ap Tussen Doornik en Diest Markt ABDIJ van TONGERLO Si lests che badplaatsen opnieuw ontdekt Sterk jachtverhaal uit donker Afrika GOEDE VAKMAN om van de Ve en Fokveedag Kloosterzande knip uit! Voor de groente- en siertuin: Voor de kamer: Kwekerij M. H. DEKKER als niets meer helpt dan helpt nog 'n KLEINTJE Weer aanval uit de lucht op Ambon Zeeland werd kampioen Uitspraken van Middelburgse rechtbank Op 20 mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn PELTERIJEN BENT U FIJNPROEVER? NU OOK IN NEDERLANDI BROER PLUYM H. KLEIN oen in DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 19 MEI 1958 Weet U wat er behalve de Expo in België te vinden is Een woud van torens en tinnen Langs bloemtapijten E.H.B.O.-wedstrijden Franse herdenking te Kapelle Spoorhuis Kapelle wordt afgebroken BOEKENPLANK Gedachten van Felix Timmermans Afscheid van prof. Michels Ambonezen van P.N.M.S. willen naar Indonesië terug Gemeente-ambtenaren te Aardenburg bijeen EERSTE VERKOOPSTER EERSTE VERKOOPSTER N.V. MEVROUW S. SEGERS die dus eveneens jubileert KNIP UIT! Minder Jonathan Rilland-Bath St. Jansteen Telefoon 785 HULST swjCvNvi. ■■üïSsAt'ia# van Al- bij aan- lijk werd het ge- l. Bert d* rits Wil li ermus, iees Sep. zijn kam. eerste be- ■n haalde, Wilhelmi- nsen had, lakte wer- het met- jst boekte ;e op ONA. iet 3-0 en tste plaats ngende de- ie buiging wordt nu rong (één a om daar kapen, versum al- lingen ziet 37 29 28 27 6 26 26 10 24 10 22 9 21 20 10 19 11 18 14 16 13 15 11 53—15 67—45 49—36 44—33 52—36 45—37 51—55 36—45 39—54 31—52 34—47 3040 46—57 28—53 4 41 5 39 2 37 9 28 1 25 0 25 1 25 0 24 2 22 3 21 2 21 2 20 4 20 4 19 .5 17 72—33 66—24 63—29 45—43 50—43 53—63 43—39 39—45 46—51 38—58 43—51 43—62 36—53 43—65 37—58 Ide niemand Ite voorspel- 1 dus, dat de (wam f 25,- Vs 1 75,- be- Als in een droom daalt men altijd de heuvels af naar het dal van de Schelde, naar het roemruchte, geheimzinnige, onvolpre zen Doornik, ook bij de zoveelste aankomst altijd weer de ver rassende stad bij uitnemendheid, zoals zij daar te zweven schijnt boven een meer var. zilverig licht, haar woud van torens en tin nen met gouden toppen er bovenuit. Hier kan de tocht door het Belgische land het best beginnen. In de buurt vinden we Veurne, een der Vlaamse stadjes die het best hun oud karakter bewaard hebben. De weelderige Vlaamse decoratietrant wordt er getem perd door een zekere plechtstatigheid en een Spaanse inslag. In geen enkele andere Belgische plaats hebben twee eeuwen Spaanse overheersing zo'n merkbare invloed achtergelaten, in de namen der gebouwen, in de monumenten, en zelfs in de boetprocessie. kunst, waar men als leek plotseling oog krijgt voor de schoonheid van een spel dat in louter vlakken en kleuren is gelegen. Daarna wacht ons weer het landschap: de abdij van Groenendaal waar de mysticus Ruusbroeck leefde, het glazen dorp Hoeilaart waar onze tuinders uit het Westland de druivencultuur kwamen leren. Wij gaan de café's binnen van Hekelgem, niet alleen om er te nip pen aan het bier, maar ook om er de zandtapijten te bekijken, en zet ten dan koers naar de Vlaamse Ar dennen om er 108 kerktorens te gaan tellen vanaf de heuvel de Hotond. Kent men eigenlijk België wel, als De Grote Markt van het stadje is het meest opmerkelijke van België. In dit plein is de stad zozeer opge gaan, dat zij enkel markt is gewor den, waar aan alle zijden stukken straat op