DE START ONZE PUZZEL SHAG TOBACCO ROLT GEMAKKELIJKER EN.....SMAAKT BETER Stem De plaaggeest tst dl HALF ZWARE IS FANTASTISCH GELUKT tD 15 VIJFDE BLAD ZATERDAG 17 MEI 1958 - Boerderijtje Dodenherdenking Omgekeerde wereld De eekhoorn DE KONINGIN IS JARIG recent Dappere Myrabella KRUISWOORDRAADSEL ALBUMRIJMPJES Het stout jongetje Het eendje Cjrapje Vier oude wijven Zelj trapje verzonnen <3= 5©, J A JOHAN DE SLIMMERIK Domme Jan Benny Goodman was in Blokker Opstand in Bolivia praktisch ten einde Peter bij Margaret Correspondentie Oplossingen OPLOSSING 12 209.- 355- l alle des- Nog naar ropa. eerde MREAUX ins-Maldeghem ntr. Walcheren e fAdverientS») JA. Wie ziet er iets Daar hebben we juist verleden week ge zegd: de directeur kan ons onmogelijk een kolommetje extra ge ven En tel nu eens liet zijn er vijf in de plaats van vier. 't Is maar voor één keertje, hoor, maar goed, we zijn er al heel erg blij mee. Nu hebben we tenminste eens wat van de voorraad tekeningen en versjes kunnen spuien. Als we heel zielig doen, lukt het ons misschien nóg een keertje. Zullen jullie er goed voor duimen En nu wat anders. De eerste geïllustreerde dierenverhalen zijn al binnengekomen. Denk eraan dat vage potloodlijnen te ondui delijk zijn voor de krant En denk aan het vermelden van de leeftijd. Het scheelt heel wat bij de beoordeling, of je vijf of vijf tien bent Dag, Oom Jan en Tante Thea. In de grote groene wei Staan twee zwarte paardjes Witte voetjes hebben zij En geplozen staartjes. Over 't slootje rond en groen Ligt er een klein brugje Heel plezierig niets te doen Met gebogen rugje. Kleine kalfjes rood en zwart Heel dicht bij hun maatje Stoeien wat en kauwen wat Op een klaverblaadje. Eendjes zwemmen in de sloot Wit met rode bekjes 1 Ik sta stil En kijk naar 't grote monument Dat daar is opgericht voor hen Die voor 't Vaderland vielen 2 Hoe denkt men nu al die jaren weer Aan hen die toch zo dierbaar waren Zij streefden om de vrijheid voor ons En dachten niet aan gevaren 3 Wij jongeren weten maar zo weinig nog Van wat er toen gebeurde, Maar al weten we weinig, toch staan we ook stil En bidden voor hen die treuren. 4 MEI, Teuntje de Poorter, Peter Breughelstraat 18. Raamsdonksveer. Mieke Welchen De lucht stond aan de vlieger. De kan zat in de melk. De boom zat in de mus. De grond „Zijn er nog geen kruimels brood?" stond op de boom. De brieven- Snateren hun bekjes. bus lag in de krant. De straat liep op de man. De rail liep op 'n Heel .clein kindje, och z'n schaap Strooide uit haar handje Alle kruimels die ze had ....op het wallekantje 11 „Kwek kivek kwek Waar blijft het nou snatert een brutaaltje „,'k Heb toch zo'n heel erge zin in een lekker maaltje". Bérangère de Milly, 12 j. Houthem. de trein. De kooi liep in de kip. De tuin liep in de hond. De pan zat in de appelmoes. De kelder in het brood. Piet Coreman 12 St. Vincentiusstr. Oosterhout Nettie Wanders 12 j. Wat had ons Fransje een nare droom, Dat hij met ijzeren banden Was vastgebonden aan een boom Met voeten en met handen. En niemand hielp of hoorde hem Al riep hij ook met luide stem. En rond hem heen stond dier bij dier. Dat hij altijd zo plaagde En bloot Uit moedwil en plezier Ging schoppen, slaan of jagen. Verheugd sprak ieder uit die drom: „Nu zijn de rollen andersom 1" In plaats dat hij Fik van Baas Veen Nu in de staart kon knijpen, Beet die hem in het rechterbeen En scheurd'een van zijn pijpen. Zijn linkerbeen werd stuk gekrabd Door buurvrouw: oude kater, Die hij gister nog had getrapt En had gegooid in 't water. „Kijk", zei het beest, „dat 's leer [om leer Doe jij mij kwaad, ik krab je weer". Wel duizend vliegen, ongeteld. Omgonsden hem en staken. Wat had ie ze toch veel gekweld Om z'eindelijk dood te maken. Zijn aangezicht leek haast één buil. En Frans barst'uit in lang gehuil. Intussentijd had vader dat vernomen, Die in de naaste kamer sliep, En bij hem is gekomen. „Wat is er vroeg hij keef op keer. En Frans ontwaakte en zei niets meer DanNooit plaag ik de dieren [meer 1" Kees Schouw Bovenstr. 