DE GAULLE WIL VOLMACHT. ZONDER GEWELD MAAR MtkoW Oprichting van een comité voor geheel Algerië ur Woorden van lof voor Algiers generaals in Burgerdienstplicht voor Indonesiërs Salan biedt rebellen generaal pardon Voor de vrije school Opluchting, maar nog lang geen oplossing voor de crisis Protest van makelaars Vakbonden in het harnas a ilhouten Rusland wijst Amerikaanse diplomaat uit Arbeidsonrust in Engeland houdt aan BOMEXPLOSIE IN BEIROET Parijs was zwaar bewaakt Haringvloot schot aan Geen planeten annexeren, zegt Dag Hammarskjoeld Ook Chinese kunstmaan P DAGBLAD VOOR ZEELAND Huurb!okkering Lagere temperaturen Straaljagers betoogden Kardinaal Stritch had atlaque Prins Bernhard bij Eisenhower Eindelijk licht in moordzaak Lahaut? Kin o van drie jaar verdronken ■ierre In leuren I LAN DE WITT. ILTSCHAPPIJ VM. rat wild? nellen künrien ligste ter wereld. I noch krimpen. 1 sterk. inlum laletxlaïit Jrling lieur i demonstratie; UT een waterval, lide stoet stil. liar binnen ge- ]:n rustbank ge lijks heeft Fres- |oud bergwater of met een slaat de rid- 98e JAARGANG No. 22761 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat Ï6. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 20 MEI 1958 Abonnementsprijs T.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau toot Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, teL 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35)- Een Amerikaanse diplomaat, ver bonden aan de ambassade te Moskou, is door de Sovjet-Unie uit gewezen, omdata hij systematisch de gedragsnormen voor diplomatieke vertegenwoordigers" zou hebben ge schonden. De betrokkene, de dertigjarige tweede secretaris John. A. Baker, had vorig jaar toestemming gekre gen om colleges te volgen aan de historische faculteit van de Moskouse universiteit. Daarbij had hij zich, volgens de Russen, misdragen. Ambassadeur LleweUyn Thompson heeft inmiddels tegen de uitwijzing, geprotesteerd. Het „State Depart ment" publiceerde een verklaring van Baker, waarin deze zei, dat hij bij een aantal gelegenheden studen ten van de Moskouse universiteit voor een bezoek aan zijn woning had uitgenodigd. Hij noemde zijn gedrag normaal en kwam tot de slotsom, dat zijn pogingen om tot een beter begrip van de Sovjet-Unie te komen, door middel van vriendschap met Russische burgers, door de Sovjets worden beschouwd als „schending van de normen van diplomatiek ge drag." De Gaulle lieeft gesproken. Hij heeft verklaard, het bewind in Frankrijk over te zullen nemen „indien het volk dat wenst", maar in geen geval zijn toevlucht te zullen nemen tot onwettige middelen. De bevoegdhe den der republiek zouden hem langs legale weg moe ten worden overgedragen. Hij verklaarde zich solidair met het leger in Algerië en deed een felle aanval op degenen, die volgens hem Frankrijk in het slop hebben geholpen. Zijn persconferentie bracht in zoverre op luchting teweeg, dat men het gevaar voor een gaullistische coup geweken acht. Aan de andere kant moet zij de leiders in Algerië hebben gesterkt in hun verzet. De verklaring van de Gaulle zou op sommige afgevaardigden van de Nationale Vergadering (met de nadruk op sommige) een gunstige indruk hebben gemaakt. Zij zouden bereid zijn de formering van een nieuwe regering onder de Gaulle te overwegen, indien hii althans als scheidsrechter tussen Parijs en Algiers zou willen optreden. Voor het overige houdt de spanning aan. De drie grote vakbonden hebben laten weten, dat zij „de democratische beginselen tot het uiterste zuilen ver dedigen". De communisten begonnen daar alvast maar mee, voordat de Gaulle ging spreken. Zij kondigden een staking af. Tijdens de perscon ferentie van de Gaulle viel de stroom van de ondergrondse uit en ook een aantal treinen reden niet verder. Stadsbussen keerden naar de garages terug. Later kwam het openbare verkeer weer op gang. De chef-staf van het Indone sische leger heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij aan alle Indonesische staatsburgers tus sen 16 en 40 jaar burger dienst plicht wordt opgelegd. Iedereen, die onder dit besluit valt, zal verplicht zijn bepaalde werk zaamheden uit te voeren en de rege