Voetbalcompetitie heeft de slotfase bereikt MENSEN EN MUZEN Breda de bakermat van de Genie DRIE BROERS ONTWIERPEN HET PROTESTANTS EXPO-PA VILJOEN §)agbla9 Grote stijging van aanvoer op Bredase Eiermijn in '57 jZó of anders?! Greep uit de maandbladen Op 't kerkplein BALL0GRAF 'igiwaM'iii Oosterse kleuren! YOEROEK en KIRAS Tapijten WYERS 11 VIERDE BLAD ZATERDAG 17 MEI 1958 Oudste regiment Koninklijke Landmacht210 jaar Mineurs en bulldozerchauffeurs Kolonel Torci was oprichter 100KIRAS 50 YOEROEK Karpetten in voorraad Maj. Walraven voorzitter Sport- Ver. Kon. Mar. Fuchs werd ridder Russische jjogingen Topconferentie Het rijtje langs K/oos uit logeren Vraagteken Protestants stempel Marsman en Het Getij Dodenherdenking Laxness de afvallige Veldlooptitel le divisie der Kon. Marechaussee 11 denis de opschriften: .Veldtocht 1815", Krijgsverrichtingen 1830-1831" Citadel van Antwerpen 1832" en Rotterdam 1940". In de naoorlogse legeropbouw is er eveneens plaats geweest voor drie regimenten genietroepen, sedert 1953 echter is er een opgeheven. De beide huidige regimenten zijn samenge bracht in het Depót Genietroepen te 's-Hertogenbosch en Vught. De vooroorlogse namen van spoor weg- en verlichtingstroepen, pioniers en torpedisten zijn nog slechts her inneringen voor de duizenden oud genisten, die in deze kwaliteiten heb ben gediend. Uit de telegraaf- en te lefoontroepen is het zelfstandige Wa pen der Verbindingsdienst gegroeid, dat zich naast de Genie tot een uit gebreid en belangrijk onderdeel van de Kon. Landmacht heeft ontwikkeld. Storm ram 1953 Bij het oudste regiment in de Bos sche Koning Willem I-kazerne ont vangen de genierekruten, die voor het overgrote deel bestemd zijn voor de diverse genieonderdelen van het parate legerkorps hun eerste mili taire vorming. Velen van hen gaan In 's-Hertogenbosch heeft gisteren het oudste regiment van de Kon. Landmacht, het le Regiment Genietroepen, zijn 210-jarig be staan herdacht. Het werd onder de naam Korps Mineurs en Sap- peurs op 5 mei 1748 te Breda opgericht. Uit dit regiment, dat in onze militaire geschiedenis herhaaldelijk op het voorplan is ge treden, heeft zich het huidige moderne wapen der Genie ontwik keld, dat in het leger belangrijke uitermate gespecialiseerde tech nische taken vervult. De viering, die dus feitelijk eer gisteren had moeten plaats heb ben, is in verband met Hemel vaartsdag naar de zestiende mei verschoven. Het belangrijkste, want blijvende element uit het program ma was feitelijk de opening van de Genie-verzameling in de Koning Willem I-kazerne in D>en Bosch. Voor de eerste maal bezit nu ook de Genie een eigen zij het nog bescheiden-museum, waarin men zich een beeld kan vormen van de ontwikkeling van dit ondersteu nende wapen, dat altijd een beroep heeft gedaan op het vakmanschap van zijn soldaten, of het nu tim merlieden waren, die over de Be- resina de brug sloegen voor Napo leons verslagen armee, of de hui dige genisten, die met Bailey of het veel moderner Amerikaanse materiaal in korte tijd brede rivie ren weten te overspannen. Kolonel Nicolaas Francois Torci, baron van Breda is in opdracht van de Staten-Generaal de oprichter ge weest van het Korps Mineurs en Sap- peurs. Vóór die tijd kende het Staat se Leger ook wel pioniërs en mi neurs, maar zij waren niet in een eigen korps verenigd. Het ging toen heel wat simpeler. Als er weer een veldtocht op handen was, wierf een officier vaklieden, die onder de naam mineurs in dienst kwamen. Had men onvoldoende werkkrachten dan ver plichtte men een aantal van deze mensen ertoe. Een soort voorloper van dienstplicht zou men kunnen zeggen. Tijdens de veldtocht breidde men deze afdelingen nog wel met krijgsgevangenen uit. Als de strijd gestreden was, ontsloeg men al het personeel weer. Om blijvend over geoefende genie troepen te beschikken, besloot men