44 Hoeven Lenie Hollewijn, Vijfharingstr. 6, Maastricht Hallo Pluimstaart, hoe is 't met jou nu al bang voor de winterse kou Wat ben je weer aan het rennen Langs sparren en dennen Heb je nu nog niet genoeg bij elkaar aan eikels en nootjes van de hazelaar Waarom fluit je daarboven met [zoveel vuur Kom ik te dicht bij jouw voorraad schuur Zitten hier onder die blaadjes jouw vruchten en zaadjes Nou, scheld maar niet hoor, ik kijk alleen en loop dan weer [oor. Zo Pluim, ik zet er een pijltje bij, dan kun je het plekje onthouden. En de groeten aan je vrouwtje, hè! En wordt straks niet verkouden Jopje van Halteren, Breda, Wijde Omloop 133 Wij vieren feest Want er is een moeder jarig De driekleur hangt weer uit En daarmee zijn we nu niet karig. Ik zie haar lach in mijn gedachten Haar nobel lief gezicht Haar lieve mond wanneer zij lachte Mijn blik blijft steeds op haar gericht. Zij houdt een kleuter op haar arm. Zij groet en lacht tot jong en oud Haar gezicht is open en straalt warm Zodat iedereen van haar houdt. En als het God zo wil r%al zij nog heel lang koningin zijn Haar hart is lief en mild Zij deelt met haar volk liefde en pijn 30 APRIL, Nelly Borburgh. Zie je daar bij dat kleine kerkje, op dat grote kerkhof dat witte graf. Met zwarte letters staat erop: Hier rust, Myrabella la Cascade, geboren 17 juli 1945. Zij was 12 jaar toen ze stierf, ik zal je haar geschiedenis vertellen. Myrabella was een- Spaans meisje, vandaar haar vreemde naam, zij was vijf jaar toen ze in Nederland kwam wonen met haar oucjers. Haar vader was een Spanjool en haar moeder een Nederlandse, die niet goed tegen het warme klimaat daar kon, daarom waren ze naar Ne derland gekomen. Myrabella had veel vriendinnen, haar liefste vrien din was Eveline van Eden, die naast Myrabella woonde. Eveline was het dochtertje van de notaris, ze had nog een zusje van 5 jaar, Yvonneke heette die. Myrabella had geen broertjes of zusjes, vandaar dat ze dol was op Yvonneke. 't Was in oktober, e enkoude, gure dag. Yvonneke was aan het spelen met haar bal, ze gooide hem een heel eind weg, hij rolde in het water van de rivier, die daar stroomde. Yvonneke liep er naar toe, ze strui kelde en viel in het water. Myrabella en Eveline kwamen net langs. Myrabella deed haar mantel vliegensvlug uit en gaf hem aan Eve line, terwijl ze zei: ,,Ga vlug hulp halen". Ze nam een duik in het ijs koude water en zwom naar Yvonneke toe. zo zwom ze naar de kant, waar behulpzame handen haar en Yvonne ke omhoog hesen. Toen werd het zwart voor haar ogen, voorzichtig in een deken gerold droeg haar vader haar naar binnen, waar zij in bed werd gelegd. Stil en wit ging Eveline naar huis, Yvonneke mankeerde gelukkig niets, maar moest voorlopig in bed blijven, zo had de dokter gezegd, die inmid dels was gewaarschuwd. Het valt te begrijpen, dat Eveline stil was, zij wist immers dat Myra bella helemaal niet sterk was. Het ijskoude water zou haar beslist geen goed gedaan hebben. In de dagen die volgden was er een bange onzekerheid. Myrabella was ernstig ziek geworden. Het zou niet lang meer