ringsinstantie bij te staan in het handhaven van de veiligheid en de uitvoering van de burgerlijke verde diging. Ook zullen zij, al naar mate hun capaciteiten, werkzaamheden van militaire aard moeten verrich ten. Eigenlijk valt deze aangelegenheid onder de ontwerp-dienstplichtwet, welke nog in bewerking is. doch ge zien de urgentie, als gevolg van de huidige toestand, kon daarop niet worden gewacht. Ex-vice-president Hatta van Indo nesië heeft gisteren gezegd, dat de ENGELAND heeft in een nota aan de regering in Warschau het Poolse plan voor een zone zonder kernwa pens in Europa verworpen (het zoge naamde plan Rapacki). JEF VAN DER HEIJDEN, cabare tier uit Hilvarenbeek, is ereburger van Eersel geworden. Hij heeft zeven cabaretvoorstellingen gegeven op de grote landelijke tentoonstelling in deze plaats. VANAVOND zal mgr. Forni de bios coop van de rozenkranskruistocht in Civitas Dei, op de Expo 1958, officieel openen. HET ECONOMISCH en sociaal co mité van de Gemeenschappelijke Markt en Euratom heeft maandag ochtend in Brussel zijn stichtings bijeenkomst gehouden. VOLGENS de Britse minister van Koloniën, Lennox Boyd, zal het nieu we plan voor Cyprus vóór 17 juni a.s. worden bekendgemaakt. IN LISSABON is, na de verkiezings relletjes van zondag, de rust groten deels teruggekeerd. Lichte tanks pa trouilleren door de straten. BINNENKORT zal boerenkaas met geschiedenis van Indonesië, sinds de soevereiniteitsoverdracht in 1949, de „geschiedenis van de klasse der pro fiteurs" is. Hatta zei dit in een toespraak die hij hield aan de vooravond van de herdenking van de „dag van het na tionaal ontwaken", de 20ste mei 1908, waarop de nationalistische beweging in Indonesië ontstond. De profiteurs, zei Hatta, hebben de vruchten ge raapt van de nationale beweging en het volk even arm gelaten als het was; zelfs nog armer dan in het verledenTerugblikkend op onze idealen, krimpt ons hart ineen bij het zien van de tegenwoordige te genstellingen en van de gevaren, waarin het land verkeert." Eerst nu is bekend geworden, dat vrijdag een „hevige botsing" zou hebben plaatsgehad tussen vrijwilli gers en beroepssoldaten van de re bellen-strijdkrachten in Noord-Suma- tra. De botsing zou hebben plaatsgevon den in Sajomattinggi, in het zuiden van het regentschap Tapanoeli. De gevechten zouden zijn ontstaan, door dat de vrijwilligers „,de methoden van de rebellen-soldaten afkeurden, voedsel te krijgen van de burger bevolking door middel van afper sing." De arbeidsonrust in Engeland houdt aan. Maandag. de dag waarop de Londense busstaking haar derde week inging, hebben ver tegenwoordigers van een miljoen arbeiders op vakbonds congressen looneisen ingediend. Het betreft hier 600.000 landarbeiders, 250.000 elektriciens en 150.000 ambte naren, Behalve de Londense busstaking, waarbij 50.000 man betrokken is, duurt ook de staking van 3.500 havenarbei ders voort, die het werk hebben neer gelegd uit solidariteit met 6.500 sta kende sjouwers van de Londense vleesmarkt. In Libanon is het nu weer iets rus een eigen'Tijksmerk "inde'handel 'ko- üRer- De gevechten rond de stad Tri- men. poli zijn geëindigd en het leger heeft 1 de toestand daar weer onder controle. De sehermutselinen hebben een groot aantal slachtoffers geëist. Op de groentemarkt van Beiroet is maandag een bom ontploft. Een per soon werd hierbij gedood. Verschei- denen liepen verwondingen op. De algemene staking is nu haar twee de week ingegaan. Intussen hebben Irak en Jordanië de politieke banden verstevigd. Maan dag zijn de eerste leden beëdigd van het kabinet, dat namens de Jordaans- Iraakse Unie gaat optreden. Het zal zijn zetel in Bagdad hebben. De le gers van beide landen worden samen gesmolten en men heeft een begin ge maakt met de uitvoering van de nieu, we grondwet. Verwachting van het KNMI tot dinsdagavond, opgemaakt maan- dagavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met tij- delijk enkele buien. Matige tot t krachtige, mogelijk af en toe J harde zuidwestelijke wind. In de loop van de dag daling van de temperatuur. Vahdaag: zon onder 20.35 uur, maan onder 22.06 uur. Morgen: zon op 4.38 uur, maan op 6.57 uur. De regering