uitkomen. En voorbij de Lakenhal van leper, voorbij de Me nenpoort waar nog elke avond de Last Post geblazen wordt, begint die litanie van heiligen zonder tal, in dorp na dorp, en stad na stad, aan geroepen, hur. heugenis gefêteerd in overlevering en traditie. Wie heeft nooit in Hakendover de pelgrims en paarden door de velden zien trek ken als op een Middeleeuws schilde rij? Wie heeft nooit bij Ernest Claes en Felix Timmermans gelezen van de kaarskensprocessie van Scher- penheuvel. gebouwd in stervorm rond de basiliek, door de Spaanse aarts hertogen aan de hemel beloofd als hun leger de stad Den Bosch zou den ontzetten? De kerken zijn in dit land niet te tellen. Subliem is die van Zinnik, groots en vroom als een orgel van steen. Die van Zoutleeuw is de enige van België, welke ont kwam aan zowel de beeldenstormers als de plunderaars van de Franse revolutie. Deze kan ons daarom een beeld geven hoe alle Belgische ker ken er in het begin der 16e eeuw moeten hebben uitgezien. Een haast tastbare stilte hangt op de binnen plaats van de abdij van Tongerlo, superbe is het interieur van de ab dijkerk te Averbode, vooral als de zon door de hoge ramen binnenvalt en al dat barok doet trillen en le ven. Te Zwartberg en Waterschei in het Kempische zijn kerken verre zen, die behoren tot de mooiste scheppingen van het moderne Bel gië. Tussen die kerken en de stor tingen der mijnen is het land op vallend pastoraal gebleven, het land van wel elke week een heili genfeest, een processie, een kermis, of tenminste het optrekken der schutterij, de stoet der dorpse ma jesteiten, martiaal en oubollig te gelijk. En zo tasten wij in dit land overal de kralen af van kerkjes en kapellen, van abdijen en kloosters, en verwijlen iets langer, op het hoogtij van de zomer, bij de bele venis van de bloemtapijten op de processiewegen. Bedwelming In de schone tijd dat in Hoogstra ten de lindebomen bloeien, verzui men wij nooit om er de zoete be dwelming op te snuiven als uit een oud kristallen flacon, de lichte beto vering die ons nu vergezellen zal op onze weg, ongeacht het avontuur dat men zoekt. En dat avontuur kan het beeld zijn van Hanske het Krijger- ke boven op dat stadhuis van Ou denaarde, misschien wel het mooi ste stadhuis ter wereld, met zijn gevel als een ingewikkeld kantwerk van steen. Het kan de mooiste kerk toren der Nederlanden zijn. de S. Romboutstoren die Mechelen be heerst, de tore., die 165 m hoog zou zijn geworden, als Willem van Oran je het bouwmateriaal niet in beslag had genomen om er de vesting Wil lemstad aan het Hollands Diep mee te bouwen. Het avontuur kunnen de I' lr, duizenden kersen- en appelbomen nl1" Djak"" rond S Trui-1 heeft zaterdag bekendgemaakt, men nooit door een landschap zo mooi als dat van Normandië ge reden is naar Borgloon, waar het Madonnabeeld aan het stadhuis het Kindje met de buik naar beneden draagt, i.v.m. de buikloop die hier in de 17e eeuw heerste? Mag men beweren aan de Belgische kust ge weest te zijn, als men Lissewege niet bezocht heeft, met zijn kraakzinde lijke, steeds fris gewitte huisjes, mis schien het liefste Vlaamse dorpje dat ik ken? De aspecten wisselen sterk in het dal van de Leie bij Gent, de bakermat van het Vlaamse expres sionisme in de schilderkunst, waar Karei van der Woestijne zijn ,,La- temse brieven in de lente" schreef. Er zijn allerlei theorieën over de wereld die bezuiden Zundert