daarom een geregeld onderdeel op te richten. Het korps dat aldus in 1748 in Breda tot stand kwam telde vier compagnieën met totaal 600 man. Beresina-brug Echter zoals in elk leger immer door te doen gebruikelijk, afhankelijk als het is van de internationale toe stand en de stand van 's lands schat kist, werd ook bij dit onderdeel de naam en de samenstelling herhaalde lijk gewijzigd. In 1795 waren er nog maar 2 compagnieën over en in 1805 zelfs maar één. Deze compagnie werd, na de inlijving van de ^aan slibbingen" van de Franse rivieren Rijn, Maas en Schelde bij het Kei zerrijk, de 6e compagnie van het le Bataljon Franse Mineurs. Zij diende van november 1808 tot mei 1811 in Spanje en Portugal. De uit deze oor logen overgebleven genisten hebben deelgenomen aan Napoleons Rus sische escapade en de beroemde en beruchte brug over de Beresina ge slagen. Na de bevrijding in 1813 werd een bataljon Pontonniers, Sappeurs en Mineurs opgericht. De beide com pagnieën Sappeurs, de versperring- ruimers, hebben na Napoleons terug keer van Elba nog deelgenomen aan de belegering van Quesnoy en Valen ciennes. In 1821 gingen de Pontonniers, de bruggenbouwers, over naar de Artil lerie. Bij de uitbreiding van het le ger in 1828 kwam er ook weer een Korps Mineurs en Sappeurs. Het zou katalj°ns tellen. De opstand van 1830 belette de oprichting van het derde bataljon. Aan de tiendaagse veldtocht hebben de „mijnsoldaten" deelgenomen. Een detachement mi- neurs onderscheidde zich bij de ver dediging van de Citadel van Ant werpen. ....■^a,^e strijd volgde weer geleide- lijke bezuiniging tot een drietal com- PaSnifen. Van 1860 komen daarnaast met de vooruitgang van de techniek ae compagnieën spoorwegtroepen en t V°A°ir te*eëraaf- en telefoondien- io?5' ^eze onc*erdelen werden in 1873 in Utrecht samengebracht. Breda, Maastricht, Nijmegen, Arn- aem en Dordrecht waren voordien garnizoenen, waar deze genisten wa ren gelegerd. Tot 1949 is Utrecht het centrum van de genie gebleven. In 1881 verdween de naam mineurs en werd het inderdaad Korps Ge nietroepen". Het „Mineurslied", dat vele oud. en jonge genisten nog ken nen herinnert aan de soldaten, die bij het ondermijnen van de belegerde vestingen eeuwenlang zo'n onmisbare rol hebben gespeeld. Het jaar 1903 bracht opnieuw een reorganisatie het Regiment Genie troepen. Zij bestond uit een Bataljon Pioniers, waarin de vroegere mi neurs en de sappeurs, waren opgeno men een een Bataljon Telegraaf- en Spoorwegtroepen. De laatste werden enkele jaren later naar het eerste Bataljon overgebracht. Tijdens de mobilisatie '14-' 18 kregen de telegra fisten een Verlichtings. en Radiotele- ffraafcompagnie naast zich. In 1922 varen de verlichtingstroepen al uit gedijd tot een afzonderlijk bataljon. Rotterdam 1940 De grootste, vooroorlogse organisa tie kwam in 1938 tot stand: Een Brigade Genietroepen samengesteld uit het le Regiment Genietroepen 'de pioniers), het 2e Regiment Ge nietroepen (verbindingstroepen) en het 3e Regiment Genietroepen (ver lichtingstroepen). Het le Regiment dat de aloude ge. nietradities van het Korps voortzette telde tijdens de mobilisatie van '39- '40 17 compagnieën. Een afdeling prille rekruten onderscheidde zich in de meidagen van 1940 in Rotterdam waar zij zich vechtend een weg baan den van het oude Maasstation tot de Boompjes bij de Maasbruggen. Zij streden daar zij aan zij met het oudste Korps dat Nederland kent, de Mariniers. Het vaandel van het le Regiment Genietroepen bewaart uit de geschic daarna nog naar de Genieschool, waar de officiers- en onderofficiers opleiding wordt gegeven, maar waar ook de camouflage- en mijnspecialist, de bulldozerchauffeur, de dragline-, kraan- en motorgradermachinist zijn kennis opdoet. Het 2e Regiment, dat „tussen haak jes" nog altijd de naam Pontonniers bewaart, levert vooral de waterspe cialisten. Zij