P FL1MLIN KON D1GT ~N O O DT O E SIA N AF Vrees voor burgeroorlog totfont Wat wil De Gaulle en wat Salan? in Comités verenigen Algerije zich Politie beheerst straatbeeld Parijs Rust keert terug in Libanon VOOR ZEELAND Communisten vóór Pflimlin....! Opklaringen, maar vrij koud II al noodtoestand inhoudt Prinselijke tweeling een jaar Standpunt Franse vakbonden Kort nieuws uit Frankrijk Ook gij, Brutus Onderhandelingen Parijs-Algiers Was de mode In uw haarl Hoogleraar redt jongetje De grote mannen spreken zich niet nader uit Le Grand Charles Opstand in Bolivia onderdrukt De schat van Goering gevonden 98e JAARGANG No. 22759 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 17 M E I 1958 Abonnementsprijs 1 T.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwst at. Met 461 tegen 114 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering, na een zitting vol dramatische hoogtepunten, haar goedkeuring gehecht aan het voor stel van Pflimlin lot afkondiging van de noodtoestand. Het verschil met een afkondiging van de staat van beleg bestaat hierin, dat bij „de noodtoestand" het leger onderge schikt blijft aan de regering. De vrees voor het uitbreken van een burgeroorlog is in sommige kringen (Van onze Parijse correspondent) toegenomen. Want terwijl er eerst spra ke van was, dat de militaire leiders in Algiers hun eisen iets hadden gematigd, hebben gisteren in de loop van de dag de Comité's voor Openhaar Welzijn, die in verschillende steden in Algerije waren opgericht, zich thans verenigd tot één Centraal Comité. En het is dit Centrale Comité, dat een krachtige roep om De Gaulle heeft laten horen. Daar mee is de toestand in Frankrijk ver ergerd. In een vertrouwelijk rapport, uitgebracht aan Pflimlin per soonlijk, wordt gezegd, dat er ook een malaise bestaat in leger- kringen in het moederland. „Er is geen schijn van kans", aldus zei ons een afgevaardigde van de M..R.P., „dat de regering nog kan besluiten de junta in Algerije met geweld tot de orde te roepen. In zo'n geval zouden de gevolgen niet te overzien zijn". In Algerije gaat men waarschijn lijk zelfs nog een stap verder. Vol gens doorgaans welingelichte krin gen te Algiers zal generaal Salan vandaag de vorming van een militair en burgerlijk kabinet bekendmaken van eenzelfde soort als Robert Lacos- te als minister met standplaats Al giers onder zich heeft gehad. De naam van het hoofd van dit kabinet is nog niet bekend. Aan het hoofd van de burgerlijke afdeling zou Jacques de Mari komen te staan, tot dusver functionaris bij de economi- TE LITTLE ROCK heeft een jongen van twaalf jaar zijn pianoleraar in een vlaag van woede met negentien messteken om het leven gebracht. IN PHOENIX, een stad in de Ame rikaanse staat Arizona, heeft zich 'n sprinkhaneninvasie voorgedaan. Mil joenen insekten hebben zich over de gehele stad verspreid. DE GOUVERNEUR van Caracas, Miguel de la Rosa, heeft zijn ontslag genomen. Daarbij heeft hij verklaard niet verantwoordelijk te zijn voor de incidenten tijdens het bezoek van Nixon. PE E.E.G.-besprekingen, die gisteren te Parijs zouden beginnen, zijn uit gesteld tot a.s. woensdag. Ook de plaats van samenkomst is gewijzigd. Deze wordt nl. Brussel. IN DE HAVEN van Londen kon gis teren een aantal schepen met levens middelen niet op tijd gelost worden door de staking van 3.000 haven- en veemarbeiders. IN DEN HAAG hebben zich ook de laatste dagen weer botsingen tussen Nederlandse en Indonesische jongelui voorgedaan. Een aantal jongens is aangehouden. Zij hadden geïmprovi seerde wapens bij zich. HET BESTUUR van de bergingsver