Zeeuwsch-Vlaanderen HET TOPMERK Gemeentedag K.V.P. is goed geslaagd Geharnast hog ere protest tegen veertarieven Tussen dijken en dammen De Zeeuwse visserij in de maand februari 3mnr D wc halfzware ZUID-BEVELAND Thans van verkeersfederatic Dagblad De Stem DABONDS Pa cri Pastoor Smit geïnstalleerd Uitbreiding van r.-k. ziekenhuis te Sluiskil DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 19 MEI 1958 TERNEUZEN Diefstallen van oud ijzer AXEL Concordia moet in uniform HULST GOES Bazar Rode Kruia Frans bezoek Burgerlijke stand Hulsters protest tegen hogere veertarieven Faillissementen Er is ontstellend veel te doen A vondvierdaagse te Oostburg Zuid-Bevelandse rundvee-fokdag Garnalenvangst mislukt Schutsluis Kortgene wordt aanbesteed Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen Van een Belgisch schip „C.B.M. VI", dat aan de Herengracht lag, ge laden met een vracht oud ijzer, be stemd voor Frankrijk, werd een hoe veelheid van 250 kg gestolen. Het duurde niet lang o£ de Terneuzense gemeentepolitie had de dader te pak ken. Het was de 19-jarige Terneuze- naar J. A. v. K., die werd ingerekend en spoedig door de mand viel, waar na hij op vrije voeten werd gesteld. De politie ontdekte nog een diefstal op hetzelfde schip, maar nu van een veel grotere hoeveelheid, n.l. bijna 4 ton. Er waren vier daders bij betrok ken: P. K., Z. L„ K. v. B., allen uit Terneuzen en als vierde man de schipper zelf, genaamd C. K. Ook deze heren werden tot een bekentenis ge dwongen en daarna weer vrij gelaten. Het ijzer werd door de politie achter haald en opgeslagen. De Pinksterdagen, die te Axel steeds DE dagen voor festiviteiten en activiteiten vormden, zullen ook dit maal weer niet ongemerkt voorbij gaan. De Harmonie Concordia, heeft nl. besloten om gedurende drie da gen een klein festival te houden, waaraan verscheidene zustergezel- schappen uit de omtrek zullen deel nemen. Tevens zal gedurende deze dagen op het marktplein een groots opge zette fancy-fair worden gehouden. Waren vroegere activiteiten steeds ten bate van het instrumentenfonds, thans is men deze actie begonnen ten bate van het „Uniformenfonds". Ge zien de warme belangstelling, die de harmonie te Axel steeds ondervond, twijfelen we er niet aan, of de actie „Concordia Moet in Uniform" zal zeker slagen. Biervliet POLIO-INENTING Op donderdag 22 mei zal de ge meente-arts de kinderen geboren in het jaar 1955 de derde polioprik ge ven. Onderwijs jubilarissen kregen gouden ere.medaille In het Bioscoop- en Concertgebouw zijn broeder Justinus en A. J. Bal ge huldigd ter gelegenheid van hun bei der veertigjarig onderwijsjubileum. Burgemeester A. Lockefeer speldde hen de gouden versierselen, behoren de bij de Orde van Oranje Nassau op. Bij de huldiging waren o.m. aanwe zig: b. en w„ de oud-hoofden der St. Willibrordusschool en rector Groen van het Janseniuslyceum. St.-J ansteen H. MIS VANUIT ONZE PAROCHIE. De K.R.O. heeft gisteren de H. Mis uitgezonden vanuit onze parochie kerk, hetgeen overigens de eerste keer niet was. Ongetwijfeld heeft het koor, onder leiding van de heer W. Bartz, de luisteraars opnieuw over tuigd van de voortreffelijke kwalitei ten, die het bezit. Alleen het uur waarop de uitzending moest plaats vinden (half negen) is wat ongeluk kig: zo vroeg zullen waarschijnlijk velen de radio nog niet aan hebben. Overslag KOEIEN AANGESLAGEN Douane-ambtenaren, die iets ver dachts hadden geconstateerd op de wijk Ramonshoek stootten bij hun speurtochten op een bende smokke laars met vijf koeien. Een achtervol ging had helaas weinig succes. De douane moest zich met één dier te vreden stellen, de smokkelaars zagen kans om met de rest te ontkomen. Sluis Pastoor Smit, de nieuwe herder van onze parochie, is feestelijk ingehaald. Ongeveer kwart voor zeven arriveer de deken Lievegoed van Aardenburg op de Beestenmarkt met de pastoor en zijn familie. Hier waren ter begroe ting aanwezig de prior van het semi narie, kapelaan