brengen hun verdere diensttijd vrijwel geheel door in het Brabantse land rond Geertruiden- berg. Beide regimenten leiden echter bruggenbouwers op. Ondanks de zeer moderne werkwijzen, bewaart de Genie de aparte sfeer, die haar im mer heeft gekenmerkt, want het zijn altijd vaklieden geweest, die zich hebben bezig gehouden de obstakels welke land of water het leger in de weg stonden te overwinnen. Het ma teriaal, waarmee zij de weg voor de troepen banen, mag dan al ingrij pend veranderd zijn, het blijft een wapen, dat juist door z'n taken de Nederlandse soldaat bijzonder ligt. De vermelding van al het krijgs haftige zou toch een onvolledig beeld van het werk van de geniesoldaat ge ven, als wij ook niet memoreerden het aandeel van de genie in over stromingsrampen en niet in het minst dat in de stormramp 1953, het uit de weg ruimen van ijsbarrières en het verlenen van hulp aan de Rijkswa terstaat bij allerlei voorkomende ge legenheden. De viering van ons oudste regiment was sober. Wat kan men militaire- ment anders doen dan een défilé en een mars door de stad, een receptie, feestmaaltijd en taptoe? De burgerij wordt in zo'n traditionele viering, waar ze ook plaats heeft, altijd be trokken, want de'band tussen burger en militair dient bewaard te blijven tegen alle afbraakpogingen in. De „Vereniging Bredase Eiermijn", houdt donderdag 29 mei in De Schuur te Breda een algemene jaarvergade ring. De agenda voor deze vergade ring, die 's morgens om 10.30 begint, vermeldt behalve de jaarverslagen, een voorstel tot winstverdeling, door 2 ct. per kg over 1957 na te betalen. Er zal een financiële commissie be noemd worden. Hiervoor zijn door het bestuur voorgesteld de afgevaar digden van de afdelingen Rijen. Roo sendaal en Rucphen. Wegens het pe riodiek aftreden van de heren Ch. Jacobs en C. J. de Meyer zal er een bestuursverkiezing worden gehouden. Beide bestuursleden zijn herkiesbaar. Door het overlijden van de heer P. Bastiaansen zal er een nieuw be stuurslid moeten worden gekozen. Drs. Schouten, coöperatiedeskundi- ge van de NCB te Tilburg, zal na de bestuursverkiezingen een causerie houden. Uit het jaarverslag van de vereni ging blijkt, dat er in 1957 aanmer kelijk meer kippeëieren werd aange voerd dan in het voorgaande jaar. De aanvoer steeg met 38.93 procent. Er werden in 1957 25.750.681 kippeëieren aangevoerd, tegen 18.535.478 in 1956. De aanvoer bereikte in het afgelo pen jaar een recordhoogte sinds het bestaan van de vereniging. .Dit is voor een niet onbelangrijk gedeelte te danken aan de uitbreiding van het werkgebied met Z.eeuwsch-Vlaande- ren en Zuid-Beveland sinds 1 juli 1957, vanwaar 2.352.571 stuks eieren werden aangevoerd. Uit het oude werkgebied werd 26.24 procent van de meeraanvoer ontvangen, waaruit blijkt, dat de aanvoer grotendeels af komstig is uit dat oude werkgebied. De hoogste aanvoer van gieren werd bereikt in de week van 16 tot en met 21 september, nl. 782.177 stuks. De laagste aanvoer werd genoteerd in de week van 22 april tot en met 27 april, nl. 217.971 stuks. Via de eiermijn te Roermond wer den in totaal 20.551.680 eieren uitge voerd. Hiervan gingen 18.945.720 eieren of 92.19 procent naar Duits land, 183.960 eieren of 0.89 procent naar Frankrijk en naar Spanje 1.422.000 eieren of 6.92 procent. Noord-Brabant telde in december 1957 totaal 4.437.774 leghennen waar van 3.467.651 jonge hennen. Na de provincie Gelderland (met een totaal aantal leghennen van 6.569.616) heeft fieze provincie de grootste pluimvee stapel. In Zeeland bedroeg het aan tal leghennen 227.319 waarvan 158.927 jonge hennen. Na de vergadering van de „Vereni ging Bredase Eiermijn" volgt 's mid dags om twee uur, eveneens in De Schuur te Breda, de jaarvergadering van de pluimveehoudersbond der NCB kring Breda. Ook op deze ver gadering zal een financiële commis sie worden aangewezen. Hiervoor worden de afgevaardigden van de af delingen Rijen. Roosendaal en Ruc phen voorgesteld. Bij de bestuursverkiezing kunnen de aftredende bestuursleden, de he ren A. Bastiaansen en J. Schoenma kers herkozen worden. Na de vast stelling van de contributie voor 1958 zal de heer A. de Wild. pduimvee leraar te Oudenbosch een causerie houden. (Ad' nfio) BREDA Tolbrugstr. 