be gint, maar allen zijn het er over eens, dat het leven er lichter is, speelser en spontaner. Zie maar eens dat borrelende leven in de straatjes van Diest, geprangd tus sen zijn oude Spaanse wallen. En bedenk ook altijd dit: omdat het is overgebracht op schildersdoek, wordt het per vierkante centimeter betaald, dat landschap rond het kasteel van Gaasbeek en O. L. Vrouw Lombeek, maar het in wer kelijkheid te zienkost u niets. En Pede S. Anne ligt er nog precies zoals het door Breughel in zijn Pa rabel der Blinden onsterfelijk werd gemaakt. DR. L. VAN EGERAAT Onlangs berichtten de dagbladen in Polen, dat de geneeskrachtige bron nen in de bekende badplaats Bad Warmbrunn aan de voet van het Reu zengebergte in gevaar waren, omdat het centrum van deze badplaats tot een verkeersknooppunt werd ge maakt. De voortdurende schokken hadden reeds tot verschuivingen en scheuren in de daaronder liggende rotslagen geleid. De berichten spra ken er van, dat de bronnen verstopt zouden kunnen raken. Daarom zou de door Bad Warmbrunn leidende auto weg naar Hirschberg en Schreiberhau worden verlegd om de badplaats te behouden. Uit dit alles blijkt hoe wei nig men zich om deze in de voor malige Duitse provincies liggende badplaats heeft bekommerd. Behalve op Bad Warmbrunn werd thans ook de aandacht gevestigd op de oude badplaats Bad Altheide in het berg land van Glatz. Ook van Kolberg aan de Pommerse kust wordt medege deeld, dat het weer een badplaats zal worden. Bad Warmbrunn, dat aan het einde van de oorlog 7000 inwoners telde, heeft ondanks de uitwijzing der Duitse bewoners, thans weer 18.000 inwoners. De huizen van de stad waren heel, de badplaats scheen, naar gebleken was voor de oorlog, een ware goud mijn te zijn dus werden er steeds meer nieuwe bewoners ingestopt of ze kwamen van zelf. Ten einde ar beidsplaatsen te scheppen, bleef niets anders over dan ook in Bad Warm brunn en omgeving nieuwe industrie- bedrijven te vestigen. Sinds de oorlog werden er geen nieuwe woonhuizen gebouwd, de aan wezige huizen alsmede de hotels en pensions werden dubbel en drievou- zijn, die in april bloeien rond S.Trui den. Of ook de Carolus Borromeus- kerk van Antwerpen, Italiaans in or namenten, Spaans in stijl, maar on vervreemdbaar Vlaams in wezen. Het kan de put zijn op de Handschoen markt in dezelfde stad, een stuli smeedwerk van Quinten Matsijs, di er ons zelf vertelt dat hij van nu al aan schilder werd om zijn liefste te behagen. Het kan evengoed het ui} zicht zijn vanuit het Brouwershujs (waar de Braekeleer zijn vermaai/d werk ,,Man in leunstoel" schilder de) als vanuit het Rubenshuis op die tuin, precies zo heraangelegd als bp de werken van de prins der Vlaain- se schilders. Het avontuur kunnten we vinden in Dudzele, waar de yos Reinaerde aan alle stoepen heeft ge snuffeld, we kunnen Tijl Uilenspiegel weer ontmoeten in de straten van Damme, en schelmenstreken uitha len met de Witte in Zichem of er naast hem voor de catechismuj;les op de kerkbank zitten onder hfetou de gebrandschilderde raam van (3el- gië. Het avontuur kan een pelgrijna- ge zijn naar de Pallieter en de pas toor uit de bloeiende wijngaard, (flaar in de zijstraatjes van Lier en aan de over van de Nethe. Of een Pel grimstocht naar de oorden van Gui- do Gezelle, naar het begijnhof dus van Kortrijk, met zijn witte trapge- veltjes en rode pannedaken rond de bebloemde binnenplaats, of naar