijn verbazing hierover bekomen is, ziet men weer een ander naar voren treden, die komt verklaren, dat de PvdA in de een of andere aangele genheid „gefaald" heeft of dat zij de een of andere „historische schuld" op zich geladen heeft. Het houdt maar niet op. Soms krijgt men het gevoel bij hel: zondaarsbankje van het Leger des Heils te zitten in plaats van in een bijeenkomst van een politieke partij. Deze bijzonder onvriendelijke ka rakterisering wordt dan nog toege spitst op de socialistische Eerste- Kamerleden en hun houding tegen over het Nieuw-Guineaprobleem. De heer Goedhart somt op wat In donesië ons allemaal misdaan heeft en merkt dan op: Het is. vriendelijk gezegd, enigszins abstract nu met. een nobel gezicht te verklaren, dat Nederland voor dit al les zelf de medeverantwoordelijkheid zou dragen. Het is een onhoudbare bewering, die terecht ergernis moet opwekken. Hier en daar vraagt men zich zelfs reeds af, of de senatoren De Niet, Tjeenk Willink, De Loor en In 't Veld vandaag of morgen mis schien naar Londen willen gaan om het Britse hof Nederlandse veront schuldigingen aan te bieden voor de tocht, die de Ruyter indertijd naar Chatham maakte. Op dit terrein is trouwens nog wel meer te bedenken. De PvdA wordt door dit soort van masochistische verklaringen in een volmaakt verkeerd daglicht gesteld. Zij is een strijdbare partij, maar de jeremiades in de Senaat zouden haar de beschamende reputatie van een defaitistische huilebalk bezorgen. Wie daarop prijsstelt, moet het maar zeggen. We geloven niet, dat we aan. deze woorden veel commentaar behoe ven te verbinden. Het is op het ogenblik waarachtig geen koek en ei in de PvdA gedeeld, zich wel de punten a en c te herinneren maar niet punt b. Het was juist punt b, waarover zo veel spraakwater werd vergoten. Want na een overgangstijdperk is in de bedoelde situatie slechts een nieuwe verhoging te verwachten en daarvoor voelde Zeeland niets. Men voelt al niets voor deze ver hoging; laat staan voor een nieuwe binnen een jaar. De voorzitter van de socialistische fractie, de heer L. P. van Oorschot, was de eerste om hierover het „on aanvaardbaar" uit te spreken en hij werd hierin op de voet gevolgd door de heren P. V. M. Vercauteren (KVP), J. Hommes (A.R.), A. H. Stemerding (CHU) en D. Kodde (S.G.). Mr. Schlingemann vond dat woord nogal kras, maar deelde overigens de mening der anderen in dit op zicht. De heer Vercauteren zei later, dat het uitgangspunt van de besprekin gen niet meer, zoals in 1945 was, „Zeeuwsch Vlaanderen aan Neder land te binden", maar enkel een fi nancieel aspect had. Zeeland zit in de boot", oordeelde de heer A. L. S. Lockefeer (KVP) dit is slechts een intermezzo, een nieuwe fase op de lijdensweg". Evenals enkele anderen drong de heer E. J. van Ruymbeke (KVP) aan op volledig vrije veren. Tal van andere sprekers voerden de zelfde en ook nog andere argumen ten aan en de gedeputeerde M. J. van Poelje kweet zich op bewonderens waardige wijze van zijn taak, dit on gelukkige compromis te verdedigen. Nadat nog enkele sprekers in tweede instantie het woord hadden gevoerd en door de heren Philipse en van Poelje van antwoord waren ge diend, werd de vergadering enkele minuten geschorst, om het college in de gelegenheid te stellen een con clusie te trekken. Deze luidde tenslotte, dat de Prov. Staten G.S. opdragen om bij de minister te trachten te be> reiken, dat: a. de datum van inwerking treding van het nieuwe tarief gelijk valt met de ingebruikstel ling van de nieuwe veerboot; b. tien-vaartenboekjes voor personen verkrijgbaar zullen worden gesteld in plaats van twintig- en twintigvaartenboek jes voor voertuigen inplaats van veertig-; c. legitimatiebewijzen voor Zeeuwen zullen worden inge voerd, waarop reductie voor (Advertentie) streekvervoer kan worden ver kregen; d. voor chauffeurs geen af zonderlijk tarief geldt naast dat wat reeds voor de auto moet worden betaald; e. de nieuwe tarieven niet als een overgangsmaatregel moeten worden gezien. Verscheidene leden der staten wens ten nog meer veranderingen te zien voorgesteld aan de minister, maar, zowel de voorzitter als gedeputeerde van Poelje waarschuwden met klem tegen' het aan de minister voor