11 Markend.weg 3 steenbergen Kaaistraat 18 In de „Korenbeurs" werd woensdag middag de jaarvergadering gehouden van dc sportvereniging van de le Di visie Koninklijke Marechaussee. Dat de vergadering vlot werd afgewerkt vond waarschijnlijk zijn oorzaak in de moeheid van enkele leden, die des morgens de inspanningen van een veldloop hadden moeten voelen en in de „kort-maar-krachtig"-geest die de Koninklijke Marechaussee eigen is. In ieder geval, men was het over de keuze van een nieuwe voorzitter spoedig eens. Met algemene stemmen werd majoor W. A. C. Walraven ge kozen. De aftredende bestuursleden vice-voorzitter adjudant v. d. Brink en secretaris wmr. I. A. de Jong wei den herkozen. De jaarverslagen paS' seerden feilloos en het wedstrijdpro gramma voor het aanstaande seizoen werd meteen vastgesteld. Dat ziet er als volgt uit: 11 juni: volleybal te Ber gen op Zoom; 25 juni: handbal te Bergen op Zoom; 9 juli: atletiek te Breda; 30 juli: schieten te Woens- drecht; 3 september: voetbal te Ter- neuzen; 17 september: zwemmen te Breda en 1 oktober: oriëntatierit (plaats nog niet bekend). Koningin Elizabeth van Engeland heeft de leider van de zuidpoolexpe ditie van het Gemenebest, dr. Vivian Fuchs, tijdens een korte plechtigheid op Buckingham Palace tot ridder ge slagen. Dr. Fuchs is hierdoor Sir Vi vian geworden. (Advertentie) Ieder Kiras en Yoeroek tapijt is als een meesterlijk schilderij. Warm en gloedvol van kleur. Steeds weer nieuw door het prachtige dessin. Prijzen (bijv. 140 x 200 cm) f 108.- en f 125.- Vraag uw woninginrichter naar gegarandeerd door De Russische ambassadeur in de V.S., Mikhail A. Miensjikow, heeft donderdagavond verklaard, dat een topconferentie zal leiden tot een „grote verbetering" in de betrekkin gen tussen de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten. Men dient, aldus Mensjikow, ech ter rekening te houden met de „grondbeginselen van pariteit en ge lijkheid" van de betrokken partijen. Mensjikow doelde hier kennelijk op de eis van premier Kroestjev dat Tsjechoslowakije en Polen aan de topconferentiezullen deelnemen. De Russische ambassadeur sprak op het 26ste jaarlijkse diner van „Sigma Delta Chi", een nationale broederschap van journalisten. Het einde begint alweer in zicht te komen. In de gelederen der ere-divisie moeten, met die van komende zondag meegerekend, nog vier wedstrijden worden gespeeld. En in de eerste en tweede divisies kan men van eenzelfde situatie spreken. Als er dus niets meer met de afwerking misloopt, kan het programma over de ge hele linie op zondag 8 juni tot het verleden behoren. Bij de ama teurs is men er dan intussen al eerder meer klaar. De enkele pro motiewedstrijden niet meegerekend, evenmin de KNVB-beker. Maar over het geheel genomen zal bij wijze van uitzondering dan toch gezegd mogen worden, dat men ditmaal ruimschoots op tijd aan het eind van het jaarlijkse competitie-latijn is gekomen. Intussen gaat het enerverende gevecht om behoud èn titel nog een paar zondagen door. Nog altijd is niet uitgemaakt, wie de onfortuinlijke degra danten zullen zijn en dus blijft de spanning te snijden. Ook morgen gaat het er weer fris van de lever op los en het wedstrijdprogramma is er in alle op zichten naar, voor de nodige „gekke" uitslagen te zorgen. Natuurlijk kijkt daar niemand meer van op, want het is de gehele competitie dóór al niet anders geweest. dat De Graafschap, nu het voor de titel werd uitgeschakeld, zich niet meer