zijn geboortehuis in Brugge, museum thans, en tot voor kort toen juf frouw Lateur, zuster van Stijn Streu- vels, er nog niet de zorg over had het gezelligste museum ter we reld omdat men er alles mocht aan raken. Zelfs in Brussel In dit Brugge ontmoet ge dan te vens de geest van Maurits Sabbe, heel bijzonder wel op dat mooiste plekje van gans deze stad, het zg. Kruis van Bourgondië, of anders bij het meer bekende Minnewater, uit verkoren door de zwanen, die de Bruggelingen voortaan altijd moeten onderhouden sinds zij in 1488 Pieter Langhals vermoord hebben, die als toespeling op zijn naam een zwaan in het wapenschild voerde. Zij drij ven er nu voor altijd op het water van de Spiegel- en de Spinolarei, als in een héél oud verhaal. Zelfs in Brussel wacht u het avon tuur, maar dan buiten de poorten der Heizei, buiten de hypermoderne ringwegen en buiten het meest ma jesteitelijke plein dat wij in West- Europa kennen: de Grote Markt. Het wacht op u in het Marollenkwartier, in het Erasmushuis van Anderlecht, en in het museum voor moderne dat vliegtuigen van de opstandelin gen donderdag een aanval hebben ge daan op de stad Ambon. De markt plaats en andere centra van de stad werden met mitrailleurs beschoten, waardoor „veie slachtoffers" zijn te betreuren, aldus het communiqué. Een Mitchell-bommenwerper van de opstandelingen zou door afweer- vuur van kustbatterijen neergescho ten zijn toen het vliegtuig een aanval deed op het vliegveld van Amboina en de plaats zelf. De Indonesische autoriteiten te Bandjermasin zeggen op Borneo een wijdvertakte opstandige beweging te hebben ontdekt. Te Bandjermasin is een aantal personen gearresteerd, on der wie militairen. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, heeft zaterdag de Amerikaanse ambassa deur in Djakarta ontboden en hem gezegd, dat Indonesië niet „eeuwig" kan blijven wachten op Amerikaanse stappen, die moeten voorkomen dat „buitenlandse avonturiers" zich mengen in de binnenlandse aangele genheden van Indonesië. enkele late rassen voor het eerst gaan bloeien maar het zal toch min der zijn dan in de afgelopen weken. De weersomstandigheden zijn tot op heden voor de bloei wel erg gun stig geweest. Het verschil met het vorig jaar is groot. Zoals alle fruitgewassen hebben ook de appels in Zeeland overwe gend zeer rijk gebloeid. Toch waren hierbij uitzonderin gen en wel in het bijzonder bij de belangrijke winterrassen Jona than en Goudreinette. Speciaal de Jonathan heeft op heel wat bedrij ven weinig gebloeid en zelfs een zeer gunstige vruchtzetting kan de oogst niet goed maken. Het laat zich dan ook aanzien dat er dit jaar in Zeeland minder Jonathan zal zijn dan het vorig jaar, hoewel er tegenover staat dat er steeds meer jonge bedrijven in volle pro- duktie komen. Alle ander appelrassen hebben over het algemeen in Zeeland rijk ge bloeid. Van de vruchtzetting kan op het ogenblik nog niets definitiefs worden gezegd. Bij de peren heeft deze reeds plaats gevonden en de algemene indruk is wel dat er veel peren zullen zijn. al is uiteraard de juni-rui bij peren berucht. dig bewoond. Met moeite slaagde het zelfstandige beheer van de badinstel- lingen er in de kuurhuizen vrij te houden. De vooruitzichten zijn thans, nu men aan de opbrengsten die uit een internationaal badplaatsbedrijf zouden vloeien, gaat denken, niet bemoedi gend. Met uitzondering van het kleine deel van het