duren, My rabella was al bediend, haar ouders stonden naast haar bed. Opeens sloeg zij haar ogen op. ..Vaarwel pappie en mammie, tot in de hemel". Met een glimlach op haar gelaat sliep zij in, voorgoed. Dit was de geschiedenis van Myra bella. Jeannette Janssens 14 jaar Lange Geer 19, Hansweert. Het regent, het regent Het regent, dat het giet Dat weer vindt Moe gezegend, Maar ik, ik vind het niet. Ik kan maar zitten hier in huis Dat vind ik toch zo'n bitter kruis Och gusjes wat verdriet Het regent, dat het giet. Elly van Oers Zuiddijk 50 Langewcg (N.B.) 9 jaar. Ik wens je een ventje Met een goed traktementje Een huis wonder mooi 's Morgens vroeg uit de kooi Een varken in het zout Dan word je 100 jitar oud. Ga opgewekt door het leven Wees daarbij vroom en goed God zal z'n zegen geven Bij alles wat je doet. Joke Meeuwisse Boerendijk 48, Fijnaart Er was er eens een jongetje Dat graag uit ivandelen ging Hij liep eens uit het tuinhek Terwijl hij vlinders ving. Hij kwam toen bij k bouters Die liepen in het bos Hij zag ook kleine elfjes Die zaten op het mos. Hij zag ook boze feeën Die dreigden met hun stok Ze wilden hem opsluiten In een heel donker hok Hij begon te huilen Toen kwam een goede fee Die nam hem bij zijn handje Weer naar zijn moeder mee. Els. Cantrijn, 10 jaar P. Avontuur straat 25, Breda Horizontaal: I Herkauwer 4 Geliefde van Zeus 6 Water in Fries land 8 Halm II Geen vrouw 13 Water in Fries land 15 Middelbaar on derwijs (afk.) 16 Gevangenis Verticaal: 1 Meisjesnaam 2 Ambtshalve 3 Vroeger 7 Mannelijk schaap 9 Mannelijk schap 10 Lidwoord 12 Vogel of zuster 14 Ambtshalve J. Geijsels Sint Anna ter Mui den, A61 Sluis, 10 j. Een oude Ierse vrouw zond een pakje naar haar zoon. Zij deed het volgende briefje er bij: Lieve Fred, ik zend je een vest. Om gewicht te be sparen heb ik er alle knopen vanaf gesneden. Je moeder. P.S. Je zal ze in het bovenste zakje vinden. 4c DAo ■Uy lo- u>CLL 1$ Vier oude wijven Konden elkaar [niet krijgen Ze liepen allemaal [even hard Ra. ra, wat is dat Met tekening van Betje Neve, 9 j. Etten. v rvvtfc. Bloempjes plukken in de wei, Zeg zijn die voor mij Nee, die zijn niet voor jou Ze zijn voor onze Lieve Vrouw. Karin Reijnders, 8 jaar Jan Ligthartstr. 12 B Breda Sarah is de kamer aan het doen. De vrouw des huizes komt binnen en vindt de ka mer in een wolk van stof. Sarah, wat ben je aan het doen ,,Ik ben de kamer aan het stoffen, mevrouw". ,,Ik zie het,als je klaar bent, ontdoe ze dan alsjeblief van het stof." Piet Bak /uaJL' AAMt-LD v Lily Schaffers, Tennispl. 2 Breda Annie Nieste, Franklinstr. n. 24, Maastricht Zeven plus één is dertien en drie min één is zes Dat zei Johan de slimmerik Op school in de rekenles Een half maal drie is negen En twee maal twee is tien Schreef hij toen in zijn reken- schrift Ik heb het zelf gezien Zes maal zes is zestien En drie maal nul is drie Zo schreef Johan toen op 't bord Ja, ja, 't was een genie Toen zei de meester: Jonge Pas jij maar op^Johan Professor icord jé anders nooit, Ten hoogste ijscoman Toen zei Johan: Hoera wat fijn! Dat heb ik altijd willen zijn. Nellie Bolders, 3e klas, 9 j. Past. v. Roesselstr. 