ier voor De Pax-Christi-beweging wil de ware vrede brengen Als straks de kuikentjes komen Olympische Spelen géén circus 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 MEI 1958 A 13 Internationale uiting van streven naar liefde op alle fronten der samenleving In bi U verwachting Thans kunnen ook vrouwen nerveuze vermoeidheid overwinnen „In deze strijd legen de oorlog, bij deze onvermoeide en ge meenschappelijke poging om een nieuwe orde op te bouwen, zul len de katholieken, die de wereldomvattende betekenis van de Kerk begrepen hebben, de beste voorvechters van de vrede zijn." Deze woorden van Z. Em. Maurice Kardinaal Feltin, voorzit ter van de Katholieke Internationale Vredesbeweging „Pax Christi", houden een programma in, dat een grotere bekendheid en belangstelling verdient onder de katholieken. De Internationale Pax-Christibewe- ging dankte haar ontstaan aan enkele Franse verzetsstrijders, die overeen kwamen in een geest van verzoening voor hun vijanden te bidden. Vanaf 1945 breidde de Beweging zich sterk uit in Frankrijk (vanuit Lourdes) in Duitsland (vanuit Keve- laer en Altötting) en in andere lan den. Op 3 juni 1947 gaf Z.H. de Paus aan de leiding van de bewe ging zijn zegen. Z. Em. Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs is de algemene Voorzitter. In Frankrijk Duitsland, Italië, Zwitserland Luxem burg en Nederland staat een bis schop aan het hoofd van de natio nale afdeling. Het internationale se cretariaat is gevestigd in Parijs. De Pax-Christibeweging vraagt aan haar leden en aan alle katholie ken, die zich in haar geest willen vormen gehoor gevend aan de oproep van Z.H. de Paus, de 4 volgende punten in acht te nemen. 1. Het ideaal van de vrede volgens de beginselen van het evangelie zoveel mogelijk te verwezenlijken in het eigen leven en in de per soonlijke omstandigheden. Praktisch betekent dit: het aankweken van gevoelens van vergevingsgezindheid, toenadering en openheid jegens anderen, eer lijkheid en voorzichtigheid in oor deel en kritiek, vriendelijkheid en hartelijkheid in de omgang, bereid heid tot samenwerken. Leven uit de geest van evangelische vrede en die geest verspreiden in het ge zin, het werk, overal... 2. Belangstelling te tonen voor alles wat samenhangt met het vredes- probleem in het algemeen met de vredesleer van de Kerk in het bij zonder en speciaal deze laatste naar vermogen te leren kennen. Praktisch betekent dit: De leer van de Kerk over de vre de bestuderen en deze verspreiden. Deelnemen aan de bestudering daarvan, zoals dit in de Pax Chris- tibeweging gebruikelijk is (bespre king van deskundigen, lezingen, studieclubs, gesprekskringen, etc.) Invloed uitoefenen op de publieke opinie in het dagelijks leven. De vredesgedachte uitdragen in en door dc opvoeding en het onder wijs. Zich individueel voorbereiden op het vervullen van zijn interna tionale burgerplicht. Gegevens verzamelen omtrent de internationale organisaties (UNO, UNESCO, etc.). Als de gelegenheid zich voordoet actief daaraan me dewerken; hetzelfde geldt ook voor de internationale katholieke orga nisaties. 3. Alle mensen tegemoet treden in de geest van christelijke liefde en saamhorigheid, heel bijzonder de vertegenwoordigers van andere volkeren en rassen. Dit betekent: Buitenlanders gastvrij ontvangen en hem bezoeken. Alle mensen als onze „naasten" be schouwen, zonder te letten op stand, ras, nationaliteit. Aan de buitenlanders schrijven ('n adres om te corresponderen kan men aanvragen bij drs. H. Wes- selink, Couperusstraat 5, Arnhem). 4. Te bidden en te offeren voor de versteviging van ware en duurza me vrede in de wereld. Gebed om de voorspraak van Ma ria de Koningin van de Vrede. Van deze Christelijke vredesgedach- ten moet ieder Christen doordrongen rden. De Paus wees in z'n laatste kerst boodschap de christenen op de plicht zich aaneen te sluiten om door onze grote saamhorigheid een front te vormen tegen degenen, die de vre de willen verstoren. Hij spoort de Christenen aan actief aan het open bare leven deel te nemen en keurt de passiviteit van veel christenen af. ..Het zich bemoeien met de wereld om de goddelijke orde te handhaven is een recht en een plicht, die sa menhangen met dc verantwoordelijk heid van de Christenen". Wij schie ten daarin dikwijls te kort en la ten zoveel over aan enkelen. Wij moeten er veel meer van doordron gen zijn, dat we allemaal, hoe ver schillend ook, kinderen van één God zijn. 