Lle DE GAULLE ZAL VANMIDDAG SPREKEN Sabena-toestel neergestort, 65 slachtoffers ;n Parijs wacht op het beslissende woord Nog niet verleerd Britse schepen naar het Oosten op weg SCHIP VERGAAT; ZUSTERSCHIP ^zelfde dag) WATER Reserve gendarmerie gemobiliseerd Ontsnapping Soustelle vergroot de spanning Weer klinkend protest van katholiek België van Neuskegel Jupiter geborgen NES NES iNDEL Op vliegveld Casablanca: Dienstplicht verlengd Vijftien doden Parijs Strijd in Libanon ivcer opgelaaid Haringrace begonnen Opklaringen In cle val Deze week nog voorbesprekingen in Moskou Uitslagen top-voetbal Geen winnaar in STEM-toto Honderdduizenden trokken door Brussel OL- f. 51 ZIER n. \ands 11. 325 lichtingen machines u ver in jurk It laag. iedere Inieuw- I HULST 98e JAARGANG Na_22760 Ifitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandi». Directeur: S. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Brunei. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DAGBLAD VOOR ZEELAND MAANDAG 19 MEI 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 1 0.35 per mm (Xng. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, tel. no. 35). In het weekeinde is de tegenstelling tussen dé rege ring in Parijs en het opstandige comité in Algerië toe gespitst. Frankrijk wacht nu in spanning op hetgeen generaal de Gaulle vanmiddag zal zeggen. De „grote Charles" heeft namelijk een persconferentie aange kondigd, die wel eens beslissend zou kunnen blijken voor de ontwikkeling van de gebeurtenissen in de komende dagen. De Franse regering heeft zondag de mobilisatie gelast van bepaalde categorieën van de reserve der gendarmerie, welke officieel deel uitmaakt van het leger. En verder: niemand mag Frankrijk meer uit zonder een uitreisvisum. De belangrijkste gebeurtenis van hte afgelopen weekeinde is wel de ontsnapping van Jacques Soustelle, oud-gouverneur van Algerië, uit zijn zwaar bewaakte woning in Parijs. Soustelle wist zijn bewakers te misleiden, door zich onder de achterbank van een auto te verbergen. Hij slaagde erin, over de Zwitserse grens te komen en stapte te Genève in een vliegtuig naar Algiers, waar hem door honderdduizend mensen een overweldigende ontvangst werd bereid. Samen met de generaals Salan en Massu nam hij de ovatie van de menigte in ontvangst. Het geestdriftige welkom voor Soustelle heeft de regering doen besluiten tot het ontslag van de super-prefect van Algiers, Serge Baret. wapenen zullen blijven, teneinde de strijd tegen de Algerijnse rebellen i met meer kracht voort te zetten. j Twee uur was zaterdag het Franse kabinet bijeen. Na afloop werd ge- zegd, dat generaal Salan „zeer stren ge" instructies zou krijgen voor het geen men van hem verwacht. Voorts werd besloten, dat iedereen, die Frankrijk wil verlaten, daartoe een uitreisvisum zal moeten aanvragen. Premier Pflimlin heeft zaterdag avond in een radiotoespraak een be roep gedaan op de Fransen in Alge rië en in het moederland, zich te ver enigen rond hun regering. Hij ver klaarde, dat er in Europees Frankrijk mensen waren, die hun toevlucht wil den nemen tot geweld. Er waren 28 altijd Frans willen blijven. Ja, vrien den. eens zal de geschiedenis zeggen, dat Algerië Frankrijk gered heeft". Zondagochtend legde Soustelle een krans bij het graf van de onbekende soldaat. Omstuwd door een geestdrif tige menigte keerde hij terug naar het gouvernementspaleis, waar hij zich tusfeen de generaals Salan en Massu op het balkon vertoonde. Censuur In Parijs zelf blijft de toestand ge spannen. De christelijke vakbeweging en de socialistische vakbonden heb ben te kennen gegeven, dat zij slechts een strikt democratische regering zullen erkennen en zich teweer zullen stellen tegen iedere poging om een dictatuur te vestigen. De minister van Binnenlandse Za ken, Jules