had uitgebreide maat regelen genomen, om ordeverstorin gen te voorkomen. Niet minder dan 35.000 man zwaarbewapende politie en gardisten waren op de been. Bui ten de stad stonden tankcolonnes en reserve-eenheden gereed om in te grijpen. Al vroeg in de ochtend vertrok de Gaulle uit Colombey les deux Eglises naar Parijs, waar hij de journalisten te woord zou staan. De wegen, waar langs hij reed. waren zwaar be waakt. Worstfabrikanten uit de hoofd stad hadden ervoor gezorgd, dat de grote balzaal in het Palais d'Orsay voor de persconferentie werd afge staan. Zij hielden in het gebouw hun jaarvergadering en omdat ze de Gaulle van dienst wilden zijn, lunch ten ze wat vroeger, zodat de zaal tij dig vrij kwam. De Gaulle zag er vermoeid uit en hij sprak wat schor, toen hij de eerste vragen van de journalisten be antwoordde. Hij maakte een ietwat nerveuze indruk. Later sprak hij krachtiger en met meer gemak. In de zaal die op 400 mensen berekend is, hadden ruim duizend belangstel lenden een plaatsje gezocht. Men verzocht hen geen tekenen van goed- of afkeuring te geven. Desondanks klonk herhaaldelijk e>en geestdriftig applaus op. Ik behoor bij iedereen De Gaulle, die gekleed was in een grijs kostuum met grijze das, onder ging gelaten het spervuur van foto grafen en televisie-operateurs. Hij begon met te verklaren, dat hij het Franse volk van nut zou kunnen zijn, zoals dat in de vorige grote na tionale crisis het geval was geweest. „Ik ben met geen enkele partij ver bonden. Ik ben een man die bij nie mand behoort en tevens bij iedereen. Het alleenbewind der partijen heeft de reusachtige vraagstukken niet op gelost en het kan dit ook niet." De Gaulle vervolgde: „Er was een tijdstip, waarop de republiek door de partijen werd verworpen. Ik heb de naam en de strijdmacht der repu- b!ek hersteld en ik hc haar, met de hulp van allen die zich toen aan mijn zijde wilden scharen naar de overwinning geleid." In antwoord op de vraag, hoe hij zich voorstelde aan de macht te kun nen komen, antwoordde De Gaulle: „De aanvaarding van de bevoegdhe den der republiek in deze uitzonder lijke omstandigheden en voor een buitengewone taak, kan slechts ge schieden door het op buitengewone wijze overdragen hiervan door de Na tionale Vergadering." En over Algerië: „Welk een schit terend schouwspel hee<"t deze ver broedering op grob. ^chaal geboden. Zij kan de psychologische basis vor men voor een overeenkomst van morgen De bevolking van Algerië wenst niet van Frankrijk te worden gescheiden. Ik heb horen spreken over opstandige generaals, doch het openbaar gezag is niet tegen hen opgetreden. Ik ben dat openbare ge zag niet. Waarom zou ik dan zeggen, dat zij oproerig zijn?" De Gaulle verklaarde thans niet te kunnen onthullen, wat het resultaat zou zijn van een „scheidsrechterlijk optreden" zijnerzijds, indien het volk een beroep op hem zou doen. Hij eindigde zijn persconferentie met de woorden: „Ik acht het nuttig hier te hebben kunnen zeggen, wat ik gezegd heb. Ik keer nu naar mijn buitenver blijf terug, waar ik mij ter beschik king van het land zal houden." Geen antwoord In lovende bewoordingen heeft de Gaulle zich uitgelaten over de hui dige socialistische vice-premier, Guy Mollet. die hem nochtans verweet, dat hij geen antwoord heeft gegeven op de vragen, die hij (Mollet) aan de Franse straaljagers hebben maandagochtend boven oost- Frankrijk een Gaullistische de monstratie gegeven^ Vijftien toestellen vlogen in een forma tie die het „Kruis van Lotha ringen'' het onderscheidings teken van de Gaulles strijd krachten in de oorlog voor stelde, over Straatsburg en an dere steden in het departement Bas-R hin. Eenzelfde formatie verscheen ongeveer tezelfder tijd boven Metz. Generaal de Gaulle, omgeven door fotografen en journalisten, bij zijn aankomst in het ..Palais d'Oisay", waar hij zijn met spanning verbeide persconfe rentie hield. Gaulle heeft gesteld. ..Hij heeft niet gezegd, of hij bereid is met een pro gram voor de Nationale Vergadering te komen en of hij zich zal terugtrek ken als het parlement hem de inves tituur niet verleent." Intussen tracht premier Pflimlin de basis van zijn kabinet