zo erg gaat inspannen tegen Volendam: is dat echter wèl het ge val, dan blijven de punten in Nijme- Êen- En wat gaat RBC doen tegen Ex celsior Het zou ons bar tegenvallen, als dit duel niet in het voordeel der Roosendaalse oranjewitten uitviel. VSV en SW schatten we op een ge lijk spel en evenzo dat in Amersfoort tussen HVC en DFC. EDO lijkt kans loos contra Helmond, maar heel an ders staat het er voor in Tilburg, waar Willem II gastheer is van hek- kesluiter Roda Sport. Het zou het feit van de dag betekenen, als de tricolores met weinig doelpunten ze gevierden. Wat Alkmaar betreft, dat zien we van AGOVV winnen. Welnu, daar gaat-ie dan weer Zo maar het officiële rijtje langs. ADO zal. nu het op eigen grond opereert, vermoedelijk wel van MW weten te winnen, maar vooralsnog dient te worden betwijfeld, dat dit Blauw Wit tegen Sportclub Enschede eveneens zal gelukken. Sparta lijkt sterk ge noeg om zich PSV met succes van het lijf te houden en daartoe achten wij eveneens DOS in staat met gast Ajax. Een uitgesproken duel tussen staartclubs is dat te Gronin gen, bij GVAV-Elinkwijk. Daar kan een gelijk spel uit komen En dan is daar NAC-WV. Was het niet de club van Kuys, die in Venlo destijds voor de opzienbarende „te rugkeer" zorgde, door Wilkes c.s. in eigen home te verslaan Daar zit dus nu in Breda wel extra muziek in. Mét een prima mogelijkheid voor de geelzwarten, om ook deze return in volledige puntenwinst om te zetten. Een andere hoogst belangrijke ont moeting wordt in Den Bosch tussen BW en NOAD gespeeld. De Bossche naren hebben er blijk van gegeven tot het alleruiterste te blijven vechten voor hun behoud en daarom kan men hier het best een gelijk spel tippen. Zover zouden wij niet willen gaan bij Amsterdam-Feijenoord, omdat daar de Rotterdammers waarschijnlijk méér waard zijn dan de helft van de winst. In de ontmoeting Fortuna '54- Rapid JC een uitgesproken Lim burgse aangelegenheid— lijkt intus sen een draw wèl het meest voor de hand te liggen. Eerste divisie A Inderdaad geldt voor deze sectie betaald, wat hiervoor over de „duur- fX-'i^-'-—"collega's is gezegd: van het zelfde laken een pak. Het is mogelijk Tweede divisie A In deze regionen is het al geen streep anders. Over de gehele linie nog spanning volop Wilhelmina reist naar UVS in Lei den en het zou raar lopen als de Bossche kanaries daar een veer moesten laten. Emma heeft bezoek van Baronie. Daar in Dordrecht ko men ongeveer twee gelijkwaardige ploegen tegenover elkaar en een pun tenverdeling brengt de pool-enthou- siast vermoedelijk het dichtst bij de werkelijkheid, 't Gooi zal zeer waar schijnlijk niet de minste moeite met het Delftse DHC hebben. Bij ZFC- Zeist lijkt een verdeling van de winst ERE-DIVISIE ado - mwo) BI. Wit - SC Enschede (2) J Sparta - PSV (1) J DOS - Ajax (3) GVAV - Elinkwijk (3) NAC - VW (1) bw - noad (3) Amsterd. - Feijenoord (2) Fort. '54 - Rapid JC (3) t EERSTE DIVISIE A J Graafsch. - Volendam (1) RBC - Excelsior(1) J vsv sw (3) HVC - DFC (3) EDO - Helmond (2) J Willem II - Roda Sport (1) Alkmaar - AGOW (3) EERSTE DIVISIE B Leeuwarden - Haarlem (1) Z Z Wageningen - Xerxes (1) Z Z Helmondia - Fort. VI. (1) Z 5 Limburgia - KFC (1) J Z Herm. DVS - Stormv. (2) J Eindhoven - SHS (3) Sittardia - Rigtersbleek (1) TWEEDE DIVISIE A UVS - Wilhelmina (2 Emma - Baronie (3) 't Gooi - DHC (1) t ZFC - Zeist (3) t Longa - Hilversum (3) EBOH - De Valk (2) J DOSKO - ONA (1) TWEEDE DIVISIE B Go Ahead - Veendam (1) Rheden - Velocitas (1) Zwartemeer - Be Quick (1) Heracles - Tubantia (1) t Ensch. Boys-Oldenzaal (1) 5 NEC - Heerenveen(1) S aannemelijk, maar het Is zeer de vraag of Longa een dergelijk resul taat tegen Hilversum zal weten te boeken. Iets dergelijks lijkt bij EBOH-De Valk intussen nog wel mo gelijk. Dosko lijkt capabel om het te gast komende ONA een nederlaag te be zorgen. Het