't Doel van Christus' komst op aarde was: de Vrede te brengen. Christus zelf verwierf voor ons die vrede door zijn dood. A.s. zondag zal in veel kerken over deze „Vrede van Christus ge preekt worden. Als veel Christenen een ware vredesgezindheid hebben en niet zomaar een willen, maar echt in woord en daad, zal er meer vrede, moer geluk en veilig heid in de wereld zijn. Daarom zullen we een groot vertrouwen moeten hebben op Christus, van wie wij de vrede ont vingen, opdat wij onze medemensen geven, wat Hij zelf is: ,,de Ware Vrede". De Pax-Christibeweging kent geen eigenlijk lidmaatschap. Men sluit zich hierbij aan door het formulier van de adhesieverklaring te onderte kenen en op te zenden; door deel te nemen aan de landelijke en of plaatselijk Pax-Christibijeenkom- sten; door zich te abonneren op het Nederlandse Pax-Christiorgaan, dat 10 maal per jaar verschijnt. Inlich tingen of opgaven bij het Landelijk Secretariaat, Amaliastraat 13 Den Haag. Breda heeft ook een plaatselijke groep. Inlichtingen hierover v. Gave renlaan 3, Breda. H.M. (Advertentie) Zo heef dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. "y^fTïiTNHARDT MAAKT iföÖBFM (Advertentie) In Tokio is 'het 54ste congres van het Int. 01. Comité begonnen. De officiële opening werd verricht door keizer Hirohito van Japan. Aan de bespreking nemen 34 afgevaardigden uit 25 landen deel. In zijn openingswoord zei Ave ry Brundage, de president van het I.O.C., dat het Olympisch programma te groot en te kostbaar is geworden. Daarvoor moet een oplossing worden gevonden, zei hij. Brundage waarschuwde er voor, dat de spelen niet in een circus mo gen ontaarden, nóch voor commer ciële of politieke belangen misbruikt mogen worden en drong er verder op aan de amateuristische gedachte levend te houden. Als de Spelen niet op amateuris tische basis worden gehouden, kun nen zij niet bestaan. Wij moeten voortdurend strijden voor het be houd van de oorspronkelijke waar digheid en eenvoud. Tot leden werden benoemd Prins Albert van Luik, dc broer van Koning Boudewijn van België, en de Peruaan Eduiardo Dibos. Behalve Tokio hebben ook Chicago en Philadelphia zich kandidaat ge steld voor de organisatie van de Spe len in 1964. Moskou maakt -geen aan spraken. Tweede Pinksterdag 26 mei 1958 12 uur: Nationale Sportwa genrace voor wagens tot 1500 cc. 2 uur: De Grote Prijs van Nederland over 75 ronden (314 km) fmeetellend voor hot wereldkampioenschap der coureurs) Terreinkaarten (ad f 2.- en f 4.-) in voorver koop tot en met vrijdag 23 mei bij het Secretariaat (Sophialaan 4, Den Haag), de bij kantoren en de agentschappen van de K.N.A.C. oenevens bij de kantoren en agentschappen van het reisbureau Lissone-Lindeman. Voor militairen in uniform, beneden de rang van officier en voor kinderen tot 14 jaar terreinkaarten ad f 1.- verkrijgbaar. Tribuneplaatsen van 12 mei af verkrijgbaar ad f 10.-, f 12.50 enf15.- Voorverkoop bij: Agentschap K.N.A.C., Stationsplein 19, Breda, Autobedrijf L. Vriens, Markendaalseweg 74, Breda. Ik zie ze liever dan de meizoentjes, de anemoon tjes en de lelietjes-van dalen. En laat ons dan ere schenken aan wie ere toekomt, aan de haan. Denk eens aan: ze stop pen daar twaalf vrouwen in je huis en je weet, van blijdschap en dank, geen raad. Je weet zelfs in zo'n huishouden van 12 de vrede te bewaren. Dat doet niemand ter wereld hem na, zelfs geen Mor moon. De haan aanvaardt nog altijd zoveel kippen als de mens hem schen ken wil. en hij beschouwt zich bij de eerste ontmoe ting onmiddellijk als hun wettige echtgenoot. Maar de mens heeft, minder in des haans dan in zijn eigen belang, het aantal zijner vrouwen aanzien lijk verminderd, omdat de haan anders op zekere leeftijd gekomen, door het verdriet dat zoveel wederhelften hem met hun nukken en grillen zouden aandoen, te ma ger en te taai zou wor den, om hem nog voor hogere doeleinden te kun nen gebruiken: de mens dienen in soep- of andere vorm. Zo ziet men: evenals andere eetbare dieren heeft de haan in de mens z'n voornaamste vijand. Ook z'n vrouw, de kip. heeft dat. Als haar ijver in het eieren leggen iets begint te verflauwen, zo dat ze de kosten van haar voedsel niet meer ruimschoots dekt, grijpt de vijand naar 't mes en de volgende dag prijkt ze in de vorm van kip- pesoep, hele of halve gebraden kip, op 't menu van 'n restaurant, en de vólgende dag wat de ze of gene van haar over gelaten heeft als „kip- peragoüt". Er blijft niets meer over dan de beentjes, die, gelukkig voor de kip, te klein en meestal door 't kluiven te gehavend zijn om er sigarepijpjes van te ma ken of knopen, anders deed de mens dat ook nog en dan zou-ie van zichzelf getuigen:: „Zo weet de Heer der Schep ping alles tot zijn nut en