Moch, heeft zondag een onderhoud gehad met de politiechefs van de negen belangrijkste districten over de toepassing van noodmaatre gelen. Intussen is officieel bevestigd, dat Parijs het ontslag heeft aanvaard van de chef-staf, generaal Ely. Deze heeft zijn ontslag ingediend uit protest te gen de maatregelen, waardoor enke le generaals zijn getroffen. De hoofdredacteuren van alle Pa- rijse bladen zijn gisteren bijeen ge weest ter bespreking van de „vrij willige perscensuur." Een eerste voorbeeld van deze censuur werd al gegeven. De minister van voorlich ting verzocht namelijk alle bladen, geen publikatie te geven aan de dag order, die men van generaal Ely ver wachtte. Intussen heeft kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, in de Notre Dame de gelovigen opgeroepen, te bidden om verlichting van de leiders en het volk, „opdat de vrede gehand haafd blijft met eerbiediging van de wettige instellingen". De toespraak van Soustelle tot de bevolking van Algiers en de solidari teit van de generaals Salan en Massu met de uiterst nationalistische ex- gouverneur, hebben inmiddels duide lijk gemaakt, dat het „comité voor het openbaar welzijn" in Algerië niet gemakkelijk zal capituleren voor de regering in Parijs. Deze laatste heeft intussen een aanzienlijk krediet uit getrokken voor de versterking van de militaire stootkracht van het leger in Algerië, daarmee enigszins tegemoet- Personen gearresteerd, zei hij, die een wjlnpvi nnnovripmisn rsv\ rlr> „v-.-, komend aan een van de belangrijkste eisen der opstandige generaals. Ver der werd besloten, dat de Franse dienstplichtigen na hun diensttijd van twee jaar nog drie maanden onder de in Parijs; hij OlltplolhllÖ? rs. Serge J l C Zondagochtend is op het vlieg veld van Casablanca een DC-6 van de Belgische luchtvaart maatschappij „Sabena" neerge stort en uitgebrand. Van de zes tig passagiers en 9 bemannings leden die het toestel aan boord had, overleefden slechts vier personen de ramp. De ÜC-6 was zaterdagavond uit Brussel vertrokken naar Leopolds- villc, in de Belgische Congo, en had te Lissabon vijf Portugese passa giers aan boord genomen. Het was hiervoor van de gewone route afge weken. Ter hoogte van Casablanca meldde de gezagvoerder van het toestel dat er een motorstoring was opgetreden die een noodlanding noodzakelijk maakte. Het vliegveld Camp Cazes gaf hem landingspermissie. Dicht bij het begin van de landings- i baan vloog het toestel tegen een I brandweerkazerne. Het stortte neer en verbrandde. Vier inzittenden wis- ten zich uit het wrak te bevrijden, de overigen kwamen om het leven. Vijf brandweermannen sliepen in de kazerne, toen het vliegtuig deze raakte. Zij konden uit de puinhoop gered worden. De vier inzittenden vliegtuig zijn vrouw Wilsdon, die de reis met hun drie kinderen meemaakten, en het Belgische echtpaar Goemans, even eens met drie kinderen. Op de door de Sabena gepubliceer de passagierslijst komt één Neder lander voor. nl. Joseph van Leeu wen. De Sabena geeft als geboorte datum 28 november 1890. De ramp is de zwaarste die de Belgische luchtvaart ooit heeft ge troffen. Nader vernemen we nog, dat zich onder de slachtoffers drie Kajotters bevinden, die onderweg waren naar Congo. Zaterdag is in het Feijenoordsta- dion te Rotterdam een wedstrijd ge speeld tussen Nederlandse en Bel gische oud-internationals. De baten zijn bestemd voor de oorlogsinvali den. Vooraf was er een grootse mi litaire taptoe. De wedstrijd eindig de in een gelijk spel (2-2). Op de foto: een spelmoment voor het Ne derlandse doel met doelverdediger Leo Halle. 111 VOORZITTER de Graaf van „St.