van Elderen, het kerk en armbestuur, burgemeester van Houtegem en de beide wethouders. Verder waren aanwezig vele bruidjes, jeugdverenigingen en een groot aan tal parochianen. Na de kennismaking trok de stoet met de drumband ,,De Jantjes" en onder vrolijke tonen van „Apollo" naar de kerk. Hier volgde een kort lof, waaronder de nieuwe pastoor werd geïnstalleerd. Deken Lievegoed feli citeerde de pastoor en zijn familie met zijn pastoraat. Na afloop hiervan begaf pastoor Smit zich naar het pa rochiehuis, waar een drukke receptie werd gehouden. Nadien hield de pas toor nog een receptie voor de bestu ren van de verschillende verenigingen. Vrijdag en zaterdag werd in „Slot Ostende" wederom de Rode Kruis- bazar, annex oliebollenverkoop ge houden. Het ging er vrijdagavond en vooral op de zaterdag gezellig en vrolijk toe en vooral het dansje, waarmee de zaterdagavond werd be sloten trok heel wat jeugdige belang stelling. Het slechte weer heeft het bezoek overigens wel geschaad en ook de bestedingsbeperking deed haar in vloed gelden op de ontvangsten, welke nu niet, zoals vorig jaar, bo ven de f 2000,uitkwamen. De bazar werd 's avond o.m. be zocht door de landelijk voorzitter en de algemene propaganda-leider, de heer Visser Smit, terwijl ook van het provinciaal bestuur een deputatie aanwezig was. Op deze bazar zullen, behalve de huis aan huiscollecte nog diverse activiteiten van de plaatselijke com missie volgen en 4 juli a.s. zal het resultaat in een feestelijke bijeen komst van de medewerkers(sters) bekend gemaakt worden. Vorig jaar stond Goes met een ba tig saldo van f 6000,bovenaan in Zeeland, evenals trouwens in 1956. De ongeveer honderd Fransen die deelnamen aan de traditionele tocht naar de graven der Franse gevalle nen te Kapelle, hebben ook enige tijd in onze stad vertoefd. Zij gebruikten de maaltijd in hotel „de Koren beurs". Geboren: David P., zv J. Warren en H. Ferguson te Kloetinge; Dïna A. dv J. Wagenaar en E. Dekker te Kloetinge; Jacobus, zv Ch. Plipse en J. Nieuwenhuijse; Paula, dv H. van Antwerpen en N. Borsje; Gerdina, dv J. van Langevelde en S. Kloot wijk; Franciscus, zv L. van Damme en C. Berrevoets; Maria, dv M. Vos en W. van der Klooster; Magdalena, dv J. de Raad en N. Elenbaas; Din- genüs, zv J. Hoogstrate en J. de Koeljer te Yerseke. Ondertrouwd: H. Cornelisse, 28 j. en M. van Wijk, 24 j.; B. van de Vel de, 31 j. en A. Meeuwse, 27 j.; P. Gunst. 24 j. en M. Joosse, 21 j. Gehuwd: J. Polfliet, 45 j. en C. van Bijneri, 32 j.; J. Beun, 22 j. en G. Beeke. 22 j.; L. Korstanje, 22 j. en ,W, Daniëlse, 24 j.; E. Scholte Ubing, 32 j. en A. Duvekot, 24 j. Krabbendijke BRONZEN ERE-MEDAILLE. Aan de heer J. F. Vermeulen, ge meentewerkman alhier, is toegekend de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Rilland OUDE BEGRAAFPLAATS WORDT SPEELWEIDE Vanavond om 8 uur vergadert de gemeenteraad. Aan de orde komt o.a. een voorstel om aan b. en w. de be voegdheid te verlenen om bouwrijpe grond te verkopen in het nieuwe uit breidingsplan. Ook wordt voorgesteld om de z.g. oude algemene begraaf plaats te bestemmen tot speelweide voor de jeugd en de aanleg te doen uitvoeren in DACW-verband. Tenslotte vermelden we nog een voorstel tot het beschikbaar stellen van een medaille voor de Zuidbeve- landse rundveefokdag te Goes. De firma Sprangers uit Breda heeft met het plaatsen van een directie- en personeelslokaal, alsmede met het stellen van steigers een aanvang ge maakt met uitbreidende werkzaam heden aan het r.