voordeel aan te wenden.'' Toch. in weerwil van al die vervolgingen waar aan ze blootstaan zijn er nog kippen en hanen, ja, hebben we er zelfs kunst- kippen, kunstmoeders, bi) gekregen. Zo'n kunstkip neemt, behalve het eieren leggen, het overige werk van de natuurkip uit de handen of liever uit de veren. De mens broedt zelf. Dat wil zeggen: hij broedt door middel van warm water de eieren uit, die in bakken er on der gelegd worden. Ook alweer een verfijndp wreedheid. Want, al heeft zo'n ei het onder dat wa ter precies zo warm als onder 'n kip, 't is toch maar water, er klopt geen hart in. En, al worden ook de pas aan de dop ontsprongen kuikentjes op dezelfde temperatuur gehouden als onder moe ders vleugels, 't is geen kippebloed dat hen ver warmt. Maar, daar heeft de mens maling aan. Een kunstkip trapt niet per ongeluk eieren kapot, schrikt ook niet. stoort er zich niet aan als je wat dikivijls naar haar komt kijken, zoals de na- tuurkippen, die 'm wel eens van de half-uitge- broede eieren smeren en er niet meer naar omkij ken, Wat kan 'n mens de moederliefde en kinder liefde van kippen en kui kens schelen? Laat zo'n kip ziek worden van ver langen om levende we zens van haar soort voort te brengen, lief te heb ben en op te voeden... zo'n zieke kip steek je in 'n emmer koud water.... weg is de ziekte, en ze gaat zoveel te gauwer aan 't leggen. Wat betekent het, of 'n „kloek" met haar kie kens een van de meest poëtische tafereeltjes op levert, die men in de dierenwereld kan aan schouwen! Zo'n liefhebbende moe der die met zacht geklok haar kindertjes bijeen roept, als ze voedsel voor hen vindt, die hen ver dedigt met edele moed tegen ieder die haar ge naakt, zelfs tegen de sterkste mens, die hen koestert en verwarmt, die zichzelf het voedsel ontzegt en vermagert om haar kinderen welig te zien opgroeien... „kost voor malle dichters en vermagerende exclusieve schilders... leve de kunst- kip!" De natuurhistorische getrouwheid gebiedt ech ter te getuigen: Geen on dankbaarder stelletje dan twaalf kippen en 'n haan. Ze gunnen elkaar 't licht in de ogen en de haver in de bek niet. De haan. al tracht-ie een collega binnen en buiten het hok, onmid dellijk de buik open te sporen, maakt hierop wel 'n kleine uitzondering, ten behoeve van z'n vrou- toen, die hij dadelijk bij zich roept, als-ie een wormpje heeft gevonden. Maar dan moet u es zien wat 'n ruzie er onder dat vrouwendozijn ontstaat om zo'n onnozele pier. Tegenover deze goede hoedanigheid van de haan staat dat-ie ogenblikke lijk tot hand- of liever tot poottastelijkheden overgaat als hij z'n vrou wen door 'n andere haan belaagd ziet. Dat zott-ie ook doen, als-ie niet eén, maar twaalf dozijn vrou wen bezat. De enige haanwaar van ik veel gelezen heb, is degene, die Sinte Pe trus met z'n gekraai in zware onaangenaamheden bracht. Buiten kijf be hoort de haan tot een der oudste adellijke families. Tegenwoordig beginnen ze heel ivaf vroeger te kraaien. Ik heb er een in m'n buurt zitten... dat canaille begint tegen mid dernacht m'n rust al te nekken. Slechts één kip heeft voor mij enige his torische betekenis behou den: die van m'n vader. Hij sneed haar niet goed de hals af, terwijl ik be zig was haar geheel naakt (de kip) te pluk ken. 't Meisje viel flauw, de kalkmuur kreeg bloed vlekken en ik 'n afschuw var niet-goed-hals-afge sneden kippen. VOEDSELVERNIETIGING De tijd is weer aangebroken dat hier in Nederland weer grote hoeveelheden groenten worden doorgedraaid en ver nietigd. Is dit niet ontzettend, vragen wij ons af, als wij bedenken dat in zo grote delen van de wereld jaarlijks tien duizenden mensen sterven van honger en 2iek worden door ondervoeding. Wel worden enorme bedragen jaarlijks gebruikt voor defensie en wapenproduk- tie en natuurlijk is dit ook nodig. Maar ons machtigste wapen vernietigen wij zelf hier in het vrije Westen nl. het voed sel, waar zelfs zeer hoge subsidies wor den gegeven om te komen tot een ver minderde voedselproduktie, door de goe de gronden braak te laten liggen en vele andere manieren. Is het niet onze plicht door onze ho gere technische ontwikkeling, uit de grond te halen wat er in zit. al is dit meer dan wij voor ons zelf nodig hebben. Laat onze overvloed toestromen in steeds grotere mate naar die volkeren die toch onze naasten zijn, dit moet toch mogelijk ziln. Nu zal het ons misschien offers kosten maar welk offer is te groot wanneer wij de noodlijdende mensheid kunnen helpen. Wij moeten goed besef fen welk enorm voorrecht het voor ons IS dat wij juist in dat gedeelte van de wereld mogen wonen waar