stadje, waar de bron nen en gebouwen zijn, wordt de stad door Poolse journalisten vuil en ver waarloosd genoemd. Vrije kamers voor patiënten en toeristen zijn niet aanwezig. Het voor deze doeleinden vrijgegeven hotel .Europa" wordt „niet de moeite van het noemen waard" genoemd. Er zijn geen ele gante winkels meer, maar nog alleen verkoopbureaus voor de allernoodza kelijkste dingen. De badplaats is vervuld van lawaai van verkeer en industrie. Nu moet een comité onderzoeken hoe Bad Warmbrunn weer de oude glans als badplaats kan worden gegeven. Bijna nog erger is het met de eens bekende badplaats Bad Altheide ge steld, een beroemd bad voor hart- ziekten, waarvan het wapen drie har- j ten in een kring vertoont. Inplaats van voor een zo bekende badplaats alles te doen, werd het bij de toewij zingen van levensmiddelen, brand stoffen en industrie-produkten als een dorp behandeld. Wie naar Bad Altheide komt zonder in een van de kuurgebouwen te zijn ondergebracht, vindt geen onderdak. De aanwezige eetgelegenheden kunnen niet eens in de plaatselijke behoefte voorzien. Bij de laatste verkiezingen kwamen ein delijk mannen in de gemeenteraad, die uit Altheide weer een badplaats willen maken. De artsen in deze plaatsen kan niets worden verweten, ook niet de beheerders van de bronnen en ge bouwen. Zij hebben vaak met succes getracht de mogelijkheden tot gene zing uit te breiden en nieuwe instal laties te scheppen. Zij ontmoetten echter steeds gebrek aan belangstel ling en onbegrip bij de hogere rege ringsinstanties. Men moest er eerst achter komen, dat badplaatsen geen „kapitalisti sche" instelling zijn en dat men daar mede ook geld van binnen- en buiten landse badgasten kan verdienen. Thans worden dus in zekere zin de badplaatsen „herontdekt", die voor de oorlog al als internationale bad plaatsen beroemdheid genoten. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Eerste Hulp bij Ongelukken heeft nationale wedstrijden gehouden. De wed strijden zijn gewonnen door het district Zeeland, vertegenwoor digd door de afdeling Middel burg met 605 punten. Tweede werd het district Utrecht, afdeling Veenendaal, met 484 punten. De derde prijs ging naar Friesland, vertegenwoordigd door de afdeling Harlingen. dat 440,5 punt behaalde. De overige districten werden als volgt geklassificeerd: 4. Limburg-Noord- Brabant, 5. Groningen, 6. Overijsel, 7. Drente, 8. Noord-Holland, 9. Gel derland en 10. Zuid-Holland. Stram in de houding stonden de mi litairen, The Last Post weerklonk en eerbiedig neigden de vaandels. Frank rijk eerde zijn doden op de militaire begraafplaats in Kapelle. Een groot aantal Franse en Neder landse autoriteiten waren hiervoor naar Kapelle gekomen. Aan de voet van het monument op deze begraaf plaats vond de herdenking plaats. Burgemeester van Suylekom van Kapelle was de eerste spreker. Hij verwelkomde de Franse gasten en zei hoe Kapelle het tot een eer rekent te mogen zorgen voor deze graven van Franse soldaten. Na hem sprak pas teur M. Jospin, voorzitter van het comité du Souvenir Francais. Hij vroeg de aanwezigen een voor beeld te nemen aan de moed van deze Franse zonen welke in 1940 hun leven gaven. Juist in deze voor Frank rijk zo moeilijke tijd, heeft het land mensen nodig, welke de geest van Frankrijk omhoog brengen, zoals ook in 1940 zijn soldaten het deden. Vervolgens was er de kranslegging. Eerst door de Franse ambassadeur en