-k. St. Elizabeth zie kenhuis te Sluiskil. Op de reeds be staande kraamafdeling zullen twee etages worden gebouwd. Eveneens zal een derde inrijlaan aan de Oostzijde worden geprojec teerd, die de mogelijkheid zal schep pen om ook via de Piersenspolder- straat het ziekenhuis te bereiken. In het 43ste jaar van dit hoogst modern instituut is het voor de derde maal, dat het na de zeer bescheiden start in juni 1915 een belangrijke uit breiding ondergaat. In 1936, toen het eerste gedeelte voor de Zeeuwsch-Vlaamse gewesten te klein was geworden, werd besloten tot uitbreiding over te gaan en het resultaat hiervan staande in het front van de Kerkstraat noemt men nu reeds, de oude nieuwbouw. De naoor logse jaren brachten een tweede gro te verandering met zich mede en het was in 1951 het architecten-bureau Siebers en van Dael uit Breda, dat een gloednieuw en hypermodern com plex, bevattende 150 bedden, op kon leveren. Al was bij het 40-jarig bestaan niet zozeer het streven verder uit te brei den, de drang om te specialiseren en outilleren blijft en het is deze drang, die het Sluiskilse ziekenhuis nog meer dan voorheen op zal werken tot het grootste en modernste van het ge west. Gisteravond heeft de gemeenteraad van Hulst een speciale vergadering gewijd aan de kwestie der veertarie ven. Verscheidene raadsleden voerden het woord en tenslotte betuigde de raad adhesie aan de motie van de gemeente Terneuzen, met welker in houd men het uiteraard volledig eens was. Daarmee verviel, ook naar het oordeel van de heer Chr. Willemstein zelf, de noodzaak om namens de ge meenteraad van Hulst de door hem ontworpen motie ter kennis van de regering en andere instanties te brengen. Het woord voerden wethou der J. Martens, die een uitvoerige historische beschouwing der veerta rieven gaf, wethouder F. de Meuri- chy, die zei het vreemd te vinden dat men nu veel geld moet gaan be talen om de Zeeuwsch-Vlamingen te mogen zien, zoals in de dierentuin de wilde beesten, voorts raadsleden D. van der Wallen, Chr. Willemstein en C. Strijdonk. Van de heer Th. Petters, die afwe zig was. ontving de raad een protest op schrift.' Op vdorstel van de voor zitter werd ook besloten een tele gram te zénderf aan de Provinciale Skaten, diet maandag bijeen komen. Naar hij meedeelde heeft de kring van burgemeester en secretarissen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen vrijdag eveneens een protestmotie tegen de voorgenomen verhoging der veerta rieven aanvaard. Geëindigd is het faillissement van D. Groen, houder van een auto-rij school Nieuwe Dijk 10. Vlissingen, door het verbindend worden der enige uitdelingslijst. Aan conc. crediteuren kan 10,13344 worden uitgekeerd. (Adverte tie) „Omdat 't besturen en ordenen door de plaatselijke overheid voor een be langrijk deel het leven in onze dor pen en steden beheerst, heeft de KVP zo'n grote belangstelling voor de ge meenteraden''. Met deze woorden opende de heer P. Alberts, burge meester van Rucphen en lid van het dagelijks bestuur van de KVP zater dag de gemeentedag 1958 van de Katholieke Volkspartij, waarvoor vele vroede vaderen van heinde en verre de reis naar Tilburg hadden gemaakt. Het is een interessante en geslaag de dag geworden niet alleen door de inleidingen die over een tweetal be langrijke aspecten van het gemeen telijk bestuur werden gehouden, maar ook door het forum, dat een regen van vragen te verwerken kreeg en last but not least door de rede, die de partijvoorzitter mr. H. W. van Doorn tot besluit van de dag uitsprak. Burgemeester P. Alberts, die de gemeentedag 1958 op voortreffelijke wijze leidde stelde in zijn inleiding de vraag aan de orde van de grote belangrijkheid door wie en hoe de gemeenten worden bestuurd. „De staat is verankerd in God", aldus de heer Alberts, die op dit beginsel de wens van de KVP baseerde om op deze gemeenschappelijke Godserken ning de staat op te bouwen. Daarom erkennen wij ook het recht van de zelfwerkzaamheid van de groepen; (Advertentie) De Nederlandse wegverkeers- en verveersfederatie heeft aan de Pro vinciale Staten een geharnast protest gezonden in verband met de voorge nomen drastische verhoging der veergelden op de Westerschelde. Adressant wyst er op, dat het weg verkeer aan diverse belastingen jaar lijks 525 miljoen opbrengt, waarvan 316 miljoen aan benzine; 112 miljoen uit de wegenbelasting; 82 miljoen uit de weeldebelasting en 15 miljoen aan omzetbelasting, terwijl voor de we genverbetering in 1957 niet meer dan 185 miljoen is aangewend. De federa tie wijst er dan op dat 't wegverkeer door de genoemde tariefsverhiging weer met f 1.150.000,extra belast zal worden, waarvoor het bedrijfs leven in Z.