eniging Renate Leonhardt zal op 27 mei met de aandeelhouders vergade ren, waarbij het bestuur zekere ont hullingen" zal doen. DE BRITSE autoriteiten hebben be sloten tot tijdelijlke beperking van boterinvoer uit België. (AdverC tie) Wat voor weer wordt het 't Wordt wéér Si-Si weer! filllli, 'SlSlj, '•III I' de edelste vruchtenlimonade IIIIIO uit klinkklaar fruit sche afdeling van het ministerie voor Algerije. Generaal Salan beschikt over de volledige militaire en burgerlijke be voegdheden in Algerije. De generaal heeft gisteren een dag order uitgevaardigd, waarin hij met nadruk verklaarde, dat hij alleen op de hoogte was van de toestand, waar door hij alleen de nodige besluiten ter vervulling van zijn missie kon ne men. Het meest opmerkelijke en mis schien ook wel het meest gevaarlijke in de huidige gang van zaken is, dat de leider van de Franse com munisten, Jacques Duclos, zich gis termiddag heeft uitgesproken voor het afkondigen van de noodtoestand, dus in feite vóór de regering. Hier uit blijkt weer eens te meer, dat de communisten momenteel speculeren op een volksfront. Zij hopen dat de algemene angst voor een Gaullistisch regiem de socialis ten, de links-radicalen en de volksre publikeinen er toe kan brengen de medewerking van de communisten te aanvaarden. In dit geval zou de so ciale vrede kunnen worden verze kerd. Een dergelijke regering zou evenwel een goed deel van leger en vloot tegen hebben met alle gevol gen van dien. Gaullistisch regiem of volksfrontre gering In parlementaire kringen hoopt men dat de kansen van de derde mogelijk heid nog niet zijn uitgeput: een sterke brede regering. In doorgaans welingelichte kringen verwacht men, dat Pflimlin zijn re gering zal uitbreiden met drie socia listen: Jules Moch als minister van Binnenlandse Zaken. Gazier als mi nister van Voorlichting en Max Le- jeune als minister van Staat. De ra dicaal-socialist Maurice Faure, die nu minister van Binnenlandse Zaken is, zou minister van Europese Zaken worden. (Van onze Parijse correspondent) Tal van Parijzenaars hebben woensdag hun stad verlaten om zoekers, die elkaar de laatste geruch ten meedelen. Het gonst van valse berichten. Volgens één dezer geruch ten zou generaal de Gaulle in de loon van vrijdag zijn vertrokken naar Al- gerië. De door enkele bladen doorge het weekeinde m de campagne Seven berichten air zou er een aan slag zijn gepleegr- blijken eveneens t t t Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt vrijdagavond 23.15 uur: Opklarin- gen, maar ook enkele verspreid t voorkomende buien. Vrij krachti- ge tot matige noordwestelijke wind. Vrij koud. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige tot vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Afwisselend be- wolkt tot zwaar bewolkt met op- klaringen. Regen of stofhagelvla- gen. Frisser weer. Vandaag: zon onder 20.30 uur, maan onder 19.12 uur. Morgen: zon op 4.42 uur, zon onder 20.32 uur, maan op 4.44 uur, maan on- J der 20.14 uur. Maandag: zon op t 4.41 uur, maan op 5 21 uur. t door te brengen. Het opvallen de is evenwel, dat ook gisteren vele Parijzenaars vertrokken. In alle kringen woLdt de mogelijk heid van een burgeroorlog on der ogen gezien. Overigens blijft de stad onder de druk van de uiterst scherpe bewaking vrij rustig. Er was gisterenmiddag een troepen macht van meer dan 5000 man gegroe peerd rond het Palais de Bourbon, waar de Kamer vergaderde. De brug gen over de Seine werden gecontro leerd. Troepen waren geplaatst voor de ministeries, postkantoren, politie bureaus, gas-, water- en elektriciteits bedrijven, voor