- Christoffel" heeft zich in een verga dering van de bond te Utrecht erover beklaagd, dat in deze depressietijd werkgevers, bij de gezondmaking van hun bedrijf „het risico op brute wijze afwentelen op de vertegenwoor diger." IN SCHOTLAND is een meisje van 21 jaar aangekomen, dat uit een in richting te Venray was ontsnapt. Ze wil daarginds trouwen met een we genwachter. NASSERS oudste zoons zullen hun zomervakantie gaan doorbrengen in Sotsji, aan de Zwarte Zee. samen met de kleinkinderen van de Rus sische premier Kroestjev. PRESIDENT Eisenhower zal van daag prins Bernhard ontvangen, die voor een onofficieel bezoek van twee dagen in Washington vertoeft. VIER HONGAREN, die een leidende rol hebben gespeeld in de opstand van oktober 1956, zijn volgens het Hongaaise persbureau terechtgesteld. KONING SAOED is zaterdag in het ziekenhuis te Riad opgenomen. Hij heeft een „lichte aandoening". Men hoeft zich dus niet bezorgd te ma ken.... ONDER belangstelling van vele hon derden bezoekers is gisteren op het vliegveld Zuid-Limburg het eerste Nederlandse parachutistencentrum van Nederland geopend. aanval wilden ondernemen op de pre fectuur van St. Etienne. miste blijkbaar vdeplsa»:|]open dagen terd. van het neergestort? vliegtuig zijn j cfprinj? 011 s.fdplinp'pn va.fi nolitip opgenomen in een ziekenhuis te Ca-1 §erin£ en aiaeungen van poime sabianca. Hun toestand is redelijk. en leger. Ook m het bergachtige De DC-6 was om 2 uur zondag-gebied rond de stad werd zwaar i ochtend uit Lissabon vertrokken en j zou als volgende landingsplaats 1 gevochten. Alles Wijst erop, dat Tengevolge van het ontploffen van Kano, in Brits-Nigeria aandoen. de toestand in het land de afge- een benzinetank in een garage te Pa- De piloot miste blijkbaar rijs zijn vijftien personen om het le- dingsbaan. Hij wilde opnieuw ven gekomen en 35 zo ernstig ge- gert en men vermoedt, dat hy bij het wond, dat zij in ziekenhuizen moesten 1 vol gas geven het toestel scheefge- worden opgenomen. j trokken heeft, tengevolge van de sto- Men vreest dat nog mensen onder ring in een der motoren, de puinhopen van het geheel verniel- Drie uur na de ramp was de brand weer van het vliegveld en die van Casablanca nog steeds bezig met het blussingswerk. Een woordvoerder van de Sabena heeft verklaard, dat de meeste slachtoffers Belgen zijn. Voorts wa ren er een paar Portugezen aan boord van het toestel en een Brits echtpaar. Onder de slachtoffers bevinden zich verscheidene echtparen met kin deren, o.a. de Britse heer en me- In de Libanese stad Tripoli die evacuatie van Amerikanen nood- zijn in het afgelopen weekeinde j "zal'JrdaïavMd rij^op een Libanees hevige gevechten uitgebroken j vliegveld twee Amerikaanse toestel- tussen tegenstanders van de re- j ^er™et '•P°litie"ultrustins geam- Radio-Moskou heeft intussen Ame Woensdag a.s. zal waarschijn lijk de eerste „Hollandse nieu we" aan wal worden gebracht. Zaterdag, in „briezig weer", zijn uit de Nederlandse vissers havens de treilers en loggers uitgevaren voor de traditionele haringrace en vanmiddag zal de vloot aan schot gaan. Als er dan gevangen wordt, begint de ja- gerij. Het uitvaren van de vloot ging natuurlijk weer met fees telijk vertoon gepaard. (Advertentie) de, zes verdiepingen tellende gebouw begraven liggen. De bewoners van de Rue d'Oslo en omliggende straten, in de nabijheid waarvan het ongeluk gebeurde, zijn gewaarschuwd geen open vuur te ont steken. Dit om nieuwe ontploffingen, door benzinedampen, die nog in de lucht hangen, te voorkomen. De oorzaak van de ontploffing is niet met zekerheid bekend. Onder de slachtoffers zijn een aantal kinderen. Engelse oorlogsschepen hebben opdracht gekregen, op te stomen naar het oostelijke deel van de Mid dellandse Zee, teneinde behulpzaam te kunnen zijn bij eventuele evacu atie van Britse burgers uit Libanon. De schepen waren voor Navo-oefe- ningen in het westelijke deel van de Middellandse Zee aangekomen. Uit de V.S. zijn de eerste grote transportvliegtuigen