leggen van een waslijst van verlan gens, omdat dit zou kunnen leiden tot het volledig sluiten van de deur voor onderhandelingen door de bewinds man. Toen verklaarden de staten zich akkoord met de conclusie van G.S doch met handhaving van alle in deze zitting geopperde bezwaren. (Advertentie) De afdeling Zeeland van de Neder landse Bond van Varkenshandelaren blijft niet achter bij het protesteren tegen de komende veertarievenverho- ging op de Wester-Schelde. Ze heeft tegen vrijdagavond a.s. (om half acht. hotel Meert) te Sluiskil een bijeenkomst belegd, waar zij haar stem tegen Algera's ingrijpende maatregel zal laten klinken. De afdeling oost-Zeeuwsch-Vlaan deren van de Algemene Ned. Bond van Gepensioneerden, hield in het Centrum te Axel haar jaarvergade ring, die zeer druk bezocht werd. Van schier alle plaatsen uit het ge bied waren de gepensioneerde amb tenaren naar Axel gekomen. Ook vele dames waren tegenwoordig. De heer Pasveer uit Rotterdam gaf een duidelijke uiteenzetting over de nieuwe pensioenwet zoals deze door de commissie van Poelje is uitge werkt. Hij kon ook de gepensioneer den en weduwen van gepensioneerden beneden de 65 jaar een verheugende mededelin' doen over de huurbijslag, die ook zij nu zullen krijgen. Tot heden toe was dit nog niet het geval. Ook bij het invaliditeitspen-_ sioen kon hij een kleine verbetering' constateren. Uit de vergadering wer den nog verscheidene vragen gesteld, die de rayonleider op bevredigende wijze wist te beantwoorden. Na goedkeuring van het verslag van de penningmeester, en de benoe ming van een kascommissie, werd met de traditionele consumptie beslo ten. Morgen, 21 mei, gelden in de pro vincie Zeeland de volgende hoogwa terstanden: te Hansweert om 4.38 en 17.01 uur, te Terneuzen om 3.52 en 16.18 uur en te Vlissingen om 3.28 en 15.49 uur. (Advertentie) Originele Italiaanse import in zomerse Rivièra kleuren. Zó gewassen, zó drpog. Ideaal passend. Schoenmaat 27/30 Kleine stijging per maat. Op de elfde maart van het vo rige jaar begon de fa. v.d. Klip- pe uit Vlissingen op het Abdij plein te Middelburg met de bouw van het nieuwe Provincie huis, waarin de provinciale grif fie onderdak zai krijgen tegen 1 maart 1960, op welke datum het gebouw gereed moet zijn. Zowel de architect, ir. Lussa- net de la Sablonnière, als de aannemer geloven stellig, dat men binnen de gestelde tijd met het grote project klaar komt, want men is, na ruim één jaar Mill Wat een ervaring! Volmaakte filterwerking en toch blijft u onverminderd de selecte Amerikaanse tabakken proeven. Geen vleugje van het zuivere, zachte aroma gaat verloren. En dank zij het beschermende etui-pakje blijft Mink steeds gaaf en aantrekkelijk. Geniet nog heden van Mink, de zachte filtersigaret die smaakt Mink, de zachte filtersigaret die smaakt werken, al even op het bouw schema voor. De 55 meter lange vleugel aan de St. Pieterstraat is al zover gevor derd, dat de dakspanten er al bo ven op staan en over een week of Vijf kan men. met het leggen van de leien beginnen. Ondertussen werkt men voort aan dè twee zijvleugels, welke een lengte hebben van 17 meter en aan het 60 meter lange voorfront, dat aan het Abdij-plein ligt; het onderstuk van dit voorgront wordt momenteel reeds opgemetseld in paramentblokken van Gobertangesteen. Ook de gootlijsten zullen, bestaan uit behouwen natuur steen. Het twee verdiepingen hoge Pro vinciehuis, dat om een binnenplein wordt gebouwd, krijgt buitenmuren van de oude uit het vroegere Abdij complex vrijgekomen baksteen, waar door de bouw met de rest van de Abdij harmonieert. In totaal moeten ruim twee miljoen stenen worden verwerkt. Voor de binnenbetimmering wordt het betere soort hardhout gebruikt, maar daar is men nog niet aan toe. Zo goed als klaar zijn de grote kel ders onder het gebouw, welke behal ve voor verwarmingsapparatuur en fietsenstalling ook voor het archief zullen worden aangewend. Bijzonder stijlvol gaat men de hoofdingang maken, terzijde waarvan de representatieve vertrekken komen te liggen. Deze Ingang wordt geflankeerd door twee monumentale zuilen, die door beelden worden bekroond. Tussen eerste en tweede verdieping gaat men een brede rand van figuratief metselwerk