voldoende voedsel is en dat wij niet behoren tot die honderden miljoenen die honger lij den. Wanneer het andersom was zouden wij dit misschien beter begrijpen waarderen. NW. GINNEKEN, V. „ONZE STRIJD De PvdA te Eergen op Zoom geeft bij tijd en wijle een aardig blaadje uit, waarbij de redactie ligt bij de heer Ratsma, lid van de gemeenteraad en lid van de Provinciale Staten. In het algemeen is over de inhoud niet veel kwaads te vertellen of behoeft, een KVP'er niet met forse armzwaai in het geestelijk strijdperk te treden. En waar om ook? Er zijn ook in onze stad een aantal katholieken, die liever PvdA, dan katholiek-politiek stemmen. Dat was al zó vóór 1940 en het schijnt zo te moe ten blijven. Een gevolg, meen ik, van een slechte geloofskennis. Vijftig jaar lang heb ik me afgevraagd hoe je zulke mensen bereiken kunt en hen overtuigen van hun verkeerde visie op het levensgebeuren. De heer Ratsma zelf kan er ook niets aan doen, dat de PvdA het ook van die kiezers moet hebben bij gemeenteraadsverkie zingen, zoals nu eind mei gehouden wor den. Het spreekt vanzelf, dat in fco'n po litiek blaadje al het gebeurde in het be stuur en al het niet tot stand geko- mene met de eigen lichtstralen van de partij worden belicht en alle tekortko mingen toegeschreven worden aan de anderen. Dat men daarbij eenzijdig is en oneerlijk tegenover anderen wordt, zal niemand ontkennen. Vanzelfsprekend heeft de heer Ratsma het recht de PvdA te beschouwen als van huis uit „vooruitstrevend" (we gaan dan voorbij dat er bij de PvdA ook een linkervleugel is, die meent, dat de PvdA n et vooruitstrevend genoeg is). Maar om nu te gaan beweren izie eerste blz.) dat de KVP dit niet is. omdat de heer Romme verheugd is over het verlies van een aantal zetels van de PvdA bij de gehouden verkiezingen voor de Prov Staten, dat lijkt mij niet juist en eer lijk. De heer Romme .heeft m.i. terecht verklaard, dat het n et in 's lands be lang zou zijn, afs KVP en PvdA niet meer zouden samenwerken, omdat de PvdA zich zwakker voelt, nu ze niet blijkt vooruit maar achteruit te gaan. En hij weet heel goed, dat, al zou hij ook de VVD onder de conservatieven willen rekenen, de KVP-leiding en de meeste ontwikkelde KVP'ers niets moeten heb ben van eep samengaan met de l beralen. Dit is dan een geestelijk oneerlijke uit eenzetting van de heer Raisma. De KVP te Bergen o.p Zoom heeft al leen van node, dat de meeste katho lieken in het openbare leven de KVP stammen en niet meer de splinterpartij tjes. B. o. Zoom. Ir. j. VEILIG VERKEER In het artikel: „Politie gaat haar greep op het. verkeer verliezen", wordt weer eens naar voren gebracht dat het bij veel weggebruikers ontbreekt aan de kennis der verkeersregels. Het is misschien eens goed na te gaan of er misschien aan de publikatie van deze verkeersregels niet iets ontbreekt, Uit eigen ervaring als scooter-berijder is mij regelmatig gebleken dat vooral jeugdige personen en oudere mensen er geen notie van hebben hoe ze nu pre cies linksaf moeten slaan op de fiets wie z.e wel en wie ze geen voorrang be hoeven te verlenen op een kruispunt enz. Aangezien ze hierdoor niet alleen zelf groot gevaar lopen maar ook anderen zou het misschien zijn nut kunnen heb ben de meest elementaire en belang rijke verkeersregels op grote schaal te publiceren door middel van grote bor den, spandoeken of affiches welke aan gebracht worden op zeer druk bezochte punten op gevaarlijke plaatsen. Men zal hierbij te werk moeten gaan als bij de reclame dus met korte slagzinnen zoals: ..Kijkt u vooral eerst achterom voor u links afslaat''; of op een groot kruispunt: „Motorvoertuigen hebben zo wel van links als van rechts voorrang op fietsers en bromfietsen". Misschien zijn er nog meer belangrijke punten waartegen veel gezondigd wordt om op dezelfde wijze naar voren ge bracht te worden. Door deze methode ontkomen degen die zich de verkeersregels via de wet tekst reeds eigen maakten aan hinder van hen die minder op de hoogte zijn en maar raak rijden in het verkeer. De staat heeft hierin een belangrijke zorg. aangezien zij eist dat de verkeers regels worden nagekomen. Zij die dit verzuimen, hinderen echter anderen bij het toepassen van deze (verplichte) re gels. waarvoor de staat hen zal moeten vrijwaren. Indien publikatie in een wetboek of staatscourant in de praktijk geen vol doende effect geeft, zal tot meer in het oog lopende bekendmaking moeten wor den overgegaan zoals bijv. op boven ge schetste wijze. L. H JEUGD EN NATUURSCHOON Daar ik een echte natuurliefhebster ben interesseren mij vanzelfsprekend de