zouden in ieder geval twee zeer kostbare punten betekenen voor Rienus Bennaars en zijn man nen Aan U de keus op welke wijze U Molenaar's Kindermeel wilt klaar maken f 40 controle aeqel» geven recht op onze fraaie eetlepel r. of emaille „Ik hem met opzet veel glas gebruikt in de ka pel om een lichte vrien delijke, heldere sfeer te krijgen. Want zo moet het christendom zijn: blij, aantrekkelijk, open naar alle kanten en alle men sen"aldus de Zwitserse architect, die het Expo- paviljoen der protestant se kerken ontwierp in een interview, zondag jl. door de NTS uitgezonden. De TV-uitzending bood be halve een kerkdienst in het paviljoen een docu mentaire inleiding over de bedoeling en de func tie van de protestantse bijdrage tot de wereld tentoonstelling. Het was o.i. een bijzon der geslaagde uitzending. De Brusselse predikant vertelde iets over het ont staan van het paviljoen, het werk van de drie Zwitserse gebroeders Kurtz, resp. predikant, graficus en fotograaf. Ook over de grote belangstel ling die men ondervond o.a. ook van katholieken en zelfs van pastoors, zo als Ds. Fagel met milde humor opmerkte. Iedere dag zijn er korte kerk diensten telkens in een an dere taal, maar zo dat de liederen door ieder in zijn eigen taal meegezongen kunnen worden. Kerken uit verschillende landen zor gen dat er dominees zijn om de diensten te leiden. Een Amerikaanse jonge man. door de reporter voor camera en microfoon gehaald, antwoordde op de vraag of hij het niet gek vond zo te midden van de Expo-drukte een dienst bij te wonen met oprechte verbazing. „Waarom zou dat gek zijn? Het is juist prachtig om hier te bid den!" Die jongeman druk te op zijn manier uit wat de organisatoren zich van het paviljoen hebben voor gesteld: een oase van rust en bezinning temidden van het jachtige, rumoerige, oppervlakkige leven. En ook: een teken van Gods aanwezigheid overal in de wereld, ook in de wereld van de techniek. Het paviljoen der Protes- stantse kerken is niet groot. Voor de „beschei den" som van driekwart miljoen kon men niet veel meer doen dan behalve de kapel een betrekkelijk kleine tentoonstellings ruimte inrichten, waar be halve een reeks uitsteken de foto's ook een aantal bijbels te zien is. Ds. Fa- gel vond de besteding van zo n toch nog groot bedrag volkomen verantwoord. Eerstens om het doel zelf van de inzending. Boven dien heeft men het pavil joen, de kapel incluis, zo in deze zaak mogen getaK len geen doorslag geven. Principieel is het zo, dat de Wereldraad geen uitge sproken protestants karak ter kan dragen zolang er niet-protestantse Kerken lid van zijn. Was dat wel het geval, dan zou ze voor die groep Kerken onaan vaardbaar worden en bo vendien zou de weg voor het toetreden van de Rus sische en andere Oost- Europese orthodoxe Ker ken definitief afgesloten worden. En dat is iets wat men zeker niet wil. Hoe veel moeilijkheden deel name van de onvrije Ker ken, slaafse volgelingen van het communistische regiem, ook zou opleveren, de leidende figuren van de klaring distantieeerde van de gevolgde typisch pro testantse methode: alleen uitgaan van de bijbel en niet van kerkelijke (d.i. volgens protestanten: menselijke) leringen. „De Grieks-orthodoxe Kerk weet en verkondigt, dat zij niets te maken heeft met menselijke leringen en voorschriften maar met goddelijke en niemand heeft het recht deze te verwarren met persoon lijke meningen hierover. Zij alleen kan het geloof definiëren..." In de laatste bijeenkomsten van de We reldraad hebben de Oos- ters-orthodoxe Kerken zich dan ook principieel ont houden van de theolo gische discussies. De rap porten worden door hen opgezet, dat ze geheel uit niet mede ondertekend. elkaar genomen en elders weer opgebouwd kan wor den. Ds. Fagel droomt van een „oecumenisch cen trum" ergens bij Brussel. Bij alle respect en sym pathie die men kan op