-Vlaanderen voor een be langrijk deel opdraait, terwijl dit ge west door zijp. ligging, ten opzichte van overig Nederland toch al zo gehandicapt is. r Het behoeft geen betoog, aldus adressant, dat, met de voortdurende en niet te stuiten ontwikkeling van het gemotoriseerde verkeer, in de komende jaren deze meeropbrengst der veergelden gestadig zal toenemen. Als nu in aanmerking wordt geno men, welke bedragen aan extra be lastingen door het motorwegverkeer jaar in, jaar uit worden opgebracht en welk gering gedeelte daarvan voor het wegennet wordt gebruikt, dan rijst de vraag of onderwerpelijke ver hoging van de veertarieven wel nood zakelijk moet worden geacht en of het daarentegen niet verantwoord zou zijn het gehele nadelige exploitatie saldo van de veerdiensten over de Westerschelde ten laste van de water staatsbegroting te brengen. Blijkens de dagbladberichten zou de minister hebben verklaard, ver volgt het adres, dat bij spoedige in voering van de verhoogde tarieven, 'n tweede grote veerboot van 't type Prinses Beatrix" kan worden be steld. Ongetwijfeld zal door het inleggen van deze boot de huidige situatie Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch' Vlaanderen: Hulst Dubbele Poort 7, Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland. Goes. Westsingel 98, Tel. 2236. Rayonredacteur: N. Karhof Redacteur voor Walcheren: J. Maas RayonbeheerderJ. Fait Prijs vooj icssp advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes"' 3 regels of minder 0.90; elke regel meei 0.15. Bij plaatsing óók in de Brabantse oplage resp. 1.50 en f 0.4U Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. In het kader van de door de Neder landse Wandelbond landelijk uitge schreven avondvierdaagsen is het schoolsportcomité, bestaande uit de heren H. Lastdrager en A. P. de Groo- te, te Oostburg druk bezig met de organisatie van deze hoogtijdagen voor de wandelsport in Zeeuwsch-Vlaande ren. De avondvierdaagse zal dit jaar plaats vinden op 11, 12, 13 en 14 juni a.s. Voor Oostburg betekent dit, dat men dan voor de elfde maal in deze plaats op genoemde dagen zal kunnen starten. In het uitgestippelde parcours doet men om beurten de omliggende gemeenten Waterlandkerkje, IJzen- dijke, Schoondijke, Groede, Nieuw- vliet. Zuidzande en Sluis aan. De af stand bedraagt de eerste 3 avonden 15 kilometer, terwijl de laatste dag 20 kilometer getippeld moet worden. Tevens zal op zaterdag 14 juni, ge lijktijdig met de senioren, een school- wandeltocht worden gehouden voor de schoolkinderen van 10 tot 14 jaar. Dat een en ander veel administratie en organisatie vraagt is wel duidelijk, wanneer men bedenkt dat het vorig jaar niet minder dan 100 senioren en ongeveer 400 schoolkinderen aan de wandeltochten hebben deelgenomen. Bij de senioren zijn reeds verschil lende wandelaars ingeschreven die voor de 5e of 10e maal zullen deel nemen. Deze hebben het natuurlijk gemunt op de fraaie zilveren of gou den (10 jaar) medaille, die hiervoor beschikbaar wordt gesteld, terwijl zij die voor de eerste maal de vierdaagse uitlopen, een bronzen medaille krij gen. Voor de diverse scholen zijn school diploma's beschikbaar, terwijl de deel nemende leerlingen ook een indivi dueel diploma voor hun prestatie ont vangen. Evenals vorige jaren heeft het Rode Kruis weer zijn medewerking toege- zegd en de firma Pallada zal de ge luidsreportage verzorgen. Getracht zal worden om de tippelaars op de laatste dag gezamenlijk in te halen met de muziekvereniging „de Harmonie" vanaf de ventwegen aan de Zuidzandsestraat, die hiervoor be ter geschikt zijn dan de smalle rijweg aan de gasfabriek, waar tot dusver de ontvangst door de muziek plaats vond. „fris" is qeennieuw merk! a lie goede koolzuurhoudende, alcoholvrije dranken zijn fris-dranken P Onder leiding van ir. W. Harmsen, de Zeeuwse rijksveeteeltconsulent, worden weer voorbereidingen getrof fen voor de in september te Goes te houden traditionele Z.