aangelegde platsoencn in en om onze stad. Het valt mij steeds op dat er aan de plantsoenen de meeste zorg en aan dacht besteed wordt door de Gem. plantsoendienst. Helaas hebben zij ook de aandacht van de jeugd, niet voor de verfraaiing, maar voor vernieling. Ik vraag mij dan wel eens af, is daar nu niets tegen te doen. Ik meen van wel. De meeste gezinnen, vooral in de nieuwe woonwijken hebben zelf een tuin tje. Nu zou het voor die ouders een klein kunstje zijn, om een mooi aange legd tuintje te hebben (er zijn al veel prachtige tuintjes) en hun kinderen bij te brengen hoe een tuintje mooi kan blijven. Ook is er al dikwijls bij het onder wijzend personeel op aangedrongen om hun medewerking te verlenen, door de schooljeugd er op te wijzen, om niets be dacht of onbedachtzaam te vernielen. Ook dan moet er op de eerste plaats voor gezorgd worden, dat er aan de scholen ook mooie tuinen zijn. Een dezer dagen heb ik tot mijn vreugde kunnen constateren dat ze aan de Pius X-school, Popul.erenlaan 7, het initiatief genomen hebben voor het aan leggen van hun tuin, volgens mijn be scheiden kennis wordt het daar prachtig. Zelf het voorbeeld geven, zo moet het zijn. En laat ons. voornamelijk ouders, onderw., politie in deze maand, nu de vogels trachten de vogelstand te vergro ten, samenwerken om het vernielen en uithalen van vogelnesten te voorkomen. Als iedereen zich inzet hebben we in enkele jaren een natuurreservaat met bekendheid. Die daar op hoopt is een: NATUURLIEFHEBSTER BERGEN OP ZOOM WINDHONDENRENNEN Zondag was ik een van de weinige toeschouwers die aanwezig was bij het windhonden-rennen in Breda. Deze wed strijd is een ware pechstrijd geworden. Op de eerste plaats speelde NAC thuis en waren er veel communicantjes. Maar wat nog erger was; de mensen hebben maar 3 of 4 goede rennen gezien. Nu heb ik na de wedstrijd nog contact ge had met het bestuur van bovenstaande vereniging, die mij alles omtrent de af gelasting uiteen heeft gezet. Na dit gesprek durf ik gerust te zeg gen; wat hebben die mensen toch een pechdag gehad. Alles was tot in de puntjes geregeld. Er waren zelfs leden van het bestuur bij, de er tot ver in de avond hun krachten aan hadden ge wijd. Nu zal u zich afvragen, wat was er dan gaande, dat die wedstrijden zijn afgelast. Dit kan ik u als leek op dit gebied niet uitleggen. Maar ik ben ervan over tuigd dat het bestuur hier gaarne toe bereid is. Nu nog een woordje tot deelnemers en publiek. Als er binnenkort weer wedstrijden worden gehouden, kom dan ook eens naar deze mooie sport kijken. Ik weet zeker dat het bestuur alles zal doen, die strijd weer spannend te maken en dan hebt u er zeker geen spijt van. En het bestuur van de Windhondenrenvereniging is dan weer over hun inzinking van zondag heen. EEN TOESCHOUWER MARKT EN MARKTBEWONERS We zijn weer zo ver; de wekelijkse marktdagen zijn weergekeerd! Hebben burgemeester en wethouders thans nog niet door, welk een chaos het houden van deze marktdagen op de Grote Markt twee maal per week ver oorzaakt? Steeds meer tentjes worden geperst op hetzelfde aantai vierkante meters, dat dit plein telt. Hetgeen nood zakelijkerwijze gepaard gaat met een steeds groter tekort aan loopruimte. Dit openbaart zich het sterkst bij de door loop Korte Buugstraat-Vcemarktstraat, een oversteekplaats, welke nauwelijks meer begaanbaar is. Daarbij komt, dat onze stadsregeerders waarschijnlijk nog niet bemerkt hebben, dat alle heren marktkooplieden met grote sleeën en vrachtauto's overal doorheen rijden, waardoor de narigheid nog groter wordt. Spreken we nu nog niet eens over het reisseizoen en het vreemdelingenverkeer; tweemaal per week wordt het onze ge waardeerde gasten tot plm. 3 uur on mogelijk gemaakt het centrum van de stad met hun auto's te bereiken. Boven dien kunnen gasten, welke in de hotels die nachten geslapen hebben alleen voor dag en dauw nog met hun auto's weg. Werkt hierbij de ene instantie de an dere niet tegen? De belangen van de Marktbewoners worden wel volkomen genegeerd. Mis schien maken zij niet genoeg mis baar, of moeten zij zich eerst organi seren en ..de vakbond van niet mobiele winkeliers'' oprichten. Waarschijnlijk zou deze vakbond nog wel een kleine compensatie aan de ge meente willen aanbieden, indien zij van deze markt-ellende verlost werd! J. C. E. J. K.-T. H, WA TERSCHAPSLASTEN In uw blad gaf u ons een uiteenzet ting t.a.v. de aanslagbiljetten van het hoogheemraadschap De Brabantse Ban- dijk. Zoudt u zo vriendelijk willen zijn ons uitleg te willen geven van de daarop vermelde klassenindeling? 