brengen voor de aanwezig heid van het protestantse paviljoen op de Brusselse wereldtentoonstelling moet er dunkt ons, toch ook een vraagteken geplaatst worden. Het paviljoen draagt of ficieel wel de naam „Pa viljoen van de Protestant se kerken", maar als we het wel begrepen hebben moet het ook gezien wor den als representant van de Wereldraad van Ker ken. Welnu in die Wereld raad waarin, gelijk men weet, de Katholieke Kerk niet deelneemt zijn niet alleen maar vele pro testantse, maar ook en kele Oosters-orthodoxe kerken vertegenwoordigd. Het gaat hier niet over een grote groep, omdat de Orthodoxe kerken in de communistische landen met tezamen bijna 170 miljoen gelovigen zich niet aangesloten hebben. Maar Wereldraad hopen er toch nog altijd op, dat dat zal gebeuren. De patriarch van Moskou heeft al wel enkele malen om onbe grijpelijke redenen een voorgestelde bespreking uitgesteld, maar dat uit stel is nog geen afstel ge worden. Toch zal de positie voor Oosters-orthodoxe Kerken in de Wereldraad steeds moeilijker worden. Im mers in beginsel wil de Wereldraad geen overkoe peling zijn van enkel Pro testantse kerken, maar feitelijk is sinds Amster dam het Protestantse stempel steeds sterker ge worden. Zo zelfs dat in de bijeenkomst te Lund in 1952 de Grieks-orthodoxe Kerk zich bij monde van de patriarch van Constan- tinopel in een scherpe ver maar slechts voorzien van een aantekening. De Wereldraad wilde in beginsel alle christe lijke Kerken overkoepe len. In feite is zij een pan-protestantse bewe ging geworden. Die ont wikkeling vindt een tast bare uitdrukking in het Expo-paviljoen. De ten toonstelling is typisch protestants; de kerk is uitgesproken protestants. De Oosters-orthodoxen zullen zich nog eerder thuisvoelen in de Civtitas Dei van het Vaticaan. Zo gezien biedt de Ex po niet slechts een beeld van de wereld van de techniek, maar ook een beeld van de ware oecu menische situatie. Zij de monstreert duidelijk waar de diepste scheidingslij nen lopen in de christe lijke wereld nl. tussen Rome en de Reformatie. Dat is, om met professor dr. W. van de Pol te spreken, „hét Christelijk dilemma". J. v.d. M. pr. ROEPING heeft zijn 33ste jaargang beëindigd met een voortreffelijk april-nummer. Pierre Kemp opent het met een kindergedicht „Droom in het Jekerdal".De dichter verzorgde er zelf een expllcatief accompagne ment bij en Geertrui Charpentier sneed een drietal lino's, waarvan er een het omslag opfleurt. Gabriël Smit en H. J. van Tienho ven werden in hun poëzie geïnspi reerd door Goede Week en Paasfeest. .,Het zwarte zintuig" is een beklem mend verhaal van Leo Derksen over een procuratiehouder, wiens samen leven met zijn blinde vrouw tot een obsessie wordt, zodat hij besluit haar te doden. Over Willem Kloos raakt men niet uitgepraat. Nu is het weer Harry G. M. Prick, die aan de hand van enige brieven van Lodewijk van Deyssel de feiten samenvat, die rond de be vreemdende logeerpartij te Houffali- ze bekend zijn geworden. Het relaas draagt er toe bij om zowel Kloos als Thijm beter te leren kennen. In de Kroniek herdenkt J. van Ge loven de grote taal- en volkenkundige H. Geurtjens M.S.C., die eind vorig jaar stierf. A.A.A. Herruwe bespreekt het boekje „Biecht en psychoana lyse" van de Leuvense moralist A. Snoeck S.J. en Th. de Jong uit zijn bezwaren tegen de roman „Wandel niet in water" van Jos Panhuysen. DE GIDS zet in met korte gedich ten van A. Roland Holst. Leo Vroman geeft enig inzicht in het ontstaan van een abstract vers en Gabriël Smit doet ook al pogingen om abstracte poëzie te creëren, waarna A. Marja een gedicht opdraagt „aan wie het begrijpen". Gedichten van Herman van den Bergh sluiten aan bij een literair-his- torisch opstel van E. Krispyn, die te Melbourne hoopt te promoveren op een studie over de vroegere gedichten van de Getij-redacteur. In de