Militaire leiders in Algiers matigen zich iets Generaal De Gaulle stelt zich ter beschikking un ...dus bierweer! Derde Spoetnik Rusland van Snellere leveranties van V.S. aan Libanon Vele arrestaties Indonesië in Socialisten nemen deel aan regering Pflimlin Pflimlin wil noodtoestand afkondigen Verzekering kinderbijslag wordt algemeen Revolutie Bolivia in Filmcontract voor Soraya? Nixon terug in Washington Oplichting van vijf miljoen DAGBLAD VOOR Z LAATSTE NIEUWS rinay echter niet Bewezen betere regenkleding. Sovjet-protest tegen inmenging van buitenland in Indonesië Britse spoorstaking afgewend Achtjarig jongetje liet locomotief ontsporen Uitslagen top-voetbal 98e JAARGANG No. 22758 BBgave N.V. tfitg. Mjj. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. 1. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Voor God, Konrnom en Vaderland Breda, Reigerstraat 16. Tri. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 VRIJDAG 16 MEI 1958 A&oisiementsprSs t 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat j^Jri 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). Generaal De Gaulle heeft een zeer op merkelijke verklaring afgelegd: „Ik ben bereid de bevoegdheden van de repu bliek op mij te nemen, als zij mijn dien sten nodig heeft. Als de natie verdeeld is, moet dat aan het bestaande stelsel geweten worden". De generaal is weer in het middelpunt van de belangstelling komen staan door de vorming van een „Comité du Salut Public" (Comité van Openbaar Wel zijn) in Algiers, waarvan wij in onze editie Van woensdag gewag hebben ge maakt. De parachutisten-generaal Mas- su heeft dit comité gecreëerd en zich zelf tot voorzitter uitgeroepen. Gene raal Raoul Salan, de opperbevelhebber in Algerije is gisteren enthousiast toege juicht door dezelfde Europese kolonis ten, die hem kort tevoren nog uitfloten. „Ik ben een der uwen", zei hij vanaf het balkon van het regeringsgebouw. Genen f l de Gaulle, thans tussen Pflimlin en het Comité voor Open bare Veiligheid, de derde pool in Frankrijk Premier Pflimlin zal van daag bij de Nationale Ver gadering een wetsvoorstel indienen om in Frankrijk de noodtoestand af te kon digen. Ook zal hij een ontwerp indienen om een aantal subversieve organisaties' te ontbinden. Deze foto-combinatie geeft twee beelden van de gebeurtenissen in Algerije. De linkerfoto toont een grote menigte voor het ministerie voor Algerijnse zaken te Algiers, terwijl parachutisten van generaal Jacques Massu door de met papie ren bestrooide ingang de hekken binnentrekken, nadat het gebouw door opstandige elementen was geplunderd. Na de vorming van een Comité voor Openbare Veilig heid door generaal Massu, houden zijn troepen alle strategisch be langrijke punten in de stad bezet. De rechterfoto toont generaal Mas su achter de microfoon tijdens 'n rede waarin hij een beroep deed op alle ambtenaren het werk te hervatten en waarin hij de voor gestelde algemene staking, uit naam van generaal Salan, afried. HET AMERIKAANSE HUIS van Af gevaardigden heeft met 259 tegen 134 stemmen hulp aan het buitenland ten bedrage van 3.6 miljard dollar voor het begrotingsjaar dat 1 juli begint, goedgekeurd. DE „CAMPAGNE tot verificatie" van de Poolse communistische partij, die thans geëindigd is, heeft tot resultaat gehad, dat ruim 200.000 leden en kan- didaat-leden uit de partij zijn gesto ten. DE AMERIKAANSE recherche heeft een grote valsemuntersbende ont dekt. Vijftien personen zijn gearres teerd en er zijn valse bankbiljetten in beslag genomen met een nomina le waarde van 185.000 dollar. DE HOOGOVENS hebben de verwe zenlijking gevierd van het zgn. 200 miljoen plan, een nieuwe fase in de ontwikkeling van het bedrijf, waar mee in 1955 werd begonnen. Er wa ren 500 gasten. DE 67-JARIGE Amerikaanse mevr. David Coker, die tot de „Amerikaan se moeder van 1958" is uitgeroepen, brengt een bezoek aan de Expo. Zij zal daarna ook door koningin Julia na worden ontvangen. Salan is met de volledige militaire en burgerlijke macht in Algerije bekleed door de Franse regering en het Comité van Open baar Welzijn. Dat comité had eerder, bij monde van Massu, de eis gesteld, dat generaal De Gaulle met de leiding van de Franse regering zou worden belast. Niet