1, 2, 3? Het doet namelijk vreemd aan, dat bv. een arbeidershuis in klasse 2 en een heren huis in klasse 3 is aangeslagen. Hoe is het mogelijk, dat in dezelfde straat een eigendom met hogere belastbare op brengst in klasse 3 en een kleinere eigen dom met lagere belastbare opbrengst in klasse 2 zijn aangeslagen, waardoor deze 3 x meer betaalt dan de eerste? BREDA, H. GOOSEN sr. I)e gemeenten Morden, volgens art, 93 van het Bandijkreglement. in drie klassen verdeeld. De gemeenten het dichtst bij de Bandijk gelegen zijn on dergebracht In klasse 1, andere ge meenten in klasse 2, de verst van de Bandijk verwijderde gemeenten in klasse 3. Breda valt onder klasse 3. De verhoudingen in betaling der lasten tussen de klassen zijn 10 5 1. De aanslagen zijn uitgegaan van het tech nisch bureau van de waterschappen te Utrecht. Hoe 't mogelijk is. dat in één straat klasse 3 en klasse 2 voorkomen is moeilijk te verklaren. De inzender kan zich hieromtrent wenden tot dijk graaf R. W. Jansen, Roosendaal, die bereid is alle inlichtingen te geven. EEN ONTSLAG In een vergadering van het hoogheem raadschap ,,De Roosendaal.se en Steen- bergse Vliet" werd er aanmerking op gemaakt, dat mr. dr. L de Gou nog al tijd geen ontslag had genomen als be stuurder. „Hij kost ons nog altijd geld'', zei dijkgraaf Brooymans. Dit laatste zal wel als grapje bedoeld zijn, want van de burgervader van Venlo kan men toch niet verwachten, dat hij van een niet meer beklede functie geld wil trekken. Het is in ieder geval zo, dat zijn of ficiële ontslagbrief al in zee was, toen dit „debat" plaats vond. Maar omdat er ook Haagse instanties mee gemoeid zijn. gaat de verwezenlijking van zo'n ontslag blijkbaar niet vlotweg. De hoofdingelanden kunnen echter ge rust zijn. Er wordt aan gewerkt. STEENBERGEN, R. VERKIEZINGEN' U maakt ernstig bezwaar tegen hetj vormen van een afzonderlijke politieke groepering van katholieken in Breda en stelt het voor alsof dit zo iets uitzon derlijks is. Weet u echter wel, dat^ in alle grotere steden van Brabant van 'die aparte lijsten aan de gemeenteraadsver kiezingen deelnemen? In Bergen op Zoom. in Roosendaal, in Tilburg, in'Den Bosch, in Eindhoven, in Helmond, over al zien we ze. Het is een normaal ver schijnsel en Breda zou beslist een uit zondering maken, als de KVP'er ook niet begeleid werd door zo'n politieke spoet nik, Moeten we dit nu zo tragisch ne men? Als straks de raad weer is samen gesteld, komt de samenwerking tussen gelijkgezinden er toch wel. Wat er in een verk'ez'ngscampagne al lemaal wordt gezegd en beweerd, moet men ook niet allemaal op een goud schaaltje leggen. La'en we net met een beetje humor bekijken. Het komt best allemaal weer terecht. BREDA, P- P (We weten, dat men zich in Brabant nog veelvuldig de weelde van de po- l't'eke tweedracht meent te kunnen veroorloven. Dat is een historisch ver schijnsel. verklaarbaar in een tijd. toen de positie en invloed der kathob'eken onaantastbaar leken. Maar die zijn nu in de branding geraakt en we menen, dat zo enigszins mogelijk de gelede ren zich nu moeten sluiten, om geza menlijk sterk te staan in de strijd tegen de krachten van buitenaf. Hetj moeten wel zeer zwaarwichtige motie ven zijn, als men nu toch de KVP ver-, laat en in onderlinge strijd de aan dacht voor de principiële tegenstanders verwaarloost. Wij menen, dat de mo tieven, welke bij de afscheiding in Breda gegolden hebben, dat zware ge*j wicht niet bezaten. Persoonlijke teleur stellingen spe°!dpn daarbij een hoofri-| rol. Over andere plaatsen veroorloven we ons geen oordeel bij gebrek aam voldoende gegevens. Red.) j LANDGENOTEN Landgenoten van Zeeuwsch-Vlaande- renl Per 1 juli a.s. zullen wij voor de zoveelste maal weer mogen ondervin den dat wij toch nog bij ons dierbaar Nederland horen. Wij zullen toch weer erg gelukkig zijn dat wij dat mogen gaan ondervinden. In deze grote beperkingstijd en de bijna lege schatkist is weer een gelegen heid van ons zo goedgunstig Den Haag weer een kleine bijdrage te doen om die grote zorgen daar te helpen verlichten. Wij hebben weer een mooie gelegenheid om onze goede bestuurders „dankbaar'* te zijn dat wij kunnen meewerken om de uitgaven weer iets ruimer te nemen. Per, 1 juli zullen wij dan hoogstwaar schijnlijk gaan starten met de nieuwe veertarieven. Er zijn ons al verschillende kaaksla gen gegeven, och, deze kan er nog wel bij. In het overige deel van ons land is niet zoveel te halen en daarom weer eens aangeklopt bij het Zeeuwsch- Vlaamse volk. Ja, we zijn niet zo beroerd. Ik vraag me af. zullen de Prov. Staten, de talrijke gemeenteraden, de