van het type „Globemaster" naar het vliegveld bij Frankfurt vertrokken. Ze worden daar gestationeerd met het oog op eventuele verrassingen in Libanon, „Redding" De aankomst van Soustelle in Al giers was zowel voor de leiders in deze stad als voor de regering in Pa rijs een grote verrassing. Generaal Salan was blijkbaar op de hoogte van Soustelles komst. Hij haalde hem op het vliegveld af. Onmiddellijk nadat het nieuws in Algiers bekend was gemaakt, liep de bevolking te hoop. „Soustelle. Soustel le", schreeuwde men. En „Leve de Gaulle". De ex-gouverneur zelf zei in een toespraak, dat het niet in zijn bedoe ling lag, de leiding van het „comité" in Algiers op zich te nemen. Hij wees erop, dat het niet de opzet was, de eenheid tussen Frankrijk en Algerië te verbreken, maar dat hij en zijn aanhangers slechts „het geboorteland wilden redden." „Onze grote beweging", zei hij, „is een beweging van Fransen, die Verwachting van het KNMI tot maandagavond. Opgemaakt zon- dagavond 23.15 uur: J Overwegend droog weer met S plaatselijk enkele opklaringen. Matige tot krachtige zuidwestc- hike wind. Dezelfde temperaturen S als gisteren of iets hogere. J Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Matige tot vrij sterke wind tussen zuid en zuidwest. Bewolkt tot vrij mooi: later weer regen. Vandaag: zon onder 20.33 uu' maan onder 21.13 uur. Morgen: zon op 4.39 uur. maai S op 6.05 uur. Amerikaanse deskundigen zijn er in geslaagd een neuskegel van een Jupi- terraket, die de raketlading bescher men moet, door de dampkring naar de aarde te laten terugkeren en uit de Atlantische Oceaan op te vissen. De raket was van het proefterrein van Cape Canaveral in Florida ge lanceerd. De neuskegel was uitgerust met een ballon, die automatisch werd op geblazen toen de kegel in de oceaan viel. Deze ballon had een doorsnede van 50 meter en was oranje en geel gekleurd om duidelijk zichtbaar te zijn. Op de ballon brandde een knip perlicht en een radiozender zond sei nen uit die het opsporen vergemak kelijkten. Voorts verspreidde de neus kegel in het water een speciale vloei stof. die haaien op een afstand hield. De Italiaanse politie heeft zaterdag de brandkast met 35 miljoen lire te ruggevonden, die de afgelopen week gestolen werd van een bank in Nurri. Twee van de dieven reden ermee rond op een vrachtwagen. Iemand had dit gezien en doorgegeven aan de politie. Behalve de twee jongelui op de wagen werd nog een derde lid van de bende gearresteerd. Naar het vier de lid wordt nog gezocht. Ongeveer op hetzelfde ogen blik, dat in Terneuzen met feestelijk vertoon het schip „Eva Winther" te water werd gelaten, raakte zaterdag inde Golf van Mexico het schip „Olivia Winther" in brand. Het moest door de bemanning worden verlaten en men heeft weinig hoop, dat het behou den zal kunnen blijven. De „Olivia Winther" is eigen dom van de Deense maatschappij „Vestjysk Damskibsselskab" uit Esjberg. Het werd, evenals de „Eva Winther" bij de N.V. Ter- neuzense Scheepsbouwmaatschap pij gebouwd. Vorig jaar augustus ging het te water en in januari j.l. maakte het zijn eerste proef vaart. Aan boord van het schip waren twee Nederlanders, de 55-jarige A. Takema en de 24-jarige G. Har- ï-ika en Engeland ervan beschuldigd, dat zij zich mengen in de binnen landse aangelegenheden van Libanon en een „nieuw komplot smeden in het Midden-Oosten, dat wel eens ernstige gevolgen zou kunnen hebben." Het Russische persbureau „Tass" zond een bericht de wereld in. volgens hetwelk Amerikaanse mariniers voor. bereidingen zouden treffen om in Li banon aan land te gaan. De premier van Libanon, Sami Bey El So lh. heeft zaterdagavond een lichts hartaanval gehad. Het Westen is het er over eens, Rusland voor te stellen nog deze week een begin te maken met de voorbesprekingen voor een