-Bevelandse rundvee-fokdag. Evenals in vorige jaren is reeds volledige medewerking toegezegd van vele rundveehouders, waardoor we derom een grote belangstelling en inzending van dieren verzekerd is. Een keurcollectie runderen zal deelnemen in de aparte „produktie- klasse", waarvoor een wisselbeker beschikbaar is. De organisatie van een dergelijke grote fokveedag brengt veel kosten met zich mee en daarom heeft de re- gelingscomissie, via een circulaire, een beroep gedaan voor financiële steun op alle instellingen, handelaren en personen, die belang hebben bij het houden van genoemde fokveedag in Zuid-Beveland. aanvankelijk worden verbeterd, maar zo'n veerboot is nog lang niet in de vaart en waarom in afwachting daar van de voorwaarde wordt gesteld reeds thans tot een dergelijke dras tische tariefsverhoging over te gaan, wordt niet begrepen en lijkt volkomen ongemotiveerd. Op grond van een en ander menen de samenwerkende organisaties ern stig tegen elke verhoging van de veertarieven te moeten protesteren. Tenslotte verzoekt de federatie de Prov. Staten de tariefsverhoging niet te aanvaarden, maar die vraag berust op de verkeerde veronderstel ling dat de Prov. Staten daartoe be voegdheid hebben. (Advertentie) daarom wensen wij in onze gezins politiek het gezin niet alleen te zien als de kiem van het gemeenschaps leven, maar vooral als bron waaruit de staat haar nationale sterkte ont leent. Gave gezinnen betekenen gave gemeenten; daarom erkennen wij het recht en de plicht tot arbeid, als mede het natuurlijk recht op eigen dom voor iedereen". De heer Alberts besprak de verwij dering tussen burgers en overheid. „Burgerzin dreigt een kwijnend be grip te worden". Middelen tot ver betering zijn: de overheidsbemoeiing niet groter maken dan noodzakelijk is en meewerken aan het zorgvuldig aankweken in het verbeteren van de menselijke verhoudingen. „Voor de gemeentebesturen is er ontstellend veel te doen op het terrein van sub sidies, jeugd- en clubhuizen, culturele centra, sportvelden etc. Het wordt tijd dat de zandwegen en lantaarn palen die zo vaak de gemeentepolitiek uitmaken, op zij worden gezet". Op deze inleiding van burgemees ter Alberts volgde een tweetal inlei dingen over woningbouw en volks huisvesting door wethouder mr. dr. A. Schrijvers uit Voorburg en over gezondheidspolitiek in het gemeente bestuur, door het gemeenteraadslid J. H. Ensinck uit Maastricht, waar over men elders in dit blad meer kan lezen. Naar aanleiding van deze voor dracht regende het vragen voor het forum, dat na een korte pauze werd gehouden. Daarin hadden zitting de heren Alberts, de twee inleiders, drs. F. Gijzeis, wethouder van Eindho ven, mr. dr. C. van Haren, directeur van het adviesbureau der KVP voor Gemeentepolitiek, ir. G. Leeuwen berg, gemeenteraadslid en fractie voorzitter te Utrecht, mr. J. Niers, gemeenteraadslid en fractievoorzitter te Hengelo en P. Vriens, gemeente raadslid en fractievoorzitter te Til burg. De vragen die op het forum werden afgevuurd hadden betrekking op: het bieden van de volle kans aan het particulier initiatief op sociaal- caritatief gebied; de tarievenpolitiek der produktiebedrijven; de verhou ding tussen woon- en werkgemeen- ten, waarbij een grotere samenwer king werd bepleit; de schooltandver- zorging; de instelling van gemeen telijke gezinsraden; de subsidiëring der kruisverenigingen en tenslotte de woningbouw en wat daarmee sa menhangt, voor welk vraagstuk een enorme belangstelling bleek te be staan. De partijvoorzitter mr. H. W. van Doorn besloot de gemeentedag met een boeiende rede, waaruit we elders in dit blad enkele fragmenten weer geven. luiden in dollars en vertegenwoordigen vooroorlogse kortlopende Duitse schulden Prijs per particlpatiebewijs ca f 903.