onder havige bijdrage tracht hij tot een op feiten gebaseerd oordeel te geraken omtrent de verhouding tussen Mars man en Herman van den Bergh en hun respectieve aandelen in het Noord-Nederlandse expressionisme. Omstandig zet hij uiteen waarom Marsman in Het Getij geen voet aan de grond heeft gekregen. Niet minder interessant is een stu die van Alfred Kossmann over de on dergang van de dichter Nikolaus Le- nau. De passages over de uitzichtloze liefde voor Sophie Löwcnthal laten zich als een roman lezen. Kossmann heeft aan zijn essay een vertaling van het gedicht ..Ahasverus" toegevoegd. In zijn „Agenda zonder data" kraakt Jan Greshoff het boekje „De God Hai-Hai en Rabarber" van J. M. Prange. MAATSTAF is, alle pessimistische voorspellingen ten spijt, vol moed en vertrouwen en onder de bekwame lei ding van Bert Bakker aan de zesde jaargang begonnen. De april-afleve- ring is grotendeels gewijd aan de do denherdenking. De gelegenheids-poë- zie in dit nummer staat op een ver rassend hoog peil. Nico Wijnen stond een gedeelte af van zijn kampherinneringen, waarin de onheilspellende sfeer uitstekend getroffen is. De vertelling van Willem G. van Maanen „De Deputatie" her innert eveneens aan de bezettingstijd maar is minder navrant. Prof. W. Gs. Hellinga en G. H. 's Gravesande be lichten met enkele opgedolven docu menten een onverkwikkelijke affaire tussen Lodewijk van Deyssel en A. Roland Holst rond het Thijm-nummer van De Nieuwe Gids in 1939. Geheel passend in deze aflevering zijn ook de fragmenten uit een studie van S. Dresden onder da titel „Da literaire getuige". Hij behandelt eni ge oorlogsboeken in hun onderling verband, namelijk van Anne Frank, J. B. Charles, Herzberg.Presser en Marga Minco. (Van „Het bittere kruid" is inmiddels een tweede druk verschenen). De mei-juni-aflevering zal samen met die van De Gids geheel gewijd zijn aan de dichter A. Roland Holst, die 23 mei 70 jaar wordt. O.a. zul len 25 brieven afgedrukt worden van gestorven kunstenaars, met wie Ro land Holst bevriend geweest is. ARISTO van april pronkt met een tekening van Ru van Rossem uit „Vrijheid", een roman van Cor Bruijn, die op 15 mei zijn 75ste ver jaardag vierde. De aflevering opent met een hoogst belangwekkende be schouwing van Sven Stolpe over de houding van de Nobelprijswinnaar Laxness tegenover het katholicisme. Henri Miguet vervolgt zijn reisver haal met zijn indrukken uit het scho ne land van Touraine. Anton Erwich vertaalde enkele Chinese gedichten. Wouter Lutkie en Louis Hoyack zijn in een interessante en leerzame brief wisseling geraakt. De epistels vinden we hier afgedrukt onder de titel „Roofbouw op het leven". Lutkie blijkt ook een der weinige critici, die bovengenoemd boekje van Prange kunnen waarderen. Hij noemt het een fris stuk werk, baanbrekend en on vervaard. Ten slotte schrijft Albert Creemers over de kwestie Rogier-Lutkie en de brochure van v. d. Linden. Zijn be toog is nogal verward en het is niet overal duidelijk, waar de ernst op houdt en de ironie begint. Het pla giaat, dat spreekt uit de naast elkaar gedrukte teksten van het Nijmeegs Universiteitsblad en prof. Geyl, is voor de studenten wel zeer bescha mend. WILLEM v. d. VELDEN (Advertentie) ballpoints £*V irCDlCj'V^, dsL 495 Vanaf Op het terrein „Meilust" te Bergen op Zoom werd woensdagmorgen het veldloopkampioenschap gehouden van de le Divisie Koninklijke Marechaus see. De afstand bedroeg 3500 meter. De uitslag: Persoonlijk klassement: 1. D. Zegers Terneuzen. 14 m. 4 sec.; 2. P. J. Spee Breda, 14 m. 17 sec.. 3. A. Goudswaard Terneuzen, 14 m. 23 sec.; 4. A. C. Reijtenbach Bergen op Zoom 14 m. 29 sec.; 5. J. Maat Ber gen op Zoom, 14 m. 53 sec.; 6. J. J. van Bastelaar Terneuzen, 15 m. 6 sec. Korps: 1. District Terneuzen, 20 p.: 2. District Breda, 13 p.3. District Bergen op Zoom 12 p.

de Stem | 1958 | | pagina 7