15 Hoogerheide RAADSELS Doet gij het, dan is het gedaan; doet gij het niet dan gebeurt het toch. Wat is dat Wat is bij elke maaltijd het onmis baarst Wanneer is de molenaar zonder hoofd op de molen Ingez. door W. Ummels, Kazen 7 Bunde. Hoe diep is de zee Welke wijzer toont geen uur aan Welke rozen vindt men op zee Welke hoed past niet op je hoofd Ingez. door Christien Spijkers, 11 j Reijmerstok. Er stond een juffertje aan de deur Ze had een wit schortje veur. Hoe langer zij daar staat hoe meer of zij vergaat. KLEIN, KLEIN KLEUTERKE Joke Hermans, Rijksweg 48, Dorst. Jantje was eens met zijn wagen Die hij pas gekregen had Op een mooie zomermiddag Uitgereden naar de stad O, wat was die Jan een kerel En wat liep die ezel toch Ik wed, dacht Jantje bij zichzelve Ik win het van de stoomtram nog. Pas had Jantje zo gesproken Of daar bleef de ezel staan En hij wou geen stap meer verder Hoe de voerman ook mocht slaan. Hup daar vloog het beest al verder Raakte minst de boomstam niet Maar twee wielen van de wagen [braken stuk Welk vreselijk ongeluk. Buurman Hein, die juist voorbij [kwam Nam de ezel bij de bek Jan moest zelf de wagen trekken Foei, o jongens wat leek dat gek. Hein, vertelde aan Jan's ouders Wat er voorgevallen was Moeder kreeg een traan in de ogen Nou dat kwam ook wel van pas. Vader zat de krant te lezen En hij hield zich doodsbedaard Maar hij sprak: Jantje, ik dacht niet, dat jij nog [dommer Nóg dommer dan deezel waart." Ansje Steenhagen 12 j. U.L.O. I Smidsteeg 5, Raamsdonksveer. NATUURZUIVERE HALF ZWARE SHAG IN DE PLASTIC TABAKSZAK Het tuindersdorp Blokker bij Hoorn is donderdagavond getuige geweest van een optreden van Benny Good man en zijn orkest in de grote vei linghal. Er waren zesduizend kaarten verkocht voor dit concert, waarvoor uit alle delen van het land belang stellenden waren gekomen. Het dorp had gezorgd voor een feestelijke ontvangst, van alle huizen wapperden vlaggen, toen het orkest met twintig personenauto's arriveer de. Vele vertegenwoordigers van pers, radio en televisie omzwerm den de auto van Benny Goodman toen hij de veilinghal binnenreed. Het concert wekte een enorm enthousias me. Vooral de blueszanger Jimmy Rushing kreeg een ovationeel ap plaus. Na afloop kregen alle orkestleden van meisjes in Westfries kostuum tulpen aangeboden. Benny Goodman maakte een sympathiek gebaar door van zijn gage vijfhonderd dollar be schikbaar te steilen voor het jeugd werk in Blokker. De enige duizenden guldens die het concert heeft opge bracht zullen ook aan dit werk ten goede komen. Het concert was geor ganiseerd door een zoon van de bur gemeester, Ben Essing, die te Utrecht rechten studeert. Impresario Lou van Rees deelde mee, dat in het najaar Louis Arm strong naar Europa komt en dat hij mogelijk ook een bezoek aan Blokker zal brengen. De Boliviaanse regering heeft don derdag de staat van beleg afgekon digd om de plaatselijke opstand in het gebied van Santa Cruz te onder drukken. Het schijnt dat de bewe ging, welke wordt geleid door Gu tierrez van de socialistische falanx en de communist Valverde, verloopt doordat de opstandelingen over te weinig wapens beschikken. Uit de stad Santa Cruz zouden zij zich al hebben teruggetrokken. Kolonel Peter Townsend heeft don derdagmiddag omstreeks theetijd we derom een bezoek gebracht aan prin ses Margaret in haar Londense resi dentie, Clarence House. Het was hun tweede ontmoeting sinds Townsend eind maart is teruggekeerd van een wereldreis. Bérangère de M. Eerst het vers. een volgende kee. de tekening, Goed'; Joke Geerts te B. Heb je gezien dat een ander abonneetje dezelfde re bus al had ingezonden Een volgen de keer meer geluk Hans Sips te B. Nog heel veel gelukwensen met je 8ste verjaardag. Je kunt prachtig te kenen vooral omdat je niet natekent. Dag Joke de Ceuster, Anne-Ma- rie Burm. Deze keer was er geen plaats meer voor jullie tekeningen, maar ze komen nog aan de beurt. Ook het schitterende paard van Bert- je Peperkamp. Marianne Kooien te D. Je potloodtekening is te vaag om Horizontaal: 1 Engelse titel, 5 hoe veelheid water, 9 toestand van rust, 11 ruim, 12 blaasje, 14 krantenjongen, 15 Duitse badplaats, 16 meisjesnaam, 19 goud (Fr.), 20 maanstand (afk.), 21 Europeaan, 23 bekende motorra ces (afk.), 25 water in Friesland, 26 1 woede, 28 bloem, 30 deel v.h. been, 32 kleur, 34 niet gesloten. 