top-con- ferentie. De voorbereidende besprekingen in Moskou werden twee weken geleden onderbroken, toen Gromyko aan de westelijke ambassadeurs een lang memorandum deed toekomen over de laatste Russische verlangens inzake een top-conferentie. De uitslagen, die de ploegen uit de eredivisie gisteren boekten, luiden als volgt: ADO-MVV 0-1 Blauw Wit-SC Enschede 1-0 Sparta-PSV 2-0 DOS-Ajax 5-1 GVAV-Elinkwyk 0-0 NAC-VVV 4-1 BVV-Noad 0-2 Amsterdam -Feyenoord 1-1 Fortuna '54-Rapid JC 3-0 Voor verslagen en actie-foto's mo gen wij U verwijzen naar onze sport pagina's. Stuur de officiële aankondiging of advertentie van Uw verloving aan de SOLA-FABRIEK TE ZEIST U ontvangt dan gratis ter kennismaking ■RRHB enkelecouvert-arüketen llf®jl als begin van Uw toe- SJ komstige SOLA-UITZET Onze toto heeft gisteren de ten dens van de laatste weken weer stand geboden en ons nu eens geen winnaar geschonken. Derhalve komt er 25.- bij. Dat wordt dus 75, een aardig buiten kansje voor degene, die dit bedrag 2e pinksterdag zal weten te win nen. De juiste uitslagen waren: NAC- VVV 1, BVV-NOAD 2, GVAV-Elink- wijk 3, ADO-MVV 2, DOS-Ajax 1, A'dam-Feijenoord 3, Blauw Wit- SC Enschede 1, RBG-Excelsior 1, Willem II-Roda Sport 1, Emma- Baronie 3. Controle-totaalcijfer 18. togh, waarschijnlijk ladingmees- ters van de K.N.S.M. in Amster dam, waarvoor het schip in char ter voer. Op het moment van de tewater lating van de „Eva Winther" was men nog onkundig van het onheil- nieuws. Mevrouw Eva Munk- gaard-Winther, die met een ver gulde bijl het touw doorhakte en daarmee de fles champagne tegen de scheepswand joeg, zei: .,God geve U een goede vaart...." Even later ratelden de telexen het nieuws door van de scheepsbrand in de Golf van Mexico. De ..Olivia Winther" meet 4600 ton. de ..Eva Winther" 2600 ton. Beide schepen werden dwars scheeps te water gelaten. (Van onze redacteur) „Brusel is te klein voor ons". Dat was de triomfkreet, waar mee Theo Lefèvre, voorzitter van de Christelijke Volks partij van België, gisteren rond de middag de honderddui zenden begroette, die uit geheel België waren opgekomen op het ordewoord „andermaal in Brus sel protest tegen de schoolpoli tiek". Dat de oproep massaal zou worden opgevolgd, daarvan was men over tuigd, maar dat zovelen, oud en jong. de lange weg naar de hoofdstad zouden maken, zodat er letterlijk geen plaats meer was in de Brussel se binnenstad, dit had zich de groot ste optimist niet voorgesteld. Wij zijn vanaf half elf. het uur waarop eender drie monstertochten vanuit het zuiden van Brussel zich naar de binnenstad in beweging zette, in een heksenketel geweest. We heb ben de vloedgolf van mensen uren achtereen over de brede boulevards zien stromen, zodat elke ruimte tus sen het Noord- en Zuidstation door betogers was ingenomen. Uit de ke len van al die honderdduizenden kwamen spreekkoren en gezang. Dui zenden spandoeken en plakkaten dansten boven die woelige zee van mensen. Het ..Weg met Collard" was niet van de lucht. De meeste mee gevoerde karikaturen waren gericht op het fotogenieke gezicht van Achil- le van Acker, de minister-president. De politie van Brussel deed haar dienst correct en zonder incidenten. Slechts eenmaal moest hardhandig worden ingegrepen. Nauwelijks had de eerste stoet zich in beweging ge steld. of socialistische tegenbetogers, die zich in gebouwen hadden ver schanst, begonnen met een scheid- concert. Toen dit niet hielp vlogen flessen door de lucht. Dit lieten de betogers zich niet welgevallen en als vergelding vlogen de ruiten uit de gebouwen. Toen was het aanpakken. De officiële spreker sprak van 500.000 betogers. Een betrouwbaar collega in Brussel, die geleerd heeft goed te taxeren, sprak van 200.000 mensen in de optochten en nog een goede 100.000 langs de straten.

de Stem | 1958 | | pagina 1