vervolgens o.m. namens de provincie Zeeland; het Ned. Oorlogsgraven- comité; verschillende Franse organi saties van oud-strijders en de gemeen te Kapelle. Hierna werden de gasten ontvangen op het gemeentehuis van Kapelle. De Franse ambassadeur, baron de Beau- verger sprak een hartelijk dankwoord en minister Quinson bracht nog een keer de oorlogsjaren in herinnering. De rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 21-jarige inwoner uit Middelburg W.O. en hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en twee maanden onvoorwaardelijk met aftrek van voor-arrest. De officier van justitie eiste twee weken geleden dezelfde straf. Joy-riding in M'burg, diefstal met braak en joy-riding in Terneuzen, waren de feiten, waarvoor O. te recht stond. De Oosterlandse veeko per S. van 't H. werd veroordeeld tot 100 boete. De man had op een wegkruising te Kerkwerve ver zuimd voorrang te verlenen aan een van rechts komende personenauto. De bedrijfsleider A.T. uit Zierikzee vergat bij het linksaf slaan een te gemoetkomende personenauto te la ten doorgaan, waardoor meerdere personen vrij ernstig werden ge wond. Ook in dit geval achtte de rechtbank, evenals de officier, een boete van 100 op haar plaats. Een boete van 40 en ontzegging van de bevoegdheid bromfietsen te besturen voor de tijd van vier maan den kreeg de leerlinglasser J.C.J. uit Renesse opgelegd. Hij had ge tracht met zijn bromfiets in pijl snelle vaart tussen enkele voetgan gers door te rijden, hetgeen helaas niet lukte. Zekere T.K. liep hierbij een gekneusde rib op. Tussen het Chad-meer en Ban gui, aan de Ubangi-rivier, ligt een van de grootste jachtvelden van Afrika. Het is een gebied waar vele legenden geboren zijn. En Gilles Bonne, een Franse dieren- fotograaf, kan volgens de jachtop zieners het allerbeste verhaal ver tellen, zo bericht United Press. Het is de geschiedenis van een Amerikaan, die een bokswedstrijd hield met een gorilla. Het gebeurde ten noorden van Brazzaville. William Said, uit Co lumbus (Ohio) joeg op gorilla's en had, toen hij een kudde van deze machtige dieren op het spoor was gekomen, een zo'n mensaap, onge veer 1.50 m hoog, in een net ge vangen. „Reken maar, dat die go rilla sterk was", zegt Bonne, en hij blaast dikke rookwolken uit zijn pijp. Said was een tengere knaap die vroeger wat gebokst had, als ama teur. Toen hij de aap in zijn net had deed hij een vreugdedans. Maar hij stond rap stil toen hij zag dat de gorilla het net stuk be gon te bijten. „Bill dacht, dat hij de gorilla beter wat water kon geven, om het dier te kalmeren. Maar toen hij dichtbij stond maakte de goril la zijn kop vrij en beet Bill". „Bill Said was een kerel met veel moed. Hij was vastbesloten die gorilla niet weg te laten lo pen. Per slot van rekening had hij er hard voor gewerkt.." „Bill begon te boksen. Op de kaak en de borst van de gorilla, hopend het beest zo te versuffen. Dat lukte een beetje. Maar toen Bill een judo-greep wilde toepas sen was de aap niet groggy meer en begon hij weer te hijten. Bill werd op verschillende plaatsen ge wond. Dat maakte hem zo boos, dat hij om de aap heenliep en hem van achter op de nek sprong met een worstelgreep. Hij probeerde de aap te wurgen". „Op dat moment", vertelt Bon ne, „kwamen de inlanders eraan en was de gorilla spoedig overmand". „Tja, het is moeilijk te zeggen wat er met Bill gebeurd zou zijn als de inboorlingen