verder te ver stevigen. De conservatief Pinay voelt er totnutoe echter weinig voor, zich aan zijn zijde te scharen. De drie grote vakbonden, zo verna men we nog van onze Parij&e cor respondent. zouden hebben besloten, hun looneisen op te schorten, totdat de toestand is opgeklaard. Dit als De Nederlandse Bond van Make laars heeft maandag in Utrecht een congres gehouden ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan. Maar tevens om te protesteren, zoals voorzitter F. J. Stijling zei, tegen de wijze waar. op de regering en de lagere over heidsorganen omspringen met de wo ningvoorziening. Reeds thans, dus nog geen jaar na de invoering van de blokkering van een gedeelte der huurverhoging, zo betoogde de voorzitter, blijken de be zwaren tegen ,,dit wanprodukt van een politiek compromis". De huurder meent op grond van de door hem be taalde verhoging thans verdergaande eisen te kunnen stellen waaraan d« verhuurden- bezwaarlijk kan voldoen, aangezien de helft van de verhogingen hem wordt ontnomen en hij de andere helft hard nodig heeft voor dekking van de gestegen kosten van het nor male buiten-onderhoud. De voorzitter zei de regering te wil. len toeroepen: Schaf de blokkering af en geef de eigenaren wat hun rech tens toekomt. Ook de geleide woon- politiek in het algemeen werd tijdens het congres op de korrel genomen. een gebaar van solidariteit met de regering. De Franse ministerraad zal van daag onder voorzitterschap van de president van de remibliek, Coty, bij eenkomen ter bespreking van de toe stand. Dertig communisten en 12 socialis ten houden om beurten nacht en dag de wacht in het gebouw van de Fran se Nationale Vergadering als „waak honden van de republiek". Zij doen dit al sinds donderdag. Zy hebben» een televisietoestel bij zich en het restaurant van de Kamer blijft open om hen van leeftocht te voorzien. De Pa rij se politie heeft maandag een twintigtal jeugdige betogers aan gehouden. die voor de Amerikaanse ambassade demonstreerden met de leuze „De Gaulle aan de macht." Op de Champs Elysées heeft de politie maandagmiddag een vijftig linkse betogers opgepakt. De haringvloot, die zaterdag is uit gevaren, is maandagmiddag, even na twaalf uur. aangekomen op de vis gronden. Nadat er de hele middag druk was gewerkt aan de voorberei ding, is de vloot om vijf uur aan schot gegaan Omstreeks middernacht zou er ge haald worden. De vissersboten geven hun last over aan de jagers. Dan be gint de race naar de thuishaven. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft ver klaard te hopen, dat de Algemene Vergadering in de komende herfst zal instemmen met bet „grondbeginsel" dat geen enkel aards land het bestuur over planeten aan zich mag trekken. In een rede op de jaarlijkse confe rentie van Amerikaanse gouverneurs te Miami zette hij maandag uiteen, dat het in het belang van de gemeen schap der volken zal zijn als de ruimte alleen op vreedzame wijze wordt ge bruikt en in het belang van de gehele mensheid. Samuel kardinaal Stritch. de aarts bisschop van Chicago, is getroffen door een attaque, veroorzaakt door een vaatstoornis in de hersenen. Kardinaal Str.'tch onderging de vorige maand in Rome een operatie ter amputering van de rechterarm, tussen elleboog en schouder. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat de hersenstoornis, die maandagochtend vroeg optrad. een verslapping tengevolge heeft gehad van de spieren in rechterbeen en aan gezicht. Volgens de laatste berichten is de toestand van de kardinaal ern stig. t De Franse politicus Soustelte heert een juichende menigte ln Algiers is maandagavond de op richting van een Comité voor Open baar Welzjjn voor geheel Algerië een feit geworden. Volgens een woordvoer, der van het comité voor de stad Al giers zal dit nieuwe overkoepelende comité 24 leden tellen: zes uit elk van de drie voornaamste gebieden van Al gerië met drie uit de zuidelijke stre ken, voorts de generaals Massu, Del- becque en Jauhaud. Wie voorzitter van het nieuwe co mité is, is nog niet bekend. De woordvoerder verklaarde, dat het comité zekpr geen regering is. Alle macht blijft bij het leger. Het doel van de comités was een verbin