- (couponrendement 4,6°/o) Baten voor houders sedert oprichting (15 januari 1957): Interest t 52.75 Koerswinst en aflossing f 38.35 (belastingvrij) - Stijging beurskoers ca 57.— Inlichtingen verkrijgbaar bij de Beheerders: LABOUCHERE i, CO. N.V. en THEODOOR GILISSEN, AMSTERDAM Het feit dat de KVP in Sittard op haar kandidatenlijst voor de gemeenteraad een plaats inruimde voor een protestantomdat anders de groep waartoe hij behoort, niet aan bod kan komen, heeft nogal enige verbazing gewekt in den lan de. We zagen er zelfs al een hoofd artikel in een vrijzinnig weekblad aangewijd. Het fabeltje dat men in het katholieke zuiden onverdraag zaam is tegenover andersdenken den leeft dan ook nog zo krachtig voort in protestantse streken, dat deze vergaande verdraagzaamheid verwondering opwekt. Toch is Sittard geen witte raaf; noch is 't een novum in Nederland. Een kwart eeuw en misschien nog langer geleden, gebeurde hetzelfde al te 's-Heerenhoek in de Zak van Zuid-Beveland. Ook daar was een protestantse minderheid, die op eigen kracht niet aan een raads- zetel kon komen en omdat men haar toch een stem in het kapit tel wilde geven, werd de heer Wes terweel gastvrijheid verleend op de katholieke lijst. Hij kreeg een zo danige rangschikking, dat zijn ver kiezing verzekerd ivas. Het merkwaardige was nog, dat de heer Westerweel in de toenma lige situatie tussen de landbou wers en middenstanders enerzijds en de arbeiders anderszijds ivas nogal eens wrijving in die dagen wat men noemt „op de wip zat" en bij stemming vaak een beslis sende invloed had op de uitslag, wat zijn positie zeer sterk maakte. Later toen de heer Westerweel uit s-Heerenhoek vertrok en de protestantse groep nog verder was geslonken, is aan de traditie een eind gekomen. Overigens zijn er ,,aan de over kant" ook voorbeelden aan te wij zen van Zeeuwse verdraagzaam heid tegenover de katholieken. Tot aan zijn benoeming tot bur gemeester van Sas van Gent toe Boer, die in het katholiek leven te Zierikzee, een vooraanstaande plaats bekleedde, gemeente-secre taris van Ouwerkerk, hoewel daar zo goed als geen katholiek woonde. En het feit, dat de heer L. v. 't Westende te Middelburg, het enige katholieke raadslid, reeds sinds de bevrijding wethouder is, zegt ook wel iets. Goes is vanouds bekend als de Ganzenstad. Hoewel zijn kapitool niet door deze snaterende dames en heren werd gered, prijkt de gans in het stadswapen; is er nog een Ganzenpoortstraat; wordt er een wekelijkse notering van ganze- eieren gegeven en drijven een paar tientallen van deze massieve vo gels door de Goese vesten. De Goese gans hoort in 't Goese stadsbeeld en ge niet ook populari teit. Groot en klein voedert de die ren zo overvloedig dat ze waggelen van hun vet. Helaas hebben ze ook vijanden. Zo viel er op onze schrijftafel de volgende hartekreet van een Sin gelbewoner te Goes. „Evenals vele mensen, die aan de Goese Westvest wonen, erger ik me dagelijks aan enkele personen, die blijkbaar vinden dat de Gan zenstad genoeg ganzen heeft in de SiïlQBlS Terwijl de hele buurt zich staat te verbijten, klimmen ze over de afrastering van prikkeldraad, ba nen zich door de struiken van het plantsoen een weg naar de water kant, waar met behulp van een hond of van hun trappende voe ten de gans wordt verjaagd. Het ei verdwijnt in hun jaszak. Hun „dierenliefde" gaat door de maag! Ijs het mogelijk dat de po litie (streng) optreedt tegen deze personen?" bijvoorbeeld, was de heer R. den Iedere echte vogelvriend zal het met die ontboezeming geheel en gans eens zijn, maar of de politie er veel tegen doen kan? Gewoon lijk wordt gewacht tot de baan vrij is en bij eventueel onraad zul len de daders zich wel „ei"-lings uit de voeten maken. Een tip te Ei ei ei rechter tijd blijkt ons de eenvou- digste oplossing, ofwel het „ei van Columbus." Clippertje Onlangs zaten wij te Goes onder het gehoor van een Utrechtse pro fessor in de