niet gekomen waren. Maar op dat punt stond Bill, dat zal u duidelijk zijn, in mijn ogen al op punten voor. Hij was een dappere kerel. Een jaar of twee terug is hij bij een auto botsing in Leopoldville om het le ven gekomen. Jammer meneer, jammer". Niet alleen gorilla's zwerven door dit grote jachtterrein, maar ook olifanten. In de hut van Mare de Posesse, de jachtopziener voor het gehele gebied, hangt een Engels olifantengeweer, kaliber 465, dub belloops. „Als een olifant aanvalt moet men hem in zijn ren tot staan brengen. Daar is een grote kogel voor nodig die hard doorslaat. Vandaar dit geweer. Een keer heb ik per ongeluk beide lopen tegelijk afgeschoten. De terugslag was zo sterk dat ik bijna tegen de grond werd geworpen.." vertelt de Po sesse. De Nederlandse spoorwegen heb ben goedkeuring verleend tot af braak van het spoorwachtershuis dat staat bij de spoorwegovergang van Kapelle-naar Biezelinge aan de uit valsweg Kapelle-Rijksweg. Zodra de huidige bewoners een an dere woning kan worden toegewezen zal met de afbraak worden begon nen. Hiermede zal een belangrijk beter uitzicht op de bestaande hoek wor den verkregen want op het ogenblik is er ter plaatse geen uitzicht en het is een zeer druk punt omdat daar al het verkeer naar de veiling vanaf de rijksweg passeert. Tegelijk zal de beveiliging van de ze overweg dan ook worden geauto matiseerd. Op het ogenblik gebeurt dat nog steeds met handkracht. Destijds is op verzoek van de raad van Kapel le de beveiliging van dit punt niet geautomatiseerd omdat men gevaren zag voor de schooljeugd. Op andere punten in de gemeente voldoet de automatische beveiliging echter zó goed dat nu ook de laat ste spoorwegovergang in Kapelle de ze beveiliging zal krijgen. Bij Desclée de Brouwer te Brugge- Bussum verscheen een verzameling „Gedachten" van Felix Timmer mans. Ze werd bijeengebracht door José de Ceulaer, bekend door zijn essays over de Lierse kunstenaar. Hij is zeer zorgvuldig te werk ge gaan, heeft de citaten keurig in ver schillende hoofdstukjes gerangschikt en overal de vindplaats aangegeven. Het is een boekje geworden, dat men graag zo nu en dan ter hand neemt, waarbij men telkens weer getroffen wordt door de diepe wijsheden, die de Fé in zijn werken heeft neergelegd. Paul Hardy gaf het fraai verzorgd werkje een inleiding mee en de sa mensteller verantwoordt in een na schrift zijn werkwijze. Een prachtige foto van Timmermans siert het om slag. VLOERENBEDRIJF vraagt met ervaring in het leggen van COLOVINYL of ANDERE SOORTEN PLAKVLOEREN, in het bezit van rijbewijs B, woonplaats weste lijk Noord-Brabant. Brieven onder no- 78215-0 bureau van dit blad. Vrijdag 30 mei zal prof. dr. L. C. Michels als hoogleraar in de Neder landse taalkunst en indogermanistiek, aan de r.-k. universiteit te Nijmegen afscheid nemen. Op die dag, 's mid dags om drie uur, zal prof. Michels, die het emeritaat intreedt wegens het bereiken van .zijn 70ste jaar, tijdens een openbare academische zitting een afscheidscollege houden. De aanhangers van de ongeveer 200 leden tellende Ambonese organisatie „Partij Nasional Malaku Selatan" hebben in een brief aan minister-pre sident Djoeanda van Indonesië ver zocht, als Indonesische staatsburgers te mogen terugkeren. In de brief zegt het bestuur van deze partij, dat de leden „zich geroepen voelen met hun landgenoten in Indonesië de elemen ten te bestrijden, die er