ding te vormen tussen de militaire autoriteiten en de bevolking. Generaal Salan. de Franse opper bevelhebber in Algerië, heeft maan dagavond de Algerijnse rebellen die zich willen overgeven generaal pardon aangeboden. In een strooibiljet dat door geheel Algerië zal worden verspreid, schrijft de generaal: „Verzamelt u, opstande lingen, legt uw wapens neer voor het leger. Ge krijgt pardon. De vereniging is tot stand gekomen. Overal maken Fransen, Mohammedanen en Christe nen het in de steden en dorpen be kend. Neemt uw plaats opnieuw in in het nieuwe Franse Algerië". maandag tot van 30.000 personen te Boefarik Algerië gezegd dat de beweging een week geleden is begonnen, uI] pk is in de geschiedenis van Algerië. liet volk heeft getoond, dat het Frans wil blijven en het is opgestaan om duide lijk te maken, dat Algerië nooit van Frankrijk zai worden gescheiden. Soustelle was per helikopter van Algiers naar Boefarik gevlogen, waar hij op het marktplein het woord voer de. In de omgeving waren Lotharingse kruisen, het symbool van de vrije Fransen van de Gaulle tijdens de oor log, aan bomen gespijkerd. Te Booefarik hebben ongeveer 50 Mohammedaanse vrouwen voor de ogen van Soustelle en zijn metgezellen hun sluier afgelegd ten teken, dat zij emancipatie wensen en Frans willen zijn. Er deden zich geen incidenten voor. In Frankrijk zelf is een censuur in gesteld op het uitgaande nieuws van de buitenlandse persbureaus over Algerië. Als de Algemene Vergadering, die op 16 september bijeenkomt, de eerste stappen zou doen om tot een interna tionaal orgaan voor dit doel te komen zouden de regeringen een waardevolle basis leggen voor een toekomstige in ternationale ontwikkeling van het ge bruik van de ruimte, aldus Hammars kjoeld. Wat de radio-actieve straling be treft merkte de secretaris-generaal op. dat hij aan de Algemene Vergadering zal voorstellen de wetenschappelijke commissie voort te laten bestaan die deze zomer een samenvatting zal pu bliceren van alle huidige wetenschap pelijke kennis op het punt van de radio-activiteit. De „Prawda" heeft gisteren een hoofdartikel gewijd aan de ontwik keling van de wetenschap in China. In dit artikel wordt de opmerking ge maakt dat ..de Chinese wetenschap de technologie en de wetenschappelij ke resultaten van de Sowjet-Unie be. studeert, met het doel in de nabije toekomst een eigen Spoetnik af te vuren". De „Prawda" gaf geen enkele aan duiding van het stadium, waarin de Chinese ruimtevaart-deskundigen thans met hun werk zijn gekomen. Men verwacht echter dat Russische geleerden de Chinezen van Mao Tse Tung hulp zullen bieden en met hen zullen samenwerken om ook commu nistisch China een plaats in de we reldruimte te geven. Prins Bernhard heeft maandag een bezoek gebracht aan het Witte Huis in Washington en circa 25 minuten ge sproken met president Eisenhower. De prins zei na afloop van het be zoek, dat hij met de president alleen maar herinneringen had opgehaald en dat het een zeer prettig bezoek was geweest. De president zag er zeer goed uit, aldus prins Bernhard. De Belgische politie heeft meege deeld dat Jean Robert Debbaudt, een 32-jarige voormalige Belgische S.S.- leider, gearresteerd is op beschuldi ging van medeplichtigheid aan de acht jaar geleden gepleegde moord op Ju- lien Lahaut, voorzitter van de Belgi sche communistische partij. Dit ge schiedde naar aanleiding van hef aan het licht komen van nieuwe feiten bij de behandeling van een fraudezaak in Brussel. Lahaut werd op 18 augustus 1950 in zijn huis bij Luik doodgeschoten door onbekend gebleven personen. Qmiweldigend was de deelna me aait tte betoging, die het „Comité voor de verdediging van de democratische vrijheid" zondag in Brussel organiseerde. Tweehonderdduizend katholie ken demonstreerden voor het katholieke onderwijs. De foto behoeft geen commentaar. Aan de Pruisische Veldweg in Hen gelo (O.) is de driejarige Hans Wienk tijdens het spelen in de vijver van de buren verdronken. Het kind was ten ogenblikje naar deze buren gestuurd, omdat de moe der boodschappen moest doen. Kin deren kwamen de buurvrouw vertel len, dat Hansje in het water lag.

de Stem | 1958 | | pagina 1