verschillende bonden als KAB, de christelijke en andere bon den en het gehele Zeeuwse volk dit weer maar zo heel gewoon aannemen. Zou men nog niet de heren in Den Haag openlijk durven wijzen dat er daar nog wel iets te bezuinigen valt op andere uitgaven. Ik behoef deze zaken niet te noemen. Als men dagelijks de krant leest dan ziet men genoeg. Er kan maar één middel zijn om deze onbillijke daad tegen te gaan. een fel protest maar dan ook spontaan door iedereen, ook door diegene die geen ge bruik moet maken van de veren. Op naar Den Haag vóór het te laat is. Laat horen dat Zeeuwsch-Vlaanderen door deze daad te willen stellen, weer diep gegriefd is. PHILIPPINE, J. M. ERKCTASS1F1CAT1E Een inzender uit Zuiddorpe zond ons een uitgebreide brief over de „werk- classificatie in de land- en tuinbouw'. Gemakshalve korten wè zijn schrijven in. Hij betoogt o.a.. dat maar weinig in woners van zijn gemeente het moeilijke woord zullen kunnen vertalen, laat staan precies kunnen uitleggen, wat de in houd van dit begrip in de praktijk be tekenen zal. Daaraan knoopt hij een op wekking vast om lid te worden van de eigen organisatie, opdat alle moeilijk heden voor nu en voor de toekomst door bestuur en/of hoofdbestuur kunnen wor den opgeruimd. Hij klaagt over gebrek aan belangstelling in Zuiddorpe voor de organisatie en bepleit het „betaal toch liever thans contributie en wordt samen sterk'' dan dat velen de kans lopen om zich te kort gedaan te zien inzake loon en er op eigen kracht niets tegen kun nen doen dan „ruzie maaken". Hij te kent zijn stuk met R. v. H. ONTLUISTERING OUDE BINNENSTAD Er moet op gewezen worden dat de afbraakpolitiek ten aanzien van oud- Breda nog steeds wordt voortgezet. Thans worden de bestratingen weer vèranderd, beseft men wel dat de stad hierdoor een ander aanzien krijgt? En is dit in de raad geweest? Of mo derniseert men thans geruisloos. Maar van oud js toch niet nieuw te maken. Beste bewijs: de booglampen in de bin nenstad, fantasieloos tegen de oude hui zen geplakt. Is er verfoeilijker contrast denkbaar? Blijkbaar zit de gedachte voor: Breda moet een perfectionistische modelstad worden. Maar laat men dan het oude en historische (ook de bestratingen) ont zien!! Zoals men dat doet in Gouda, Delft Brugge en Gent. En nu het zo is, spaar in ieder geval onze Grote Markt!! BREDA, A. M BREDA GROTE STAD Daar ik in uw blad las dat er een Bredanaar is die zich uitlaat in de krant over een achterlijk dorp, zou ik deze persoon er even op willen wijzen dat Amsterdam dan ook een achterlijk dorp is, daar zij de koopavond ook ver worpen hebben. En dit moesten zij over al doen en dan verder overal eenzelfde winkelsluiting zowel in een grote stad als in een achterlijk dorp, want daar hebben zij wel een koopavond en zon dagsmorgens geopend en geen vrije mid dag. Ik weet niet of die persoon een bur ger is of een winkelier: als burger zou hij die uurtjes boven zijn normale werk tijd niet gaarne maken. OUDEN BOSCH, EEN WINKELTER (Advertentie) De puberteit, de periodieke dagen, d- groei, de voeding van de zuige ling, de overgangsjaren, stellen de vrouw bloot aan verzwakking. Om .nieuw bloed' te vormen en verse krachten te herwinnen, is het dan nodig de ijzerkuur te volgen. Wanneer U zich lusteloos voelt, is het de hoogste tijd bij elke maaltijd medicinaal ijzer in te nemen, zoals de Pinkpillen dit bevatten. Ze zijn zo opbeurend, dat 4 weken volstaan om 500.000 tot 700000 rode bloed- lichaampjes per mm3 bloed te her winnen. Het bloed is weer gezond en kan weer al het nuttige halen uit de versterkende bestanddelen van het voedsel en uit de levenskrach tige zuurstof der lucht; en wel in die mate, dat de vitaliteit van alle cellen van het organisme wordt her steld. Na de eerste week krijgt men weer eetlust. Verzwakte vrouwen of vrouwen, lijdende aan gebrek aan rode bloedlichaampjes, worden weer sterk en dynamisch. Met de gezond heid herwinnen zij eveneens de levenslust en hek bewustzijn van de volle bloei harer schoonheid. Pinkpillen bij apothekers en drogist»n. Bespaar 1,35 door aankoop van de grote doos voor een volledige kuur. IIUREN Mij is een verhuurder bekend van een zaak, zonder tvoonhuis, die oorspronke lijk werd gedreven door mensen van buiten de stad, doch later werd overge nomen. zij het min of meer klandestien, door een depothouder, die direct naar de huuradviescommissie toog en vermin dering van huur verkreeg, die door de vorige zakenlieden gaarne was betaald. Het was een bedrijfspand, waarin win kel- en werkplaats, zonder woongele genheid. Mij is bekend een kruidenier in een