op uit zijn Indonesië op te offeren aan het kapi- 1 talisme en kolonialisme." De leden van de studiekring voor gemeente-administratie en gemeente- financiën, afdeling west-Zeeuwsch- Vlaanderen, kwamen bijeen op het ge_ meentehuis te Aardenburg. Deze keer was het geen lezing of causerie doch een bijeenkomst waar praktijkgevallen werden, behandeld. Hoofdzakelijk werden behandeld de inrichting van en de indeling der werkzaamheden op de gemeente-se cretarie, de gang van zaken en de benodigheden en hulpmiddelen voor de administratie van de secretarie te Aardenburg en dit vergeleken met die op andere secretarieën. Na een openingswoord door de voorzitter der afdeling, Jhr. L. E. D. S. van Bonninghausen tot Heringha- ven, burgemeester van IJzendijke, gaf de gemeente-secretaris van Aarden burg, J. M. Paridaen, een uitvoerig inzicht in de gang van zaken, waar bij iedere afdeling aan een afzonder lijke beschouwing werd onderworpen. Na een korte pauze waarin een kop thee werd geserveerd was er gele genheid om van gedachten te wisselen en werden de te Aardenburg gevolg de methoden vergeleken met die van andere gemeenten, van welke ambte naren aanwezig waren. Hierbij werd vooral ook aandacht gevestigd op de voor- en nadelen van ieders werk wijze. Burgemeester van Bonninghausen kon dan ook in zijn slotwoord ge wag maken van een nuttige bijeen komst, waarbij kan worden geleerd hoe het moet en wat op andere wijze beter kon worden gedaan. Hij dank te secretaris Paridaen en het secre- tariepersoneel van Aardenburg voor hun medewerking en uitleg in deze. WIJ VRAGEN voor de HERENMODEAFDELING en een voor de TRICOTAGE-AFDELING Gegadigden moeten naast de verkoop en het beheer van het vak assisteren bij de inkoop. Sollicitaties aan de afdeling Personeelszaken, Lange Delft, MIDDELBURG ROOM DREESMANN MIDDELBURG VLISSINGEN dat in Breda een filiaal werd gevestigd van a 20 MEI TE 14.00 UUR Het stemt ons tot verheugenis dat van de aanvang af de dagelijkse leiding van ons filiaal berust in de vertrouwde handen van Ter viering van dit dubbele jubileum, zal op dinsdag 20 mei in onze zaak EINDSTRAAT 14 - BREDA een receptie worden gehouden van 15-17 u. Op die dag is onze zaak voor de verkoop gesloten. Dinsdag: GOES Woensdag: OOSTBURG Donderdag: MIDDELBURG voor het stadhuis. Zaterdag: MIDDELBURG en VLISSINGEN De afgelopen week heeft de bloei van de appelbomen in Zeeland haar hoogtepunt bereikt en op het ogen blik is dit reeds overschreden. Verschillende vroegbloeiende ras sen laten hun bloesems reeds vallen. In de komende week zullen nog wel Alle soorten koolplanten, selderij, peterselie, kom kommer, meloenplanten Tomaten met kluit f 1. per 10; groentezaden tonkinstokken, bamboestokjes, rietmatten, kunstmest, eterniet bloembakken, in alle maten, tuinnetten, potgrond, slakkenpoeder. - Verder asters, O. I. kers, Afrikanen, Lathyrus, salvia's lom- belia's, hang- en staande geraniums, groot- en klein- bloemige dahlia's, struik- en knolbègonia's, chrysan- tenplanten 5 versch. voor f 0.75, Petunia's vanaf f 1 per 10; Argeratum v.a. f 2 per 10. FICUS vanaf f 2,50, GLOXINIA vanaf f 1,50, BE GONIA vanaf f 0.50, alles per stuk. Verder alle soorten groene planten, klim- en hang- planten, sierpotten, hang- en wandpotten. Beleefd aanbevelend, Langevielesingel 38 Middelburg Tel. 01180-2661 VAN DE V ertegenwoordiger voor Zuid.Beveland Tel. 243

de Stem | 1958 | | pagina 7