de radiostudio's en vele andere openbare gebouwen. Juist als we dit doorseinen voert men enor me rollen prikkeldraad aan, die gelost worden voor het paleis van de presi dent, het Palais de Bourbon en enkele ministeries. De toegangswegen tot de Franse hoofdstad worden bewaakt door troe pen van de C.R.S. Uit diverse streken van het land zijn in de loop van don derdag en vrijdag reeds dertigduizend man nieuwe bewakingstroepen aange komen. Dit vertoon maakt op de door snee Parijzenaar een slechte indruk. Hamsteren De aanvoer van levensmiddelen is nog normaal. De stad bezit ech ter slechts zeer beperkte voorra den. Indien de aanvoer zou wor den afgesneden kan zulks ramp zalige gevolgen hebben. Vele per sonen met geld zijn aan het ham steren gegaan, hetgeen de prijzen hier en daar deed ooiopen. Aard appelen, al geruime tijd schaars wegens de prijzenbeschikking, wa ren niet te krijgen. Tal van han delaren, tussenpersonen en winke liers verhogen op eigen gelegen heid hun prijzen. Het straatbeeld is volkomen veran derd. Overal ziet men troepen op post staan. De bistrots zijn overvol met be- (Advertentie) Het zonnelicht gaat niet teloor, toch blijft het koel door hat goedkoopste goede zongordijn met de sleulj. onjuist te zijn. Generaal de Gaulle ver toefde vrijdag niet in Parijs maar op zijn buitengoed, dat geheel omgeven bleek te zijn door zijn persoonlijke lijfwacht. In de hele omgeving be vinden zich voorts eenheden van de C.R.S. (Van onze Parijse correspondent) Wat houdt de noodtoestand in. die thans in Frankrijk van kracht is ge worden Bepaalde constitutionele waarborgen voor het individu kunnen tijdelijk worden opgeschort en burgerlijke functies kunnen door het militai re gezag worden overgenomen. Verdachte personen kunnen zonder vorm van proces worden geïnterneerd. Het recht van vereniging en vergadering kan vervallen worden verklaard Politieke organisaties kunnen ontbonden worden. Volgens een verklaring van minister André Maroselli zullen onder meer de neo-fascistische jeugdorganisatie ..Jeune Nation'' en de ..Contra revolutionaire partij" van Jean-Baptiste Biaggi en de „Unie voor het be houd van Algerië" worden ontbonden. Deze laatste organisatie wordt ge leid door de cx-Gaullist en oud-gouverneur-generaal van Algerië, Jacques j Soustelle. Ook andere extremistische organisaties zullen worden verboden. Via de ..noodtoestnad" krijgt de regering het recht censuur op de pers uit te oefenen. Men verwacht dat zulks nog vandaag zal worden afgekon digd. Cafés, schouwburgen, bioscopen, kunnen zonder vorm van proces wor den gesloten; samenkomsten worden verboden. De politie kan vrijwel onbe perkt huiszoekingen en arrestaties verrichten zonder de bestaande wette lijke voorschriften in acht te nemen. De regering kan bovendien stakingen verbieden en bepaalde personen verplichten in een bepaald gebied te blijven. Niet alleen de communistisch ge zinde vakbond C.G.T.. maar ook de F.O. isoc.) en de christelijke vak bonden zijn tegen een Gaullistisch re giem. Hun leiders hebben vrijwel de gehele dag vergaderd. De houding van de christelijke bonden is nog on zeker; de communistische en socia listische organisaties zullen een al gemene staking uitschrijven als de (Van onze Parijse correspondent) De uittocht is begonnen. Duizenden buitenlandse toeristen verlieten de Franse hoofdstad. Vele vakantiegas ten aan de Rivièra reisden eveneens af. Uit alle streken van Frankrijk ko men berichten volgens welke te ver fS 1V »- mcil ucin-jiptii v uigv-no vv omo YV, Gaulle aan het bewind komt. Het wachten buitenlandse toeristen