36 beves- tiging. 37 soort zweep, 40 bevel, 41 I plaats op Ameland, 42 oppervlakte- maat, 43 onmeetbaar getal, 44 een keer, 48 deel v. Amerika (afk), 50 Frans pers. voornaamw, 52 vrien din (Fr.), 55 verdedigingsorganisatie, 57 scheel. 60 reus, 62 hetzelfde (afk.), 63 pers. voornaamw., 65 omroepver eniging. 66 de oudere (afk.), 67 deel v. d. bijbel (afk.), 68 meisjesnaam, 70 aanw. voornaamw., 72 telwoord, 74 plaats in Gelderland, 75 hatelijke opmerking, 77 kleinst deelbare deel tje, 79 vruchtenmoes, 80 heldendicht, De hartenboer uit het kaartspel verticaal: 1 luchtstrijdkrachten heeft 2 harten. Een brandnetel brandt (afk.), 2 geogr. aanduiding (afk.), 3 en kan niet verbranden. 8x8 100*1 j4 ?eei v'e"- *juis, 5 jongens- naam, 6 druk, 7 meisjesnaam, 8 be kijk maar 888+88+8+8+8 1000.. vel, 10 huisdier. 11 hennepbraak, 12 Glas en trompet worden beide p-ebla I ^lank, kjd ^at.), 17 ontkenning, r j 18 muziekteken, 20 jongensnaam, 22 zen. Een lucifer. Op eeuwigheid volgi waterwerk, 24 Engels lidwoord, 27 amen. soort steen, 28 meisjesnaam, 29 be dorven, 31 in laten nemen, 33 li- Hans Sips, St. Ignatiusstr. 221, Breda afgedrukt te worden. Probeer het eens met inkt Rob Meeuwisse en M. Sips, van jullie ontvingen wij twee mooie kruiswoordraadsels. Elke weel: komt er een aan de beurt, let maai op. Aan alle inzenders: duidelijk schrijven met inkt en liefst aan één kant van het blaadje Dag allemaal chaamsholte, 35 geestelijk lied, 38 rivier in Europa, 39 oosterse titel, 45 drank, 46 insekt, 47 lokspijs. 49 uiting van verdriet, 51 wiskundig begrip (afk.), 53 Europeaan, 54 officieel stuk, 56 groet, 58 kleurstof. 59 reke ning, 61 Engels voegwoord, 64 pronk ziek, 66 doodlopende straat, 69 boom, 71 boom, 73 godin, 74 Duitse bad plaats, 76 op dit moment, 78 onder officier (afk.). Horizontaal: 1 nergens, 7 mosterd, 13 nek, 14 sandaal, 16 los, 17 p.p., 18 ora, 19 a.g., 22 l.o„ 23 trant, 25 ar. 28 toledo, 31 arrest, 34 un, 35 mond, 37 slee, 38 ia, 39 sar. 40 aai, 42 eng, 44 m.o„ 45 portret, 48 it, 50 leerd, 52 meer, 54 parel, 57 kader, 59 ga, 61 no, 62 erg, 64 en, 65 re, 66 urk, 67 bij, 68 ik, 69 mos, 70 a.e., 71 tij, 72 jan, 74 e.a., 76 st, 77 pinda, 79 sonde, 82 noen, 85 apin, 87 or, 88 politie, 92 os, 94 sar, 96 ala, 97 las, 100 ad, 102 kalf, 104 maar, 106, ha, 107 drukte. 110 knevel, 112 se, 113 animo, 118 na, 118 ra. 120 one, 121 d.d., 123 vol, 125 vertier. 128 gis, 130 vakterm, 131 diamant. Verticaal: 1 n.n., 2 eek, 3 r-k., 4 esp, 5 na, 6 snor, 7 maan, 8 ó.a', 9 sla, 10 el, 11 rok, 12 ds„ 15 draf, 17 poema, 20 garen, 21 stut, 22 1.1., 23 ton, 24 tal, 26 re, 27 utah, 29 on, 30 dorp, 32 reet, 33 si, 36 dar, 37 sir, 39 soep, 41 atm, 43 gier, 44 me, 46 ore, 47 eva, 49 te, 50 leguaan 51 dan, 52 menu, 53 roesten, 55 robijn. 56 le, 57 kg, 58 deken, 60 are, 63 na, 65 ros, 71 tin, 72 ja. 73 ns., 75 ada, 77 pers., 78 duo, 80 ooi, 81 epos, 83 0.0.84 pil, 86 is, 88 prat, 89 laf, 90 tam, 91 elan, 93 gade, 95 akker, 98 arend, 99 vals. 101 dr., 103 lea, 105 ako, 106 he, 108 u.s., 109 pint, 111 va, 114 norm, 115 meid, 117 boa, 119 ave, 121 dra, 122 tin, 123 v.v., 124 l.k., 126 er, 127 ei, 128 ga, 129 st.

de Stem | 1958 | | pagina 9