historie, die op gees tige wijze de staf brak over de geschiedenisboekjes, waaruit de jeugd op de lagere scholen wordt geleerd. Er bleef weinig van heel en onwillekeurig dacht men: als het zo erg is, waarom schrijft de professor dan geen beter verhaal. Intussen bleek ook deze geleerde spreker niet volledig met de his torie op de hoogte. Zo doceerde hij dat de vele jonge Hannoveranen die een kleine honderd jaar gele den naar Holland uitweken en voor een groot deel in de manu- facturenbranche terecht kwamen, dit deden vanwege de geloofsver volging. De oorzaak lag echter ergens an ders. In 1866 is het tot dan toe zelfstandige Hannover, dat zich in de grote politiek had gewaagd, door Pruissen overweldigd en inge lijfd. De jongens moesten toen in de straffe en langdurige militaire dienst en de afkeer daarvan en van de Pruissen zelf, dreef hon derden ondernemende Hannovera nen er toe de benen te nemen. Dat daaronder juist veel katholieken waren vond misschien wel zijn oor zaak in vrees voor het protestantse Pruissen. maar geloofsvervolging was er toen nog niet bij. De kul- turkampf werd door Bismarck trouwens pas in 1872 ingezet. Uit de pas binnengekomen statis tiek blijkt, dat de uitkomsten van de visserij op de Zeeuwse stromen in februari jl. 2.231.000 kg bedroegen en in geld f 974.200,-; in febr. 1957 waren deze cijfers resp. 2.231.000 en f 1.008.000,-. De haringvangsten waren goed en de besomming beliep f 466.000 te gen f 394.500. De oesters brachten f 422.200 (f 446.000) op en de mos selen f 33.780 (f 45.780). De garnalenvangst was slecht; het bleef bij f 6.600 (f 87.000). Oesters De oestervisserij werd door 96 vaar tuigen uitgeoefend. Men viste op de Yersekebank in hoofdzaak op con sumptie-oesters, maar de grote druk. te was over. De visserij op zaai- oesters was levendiger. Vele pannenleggers waren reeds begonnen met het afsteken van hun aangeslagen pannen, broedval 1957, welke behoorlijk bezet waren, terwijl de groei gunstig kon worden ge noemd. Voorts werden ook al zaaioesters overgebracht naar de benedendistric- ten, te weten de percelen gelegen in de Zandkreek en Oosterschelde, wes telijk deel. Öp de Staatspercelen in de Greve- lingen en op de ambachtsheerlijke gronden van de Oude Tongsebank werden consumptie- en zaaioesters gevist, aan de wal gebracht en na sortering uitgezaaid op de percelen van de Yersekebank. Door de hevige n.o. storm van 25 februari werd er nog al schade toe gebracht o.m. aan steigers en ma teriaal te Yerseke. De verzending van consumptie oesters bedroeg in februari jl. min der dan in de maand februari 1957. In totaal werden er naar binnen- en buitenland verzonden 1.825.729 stuks consumptie-oesters, hetgeen betekent 465.926 stuks minder dan in de over eenkomstige maand van het jaar 1957. Mosselen De mosselvisserij werd in febr. jl. door 59 vaartuigen onregelmatig uit geoefend. Aangezien het mosselseizoen 1957/ 1958 zijn einde naderde, werd slechts een enkele order uitgevoerd van mos selen, die van de Waddenzee afkom stig waren. Op de Zeeuwse percelen waren nog maar heel weinig con sumptiemosselen aanwezig. De aan gevoerde mosselen waren alle af komstig van de Waddenzee. Bij de garnalenvisserij waren de vangsten niet lonend. Van uit alle districten waren vaar tuigen naar het noorden van ons land vertrokken om op de Waddenzee de garnalenvisserij uit te oefenen, aan gezien de vangsten aldaar beter wa ren dan in Zeeland. Op de Wester schelde werd slechts door één vaar tuig, vanuit Vlissingen, de garnalen visserij uitgeoefend. De aanvoer van btfvis, welke tij dens het haring- en schardijnvissen werd medegevangen, was van de be langrijkste soorten veel lager dan in de vorige maand; een uitzondering maakte de aanvoer van schol. Op 13 juni a.s. zal door de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswa terstaat in de directie Sluizen en Stuwen, te Utrecht worden aanbe steed het maken van een schutsluis in gewapend beton, met bijkomende werken, in een bouwput in de Zand kreek onder de gemeente Kortgene. Morgen, dinsdag 20 mei, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 3.59 en 16.26 uur; te Terneuzen om 3.15 en 15.43 uur en te Vlissingen om 2.50 en 15.14 uur. GOES Grand: Monpti, 18 j. MIDDELBURG Electro: Wien bleibt Wien. Schouwburg: Inspecteur Calla- ghan en de geheime code. Statenzaal 2 uur: Prov. Statenzitting over veertarieven. Raadhuis 2 uur: Gemeenteraadsverga dering. VLISSINGEN Alhambra: De familie Trapp, a l. Luxor: Bloedige zonsonder gang. 