alleen de naam van het comité, maar ook zijn gedragin gen, duidden op revolutionaire tendenzen. Algemeen is men het er echter in En dat is er dan weer de oorzaak van geworden, dat Pflimlin, wiens kansen aanvankelijk niet al te gun stig stonden, het investituurdebat in de Nationale Vergadering won, zoals wij nog in een deel van onze edities van woensdag hebben kunnen berich ten. Diezelfde Pflimlin heeft inmid dels een brede basis aan zijn kabinet kunnen geven. Hij heeft bereikt dat ook de socia listen aan zijn kabinet gaan deel nemen. teneinde het verontwaar digde leger en de woedende Fran se kolonisten in Algerije tot rust te brengen. De socialistische lei der Guy Mollet heeft gisteren de hem aangeboden post van vice- premier in de regering-Pflimlin aanvaard. Het voornaamste doel van de rege ring en de fractieleiders die haar gun stig zijn gezind is, het vinden van een mogelijkheid om de militaire leiders in Algerije weer tot gehoorzaamheid te brengen zonder dat Parijs genood zaakt is, disciplinaire maatregelen tegen de schuldigen te nemen, het geen een ernstig gevaar voor een bur geroorlog met zich mee zou brengen. regen Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur: Aan vankelijk zwaar bewolkt met tij delijk regen, later enkele ver spreide opklaringen. Tot krachtig r toenemende wind, aanvankelijk J zuidelijk, later zuidwestelijk. Wei- 4 nig verandering in temperatuur. J Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: Zwakke tot j matige wind, voornamelijk uit het 4 westen. Later matige tot sterke J wind, eerst uit het zuiden, daar- J na uit het westen. Betrokken he- 4 mei vanuit het westen. Later 1 zwaar bewolkt met enkele opkla- 2 ringen. Neerslagvlagen. Vandaag: zon onder 20.29 uur, (Advertentie) Parijs over eens. dat. wil het plan om de legerrebellie in Algerije te sus sen door een nationaal kabinet te vormen gelukken, het niet voldoen de zal zijn om socialisten en voor aanstaande conservatieven in de re gering-Pflimlin op te nemen. Inmiddels echter hebben de con servatieven geweigerd Pinay toestem ming te geven tot het kabinet Pflim lin toe te treden. Men zou dan ook een nieuwe pre mier moeten vinden, die de rechtse oppositie ervan overtuigt, dat het ka binet de Franse soevereiniteit over Algerije tot elke prijs zal handhaven. Rust in Algiers De verklaring van De Gaulle is thans als een bom ingeslagen. Tot dusver waren de twee po len, waartussen de strijd ging, het kabinet-Pflimlin en het Co mité voor Openbaar Welzijn in Algiers. Nu ontwikkelt zich de kwestie in de richting van een krachtmeting tussen het parle ment en De Gaulle, aldus wel ingelichte kringen te Parijs. Inmiddels is in Algiers de rust ge leidelijk teruggekeerd. Werklieden zijn bezig het glas rondom de re geringsgebouwen op te ruimen en de monstraties schijnen voorlopig tot het verleden te behoren. Vele buitenlandse waarnemers doet de toestand denken aan die van Span je in 1936. toen de Camarilla zich in Noord-Afrika van de macht meester maakte en de opstand naar het moe derland oversloeg. Men verwacht echter dat premier Pflimlin de nieuwe minister voor Al t' gerije André Mutter zal vervangen i door de socialist Robert Lacoste, die een ..harde'' politiek voorstaat. Dit echter slechts wanneer Massu be reid is Pflimlin te aanvaarden en niet 1 langer betoogt dat de Gaulle hoofd van de regering moet worden. Massu had op een persconferentie i verklaard, dat het „comité voor (openbare veiligheid" zich zou ontbin den wanneer een minister voor Alge- rije ..die de steun van de bevolking geniet" zich in het i-is van de gou verneur-generaal in Algiers zou heb ben geïnstalleerd. Hei optreden van Massu heeft ech ter de gemoederen van de Europese bevolking van Algerije, verontwaar digd over de ..liberale" politiek die Pflimlin zou willen voeren, tot beda ren gebracht Aanvankelijk zou het comité voor openbare veiligheid" de macht in handen houden tot ,,de dag van de overwinning waarop generaal de Gaulle de macht aan vaart". Later toonde Massu zich op een persconferentie echter al aanzienlijk gematigder. Hij zeide dat de inves tituur van Pflimlin „teleurstellend" was. Overigens zou hij de orders van generaal Raoul Salan, opperbevel hebber der Franse troepen in Algerije gehoorzamen. Vrijwel in elke grote stad in Alge rije zijn „comités voor openbare vei ligheid" opgericht. 