ver poorwegpersoneel zal zonder waar schuwing het verkeer lam leggen. Ook de havenarbeiders en de arbei ders van de automobielfabrieken en de energiebedrijven zullen in staking gaan. evenals de mijnwerkers. Giste ren betoogde men in het noordelijke kolenbekken al met spandoeken: ..Mijnen onder water als de Gaulle aan het bewind komt". hun besproken stek laten gaan en kamers annuleren. De wisselkoers van de Franse franc is aanzienlijk gedaald. In Bel gië, Italië en Spanje namen de wis selagentschappen vrijdagmiddag geen Franse bankbiljetten ter omwisse ling aan. Op het vliegveld Orly hebben gis- 1 termiddag 1100 monteurs 2 uur ge staakt uit protest tegen de verkla- ring van de Gaulle. Ook gisteren zijn er in Parijs weer personen gearresteerd die ervan ver- I dacht worden medewerking te hebben j verleend aan de putsch. De militaire junta heeft in Algerië circa 50 hoge. burgerlijke autoritei ten en hooggeplaatste ambtenaren De voorzitter van de Franse generale staf, generaal Paul Ely heeft, uolgens betrouutbare bron, zijn ontslag ingediend. 7 fi Vólk Cll aiiiuvvuaiicu De president Rene Coty heeft I ontslag-en. Dit bericht heeft in Parijs 7i/-)o-v-i n Hfulrlr ol i ölr - <-"n"yr\r* hf ■yóin -iii„ l_* ta u..n„lr 4-».c hem nadrukkelijk rzocht zijn ontslag in te trekken. Generaal Ely weigerde evenwel. In goed ingelichte kringen meent men h'eruit af te mogen leiden, dat ook de sympathie van Ely uit gaat naar generaal de Gaulle. diepe indruk gemaakt. De breuk tus sen Algiers en Parijs wordt er door geaccentueerd. De in West-Duitsland gelegerde J troepen zijn in hun kazernes gecon signeerd. Een elite-eenheid van het Franse pantserleger, het zg. Minis- I ter-eskadron staat in het oosten van het land gereed naar Parijs op te rukken. Alle verloven van de mili tairen zijn ingetrokken. De in Frank rijk op verlof zijnde militairen van in Algerië strijdende onderdelen mogen niet terug naar Noord-Afrika. Vrijdag ontplofte een kleine plas- ticbom in het buitenverblijf van Pflimlin. Het huis werd beschadigd, maar niemand gewond. Pflimlin was afwezig. Premier Pflimlin zou overwe gen een afgezant naar Algerije te zenden als eerste poging om Voorts had de politie een bom ont_ de betrekkingen tussen Parijs dekt in een bijgebouw van het mini- en het leger in Algerije te nor-steJ'ie van Binnenlandse Zaken en r ook een in het ministerie van Eco- maliseren. Deze atgezant ZOU de nomische Zaken. De bommen werden socialist Leieuxie kunnen zun of onschadeli-'k gemaakt voor ze onheil konden aanrichten, een vertrouwde generaal. I (Advertentie) Gebruik thuis POLYCOLOR Kleurshampoo tintgevende haarwas- sing(zonder verven)inr;' uw natuurlijke kleur of een modieuze tint. Tbbe voor 1 keer f. 1.95 Bij alle drogisten en parfumeriezaken. De Rotterdamse hoogleraar prof. dr. T.J. Bezemer heeft in Den Haag een zesjarig kind gered, dat te water was geraakt. Prof. Bezemer begaf zich geheel gekleed te water en slaagde erin het jongetje behouden (Van onze Parijse correspondent) Frankrijks bevrijder in de tweede wereldoorlog, generaal Char les de Gaulle, vertoeft in zijn afgelegen landhuis te Colombey- les-Deux-Eglises, 200 km van Parijs, terwijl zijn sensationeel aan bod om de macht in handen te nemen, door heel Frankrijk en door de hele wereld weerklinkt. Uit dat aanbod blijkt eens te meer zijn bijna spectaculaire minachting voor het koortsachtige politieke leven van de Vierde Republiek. aarzelen om de toetreding van Frank rijk tot de Euromarkt en de Euratom te vertragen. Z.i. is Frankrijk pas over drie tot vijf jaar gereed deze confron tatie met