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Een gTOte liefde een grote hartstocht, 18 j. met enig voorbehoud. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: Bernar- dine, a.l. HULST De Batavieren 3 uur: Schieting staande wip. Bioscoopgebouw 5,15 en 8 uur: April love, a.l. De Kerstklok: Dansen. Oscar Neefs 3,30 uur: Kermis- schieting. Café Apollo: Dansen. Hotel De Graanbeurs: Dansen. Aug. de Gucht 3,30 uur: Schieting. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ter- wille van ons huwelijk, 18 j. met enig voorbehoud. DE KLINGE Kinema van Dijk 7,30 u Hotel de rendez-vous, als bijfilm Het geheim van het kasboek. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Huis des onheils, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De slavin van het oerwoud. 14 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Op naar Hollywood, a.l. De Kerstklok: Dansen. Aug. de Gucht 3.30 uur: Schie ting VLISSINGEN St. Paulusschool 8 uur: Toespraak door Jan Peters, lid vaii Tweede Kamer voor KVP. Op de te Tilbu heeft mr. dr. over de geme oplossen van h de spreker het De gemeenti overleg met nijverheid en gingen, op gro woningbehoefte ontwikkeling ei bevolking in vaststellen. Oi dan een schem maakt met de bouwen woning verdeling van gen voor verhi deeld in huurk] zen, de verdelii woningen over verheid en woi de verdeling va en de realisatie ten op basis v; en de financieri Aan de hand schema kan m tinue produktie vorderen en na necks gelegen dere maatregel gemeenten gen: en moeten wori nemen, zo mee vers. Speciale moei met de bouw woningen, de koopwoningen pen, de bouw v: en de financieri re bouw zouden gevangen door bij vaststelling nen, het bepale het verlenen va sidies en garan t Rede Dé tweede inle komst, de heer van de gemeen tricht, belichtte ning door de gei worden gedaan gezinspolitiek, di moeten zijn om pen waar deze in staat zijn hun Op het stuk van heer Ensinck, k; een actieve gezir leverd ondermei indirecte financii begaafde kinde: zwakkere gezinn len middelbaar o genieten.Op gebii sport bepleitte woonwijken werking met kinderspeelplaats te onderhouden, toonde zich vót streng toezicht ken en op het pen, dancings er gen. De bezitsvormi de gezinspolitiek bevorderd door prijs ter besehikl reinen voor het gen voor eigen lenen van gara voor de bouw v krachtens de re eigen woningbezi In haar functie de gemeente de het gemeenteper vorderen. De he tenslotte wenselij progressieve red tere gezinnen op openbare nutsbec ring van de ziek met werkgeversb en een dragelijk en te streven naai kindertoeslagen - verhogen van de dertal en naar lo Rede n Tot slot van mr. H. W. van de KVP, waarin dat wij om aan te ontkomen, opn PÜ moeten ontdel Onze raadsle during gespitst decentralisatie mujering van en op samenwerki georganiseerde menwerking rr, Hierbij moeten scheidenheid parlementaire land met zij__ zich op voorbeeldi ontwikkelen en I Onze politieke geworden v had kunnen de plaatselijke leden in de Dit zijn niet zij vormen waarop een ontwikkelen. Willen wij daarmee in ons vrijheidslieven selijke besturen ven hun eigen heid te behouden zijn, de katholiek schappij-opvatting liilr iv-, „J V-a de D< opn „ntdel raadsleder te wa het rki bu maar wi bew dei zijn g - zij steuni afdi onders slecht.' on partij het voor het w lijk in de besturen ten binnen te Er is zo der naast wicht van werk nog bren ging het het pi: and

de Stem | 1958 | | pagina 2