10,000 man politie In Parijs zelf was het betrekkelijk rustig, niet in de laatste plaats ten gevolge van het feit, dat bij de re geringsgebouwen naar schatting 10.000 man politie. Garde Républicaine en C.R.S. waren geconcentreerd met het oog op aangekondigde demonstraties van extreem-rechtse groeperingen. De politie had weinig moeite enke le kleine groepen betogers zowel van links als rechts, uiteen te jagen. Er zijn wel vele arrestaties verricht. De oud-minister voor Algerije, Jac ques Soustelle, eveneens behorend tot de extreem-rechtse groep, staat onder voortdurende politiecontrole. Normale telefoon- en telegraafverbin dingen tussen Frankrijk en Algerije zijn nog steeds verbroken. Het scheep, en luchtvaartverkeer is stil gelegd. De twee grootste groeperingen in de Tweede Kamer hebben zich akkoord verklaard met het ingediende ontwerp voor een algemene kinderbijslagverzeke ring, de ene zonder voorbehoud en de andere onder zekere re serves. Een aantal andere groeperingen heeft zich tegen dit wetsontwerp uit gesproken, onder meer omdat zij het totstandkomen van een weduwen- en wezenverzekering dringender achten. Enkele van deze groeperingen hebben bovendien principiële bezwaren. Dit kan worden geconcludeerd uit het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp algemene kinderbijslagwet. t maan onder 18.10 uur. Morgen: zon op 4.44 uur, maan op 4.13 uur. Weerdienst IMC0S London seint: Komende da gen voortdu rend veran derlijk. Dikwijls be wolkt met af en toe regen. Enkele op klaringen ge durende het weekeinde. Een sefvice van de gezamenlijke brouwers van het beate Nederlandse bier. Win binnen 8 dagenSchrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn h voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best', Postbus 62. Amsterdam Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De BiR (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Naam winnaar volgende week op deze plaats. Vorige zondag: 0.3 mm neerslag. 3 uur zon. WAT IS IMC0S Deze International Metereological Consultant Services worden geleid door de RAF-weerkundigen. die destijds het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. VAN ONZE REIZENDE ROELAND Yale University - Dr L. A Greenberg verklaart dat zijn onderzoekingen uitwijzen dat bier prestaties kan verhogen door spanningen te verminderen. BIER IS BEST VOOR BEIDEN Ober: 'Wat zal het zijn?' Hij m aj: 'Tw« mie*, twee jtaeee bterf De Sovjet-Unie heeft gis- terenochtencl met succes haar derde kunstmaan gelanceerd. Deze Spoetnik weegt 1327 kilo en is daarmee de zwaar ste satelliet, die tot dusver rond de aarde heeft gedraaid. De kunstmaan beschrijft een baan van 1880 km op zijn hoogste punt en cirkelt om de 106 minuten rond de aarde. De moederraket volgt de kunstmaan in haar baan. In het be richt, afkomstig van Tass, wordt geen melding gemaakt van een of ander levend wezen aan boord. In ons land werden de seinen vrij spoedig opgevangen. De zender werk te net als bij de vorige Spoetniks op een frequentie van 20 megahertz en wordt gevoed door chemische en zon- ne-energie. De batterijen en instrumenten in de Spoetnik wegen 968 kilo. De satel liet is kegelvormig en 3.57 meter lang. de antennes niet meegerekend. De doorsnede van de Spoetnik op zijn voetstuk is 1.73 meter. Naar schatting zal de kunstmaan een jaar leven. Franse deskundigen geloven dat er bij het lanceren een De comités De betrekkingen tussen de rege ring en de „comités voor open bare veiligheid" in Algerije zijn echter nog niet duidelijk. Massu verklaarde uit een impuls te heb ben gehandeld toen hij de leiding van het comité in Algiers op zich nam. Generaal Salan, Massu's superieur, werd kennelijk geheel gepasseerd. Later verklaarde Sa lan achter het comité te staan, doch tezelfdertijd kwam uit Parijs het bericht dat Salan verantwoor delijk was gesteld voor het hand haven van orde en rust. In de Franse hoofdstad is men alge meen van oordeel dat de generaals Salan, na het eerste onbesuisde op treden, als marionet naar voren heb ben geschoven en dat de regering hem met het handhaven van orde