de Europese partnerlanden te doorstaan. Zijn standpunt ten aan zien van de NATO is niet nauwkeurig bekend. Uit vroegere verklaringen blijkt echter, da» hij voor Franse deel name aan de Atlantische gemeenschap is, mits daarin ieder zweem van Brits- Amerikaanse „overheersing" zal ver dwijnen. „Le Grand Charles" heeft- nimmer onder stoelen of banken ge stoken dat z.i. Frankrijk geroepen is om op het Europese continent een lei dende rol te spelen. Hij baseert zich daarbij duidelijk op de kortelings her haaldelijk gekwetste nationale trots van de Fransen, hetgeen hem de laat ste tijd vele voorstanders gebracht heeft die er een goed jaar geleden nog niet aan dachten met hem op te trek ken. De Gaulle vindt zijn meeste aan hangers in de kringen van leger, vloot, middenstand, intellectuelen, vrije be roepen en industriëlen. In de arbei derswereld heeft hij maar weinig vol gelingen. Een nauwkeurig omlijnd programma heeft „Le Grand Charles" de Grote Karei, zoals zijn bijnaam is niet. Indien men zijn vroegere verklaringen aan elkaar past, kemt men in grote trekken tot de volgende conclusies: Volgens hem zijn de Franse proble men te groot en te ingewikkeld om door politieke verdeeldheid onmach tige regeringen te worden opgelost. Hij eist volmachten om een onwillige volksvertegenwoordiging met vakantie te kunnen sturen. Hoewel hij zich de mocraat noemt, heeft de Gaulle dui delijk autoritaire bedoelingen. Ten aanzien van Algerië wil hij een grote krachtsinspanning, een oorlogs economie en nog tweehonderdduizend man troepen naar Algerië om de RNL te verpletteren en daarna Algerië in federaal verband op te nemen. Hij wil de thans welhaast onbemerk te macht van de Franse vakbonden voor „de tijd van wederopbouw" be perkt zien en onder andere het sta kingsrecht aan banden leggen. De vak bonden moeten z.i. tijdelijk genoegen nemen met een adviserende stem. Le vensmiddelen, benzine en steenkolen moeten volgens de generaal tijdelijk worden gerantsoeneerd. Het „Plan de Gaulle" voorziet er in om binnen twaalf maanden de moei lijkheden met Algerië en met andere unie-gebieden te regelen cn een nieu we. Franse federatie te stichten, die J tijdelijk een protectionistisch karakter 1 zal moeten dragen. De Gaulle zal niet Een compagnie gendarmes zijn het dorp, waar Le Grand Charles woont, binnengetrokken. Zij hebben een hoofdkwartier ingericht in een klein huis op het dorpsplein. Alle reizigers, die de omstreken van het dorp bereiken, moeten zich legiti meren. Hun namen worden op een lijst geplaatst. Op die lijst komt o m ook voor Randolph Churchill, jour nalist en zoon van sir Winston. Hij wilde de generaal begroeten, maar De Gaulle gaf „niet thuis". Raoul Salon De Gaulle is dus de geheimzinni ge, grote man in Frankrijk. Even groot en even geheimzinnig is Raoul Salan, tot wie president Coty zich wendde om de orde en rust in Algo rije en die zich op zijn beurt aan sloot bij het Comité voor Openbaar Welzijn. Sommige mensen denken, dat ge neraal Salan door generaal Massu en diens „Comité voor Openbaar Welzijn" naar voren wordt gescho ven, omdat hij bij Parijs beter in de pas staat en men niet 'ogenblikkelijk de zaken op de spits wil drijven, aldus voorts United Press. Anderen zijn van mening, dat de 59-jarige Salan sterke invloed uit oefent op Massu en zijn volgelingen en hen aanmaant minder onbesuisd op te treden. Het is algemeen bekend, dat Mas su nog altijd de bevelen van Salan opvolgt. Maar wat voor rol de veteraan van de Indochinese campagne, en miliatair expert op dit gebied, die geen door drijver is, ook speelt, er bestaat