der nieuwe wijken, die noodgedwongen een vrijwillige schriftelijke -huurover eenkomst tekende, die later te zwaar bleek; deze kruidenier vervoegde 2ich bij een commissie, die er niets aan kon veranderen. Mij is bekend een bakker, die zijn zaak verhuurde aan een textielfirma, alléén als winkel en bedrijfsruimte, zonder woning. Gemelde textielfa. is door af braakplannen genoodzaakt geweest, om op ongeveer dezelfde stand een ander adres te zoeken, heeft dus een vrijwilli ge huurovereenkomst aangegaan voor ongeveer f 700 per maand, voor een tijd vak van 10 jaren, moet daarbij zelf ver bouwen en installeren, geen huurkoop. De bakkerszaak was voor de oorlog on geveer f 25.000 waard en is later eniger mate verbouwd, doch in de huidige vorm geheel ongeschikt voor de plannen van de textielfa. Kan men zich op goodwill beroepen als een boekwinkel, een kruidenierszaak, een bakkerswinkel worden omgezet in textielverkoop, waarbij dan bedragen ge noemd worden voor verbouwing, geheel voor rekening van de huurder, van f 10.000 tot f 80.000; na 30 jaar wordt er dan weer over een nieuw huurcon tract onderhandeld, maar dan rekening houdende met de geheel nieuwe staat van het pand. Nu is mijn opmerking deze: Voor der gelijke noodgedwongen, vrijwillig aan gegane huurovereenkomsten, bestaat er toch een commissie, die huis- en be- drijfshuren vaststelt, op basis van good will, stand en koopwaarde. De rechter zal de gegeven adviezen allicht steunen en de huiseigenaar is dan verplicht, om de vrijwillig aangegane verbintenistij d te handhaven, met de nieuw vastgestel de huur, zonder het recht van uitzet ting binnen deze termijn. De huurwet is toch zeker gemaakt, om het, aan ons gehele verbintenisrecht ten grondslag liggende beginsel van de contractvrijheid te torpederen, maar waarschijnlijk is zulks niet algemeen be kend, met alle gevolgen van dien. BREDA, b. SOMBER GELUID Reeds eerder had ik over de kwestie van de straatverlichting in Ulicoten wil len schrijven. Het is er treurig mee ge steld. In Baarle-Nassau zijn dit jaar mooie nieuwe palen met neonlicht ge plaatst. De Ulicotenaren meenden, dat zij eindelijk eens van de duistere stra ten bevrijd zouden worden. De palen, die er nu staan, kan men net zo goed Weg doen en niet gebruiken. Wat is nu het geval? De gemeente is van plan de oude lichtpalen van Baarle- Nassau in Ulicoten te plaatsen. Waarom heeft men ze in Baarle-Nassau wegge daan? Omdat ze nog zo goed zijn? Zo Iets heb Jk nog nergens'gezien. Als een gemeente uit meerdere dorpen be staat, moeten alle gelijk behandeld wor den en niet het ene opvallend worden voorgetrokken. Bovendien begrijp ik niet. dat. de gemeenteraadsleden van Uli coten dit idee hebben kunnen goedkeu ren. Ik weet. wel, dat als het aanleggen van elektriciteit op de Strumpt zo op zijn elfendertigst blijft doorgaan, deze men sen over tien jaar nog niet geholpen zijn. Kan daar niet meer vaart achter worden gezet? In Nederland wil men alle men sen zoveel mogelijk aan elektriciteit hel pen. Baarle-Nassau is wat dit betreft, met een langzaam-aan-actie bezig. Voor eventuele opmerkingen zie ik gaarne tegenberichten in deze rubriek tegemoet. ULICOTEN A Z. JAZZCLUB (II) Moedig verdedigt een anonymus, zich noemende J. R. M. Poot in „Papier voor uw pen" van zaterdag 10 mei jl. de Bredase .Jazz Society. Poot heeft wel meer geschreven. Hij wil zich achter deze naam verschuilen, maar insiders op het gebied van de moderne muziek weten wie hij is. Het is, waarde Poot, bijzondersimpel om in overdreven bewoordingen uw eigen vereniging te verheffen tot de enige ware. De betrekkelijkheid daarvan is echter duidelijk gebleken. Waar u woorden in de geest van „deskundig" laat rollen moeten dezelfde insiders moeite doen om niet te schaterlachen. Want de deskundigheid van Poot is sterk discutabel. Nu enkele vooruitstre- venden een voor Breda loffelijk initia tief hebben genomen speelt iPoot op zijn poot. En waarom? Omdat zijn club niet voldoet aan de verwachtingen, die men van een jazzclub heeft. De doel stellingen van de nieuwe opgerichte en niet op te richten, zoals Poot beweert club zijn weliswaar nog niet verwezen lijkt, maar veel jongeren vertrouwen erop dat dit gebeurt. Daarom is het niet sportief deze club te kritiseren. Ein delijk kan er voorzien worden in zaken waarin de BJS heeft gefaald. Daarom zou Poot er beter aan doen zijn onmacht te erkennen. Wellicht zal de nieuwe jazzclub dan zo sportief zijn zich over de zinloze aan tijgingen van heer Poot heen te zetten en hem als vriend accepteren. BREDA, L. VIS

de Stem | 1958 | | pagina 15