en rust heeft belast om geen „ge zicht te verliezen". Men gelooft ech ter dat Salan, mocht het tot een treffen komen, zich aan de zijde van de regering zal scharen. Vol spanning wacht men thans af wat de -egeringsverklaring, die van daag in de Nationale Vergadering wordt afgelegd, zal brengen. Inmiddels zijn alle troepen in het Franse moederland in hun kazernes geconsigneerd. De Boliviaanse regering heeft medegedeeld, dat opstandelin gen, onder leiding van de „Fa langist" (de „Falanx" is de Spaanse fascistische partij) Ma rio Qutierrez en de communist Carlos Valverde de 25.000 in woners tellende stad Santa Cruz hebben bezet. Regeringstroepen bestrijden de op standelingen. Radio Santa Cruz, dat in handen der opstandelingen is, meldt, dat zich in andere Boliviaanse steden overeenkomstige, tegen de regering gerichte bewegingen hebben voorge daan Enkele oliecentra zijn in han den der opstandelingen. De regeringspartij van arbeiders en boeren heeft haar aanhangers on der de wapenen geroepen. In geheel Bolivia is de staat van beleg afge kondigd, geplegd. Prinses Soraya van Iran heeft telefonisch van een Hollywoodse filmproducent een aanbod van een kwart miljoen dollar gekregen, als zij zou willen optreden in een film over haar leven. De producent, Philip A. Waxman, die de prinses in haar vakantieverblijf op de Ber muda's opbelde, heeft niet verteld wat haar reactie was. Vice-president Nixon is gisteren van zijn bezoek aan Latijns Amerika in Washington teruggekeerd. Hij en zijn vrouw werden uitbundig ontvan gen. Een commentator van de tele visie zei, dat er meer publiek op het vliegveld was dan bij het bezoek van koningin Elizabeth, vorig jaar. Nixon werd o.m. begroet door pre sident Eisenhower, het kabinet en het corps diplomatique. Onder de grootste geheimhouding was hij woensdagavond uit de Vene zolaanse hoofdstad Caracas vertrok ken. Op de weg naar het vliegveld was al het verkeer stilgelegd en de zijwegen waren versperd door politie auto's. De duizend man Amerikaanse troe pen, die per vliegtuig naar bases in aan het vliegveld Koebinka in het waren overgebracht, nadat zich in Caracas, ter gelegenheid van het be zoek van Nixon, wanordelijkheden hadden voorgedaan, zullen spoedig naar de Verenigde Staten terugkeren. De besprekingen, die hij met ver schillende persoonlijkheden in Vene zuela heeft gevoerd, zijn alle in het zwaar bewaakte gebouw van de Ame rikaanse ambassade gehouden. nieuwe, tot dusver onbekende brand stof is gebruikt. Met Spoetnik III en de drie Ame rikaanse kunstmanen zijn er thans vier satellieten in de lucht. De beide voorgaande Russische kunstmanen zijn reeds op aarde teruggevallen. Naar verluidt, zou president Nas ser van Egypte, die op het ogenblik in Rusland vertoeft, de lancerign van de Spoetnik hebben meegemaakt. Gistermorgen bracht hij een bezoek aan het vleigveld Koebinka in het gebied van Moskou. Scotland Yatel is een uitgebreid on derzoek begonnen naar een oplich tingszaak, die men op het spoor zou zijn gekomen en waarmee een bedrag van ongeveer vijf miljoen gulden ge moeid zou zijn. Het onderzoek zal gericht zijn op de activiteit van een veertigtal ondernemingen met in to taal een kapitaal van ruim dertig mil joen gulden. Deze ondernemingen zijn geassocieerd aan een groep van zes maatschappijen waarvan de noteringen op de beurs zijn stopgezet op order van de raad van de effectenbeurs. Men meent, dat het onderzoek zich zal uit strekken tot Nederland, Zwitserland en Zuid-Amerika. Het onderzoek zou op gang gebracht zijn door een klacht vanwege de maatschappij „United Panati" over het verdwijnen van fondsen van die maatschappij tot een bedrag van on geveer drie miljoen gulden. (Advertentie) De Sovjetregering heeft geprotes teerd tegen ,,de inmenging van bui tenlandse mogendheden, met name de V.S., in de binnenlandse aangele genheden van Indonesië". De Sovjetregering zou niet onver schillig kunnen blijven tegenover ac tiviteit die een bedreiging voor de vrede vormt, aldus de verklaring die door het Sovjet-persbureau Tass i gepubliceerd. De communistische Chinese rege ring heeft in een door haar uitgege ven verklaring de Verenigde Staten gewaarschuwd, dat zij bereid is, aan Indonesië, behalve de