wei nig twijfel over, dat Salan nog altijd Sterker is de roep om De Gaulle geworden, maar feller ook is de oppositie tegen Le Grand Charles. het opperste militaire gezag in Al gerije vertegenwoordigt, dat hem door de nieuw-gekozen regering van premier Pierre Pflimlin niet uit han den is genomen. Integendeel, deze heeft hem in dat gezag bevestigd. Hij heeft een doorploegd, open gelaat, blond haar en hij ziet er meer uit als een kalm, waardig per soon dan als iemand, die er van houdt met het zwaard te rammelen. Maar hij heeft tweemaal het oor- logskruis gewonnen, evenals Massu. Raoul Albin Louis Salan staat nie bekend als een man van rechts of uiterst-rechts. Twee maanden nadat hij het op perbevel in Algerije op zich nam, werd er door ultra-nationalisten Algiers een aanslag op hem ge- peegd. Zij vuurden een granaat af door het raam heen van zijn bu reau door middel van een bazoeka, die ergens op een plat dak stond opgesteld. Hij wierd niet geraakt, maar een van zijn officieren werd gedood. Salan is geboortig uit het dépar tement du Tarn in het zuiden van midden-Frankrijk. De Luxemburgse prinselijke tweeling is een jaar en ter gelegenheid van deze eerste verjaardag werd bijgaande aardige foto gemaakt, prins Henri en prinses Marie-Char- lotte trekken de kleintjes voort in een wagentje in de tuin van het kasteel van Betzdorf. Een woordvoerder van de Li banese ambassade in Ankara heeft verklaard, dat de rust in zijn land grotendeels is terug gekeerd. Hij sprak de berichten, als zouden het vliegveld van Beiroet en het ra diostation in handen van de oppositie zijn gevallen tegen. Wel is het mogelijk dat premier Sami el Solh om extra-bevoegdheden zal vragen om aan de verwarde toe stand het hoofd te bieden. Op enkele plaatsen werden nog bomaanslagen gepleegd en in bepaalde streken het gebied van Shof in het noord westen van Libanon zouden, al thans volgens radio-Cairo, de opstan delingen het heft in handen hebben. Aan de Verenigde Staten heeft Li banon een verzoek om tanks gericht. Hierop is nog niet gereageerd, doch als de situatie verder verbetert, acht men inwilliging van dit verzoek min der waarschijnlijk. Verscheidene honderden manschap pen van de Britse luchtmacht zijn in de afgelopen twee dagen per vlieg tuig naar Nicosia overgebracht. Te Nicosia werd gezegd, dat het vliegveld Tymbou, 10 kilometer van Nicosia, geschikt wordt gemaakt voor de aankomst van Amerikaanse vlieg tuigen. die daar in de komende dagen zouden landen. De komst van deze toestellen wordt ook in verband ge bracht met de gebeurtenissen in Li banon. Het Boliviaanse ministerie van De fensie heeft bekendgemaakt, dat de opstand in Santa Cruz geheel is on derdrukt. De laatste rebellen zouden naar Argentinië en Paraguay zijn uit geweken. De openbare aanklager bij het ,,De- Nazificeringsgerecht" te West-Berlijn A. Hardtke, heeft verklaard, dat in West-Berlijn een nalatenschap is ont dekt van Hermann Goering. De nala tenschap heeft een waarde van „en kele miljoenen marken", aldus de openbare aanklager. Over deze nala tenschap zal een denazificerings-pro- cedure tegen de ex-rijksmaarschalk aanhangig worden gemaakt, teneinde te beslissen of de „schat van Goe ring" toekomt aan de staat of aan de erfgenamen. Waarschijnlijk zal deze zaak in juni dienen. Goerings erfgenamen zijn zijn we duwe, Emmy Goering, oud 56 jaar en haar dochter, Edda, 20 jaar, woon achtig in München. Goering pleegde in 1946 zelfmoord nadat hij te Neu renberg tot de strop was veroor deeld. Zijn nalatenschap bestaat uit waardepapieren en grondbezit.

de Stem | 1958 | | pagina 1