aanbrengen en in het voorfront neemt men tevens de twee oude abdijtorens op, die des tijds zeer gehavend zijn door de brand en nu een decoratieve hóek- versiering gaan vormen. De restauratie van deze torens moet nog beginnen, maar zal ook tijdig ge reed kunnen zijn. Wij vroegen ir Lus- sanet nog naar de eventuele artistieke opdrachten welke verstrekt mogen worden. Men is wel aan het onderhan delen hierover, doch definitieve be slissingen vielen nog niet. De norm is dat ongeveer anderhalf procent van de bouwkosten voor kunst mag wor den uitgegeven, zodat een kleine f 20.000 ter beschikking staat. Zo zal, wanneer althans tegenslag uitblijft, over klein twee jaar het oude Abdijplein mooier tevoorschijn komen dan het ooit was. Een zwarte plek zal het uniek geheel dan nog ontsieren, nl. de plek waar vroeger de ambtswoning stond van de Com missaris der Koningin en waarvan nu alleen nog een stukje ruïne te zien is. Sinds jaar en dag probeert ir. Lussa- net Den Haag te bewegen ook daar voor enig krediet toe te staan. Laten we hopen, dat men daar uiteindelijk inziet dat deze kleine onvolkomen heid een nationaal monument als de abdij is, niet mag blijven ontsieren. (Advertentie) VIEESWARENFABRIEK MEESIER NV- WIJHE De viering van de 40-jarige onder- wijsjubilea van Broeder Justinus en dc heer A. J. Bal, te Hulst, waar over wij reeds schreven, begon om 9 uur met een H. Mis in de basiliek, opgedragen door deken Ant. Koop- mans. Twee oud-leerlingen van de broedersschool, de paters Eddy v. d. Walle m.s.c. en Piet v. d. Walle s.m., assisteerden hem. De gezangen wer den uitgevoerd door de kinderen van de Sint Willibrordusschool o.l.v. Broe der Leander. Beide jubilarissen werden officieel gehuldigd in het Bioscoop- en Con certgebouw. Hierbij waren o.m. aan wezig burgemeester en wethouders van Hulst, de algemene vicaris, Broe der Thcodosius, het hoofdbestuurslid Broeder Clemens, de oud-hoofden der St. Willibrordusschool, t.w. de Broe ders Justinianus en Leontius, de rec tor van het Jansenius-Lyceum, drs. S. P. Groen, de directeur van de Nij verheidsschool, de heer J. Maasak ker. De grote zaal van het Bioscoop gebouw was geheel versierd met bloemstukken, o.m. afkomstig van de Bond van Oud-leerlingen, de Sint Jansschool en de Sint Clemensschool. Als eerste spreker richtte de voor zitter van het huldigingscomité. Aug. Lockefeer, zich tot de jubilarissen. Hij bood hierbij aan Broeder Justinus een glas-in-lood-raam (in ontwerp) aan en aan de heer Bal een kroon- tapijt. Namens he(t personeel sprak Broeder Overste woorden van lof aan het adres va i de beide jubilarissen. Deken Koopmans memoreerde de vele verdiensten van de beide jubila rissen. Namens het hoofdbestuur van de congregatie sprak Broeder Vi caris de jubilarissen toe. Een hoogtepunt van de huldiging werd bereikt toen burgemeester A. L. S. Lockefeer zijn gelukwensen aan bood namens de gemeente en namens de bevolking, waarna hij meedeelde dat het de Koningin had behaagd de beide jubilarissen te onderscheiden met de ere-medaille in goud verbon den aan de orde van Oranje-Nassau. Beide jubilarissen dankten in wel gekozen woorden voor de hoge on derscheiding, de cadeaus en de bloemstukken. De toespraken werden afgewisseld met een toneelstukje, op gevoerd door de kinderen van de eer ste klas, en zangnummers door de leerlingen der school. De receptie, die in de namiddag ten huize van de Broeders werd gehouden, werd zeer druk bezacht. 's Avonds om 8 uur bracht de Kon. Stedelijke Harmonie een serenade. Officieel is te Moskou medegedeeld, dat de raket, welke de derde Rus sische aardsatelliet in zijn baan rond de aarde heeft gebracht, thans een andere omloopbaan heeft dan de Spoetnik III. De draagraket is gisteren zeven minuten voor de satelliet uit. gekomen, en iedere dag zal deze tijd winst vergroten. De baan van de raket ligt lager dan die van de sa telliet. Het instrumentarium in de satelliet functioneert foutloos en de waar- neemstations ontvangen de automa tische uitzendingen uitstekend. Het ministerie van oorlog en ma rine heeft een contract afgesloten met J.P. Mol N.V. Breda voor de le vering van confectie losse voeringen gevechtsjassen voor 94.050.

de Stem | 1958 | | pagina 3