huidige econo mische hulp, „verdere bijstand" te verlenen, om Indonesië te helpen zich te verdedigen tegen „de interventie door de Verenigde Staten". Amerika zal de leverantie van politie-uitrusting aan Libanon versnellen. Het levert dergelijk materiaal al sinds 1956 krach tens een hulpprogram. Het be treft geweren, munitie, pistolen, traangas e.d., „materiaal dat ge woonlijk wordt gebruikt om rel letjes de kop in te drukken", zo als een woordvoerder van het State Departement zei. Voorts heeft het Amerikaanse mi nisterie van marine bekendge maakt, dat de omvang van de Amerkiaanse amfibische strijd macht op de Middellandse Zee tijdelijk zal worden verdubbeld. Deze versterking wordt verkregen door een eenheid, die binnenkort naar de Verenigde Staten zou terugkeren, op de Middellandse Zee te houden. Het gevolg van de maatregel zal zijn, dat de Amerikanen daar ongeveer 3.600 mariniers aan boord van elf schepen hebben inplaats van 1.800 mariniers op zes schepen. De amfibische strijdmacht zal niet opereren met oorlogsschepen van de Amerikaanse zesde vloot in het cen trale bekken van de Middellandse Zee. Bomaanslag Ook gisteren was het in Libanon nog allesbehalve rustig. Het leger schijnt de toestand echtei grotendeels mees ter te zijn. De Britse bond van Spoorwegper soneel heeft het aanbod van de trans portcommissie tot een loonsverhoging van drie procent aanvaard, zodat het gevaar van een spoorstaking is af gewend. De vakbond van zeelieden te Singapore heeft gedreigd met een boycot van rederijen, die weigeren een gevarentoeslag te betalen aan de bemanningen van schepen, die op Indonesië varen. Er wordt een toeslag van 50 pet. boven de gage geëist. De vakbond acht dit een matige beloning gezien de ge varen, waaraan de scheepvaart op In donesië blootstaat. De Indonesische regering heeft een groot aantal personen in hechtenis ge nomen, onder wie „tientallen vreem delingen", om na te gaan in hoeverre zü zich bezig hebben gehouden met opstandige activiteiten die verband hielden met de rebellie, aldus bericht United Press. Volgens een in Manilla opgevangen uitzending van een radiostation der Indonesische opstandelingen, zouden de troepen der centrale regering „aan alle zijden" in een val zitten langs de smalle noordwestelijke kuststrook van Celebes. Ook hebben vliegtuigen van de op standelingen aanvallen gedaan op mi litaire installaties van de centrale re gering te Baiikpapan en Ternate. Er zou zware schade aangericht zijn. Bij Ambon hebben de rebellen een ka nonneerboot ei. drie begeleidingsvaar tuigen van de regeringstroepen zwaar beschadigd en waarschijnlijk tot zin ken gebracht. Terroristen hebben een bom gegooid in een Espresso-bar op een van de drukste pleinen van de Libanese hoofdstad. Hierbij werden 12 personen gedood. Voor het gebouw van de Franse ambassade zouden zeven Syriërs zijn gearresteerd. Volgens de in Beiroet verschijnende ochtendbladen zijn de afgelopen dagen tevens vier Russen in hechtenis genomen, die in het bezit bleken te zijn van Syrische paspoor ten. De pijpleiding van de Iraq Petro. leum Company, die maandag werd vernield, is hersteld. Men verwacht, dat Het laden van olie in de haven van Tripolis vandaag weer een aanvang zal nemen. Radio-Beiroet zond gisteren, hoogst waarschijnlijk tengevolge van sabotage enkele uren niet uit. Elders woedden, althans volgens radio-Caïro, nog ver bitterde gevechten. Te Emmen heeft een achtjarig jongetje van het gezin Kroeze uit Emmen een zware dieselelektrische locomotief van de Nederlands9 Spoorwegen doen ontsporen, door dat hij de beveiligingsblokken van een zijspoor via een hefboom op de rails deed neerkomen. De loco motief, welke een gewicht heeft van 60 ton en negen goederenwa gens trok, kwam met de wielen buiten de rails, doch kantelde ge lukkig niet. De schade is vrij aan zienlijk en wordt geschat op dui zenden guldens. De uitslagen,die de ploegen uit de ere-divisie op Hemelvaartsdag bevochten, zijn als volgt: Rapid JCADO MVVBlauw Wit Spel. Enschede—Sparta PSV—DOS Ajax—GVAV Elinkwük—NAC VW-BW NO ADAmsterdam FejjenoordFortuna "54 Voor verslagen en actiefoto's mogen wij U verwijzen naar onze sport.' pagina's. 3—1 2—6 2—S s—a 2—1 6—0 0—2 1—I

de Stem | 1958 | | pagina 1